Herstel van onzen handel met Duitschland Laaghartige beTiandeling, unfaire molestatie 't Verklaarde Ned. Volksbeweging zit met f 75.000.- schuld GESLAAGD OF NIET GESLAAGD? NIEUWE LEinSCUE COURANT T DINSDAG 17 DECEMBER 1W« GAAN DE ENGELSCHE ZAKENLIEDEN VOOR? In aansluiting op hetgeen wij reeds schre ven over de actie van mr Van Kleffens te New-York, teneinde ook den Nederlandschen handel zoo spoedig mogelijk weer in te scha kelen bij Duitschland, dat vóór den oorlog ons economisch Achterland" was, verdient het de aandacht, dat de Engelsohe regeerrng er haast mee maakt, zakenlieden in staat te stellen naar Duitschland te reizen, teneinde vroegere handelsconitracten weer op te ne men. In verband met de desbetreffende be sprekingen, die tussohen Den Haag en Lon den worden gevoerd, om tot een handels verdrag te komen tusschen Nederland en de Britsch-Amerikaansche zone, is het te ho pen, dat de Engelsche "zakenlieden ons nret één slag vóór zijn en wij straks achter het net visschen. Wre kennis genomen heeft van hetgeen mr Th. de Meester, secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel één dezer dagen nog te Groningen te berde heeft gebracht, zal, beseffen, dat de moei lijkheden voor de herleving van onzen ex- porthandel op Duitschland toch al bijzonder groot zijn. Persoonlijk bezoek aan Duitsch land zal wel de grootste moeilijkheid Wij ven, mede in verband met een tekort aan hotelaccomodatie, vervoer van levensmidde len, deviezenkwestre etc. Nederland zou uit sluitend die artikelen mogen leveren, wélke 'T DEBAT (Vervolg Pag. 1) Gaarne zouden wij op nog verscheidene belangwekkende onderdeelen van het debat de aandacht willen vestigen. Wij denken aan de sympathieke rede van den heer Ruys de Beerenbrouok, die zich, anders dan zijn lei der Romme, een krachtig tegenstander van Linggadjati betoonde. Zal de heer Ruys de eenige in zijn frac tie zijn? Het gerucht ging, dat enkelen zij het weinigen zich bij hem zouden voegen. Wij denken voorts aan de rede van den heer Logemann, die de merkwaardige stel ling ontwikkelde, dat de „republiek" haar revolutionnair karakter te spoediger zou verliezen naarmate zij sneller hwhet nieuwe constitutioneele kader zou zijn opgenomen. Met andere woorden: wij zouden de voort zetting van de revolutie aan onszelf te wijten hébben. Dan denken wij aan het betoog van den heer Van l^alsum, die er groote waarde aan scheen te hechten, op te merken dat de A.R. en C.H. niet de eenige Prot.-Ohxistenen zijn met een meening over Indië en dat er Prot.-Ghristenen zijn met een andere op vatting. Alsof wij dat nog niet wisten en alsof het blad van den heer Van Walsum daarvan niet bij voortduring het bewijs levert. De heer Tilanus gaf uiting aan de ont stemming, welke bij zeer vélen bestaat, nu onze mannen en jongens gebonden zijn aan een bestand, waarbij, naar het wel moet schijnen, aan de tegenpartij de vrije hand is gelaten. Het verluidt, dat nog verscheidene spre kers, zoo fractieleiders als anderen, het woord zullen voeren. De heer Schouten heeft den gang van zaken nog even aange zien. Thans kan hij in zijn betoogstellig verschillende opmerkingen verwerken naar aanleiding van hetgeen reeds gesproken werd. Daarna is minister Jonkman aan de beurt. Zal hij er na de Regeeringsverklaring thans beter im slagen, voldoening te geven? De twijfel blijft gewettigd, maar we wach ten af. noodzakelijk zijn voor de instandhouding van het Duitsche volk en dan nog tegen den laagst mogelijken prijs. Afgaande op de her leefde Engelsche handelsinteresse, vertrou wen wij, dat onze Regering meer dan één oogje in het zeil zal houden, dat onze be langen niet bij die van de Britten ten ach ter zullen woorden gesteld. Zulks klemt te meer, waar ons land meer dan eenig ander land finantieel en economisch de vernieti gende werking van den oorlog heeft onder vonden. Verzoek om protest van Geref. Synode tegen Indië-poliek De raad der Geref. kerk van 's-Graven- zande heeft het moderamen der laatst gehou den Gen. Synode verzocht een getuigenis te doen hooren, (le) dat met erkenning van te kortkomingen van het Ned. bestuur, het een sanctionneeren der revolutie is, het bewind van de republiek Indonesië onder leiding van Soekarno als wettige overheid naar Gods Woord te erkennen; (2e) dat het recht van de verdrukte en arme bevolking veilig is btj God en de Overheid dadrvoor heeft te wa ken; (3e) dat ook hierom de genoemde repu bliek niet te aanvaarden is, omdat de vrij heid van Godsdienst in gevaar komt. Nu de vorst de wateren doet verstijven en menigeen de ijspret met verlangen tegemoet ziet, zijn anderen genoodzaakt om de vaargeulen zoo lang mogelijk open te houden. ALDUS EEN STUDENT OVER STUDENTEN Er bestormden 400 leden van de K.S.V. „Veritas" uit Utrecht het Corpsgebouw van het Nijmeegsch Studentencorps aan den Oranjesinigel te Nijmegen, aldus schrijft de Senaat van genoemd corps over de gebeur tenissen aldaar op Woensdag ji. En hij ver volgt: Op diit moment waren 15 Corpsleden op de Sociëteit aanwezig. Na zich dapper te hebben verweerd, werden zij op naar studentennormen stijllooze wijze gevangen genomen, waarna het gebouw werd bezet. Vervolgens werden versoheidenen vastge houden en daardoor weerlooze Corpsleden op laffe wijze geslagen. Voorts werd tot driemaal toe woordbreuk gepleegd t.a.v. een der Senatoren van het N.S.C., aan wien een vrijgeleide naar de Senaatskamer was De 400 Veritijmen hebben niet kunnen verhinderen, dat een der 15 gevangénen kans zag te ontsnappen. Daar deze, gezien den boven geschetst en gang van zaken, in de vaste veronderstelling verkeerde niet met studenten te doen te hebben, waar schuwde hij de politie, waarna zich een inspecteur en drie agenten naar het Corps-: gebouw begaven. Er werd een vergadering belegd tusschen den Nijmeegsch en Senaat, de leiders van de Veritijnen en de politie. De Nijmeegsche Senaat, overwegende de laaghartige behandeling van sommige ge vangenen, de unfaire molestatie van den pachter en van eenige leden van het per soneel, de onbeschaamde behandeling van professor Van den Brink en last not least het onheusche optreden tegen een der toe vallig in de hall aanwezige meisjesstuden ten, beval den Veritijnen het gebouw te verlaten. Hierdoor schiep de Senaat de mogelijkheid om buiten het gebouw op meer ridderlijke wijze den strijd te strijden. Om actie van de politie te vermijden, ver lieten hierop de Veritijnen het gebouw. Toen de Utrechtenaren den trein van 21.15 uur trachtten te halen, ontwikkelde zich een gevecht met 60 inmiddels gealar meerde Nijmeegsche studenten. Vervolgens trokken de Veritijnen zich terug in het restaurant „Normandië" en weigerden, on danks herhaalde uitdagingen, den strijd met de Nijmeegsche Corpsleden aan te binden. Na een extra-trein om ongeveer 1 uur des nachts besteld te hebben, verlieten de Utrechtenaren onder bescherming van de politie Nijimegen. Ontwapening V uitzicllt De eerste zitting van de algeaneene ver gadering van de Vereenigde Naties is te New York besloten. Nu zal moeten blijken, wat van de omvangrijke politieke „hora d'oeuvre", uit Amerikaansche, Britsche en Russische voorstellen, amendementen, reso luties etc. bestaande, óók qualitatief van belang is. Met één hoofdgerecht is algemeen genoegen genomen, want de resolutie over ontwapening, veiligheid en internationale controle en inspectie, reeds door de politieke commissie aangenomen, is bij acclamatie door de algemeene vergaderig aavaard. In beginsel is men het dus eens over beper king der bewapening en de controle strékt zich ook uit over de wereldschokkende atoombom. Molotof had aanvankelijk aan de .hors d'oeuvre" nog een Russisch eitje toegevoegd, dat namelijk Amerika gegevens over de atoombom had te verstrekken, al vorens men in zake de ontwapening tot eeb overeenkomst zou zijn gekomen, maar daar had de Amerikaan 'blijkbaar geen trek in» Het voorstel tot het tellen van troepen werd verworpen, maar het voorstel van de politieke commissie dit ontwerp op te ne men in de ontwapeningsresolutie werd aan vaard. De Veiligheidsraad zal nu een ver drag betreffende de atoomcontrole bekok stoven. Hoewel Amerika, bij monde van Byrnes, den Amerikaanschen Minister van Buiten]andsche Zaken, eigener beweging reeds gegevens verstrekte over de Ameri- kaansche strijdkrachten overzee en dus voor uit geloopen was op het voorstel tot het tel len der tdoepen buitenslands heeft de al- me ene Vergadering der V. N. het desbetref fende voorstel, dat dus voor alle betrokken landen zou gelden, zooals reeds gezegd, niet geaccepteerd. Eenigszrins aarzelend is men geneigd in de positieve resultaten van de ontwapeningsbesprékingen te gelooven. De strijd gaat feitelijk tusschen werkelijkheids zin en illusie. Het voorbeeld' van Genve schemert ons voor oogen, aan. welker bin dende overeenkomsten de machtigste staten zich onttrekken op het voor de eigen be- langenpol'itiek psychologisch juiste moment. Evenzoo het voorbeeld van Washington, waar Amerika, Engeland en Japan zich ver bonden tot beperking der vlootbewapening volgens de zg. 5:5:3-verhouding en Japan zich reeds spoedig daar van los maakte. De gevolgen van den schoonen wen schdroom van een Genève en Washington, welke wen schdroom voor ons land verkeerde dn de nachtmerrie van een Pearl Harbour en Sin gapore zijn voor ons land als koloniale mo gendheid fataal geweest. Tegenover de moedgevende woorden van den voorzitter, Paul Henri Spaak, dat er kans bestaat, dat de menschheid een nieuw tijdperk zal bin nentreden. kan men de opmerking van Byr nes ter harte nemen, dat'namelijk de we reldvrede meer afhangt van hetgeen er in ons binnenste omgaat, dan van wat er in de verdragen stafit. En inderdaad, de men schelijke natuur, die de .struggle for life" en „Der Wille zur Macht" kent, kan men tegenover het idealisme van New York niet veronachtzamen. WORDT ECHTER NIET GELIQUIDEERD Tijdens het congres van de Nederland sche Volksbeweging, dat kortgeleden te Utrecht werd gehouden, zijn eenige beslui ten genomen in verband met gerezen moei lijkheden. In het kort samengevat zijn deze besluiten volgens het „Al-g. Hbld" de vol gende De N. -V. B. wordt niet geliquideerd; de N.V.B. zal toetreden tot een te stich ten Personalistische Unie; de hoofdbestuursleden blijven voorloopig aan. totdat in het land een aantal perso nen zijn gevonden, die hun plaats willen innemen. Tot voorzitter werd gekozen den heer P. v. Stam te Bussum. de ledenadministratie wordt gecentrali seerd; „Je maintiendrai" is geen uitgave meer van de N. V. B., waarmede een feitelijk reeds lang bestaande situatie officieel wordt gemaakt; in Januari a.s. zullen zoo mogelijk in alle gewesten centrale vergaderingen worden gehouden, waar de nadere taak der N. V. B. en de werkwijze zal worden besproken. Voorts kwam op het congres ter sprake de schuld rond f 75.000 welke de N. V. B. op korten termijn zal hebben te vol doen. Een der afdeelingsafgevaardigden zegde reeds een bedrag van f 1000 voor delging van deze schuld toe. De nieuwe voorzitter van de N.V.B. heeft GEDURENDE DE VORST VLIEGDIENST OP AMELAND. Tengevolge van de vorst kan de postboot Ameland niet meer bereiken. De Ned. lucht strijdkrachten zullen voor den duur van de isolatie om den dag een vliegdienst voor post en voorzoover de ruimte het toelaat ook voor passagiers, tusschen het eiland en Leeuwar den onderhouden. Gisteren brachten twee vliegtuigen 1 passa gier naar het eiland en namen 9 personen op den terugweg mede. Met behulp van de Ballumer bevolking is het vliegveld ook ge schikt gemaakt voor het landen van grootere vliegtuigen. zich met een brief tot de afdeelingsbestu- ren gericht, waarin deze o.m. zegt, dat het personalistisch socialisme ver uitgaat bo ven eenige partijpolitiek en dat het fataal is voor de N. V. B., zich met de practische partijpolitiek bezig te houden. „Deze taak moet ieder voor zich doen in de partij, die het meest zijn persoonlijke inzichten en ge voelens vertolkt." Republikeinsche „prominenten" achten accoord aanvaardbaar Mits 100 pet. Merdeka gehandhaaft blijft Sprekend over de on twerp-overeen komst van Linggadjati zeide Soekarno voor Radio- Soerakarta, dat men bij de beoordeeling er van rekening dient te houden met de interna tionale tendenties en grootmachten, den fje- derlandschen invloed en de Indonesische krach ten. Slechts indien de absolute onafhankelijk heid gewaarborgd is, aldus Soekarno, is de ontwerp-overeenkomst aanvaardbaar. Het zou beter zijn, dat het verdrag verworpen werd en onze eenheid bewaard, dan omgekeerd. Hadji Agoes Salim, de „vice-minister" van Bifinenl. Zaken, tevens adviseur van de Islami tische organisatie „Masjoemi", schrijft in een brochure over Linggadjati: „Toegegeven, dat geen enkele Indonesische politieke partij de ontwerp-overeenkomst als een ideale ver wezenlijking van de nationale idealen be schouwt, is het toch aan iederen verantwoor delijken politicus duidelijk, dat in het huidige stadium deze overeenkomst de eenige oplossing biedt, omdat van beide zijden de uiterste concessies gedaan zijn". MIDDENSTANDSEXAMEN Het 13e examen voor h.et middenstandsdi ploma algemeene handelskennis, wordt, voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, afge nomen op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Don derdag 29 Mei 1947 en wat liet mondelinge gedeelte aangaat op Maandag 21 Juli 1947 en volgende dagen. De inschrijving sluit 31 Januari 1947 (Cen traal secretariaat Laan v. Mqerdervoor 96a te 's-Gravenhage.) Nu Kerstmis nadert, is er een volkje dat op zijn laatste beenen loopt. Een opname vair een ganzenmesterij in Volendam. Zoodra er wat meer bekendheid aan ge geven werd, dat men bezig was om Rem brandt's „Nachtwacht" te „verschoonen" of. om duidelijker te zijn, te ontdoen van de diverse vernislaagjes en het vuil, dat er door den loop der tijden op terecht gekomen was, gingen links en rechts stemmen op, die van groote bezorgdheid gewaagden. Dez® stem men werden nog luider, toen een [gedeelte dezer wereldvermaarde schilderij, na de zui vering, -kdn worden aanschouwd en een ieder tot de conclusie moest komen, dat ze nu wel wat vreemd aandeed. Ofschoon er over die restauratie nog een uitvoerig rapport is te verwachten is het niet oninteressant, ken nis te nemen van hetgeen eqn paar bekende kunsthistorici er (in het Maandblad voor Beeldende Kunsten) over te zeggen hebben Prof. dr W. Martin gaat de geschiedenis van den Schuttersoptocht na en door welxe omstandigheden de schildering allengs is ver geeld en vervuild. „In 1715 heeft ^je schilder Jan van Dijk het schilderij schoongemaakt; hij omschreef het als „een sterk zonnelicht, zeer fors in de verf geschildert". Het doek werd opnieuw steeds donkerder door vuil en %ernislagen en reeds op het eind der 18e eeuw werd het „De Nachtwacht" genoemd Wijlen dr* Schmidt Degener koesterde reeds lang den wensch, dat men het weer in vojle glorie te voorschijn zou roepen. Thans ;s eindelijk aan Rembrandt recht gedaan, het werk heeft nu weer het kleureffect van 1642. alleen natuurlijk iets bestorven. „Zijn wij het niet aan Rembrandt verschul digd, zijn werk in de ware gedaante te toon en?Het zal nog wel even duren al vorens de herboren Schuttersoptocht weer voor het publiek te zien komt Want het vuil is er nog niet overal af en de donkere maan den remmen vanzelfsprekend den nauwgezet- ten arbeid. Dit heeft het voordeel, dat het spanning schept. Spanning als die vóór een groot feest. En een groot feest zal het wezen, wanneer de herborene zich weer zal ver too - nen, voor goed im sterke kleur en onge- bronsd." Dr. M. J. Friedlander herinnert aan de ve»ontrusting en strijd, toen de schutters- en regentenstukken van Frans Hals te Haarlem met succes gereinigd werden. De bedoeling van Rembrandt's schilderij was: het opmar- cheeren van de schutters naar buiten, naar het zonlicht, tot kloeke actie. „Den zin van het machtige, aan stralend coloriet, aan tegenstellingen van lichten en schaduwen zoo overdadig rijke werk heeft de nu tot stand gekomen en zoozeer geslaagde schoonmaak tot nieuw leven gewekt. Niet dat de oorspronkelijke toestand volkomen bereikt zou kunnen zijn. Rembrandt's schepping was stellig nog lichter, nog kleuriger, nog minder een „Nachtwacht". Toch is de toestand aan den oorspronkelijken belangrijk nabij geko men. Al het vernis is geenszins verwijderd. In barstjes van de póte zijn nog bruinach tige, vernisvlekjes te zien. Het vermoeden, dat de schildering des meesters geleden heeft, kon onjuist worden geacht. De kunstzinnigen zullen spoedig aan den nieuwen indruk ge wennen, het oplichten van den sluier dank baar waardeeren en de goedkoope, nivellee- rende. door nagedonkerd vernis veroorzaakte „harmonie" niet betreuren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3