Buenos Aires, Argentinië's fraaie hoofdstad Duitschlands zware industrie bleef gespaard Pandit Nehroe: Vóór-Indië los van 't Imperium NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 16 DECEMBER 19M NOG GROOTER DAN DE HAARLEMMERMEER Buenos Aires, Dec. 1946. Buenos Aires beteekent: Goedé Luchten. Men zag er in vroeger eeuwen blijkbaar niet tegen op, om aan de steden in de nieuwe en pas ontdekte wereld uitgebreide namen te geven. Toen in het jaar 1536 de hoofdstad van Argentinië werd gesticht, kreeg deze toe komstige Wereldstad den uitvoerigen naam van: Puerto de Nuestra Senora Santa Maria dell Buen Aire", dat is: „Haven van onze Vrouwe de .Heilige Maria van de Goede Lucht". Sommigen hebben den oorsprong van de zen naam gezocht in den uitroep van een zekeren Sacho del Campo; deze zooi hier en bij deze gelegenheid uitgeroepen hebben: „Hoe goed (buenos) zijn de luchten (aires) van dit land!" Het is echter meer waarschijnlijk, dat de oorsprong van dezen naam moet gezocht worden in het volgende: In dien tijd was er een dorpje Triana, gele gen aan den oever van de rivier Gualdalqui- vir, in Spanje; in dat dorpje was een hospi taal voor, en ook een soort broederschap van zeevarenden; bij dat hospitaal stond een ka pelletje, waarin men eere bracht aan „Onze Vrouwe van de Goede Lucht". Eer de reis werd aanvaard, knielden de zeelieden voor het beeld van die Vrouwe neder, en baden om een gunstigen wind tijdens de vaart. On getwijfeld moet deze omstandigheid de aan leiding zijn geweest, om de stad met boven- genoemden naam te noemen, later natuurlijk verkort tot Buenos Aires. De stichter der stad was Pedro de Mendo- za, die, nadat de Indianen het kleine stadje vrijwel hadden verwoest, vanwege de moei lijke omstandigheden en ook door ziekte, naar Spanje ,terug keerde. Hij stierf echter onderweg en op 23 Juni 1537 werd zijn lijk in de zee begraven. Die stichter werd niet vergeten! Bij den ingang van een mooi park, nabij de plaats waar in 1536 de eerste eenvou dige huizen werden gebouwd, staat het stand beeld van Pedro de Mendoza. In den loop der jaren heeft deze stad, eerst klein en onaanzienlijk, zich ontwikkeld tot een wereldstad, welke terecht genoemd is: het Parijs wan Zuid-Amerika. De eerste eeuwen ging het natuurlijk langzaam; de ko? lonies van Spanje hadden in het algemeen niet veel kans, om materieel en geestelijk voor uit te gaan. Het aantal inwoners bedroeg in het jaar 1580 omstreeks 3000; in het jaar 1762 ongeveer 20.000; in het jaar 1876- nog slechts 220,000. Maar toen ging het met Argentinië in vlug tempo voorwaarts en in dien vooruit gang deelde natuurlijk allereerst de stad Bue nos Aires, welke thans 12,800,000 inwoners telt. 'Het zal niet lang meer duren, of de drie mil- liióen zijn bereikt. In dit Cijfer zijn de bewo ners van de dichtbevolkte voorsteden niet be grepen. Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië, heeft ongeveer den vorm van een vijfhoek, en beslaat een oppervlakte van 185 vierkante K.M., dat is 18,500 H.A. Indien mijn aard rijkskundig geheugen mij niet bedriegt, dan is dat een 500 H.A. meer dan de oppervlakte van de Haarlemmermeer; door deze vergelij king kunnen de lezers zich misschien eenigs- zins een voorstelling maken van de grootte dezer stad. Wanneer men nu de namen van de ongeveer tweeduizend straten bestudeert, dan valt het niet moeilijk deze hoofdstad van Argentinië te karakteriseeren als een nationale, een federatieve en een internationale of cos- mopolitische stad. In die straatnamen weerspiegelt zich de historie van Argentinië. De helden van den vrijheidsoorlog, de vroegere presidenten, mi nisters, staatslieden, generaals, politieke lei ders, enz. worden zoo geëerd en in herinne ring gehouden. Iets bijzonders is hier wel licht het feit, dat vele straten en pleinen een datum als naam hebben: 25ste Mei, 9de Juli, 3de Februari, 24ste November, enz. Men be grijpt, dat op die^-datums belangrijke gebeur en ook een parlement met twee Kamers, De- put a ten en Senators. Nu is mijn bedoeling, te wijzen op het fede ratief karakter van de hoofdstad. Dit wil zeg gen, dat men in de namen der straten de 14 provincies en ook de 10 territorios tegen komt. Buenos Adres wordt dan ook officieel genoemd: la Capital federal, de federatieve hoofdstad. Indien b.v. Amsterdam ook dit federatief karakter vertoonde, zouden de 11 provincies van Nederland in de straatnamen genoemd moeten zijn geworden. Nu is Neder land geen federatieve staat, zoodat we dat in Amsterdam niet kunnen verwachten; echter is de gedachte, om in de hoofdstad des lands de samenstellende deelen van het Rijk een plaats en een naam te geven, mij sympathiek. En dan niet alleen de samenstellende deelen van het Rijk buiten Europa, maar ook die van Nederland zelf. Elke provincie heeft in de historie een meer of minder belangrijke rol gespeeld; en die provincies als het ware te eoncentreeren in de hoofdstad des lands zou een zekere bevre diging kunnen schenken en in dien. weg mis schien het overdreven provincialisme kunnen beteugelen en uitroeien. Wanneer ik hier nog bijvoeg, dat ook de voornaamste steden van Argentinië, zooals Rosario, Bahia Blanoa, Tres Arroyos, enz., in de naamgeving der straten niet zijn vergeten, da.n is een en ander vol doende om te laten zien, dat Buenos Aires inderdaad een federatief karakter vertoont. De namen der straten geven tenslotte aan de hoofdstad des lands ook een internationaal karakter. Dit moge mede zijn oorzaak hebben in het feit, dat ook de bevolking cosmopoli- tisch is, omdat naar dit jonge land menschen van allerlei nationaliteiten zijn gekomen. Maar we mogen in dit verband toch ook wijzen op een mooien karaktertrek van het Argen- tijnsche volk. Al heerscht er een sterk, mis schien een overdreven nationaal gevoel, dat neemt niet weg, dat men hier steeds groote waardeering had en heeft voor andere volken en landen. Men is in dit opzicht werkelijk ruim van hart; men wil van andere volken leer en; men erkent het goede en betere van andere naties; men stelt prijs op goede, waar lijk vriendschappelijke verhoudingen. En waar het. Latijnsche ras welke gebreken het voorts moge aankleven een hoffelijk ras is, daar is het niet te verwonderen dat men die waardeering en hoffelijkheid in daden heeft omgezet, door aan straten der hoofd stad de namen van de meeste landen der we reld en zelfs van de voornaamste buitenland- schehoofdsteden te geven. Dit geldt allereerst van de republieken van geheel Noord- en Zuid-Amerika, wier namen en die van de respectieve hoofdsteden men in Buenos Aires ontmoet in de namen der stra ten. Ook al de landen van Europa met de hoofdsteden zijn vernoemd, met enkele lan den van Azië, Afrika en Australië; dus na- genoegd de geheele wereld. Ean der grootste straten van Buenos Aires, de Avenida Corrrentes, waarlangs machtige wolkenkrabbers stoer omhoog rijzen. Toen vóór den oorlog Noord-Amerika drie moderne schepen in de vaart bracht, gaf men aan die schepen de namen van Brazilië, Uruguay en Argentinië. Laat ik nu niet ver zuimen mee te deelen, dat ook Nederland niet is vergeten. Vernoemd zijn Holland (Holan- da), Amsterdam en Den Haag (La Haya). Het zijn maar korte straatjes, overeenkom stig de bescheidenheid, die ons land in de internationale politiek betoont; het langst is La Haya, vijf blokken, zeker omdat men hier vast gelooft, dat Den Haag de hoofdstad van Nederland is. De grijze oudheid herleeft wanneer ge de namen afleest van Homerus, Socrates, Pytha goras en Archimedes. Beroemde kunstenaars en geleerden worden aan de vergetelheid ont trokken, want Rubens, Pestalozzi, Edison en anderen zijn vernoemd. En het zal het hart van de Rotterdammers goed doen te verne men, dat ook Desiderius Erasmus niet werd vergeten. Zoo is Buenos Aires een nationale, een fe deratieve en ook een cosmopolitische stad. De Argentijnsche hoofdstad is niet alleen groot door haar oppervlakte, maar groot in de ruimheid van hart, door als het ware alle landen en volken der wereld te omvatten in de namen van haar straten en pleinen. Het is alsof ons wordt toegeroepen: Komt tot ons en weest bij voorbaat hartelijk welkom! Althans in dit opzicht mogen Argentinië en haar hoofdstad anderen tot een voorbeeld zijn! Ds. A. C. Sonneveldt. PRODUCTIE WELDRA MEER DAN VÓÓR 1939 In het „Handelsblad van. Antwerpen" Lezen we het volgende in sappig Vlaamsch gestelde artikeltje: Z'hebben ons wijs gemaakt dat het uit was met de Duitsche groot-nijverheid en dat w'op ons twee oorekens konden slapen. Die mach tige fabrieken lagen plat, zoo plat als een vijg, en die welke de N.A.F. ndet plat gewor pen had, hadden de Russen leeggehaald Welnu, als ge dat gedacht hebt, dan zijt g'er neffens Inderdaad het Amerikaansche comiteit der oorlogsmobilisatie deed in dit opzicht uitschijnen :De strategische bombar dementen hebben sectoren van de Duitsche De Plaza de la Républica, een der meest bekende en fraaiste pleinen van de Argentijnsche hoofdstad. tenissen zich afspeelden, of een beslissende veldslag werd geleverd. Elke stad en ieder dorp heeft niet alleen een straat of plein, genoemd naar den groo- ten held José de San Martin, maar ook een 25sten Mei, omdat op dien datum van het jaar 1810 de revolutie begon, welke een eind maakte aan het koloniale tijdperk en aan de Spaansche onderdrukking. Op 9 Juli 1816 werd officieel door het Congres de onafhankelijk heid van Argentinië geproclameerd. De twee laatstgenoemde datums zijn dar^ ook de na tionale feestdagen bij uitnemendheid; dan mag er niet gewerkt worden. Op 9 Juli wordt elk jaar een schitterende parade gehouden. Zoo is Buenos Aires in den voller zin des woords een nationale stad. Na den vrijheidsoorlog volgde er een burgeroorlog; het ging over de vraag, of Argentinië unitarisch of federatief van constructie zou zijn. Het werd tenslotte, naar p het voorbeeld van Noord-Amerika, een federatieve staat, zoodat de provincies een vrij groote mate van zelfstandigheid behiel den Elke provincie heeft een door het volk gekozen gouverneur, met een paar ministers Bloemendaal wil geen nood lijdende gemeente zijn De gemeenteraad van Bloemendaal heeft geweigerd de Rijksvoorwaarden voor nood lijdende gemeenten te aanvaarden, daaif de gemeente ndet door onjuist financieel be leid, doch tengevolge van overmacht der oor logsomstandigheden noodlijdend is gewor den. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben den Raad thans tot 24 Dec. gelegenheid gegeven dit besluit te herroepen. De begroo ting voor 1946 zal onder deze omstandigheden niet kunnen worden goedgekeurd, daar er geen middelen zijn aangegeven om het tekort te dekken. In feite beteekent dit stilstand van het geheele gemeentelijke apparaat. Op 19 Deo. zal de Raad een en ander nogmaals bespreken. De gemeenterekening over 1945 vertoont een tekort van f 324.778. Het geheele net van de Berlijnsche onder- grondsche zal in Februari a.s. weer in ge bruik zijn. economie vernield, maar de Duitsche nijver heid bleef bestaan. Anderzijds kan men in een verslag van de Amerikaansche senato- riale commissie voor oorlogszaken lezen: „Ofschoon wij nog niet over bepaalde ge gevens beschikken, toon en de inlichtingen yder onderoommissie aan, dat vele oorlogs- grootnij vérl.^ut^ nog onbeschadigd zijn en diat, rekening houdend met een tijdspanne voor heraanpassing, zij niet alleen die voor gaande productie zullen bereiken, maar zelfs overtreffen". Reeds met den tweeden Semester 1945 wa ren al de bijzondere hoogovens van Duitsoh- land in staat om terug te werken. Van de 120 groote kolenmijnen van het Roergebied leden er slechts 15 zware schade. Een der groote fabrieken van de I. G. Farben-nijverheid, die een kapitale rol speelde in den Duitschen oor- logsroes, had ndet één gebroken ruit. Trou wens bijna alle fabrieken der Farben bleven zoo goed als gespaard. Zoo de Kruppfabrie- ken te Essen het te verduren kregen, weten andere fabrieken van die groep niet eens dat het oorlog was. En op den dag dat de ver bondenen victorie kraaiden was het produc tievermogen van Krupp, naar de verklaringen van zijn eigen algemeenen bestuurder nog 60 pet groot. Een feit staat vast: drie vierden van de Duitsche oorlogsnijverheid is gespaard gebleven. De bewering dat de Duitsche nij verheid zoo zeer geleden heeft, dat men in de eerste twintig jaren geen aanvalsoorlog van Duitschland meer te vreezen heeft, berust op geen enkelen ernstig en grondslag. Academische examens LEIDEN, 14 Dec. Geslaagd doet. ex. ge- neeskunde: W. E. Bangert te Leiden, F. A. Beek, W. G. Zelverder, beiden te 's Graven- hage, H. van Beek te Rotterdam; artsex. Ie ged. mej. K.> A. E. Meijers te Rotterdam; artsex. 2e ged.: J. Bergman te Katwijk aan Zee, F. Th. Dasbach te Apeldoorn, A. Jon- gerius te Leiden, J. K. Schönfeld te 's-Gra- venhage; prop. ex. godgeleerdheid: W. F. Kuil te Rotterdam. AMSTERDAM, 14 December. Gemeente lijke Universiteit. Geslaagd 2e gedeelte cand. geneeskunde: J. F. Berger, L. C. Bins- bergen, D. de Boer, J. A. Bosch, W. A. des Bouvrde, G. van den Brink, W. H. Dusch, J. E. Faber, F. E. Gerst, E. F. Gillisen, J. C. A. Hageman (cum laude), C. D. Hamel, H. S. F. Heyermans, mej. A. J. M. Kits van Heyningen, mej. K. C. Hollander, P. W. H. van Hoof, H. Jockin, H. J. Jonker, C. Kloosterboer, Ko Khing Djie, P. Koolhoven, A. Kropveld, T. van Leenen, Lie Tje An, mej. J. Th. Milborn, C. Minis, mej. C. H. Mulder, A. J. Nolen, F. D. Nijst, J. J. van Oenen, Ong Hwie Djan, A. M. Ooms, F. E. J. van Pallandt, E. J. du Puy, C. J. A. Ratulangi, L. J. ^Roggeveen, C. Rol, ipej. A. C. E. Schut, C. Slooten, mej. H. A. C. Spoelstra, S. van Steenwijk, W. F. G. Stein, mej. A. O. M. Tettero, Tjan Tsjai San, F. J. M. Twisk, J. H. van der Vegt (cum laude), K. H. M. van der Velden, G. J. Visser, P. H. J. de Weerdt, W. H. Weyne, C. E. M. Wilking, mej. J. E. van Zedelhoff. ROTTERDAM, 15 DEC. Geslaagd: cand. econ. wetensch. J R v d l£rogt; doet. idem J Plantinga, beiden te Delft. UTRECHT, 14 Dec. Geslaagd apothekers- ex. 2e ged.: mej. M. G. Mulder, mej. B. M. Haringsma, H. W. Timmers, J. W. de Bruyn, J. Hammink; cand. sociale geographie: Zr. A. Stegerhoek (met lof), Utrecht; doet. sociale geographie: R. H. J. Prins, Harderwijk; N. van Dijl, Utrecht; cand. Romaansohe letteren (Spaansch): mr W. H. T. C. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlaasberg, Den Haag; cand. klassieke lett. A. G. Verdenius, Nijme gen; doet. kunstgesch.: F. S. Sixma Baron van Heemstra, Hengelo (Gld.); cand. rechten: R. G. £1. de Muralt, Utrecht; A. T. Koppelaar, Papendrecht; J. W. Putten stein, Utrecht; J. P. G. Koren, Utrecht; J. H. Bremmens, Utrecht; A. Molenaar, Eindhoven; prop. God geleerdheid: D. van Wijk, Arnhem; mej. I. C. Jansen Amsterdam; cand. Godgeleerdheid: J. Kemming, Baarn; doet. Godgeleerdheid: C. C. 'Addink, Vrijhoeve Capelle; semi-artsex.: W. M. F. Helwegen, J. W. Buitenhuis, Ph. Wueste- feld; artsex. H. P Vlietstra; theor. tandheelk. ex le ged.: J. L. Beiboer, P C. F. A. Bredero, R. de Grand, J. Rambonnet, D. W. F. Dage vos, L. J. H. Engels, P. Ernst, J. J. Soomers, E. Barels, H. Tj. Gan, mej. A. W. van Gel- deren, J. A. Tolmeyer, H. G. Landmeter, A. H. Noordenbos, E. v. d. Veen; theor. tandheelk. ex. 2e ged.: A. J. Th. Wiegerink, J. Zanders. UTRECHT, 14 Dec. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend ex. J. N. Dansen, Den Haag; cand. Godgeleerdheid H. E. Ster- ringa, Garnwerd; L. L. Blok, R'dam; J. Bosch, A'dam; J. Wieman, Bussum; J. J. Trouw, Oud-Beyerland; W. G. Gijzel, Utrecht; W. J. H. Baart, Bussum; cand. Ned.-Ind. recht: G. Okhuizen, Utrecht; J P. Snoep, Den Haag; Th. F. R. de Jong, Amersfoort; A. A. M. Peppelenbosch, Amersfoort. TILBURG, 14 Dec. R.K. Econ. Hooge- school, Voor het doet. ex. in de econ. weten schappen zijn geslaagd de heeren G. Raay- makers te Vught, P. Vennix te Eindhoven, E. van Wersch te Hulsbergen, P. Peters te Grave, H. Gieskense te Sittard, N. Steens te Eind hoven, C. Ver kade te 's Gravenhage en J. Smals te Herten. NIJMjiajEN, 14 Dpp Ge<ïIaacrH r>and. rechten W. H. Ader ..Sdhweizerische Verkehrszen- (Limb.), H. H. j. Zurich, dr M. Senger, refereerde H. G. Boekraad uiu^®e (Mnstan,dig'hedeai Ln Zwitser- en L. Zegers, bei<^er de geneeskrachtige bronnen al- en ander toegelicht door films, GRONINGEN, 14 heer j Mast, directeur van het letteren en wijsbe^ verkeersbureau te A'dam, over W van der Werff^ Zwitserland sprak wis- en natuurki Ooltgensplaat. EXAMErt politiek moeras AMSTERDAM, 1 vullend examen p A. van Arkel, Zaajbodsch comité him voorrang wit doorn; G. M. Do< boven anderen, die op Cyprus toorn, Zaandijk; Gig wachten. C. P. Cock, Utrevtina dreigden Joodsche terroris- mej. C. J. G. Janircpresailles, indien lijfstraf zou egepast op een, tot 18 stokslagen HONGir gevangenisstraf veroordeelden Volgens den óWÏStïfÖT^tóeuwöuieiisi. iu Duitschland gaat 30 procent van de kinderen te Keulen en Bonn zonder ontbijt naar school. SOEKARNO'S EISCHEN VERRE OVERTROFFEN Op den dag, dat de Indische kwestie aan het Nederlandsche parlement ter definitieve afdtening wordt voorgelegd, kondigt de Br its ch-Indische leider Pandit Nehroe aan dat Vóór-Indië zich binnen enkele dagen los van het Britsche imperium zal verklaren. Het is niet zonder ironie, dat Pandit Nehroe als vice-president der voorloopige Voor-In dische regeering tijdens een massa bijeen komst te Benares waar meer dan 100.000 per sonen aanwezig waren heeft verklaard: „Elke grondwet, waartoe wij in de Consti- tueerende Vergadering mogen besluiten, zal de constitutie voor het Vrije Voor-Indië worden, of Engeland deze aanvaardt of niet" „Wij laten ons niet langer door Londen de wet voorschrijven". NOODVOORZIENING OUDEN VAN DAGEN. Daar het thans door den minister inge diende wetsontwerp ten behoeve van ouden van dagen geen verbetering brengt in de positie der rentetrekkende weduwen en weezen, noch van de invaliden beneden de 65 jaar heeft de Stichting van den Arbeid alsnog er op aangedrongen, ook voor deze groepen de noodige maatregelen te treffen. Voorts heeft de Stichting verzocht af te zien van den aftrek van inkomsten uit pensioen voorzieningen. Tegelijkertijd kraakt het ook in Malakka. Er is daar n.l een Raad van Actie bestaande uit vertegenwoordigers van Malaksche, Chi- neesche, Voor-Ind en Ceylonsche, herhuidige koloniale bewind vijandige genootschappen, die den eisch gesteld hebben, dat Singapore in de Unie van Malakka moet worden opgenomen. De Raad eischt tegelijkertijd een autonome Centrale wetgevende macht voor Malakka en gelijke burgerrechten voor alle inheemschen. Het komt ons voor, dat Lord Killearn er goed aan doet zijn activiteit van Java naar elders te verplaatsen. De „Oranje-Garde" viert haar koperen jubileum Wordt 18 Januari in Delft herdacht. Op 30 Juni werd de Landelijke organisatie van de „Oranje-Garde", voornamelijk als vrucht van het initiatief van wijlen den heer P. A. van Schuppen te Delft, opgericht. Uiteraard verdween deze organisatie in de bezettingsjaren, doch keerde 15 Sept. 1945 als ,3ond van Chr. Oranje-jeugdvereenigingeh" terug. En sindsdien is de activiteit sterk ver groot, zoodat de Oranje-Garde nu weer on geveer vier duizend leden telt. Op 18 Januari wordt het 12}fe-jarig bestaan van deze jeugdorganisatie herdacht met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Delft, waariin als spreker zal optreden ds H. J. S, Kalf, Ned. Herv. predikant te Rotterdam «n adviseur van den Bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3