Geen tegenstelling tusschen de Linggadjati's Nationalisatie van het vervoer in Engeland Indië-Zending vraagt onze volle aandacht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 ALDUS MINISTER JONKMAN IN TWEEDE KAMER (Vervolg van Pag. 1) De minister houdt staande, dat het een politiek accoord is, geen juridisch document. Voor belangrijke wetgevende maatregelen^ een ronde tafelconferentie bijeen te roepen wordt door de Regeering overwogen, opdat kan worden nagegaan, hoe de aangelegen heden der Unie het best kunnen worden geregeld. Men bedenke ook, dat het politiek accoord nog zoo weinig brengt, dat artikel 15 wettige maatregelen eischt voor de over bruggingsperiode. Bij de uitwerking van de overeenkomst zal er wellicht gelegenheid zijn om de Commissie-Generaal uit te brei den met personen, die bereid zijn zich op de basis der overeenkomst te plaatsen. Het is onjuist, aldus de minister, om met prof. Romme een tegenstelling te zien tus schen de beide Linggadjati's. De overeen komst moest nu eenmaal een zekere vaag heid hebben. Men denke aan haar karak ter en aan de omstandigheden, waarin ze tot stand' kwam. Het moest onvermijdelijk een compromis worden. De beste typeering üs, dat het is een .politiek accoordna be sprekingen, die tot een afspraak hebben geleid, dat een definitieve overeenkomst op deze basis zal worden nagestreefd. Voordat de ontwerp-overeenkomst in het Parlement kon worden gebracht, moest dit was natuurlijk een toelichting en een Regeeringsverklaxiing hieraan worden toe gevoegd. Deze drie stukken vormen één ge heel. Vóór de onderteek endng moet vaststaan, dat ook de tegenstander toelichting en Regeeringsverklariaig aanvaardt, hetgeen dan duidelijk moet wonden aangegeven, b.v. door middel van een briefwisseling tusschen de partijen. Dit alles is niet zoo verwerpelijk als wel "Wordt gezegd, al erkent de minister het be zwaar met het oog op de arbitrage. Deze eischt uiteraard een juridische beschouwing. Deze arbitrage is op het laatste oogenbldk om psychologische redenen in het stuk ge komen, doch partijen hadden geen tijd, de draagwijdte te overzien van deze bepaling. De Regeering stelt zich voor, dat de Com missie met de „Indonesische" delegatie over leg zal «plegen, dat dit punt in een afzon derlijk 'reglement tot genoegen van beide partijen geregeld zal worden. Wat betreft de bindende notulen, het geldt hier politieke besprekingen, waarbij men soms tot een bijzondere formuleerdng tijdens de onderhandelingen komt. Zonder toestemming van de tegenpartij kunnen de notulen niet worden overgelegd, maar de Regeering is bereid, publicatie te bevor deren,. Vrij algemeen is men overtuigd, dat in ar tikel 1 van de Grondwet de Overzeesche Ge- biedsdeelen worden miskend. Terecht wordt op de Grondwet ge staan, maar de Grondwet heeft zulke omstandigheden, als zich thans hebben voor gedaan, niet kunnen voorzien. Trouwens, elke codificatie blijft bij de omstandighe den achter. Op dit gebied zijn we trouwens, aldus de minister, geenszins zonder antece denten. De Regeering wil, als oplossing in de Ko loniale verhoudingen, zoeken naar een vrij heid in hoogere eenheid. Zij heeft getracht, deze oplossing te vinden, niet in den vorm van confectiewerk, maar van maatwerk. De Koninklijke rede van 7 December 1942 heeft den weg gewezen. In deze rede is als eisch gesteld het verwezenlijken van vrij heid, gelijkwaardigheid en eenheid. De Minister^ wil niet ingaan op de geop perde mogelijkheid, de Regeering straf rechtelijk te doen vervolgen, een mogelijk heid, door den heer Vonk gesteld. Wat de Regeering deed, kan geacht worden te zijn in het belang van den Staat, hetgeen zich met de eischen van een strafrechtelijke ver volging niet verdraagt. In de rede van den heer Vonk was de stem te beluisteren van het oude Koloniale behoud, aldus de Mi nister, die ook verder den heer Vonk zeer scherp bestreed. In de opvatting der Regeering kan het Koninkrijk het karakter van eiken federa tieven vorm hebben. Het is onjuist, een ver gelijking te trekken, zooals de. heer Schou ten deed, met het illegaal verzet, omdat de Regeering het voorbeeld zou geven van ille galiteit. Vanaf de 7 Decemiber-redé rs gehinkt op de unitarische en op de federatieve ge dachte. De 7 December-rede ging nog sterk uit van de unitarische gedachte, maar had ook kenmerken, aan de federatieve ge dachte ontleend. Ook in de andere stuk ken, welke daarop zijn gevolgd, treft de tweezijdigheid. Thans gaat de Regeering meer staan op het federatieve been, en de Regeermg betwijfelt, of men met de Grond wet in de hand hiertegen zoo sterk kan opponeer en. Er is meeningsverschil geweest, er kent de Minister, op dit punt tusschen Regeering en Commissie-Generaal, waarbij de Lt.-Gouverneur-Generaal in derdaad betwijfeld heeft of.htf een an dere opvatting voor zijn rekening mocht nemen. De overeenkomst mocht gelezen worden In haar elfen tekst, en niet naar van elders ontleende interpretatie. Dat geldt ook voor hetgeen ze zegt over de organen en over de plaats van het hoogste overheidsgezag. Er mag geen machtsstrijd ontstaan tusschen de deelen en organen der Unie, in verband waarmede een conflictenregeling in het uit zicht is gesteld. De Regeering is van oordeel, dat het Unie begrip op gelukkige wijze in de overeenkomst is neergelegd. De Koning wordt daarbij ge zien als het Oranjehuis, dat zich onpartijdig boven de Unie aan d.3 zaken van de Unie wijdt. Deze zienswijze maakt het den Indo nesiërs gemakkelijker de Unde onder het Ko ningschap te aanvaarden. Wat betreft de erkenning van de republiek, die we in den aanvang, aldus de minister, allen hebben gezien als een Japansch pro duct, is reeds in de wet op dje Commissie- Generaal erkend als een politieke realiteit. De, republiek zal krachtens de overeenkomst «•b der staten van de Vereengide Staten van Indonesië worden. Zij zal vertegenwoordigers in het buitenland slechts kunnen aanbeve len. De de facto erkennirfg van de republiek kan de republiek nog wel eens zeer zwaar vallen. De erkenning beteekent slechts, dat het karakter niet in 't kader van de bestaan de Nederl.-Indische staatsregeling kan wor den omschreven. Het beteekent, dat de re publiek een staat kan worden binnen de Vereenigde Staten van Indonesië, als die over eenkomst zich ontwikkelt naar haar inhoud. Inderdaad voltrekt de nakoming van het be stand zich op zeer'on'bevTedigende wijze. De regeling van de 2 km is niet van dr Van Mook, maar van het Britsche opperbestuur, en er is juist ernstig bezwaar tegen gemaakt. Op den grondslag van het accoord willen we aan de republiek gelegenheid geven te laten zien, dat ze inderdaad, en wel op de mocratische wijze, het gezag kan uitoefenen. Bij di3 overeenkomst zijn de rechten van het individu binnen de republiek gewaar borgd. Aan de soldaten zal duidelijk gemaakt moeten worden, dat ze een taak hebben in de nieuwe gezagslegitimatie. Het lag voor de hand, dat vooral met de aanhangers der republiek is gesproken. Ook met vertegenwoordigers van andere groepen zijn echter besprekingen gevoerd. Maar als het accoord nu niet wordt na gekomen? Dan zijn partijen uiteraard niet meer gebonden en zullen nieuwe besprekin gen geopend moeten worden met erkenning van elks verantwoordelijkheid. Vallen onder de fundamenteele rechten ook zending en missie? Uitdrukkelijk is overeengekomen dat onder de nieuwe rege ling zending en missie tenminste eenzelfde vrijheid zullen hebben als onder de huidige Indische staatsregeling. De minister kan niet op alle gestelde vra gen ingaan en meent zich te kunnen beper ken, ook omdat door verschillende sprekers een antwoord in den zin der regeering is gegeven. Men is vóór of tegen, ondanks alles wat tegen of voor is. Ook is om een uit spraak gevraagd. Maar het betreft hier geen voorstel en een motie ligt nog niet ter tafeL Indien er geen motie komt, meent de Re geering, dat de Kamer haar toelaat te doen wat ze voornemens is te doen. (De vergadering duurt voort). Langzaam maar zeker komt Nederland weer aardig in zijn bruggen te zitten. Dit is het gat in de brug bij Zaltbommel, waar, „weer en wind dienende", 10 Januari het leed geleden zal zijn. EDEN ACHT ZULKS EEN NATIONALE RAMP Het Engelsche ontwerp voor nationalisatie van het vervoer omvat de nationalisatie der spoorwegen, wegen, vervoer, kanalen en dokken; deze komen onder het beheer van een vervoerscommissie van vijf leden, die voor de uitvoering van haar werkzaamheden* een leening zal mogen sluiten tot een bedrag van 250 millioen pond sterling. De beschik baar gestelde compensatie wordt op meer dan 1000 millioen pond sterling geschat. Dit ontwerp is in het Engelsche Lagerhuis reeds in tweede lesing aangenomen en gaat nu eerst ter bespreking naar een commissie van 50 leden, waarin alle partijen vertegen woordigd zijn, alvorens door het Hoogerhuis in behandeling te worden genomen. Anthony Eden, de oppositie vertegenwoor digende, heeft o.m. verklaard, dat indien het wetsontwerp tot wet wordt, zulks een groote nationale ramp beteekent. Blum muilkorft zijn ambtenaren Als eerste maatregel van Leon Blum's ka binet is een .muilkorf-wet" uitgevaardigd, volgiens welke het aan Fransche regeerings- amjbtenaren verboden is persconferenties te houden of interviews te verleenen dan wel radio-toespraken te houden, zonder daartoe gemachtigd te zijn. Volgens opvattingen van journalisten zal deze maatregel waarschijnlijk sterken tegenstand ontmoeten. Deze maat regel zal niet aan de Assemblée ter goedkeu ring worden voorgelegd en ook niet bij wijze van presidentieel decreet worden uitgevaar digd, doch is genomen op verantwoording van het kabinet. IN EEN WAK GEREDEN EN VERDRONKEN Aan de Delftlaan in Haarlem-Noord is gis termiddag een 13-jarige jongen bij het schaat senrijden op de Delft in een wak gereden en verdronken. Dit is het eerste slachtoffer van het ijs in Haarlem. Voor ruim 100 millioen aan geroofde goederen terug Waaronder f 23 millioen aan zuiver industrieele goederen Van de destijds door de Duitschers ge roofde goederen is er thans voor een totale waarde van ruim f 100 millioen naar ons land teruggebracht, waarvan een zeer belangrijk deel van de Ned. Spoorwegen en aan de Scheepvaart. In dit bedrag is voor f 23 mil lioen aan zuiver industrieele goederen be grepen. Procentsgewijs kwamen er aan ma-, chines 30 pet, aan tramwagens 100 pet, aan spoorwagons 50 pet 'en aan locomotieven 87 pet terug. Van de cultureele goederen wer den tot nu toe ruim 3400 kunstvoorwerpen en ruim 4000 kisten met boeken teruggevoerd. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Biervliet (toez.) J. A. Alsfelt te Helenaveen; te Ee (Fr.) J. Kra nendonk te Oosterzee-Echten; te Den Ham (2e pred. pl.) J. Koele te Genderen; te Tzurn A. Kentie te Sn eek. Aangenomen' naar Wolsum c.a. C. C. Addink, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Oosthejn (toez.) T. Steenbeek te Wateringen. Geref. Kerken Tweetal: te Alteveer I. Groenenberg te Nederhorst-ter Berg en D. v. d. Wielen te Boornbergum. Beroepen: te Schoonrewoerd J. Kars- ten, res. veldpred. te Eelde. Aangenomen naar Lennep W. Seinen te Baarn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Midwolda (Old.) A. Grup- pen te Elburg. PERSONALIA Te Amsterdam overleed op 70-jarigen legtijd de heer J. H. Linschoten een bekende figuur in het Geref. kerkelijk leven. De over ledene was meer dan 20 jaar leider van het kerkelijk bureau te Amsterdam en ruim 25 Jaar ouderling. Hij was o.m. lid van de ge nerale synode en voorzitter van de Centrale Ouderlingenconferentie PROMOTIES LEIDEN, 18 Dec. Gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „Naphthochinonen en Bioluminescentie", C. J. P. Spruit te Scheveningen; tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift „Over de zoogenaamde Primaire Streptococcenperito- nitis"" C. C. Ridder van Rappard te Utrecht; tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift „Een analyse van eenige werkingen van go- nadotrope hormonen op het ovarium" F. J. A. Paesé te Haarlem. ACAD. EXAMENS NIJMEGEN, 18 Dec. Geslaagd cand. rechten jhr E. M. v. Nispen tot Pannerden te Zevenaar; G. C. Robben te Goorle, A. N. J M. Janssens te Roermond; C W. Janssens te Maashees en J. G. Donker te Heyen. GRONINGEN, 17 Dec. Geslaagd: cand. ex. Godgeleerdheid mej A F Pluim, Gorssel en W A Bijleveld, Groningen; cand. rechtsge leerdheid mej M Wever, Nieuwe Pekela, mej J C Niehoff, Winsum, L J B van 't Land en J E Rademaker, beiden te Groningen; cand. geneeskunde: H T Oterdoom, mej A E H v d Veen, mej A Visser, K de Vries, J Witkop, allen te Groningen, G E J Pieterse, Den Haag, mej J B Verhagen, Enschede en mej MAM Willemse te Grubbenvorst. GRONINGEN, 19 Dec. Geslaagd voorbe reidend ex. Godgeleerdheid: O. J. de Jong, Gulemborg; doet. Godgeleerdh.: B. Klein Was- sink. Alkmaar (cum laude); cand. rechtsge leerdheid: mej. F. v. Deursen, mej. E. J. Uitzinger, beiden te Groningen en E. H. de Vrieze, Wijnschoten; cand. wis- en natuur kunde (F): L. ten Haeff, Scheveningen en A. J. de Groot, Lippenhuizen; idem (LK mej. M. H. de Boer, Rotterdam en mej. J. J. Tim mer, Groningen. C.I.C.S.A.-EXAMEN Geslaagd voor het examen „Aanteekening Wijkverpleging" de zusters: M. J. Chr. de Bas, A. A. van Breevoort, D. Brinks, E. Doe- dens, A. van Egmond, T. Greep, N. M. Haage, W. Haaksma, E. J. Harms, W. Henken, A. G. Hiollenberg, J. Hoogeveen, P. Jansen, W. M. van der Knaap, G. D. Kole, A. Laman, G. J. Langeler, H. J. Meijer, M. van Reenen, M. W. van Sevenhoven, C. J. Somt, L. Trip, B. M. A. Vanhove, N. A. Verhage, D G. Zuur mond. OOK DE HERV. KERK ZET SCHOUDERS ER ONDER De door den oorlog zwaar geremde Zen- ddingsarbeid in en de naaste toekomst van Ned.-Inddë hebben recht op de volle aan dacht van Christelijk Nederland, maar ont vangen diie ook in moedgevende mate, zoo dat alle bij de hoogste belangen der Inlan ders betrokken organisaties zich insipannen om den herbouw ter hand*te nemen. Geen klein lichtpunt is, dat dit tijdstip nu samen valt met de bewustmaking en bewustwor ding der Ned. Herv. Kerk inzake haar roe ping, om zelf en in haar geheel Zending te drijven. Dit onderwerp heeft ook een his torisch en achtergrond; in 1947 is het n.l. 150 jaar geleden, dat opgericht werd het Ned. Zendelingengenootschap. Naarmate nu in de Ned. Herv. Kerk de erkenning veld De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe Rrrr! Plotseling schoot de lamp een eind verder naar omlaag; Jantje viel met z'n neus precies op de omgekeerde emmer, waardoor deze nog een eind verder over Pietjes hoofd zakte en tegelijk kwam onge veer het hele plafond in stukken en brokken naar beneden. De behanger, die mevrouw ln haar angst al opgebeld had, en die door de ^openstaande voordeur binnengekomen, was, stormde de kamer binnen...» 98. Terwijl mevrouw Smits jammerend aan haar schedel stond te voelen, waar min stens twintig kilo gips op neergekomen was, wilde de behanger naar Jantje en Pietje toe- stormen, maar hij gleed uit over de stijfsel. Onder 't vallen greep hij zich aan het snoer van de lamp vast en daar dit beschadigd was, kreeg hij de volle stroom door zijn rug- gegraat. De stakker sprong als een dolleman op en neer. Om hem te redden, trokken Jan tje en mevrouw Smits hem aan z'n jaspan- wisnt en toegepast wordt dat de Kerk zelve Zendingsbasis moet zijn, zullen de verschil lende corporaties plaatsmaken voor de veel breedere en productieve kerkelijke Zending. De doorwerking der beoogde idealen ge schiedt door classioale en plaatselijke Zen- da ngsc ommissie sdie daarbij gerugsteund ■worden door den Herv. Raad voor Uitw. Zending, waartoe ook de Geref. Zendings- bond behoort. De in den oorlog sterk ontwikkelde zelf- standigwordirn^ der Inheemscbe Kerken houdt niet alleen in, dat verschuiving plaats heeft in de richting van Inheemsphe voor gangers. maar vooral, dat de opleiding bijzondere zorg gaaf vragen. Wat de Neder - landsohe zendelingen betreft moet zij aca demisch worden, in verband waarmede de miss. predikanten, na hun cand. examen een 2-jarige speciale Zendings-opleiding ont vangen. De huidige rector prof. dr H. Krae- mer zal zooals bekend in April 1947 worden vervangen door dr E. Jansen Schoon hoven. De %endings-inkomsten zijn zoodanig ge stegen, dat in 1945 totaal f 1.140.000 werd ontvangen, van welk bedrag 4/5 voor Indië besteed zal worden en 20 pet voor de op leiding en het Zeaidiingsfoureau te Oegst- geest. Naarmate de zendingsldefde wordt versterkt, zal Nederland zijn hooge verant woordelijkheid jegens de geestelijke belan gen der Inlandsche bevolking te beter uit- werkeh. Een der opmerkelijke gevolgen van den oorlog is, dat de Inheemsche gemeenten, dtie uit den aard der historie verdeeld waren, elkander gevonden hebben. Kerken met vroeger 200 leden, hebben nu 1000 leden! Ook aan de opleiding van de Inheemsche predikanten worden nieuwe en hooge eischen gesteld. De Hoogere Theol. School functionneert thans weer met een eerste klas van 30 leerlingen. De ontwikkeling werd in hooge mate gerugsteund door de lofwaardige houding van talrijke zendelin gen, die niet repatrieerden, doch naar hun arbeidsveld terugkeerden. Evenals de Zendingstaak in het algemeen is die door de Christenvrouw verdeeld over de thuis- en Indië-basis. In ons land zijn daarvoor werkzaam 20 vrouwen- en medsjes- ver eenigingen. 70 groepen en 7000 leden, die het wekken van belangstelling ten doel hebben Groot is de nood op verloskundig gebied: men denke aan streken, waar 1 arts is op de 180.(M zielen. Dan de lectuurvoor zieninger zijn dorpen met'een Bijbel en er zijn ook dorpen met 3 kerk diensten per dag, terwille va.n de kleeding, welke dan by beurtorde gedragen wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2