Wat noodregeling voor ouden van dagen wil Bevin: Midd.-Europa mag geen zinkput worden Ned. moordenaar werkte als knecht in België NIEUWE LEEDS CHE COURANT 2 MAANDAG 23 DECEMBER 1946 SPAREN WORDT EIGENLIJK BESTRAFT (Door H. Smeenk, lid der Tweede Kamer) De minister van sociale zaken heeft bij het parlement een noodregeling aanhangig ge maakt inzake de ouderdomsvoorziening, waar van de bijzonderheden reeds in dit blad zijn medegedeeld. Hoe daarover te oordeelen? Voorop zij gesteld, dat de bestaande voor ziening, krachtens de Invaliditeits- en Ouder domswetten, onvoldoende is De renten, niet alleen voor de 65-jarigen en ouderen, maar ook voor invaliden, weduwen en weezen, zijn, zelfs indien men rekening houdt met den tijdelijken bijslag, te laag. Een herziening van de sociale verzeke ringswetgeving wordt algemeen noodzake lijk geacht. Maar een breed opgezette her ziening is een groot en omvangrijk werk. Dat men in afwachting van de totstandkoming dezer, herziening een, technisch vrij eenvou dig, voorstel tot verhooging der renten zóu aanhangig maken, werd terecht van meer dan één zijde begeerd. De Stichting van den Arbeid heeft een dergelijk verzoek reeds eenigen tijd geleden tot de Regeering gericht. De kosten zouden, althans voor een zeer groot deel, bestreden kunnen worden uit de opbrengst van de zgn. .Vereveningsheffing", die aan het bedrijfsleven werd opgelegd- De ^minister van sociale zaken is echter ge- Zonnige ouderdom!. komen met een noodregeling, die berust op het beginsel van staatszorg voor hulpbehoe vende ouden van dagen, verzekerden en niet- verzekerden, arbeiders en zelfstandigen. De regeling schept geen recht voor de ouden in den echten zin van het woord. De in uitzicht gestelde uitkeering houdt ook geen verband met de arbeidsprestatie met het ge noten loon of inkomen, maar alléén met de behoefte. Hetgeen tot dusver door de organen van Maatschappelijk Hulpbetoon en Burger lijk Armbestuur geschiedde, zal voortaan vanwege het Rijk ter hand worden genomen. Het ligt weliswaar in de bedoeling, dat de nu voorgestelde regeling slechts een levens duur van drie jaren zal hebben. Maar voor eerst zullen de begunstigden ook na deze drie jaren in het genot van de uitkeering blijven, tenzij hun financieele omstandigheden moch ten veranderen. En bovendien zal men na de drie jarige periode niet zoo gemakkelijk weer op de lijn van de verzekering kunnen over gaan. De methoden, door de organen der armen zorg gevolgd, zullen worden toegepast. Dui delijk blijkt dit uit het volgende: Artikel 4 van het ontwerp bepaalt, dat aan mannelijke en vrouwelijke Nederlanders boven de 65 jaar op aanvrage, een ouderdomsuitkee- ring wordt verstrekt. De Raad van Arbeid zal beoordeelen, of de aanvrager voor een uitkeering in aanmerking komt. Artikel 11 zegt, dat een eenmaal toegekende uitkeering door den Raad van Arbeid te allen tijde kan worden ingetrokken of herzien, wanneer de financieele positie van den be- trokene dit wenschelijk maakt. De gemeenten worden ingedeeld in drie groepen: groote gemeenten, middelgroote en kleine. De uitkeeringen in deze gemeenten zijn verschillend. De minister gaat hierbij uit van de gedachte, dat het leven in de kleine en middelgroote gemeenten goedkooper is en dat de behoeften dientengevolge geringer zijn. In het algemeen moge dit juist zijn, op den regel zijn stellig vele uitzonderingen. Zoo is, om een voorbeeld te noemen, het leven in een stad Breda duurder dan in een grootere ge meente als Tilburg. In de dorpen van de mijnstreek is het leven niet goedkooper dan in Heerlen, Beroep tegen een beslissing van den Raad van Arbeid inzake toekenning of weigering van een uitkeering is feitelijk niet moelijk. Wel zal het bestuur der Rijksverzekeringsbank in bepaalde gevalen kunnen ingrijpen en een wijziging kunnen goedkeuren. In elke gemeente komt een commissie van onderzoek, welke tot taak heeft, den Raad van Arbeid van advies te diene^i over toe kenning, weigering en herziening der uitkee ring. Aan deze commissie moet dus degene, die voor een uitkeering in aanmerking wenscht te komen, zijn financieelen toestand blootleggen. Dit zal ongetwijfeld, met name op het plat teland, waar men elkander kent, door velen als een pijnlijke zaak worden gevoeld. Men bedenke, dat hier tal van menschen voor de commissie zullen verschijnen, die tot dusver steeds zichzelf hebben gered en niet aanraking zijn geweest met instellingen van armenzorg. Wie een onjuiste opgave doet, wordt ge straft. Desalniettemin is te vreezen, dat ge vallen van fraude, van verzwijging van in komsten zullen voorkomen. De noodwet helpt alleen de personen van 65 jaar en daarboven. (Ook natuurlijk dege nen, die in den loop der driejarige periode 65 jaar worden). De weduwen, weezen en in validen beneden den leeftijd van 65 j'aar worden niet geholpen. Een zeer ernstig bezwaar is, dat voorge stelde regeling de in gang zijnde ontwikkeling in de lijn van bedrijfspensioenfondsen remt. Vooral na den oorlog blijkt er in tal van be drijven bereidwilligheid om tot pensioenrege lingen te komen. Het goede voorbeeld van de grafische vakken staat ln verschillende be drijven gevolgd te worden. Werkgevers en arbeiders willen daarvoor offers brengen. Maar nu komt deze noodregeling dit injtia- tief verlammen. Immers zullen ook de bedra gen, die uit pensioenfondsen worden ontvan gen, voor ongeveer de helft afgetrokken wor den van de uitkeeringsbedragen. Hetgeen dé particuliere activiteit tot stand brengt, wordt niet gestimuleerd, maar veeleer belemmerd. In het algemeen kan men zeggen, dat wie gespaard heeft, van den staat minder zal krij gen dan wie geen voorzorgsmaatregel in den een of anderen vorm heeft genomen. Men zou daarmede vrede kunnen hebben, indien de laatstbedoelde houding slechts het gevoeg was van onmacht. Maar wie het leven kent, weet wel, dat men hier niet kan generalisee ren. Er is niet altijd onmacht, maar er is ook vaak zorgeloosheid. Het sparen moet dan ook aangemoedigd, maar niet min of meer „gestraft" worden. De in uitzicht gestelde bedragen zijn rela tief laag, wanneer men ze vergelijkt met pensioenregelingen, e.d. Maar zij zijn lager dan de uitkeeringen van het Maatschappelijk Hulpbetoon, wanneer men daarbij de „emo lumenten", de huurfoijslagen enz. mede m aanmerking neemt. Zoodat men de krachtens deze wet begunstigden afhankelijk maakt, althans in de groote steden, van twee steun- verleenende instelingen: Raad van Arbgid èr Maatschappelijk Hulpbetoon. Bij zijn grooten strijd voor de verplichte verzekering heeft Talma herhaaldelijk met na druk betoogd, dat* men den arbeider niet op zijn ouden dag een voorwerp mocht maken van armenzorg. Men moest hem recht geven op een pensioen, ook al was hij niet .be hoeftig", al beschikte hij ook over eigen in komsten.- Dit goede beginsel dreigt nu, althans tij delijk, te worden losgelaten. En, zooals reeds gezegd, dit „tijdelijk" loslaten levert groot gevaar op voor hetgeen na deze drie jaren in het voornemen ligt. De vraag dringt zich op: Moeten wij dezen weg gaan? Zijn er geen andere mogelijk heden! Op deze vragen moge een slotartikel het antwoord geven. DUITSCHLANDS HERSTEL VRAAGT EEN GENERATIE De Britsche minister van Buitenlandsche Zatoen, Bevin, heeft na zijn terugkeer van de conferentie der Ver. Naties, die, zooals be kend, te New-York gehouden werd, in een rede verklaard, dat meïTma iederen oorlog zant op middelen om een oorlog te voorko men en aldus na den eersten wereldoorlog d$m Volkenbond werd opgericht, die een mis lukking werd. Ook de organisatie der V.N. is nog niet volmaakt. Wij will-én het veto recht niet aan den kant zetten, maar pogen wijziging aan te brengen in het gebruik er van. Het gebruik van nationale bewapenin gen moet overbodig wordien; de wetenschap pelijke vooruitgang aangewend voor vrede lievende doeleinden; de natuurlijke hulp bronnen der wereld voor allen bèschikibaar gesteld. Aan de bespreking-der vredesverdra gen werden 96 bijeenkomsten gewijd. Hij wees op het belang van Triëst; wij hebben zei 'hij zoo weinig mogelijk Italianen onder Slavisch bestuur en zoo min mogelijk Slaven onder Italiaansch bestuur gelaten, en een internationale zone ingesteld. Inzake de Duitsche kwestie merkte Bevin op, dat Hit- Ier zijn volk zoodanig drilde, dat het minstens een generatie zal duren om alles weer goed te krijgen. Wij zullen echter voorwaarden stellen om de Duitschers hun zelfrespect te doen herwinnen en moeten de vorming van een zinkput van goedkoope en halfverhon- gerde arbeidskrachten rn Midden-Europa voorkomen. Duitschland mag nimmer meer een bedreiging worden voor de geallieerden. Amerika is bereid toe te treden tot een ver drag van veertig jaar, ter verzekering van de ontwapening van Duitschland en Japan. Voorts wees Bevin op de enorme verndelin- TOEVALLIG DOOR LAND- GENOOTEN HERKEND Ongeveer een jaar geleden kwam bij de boerderij van den heer H. te Denderwindeke (bij Ninh-ove in Belgisch Oost-Vlaanderen) een persoon van Nederlandsche nationali teit - aan, die beweerde zijn geheele familie verloren te hebben als gevolg van de oor logsgebeurtenissen. Geroerd door dat ver haal nam de heer H. hem in dienst. De Nederlander bleek een bruikbare kracht te zijn. Alles ging goed tot 't ©ogenblik, dat een geaelschap Nederlanders een bezoek bracht aan Denderwindeke, om de inwoners van dit plaatsje hun dank te betuigen voor de tij dens bombardementen ondervonden hulp. Ben van deze Nederlanders herkende den boerenknecht toen als iemand, die in zijn streek werd gezocht voor niet minder dan negen roofmoorden. Hij verwittigde na zijn terugkomst in Nederland de Nederlandsche politie, die in samenwerking met de rijks wacht van Denderwindeke tot aanhouding van den voortvluchtige kon overgaan. Ver dachte is naar Oudenaar overgebracht, in afwachting, dat zijn uitlevering zal worden gevraagd door de Nederlandsche gerechte lijke instanties. Het betreft hier een zekere Karei Lud- Wich Husohka, afkomstig uit Arnhem. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. nader verneemt, was deze Huschka een be ruchte Gestapo-agent, die op 22 Mei 1945 te Den Haag was gearresteerd en in de gevan genis te Soheveningen opgesloten. Kort daar na, toen hij naar het Bureau Nat. Veilig heid werd vervoerd om daar verhoord tp worden, is hij ontsnapt. Hij wordt er van be schuldigd betrokken te zijn op een moord op een Canadeesch vliegerofficier. in Maart 1944 te Enschede, en den moord op een aan tal bekende figuren uit de Enochedesche ille galiteit» w.o. den inspecteur der invoerrech ten, den heer Bos, op den avond voor de bevrijding. H., die zich voor illegaal werker uitgaf, had beloofd belangrijke berichten aan het Enschedesche gezelschap over de a.s. bevrijding te zullen verstrekken. In plaats van Huschka versohenen in de woning Gestapo-agenten, die het geheele gezelschap hebben vermoord. gen, die die oorlog in Rusland, Frankrijk en China heeft aangebracht. Na den oorlog is het overwicht gebleven bij twee groote mo gendheden. Amerika en Rusland en Engeland ligt geografisch, maar ook voor wat de le vensopvattingen betreft, in het midden. Ook doelde Bevin op de beweringen, dat Enge land zich te hecht aan Amerika zou binden en de betrekkingen tot Rusland niet zoo nauw zouden zijn, hetgeen de pacificatie zou kun nen vertragen en tot orlog leiden. Hiertegen over telde hij, dat Engeland samenwerking beoogt met alle staten en Rusland zal zich te New York gerealiseerd hebben, dat er groot begrip voor Rusland bestaat, welk land op haar eigen manier haar eigen systeem tot ontwikkeling kaai brengen, mits andere staten gelijkelijk het recht hebben op eigen manier van leven. NA JANUARI GEEN KLANTENBINDING MEER VOOR BRANDSTOFFEN. Het Rijkskolenbureau te 's-Gravenhage maakt bekend, dat de klantenbinding voor huisbrand eti kleinindustrieverbruikers, die meer dan 10 eenheden per periode of per maand ontvangen, mi.v. 1 J an. 1947 is op geheven LOODS BIJ WILTON-FEYENOORD UITGEBRAND. Vannacht om drie uur is brand uitgebro ken in een timmerloods van de werf Wilton- Feyenoord te R'dam. De loods is geheel uit gebrand. De oorzaak is nog onbekend. Naar we vernemen is in hoofdzaak gereedschap in vlammen opgegaan, dat moeilijk te ver vangen is, omdat het uit het buitenland moet komen. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN HANDEL EN NIJVERHEID TREEDT 7 JAN. IN FUNCTIE. Per 1 Jan. a.s. zal dr Ch. L. H. Truyen als directeur-generaal van Handel en Nijverheid van het dep. van Econ. Zaken in functie treden. De nieuwe functionaris is 52 jaar oud en promoveerde in 1940 te Tilburg op de dissertatie „Rationalisatie en Werkloosheid". In 1934 werd hij belast met de oprichting en leiding van het Crisis Uitvoer Bureau en van 1942 af was hij directeur van de N.V. Zijdespinnerij NYMA te Nijmegen. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Stavoren D. J. Riemersma, cand. te Grijpskerk. A a n g e n omen: naar Vries M. R. Pliester te Hoofdplaat. Bedankt: voor Nijbroek (toez.) D. Kra mer te Drogeham. Geref. Kerken Beroepen: te Koog-Zaandijk (vac. D. Broer jr) K. Schouten te Cbevorden; te Vled- der H. Veenstra te Colijnsplaat. Benoemd tot hulppred. te Bergen (N.H.) J. H. Telkamp em. pred. te Aerdenhout; tot hulppred te Hindeloopen J. Scholten, a,s, em. pred. te Varsseveld Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Bedankt: voor Ermelo A v. d. Ziel te Groningen. DE FINANCIEN VAN DE ZENDING OEGSTGEEST De inkomsten der samenwerkende Zendings corporaties te Oegstgeest bedroegen in 1945 in totaal fl,140,000. Vermoedelijk zullen deze in komsten voor 1946 niet veel minder zijn. De begrooting voor 1947 geeft een eindbedrag van f 1.150,000. Men moet rekening houden met het feit dat belangrijke financieele steun zal moe ten worden geboden aan de Prot. kerken in Indië, die vrijwel geheel zijn geruïneerd in goederen en bezittingen. Van het totaal bedrag, dat de Zendingscorporaties ontvangen, wordt 79 pet besteed aan den arbeid overzee, 5 pet aan de opleiding, terwijl 16 pet noodig is voor de z.g. binnenlandsche .actie (bureau, propa ganda enz). PERSONALIA. Mej. "dr C. J. de Vogel is benoemd tot gew. hoogleeraar^ in de geschiedenis der antieke en middeleeuwsche wijsbegeerte te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 20 Dec. Geslaagd cand. Godge leerdheid D. Tjalsma te Rotterdam; doet. ex. Godgeleerdheid J. M. de Jong te Stompetorea; doet. ex. letteren en wijsbegeerte (klassieke letteren) F. G. Rotteveel Mansveld te Leiden; cand ex. letteren en wijsbegeerte (C) W. An- dringa te 's-Gravenhage; mevr. S. M. C. v. d. Hoeve te Leiden; doet. ex. rechtsgeleerdheid L. de Wolf te Amsterdam, J. H. v. d. Meide te Voorburg, H. C. Wesseling te Utrecht, A. Baud te Baarn, mej. J. M. Tumbelaka te Was senaar, cand. ex. Indisch recht J. F. Dudok van Heel te Naarden, ,G. C. E. Ang te Delft; mej. A. Rempt te Wassenaar, doet. ex. Indisch recht W. J. Bouvy te Scheveningen, taalk. cand. Indologie E. G. Sprayt te 's-Gravenhage. doet ex. geneeskunde J. Boevé te Rotterdam. R. J. Brassen en H. H. Beek te 's-Gravenhage, G. Hagen te 's-Hertogenbosch, cand. genees kunde R. C. W. Visser te Oegstgeest. DELFT, 20 Dec. Prop. werktuigkundig ir: J. A. Romson, Roosendaal en Nispen; prop. electrotechnisch ir: J. H. WesseAs, 'sGraven- hage; prop. mijnir: S. Dijkstra, Avereest; cand. werktuigkundig ir: A. M. Tordoir, Rotterdam; cand. electrotechnisch ir: J. H. Boot, Ngawi; IJ. Bosma, Groningen; F. H. van Heeteren, Bandoeng; W. A. van Kampen, O'oltgensplaat; L. Koodeman, Soerabaja; P. F. Moleman, Rot terdam; E. R. Schultz, Den Helder; ir.ex. electrotechnisch ir: M. W. van Batenburg, Delft; J. van Bekkusm, Botterdam; B. T. W. Bemer, Ruurlo; J. H. Boot, Ngawi; W. J. Boot, Zeist; IJ. Bosma (met lof), Groningen; P. Drtffr van der Knaap, Soerabaja; L. Kooreman?^ Soerabaja; J. A. W. van der Laan, Amsterdam; P. F. Moleman, Rotterdam; J. A. P. Rood- hüyzen, Alkemade; E. R. Schultz, Den Helder; G. J. van der Tholen, Rotterdam; G. v. Ries, Soerabaja; cand. scheikundig ir: A. P. van Amstel, Watergraafsmeer; C. M. A. de Bruijn, Rotterdam; P. Burger, Andijk; J. van Gijn, Dordrecht; D. G. Guijgen, Amsterdam; J. Langhout, Batavia; T. J. Tiedema, 's-Graven hage, en C. Vollers, Amsterdam; ir.ex. schei kundig ir: G. E.^ten Bokkel Huinink (met lof), Nijkerk; C. H. Èzenga, Meester Cornells; J. N. Kooy, Apeldoorn; H. J. Lunshof, Djokjakarta, en J. W. van Tijen, Amsterdam. DELFT, 21 Dec. Geslaagd: prop. civiel-in- genieur: A R Schilt te Serooskerke; prop. mijnir: T R bupery te Heerlen; ingenieurs- ëx. scheepsbouwk. ir: P J N Jiskoot te Zaandam, G W Pieterse en K v d Pols, bei den te Amsterdam. UTRECHT, 19 Dec. Geslaagd doet. pbar- macie M. M. Paulussen, Valkenburg; J. E. H. Mijnhahdt, Driebergen; mej. W. A. Flen- ter, Zeist; doet. rechtsgeleerdheid L. de Ruyter, Jutphaas; J. F. Beekman, Apeldoorn. NIJMEGEN, 21 Dec. Geslaagd: cand. rech ten de dames MAC Gare, Beek (L.), MAH Chikot, Rotterdam en de heeren J A Boe ren, Veghel en R Steens, Nijmegen. NIJMEGEN, 22 Dec. Gslaagd doet. Neder L taal- en letterkunde: M. L. Ruytenburg te Egmond aan Zee; doet, psychologie (cum laude) N. L M. Daniëls uit Nijmegen; cand. rechten: A. J. Bonsel, Venlo, M. H. J. Verheije, Eindhoven, E. J. Hoppenbrouwer, Nijmegen, J. E- V. Nijsen, Venlo, P. A Vossen, Maas tricht en J. B. Schueler, Barneveld. GRONINGEN, 19 Dec. Geslaagd voor cand. rechten H. A. H. Reinders, Kampen; A. A. J. Kuiper, Groningen; L. J. Jager, As sen en J. A. Slager, Nieuw-Amsterdam; idem doet. rechten mej. J. L. T. Meindersma, Gro ningen. GRONINGEN, 20 Dec. Geslaagd: cand. wis- en natuurkunde (D)P. J. Pasma, Hui- zum; doet. geneeskunde: F. P. Dijksterhuis, Zijldijk; J. P. Jaar veld, Groenlo; H. L Kemme, Joure; H. J. Th. Steinmeijer, Hen- (O); G. Stenger, Overveen, J. J. H. Vos, Maastricht, E Witkop, Rotterdam; artsex, le E. Mandema, Uithuizen, R. B. Smeding, Harlingen; bevorderd tot arts; mej. M. Bran denburg, Dieverbrug, K, Panman. Stads kanaal. GRONINGEN, 21 Dec. Geslaagd: doet. ex. klassieke letteren Tj. P. Hidma te Harlingen. 103. Hoep! Daar kwam hij al. Maar, o jongens, dat viel hem- toch niet mee, want hij bleef halverwege hangen en kon njet verder. Blijkbaar was het touw waaraan hij vastzat, niet lang genoeg. Jantje en Pietje, die allebei hele helden waren, zolang er geen gevaar was, bleven nu staan en gingen het arme, machteloos grommende dier staan pla gen. 104. Nu wilde het toeval, dat Hektor, de hond, vastgebonden zat aan den schommel stoel van zijn baas, meneer Kruydewinckei. die achter de struiken in z'n tuin een dutje deed. Zijn vrouw zat tegenover hem, en een heerlijke, verse taart stond tussen hen in. Door de ruk, dre Hektor aan het touw gaf bij het springen over 't hek, helde meneer Kruydewinckels stoel gevaarlijk achter over. ACCOUNTANTSEXAMEN N.I.V.A. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. Tot accountant bevorderd de heeren: J. G. Baak, Aerden hout, E. Beekman, E. Driessen, C. F. Kamer, Amsterdam, A. M. Cats, J. Ferdinandusse, A. C. J. de Jong, Den Haag, R. Jonker en N. Mank, beiden Rotterdam, J. G. Klimbie, Haarlem, A. J. König, Amsterdam, J. H. D. Matthews, Hengelo, W. H. Merckel, Utrecht, J. F. Meijeraan, Arnhem, A. L. de Muck, Ginneken. J. Noorman, Alkmaar, D de Rooij, Hillegersberg, H. Stillebroer, Den Haag, D. F. Verpoorte, Leiden, A. J. A. Vos, Gouda, N. J. E. M. Zijlmans, Den Bosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2