Branden te Schagen, Utrecht en Vlaardingen Indië klaagt ons aan en zwijgen de Kerken? Op voor Rijkseenheid De Joden steeds dieper in het politiek moeras NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 16 DECEMBER 19M DANSLUSTIGEN VERRAST IN „KOFFIEHUISJE" Gisteravond om half tien is in het centrum van Schagen door kortsluiting in een licht kroon brand ontstaan in de balzaal van het de verzekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand in de Hema te Utrecht. Gistermiddag is brand ontstaan in de ge sloten lunchroom op de eerste verdieping van de „Hema" aan de Oudegradht te Utrecht. Liet Gisteravond werden de danslustigen in een balzaal te Schagen opgeschrikt door rook en vuur, dat in enkele uren tijds vier panden in de asch legde en vier andere zwaar beschadigde. Noord-Hollandsch koffiehuis je, wa?r op dat moment ongeveer 100 danslustigen aanwezig waren. Aanvankelijk liet de brand zich vrij onschuldig aanzien, maar daar de brandweer eer^t na een half uur verscheen en slechts de beschikking had over één motorspuit, kreeg het vuur alle kans zich snel uit te brei'den. Niet alleen het Noord-Hollandsche koffie- huisje, maar ook de aangrenzende perceelen, de kruidenierswinkel van J. Simons, wiens vrouw eenige -dagen geleden een baby had gekregen en met den jonggeborene ijlings»het huis moest verlaten, de manufacturenwinkel van Gré Veenis en het café van Kaper Vlam brandden geheel uit. Ook heF distributie kantoor vatte vlam, maar bleef vrijwel be houden. Het liep evenwel belangrijke water schade op, evenals drie andere gebouwen, nl. de kunsthandel „De Schouw", het café „De Gouden Engel" en het hotel Huiberts. Eerst om half een, toen inmiddels brandweer- materiaal uit Alkmaar, Barsingerhorn en Schagerbrug was gearriveerd, kreeg men het vuur onder controle. Ver uit den omtrek was het publiek, aange trokken door den rossigen vuurschijn, naar Schagen gestroomd. Op de Gedempte Gracht, aan welke straat de brand woedde, werd het straatbeeld beheerscht door een warwinkel van huisraad, dat inderhaast uit de brandende en bedreigde perceelen was gehaald. Veel ervan heeft schade opgeloopen,. vooral ook omdat er veel water over is gespoten. Daar het boven dien flink vroor, lag een groot gedeelte van het huisraad al spoedig onder een laagje ijs bedekt, terwijl ook de straat spiegelglad werd. Groot sportgebouw te Vlaardingen uitgebrand. In het massale sportgebouw met opgebouwde tribunes, staande in het V.F.C.-sportpark te Vlaardingen, is gisteravond tegen half zeven brand uitgebroken. Daar de slooten rondom het terrein met ijs bedekt waren, duurde het geruimen tijd eer de brandweer water kon geven. Het houten gebouw stond spoedig in lichter laaie, zoodat de in oud-Hk>llandschen stijl opgetrokken restauratiezaal en de kleed kamers van de spelers, die juist van nieuwe shirts waren voorzien, geheel uitbrandden, terwijl ook in de opslagplaatsen al het materiaal, w.o. een splinternieuwe grasmaai- machine, een prooi der vlammen werd. De schade wordt op ruim f 40.000 geschat. De oorzaak zoekt men bij een der open «haarden in de restauratiezaal. Een en ander wordt door Weg met Cheribon (Vervolg van Pag. 1) Hert bestuur van „Handhaving Rijkseen- heid" heeft zich diaarbij de volgende punten als beginsel gesteld: 1. Elke wijziging in de grondwettelijke struc tuur en staatsorde des Rijks dient uitsluitend te geschieden langs den door de grondwet voorgeschreven weg. Iedere aan deze wijzi ging voorafgaande bespreking mag slechts het karakter dragen van voorbereiding eener verandering in de Grondwet. Zij mag der halve nimmer leiden tot besluiten, die den grondwetgever bij voorbaat binden. 2. Handhaving der Rijkseenheid, in de eer ste plaats tot uitdrukking komend in een reëel gezag van de Kroon, is een noodza kelijke voorwaarde voor de regeling der In dische questie. 3. Het streven tot oplossing der moeilijk heden worde gedragen door verantwoorde lijkheid voor het lot der millioenenbevolking van Nederlandsch-Indië, die recht heeft om te leven in een rechtsstaat, op democratische wijze georganiseerd, met inachtneming van het beginsel van zelfbeschikking. 4. Zoolang de nieuwe structuur van het koninkrijk niet is verwezenlijkt, behoort het tot de taak van het Nederlandsche gezag de volken in Ned.-Indië tegen onrecht en wille keur te beschermen. Het dient daartoe over de noodige machtsmiddelen te beschikken. 5. Aangestuurd dient te worden op het spoedig bijeenkomen der Rijksconferentie. 6. Ter voorbereiding van de Rijksconferen tie behooren besprekinigen te worden ge voerd met vertegenwoordigers van alle be- volkingsgoepen. Het bestuur wordt gevormd door de hee- ren: prof. dr P. S. Gerbrandy, mr J. R. M. v. Angeren, lt.-gen. M. L. F. Bajetto. mr Th. M. Bautz, prof. mr R. P. Cüeveringa, lt-adm. J. Th. Fürstner, prof. mr E. G. J. Gimibrere, prof. mr J. A. van Hamel, prof. mr A. C. Josephus .Jitta, prof. v. Koningsberger, dr J W Meyer Ranneft, mr P J. Oud, gen. L H. Reijnders, J. Schouten, H. W. Tilanus, mr G. Vonck, Ch. J. I. M. Welter, mr J. A. de Wilde, gen. H. C. Winkelman, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door drs W. Reyseger, Naseaulaan 20, Den Haag. het zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, dank zij het optreden van de met groot materiaal uitgerukte brandweer en de hulp van het Hema-personeel met eigen brand- bluschapparaten kon het vuur vrij spoedig worden bedwongen. Niettemin liep de eerste étage flinke schade op en het geheele gebouw vrij groote waterschade. Als mogelijke oorzaak van den brand wordt een kookplaat opgege ven, welke door het lunchroompersoneel bij sluiting van dé zaak op Zaterdagmiddag niet zou zijn uitgeschakeld. „INITIALEN" De heer N. G. J. van Schouwenburg, dir. van heit Ned. Herv. Persbureau, heeft naar aanleiding van de critiek op zijn stuk in „de Nieuw.e Nederlander", waarin geprotesteerd werd tegen de wijze, waarop in de verga dering van de Anti-Revolutionnairen en CJhristelijk-Historischen in den Haagschen Dierentuin over de Indonesische kwestie ge sproken is (zie ons blad van Maandag 9 de zer), de volgende verklaring in genoemd blad geplaatst: „Het is geen oogenblik bij mij opgekomen, door het geïncrimineerde artikel de eerlijk heid van de bedoelingen der sprekers op die vergadering en van die bezoekers, die met het gesprokene hun instemming betuigden, in twijfel te trekken. Nog veel minder bedoelde ik te suggereeren. dat zij geen oprechte chris tenen zouden aijn. „Intussohen handhaaf ik het artikel in zijn critische strekking. Onze geloofsgemooten, die tegen Linggadijati zijn, kunnen zich er niet over beklagen, wanneer zij scherp worden bestreden. Zij plegen ook zelf geen blad voor den mond te nemen. Zij aarzelen zelfs niet de basis-overeenkomst als onchristelijk te kwalificeeren. „Voor zoover zij zich evenwel door het ar tikel in hun heiligste gevoelens gekwetst mochten gevoelen, bied ik hun daarvoor mijn verontschuldigingen aan, omdat ik dat, ook als de golven van het meeningsverschil hoog opspatten, eenvoudige christenplicht acht". Jeep bij Meppel twintig meter weggeslingerd Eén der inzittenden op slag gedood. Op den verkeersweg naar Ruinerwold nabij Meppel werd gisteren een uit Haren (Gr.) komende jeep waarin 4 volwassenen en een klein kind zaten, door een andere auto aan gereden en 20 meter weggeslingerd. De heer P. H. uit Haren werd op slag gedood en de bestuurder P. B. in hopeloozen toestand naar het Diaconessehhuis te Meppel vervoerd. Zijn echtgenoote liep een wervelfractuur en een hersenschudding op, terwijl de vierde inzit tende ernstige verwondingen kreeg. Wonder boven wonder kreeg het kind slechts onbe- teekenende snij wonden. De inzittenden van den anderen wagen kregen geen letsel. DE ZAAK VAN EEN ANDERE ZIJDE BEZIEN Onder den titel .Jndië klaagt ons aan, hoe lang zwijgen onze Kerken?" roept ds E. Masselink, Geref. pred. te 's-Gravenzande in de Westlandsche Kerkbode de, Kerken op tot een sprekend getuigenis over de groote rechtskrenking, die inzakte Indië bezig is haar beslag te krijgen. Ds. M. schrijft oa.: „Den politieken kant in den gangbaren zin houden we er hier buiten; de economische zijde, dat onze stoffelijke belangen gevaar loopen, eveneens. Van de gerechtigheid van Gods gebod zullen wij echter spreken. Het eene wee is voorbijgegaan: de wereldrevolutie en agressie van Germania en NipponEn nu is het tweede reeds gekomen. Het is im mers een radicale onttroning van de Over heid, van Gods Dienaresse, wat thans in Indië gebeurt ftn het is de kroon zetten op de revolutie." Na gewezen te hebben op de gelegenheids inzichten van den idealist Sohermerhorn, die begrippen als macht en gezag, noodzaak en recht door elkaar haalt, gaat ds M. ver der: „De #republiek" zal Indië vrij maken; maar is de „regeering-Soekarno" ook maar uit de verte een Volksregeering? Komen de Indische volken werkelijk aan het woord? Al de volkslagen? Of is het een kleine na tionalisten-groep, die door Nippon in den zadel geholpen nu door overmacht de rest drilt en terroriseert? Dat men zelfs het bendewezen moet toegeven is toch wel een bewijs, dat de „regeering-Soekarno" de goeden niet kan beschermen, noch de kwa den straffen. De #,republiek" belooft vrijheid aan alle godsdiensten. Maar wie iets van den Islam weet en ziet, hoe thans reeds Mohamme- daansohe organisaties de vuist opsteken, is er niet gerust op. Zelfs ds Verkuijl te Bata via niet, hoewel zijn crediet op en zijn goede wil voor „Indonesië" toch wel erg groot zijn. Wij willen geen Karel-de-Groote-Christen- J dom, maar ook niet een Islam van dat soort. En laten wij allen, ook de Zendings- mensohe-n nooit vergeten, dat onze vrij heidsoorlog tenslotte ging om de vrijheid van godsdienst. Wij mogen in geen geval blind en onge voelig zijn voor het ontwaken van het Oos ten. Het nationalisme, dat allang groeide en nu hier en daar bruist, moet in zijn waarde erkend worden. De Kerk moet ronduit veroordeelen dat ellendige superio riteitsgevoel, dat wij Westerlingen de heeren zijn in het Oosten; zij moet getuigen tegen het economisch dualisme, d.w.z. de tegen stelling, hier hooge dividenden en ginds een te lage levensstandaard. Dat vele blanken debet zijn aan ons prestige-verlies in Indië en dat Engeland ons .bondgenootschappe lijke hulp" bewezen heeft op een manier, die zeer aanvechtbaar is, al deze dingen moeten wij eerlijk willen zien. Maar, als de Kerk nu niet getuigt, ver zuimt ze haar roeping. Het recht struikelt in de straten. Indië roept om recht. Gods gerechtigheid,.daar heeft het recht op. Min der mag ons koninkrijk niet geven en dan het recht naar alle kanten, ook het recht van steeds groeiende zelfstandigheid. Maar op dit moment moet aan de revolutietactiek een halt worden toegeroepen. De aanplakzuilen in de steden spreken, zou de Kerk zwijgen? Hoe zal de Kerk haar recht verliezen om over de gezagsver houdingen ooit te profeteeren, wanneer ze nu zwijgt." Bouw van nieuwe laboratoria voor de universiteiten Op 't programma van den Rijksgebouwen dienst Aan de M. v. A. inzake de Onderwijsbe- grooting ontleenen we, dat de Rijksgebouwen- drenst een programma heeft opgesteld om aan het nijpend tekort aan collegezalen en practicumruimte bij de hoogescholen en uni versiteiten tegemoet te komen. In 1947 zal slechts een bescheiden begin kunnen worden gemaakt met de volgende urgente voorzie ning: R.U. te Leiden: Bouw van een nieuw physiologisch laboratorium en verbouwing van het Kamerlingh Onneslaboratorium; R.U. te Utrecht: Bouw van een nieuw laborato rium voor anorganische en propaedeutdsche scheikunde en/of een instituut voor de fa culteit der veeartsenijkunde; R.U. te Gronin gen: Inrichting van een tandheelkundig in stituut en/of een bacteriologisch laborato rium; T.H. te Delft: Afwerking van het scheikundegebouw en de bouw van een la boratorium voor physische technologie, dan wel voor bouwconstructies. Tenslotte zal een begin kunnen worden gemaakt met het bou wen van een boekenmagazijn voor de Uni versiteitsbibliotheek te Leiden. ZUIVERING MEDISCH PERSONEEL. Weggezuiverd zijn T. C. Spruit, arts-direc teur bij den Gem. Geneesk. Dienst te Rot terdam; dr W. P. Hoogenboom, dir. van het gemeente-ziekenhuis te Zaandam; J. J. van Batenburg, gemeente-arts te Purmerend; en M. Weysters, gemeentearts te Ophemert. De beginselen, waardoor het Nat. Co- mité tegen Cheribon zich in zijn op-, treden wil laten leiden, zijn stuk voor stuk belangrijk- en van een beteekenis, en dezelfde, die wij in onze voorlichting over de Indi sche kwestie steeds op den voorgrond heb ben gesteld. Zoo wordt in de toelichting op hetgeen het Comité wenscht, al dadelijk stelling geno men tegen een regeeringspolitiek, die. zelf al te gemakkelijk zwichtend voor hetgeen men meent te mogen zien als den loop der historie, land en volk voor voldongen feiten pleegt te stellen. De Volksvertegenwoordi ging wordt bij dit laatste als het ware ge forceerd in de noodzakelijkheid van een Grondwetsherziening te berusten, welke de zwakke regeeringspositie alleen maar sanc- tionneert. Het Comité driikt dit aldus uit, „dat de Grondwetgever op deze wijze bij voorbaat wordt gebonden." In het tweede door het Comité naar voren gebrachte beginsel is neergelegd, de wensch, om ook in Indië" aan de Kroon een reëel gezag te verleenen. Inderdaad wordt de door de Regeering afgelegde verklaring en vooral de door de Commissie-Generaal overgeleg- den ontwerp-overeeftkomst, hierdoor wel op een bijzondere zwakke plek getroffen. Wij herinneren slechts aan de trotsche verklaring van Soekarno. dat, bij hetgeen in de ont werpovereenkomst was bepaald, de Kroon tot een bloote formaliteit. Het derde beginsel stelt den eisch van den democratischen rechtstaat. Het is en blijft vreemd, dat velen, die hier te lande sterk den" rechtsstaat voorstaan en I rreid zijn elk manifest te teekenen, dat zich richt tegen een inderdaad weinig aanlokke lijker regeeringsvorm als in het Spanje van Franco gevonden wordt, zich oogkleppen aan leggen, zoodra Indië in het geding is. Het is geheel in aansluiting op dit derde beginsel, dat het vierde als taak van het ge zag aangeeft de bescherming tegenonrecht en willekeur. Het zwakke Regeeringsbeleid heeft op dit punt alle aanleiding gegeven tot diepe na tionale schaamte. Wel werd bij herhaling in het uitzicht gesteld, dat ook anderen in Indië van hun opvattingen mochten doen blijken, maar op Java scheen de regeering alleen maar de sterk extremistische republiek te kennen en verklonk de stem der regeerings- getrouwe inheemschen als in de wostijn. Zeer belangrijk zijn tenslotte de beide laatste be ginselen, waarvan het comité wil uitgaan en die een bij uitstek positieven klank hebben. Deze beginselen wijzen, geheel op basis van de bekende Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942, in de richting van een Rijksconfe rentie, waarvan het spoedige bijeenkomen wenschelijk wordt geacht en ter voorberei ding waarvan besprekingen niet met som mige, maar met alle bevolkingsgroepen nood zakelijk worden genoemd. Wij willen hopen, dat dit Nationale Co mité, in een zeer bang uur van onze historie tot stand gekomen, het zijne ertoe mag bij dragen om nog een wending ten goede tot stand te brengen. NEDERLANDSCHE REIS VEREEN. Daar voor den oorlog 60 tot 70 pCt. de<r groepsreizen van de Ned. Reisvereenaging naar Zwitserland gingen, waardoor alleen in dit veihand jaarlijks 10.000 tot 14.000 Neder landers dit land bezochten, heeft de N-R.V. in het kamp „Drakenburgh" bij Hilversum een Zwitsersch week-end belegd, waar ruim 80 groepsleiders aanwezig waren. De afdee- lin-gschef der „Schweizerische Verkehrszen- trale" te Zürich, dr M. Senger, refereerde over de huidige omstandigheden in Zwitser land en over de geneeskrachtige bronnen al daar. een en ander toegelicht door films, terwijl de heer J. Mast, directeur van het Zwïtsersohe Verkeersbureau te A'dam, over het toerisme in Zwitserland sprak. ONRUST TE CYPRUS, PALES TINA EN LONDEN Het Joodsche agentschap wees het aanbod van generaal Cunningham, Hoogen Commis saris van Palestina af, dat behelsde: alle Joden, die op Cyprus vertoeven in het Hei lige Land toe te laten, als het Joodsch Agentschap de menschen overreedde, niet meer clandestien naar Palestina te reizen. „Wij kunnen niemand weerhouden naar Palestina scheep te gaan", aldus het Agent schap. De vrouwen en kinderen van het, op Cyrenne gestrande immigrantenschip, zul len naar Palestina mogen, de mannen niet, De voormalige gemalin van ex-koning Carol van Roemenië en moeder van den thans regeerenden jeugdigen koning Michael, Helen van Roemenië, hondt zich tegenwoordig bezig met sociaal werk. Hier bezoekt zij een militair hospitaal. tenzij het Joodsch comité hun voorrang wil verleenen, boven anderen, die op Cyprus op toelating wachten. In Palestina dTeigden Joodsche terroris ten met represailles, indien lijfstraf zou worden toegepast op een, tot 18 stokslagen en 18 jaar gevangenisstraf veroordeelden jeugdigen bendegenoot. De Londensche politie was gisteren in de weer met het bewaken van Marble Arch en Scotland Yard, die volgens aankondiging opgeblazen zouden worden. In een Synagoge ontplofte een bom. Er was weinig schade. Naamlijst van gesneuvelden in Ned.-Indië In de afgeloopen week sneuvelden of over leden door. oorlogshandelingen van de Kou, Landmacht: sold. Ie kl. J H. Hoogendoom, uit Leidschendam (te Medan); sold. J. Ph, J. van de Scheur uit Utrecht (Medan); sold.. R WoLf uit Emm en (Medan); sold. J. H. Eikhout uit WagenLngen, (Padang); soldi. J. W. H. van der Velden uit Schalkwijk, (Padang); -«erg. B. Kooiman uit Dieren, (Padang); sold. H. Daanen uit Heerde (Padang); korp. P. C. van Vught uit Nijme gen (Padang); 9old. H. Plantenga uit Haar lem (Padang); korp. H. Bergman uit Har- lingen (Padang); sold. H. Loonstra uit Eestrum (Fr.) (verdronken nabij Buiten zorg); sold. W. M. Paulzen uit Eindhoven, (Medan); sold. Ie kl. H. Stuifzand uit Smilde, (Tjermee); sold. B van de Scheur, uit Sdhoonhoven, (Batavia): serg. C. Blom uit Haarlem (Padang); sold. C. Boone uit Rotterdam Buitenzorg) Vermist sold. J. J. Janssens uit St, Jansteem. Van het Kon. Ned.-Indische leger sneuvel den: korp.-monteur J. Stolker uit Boskoop; J. C. Keereweer uit Den Haag: en voorts de volgende in Indië woonachtige militairen: inf. Ie kl. L. Makilpessy. serg. M. v. Stap pen, fus. Sakul. korp. W. J. Valentin, burg. chauffeur Njo Djoe Tan, korp. J. A. W. Stocking Korzing, korp. G. Willems, serg. N. C. Blom. fus Kaid. fus. Sagiman, fus. Dadidjlmoen, fus. Tan Tek An. fus. H. P. do Koning, fus. L. L. Abrahams, serg. inf. L. V. Bout, sold. Karoengan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5