Telegrammen aan Koningin en minister Beel "LDisi <11 Grieksche kwestie in den Veiligheidsraad KBVW LeuiSUIU! COTJRANT 1 VRIJDAG IS DECEMBER 1946 IN VERBAND MET HET INDIE-VRAAGSTUK Tijdens een bijeenkomst van het comité „Handhaving Rijkseenheid" te Nijmegen, voerde gisteravond o.m. het woord de luit.- gen. b.d. M. L. F. Bajetto, die uiteenzette om welke redenen Linggadjati als onaan vaardbaar moet worden beschouwd. Aan het slot van de vergadering werd be sloten telegrammen te zenden aan H. M. de Koningin en aan de K.V.P., waarin verzocht werd niet mede te werken aan de goedkeu ring van de overeenkomst der Comm.-Gen., ontslag te doen verleenen aan dr Van Mook en de Comm.-Gen. te desavoueeren. Tevens wordt gepleit voor de handhaving der rijkseenheid. Ook de Ver. van Ned.-Ind. Oudstrijders en Oorlogsslachtoffers dringt er in een brief aan min. Beel op aan het beleid van den luit. G.-G. en de Comm.-Gen. te desavou- Gisteravond sprak dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn op uitnoodiging van de Groning- sche Studentencommissie voor Overzeesche Gebiedsdeelen aldaar over ,,De Doodsklok klepelt over ons Koninkrijk". Hierin zeide spreker o.m. dat de onder handelingen volgens het Indisch strafwetboek als staatsmiscLrijf moeten worden beschouwd. Een aantal juristen in Den Haag is thans, De bomaanslag te Den Haag (Vervolg van Pag. 1) De leden van de vroegere Haarlemsche knokploeg zijn zeer ontsteld over het feit, dat hun leider en vriend, serg. de Boer, iets met deze bommenkwestie te maken heeft. Men kent hem als een vurig tegenstander van nat.-socialisme en communisme, doch kan zich niet voorstellen, dat hij zich ge leend zou hebben voor moordaanslagen op personen, die in den oorlog niet uitgesproken fout zijn geweest. Tijdens de bezetting heeft De Boer meermalen een vijand geliquideerd, doch nooit op een manier, die ook maar in de verte op sluipmoord geleek. Men heeft in deze kringen den indruk, dat De Boer zidh met het complot heeft ingelaten, omdat hij niet anders kon of durfde. Bij geruchte heeft men te Haarlem vernomen, dat er een organisatie zou bestaan, die zich richtte tegen niet-nationale groepeeringen en niet- gestrafte oorlogsmisdadigers. Daar serg. De Boer, het echtpaar Boer niet kende, meent men in genoemde kringen te mogen aan nemen, dat hij in opdracht van hoogere in stanties heeft gehandeld. De arrestatie van kapt. v. Heemstra wordt hiermee in verband gebracht. Dit houdt echter niet in, dat deze het hoofd van de organisatie zou zijn. Ook kap. Van Heemstra heeft in de illegaliteit een uitstekenden staat van dienst. Bij zijn manschappen i® hij zeer populair en men Vermoedt, dat ook hij van andere, door hem zeer vertrouwde zijde, opdracht heeft aange nomen en doorgegeven. Over de redenen, waarom men vier perso nen wilde dooden, tast men in het duister, ofschoon de hoofdofficier te A'dam, die door het ongeluk" met den motor van Van Haastrecht aan den dood ontsnapte, minder populair was bij enkele personen. Ook de korporaal Peterse was een bekende figuur uit de illegaliteit. Wat den jongen Van Haastrecht betreft, deze -is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van zijn zucht naar avontuur. Korporaal Burghout, die eveneens gearresteerd is, heeft met de bomaanslag niets te maken, doch heeft, op verzoek van mevr. De Boer, de wapenverzameling naar zijn eigen woning overgebracht. De Haarlem sche illegaliteit is bezig om zooveel mogelijk handteekeningen te verzamelen onder een gunstige verklaring over De Boer. Ook wil men hem een zoo goed mogelijken rechts kundigen bijstand geven. TOCH WEER ZWARE ONTPLOFFINGEN IN HET GRENSGEBIED Het vermoeden bestaat, dat de Duitschers in het Reichswald weer grootere massa's mu nitie laten ontploffen dan hun aanvankelijk door de Engelsche autoriteiten is toegestaan, daar de laatste dagen Nijmegén en omgeving weer verontrust worden door hevige explo sies in het grensgebied. In Noord-Limburg, tusschen Gennep en Gogt, is weer glasschade veroorzaakt. COLLEGE VAN CURATOREN VAN HET K.N.M.I. TE DE BILT. Tot leden van het College van Curatoren van het Kooi. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt zijn benoemd prof. dr J. Clay te A'dam, dr ix D. S. Huizinga te Wageningen, kapt.-ter-zee Th. K. baron van Asbeck, ir W. J. H. Harm-sen, dir.-gen. van den Rijks waterstaat, P. S. v. 't Haaf, insp.-gen. voor de Scheepvaart en kol. I. A. Aler, directeur der Luchtstrijdkrachten. DE „ROTTERDAM" GISTEREN IN JOHANNESBURG GELAND Zal morgen weer naar Schiphol terugkeeren Het KLM-toestel Pa-Tar (Rotterdam), ge zagvoerder A. Viruly) is gistermiddag op het vliegveld van Johannesburg geland, waarmee de heenreis van de tweede bijzondere KLM- vlucht naar Zuid-Afrika is voltooid. Het toe stel zal morgenochtend de terugreis aanvaar den en wordt Maandag a.s. om 15.50 uur op Schiphol verwacht. DAT de Ned. K. v. K. te New York een afdeeling ..Bevordering van den handel" o.l.v. L. Smilde heeft geopend. DAT gasteren in het Concertgebouw te A'dam het 20-jarig jubileum van het piano- diuo Beuker en Denijs is gevierd. DAT gisteren te Ede het stoffelijk over schot van den directeur van de Ned. Handel- mjj, aldaar, D. Veldho-rst. die enkele dagen geleden bij een verkeersongeluk om het leven kwam, is ter aarde besteld. DAT de Ned. mijnwerkers, dde een 14- daagsch bezoek aan Engeland brachten, hacken zijn teruggekeerd. aldus dtr Feuilletau de Bruyn, bezig deze zaak te onderzoeken, waarna de aan deze onderhandelingen schuldig zijnde personen voor de rechtbank zullen moeten terecht staan. De Senaten van de Studentencorpsen te Leiden, Groningen, Delft, Amsterdam en Rotterdam hebben in gecombineerd overleg een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het niet op den weg ligt van studenten organisaties om een bepaald standpunt in te nemen t.a.v. de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, daar deze organisaties zich niet in aangelegenheden van politieken aard die nen te mengen. Pandit Nehroe en Churchill teleurgesteld Bij zijn terugkeer in Britsch-Indië van de Londensohe conferentie zeide Pandit Nehroe geen verblijdend bericht mee te brengen en grootelijks teleurgesteld te zijn. In het Engelsche Lagerhuis kwam gisteren de Indische kwestie eveneens ter sprake. De leider der Moslemliga Jinnah was aanwezig. Cripps zeide op overeenstemming in Indië te hopen en noemde het in Mei gemaakte plan rechtvaardig. Cuhrchill toonde zich zeer teleurgesteld over de regeeringspolitiek. Hij wees, namens de oppositie, alle verantwoordelijkheid van de hand. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amsterdam-W. D. Broers te Schiedam; te Geesteren G. Hornstra te Koog a.d. Zaan; te Goor (toez.) F. C. Klem man te Renesse-Noordwelle; te HellevoetsLuds G. de Leeuw te Sleeuwijk (N.Br.); te Loos duinen (3e pred.pl.) J. Bronsgeest te Velzen; te Opwierde-Sol werd (toz.) J. Bouwers te Hall (bij Eerbeek); te Middelharnis R. W. Steur te Oldebroek. Bedankt: voor Den Bommel C. T. Bostma te Jaarsveld; voor Nes en Wierum (Fr.) Chr. v. d. Leeden te Hien en Dode- waard; voor Oud-Beij erfland (toez.) H. N. v. Haasbergen te Loenen a.d. Vecht; voor Tjamsweer cand. J. H. v. Leeuwen te R'dam. Geref. Kerken. Beroepen: te Kapelle-Biezelinge J. Y. d. Leek te Badhoevedorp. Bedankt voor Dussen F. Dre9selhuds te Oldeboorn; voor Vroomshoop J. W. Slingen- berg te Rooclescbool. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen: naar den N.O. Polder C. G. Bos te Uithuizermeeden. (nad. bes!.) Chr. Geref. Kerk Tweetal te Midwolda (Old.) N. Brands- ma te Rijnsburg en A. Grup<pen te El-burg. Herst. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Enkhuizen H. J. Jaanus te Rotterdam, J. M. Lindeyer, vlootpred. met verlof ien J. B. Rijnders te Ede. DRIE EERE PROFESSORATEN TE BOEDAPEST De Synode van het Geref. kerkdistrict aan den Donau heeft op voorstel van den Senaat benoemd tot eere-professor aan de Theol. Hoogeschool te Boedapest prof. dr F. W. Grosheide te Amsterdam (V.U.), ds H. A. Murmik, predikant bij de Geref Kerk te Zwolle en prof. dr J. Severijn te Utrecht. Een groep Zwitsersche keurturners maakt zeer binnenkort een tournée door ons land. Ook in Den Haagschen Dierentuin zullen bovenstaande heeren dit soort staaltjes laten zien. BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER In den Veiligheidsraad kwam gisteren aan de orde de klacht van Griekenland tegen zijn - Noordel ij ke buren, die het land van inmenging in zijn binnen - landsohe toestanden beschuldigde. De Grieksche minister-president Tsaldaris zeide, dat aan de Grieksche Noordgrens een onverklaarde oorlog woedt met inter ventie ten gunste van opstandelingen door Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië. Het oorlogsdoel is, mijn land te berooven van een gebied dat geheel Grieksch is en een regiem in het leven te roepen, dat door het Grieksche volk verafschuwd wordt. Het heeft reeds honderden dooden gekost. Het is de hoogste tijd", aldus Tsaldaris, „dat er een eind aan dezen toestand komt". De Joego-Slavische afgevaardigde ver dedigde zij-n land, door te verklaren, dat de burgeroorlog in Griekenland een ge volg is van het feit, dat er een regeering aan het bewind is, die het volk niet w^pscht. Er is volgens hem geen reden Mr F. A. van Kemenade lid der Tweede Kamer? In verband met het bedanken van het R.K. Tweede Kamerlid N. Schuurmans, is min J. H. van Maarseveen tot zijn opvolger benoemd. Aangezien te verwachten is, dat min. Van Maarseveen zijn benoeming niet zal aanne men, komt na hem in aanmerking de heer Max van Poll. Indien ook hij bedankt, vol gen op de R.K. lijst de heeren Sassen, Ze- gers, Derks en V. d. Zanden, die allen reeds lid der Kamer zijn. Na dezen komt dan in aanmerking mr F. A. van Kemenade te Eind hoven. DE GESTOLEN REMBRANDT TERECHT. De Keulsche kunsthandelaar Bartholomei, die Rembrandts „Christus aan den geesel- kolom" stal, zeide dit alleen gedaan te heb ben om voor korten tijd een schilderij van 2\'i millioen te bezitten. Ook wilde hij aan- toonen hoe gemakkelijk het stelen ervan is. Het schilderij gaf hij terug. voor een onderzoek aan de Grieksche Noordgrens doch wel voor één naar den binnenlandschen toestand in Griekenland. Maandag mogen Albanië en Bulgarije, die geen V. N. lid zijn, verklaringen af leggen. Drie politieke moorden In Athene zijn gisteren drie personen door politieke tegenstanders doodgeschoten. Bij Saloniki werden guerillastrijders, die een brug over de Galiko wilden opblazen, door gere gelde troepen verdreven. Strijd in dichten mist In een dichten mist maakte de derde Griek sche infanterie-divisie vorderingen naibij de Bulgaarsche grens in Grieksch Thracië. De guerilla-strijders, die omsingeld waren, heb ben kans gezien te ontkomen. Grieksche offi cieren zijn van meening, dat de partisanen over de Bulgaarsche grens zijn uitgeweken. Kleur en-televisie Een der grootste Noordamerikaansche radio-maatschappijen, de „Columbia Broadcastingsystem", heeft den autoritei ten verlof gevraagd om de kleuren-tele- visie im practijk te mogen brengen. Over de nationale radiozenders zou ze spoedig werkelijkheid worden. INTERNAT. VAKCONFERENTIE TE PARIJS De internat, vakconferentie te Parijs, ge organiseerd door het Wereldverbond van Vakvereenigingen, heeft beraadslaagd over het plan tot oprichting van internationale vakafldeelingen in het Wereldverbond. Men wil een vaksecretariaat samenstellen uit het Wereldverbond, de industrieele vakvereeni- ging der Sowjet-Unie en het Cio, een der Amerikaaosche vakvereenigingen. VRIJGELATEN DUITSCHE OFFICIEREN DOOR RUSSEN GEARRESTEERD. De Russen hebben alle Duitsche officieren, die uit de Westersche krijgsvangenkampen vrijgelaten werden, weer gearresteerd. Zij zijn naar kampen in Sachsenhausen (Ora- niënburg) en Frankfort a. d. Oder gezonden. Hun papieren zouden geen juiste opgave van hun rang en stand in het Duitsche leger vermeldden. De Wereldreis Van Pietje Pluis en Jantje Joppe RECTORAATS-OVERDRACHT TE KAMPEN Prof. dr H. N. Ridderbos heeft het recto raat aan de Theol. Hoogesdhool der Geref. Kerken te Kampen aan zijn opvolger, prof. dT G. B. Wurth, met een rede. over „Jezus' zelfopenbaring als de Christus volgens de synoptische Evangeliën" overgedragen, waar na hij de fata van het 92e Levensjaar der School vermeldde. VERGADERING „DE GROOTE" IN LEEUWARDEN. In de Pinksterweek van 1947 zal de 94e alg. vergadering van de Ver. van Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen in Leeuwarden worden gehouden. Een regelingscomrmssie (secr. M. Salverda, Moza ristra at 117, Leeu warden) is reeds aan het werk gegaan. O.a. zal een tentoonstelling '*an de leermiddelen en schoolibehoeften worden georganiseerd. WIJZIGING REGELING HOOFDAKTE EXAMEN. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de wijziging in de regeling van het hoof dak te-examen, welke bij K.B. heeft plaats gehad. Alle onderwijzers(esen)die na 1039 een gedeelte ven, het hoofdakte- examen met gunstig gevolg hebben afge legd, kunnen t.e.m. 1948 zich aan het andere gedeelte van het examen onderwerpen en daarmede de hoofdakte verkrijgen. PERSONALIA. Dr J. Papin, privaatdocent in de Sla vische talen en letterkunde, speciaal Rus sisch, te Nijmegen, zal 16 Dec. zijn ambt aanvaarden met een openbare les. Heden sprak prof. mr dr F. J. M. Duynstee bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogLeeraar in het Staatsrecht te Nijme gen een rede uit over „De beteekenis van de onderscheiding tusschen de begrippen staat in formeelen en materieelen zin". Voor het jaar 1947 is benoemd tot con servator bij de natuurkunde aan de R. U. te Leiden ir J. B. Westerdijk. Te Rotterdam is op 71-jarigen leeftijd overleden ds.. D. C. Overduin, in leven pred. der Hersteld Geref. Gemeente te Rotterdam. De overledene werd in 1906 predikant bij de Geref. Gem. van Amsterdam, stond vervol gens te Rotterdam, Giessendam, N.-Beyer- land, weer Giessendam. In 1930 stichtte hij een zelfstandige gemeente te Rotterdam. Ds N. J. C. Schermerhorn, een bekende figuur in de drankbestrijding en het anti- militairisme en em.-pred. der Ned. Herv. Ge meente van O. en N. Niedorp, vierde dezer dagen zijn 80sten verjaardag. Gisteren heeft prof. dr C. S. Meijer zijn ambt als hoogleeraar in de wis- en natuur kunde aanvaard. Hij zal de hoogere stel kunde, die differentiaal- en integraalrekening en de theorie der functiën doceeren. 87. Want toen ze bovenaan de eerste tran waren, ging de ladder met veel geraas dwars door het trapvenster, dat zich daar bevond, ze stond stokstijf onderaan de trap en kon van ontzetting geen kik geven. Maar buiten, vlak achter het gebroken raam, klouk een allerakeligst hulpgeroep, terwijl de ladder op een vervaarlijke manier op en neer bewoog. 88. Wat was er gebeurd? Mevrouw Smits had ter gelegenheid van de schoonmaak ook den glazenwasser gehuurd, en deze was net aan het glas-in-loodraam bezig. Hij had een stomp gekregen van de behangersladder, toen deze door het raam heen kwam, waar door hij z'n evenwicht verloor en z'n eigen ladder omviel. Jammerend klemde de arme man zich nu aan de ladder van Janjte en Pietje vaat.... ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 13 Dec. Geslaagd: prop. God geleerdheid: P. C. Dick, Rotterdam; cand. Godgeleerdheid: N. Im mink, Utrecht, H. v. Beek, Utrecht, jkvr M. Reuchlin, Utrecht, mevr. H. E. Collettevan Heyningen, Zeist, A. M. Brouwer, Zeist, J. A. Labrie, Amers foort, W. J. Hottinga, Amersfoort, dr P. Clausing, Eindhoven, S. Pennekamp, Gelder- maisen; kerkelijk voorber. ex. D, Kalmijn, Utrecht. D. Eggeraat, Utrecht. D. Zinkstok, Utrecht; cand. Rechten: mej. W. H. Arends, Hengelo (Gld.), mej. F. J. Stellingwerf, Hil versum. mej. D. W. Everwijn, J. Lammert®, P M. M. Geurts, A. J. Leest, W. Aantjes, C. M. A. v. d. Oudenrijn, mej. Chr. J. Doo- renbos, mej. W. K. Rutgers, L. H. J. B. v. Gorkom, H. A. Sillevis, F. P. J. Hustinx, Th. G. M. Smits v. Oyen, W. F. M. Isphor- ding, mej. F. H. M. Spierings. jhr J. A. de Jonge v. Zwijnsbergen, H. J. Knuewer, mei. E. E. v. Suchtelen, M. K. Krijger, mej. S. M. Voorhoeve. H. W. Kuyer. TILBURG, 12 Dec. Geslaagd: prop. ex. H. v. d. Beek, Geldrop, L. Bergervoet, Apel doorn, I. van Irsel, Waspik, A Merkse, Hooge Zwaluwe, G. Offergeld, Venlo, P. Offerman, Venlo, A. Pennartz, Roermond, J. Peters, Oosterhout, A. Pijls, Bockenum, J. Rikkers, Haarlem, C. Ruiter, Haarlem, I A. Stadhouders, Valkenswaard, A. Schelle- kens, Wijk bij Duurstede, N. Slot, West woud en J. Verheyden, Venlo: econ. weten schappen: H. Krol en B. Sonnemans, beiden pater te Tilburg en F. v. Moll, Den Bosch; A. Verhey, Nijmegen en M. Albers, Venlo. GRONINGEN, 13 Dec. Geslaagd: doet. wis- en natuurkunde (Pharmacie)J. J. Th. Smits, Maastricht: cand. rechtsgeleerdheid: A. Japenga, Sneek en L Schreuder, Gro ningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2