Duitsclie tam-tam over Ned. grenscorrecties Wie is John Lewis? Zangeres Lotty Sleurs onverwachts overleden Scheepswerf te Haarlem maakt koelkasten Gedekt door een advies van dr Hirschfeld NIEUWE I.EIDSCHE COURANT S VRIJDAG 13 DECEMBER 1M4 Nijmegen eischt inboedel van Duitsch kasteel DE BEVOLKING WORDT OPGESTOOKT Dit is weer een ander beeld van het uiterste Westen van Duitschland. De boeren en de koeien zouden aan dezen kant van onze Oostgrens waarlijk geen slecht figuur slaan. spijt over het feit, dat de plannen beperkt zijn. Een groot deel der bevolking staat met een merk waar dage onverschilligheid tegen over het vraagstuk en geeft een onomwon den variant op de opmerking van een boer uit het gebied van Kranenburg: „Dessen Brot man isst, dessen Lied man singt". Jonge werklooze arbeiders, die wij in het jammerlijke puinveld van Kleef spraken, betreurden het alleen maar dat deze stad niet in de plannen was opgenomen, omdat zij er een snelleren herbouw van ver wachten. In Herzogenrath waren wij juist op het n* (Van den Berlijnsohen A.N.P.-correspondent) De bevolking van de Ooevorder bocht woont m zeer kleine gemeenschappen. De eenige ..stad" is Neuenihaus, dat 2000 inwoners en weinig bezienswaardigheden telt. Daarnaast is Emimichheim bij de olievelden een dorp met 2000 inwoners, doch de overige plaat sen zijn niet meer dan gehuchten met enkele honderden bewoners. De meeste familienamen hebben een Nederlandtschen klank en er is hoegenaamd niest dat de bevolking onderscheidt van de Nederlanders, die over de grens wonen. Het grootste deel der bewoners is Hervormd, voorts zijn er Vrijwel overal oud-Gereformeerde gemeen ten (die als Classis Bentheim afgevaardigden zenden naar de Generale Synodes der Geref. Kerken in Nederland) 10 pet der bewoners is roomsoh -ka tholi ék Afgezien van de mogelijkheid tot verbete ring van den waterstaatkundigen toestand ligt de economische beteekenis, die dit gebied voor Nederland kan hebben, uitsluitend in de aardolie-bronnen, die een voortzetting zijn van het Schoonebeeksche veld. Men moet van de exploitatie van deze terreinen op dit oogenblik geen al te groote voorstelling hebben. Er is niet eens een berijdbare weg naar het veld van Emmiohheim. De productie van de velden is, naar Britsohe autoriteiten ons verzekerden, slechts een kleine fractie van de 50.000 ton olie, die in de Britsohe bezettingszone thans maandelijks wordt geproduceerd. Het Boertanger veengebied, waarvan de Nederlandsche regeering een strook langs Drente en Groningen heeft opgeëischt, is voor het overgroote deel nog niet geëxploi teerd en een vrijwel onbegaanbare moeras vlakte. Bij Hesep wordt een electrische cen trale met een capaciteit van 40 millioen kwh per jaar met turf gestookt. Het geheele Boer tanger veengebied zou 150 milliard kwh stroom kunnen leveren. Van de gebieden, die betrokken zijn in de meer naar het Zuiden voorgenomen grens correcties, is weinig te zeggen, evenals van de eventueele nieuwe gebieden in den Dol- lard, die immers nog aan het water moeten worden ontworsteld. De schoone streek van het Kleefsche Rijks woud is op dit oogenblik de meest trieste van al de in te lijven strooken. In Zyffiich bezochten wij de dorpsschool, on dergebracht in een kleine barak, die tevens als kerk dienst doet. De onderwijzer be schikt er over geen enkel leermiddel en de kinderen moeten er leeren schrijven op 6tukken lei, die uit de ruïnes van de kerk zijn opgevischt. De algemeene indruk van gesprekken met menschen van allerlei slag in deze streek is, dat het alarm, dat in Duitschland wordt geblazen, zeker niet van uit de grensstreek zelf gecommandeerd is. Men ontmoet uiteraard zeer gevarieerde meeningen, vanaf afwijzing van eiken over gang tot aan enthousiaste instemming en De „V.V.V. Nijmegen Vooruit* heeft een actie ingezet om via Regeering en gemeente bestuur van de Duitschers minstens den in boedel van een middeleeuwsch kasteel te eischen om het te herbouwen gemeentehuis wederom stijlvol te kunnen meubileeren, daar een groot deel der historische schatten van het gemeentehuis verloren is gegaan bij de verwoesting der stad door de Duitschers. KALI UIT RUSSISCHE ZONE VOOR NEDERLAND De Russische zone in Duitschland zal, krachtens een in October gesloten overeen komst, 30.000 ton kalizout 40 pet en 23.000 ton patentkali 26 pet leveren aan Nederland. Omgekeerd sturen wij 20.000 ton superfos faat en oirca 60.000 vaten haring van 110 kg per vat. Daarmee zal de behoefte aan voor onzen landbouw onontbeerlijke kali voor 13 pet zijn gedekt. Intusschen zal de Russische levering niet zoo heel vlot ge schieden, daar de transportmoeilijkheden in genoemde zone groot zijn. oogenblik, dat daar het gerucht doordrong, dat ook dit stadje in de plannen was opge nomen. Men verzekerde ons dat de helft der bevolking er zonder meer voor was. De di rectie der groote glasindustrie in deze plaats rekende ons voor, dat hert: derde deel der productie dezer fabriek voldoende zou zijn om Nederland van spiegelglas te voorzien. De grensbewoners staan in eerste instan tie zeker niet onwillig tegenover de plan nen, doch kranten en politici zijn druk be zig te trachten de stemming te doen om slaan. De agitatie tegen de plannen gaat dan ook niet uirt van de streekbewoners zelf, doch van de stadjes Nordhorn en Lingen, die buiten de correctie vallen en vreezen een deel van hun achterland, te zullen ver liezen. I in het nummer van gisteren. EEN PROPAGANDISTE VOOR DE NED. MUZIEK Op 49-jarigen leeftijd is Woensdag te 's-Gravenhage overleden de bekende con certzangeres Lotty Sleurs. Met haar verliest ons land niet alleen een bekwame zangeres, maar ook een algemeen gevierde zangpaeda- goge en koordi- rigente, die zich vooral beijverde voor de jonge r Ned. componisten. Haar opleiding ^HyË$ ontving Lotty IHMH Sleurs bij mej. Bol aan het Kon. i: Conservatorium te tBl 's-Gravenhage, waarna zij haar mSÊ s*uc*ie voltooide mm bij Hon a Durigo en kü G-iessen in ■HHH Parijs. Als zang- ■H soliste is zij op- MÉggg getreden onder K Rudolf en Willem Imh Mengelberg, Lotty Sleurs Schneevoigt, Carl Schuricht, Neu- mark, e.a., terwijl zij verschillende reci tals voor de radio heeft gegeven. Den laats ten tijd legde zij groote belangstelling aan den dag voor de Slavische volksliederen, teza men met de pianiste Agnes Jama,. doch dit verhinderde haar niet tot het einde van haar leven te blijven ijveren voor de moderne Ned. muziek. Vorig jaar heeft zij in Dene marken dan ook zoowel Nederlandsche als Slavische liederen gebracht. Een tijd lang trad zij niet op om zich geheel aan haar twee dochters, die inmiddels gehuwd zijn, en haar man, dr Vijzelaar, die tijdens de bezetting in een concentratiekamp in Duitschland is ver moord, te wijden. Tijdens den oorlog heeft zij voor de illegaliteit veel gedaan, waardoor zij enkele malen moest onderduiken. Verschil lende vrouwenkoren te Delft, Den Haag, INVOER MAAKT PLAATS VOOR UITVOER De Haarlemsche scheepswerf „Holland- Nautic" is thans 7 weken geleden een koeUcastenfabricage begonnen. Wekelijks worden reeds 10 koelkasten afgeleverd. Het is een zuiver Nederlandsch product, dat zijn weg vindt naar België, Frankrijk, Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. Wanneer in Januari een nieuwe hall voor deze fabricage in ge bruik kan worden genomen zal de produc tie kunnen worden opgevoerd tot 100 kasten per week. Deze hoeveelheid is voor de Re geering aanleiding geweest den invoer van koelkasten uit het buitenland stop te zetten, daar van de binnenlarudsohe productie 20 procent op de binneniandsche markt komt. De thans gefabriceerde kasten, waarvoor het materiaal in Nederland kan worden ver kregen, zdjn nog tamelijk duur, doch binnen kort zal een kleiner model op stapel wor- Bijna f 1 millioen verdiend aan W ehrmachts werken Tegen Eindhovensch aannemer 10 jaar geëücht. Voor hot Bljz. Gerechtshof te Den Bosch stond gisteren de 39 jr aannemer J. Slinger land uit Eindhoven terecht, die in den oorlog voor de Duitschers werken tot een bedrag van f 10 millioen had uitgevoerd, o.a. aan de Zuid-Nederlandsche vliegvelden en aan 6chuilbunkers langs de Noord-Hollandsche kust. Hij heeft in totaal een winst gemaakt van f931.000, waarvan privé f750.000 werd opgenomen. Tegen besch., die giften van f500 tot 50.000 aan nat.-soc. instellingen had ge geven, werd 10 jaar gev. str. geëischt, als mede levenslange ontzetting uit de kiesrech ten en van het vervullen van een functie in het bouwbedrijf. den gezet, waarvan de prijs beneden de f 100 b.'fcft. Ook worden conservators voor winkels ge fabriceerd, waarin het onlangs in den han del gekomen bevroren fruit kan worden be waard. Een bijzonderheid is, dat dit Nederland sche product een technische nieuwigheid ver toont, daar de koelkast zoowel met petro leum, gas a-ls electriciteit werkt. A'dam en Zaltbommel stonden onder haar leiding, terwijl zij sinds kort ook dirigente was van de afd. Delft van Toonkunst. Voor het Ned. muziekleven is het heengaan van deze sympathieke vrouw een groot verlies, doch zoowel bij haar talrijke leerlingen ais bij het muziekminnend publiek zal haar naam blijven voortleven De begrafenis vindt plaats Maandag as. om half twaalf vanuit de Kloos terkerk te 's-Gravenhage op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. DE GROOTE VIER NAAR HUIS Na 122 zittingen bereikten de „Groote Vier" in New York overeenstemming over alle punten der verdragen, met de As-satellieten. Molotof en Bevin gaan. morgen naar huis. De vier ministers feli citeerden elkaar in de laatste bijeenkomst met de bereikte resultaten en spraken als hun overtuiging uit, dat de ervaringen tijdens de bespreking over deze verdra gen opgedaan, van groote beteekenis zul len zijn bij de komende onderhandelingen over het Duitsche probleem. Wie is toch die John Llewelyn Lewis? Zijn naam was gedurende de laatste weken op ieders lippen, nadat hij als leider van de 400.000 Amerikaansche mijnwerkers de groote mijnstaking proclameerde. In 1880 geboren was hij van kinds af aan mijnwerker. Na 15 jaar lang onder den grond te hebben gewerkt, trok hij erop uit en door kruiste geheel Amerika; niet om de beziens waardigheden in oogenschouw te nemen, doch om overal de arbeidstoestanden en heer- schende ellende te bestudeeren. In 1908 begon hij in Illinois zijn loopbaan als arbeidersleider. Sedert 1917 is hij lid van den Nationalen Verdedigingsraad van de Ge meenschap tot Steenkoolwinning. Begaafd met een bewonderenswaardige welsprekend heid, uitgerust met een meedoogenlooze ener gie en een uitmuntend organisatorisch talent, wekte Lewis bij de Amerikaansche mijnwer kers bewondering op. Op reeds volwassen leeftijd had hij zich door zelfstudie een alge meene en uitgebreide ontwikkeling eigen ge maakt, waardoor de mogelijkheid ontstond, dat hij lid werd van de Amerik. Academie voor Politiek en Sociale Wetenschappen. In 1925 bood president Coolidge hem de leiding aan van het ministerie van Arbeid. John Lewis wees dit echter van de hand en gaf als reden op, dat hij het presidentschap van zijn vakverbond niet aan een ander kon over laten. In 1932 wilde president Hoover hem zelfs Republikeins ch candidaat stellen voor de functie van vice-president der V.S., maar ook dit aanbod accepteerde Lewis niet. In middels heeft hij bewezen dat hij ook zonder hooge staats-functie één der machtigste man nen van Amerika is, waarbij de macht goed beschouwd niet bij hem zelf ligt, maar bij de achter hem staande 400.000 Ame rikaansche mijnwerkers. John Lewis is beslist een machtig man, die het durft wagen de regeering uit te da gen. „Een onbeschaamde meedoogenlooze dictator, wiens macht absoluut moet worden gebroken", meent de een; „een onverbidde lijke verdediger voor de belangen der Ame rikaansche mijnwerkers", zegt de ander. Tijdens den oorlog al spoorde hij als presi dent van het Amerikaansche mijnwerkers- verbond drie maal de Amerikaansche mijn werkers aan tot staking. Het was derhalve niet de eerste maal, dat dit scherpe wapen gebruikt en de macht daarvan gedemon streerd werd. Harold Ickes, die onder Roose- veldt minister van Binnenlandsche Zaken was, verhaalt nog het volgende uit dien tijd; „Tijdens een vergadering van den Raad van Oorlogsproductie vroeg Lewis mij, of ik van plan was een overeenkomst met hem aan te gaan. Mijn antwoord hiidde: „Mijnheer, ik zou zelfs met den duivel een contract sluiten, als ik hierdoor kon bereiken, dat wij genoeg kolen krijgen, om den oorlog te winnen". Het is te hopen, dat het Amerikaansche mijnconflict op eren bevredigende wijze en thans definitief voorgoed uit de wereld wordt geholpen. Défilé van spoorwegmannen te Utrecht In verband met afscheid van ir. Hupkes. Het Spoorwegpersoneel is voornemens zijn scheidenden president-directeur ir W. Hup kes, hulde te bewijzen in den vorm van een défilé te Utrecht op 30 Dec. a.s. Na afloop hiervan wordt in „Tivoli" een afscheids bijeenkomst gehouden. CONFECTIE-INDUSTRIE BEROEPT ER ZICH OP Toen gisteren de 39-jarige confectie-fabri kant Adriaan Struylaart te A'dam aldaar terecht stond voor den zuiveringsraad voor de textielindustrie zulks wegens het vervaar digen van militaire broeken voor de Duit sche weermacht trad op verzoek van den verdediger, mr J. de Jong, een bedrijfsleider van een groot confectiebedrijf als deskun" dige op. Deze overhandigde een lijst met 36 bedrijven, die alle kleeren voor de Duit schers hadden gemaakt. Bovendien beriep hij zich op dr Hirschfeld. Want, zoo ver klaarde de deskundige, hij had zich destijds tot dezen seer.-generaal om advies gewend, daar het bedrijf, waarbij hij werkte en dat onder een Joodsche directie stond, in 1942 een Verwalter kreeg. Dr Hirschfeld liet zich toen, volgens spr., aldus uit: „Indien u niet voor de Duitschers werkt gaan u en uw per soneel naar Duitschland. Dus raad ik u aan: werkt u voor de Duitschers". Op grond hiervan en met de wetenschap, dat dr Hirschfeld thans weer Regeeringsop- drachten ontvangt, vroeg mr de Jong, of de zuiveringsraad niet van meening is, dat aan de confectionnairs wegens hun werken voor den bezetter geen maatregelen mogen wor den opgelegd. Mr de Jong was van meening, dat óf alle of geen confectiefabrikanten moe ten worden gedagvaard. Hij verzocht den raad, die onder voorzitterschap stond van mr B. C. Briët, de beslissing in elk geval aan de houden tot de raad zich een overzicht ge vormd heeft van de activiteit van de con- fectie-industrie in haar geheel. Uitspraak over 14 dagen. De industrieën juist over de Nederlandsche grens doen, noch wat de inrichting, noch wat den bouw betreft, ook maar even een Duitschland denken. Veeleer waant men zich in Nederland. In 1948 rechtstreeksche telefoon verbinding met Denemarken Er wordt een kabel aangelegd dwars door de zee. Br bestaan plannen binnenkort over te gaan tot het leggen van een rechtstreeksche telefoonverbinding door zee met Denemar ken. Thans is men nog aangewezen op de telefoonverbinding via Duitschland, die aan zienlijk langer is dan de geprojecteerde zee kabel. Aangenomen wordt, dat de kabel in 1948 gereed komt, terwijl het mogelijk is, dat zoowel van Nederlandsche als van Deensche zijde in de kosten van aanleg en onderhoud wordt bijgedragen. LANDBOUWER DOOR STIER AANGEVALLEN EN OVERLEDEN De landbouwer R. op de Armhoeve te Lo- chem trachtte verleden week een stier uit de weide te halen. Daarbij werd hij op een dusdanige wijze door het dier toegetakeld, dat hij zwaar gewond in het ziekenhuis te Lochem moest worden opgenomen. Daar is hij nu aan de gevolgen overleden. INBREKERS VAN VELZEN EN IJ MUIDEN STAAN TERECHT De verdachten, betrokken bij de inbraken in het distributiekantoor te Velzen. waar tien duizenden bonnen werden ontvreemd en in het arbeidsbureau te IJmuiden. waar de buit f 9000 bedroeg, hebben gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terechtgestaan. Tegen C. S. P. G. werd 3 Jaar. tegen J. A. F. B. 2% jr en tegen B. J. S. 1% jr geëisoht BEPERKING VAN REUBN NAAR DUITSCHLAND Ket „Military Permit Oéfice" te 's-Graven- tvage zal van 24 t/m 29 Dec. en eveneens op 1 Jan. a.s. zijn gestoten Het reizen naar Duitschland zal tot 6 Jan. beperkt zijn tot het uiterste minimum, terwijl nog eens wordt medegedeeld, chat privé-reizen naar Duitsch land niet zullen worden toegestaan. VERORDENINGEN VOEDSELVOORZIENING Door de Regeering wordt een algemeene wet voorbereid nopens de medewerking van en samenwerking tussdhen de openbare lichamen onderling aan verordeningen op het gebied, der voedselvoorziening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5