Ds H. A.Wiersinga nam afscheid van Ger. Kerk De huidige Russische mensch, religieus en pol, Kerstviering van den Chr. Studenten Raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG IS DECEMBER 194* Stadsnieuws Voor de laatste maal bediende hij het Woord voor de gemeente Wegens het aanvaarden van zijn be noeming tot zendingspredikant in alj dienst, heeft ds H. A. Wiersinga gister avond in de Zuiderkerk afscheid geno men van de Geref. Kerk van Leiden. Ds Wiersinga bediende het Woord n. a. van Handelingen 8, vers 35 en 39, waar staat: „En Filippus deed zijnen mond open en beginnende van diezelfde Schrift verkondigde hem Jezus" en: „En toen zij uit het water waren opgekomen, nam de Geest des Heeren Filippus weg en de ka merling zag hem niet meer; want hij reisde zijnen weg met blijdschap". „In den brief der Apostelen valt het steeds weer op, dat het de handelingen zijn van Jezus, den verheer lijkten Heer. Zoo is het ook in onzen tekst: Het is de mach tige Jezus, Die het doet. Spr. behan delde achter eenvolgens, dat Jezus een prediker noo- dig heeft en dat Hij een prediker laat verdwijnen. Filippus verkondigde in Samaria het Evangelie en de gemeente kwam daar door in 't licht. Maar opeens wordt hij overbodig. Hij moest als leider der ge meente vertrekken om dien enkelen hoog- geplaatsten Moorman te onderrichten. Jezus Christus werkt echter op alle fron ten, als Redder der wereld en Hij grijpt in dien Moorman een verafgelegen cul tuurwereld. Jezus wijst Zijn knechten aan en Hij doet het goed. Filippus brengt als dienaar des Woord den zoekenden en door Gods Geest gegrepen Moorman de oplossing: Jezus is de sleutel van de ge- heele Schrift. Hij is de Redder van zon daren en Overwinnaar van den dood. In zijn vernedering en verhooging wordt Hij verkondigd en zoo heeft spr. dit in zijn dienst des Woord en catechetisch onder wijs ook steeds gedaan, n.l. Jezus bren gen, recht op den man af. Toen^Filippus klaar was met zijn werk, nam de Geest des Heeren hem weg. Wij zouden zeggen, aldus spr.: erg moeilijk voor dien Moorman. Maar de Schrift zegt, dat hij niet meer naar hem omzag en de oorzaak daarvan is, dat hij verder reisde met groote blijdschap. Hij zag nu alleen maar zijn Heiland, hij ging geheel op in zijn Heer. Wie 't minst is opgegaan in de Boodschap, die ik bracht, aldus spr., zal Ds H. A. Wiersinga KERST- EN NIEUWJAARSWENSCHEN NAAR VISSCHERSSCHEPEN. De ervaring heeft geleerd, dat het over het algemeen in de daarvoor in aanmerking komende kringen te weinig bekend is, dat naar schepen op zee, ook naar de meeste Visscherssehepen, weder door tusschenkomst van Soheveningen Radio telegrammen ver zonden kunnen worden. Vooral in verband met de komende feest dagen is het wellicht van belang hierop de aandacht te vestigen. Kerst- en Nieuwjaarswenschen kunnen worden verzonden aan de bemanningen van alle schepen, welke voorzien zijn van een radio zend- en/of ontvanginrichting, en wel door middel van een zgn. „Radiobrieftele gram" tegen het extra lage tarief van f 1.90 voor 20 woorden. Deze berichten zullen door Scheveningen Radio worden uitgesproken op de golflengte van 123 m, en wel: Kerstwenschen op 24/12 om 23 uur en op 25/12 om 12 en 16 uur; Nieuwjaarswenschen op 1/1 ten 0.12 en 16 uur De radiobrieftedegrammen kunnen worden aangeboden aan het post- en tele graafkantoor ter plaatse, hetwelk alle ver der gewensohte inlichtingen verstrekt. Bij het op 10 en 11 Dec. gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd voor cos- tumière de dames A. S. F Oostveen, E. Zaal berg. H. M. Honders. VOORSCHOTEN Uitreiking bonkaarten. In hotel Café Rest. „De Nieuwe Vink", Vinkweg Maandag 16 Dec. van 9.4512,30 en van 13.3015.45 uur voor de bewoners van Dijkhoflaan, Haagweg, Leidscheweg vanaf Hofweg tot het einde, Rijndijk, Valkenburgscheweg en Vinkweg. In lokaal Treubstraat 9, Dinsdag 17 Dec van 9.30 tot 12.30 en van 14-^-16 uur voor de bewoners van Beresteijnstraat, Beatrixstraat, Duivenvoordestr., Hofweg, Krimkade, Leid scheweg vanaf 1 tot Hofweg, Marnixstr., Nar cisstraat, Pauwenstraat, Tulpstraat en Wil lem de Zwijgerlaan. Woensdag 18 Dec. voor de bewoners van Donklaan, Duiven voordsche weg, Essenlaan, Haafwijk, Horstlaan, Hyacinthstraat, Burg. de Kempenaerstraat, Kniplaan, Oranjekade, Wil genlaan, Peppellaan, Rouwkooplaan, Rozèn- burgerlaan, Veurscheweg, Vliet en Wegen, Pa pelaan, Woelwijklaan en Wijngaardenlaan. Donderdag 19 Dec. voor de bewoners van de Badhuisstraat, Bakkersteeg, Bloklaan, Bij dorpstraat, Elslaan, Erasmusstraat, van Kem penstraat, Kerkplein, Laan van Langenhorst, Landweg, Molenlaan, Nieuw Voordorpstraat, Noortheystraat, Parkstraat, Schoolstraat, Stadwijkstraat, Tolstraat, Tramstraat, Gebr. Treubstraat, Burgemeester Vernèdepark, Vin- kensteeg, Voorstraat, Willibrordstraat. Vrijdag 20 Dec. voor Gemeente-instellingen, Huize Bijdorp. Huize Beresteijn en Nieuw Voordorp. Het Jubileumconcert, dat het Voorecho- tens Kamerorkest TAVENO ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan zal geven, zal niet op Woensdag 18 Dec., maar op Vrijdag 20 Dec. a.s. gegeven worden in het gebouw voor Chr. Belangen, Wijngaardenlaan. De bekende „Unie"-collecte heeft in 1e gezamenlijke protestantsche kerken f 400.28 opgebracht. mij 't meeste missen. God geve echter, dat velen door mijn werk Jezus hebben gesmaakt. Dan kunnen we bij het einde van mijn taak den Heere danken en ein digen met de psalmwoorden: Loof, loof den Heer,mijn ziel, met alle krachten, enz. (Ps. 103:1). Na het beëindigen van den dienst richt te ds Wiersinga zich namens den Kerke- raad allereerst tot den afgev. van het gemeentebestuur, weth. D. v. d. Kwaak en voorts persoonlijk tot de classis Lei den en de collega's uit de classis, den kerkeraad, ds Plomp, de gemeente en de zendingsdeputaten, dr W. G. Harrestein en prof. dr J. H. Bavinck Ds Dronkert sprak den scheidenden herder en leeraar namens Kerkeraad en gemeente toe, ds M. J. Arntsen namens de classis Leiden en dr W. G. Harrestein namens de Zendingsdeputaten. Ds Wier singa werd toegezongen gez. 27 1. Leger des Heïls wil velen een gelukkig Kerstfeest bereiden Men deelt ons mede, dat het Leger des Heils dit jaar wederom aan velen een levensmiddelenpakket wil uitreiken en tevens aan ouden van dagen, zieken en kinderen een gelukkig Kerstfeest wil be reiden. Evenals verleden jaar rekent het Leger des Heils op de milde financieele mede werking van onze stadgenooten. In ver band hiermede wordt van 16 t/m 18 De cember een» huis aan huis-collecte gehou den, terwijl van 19 t/m 21 December de bekende „Kerstpotten" op diverse punten in onze stad zullen staan. Morgen speldjesdag voor het Kleuterhuis „Margriet" Leidenaars: Aarzelt niet Steunt Margriet Morgen 14 December zal in onze stad de straatcollecte en speldjesdag plaats vin den ten bate van het Kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan 4. In deze inrichting, opgericht na de bevrij ding van ons land in Juli 1945, worden zwakke kinderen, vooral onze door den oorlog verzwakte en bloedarme kleuters o.a. die door gebrek aan voeding, verwar ming en goede ligging, in de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling zijn geremd en die zonder extra zorg en verpleging, blijvend nadeel van den hongersnood-tijd zouden kunnen ondervinden. „MARGRIET HELPT HEN" Door 300 verzwakte kleuters is reeds met goed gevolg de kuur in „Margriet" gevolgd. Stadgenooten helpt morgen door uwe milde bijdragen dit zeer noodzakelijke werk voort te zetten. Collectanten kunnen zich morgenochtend vanaf half 9 aanmelden bij de R.K. Vak school. Galgewater. Waar en wanneer moet men distributiebescheiden halen? ALPHEN AAN DEN RIJN Morgen worden in het distributiekan toor, Wilhelminastraat 12 (ingang voorzijde), schoenenbonnen uitgereikt en wel voor stamkaartnummer 15000 van 99.30 u.; id. 5000—10.000 van 9.30—10 u.; id. 10.000—15.000 van 10—10.30 u.; id. 15.000—20.000. van 10.30— 11 u. en boven no. 20.000 van 1111.30 u. Na-uitreiking 21 Dec. as. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Morgen worden van 911.30 schoe nen bonnen uitgereikt in lokaal „Wille". Na-uitreiking 21 Dec. a.s. te Alphen aan den Rijn. OESTGEEST Op Zaterdag 14 December zijn aan de beurt voor het halen van levensmiddelen kaarten de letters Kr t/m M. KERSTBIJEENKOMSTEN VOOR KINDEREN VAN DE OPENBARE SCHOLEN Op Donderdag 19 December a.s., des mid dags om twee uur, en op Vrijdag 20 Dec. 's morgens om tien en 's middags om twee uur, zullen er in de Leidsche Schouwburg Kerstfeesten voor de kinderen van de open bare scholen worden georganiseerd. Op deze samenkomsten, die onder leiding staan van ds M. W. J. Geursen, zal een Kerstspel wor den opgevoerd onder toezicht van de hee ren Bartelsman en Kors, terwijl het kinder koor ,.Ex Animo" zijn medewerking zal ver- leenen. De heer Van Doorn, onderwijzer aan de Kernstraatschool, zal een Kerstverhaal vertellen. Ds F. Kuyper sprak erover voor „De Jonge Kerk" Gisteravond heeft „De Jonge Kerk" in het wijkgebouw „Levendaal" een samen komst belegd, waarin ds F. Kuyper, lei der van het vormingscentrum „Vrij Ne derland," sprak over: „De Russische mensch, religieus en politiek." Spr. ving zijn betoog aan met er op te wijzen, dat de Russische mensch van dezen tijd als mensch veel meer een eenheid is dan wij in het Westen plegen te zijn. Hij koestert het verlangen om van zijn leven één geheel te maken en niet, zooals een maatschappelijk denker uit sprak „in den droom een socialist te zijn, en overdag te merken, dat hij de positie moest bekleeden van leider van een groot kapitalistisch bedrijf." Wij Westerlingen zijn telkens als mensch en niet in over eenstemming met ons zelf; de Rus echter kent dit minder, hij heeft het verlangen om zijn geheele bestaan te laten beheer- 9chen door de groote idee: de zaak van zijn volk, hetgeen in den laatsten wereld oorlog duidelijk is gebleken. De Russen hebben een andere geschiedenis gehad dan wij; zij hebben niet gekend de periode van de vele eigen kleine bedrijven, den levensvorm, waarin elk gezin toch eigenlijk iets aparts was. Zij hebben hun landschap met zijn in drukwekkende wijdheid, de landbouw is in hoofdzaak geweest extensieve land bouw, terwijl de bedrijven maar zeer ten deele zijn voortgekomen uit kleine fami liebedrijfjes. Het massale, de groote ruimte en de intensiviteit van het ge beuren maken, dat ook het leven van het individu anders is. Achteraf bezien kunnen we zeggen, dat de groote revolutie van 1917 aan het Rus sische volksleven nieuwe gestalte heeft gegeven en den samenhang van het volk meer en meer heeft versterkt. Men kreeg geen Regeering, welke slechts registreerde en administreerde, maar een bestuur, dat het geheele volksleven in zijn greep pro beerde te krijgen. Voor den Rus op dit oogenblik vallen volk-, staat-, bedrijf- en cultuurgemeen schap samen; men kan zeggen, dat de ge heele Sowjet-Unie wordt bestuurd door het groote bedrijf, waarin voorop Staat een organisatie, welke de massa omvat. Dit wordt geenszins gevoeld als een on draaglijke druk, maar als een vorm. waar in men zijn vrijheid beleeft. Ook is de religie zeer sterk nationaal gekleurd. Kerk en volk behooren bijeen, ook al zijn er binnen Rusland zeer velen, die de Kerk wantrouwen; zij erkennen nochtans, dat de Kerk een sterk volks leven is. De Oost-Orthodoxe Kerk wordt derhalve aanvaard, niet omdat de R.K. leerstellingen worden verworpen, maar omdat de leer een vorm van Christendom is, welke historisch veihonden is met het volk in de religie manifesteerden zich een sterker op het gevoel georiënteerd zijn en een specifiek op Russische wijze met het Evangelie verbonden zijn. Men gelooft als een betrekkelijke vanzelfspre- kendheid in het apostolicum. terwijl de martelaren beschouwd worden als de handhavers van de oude Kerk. welke in nerlijk gelouterd en bezig is iets nieuws naar voren te brengen. let religieuze leven heeft niet ge steund op een conservatieve groep van de bevolking, maar op een aantal jonge mannen, die in de vernieuwing op velerlei gebied vooraan stonden en daarbij vervuld waren van een geest drift, welke zij ontleenden aan een waarachtig beleven van het Evangelie De Russische mensch van dezen tijd is vervuld van een sterken wil tot leven en van grooten haat tegen den vijand. Er is bii den Rus een zeer sterk op zich zelf gericht zijn en een zekere neiging om zich af te scheiden van den vreemdeling, die toch niet te vertrouwen is. In het ge loof vindt de Rus niet zoo zeer de rust dan wel de kracht om zich tot den eigenlijken strijd bereid te maken. Zijn zij dan bang, omdat zij misschien slechte voornemens hebben? Ér is stellig geweest een sterke impuls om iets te vergelden voor het namelooze leed hun volk aan gedaan, maar dit doet niets af aan het feit, dat de Rus niet aggressief is. In hun leven openbaren zich het verlangen -naar broederschap en de drang naar opbouw en arbeid. In het slot van zijn uiteenzetting gaf 9pr. een beeld van de groote onzekerheid, welke heerscht ten aanzien van de rechts spraak en hoe de Rus de problemen, welke zich hierbij voordoen, probeert te ontworstelen. De vergadering stond o.l.v. den heer P. Waterland. „De Jonge Kerk" „De Jonge Kerk" zal in aansluiting op het klassikaal jeugdappèl op 4 Januari een streekappèl op Woensdag 15 Januari hou den, waar door verschillende sprekers eeni- ge zaken van practischen aard zullen worden behandeld. De plaats, waar men bijeenkomt zal door ons tijdig worden bekendgemaakt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. G., die chef was in een snelbuffetbedrijf te Leiden, was op een kwaden dag met den „fooienpot" er vandoor gegaan. Hij had wat schulden betaald en maakte een vroolijk reisje naar Brussel. Het eind was minder vroolijk, want wegens den diefstal stond hij voor den politierechter, waar de Officier een maand gevangenisstraf eischte. Omdat inmid dels de schade is vergoed, en er verder een blanco strafblad is, legde de rechter f 50. boete of 25 dagen hechtenis en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd op. WOUBRUGGE Morgen worden van 911.30 schoe nenbonnen uitgereikt in het gemeentelo kaal. Na-uitreiking 21 Dec. a.s. te Alphen aan den Rijn. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Jan Hupperts heeft een mooie, egale pla no-techniek en hij is zeer muzikaal. Zijn toon is niet zoo heel groot, maar zelfs al zou hij tweemaal zoo veel geluid uit den vleugel hebben kunnen halen, dan had hij toch niet tegen de zware orkestpartij van het tweede pianoconcert van Rachmaninoff kunnen optornen. Want het Residentie-Or kest begeleidde veel te sterk; de dirigent scheen met den solist niet in het minst re kening te houden. Gelukkig nam Schuurman revanche met „Tableaux d'une exposition" van Mous- sorgsky, in de orkestbewerking van Ravel. Het moet zelfs den oningewijde zijn opge vallen hoe meesterlijk dit stuk is georkes treerd. Prachtig zijn b.v. de houten blazers, de harp en de celesta gecómbineerd in „Ballet des poussins"; hoogst oorspronkelijk is de trompet gebruikt in ..Samuel Golden- berg und Schmuyle". Schuurman en 't R.O. gaven er een prachtige, meesleepende ver tolking van. Het concert was geopend met een mooie uitvoering van de ouverture „Le roi d'Ys" van Lalo. Hennie Schouten. OEGSTGEEST. De Personeelsver. der Leidsche Onder wijsinstellingen „De Ploeg" kwam in jaar- lijkschen feestavond in het Patronaatsgebouw bijeen. De voorz., de heer L. J. Beugelsdijk heette de aanwezigen welkom en zeide. dat in tegenstelling met vorige jaren, dit jaar een tooneelgezelschap bereid werd gevonden om op te treden, daar in eigen kring de ge schikte personen niet waren gevonden. Hierna was het woord aan de tooneelver. „Kunst en Genoegen" met het welbekende blijspel „Welkom Binnen". Voordat het laatste bedrijf op de planken kwaim, deed Sint Nioolaas op zeer origineele wijze, gezeten in een jeep zijn entree in de zaal. Aan het einde van den avond bewees het applaus, dat ook dezen keer „Kunst en Genoegen" weer een dankbaar auditorium had. De gemeenteraad komt Woensdagavond, 7 uur, in vergadering bijeen. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens koopen van een auto, welke van diefstal afkomstig bleek te zijn, heeft terecht gestaan de .instrumentmaker W. K. te Lisse. De rechtbank heeft 9 maanden gevangenis straf opgelegd. WIJDINGSVOLLE URE IN DE REMONSTR. KERK Honderden Leidsche studenten, waarbij het vrouwelijk deel sterk vertegenwoor digd was, warengisteravond in de Rem. kerk verzameld om de Kerstviering, welke de Christen Studenten Raad had georganiseerd, bij te wonen. Het ruime kerkgebouw, dat op sobere wijze met dennengroen was versierd, was nagenoeg geheel bezet en in diepe aandacht wer den de toespraken van prof. dr J. C. Groot en mr A. W. Kist, koorzang, orgel- en vioolspel en declamatie beluisterd, terwijl de gemeenschappelijk gezongen Kerstliederen, evenals de samenkomst zelf, een manifestatie waren van het ge loof in de „Una Sancta". In zijn toespraak over „De beslissing van God" legde prof. Groot er den na druk op, dat God Zich in Zijn wet en Evangelie openbaart als een God van liefde, hetwelk zoowel uit het Oude als uit het Nieuwe Verbond blijkt, want aan het Verbond ligt Zijn liefde ten grond slag. En deze liefde Gods is eeuwig en omvangt de geheele schepping. Door de zondedaad van Adam in het Paradijs veranderde het leven van den mensch, doch in Zijn Raad had God reeds beslo ten dienzelfden mensdh te redden door den Godmensch, Jezus Christus. Dit was Gods groote beslissing, waarin Zijn trouw waarlijk wordt betoond en Zijn genade gaven rijkelijk worden uitgedeeld, zooals elk woord en elke daad van Hem genade is. Wij moeten ons, aldus spr., bezinnen op dezen rijkdom in Christus, in Wiens komst de volle, heerlijke openbaring van den Vader en Diens heiligheid adem benemend schoon tot uiting komt. Mr Kist, die sprak over „De beslissing van ons", stelde de vraag, of het eigen lijk niet dwaas was te spreken over onze beslissing. God laat echter in den Bijbel ons weten, dat het ook om onze beslis sing gaat en wij moeten dan ook een beslissing nemen over het „klein" ge- beufen in den stal van Bethlehem Veel belangrijker dan het Indische vraagstuk is Kerstmis, want het is al leen te verstaan in het licfot van Kerst feest. Dit Licht ontdekt aan ons. dat wij in de duisternis leven en elkaar niets gunnen. Het stelt ons in onze werkelijk heid en gaat door alles heen. Maar het is dan ook vol van genade en waarheid in Jezus Christus. Onze beslissing moeten wij niet nemen met ons verstand of ons gevoel, doch met onze geheele persoon. Met alles moeten wij antwoorden op het Licht Gods, om dat God heeft beslist over ons leven in het lijden en sterven van Zijn Zoon, Jezus Christus, en dit ons „ja-zeggen" moeten wij doen in aanbidding alleen. Behalve deze toespraken bestond het programma uit samenzang, Schriftlezing, zang van het Leidsch Studenten Zang koor, dat enkele gedeelten uit het Wei'h- nachts Oratorium van J. S. Bach ten gehoore bracht, declamatie van Kerst gedichten door mej. L. Roeters van Len- nep en mej. N. Boerman, orgelspel van den heer P. Uiterlinden, organist van de Hooglandsdhe Kerk, die tevens de voor treffelijke vioolsoli van mej. J. Waar begeleidde. Het was een Kerstviering, welke niet alleen een diepen indruk heeft achter gelaten, doch bij velen in herinnering zal blijven als een symbool van de een heid van geloof in den Vredevorst. LEIDERDORP. De Chr. fabrieks- en transportarbeiders bond, afd. Leiderdorp-Zoeterwoude, heeft dezer dagen m café „Het Witte Huis" zijn jaarvergadering gehouden. In het openings woord heette de voorz., de hee*- C. J. van Ham, allen hartelijk welkom, in het bijzon der den heer J. v. d. Wal. lid van het hoofd bestuur. Bij de bestuursverkiezing werd de heer van Ham herkozen als voorzitter en in de plaats van de heeren van Driel, Tilburg en de Jong, werden gekozen de heeren Chr. de Vreede, T. Zaal en J. Anker. Na de pauze werd de heer J. Schaar gehul digd in verband met zijn 25-jarig lidmaat schap van het CNV. Namens de afd. heeft de voorz. de gelukwenschen aangeboden en hem het gouden insigne op de borst gespeld, terwijl ook andere geschenken werden over handigd Tenslotte sprak de heer v. d. Wal een pro pagandistisch woord. Het verdere van dezen avond werd in gezellig samenzijn doorge-» bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6