Frankrijk beschikt over prachtige kerkorgels Hotelgasten maakten doodendans aan lakens „Willem Barendsz" heeft den sprong genomen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 10 DECEMBER 194( Geëvacueerden, die te duur moeten wonen De bona-fide winkelier ALEX SCHELLEVIS OVER Z'N FRANSCHE REIS (Van een onzer verslaggevers). Op uitnoodaging van het Quator en D majeur, bestaande uit Colette, dhiristiane, Jacques en Jean Devillers, heeft de bekende Exterieur van de kathedraal te Reims, waar de Nederlandsche organist Alex ScheUevis het orgel bespeelde. organist van de Bethlehemikerk te 's-Graven- hage, Alex Schellevis, een reis door Frank rijk gemaakt en teruggekeerd heeft hij ons het een en ander verteld over dit succes volle touirnée Zijn eerste concerten waren in de 13e eeuwsche Cathédrale van Amiens, een kerk gebouw van 150 meter lengte en 42 meter hoogte. Het tegenwoordige orgel, dat in de 18e eeuw is opgesteld, staat 19 meter hoog en is slechts te bereiken via een trap van 92 treden. De tongwerken op dit drie-kla- viers instrument zijn, aldius de heer Schelle vis, klankjuweeltjes, mild en voornaam. Ze kunnen gerust ongedekt gebruikt worden. Van de 60 registers telt het Grand Orgue er 17, o-m. drie 16- en zes 8-voeten, Fourni- ture 5 sterk, Cymibaie 3 st„ Cornet 5 st., Bombarde M>', Trompet 8', en Clairon 4'. Op het 12stemmige Positif oa. Quarte de Nazard 2', Tierce 13/5, Cromorne 8', Trompet 8', Clairon 8'. Het Récit-exipressif met 15 regis ters, o.a. Cymibaie 4 st., Octawin 2', Cornet 5 st., Bombarde 16', Trompet 8', Clairon 4'. Tenslotte het pedaal met 14 registers, o.a. Bourdon 32', Flute 8' en 4', Fourniture 4 st.. Bombarde 32', Trompet 8' en Cüaiiron 4'. Evenals op hiet groote orgel van het Palais de Chaillot te Parijs zijn ook hier op ieder klavier een Trompet 8' en een Clairon 4' aanwezig en de heer Schellevis vertelde ons, dat hij dit op ieder orgel, dat hij ge zien en bespeeld had, aantrof. Op het eerste concert in Amiens speelde Alex Schellevis Toccata en Do majeur van Sweelinck, Prelude au Choral „O Mensch bewein dein Sünde gross" en de Passacaille et Fugue van Bach, Prelude, Fugue et Va riations van Cesar Franck en Trodsième Choral van Hendrik Andriessen. Tot slot werd hem verzocht te improviseeren, waar toe twee geestelijken hem ieder een thema voor een diubbel-fuga opgaven. Een merk waardige gewoonte bij onze Nederland sche organisten moet men zooiets niet pro- beeren bij het spelen van gast-orgianisten is in Frankrijk, dat alle organisten van die stad het concert rond de speeltafel bij wonen, teneinde eenig idee te krijgen om trent speelmanier en techniek. Op verzoek van den Kanunnik heeft Schellevis den ande ren dag, zelfs des morgens om 11 uur, nog twee concerten gegeven, waar hij naast ver schillende Baoh-werken ook het Deuxième Choral van Franck, Sweelinck's „Mein junges Leben hatt' ein End" en een Fuga van Reger speelde. Na Amiens ging de reis naar Parijs, waar Schellevis proef zou spelen voor radio-ooncer- ten. Hij kreeg hier de beschikking over het orgel van het Palais de Chaillot, een vier- klaviers orgel met 119 registers, waarvan 80 sprekende stemmen. Dit is in eersten aan leg een Cavaillé-Coll-orgeldat gemaakt is voor de tentoonstelling in 1878, toen het 66 stemmen bevatte. Het front is over de ge- heele breedte der zaal gebouwd, met mo derne opstelling (zonder kast). Dit is vol gens onzen zegsman het 5e orgel van Frank rijk en het 4e van Parijs. Het eerste is Parijs: Sainte Sulpice met 5 klavieren en 102 stem men, dan Parijs: Notre Dame met 5 klavie ren en 90 stemmen, vervolgens Reims: Cathédrale met 4 klavieren en 87 stemmen, tenslotte Parijs: St. Eustaohe met 4 klavie ren en 86 stemmen. Naast prachtig stemmen- materiaal, het pedaal heeft o.m. drie 32' registers en een Mixtuur 4 sterk, heeft dit instrument niet minder dan zes vrije com binaties. lederen avond om 6 uur wordt er op dit orgel of op een der vier orgels in de Pleyel-zalen een concert gegeven, zonder solisten. Eduard van Beinum te Parijs ziek geworden Eduard van Beinum is gisteravond voor den aanvang van het concert, dat hij in Parijs zou dirigeerenziek geworden en moest in een kliniek worden opgenomen. Omtrent de reden voor zijn opneming is nog niets definitiefis bekend. Gistermiddag is zijn eohtgenoote per K.L.M.-vliegtuig naar Parijs vertrokken. De belangstelling in. Frankrijk voor het orgel is enorm. Er is zelfs een Vereeniging „Vrienden van het Orgel," die de concerten organiseert en de publieke interesse in goede banen leidt. De Fransche pers was vol lof over het optreden van Alex Schellevis. Vooral zijn Franck-spel werd in „Le Courir picard" zeer genoemd, terwijl daarnaast ook het week blad „L'Opéra" aandacht besteedde aan zijn spel. Ongeveer Februari as. komt op uit noodaging van Alex Schellevis de organist der Alexandre Xavier, Gaston Litaise, naar Nederland om hier concerten te geven, waar de N.CJR.V. er een van aal uitzenden. Gaston Litaise is winnaar van den Prix de Rome, waarvoor men 18 groote orgelwerken uit het hoofd moet voordragen. Volgend jaar zomer gaat Alex Schellevis dan voor een tweede tournee naar Frankrijk en we hopen, dat hij dan evenveel succes heeft, maar ook, dat hij nog meer aandacht zal schenken aan oude en moderne Nederlandsche orgelcom ponisten. Wat minister Lieftinck er van zegt. In antwoord op de vragen van den heer Kupers betreffende de huur van door ge- evacueerden betrokken woningen, heeft min. Lieftinak geantwoord, dat de regeling, vol gens welke den gedupeerden huurder toch gedeeltelijk aan zijn verplichtingen moet voldoen, gezien ook het besluit ter even- tueele tegemoetkoming, hem niet onbillijk voorkomt. Indien bepaalde geëvacueerden door onbe kendheid met den maatregel in onoverko- menlijike moeilijkheden zijn geraakt, zullen alsnog stappen ter verlichting van den huur prijs worden ondernomen. Zoodoende zullen kleine gezinnen in staat worden gesteld 20 pCt. van het inkomen te verwonen, terwijl grootere gezinnen, met vier of meer kin deren, 15 pCt. zullen moeten afstaan. Voorts vestigt de minister er de aandacht op, dat de geëvacueerden een deel van hun aangewezen woning kunnen onderverhuren Den betrokken instanties is i.vzn. een en ander reeds opdracht gegeven ki bepaalde gevallen alsnog een huurbij6lag te geven, dan wel deze te verhoog en. ROOKEN IN BED WERD CATASTROPHAAL Rooken op de slaapkamers is oorzaak ge worden van den grooten brand in het Wine- coff hotel te Atalanta (V.S.), die tot nu toe 133 dood en eischte. Een der gasten heeft het brandende restant van zijn sigaret weggeworpen. Het is in de buurt van matrassen terecht gekomen, met alle noodlottige gevolgen ervan. De 280 gasten van het hotel waren in hoofdzaak personen, die een jeugd-bij een komst in de stad kwamen bijwonen en voor een ander deel menschen, die Kerst- inkoopen in de stad deden. J. Reed Home, een der gasten, die er heelhuids afgekomen is, vertelde aan een verslaggever van „Un. Press": „Ik heb mij met mijn vrouw kunnen redden, maar gedurende drie ver schrikkelijke uren hebben wij van morgen op de 15de verdieping aan het einde van onze lakens een waren dooden dans uitgevoerd. Ik kan nog niet geloo- ven, dat wij in vei ligheid zijn. Het eerst bemerkte ik iets van den brand, toen ik menschen hoorde schreeuwen. Ik dacht, dat ik droomde, maar toen werd mijn vrouw wakker en wij keken uit het raam. Vlam men schoten uit elk raam beneden ons aan de voorzijde van het hotel. Wij waren doodelijk geschrok ken, maar mijn vrouw had nog genoeg te genwoordigheid van geest om op het idee te komen, lakens aan elkaar te binden en zoo te trachten, een lagere verdieping te bereiken. Wij knoop ten 2 lakens aan el kaar en zoo bereik ten wij de 14de ver dieping maar het was daar zoo heet moesten. In onze kamer werd het inmiddels heeter en heeter, zoodat wij gingen uitkijken naar een plek, waar het beter was om uit te hou den. Wij kropen op de vensterbank en be reikten met behulp van onze lakens de naastgelegen kamer, waar wij een ander echtpaar aantroffen, dat zich bij ons voegde. Zoo bewogen wij ons voort van de eene kamer naar de andere. Maar de vrouw van onzen metgezel kostte deze klimpartij bet leven. Een meisje, dat van het dak afsprong, nam haar in haar vaart mee en beiden vieien te pletter. Wij drieën bleven doorzwaaien van de eene kamer naar de andere, steeds juist boven het vuur. Het leek wel een jaar te duren. Maar ten slotte bereikten wij een hoekkamer, waar wij buiten het bereik van de vlammen waren en waar het koeler was. Daar hebben wij twee bange uren doorge bracht. Ten slotte verlosten de brandweer lieden ons. Zondagmorgen is, zooals gemeld, het hotel Barry, te Saskatoon, eveneens een prooi der vlammen geworden. Ten minste 11 personen hebben bij deze ramp den dood gevonden. Men schrijft de oorzaak van den brand van het Barry-hotel aan de ontploffing van een benzinebrander toe. Op het hoogtepunt van de ramp vonden de brandweerlieden, die in het brandende gebouw bezig waren, in een der kamers een man, die kalm op zijn bed zat te wachten. Hij legde hun uit, dat hij het verslag van Hartbeklemmend was de aanblik, die het brandende hotel bood, toen honderden gasten in doodsangst uit de ramen sprongen of op andere wijze aan de vlammenzee trachtten te ontkomen. dat wij weer terug FRANSCH WATERVLIEGTUIG NEER GESTORT Het Fransche watervliegtuig „Bloch 175" dat voor de Fransche marine bestemd was, Is bij een proefvlucht te Chateauroux (Mid den-Frankrijk) neergestort. De navigator werd gedood, de piloot zwaar gewond. den hotelbrand in Atlanta had gelezen, waarin had gestaan, dat er heel wat menschen gered zouden zijn, indien zij slechts op him kamer gebleven warenhetgeen hij thans deed. De brand in het Winecoff-hotel is de derde groote hotelbrand in het laatste halve jaar in de V.S. De beide andere waren in het hotel Lasalle in Chicago op 5 Juni, waarbij 61 menschen om het leven kwamen en die van het Canfieldhotel in Dubuque (Iowa), welke 19 levens eischte. Er is gedurende de laatste weken rondom de prijspolitiek der Regeering heel wat stof opgewaaid. Zoowel het publiek als de pro ducenten en de handelaren (winkeliers) wer den danig verontrust: het publiek door tal van alarmeerende berichten over geconsta teerde overtredingen, de zakenmenschen door de hi. onjuiste methode, die door het Directoraat-Generaal voor de Prijzen werd toegepast. Voor een buitenstaander is het veelal bui tengewoon moeilijk o«m zich ta deze kwestie een juist oordeel te vormen. Iedereen weet weliswaar, dat bepaalde vormen van zwar ten handel in ons land welig tieren, doch daarmede is de schuldvraag niet zonder meer opgelost. Zulks geldt in het bijzonder ten aanzien van de winkeliers, van wie er in de afgeloopen weken heel wat met verbali- seerende ambtenaren te doen hebben gehad. Wat is namelijk het geval? De winkelier vormt het stootblok tusschen producent en consument en pleegt dienten gevolge alle klappen op te vangen, ook al heeft hij ze persoonlijk niet verdiend. Wan neer bijv. een fabrikant slechte producten aflevert aan den winkelier en deze ze nood gedwongen aan het pubhiek voorzet, krijgt niet de fabrikant, doch de winkelier de klach ten in ontvangst te nemen en wordt ten on rechte op hem het odium van ondeugde lijkheid geladen. Deze zijde van het vraag stuk komt tegenwoordig meer aan de orde dan men zou meenen en wel, omdat de fa brikanten aan de leverantie van goede pro ducten vaak den eisch tot het afnemen van „prullaria" verbinden. Voorts wordt in sommige gevallen door den fabrikant aan den detaillist een te hooge prijs in rekening gebracht. Zoodra de win kelier dezen prijs verhoogt met een door het Directoraat-Generaal voor de Prijzen goedgekeurd opslagpercentage, dan is de winkelier desondanks strafbaar, omdat zijn inkoopsprijs onjuist was. Vooral op dit punt nu kunnen er heel gauw onverkwikkelijke situaties voor den winkelier ontstaan. Men kan toch niet van hem verwachten, dat hij het officieele calculatie-schema van al zijn leveranciers kent? Hoe moet hij dan uit maken of de door den fabrikant gevraagde prijs al dan niet in overeenstemming is met de bestaande voorschriften? Veelal zal de winkelier te goeder trouw aannemen, dat de fabrikant of groothandelaar tegen een officieel goedgekeurden prijs offreert. Is dit niet het geval, dan wordt in eerste instan tie toch de winkelier het kind van de re kening. De schuld ligt in deze gevallen echter elders. Merkwaardig is het nu, dat deze „overtreding" van den winkelier steeds zoo breed wordt uitgemeten, terwijl het groote publiek meestal weinig te hooren krijgt van de aan de producenten toegedeel de straffen. De winkelier fungeert altijd weer als het hoofd van jut. Terecht maakt de detaldhandel daartegen bezwaar. Er is bovendien nog een andere zijde van dit vraagstuk. In tal van de branches bestaat, als gevolg van de goederenschaarschte een zoogenaamde „onderbezetting" van het ver koopapparaat. De vaste kosten, zooals huur, verlichting, enz. drukken intusschen in vol len omvang op den verkleinden omzet. Vol gens de bepalingen van de Prijsbeheersching wordt hiermede bij het vastleggen van de officieele marges echter geen rekening ge houden. De prijsbeheerschingsorganen gaan uit van de veronderstelling, dat het apparaat op normale wijze is bezet. Door den druk van de vaste kosten komt in deze branche de rentabiliteit echter spoe dig in gevaar, en kan de winkelier geen be hoorlijk inkomen behalen. Is zulks recht vaardig te noemen in een samenleving, waar in tal van werknemers volkomen terecht een aanmerkelijke verhooging van het geld- loon incasseeren in vergelijking met 1940? Wat men aan de eene groep toestaat, moet men aan de andere niet onthouden. Doet men zulks wel, dan roept men ongemoti veerde spanningen in het leven. Waar de winkeliers gedurende de laatste weken een en andermaal in het zonnetje werden gezet, kan het goed zijn om ook eens op déze kanten van het probleem te wij zen. Uiteraard zijn er onder de winkeliers boosdoeners, maar dit aantal is heel wat minder groot, dan sommigen meenen. De bona-fide winkelier vormt steeds het over- groote deel van zijn standgenooten. Truman heeft Zaterdag in het Nationaal Museum te Washington de openiTj» van een tentoonstelling van 149 Nederlandsche meesterwerken bijgewoond. Het machtige, Amerikaansche „Winecoff- hotel te Atlanta (Georgia) met z'n 12 ver diepingen, nadat de ontzettende brand was gebluschU VLOOTPRED. Ds WRISTERS ZIEK GEWORDEN De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint ons d.d. 8 Dec.: „Zooals reeds gemeld, heeft een betreu renswaardig ongeluk plaats gehad met één der „Walrus"-vliegtuigen, waarbij een lid van de bemanning om het leven is geko men. Diep onder den indruk van het tra gische ongeval hebben wij Kaapstad inmid dels moeten verlaten, want het werk roept. Zaterdag om 1 uur in den middag verlie ten wij onze laatste haven op weg naar de Zuidelijke IJszee, maar gingen daarna nog even ten anker in de Tafelbaai. Zondag avond om 20.30 uur vertrokken wij van daar: de groote sprong is nu genomen. De jagers A. M. 3 en 4 zijn"1 reeds op 5 j Dec. vertrokken. Wij worden thans verge- zeld door A. M. 5. De vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 Dec. vertrekken. Ook van de overige jagers kan ik goed nieuws brengen; de 6, 7 en 8 zijn de Walvischtoaai binnenge- loopen. Wij zullen thans volgen. Het verblijf in Kaapstad is voor de Zujd- Afrikaansche bladen aanleiding geweest tot het publiceeren van lange en enthousiaste artikelen, waarin de oud-Hollandsche geest doorstraalt. Aan boord van het moederschip wordt koortsachtig gewerkt, zoodat het scheeps volk slechts heel kort in de gelegenheid is geweest tot passagieren. Het schip moest opnieuw worden geproviandeerd, want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien en geen haven meer aan doen. Het behoeft geen betoog, dat wij den tanker „Nacella" met spanning en verlan gen tegemoet zien. Kaapstad gaf velen Nederlanders gele genheid ons te begroeten. Voor ons was Kaapstad een dorado: volop fruit verkrijg baar en zonder bon, hoewel prijzig. Wij troffen het, want in verband met het voor genomen bezoek van den Engelschen Ko ning aan Zuid-Afrika, was de Tafelberg des avonds bij wij25e van proef verlicht met vier groote „vloedlicht-installaties" van elk twee millioen kaars. De feestvreugde werd voor ons echter verstoord door het ongeluk met de „Walrus", maar wij mogen hoop en ver trouwen en vooral ook het zelfvertrou wen niet verliezen. Wij hebben een taak te vervullen, op de vervulling waarvan het geheele Nederlandsche volk zit te wachten. Het vertrouwen, dat heel Nederland in ons stelt, mogen, zullen w(j niet beschamen. Ds Wristers is ziek geworden, maar nu gelukkig alweer herstellende. Jammer is het, dat de dominee bij het vertrek nog niet zoo ver opgeknapt was, dat hij de reis verder kan meemaken. De dominee zal evenwei in de havens veel zegenrijk werk kunnen ver richten en met die gedachte moeten ook wij de teleurstelling over zijn afwezigheid aan boord verstouwen. Nu is de groote sprong gemaakt: ter wal- vischvaart. Wat zal de toekomst in de ko mende .weken brengen? Wij zijn vol god den moed",

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5