Krijgt studenten-putch nog een nasleep? VOOR HET KERSTMENU Jhr W. Röell neemt geen blad voor den mond Jonkman strooit eigen volk zand in de oogen 't Particuliere vervoer dient recht gedaan NIEUWE LFIDSCHE COURANT T VRIJDAG 13 DECEMBER MM WAT ER TE NIJMEGEN PRECIES GEBEURDE Over den ,aairval" van Utreehtsche R.K. studenten, vereenigd. in Veritas", op leden van het Nijmeegsche „niustrissiimus Studio- sorum Noviomagentiuin", verneemt het A.N.P. nader, dat de Utreehtsche studen ten, gewapend met een proclamatie, naar Nijmegen togen. Deze proclamatie luidde: „Nijmeegsche studenten, het Nijmeegsche studentencorps heeft sinds gisterenavond 11 December 20 uur (Nederl. tijd) opgehou den te bestaan. De voorheen .Roland" ge- heeten sociëteit, alle gelden en bezittingen zijn overgegaan in handen van de Katho lieke Utreehtsche Studentenver. „Veritas". Nijmeegsche studenten, toont u ditmaal verstandig en bewaart volstrekte kalmte. Gaat rustig naar uw oolleges. Begeeft u niet naar uw voormalige sociëteit. Ieder gebruik van geweld leidt tot onnoodig bl oed vergieten. Van hedenavond 23 uur af zal er aan de sociëteit „Eigen Huis" gelegenheid bestaan de oude lidmaatschapskaarten in te leveren en zich te laten inschrijven voor de nieuwe onder af deeling Nijmegen van het college „Studdosorum Veritas". Staat niet in de rij, wacht geduldig uw beurt af. Leve de extra-editie van de „Vox Veri- tatis", van heden af alom verkrijgbaar." De Utrechtenaren hadden de pers en fotografen gewaarschuwd, sommigen daar- van waren ook in de gelederen der Utreeht sche studenten, die per trein omstreeks half acht te Nijmegen waren aangekomen. Spoedig daarop liepen 3 a 400 Utreehtsche studenten in breede colonnes over den Oranjesingel. Zij richtten hun schreden rechtstreeks naar de studentensociëteit, waar op dat uur slechts een vijftal studenten aanwezig waren. Deze werden opgesloten. Een van hen wist te ontsnappen en waar schuwde de politie. Inmiddels waren de overige Nijmeegsche studenten gewaar schuwd en ook op de hoogte van de „krijgs plannen" der Utrechtenaren. De Nijmeeg sche studenten verzamelden zich in de aula aan den Bijleveldsingel en trokken vandaar met honderd man naar hun bezette socië teit, om daaruit de Utrechtenaren te ver drijven. Toen zij daar aankwamen waren de vogels gevlogen. De Utrechtenaren wan delden inmiddels in optocht naar het Keizer Karelplein, waar zij zich nederzetten in een café-restaurant. De Nijmegenaren, wier ge tal inmiddels versterkt was, volgden hen op den voet toen zij wisten waar hun uit- stedige collega's waren. De Utrechtenaren verhinderden de Nijmeegsche studenten in het café-restaurant binnen te dringen. De eersten begaven zich tegen twaalf uur naar het station, om den trein huiswaarts te nemen. Op het plein voor het station zijn een paar klappen gevallen. Eenige studen ten tonden talentvolle boksers en jiu-jit- FRANKRIJK CONTRA SCHUMACHER C.S. De Fransche plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken de Murville heeft zich uitgesproken tegen het in leven roepen van een centrale Duitsche regeering. Zij mag niet optreden voor het tot standkomen van het federale bestuurslichaam. Figuren als Schumacher zijn te nationalistisch. MONARCHIST BURGEMEESTER VAN NAPELS De Italiaansche monarchist Guiseppe Bono- core is met 3 3tegen 25 stemmen tot burge meester van Napels benoemd. „INDONESIË, SCHIBBOLETH VAN DEN OPSTAND" Nederlandsch-Indië, daarover was het, dat de luit.-gen. b/d jhr W. Röell gisteravond voor de radio sprak, „want", aldus spreker, „behalve, dat het woord Indonesië ethno- grafisch fout gebruikt wordt, dient het tegenwoordig voor een betrekkelijk kleine groep drijvers, die hun meendng aan 70 mil- lioen menschen willen opdringen, als schibboleth van den opstand". Het groote gevaar van de Regeeringsver- klaning was, dat zij een zoo zachtaardigen indruk kan maken, dat de gemoederen van de met-ingewijden er wellicht door in slaap zouden kunnen worden gewiegd. Aannemende, dat de Nederlandsch-Indo- nesische Unie een feit zou worden, somde jhr Röell de gevolgen op van een dergelijk rampspoedig besluit: de verarming van Ne derland in Europa door werkloosheid, ver minderd handels- en geldverkeer, geredu ceerd afzetgebied van onze producten, zen- Leon Blum, die gekozen is tot premier van Frankrijk. su'ers te zijn. Enkelen werden licht gewond en door Roode Kruds-krachten verbonden. Om kwart voor eenen zijn de Utrechtenaren in een goederentrein naar hun plaats van bestemming teruggekeerd. De geheele come- die kan voor de verantwoordelijke leiders onaangename gevolgen hebben, daar hier de principieele vraag in het geding is of R.K. studenten uitsluitend in Nijmegen be hoor en te studeeren, of dat ook tusschen andersdenkenden kunnen doen. Dezer dagen zullen volgens reeds vroeger gemaakte afspraken de Katholieke studen ten der verschillende universiteiten, die lid zijn van de Unie, te Nijmegen samenkomen. ALDUS REPUBLIK. PERS NA DE VERKLARING Hoewel de Nederlandsche pers in Indië over 't algemeen vol lof is overde Regee- ringsverklaring het „Dagblad" noemt haar een knap in elkaar gezette, uitste kend geformuleerde rede zijn de repu- blikeinsche nieuws-organen, ondanks alles, lang niet zoo enthousiast als oor spronkelijk wel gedacht kon worden. Heel duidelijk ziet radio-Djocjakarta, dat de Nederlanders de ontwerp-overeen komst eigenlijk niet in bijzonderheden durven te bespreken, doch, aldus spreker, „al strooit min. Jonkman zijn eigen men schen zand in de oogen, laten wij niet in de verleiding komen hetzelfde te doen". De eveneens republikeinsche „Soeara Oemoem" te Batavia verwacht eenig misbaar in het Nederlandsche parlement. Het blad is van meening, dat indien het accoord niet zal worden aangenomen, het kabinet-Beel zal moeten aftreden, terwijl dan groepen aan de macht zullen komen, Het A'damsohe B.G. heeft 10 jaar R.W.I. geëischt tegen D. M. Brakke uit Utrecht, die de kweekerij van J. Kuperus te Zeist als onderduikadres verraadde. De Utreehtsche schipper G. Leenman hoorde voor het A'damsche Hof 3 jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen wegens dief stal van 1400 chocoladereepen, die hij voor f 2500 verkocht. ding en missie zullen in handen van Soe- karno elke beteekenis verliezen, terwijl de onder ons zegenrijk gezag tot een geheel verbonden Inheemsche volkeren tot een ordelooze massa zullen uiteenvallen. Spreker brandmerkte vervolgens de poli tiek der Commissie-Generaal ais leidend .Nederland naar den afgrond en Ned.-Indie naar den chaos". Jhr. Röell besloot zijn toespraak aldus: „Aan de volksvertegenwoordiging in beide Kamers herinner ik er aan, dat een instem ming met het accoord van Linggadjati, menscheüjkerwijs gesproken, een daartoe streikkende Grondwetsherziening met ka merontbinding niet zal overleven. Aan alle goede vaderlanders roep ik toe: Houdt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans bovengronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 1940 1945 zouden evenaren of overtreffen, als het moet, ook ondergronds!" Warme kerstpudding: dl melk, 150 g. oud brood met of zonder korst, 100 g appel stroop, 20 g suiker, 40 g rozijnen, 1 kleine appel (pl.m. 85 g), 30 g boter of margarine, 1 theelepel zout, 2 theelepels of meer kaneel, wat kruidnagel, nootmuskaat (surrogaat), 60 g (pijn. 1 kopje) zelfrijzend bakmeel of bloem met 1 theelepel bakpoeder, paneermeel. De melk met zout aan de kook brengen en het brood erin weeken en fijnmaken. De appel schillen, in kleine stukjes snijden en met de overige ingrediënten door het beslag roeren, tot alle bestanddeelen gelijkmatig verdeeld zijn. Den warmen puddingvorm en het dek sel met boter insmeren en met paneermeel bestrooien. Den vorm voor vullen met de pudding-massa. In een pan met zooveel Ko kend water, dat de vorm onder staat, de pudding gaar koken (plm. 1 uur). De pudding kan ook koud gegeven worden. Gevulde kerstkransjes: 200 g (3 kopies) bloem, 5 g (2^ theelepel) bakpoeder, 100 g (iets minder dan pakje) boter of mar garine, 100 150 g (1 a 1% kopje) suiker, amandelessence, zout, 2 eetlepels melk of water, 1/3 potje roode jam. wat poedersuiker Alle droge ingrediënten goed dooréén men gen. De essence, de boter en de melk toe voegen en de massa tot een soepel deeg kne- KONINKLIJKE PRIJZEN OP INTERNA TIONALE PLUIMVEETENTOONSTELLING. Op de gisteren te Utrecht geopende inter nationale pluimveetentoonstelling „Ornitho- philia" werden voor de meer dan 4000 in zendingen de hoofdprijzen toegekend aan J. de Lange te Woerden voor de fraaiste Rhode Island Red (hen-jong), J. Stoop te Voorburg voor de fraaiste leghorn, Joh. ter Mos te En schede voor de fraaiste holle kropper, J. Modderman te Enschede voor witte Wyan dotte (hen-jon) en F. Wieringa te Haren (Gr.) voor de fraaiste Ancona. De eerste drie prijzen waren zilveren medailles van de Ko ningin, Prinses Juliana, en Prins Bernhard. Aan den secretaris der tentoonstelling, G, de Vries te Utrecht, werd namens Prins-regent Karei van België de Leopoldsorde le kl. uit gereikt welke progressiever zijn dan de huidige. Verantwoordelijke republik. kringen te Djocjakarta noemden de Regeeringsver- klaring „een noodzakelijke rechtvaardi ging van <het standpunt der Commissie- Generaal". De veel besproken „Merdeka" ten slotte is van meening, dat de Comm.- Generaal een overwinning heeft behaald op haar eigen Regeering en voorts op de pogingen om het door haar bereikte resultaat van nul en geener waarde te maken. GEEN MONOPOLIE VOOR DE SPOORWEGEN De Tweede Kamer heeft zich gisteren be halve met reeds gemelde of elders in ons blad gemelde kwesties in den laten na middag nog bezig gehouden met het verkeer, ressorteerende onder de hoofdstukken IXb der Rijksbegrootingen voor 1946 en 1947. De heer Algera (A.R.) maakte bezwaren tegen de pogingen, in bezettingstijd onderno men, om te komen tot concentratie van het personenvervoer over den weg. Het vierde uitvoeringsbesluit, dat nog steeds bestaat, dient zi. zoo spoedig moge lijk te verdwijnen. Zijn groote bezwaar er tegen is, dat het onder Duitschers tot stand is gekomen, al wil hij de rechtskracht ervan niet ontkennen. Spr brengt eenige wenschen naar voren. Hij vraagt o.a. inschakeling van Ged. Staten in die commissie voor de vergun ningen auto-vervoer. Voorts instelling eener adviescommissie ingevolge art. 9 der wet auto vervoer. De thans bestaande commissie wil hij haar werk doen stopzetten en hij wenscht maatregelen, opdat de wet auto-vervoer op dit punt zal gelden. Waar geen dringende noodzaak is, moet men z.i. den Zondag vrij laten en moet in autobusvergunningen niet de verplichting worden opgelegd op Zonda gen te rijden, zeker niet als noch de onder nemer, noch de betrokken streek er prijs op stellen. Gaarne wil hij vernemen, waarom van den aanleg van een spoorweg over den Afsluit dijk niets meer vernomen wordt. Beteekent dit, dat de minister van het plan afziet? De heer Krol (C.H.) dringt aan op instel ling van de adviescommissie ingevolge arti kel 9 van de wet auto-vervoer. Het georga niseerde bedrijfslevien heeft behoefte aan deze commissie. Spr verklaart o.m. den in druk te hebben, dat men op het dep. het ver voerwezen coördineert rondom het spoorweg- den. Het deeg op een met bloem bestoven tafel uitrollen en er met 2 glaasjes of dek seltjes van verschillende grootte kransjes uit steken. Het overblijvende deeg samenvoegen en weer uitrollen. De kransjes op een vetge maakt bakblik leggen en in een matig war men oven goudbruin bakken (10 min.) of het deeg in een vetgemaakte, met deksel gesloten, koekepan zachtjes bakken. Na 7 min. de koekjes omdraaen en zonder deksel nog pl.m. 7 min. bakken. De kransjes laten af koelen. De jam even verwarmen en de helft van de kransjes met een laagje jam bedex- ken. Een tweede kransje erop leggen en dit bestrooien met poedersuiker. Toastjes: 4 sneetjes oud wit brood, 75 g plokworst of garnalen of 1 gesnipperde ui. 1 kopje (1% dl) water, 20 g Vfe eetleoel) bloem, zout, peper, iets melk, peterselie, aroma. Van de sneetjes brood de korsten verwij deren en het brood zachtjes roosteren in een koekenpan. Het water aan de kook brengen en binden met aangemengde bloem. De saus afmaken met zout. peper, aroma, melk en fijngehakte peterselie. De fijngesneden plok worst of de gewasschen garnalen en de ge sneden en even gefruite ui in 1e saus doen. De warme ragout op de warm gehouden toastjes doen en op een schotel opdienen. Léon Blum premier van Frankrijk (Vervolg van Pag. 1) De M.R.P. wil deelnemen aan de regee ring, mits de militaire uitgaven beperkt worden. Edourd Herriot, de radicale leider, wrlde samenwerking op een program dat den in ternationalen toestand, de verdediging van het rijk en de vrijheid van de pers tot grondslag heeft. Léon Blum was ook in 1936 en 1938 pre mier van Frankrijk. In het eerste jaar stichtte hij zijn Volksfront kabinet, nadat bij zijn ambtsaanvaarding 1% millioen Fransche arbeiders in staking waren gegaan en met roode vlaggen zwaaiden. De Volks- frontpolitiek was een concessie, doch liep, door de eigen politiek, die de communisten voerden, reeds in 1937 op een mislukking uit. Blums tweede kabinet van 1938 leefde slechts 28 dagen. In den oorlog zetten de Duitschers den Socialistisch en voorman in een concentra tiekamp. Blum trad weer op den voorgrond, toen hij dezen zomer als „good-will" ambassa deur naar Washington ging om er de Ame- rikaansche opbouwleening aan Frankrijk te veroveren. Hij zal al zijn tact en wijsheid noodig hebben thans de communistische bondge- nooten van vroeger weer in het gareel te brengen. Zijn bewind kan niet van zeer duurzamen aard zijn, daar, na de presidentsverkiezin gen van half Januari, er al weer een nieuwe Fransche premier zal opstaan! Na den vorigen oorlog was Blum tegen stander van de Ruhrbezetting en voorstan der van een politiek van goede verstand houding met Duitschland. BLIJFT BIDAULT AAN BUITENL. ZAKEN? In officieele Fransche kringen verwacht men, dat Bidault minister van Buitenland sche Zaken zal blijven POSTWISSELVERKEER MET CURASAO, MAROKKO, ZWEDEN WORDT HERVAT Met ingang van 1 Jan. a.s. wordt het we- derzijdsch postwisselverkeer met Curagao, Marokko en Zweden hervat, welk verkeer be perkt is tot gewone postwissels tot een max. van f 17.60 naar Curagao; Frs frs. 1115.— naar Marokko en 33.50 Zweedse he Kr. naar Zweden. Het max. bedrag hier te lande be taalbaar is f25. De afzenders moeten in het bezit zijn van een vergunning. De Britsche generaal-majoor Urquhart, die den slag bij Arnhem als aanvoerder van de luchtlandingsdivisie leidde, is thans com mandant geworden van de 16e luchtlandings divisie van het territoriale leger (reserve). belang. Het betrokken directoraat-generaal moet verdwijnen. De heer De Ruiter (C.H.) betoogt, dat er op het gebied van het autobusverkeer iets moet gebeuren. De tot verdwijnen gedoemde auto busondernemers moeten worden ingescha keld. Er dient geprotesteerd te worden tegen het broodeloos maken van hen, die weleer het initiatief hebben genomien voor autobus- ondernemingen en vaak zijn begonnen ten koste van schulden. De Kamer zal zich moe ten kunnen uitspreken over het vervoerwe zen. De minister moet, naar spr's opvatting, zijn plannen duidelijk kenbaar maken. De heer De Ruiter meent, dat bij samenvoeging van autobusdiensten aan bepaalde voorwaar den zal moeten worden voldaan. Hij i6 van oordeel, dat men beter de w.at „autovervoer personen" kan afwachten, alvorens de eige- Philip Etter, de nieuwe president van Zwitserland naars worden gedwongen hun concessies af te staan. Hierna werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag een uur. Grieven van vervoerders over den weg. Tijdens een dezer dagen te Utrecht gehou den vergadering van de bedrijfsorganisatie op vervoersgebied, onder voorzitterschap van dr ir J. G. J. C. Nieuweruhuis, ia de ontstemming tot uitdrukking gekomen, welke in den krimg van beroepsvervoerders over den weg. met inbegrip van den tram weg, bestaat t.a.v. de handhaving door de Regeering van de organisatie-Wol tersom. Als grootste grief werd aangevoerd, dat er ge durende anderhalf jaar nog niets van over heidswege is gedaan om de organisatie van het bedrijfsleven op vervoersgebied vrije ontwikkelingsmogelijkheid te hergeven. Koning Gustaaf reikte deze week te Stockholm de Nobel-prijzen uit. Men ziet hier v.l.n.r. prof. Percy Williams Bridgman (natuurkunde), dr James BatcheUor Summer (scheikunde), dr John Howard Northrop (scheikunde), dr Wanden Meredith Stanley (scheikunde), prof. Hahn (eveneens scheikunde) en Hermann J. MueUer (medicijnen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3