Westl. dominé lastig gevallen met zijn preek Hoe een brief uit Amerika in Elburg kwam Scheëpvaartman kwam in verkeerd vaarwater Dr H. J. Donders vierde z'n zilveren jubileum Beter lezen, aldus Den Haag tot Washington NIK UWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 19 DECEMBER 19M WEENEN IS IN DIRECTEN VOEDSELNOOD. Door de vorst is de aanvoer van aardappe len naar Weenen gestaakt. De gemeenteraad deelde mede, niet te weten waar men in de eerstvolgende dagen het broodmeel van daan moet halen. Groot was het aantal gelukwenschen, dat de jubileerende dr. Honders uit Wassenaar gisteren in ontvangst had te nemen. Zoo ook van zijn collega ds. Van Wijngen aldaar. vestigd. Gisteren recipieerde de jubilaris, zijn vrouw en drie kinderen, in de Dorps kerk, die feestelijk was versierd. Er was zeer veel belangstelling, zoowel van de zijde der collega's en kerkeraadsleden als van de gemeenteleden. Wij merkten o.m. op den Ned. Herv. ambts- en plaatsgenoot en ds W. van Wijngen en ds W. A. B. ten Kate, welke laatste den jubilaris toesprak namens den Kerkeraad van Wassenaar. Voorts spra ken de heeren G. Mekking, namens het col lege van Kerkmeesters, ds H. Touw, Ned. Herv. predikant te Leiden, voor het Provin ciaal Kerkbestuur van Z.-Holland, J. v. d. Stoel namens de notabelen der kerk, ds J. Roodenburg voor den Kring Voorburg en R. -Venema namens het hoofdbestuur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs. Voorts werd nog gesproken ojn. namens den kerkeraad van de gemeente te Herveld, de tweede stand plaats van dr Honders. Het .Hervormd Kerkkoor" zong verschei dene toepasselijke liederen o.l.v. dr H. L. Oussoren. Onder de geschenken merkten wij op een groot bloemstuk, dat ean open geslagen Bijbel voorstelde, met daarop de jaartallen 19211—946 en de in treetekst: „En nu, wat verwacht ik, o Here? Mijne hoop is op U" (Ps. 39 8) met de datum van intrede, 18 December. Dr Honders heeft met zijn gade en zijn OOK DUIZENDEN BELGISCHE AMBTENAREN GAAN HEEN. Tot de voornaamste bezuinigingsmaatrege len in België behoort o.a. het ontslag van veel tijdelijke ambtenaren, wier aantal tus- schen 1941 en Juni 1946 van 209.000 348.000 was toegenomen. ZITTING VAN 'T B.G. IN DE CELLENBARAKKEN Het Haagsche B.G. zette heden de behan deling van de zaak voort tegen G. Sonne- veld, een 36-jarigen tuinder uit 's-Graven- zande, die ds D. J. v. d. Laan uit Arnhem, destijds te 's-Gravenzande, zou hebben ver raden alsmede een onderduiker, die bij een boer verstopt zat. Ds Van der Laan ver klaarde, dat hij met Sonneveld een gesprek had over het lidmaatschap van de N.S.B., Jodenvervolging, sterilisatie enz., waarbij hij zicH minder vleiend over Hitler had uitge laten. Dit gesprek had plaats n.a.v. het feit, dat Sonneveld van het avondmaal der kerk uitgesloten werd. Verd. had den predikant toen gevraagd, of hij het besprokene verder mocht vertellen en hem gezegd, dat zulk doorvertellen gevaarlijk zou kunnen zijn. Daarna herinnerde ds Van der Laan Son neveld aan diens belofte, dat in zijn bijzijn vrijuit zou kunnen worden gesproken, waar op Sonneveld beloofde te zullen zwijgen. Ter zitting kwam niet vast te staan, hoe het ver haal over het gesprek ter oore van de Duit- schers zou zijn gekomen. Sonneveld ontkende er over te hebben gesproken. Een zekere Boers schreef over deze kwestie echter een Belg. regeering zal te Antwerpen ingrijpen Als de wilde havenstaking nog langer duurt. Indien de stakende arbeiders morgen het werk niet hebben hervat, zal de regeering het laden en lossen der schepen zelf ter hand nemen. Aangezien het hier een z.g. „wilde staking" betreft, wordt nergens door de stakers gestempeld en hebben deze prac- tisch' geen inkomen. Met het personeel der binnensleepdiensten en de 6000 stakers in. den scheepsbouw, omvat de staking thans reeds ongeveer 20.000 man. Indien de staking niet spoedig een einde neemt, wordt de ra vitailleering der bevolking in gevaar ge bracht. TANTE POS ALS.... SHERLOCK HOLMES (Van een onzer verslaggevers) Bij de Post zitten knappe speurders. Er worden, zooals we onlangs nog meldden, soms puzzles opgelost, waarvoor wijlen Sherlock Htoim^s zich niet zou behoeven te schamen. Dezer dagen deed zich het volgen de geval weer voor. Bij de familie H. Kolle- man te Elburg logeert een dame uit Ame rika. Vrijdag ontving zij een brief uit haar vaderland, waarop haar naam stond, pa. den heer H. Kolleman, Vischpoortstraat, Europa, zonder verdere plaatsaanduiding. „Tante Pos" bezorgde netjes den brief aan het'goede adres. Knap of niet?! Hoe bestaat het zegt men ongeloovig. Welnu, we hebben bij het Hoofdbestuur der P.T.T. eens geïnfor meerd, hoe dit probleem is opgelost. Men vond het „een licht geval".... De brief was eerst uit Amerika naar Londen gezonden, de poort van Europa. Hier waren de post- speurders voldoende op de hoogte, om te weten dat er maar 2 landen in Europa zijn, waar ze straat" gebruiken, Nederland en België. Dat was dus het geval al beperkt tot een klein gedeelte van on$ werelddeel. De grootste kans was Nederland, - dus ging de brief naar Amsterdam. Hier bleek geen Visch poortstraat bekend, alzoo werd de brief naar het P.T.T. bureau „Rebut" te Den Haag ge zonden, waar alle onbestelbare brieven aan komen voor nader onderzoek. Op deze af- deeling heeft men een Karthotheek van alle straatnamen in Nederland. Het bleek dat er 2 Vischpoortstraten in ons land waren, te Elburg en Zutphen. De brief wei€ intuïtief eerst naar het oude Zuiderzeestadje gestuurd enhet schot was raak! Een knap staal tje van deductie dat den speurzin der P.T.T. alle eer aandoet. Toch is het verstandiger de plaats van bestemming op de enveloppe te vermelden. Het is safer en gemakkelijker! brief naar den NB.B.-burgemeester van 's-Gravenzande, welke brief niet bij de Duit- scheid terecht kwam. Kort tevoren kreeg1 ds Van der Laan de waarschuwing, dat de N.S.B.-burgemeester hem op een lijst van te arresteeren personen had geplaatst waaro<p hij onderdook. Later kreeg de predikant de boodschap weg te blijven, omdat Boers den bewusten brief geschreven had. Aangezien Boers in de cellenbarakken teScheveningen ziek ligt zal het Bijz. Gerechtshof daar op 15 Januari om half elf een bijzondere zit ting beleggen om dezen getuige te hooren. Inzake het verraad van een onderduiker waren de getuigenverklaringen ietwat ondui delijk. Verd. beschuldigde een der getuigen den onderduiker zelf verraden te hebben, doch ontkende de bewering van dezen ge tuige, dat hij bij dezen in dronkenschap ge poogd had bijzond#rheden over den onder duiker los te krijgen. Op 15 Januari wor den de verhooren voortgezet. „Na half zes", een interessante tentoonstelling te Den Haag Wat het KX.M. personeel in zijn vrijen tijd presteert. In de cantine van het hoofdgebouw der K.L.M. aan den Raamweg wordt een expositie gehouden, r,Na half zes" getiteld, die een groot aantal producten laat zien, die het personeel in zijn vrijen tijd heeft vervaardigd. Dat er een stand is, waar modelvliegtuigen in overvloed aanwezig zijn, verwekt geen ver bazing. Doch ook vele schilderijen, kunstfoto's en andere technische en kunstzinnige voort brengselen zijn er te bewonderen. Een maquette van de uitbreiding van het K.LM.-gebouw trekt bijzonder de aandacht, evenals de geschiedenis van de „Uiver", krantenknipsels geplakt op een lange strook papier. De heer Plesman, die de tentoonstelling opende, sprak dan ook zijn wensch uit, dat zijn personeel, ondanks de toenemende drukke werkzaamheden, gelegenheid zal vinden, hun liefhebberijen en hobby's te beoefenen. Hij miste echter een literaire afdeeling, waarbtf de heeren Hans Martin en Viruly hun werken hadden kunnen toonen. De K.L.M.-fotograaf, de heer Berssenbrugge, projecteerde een groot aantal stereoscopische kleurenopnamen, waarbij men diepte ziet. De tentoonstelling is geopend Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 95 uur en Vrijdag avond van 811 uur. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE IN DE DORPSKERK Een van de drie Wassenaarsche Ned. Herv. predikanten, en wel dr H. J. Honders, her dacht gisteren met zijn gemeente den dag, dat hij 25 jaar geledenn in het ambt werd be- kinderen heel wat handen gedrukt en gis teren bleek weer duidelijk, dat de band tUschen dominee en gemeente hecht is. Zonagmorgen om 10 uur zal de jubilaris in Zoeterwoude, zijn eerste gemeente, een gedachtenisrede uitspreken, evenals Zon dagavond om 7 uur in de Dorpskerk te Was senaar. Roosendaal tijdelijk garnizoens plaats Maandag a.s. zal in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal de staf worden gevestigd voor twee compagnieën recruten, die als garnizoen in het begin van 1947 in de stad zullen worden gelegerd. De aan- en afvoertroepen zijn Vrijdag overgeplaatst naar de Kro-mhoutkazerne te Tilburg. De opstel ling van de garnizoenen te Roosendaal is tot dusverre provisorisch. DE ANNEXATIE VAN DUITSCH GROND GEBIED Het „Comité voor actieve democratie" heeft zioh met een schrijven gewend tot minister Beel inzake de kwestie van annexa tie van Duitsch grondgebied door Nederland. Genoemd comité geeft o.m. als zijn meening te kennen, dat twee grondslagen der demo cratie bij de behandeling van dit vraagstuk verwaarloosd zijn, namelijk het scheppen van mogelijkheden voor het Nederlandsche volk om zich inzke deze materie een oor deel te vormen en hieraan uiting te geven en voorts de openbaarheid van behandeling. FAKIR DEMONSTREERDE VOOR DOKTOREN Ten overstaan van een aantal doktoren heeft gisteren te A'dam Christiaan Thorn- Leeron, een nieuwe fakir, zijn kunnen gede monstreerd, Evenals de Zaandamsche fakir Mirin Dajo, doorstak hij armen en been en met scherpe priemen, zonder dat er bloe ding optrad. Het eten van scheermesjes en glas had ook hij op zijn program. De nieuwe fakir is van Engelsche afkomst, 21 jaar en van beroep fotograaf. Een groep doktoren is thans bezig de verschijnseleif van de fa kirs aan een diepgaand medisch onderzoek te onderwerpen en binnenkort zal er in de vaklitteratuur een rapport over hun bevin dingen worden uitgebracht. FRANKRIJK EN HET SAARGEBIED. Volgens een bericht van het Parijsche blad. „Liberation" zou de inschakeling van het Saargebied bij het Fransche economische en monetaire systeem „op handen" zijn. Vol gens genoemd blad zou er bericht zijn ont vangen, dat een groep douane-ambtenaren te Metz is aangekomen, gereed om een nieu we controle-lijn te vormen tusscihen het Saargebied en Duitschland. EN STOND DAAROM VOOR 'T TRIBUNAAL TERECHT (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben geen knecht van de Duitschers geweest en zal dat nooit worden ook", zei de beschuldigde H. Colenbrander, die in den bezettingstijd secretaris was van de exa mencommissie voor het machinistendiplo ma op de groote vaart. De president van het Haagsche Tribunaal, mr Beyma thoe Kingma, merkte echter op. dat C. toch probeerde de jongemenschen op Duitsche booten te krijgen. Besch ontkende dit heftig. Als de president wilde luisteren: hij was een keer door de Dutschers opge beld, ten tijde, dat het Afrika-offensief zich ontplooide en toen werd hem dringend ge vraagd machinisten te zenden. „Toen heb ik gezegd, dat we een Nederlandsche instelling waren en gelijk afgebeld. Ja, en toen heb ik me klaar gemaakt, omdat ze me zouden komen arresteeren". „Och kom", repliceerde de president droogjes. Er waren brieven, die een andere taa) spraken. Van jongelieden, die geëxamineerd werden en naar het Arbeidsbureau werden verwezen om hun vaartijd te gaan maken Dat ze dan op Duitsche schepen zouden komen, lag voor de hand. En sommige jongens klaagden, dat zij als gevolg hier- JODEN EN ARABIEREN IN JERUZALEM. Sir William Fitzgerald, de „chief justice" van Palestina, heeft in een rapport voorge steld, Jeruzalem te verdeelen in twee af zonderlijke gemeenten, een Arabisch en een Joodsoh deel; de hooge commissaris zou het recht van veto bezitten ten aanzien van be noemingen door de burgemeesters der ge meenten. „Ik voel mij gedwongen te ver klaren zei hij dat er geen mogelijkheid bestaat voor een vruchtbare samenwerking in het belang van Jeruzalem door Joden en Arabieren." van met hun verdere studie zeer ten achter zijn geraakt, doordat zij weigerden. Dat C. gelijktijdig met Mussert de beenen had genomen op den dollen Dinsdag, werd ontkend. „Wanneer ik alles had geweten, had ik de baan nooit geaccepteerd en was ik, zooals vroeger, alleen examinator gebleven. Zelf schoot ik er niets mee op", aldus besch. Hij bekende lid van de N.S.B. en verwante or ganisaties te zijn geweest. De raadsman meende dat C. goede bedoelingen heeft ge had, en zooveel mogelijk heeft willen red den. Uitspraak op 1 Jan. Hoe staat het met de zieke militairen in Indië? Het Kamerlid Meijerink stelt minister vragen. Het A.R. Tweede Kamerlid, de heer Meijerink, heeft den ministers van Marine, Oorlog en Overzeesche Gebiedsdeelen o.m. de vraag gesteld, of het hun bekend is, dat ge wonde militairen, zoowel van land- als zee macht, die in Indië niet de gewenschte be handeling kunnen krijgen, soms maandenlang op transportgelegenheid naar Nederland moeten wachten. In dit verband willen wij gaarne een lans breken voor de afgekeurde militairen van het K.N.I.L., die tijdens de bezetting krijgsgevan gen zijn geweest en toen naar Makassar zijn overgebracht, van welke plaats uit zij bijna niet de gelegenheid krijgen naar Nederland te repatrieeren. De volgende vraag van den heer Meijerink, nl. of de ..Oranje" niet meer voor het vervoer van zieken en gewonden gebruikt wordt, doch uitsluitend voor commercieele doeleinden zal varen, moet in zooverre ontkennend worden beantwoord, dat bedoeld schip uit de Ge allieerde pool is vrijgegeven en thans als passa- glersstoomer op de Indië-Nederlandlijn v.v. dienst doet. Tot nu toe vervoerde de „Oranje" hoofdzakelijk gerepatrieerden naar ons land, terwijl hij in omgekeerde richting was inge schakeld voor de gezinshereeniging. 'T BASIS-ACCOORD HANGT NOG IN DE LUCHT Naar het A.N.P. van officieele zijde ver neemt berust de mededeeling van het Ame- rikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken waarschijnlijk op een verkeerde inter pretatie van den tekst van de Regeeringsver- klaring, waarin wordt gezegd, dat het het voornemen is van de Regeering de Commis sie-Generaal te machtigen de ontwerp-basis- overeenkomst te teekenen. De Regeering heeft zich verbonden bij de algemeene beraadslagingen over de Rijksbe- grootingen voor 1946 en 1947 om, zoodra het haar zou zijn gebleken, dat een aannemelijke overeenkomst met de vertegenwoordigers van de Republiek Indonesië bereikbaar was, daarvan de Staten-Generaal mededeeling te doen, voordat zij zich zou verbinden een be paalde oplossing van het Indonesische vraag stuk na te streven. In verband hiermede Is het dan ook uitgesloten te achten, dat, voor dat de behandeling in de Staten-Generaal beëindigd zal zijn, do Regeering de Commis sie-Generaal een machtiging als bovenbe doeld zal verleenen. FRISCH ADVIES. De socialistische leider van de Congres partij, Prakasj Narain heeft te Benares de revolutie aangekondigd. Zoodra de strijd is ontbrand, moeten de gouverneurs van de provincies en alle anti-Indische ambtena ren worden gearresteerd. De revolutionaire» moeten zich meester maken van de regee- ringsgebouwen en volksraden vormen. Weg met de pro-Britsehe ambtenaren, leger en politie dienen in handen te zijn van de nieuwe revolutionnaire j-egeering en de alge meene staking dient te worden geprocla meerd! In het K.L.M.-huis aan den Raamweg wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden van door het personeel vervaardigde toesteUen en andere objecten, die op het bedrijf betrekking hebben. Vader Plesman stak zijn trots niet onder stoelen of banken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3