Duitschland 10 Maart in Moskou onder 't mes Franco krijgt in New York eindelijk de bons WITLOF«TEELT IN BELGIË NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 10 DECEMBER 1948 ALDUS WERD TE NEW YORK BESLOTEN Gisteravond besloten de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mo gendheden in New-York, de bijeenkomst, ter bespreking van het vredesverdrag met Duitschland te bepalen op 10 Maart 1947. Als plaats van samenkomst werd Moskou aangewezen. Molotof zegde Byrnes toe, dat de buiten landsche pers dezelfde faciliteiten zal ont vangen, die zij in andere landen geniet. De discussies ontsponnen zich voorname lijk om de vraag wat er besproken zou wor den. Frankrijk wenschte het.te hebben over „de politieke organisatie van Duitschland", Amerika over „het voorloopig bestuur van Duitschland". De Fransche vertegenwoordi ger de Murville zeide te hopen, dat ook de kwestlies van Saar- en Ruhrgebied ter sprake zouden komen. Byrnes verklaarde, dat de Ver. Staten niet bereid zijn een besluit ten aanzien van de grenzen van Duitschland te nemen, alvo rens de zienswijze der direct belanghebben de landen vernomen te hebben. Wat de aanspraken op Duitsch grondge bied van andere landen aangaat zeide Mo lotof, dat een bespreking van te voren al leen de „eetlust" van dïie landen maar zou opwekken, waardoor onrust in Duitschland zou kunnen ontstaan. VROUWELIJKE GUERILLA-STRIJDERS IN GRIEKENLAND. Een groep van een 150-tal guerilla-strijders, "w.o. twintig met tommyguns gewapende meisjes, heeft bij Mouries (Griekenland), 10 km ten Zuid)en van de Bulgaarsche grens, *de expressetrein AlexanderopoliSSaloniki tot staan gebracht. De locomotief werd ver nield, de passagiers beroofd en de postwa gen in brand gestoken. Tevens wierden twee treimbeamibten en 6 gendarmes doodgescho ten. HULP VOOR GESTRANDE EMIGRANTEN. Een Britsche tankboot is thans bij het eiland Cyrine, waarheen 800 Joodsche emi granten, die sahipbreuk hebben geleden zioh konden redden, aangekomen. Het zal echter nog minstens een week du- yen, eer alle slachtoffers, die blootgesteld zijn aan striemenden regen en koude, in de eenige vallei van het eiland, in veiligheid zijn. Het vergane schip was op weg naar Pa lestina. DRINKGLAZEN VOOR ééN DUBBELTJE De N.V. Glasfabriek Leerdam is in staat een aantal van ongeveer 9 millioen drink glazen in bekenmodel per jaar tegen een ver koopsprijs van 10 cent te produceeren. De prijs is in den bodi?m geperst. Vanzelfspre kend is de verkoop hiervan niet aan distri butiebepalingen gebonden. Koppelverkoop, met welk ander artikel ook, is in geen geval toegestaan. IN 1947 WEER EEN MUZIEKCONCOURS TE GENèVE Van 22 Sept. tot 5 Oct. 1947 zal er te Ge- nève een tweede internationaal muziekcon cours worden gehouden voor zang, piano, viool, klarinet en trompet. Kunstenaars tus- sohen 15 en 30 jaar van alle landen kunnen er aan deelnemen. Inlichtingen bij het se cretariaat van het concours, Conservatorium te Genève. Voorts wenschte de Russische vertegen woordiger eerst den geallieerden Bestuurs raad te hooren over economische vraagstuk ken en de kwestie der herstelbetalingen. De uitwerking van de overeenkomst van Pots dam, dient daarbij bestudeerd te worden. Daartegen verzette Bevin züjch, omdat, naar zijn meening, die overeenkomst zoo verschil lend wordt geïnterpreteerd. Tenslotte vroeg Bevin zijn Russischen col lega de benoeming van speciale plaatsver vangers, die van te voren de verschillende problemen bestudeeren, te willen overwegen. Molotof antwoordde bevestigend. Blijven moffen Toen het NecLeriandsohe motorschip „Sloterdijk" dezer dagen de haven van Hamburg binnenvoer, oordeelden de 1320 Duitsch e ex-geïntemeerden, die zioh aan boord bevonden, het noodzakelijk het Duitsche volkslied aan te heffen. De Brits oh e militaire autoriteiten konden disze demonstratie niet apprecieeren en arresteerden alle geïnterneerden om hen aan een ondervraging te onderwerpen. De Duitschers wanen afkomstig uit Br.- Indië, waar zij gedurende den oorlog ge ïnterneerd waren geweest. Met de „Sloter dijk" werden zij naar hun vaderland te ruggebracht. Kerk en School Een nieuwe foto van de Koninklijke familie (thuis) in Buckingham Palace te Londen. Prinses Elisabeth staat bij de haard, Prinses Margareth zit bij H.M. de Koningin. UIT ALLE BUREAUX DER V.N. GESTOOTEN Over het Zondag j.l. door de sub-com missie der VN. aangenomen voorstel, de diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco af te breken, sprak gisteren de politieke commissie. Zij aanvaardde het Belgische voorstel, „den Veiligheidsraad op te dragen indien het einde van het Franco-bewind niet bin nen redelijken tijd verwerkelijkt wordt, passende maatregelen te overwegen, om dezen toestand op te lossen en den leden aan te bevelen, onmiddellijk hun gezanten en ambassadeurs uit Madrid terug te trekken". De stemmenverhouding was 26 vóór, 8 tegen en 16 onthoudingen. Met 32 tegen 5 stemmen en 8 onthoudingen weerde de vergadering Spanje uit alle bu reaux der Ver. Naties. De veroordeeling van het bewind van Franco aanvaardde zij z.hst. De afgevaardigde van Cuba verzette zich met klem tegen de voorstellen. „Geen land zal mijn land dicteeren, welke politiek het moet volgen, ten aanzien van andere lan den" zoo zeide hij. Het besluit van de politieke commissie der VN. tot terugroeping van ambassa- De witlofteelt heeft zich de laatste jaren vooral in de Brusselsche omgeving uitge breid, hoofdzakelijk te Haren en Diegem, en verder in de streek tusschen Mechelen en Leuven. Het seizoen is thans volop aan den gang. De groote uitvoer naar Frankrijk zal offi cieel op 1 December aanvangen. Op het oogenblik, zoo schrijft het Belgische dagblad „Het Laatste Nieuws", dat onze han delsbalans aanwijst, dat uitvoer voor ons land een dringende noodzakelijkheid is, komt het witlof, dit speciaal exportproduct bij uit stek, voorzeker in het raam der belangstel ling te staan. De witlofkweekers hebben de witlofplan- ten, welke zij maandenlang op hun velden hebben gekweekt, met de ploeg uitgereden en ze in groeven gezet, waar zij worden ver warmd met het oog op het afwachten van het witlof tijdens de komende wintermaan den, wanneer de andere groenten schaarsdh zijn. Er zijn weinige groenten die in den winter zoo worden gewaardeerd; Immers witlof is een gezond voedingsmiddel, dat op verschil lende wijzen kan bereid worden. De Fran sehen vooral zijn er verlekkerd op. In 't al gemeen is het ons witlof, te zamen met onze serre-druiven, welke de faam van dien Bel gischen tuinbouw in het buitenland hoog houdt. Voor den oorlog werden ongeveer 8000 ha witlof geteeld. Bij raming vonden 30.000 tot 35.000 personen een groot gedeelte van het jaar werk aan de witlofteelt. De opbrengst kon op ongeveer 75 millioen kg worden geschat. Ook vele nevenbedrijven verkregen werk door de witlofteelt, denken wij maar aan de millioen en kartonnen en houten doozen, de biezen mandjes, de dui zenden handelaars met hun personeel, de spoorwegen, de bevrachters, enz. Vóór di2n oorlog voerde België ongeveer 60 millioen kg witlof per jaar uit. Hiervan ging 80 pet. naar Frankrijk, het overige naar Engeland, Duitschland, Zwitserland, Amerika en naar de Noord erland en. Wanneer men bedenkt, dat witlof een pro- duot is, gansch van eigen bodem, waar de handarbeid 75 pet. in den kostprijs beslaat, dan valt het aanstonds op, dat de deviezen, die hierdoor binnenkomen, louter winst zijn uit nationaal economisch oogpunt. Indien wij in de toekomst terug 60 millioen kg witlof per jaar konden uitvoeren tegen een gemiddelde opbrengst van 10 fr. het kg, dan zou dit 600 millioen fr. opbrengen zon der dat de Belgische bevolking iets grondstoffen verloor, uitgenomen de kolen, verbruikt voor de verwarming der teelt. Op het oogenblik verbouwen wij 4000 ha witlof, hetzij de helft der oppervlakte van vóór den oorlog. Indien er voldoende kon uitgevoerd worden, dan zou het witlof aan loonende prijze kunnen verkocht worden en de teelt zou zich gewis uitbreiden. Onze pas benoemde landbouw-attaohé's bij de ambassades kunnen de middelen onder zoeken om den afzet te verhoog en of nieuwe buitenlandsche markten te veroveren. Ook voor onze producentenverenigingen, Nationale Federaties en nationalen dienst van Land- en Tuinbouwproducten, is op dit ge bied een schoon werkterrein weggelegd. Wij mogen ook niet vergeten, dat b.v. Ne derland witlof tracht uit te voeren naar En geland en een paar andere landen, en ter- zelfdertijd toch afnemer blijft van Belgisch witlof. deurs en gezanten uit Madrid komt tege moet aan de verschillende tegenstrijdige inzichten, die tijdens de debatten naar voren zijn gebracht, zoo zeggen Britsche kringen in New York. Zij wijzen er op, dat deze stap een geste beteeken t, welke geen moeilijkheden zal opleveren. Die zouden wel voortvloeien uit een afbreken van de diplomatieke betrek kingen. Na terugtrekking van de ambas sadeurs en gezanten zullen er nog diploma tieke staven te Madrid achterblijven, die zich van de ontwikkeling der gebeurtenis sen op de hoogte kunnen houden en daar omtrent verslag kunnen uitbrengen. Het terugtrekken van de ambassadeurs en gezanten beteekent voor de regeering van Franco een zware slag. De reactie in Spanje op de gebeurtenissen in Lake Success was de rede, diie Franco gisteren in Madrid voor de aangekondigde demonstratie van de Phalanx hield. De overweldigende deelneming aan de demon stratie noemde hij een bewijs voor de vre delievendheid van het Spaansche volk, dat in verzet komt, wanneer men zijn vrijheden bedreigt. Nadat amnestie beloofd was aan onge regelde strijders, die hun wapenen neerleg gen, hebben 150 verzetslieden zich aan de Grieksche autoriteiten overgegeven. Een golf van misdaden gaat door Duitsch land, welke voor een groot deel door ver plaatste personen worden bedreven. Vooral de Duitsche politie moet het ontgelden (11 doocben, 72 gewonden). De Canadeesche Ministerraad overweegt de 2200 daar aanwezige Duitsche krijgsge vangenen te gebruiken voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden in Canada. Een Grieksch gerechtshof voor oorlogs misdadigers te Athene heeft twee Duitsche generaals, Bruno Brauer, militair gouverneur van Oreta, en F. W. Müller, zijn assistent, wegens massamoord ter dood veroordeeld. Te Durban en Johannesburg heeft de Voor-Indische bevolking massabijeenkomsten gehouden ter viering van de door de V.N. aangenomen resolutie inzake de behandeling van de Voor-Indiërs in Zuid-Afrika. Het Nationale gerechtshof van Bratis lava heeft dr M. Stakinsky, voorm. chef van de Slowaaksche staatsveiligheid aldaar, we gens collaboratie ter dood veroordeeld. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe U» "l. Ned. Herv. Kerk. Viertal; te Almelo (vac. G. J. H. Gij- mink) J. Bartlema te Okikentbroek; H. Boi- ten te Roodesohool, A. v. d. Flier te Farm- sutm en A. J. Jürg te Heino. Drietal: te Winschoten (Evang.) J. Co- lijn te Oosterwytwerd, A. M. Nortier te Den Andel en J. Brouwer te Noorddöjk (Gr.) Beroepen: te Bleiswij'k (toez.) A. J. Wijnmaalen te Leerbroek; te Goes C.; Metse laar te Nigtevecht; te Harderwijk (N. H. Evang.) G. Snijders te Trichj,; te Veldhoven c.a. J. A. Fricke te Oudenhoorn; te Velp A. v. d. Flier te Farmsuim. Aangenomen: naar Brakel P. M. v. Galen te Eist (U.); naar Vaals J. H. Cihr. Is rael te Zoelen; naar Visvliet-Niezdjl F. E. T. Keïling, Ned.-Ind. pred. met verlof te Hil versum; naar Welsrijp (toez.) S. Bijl te Hoog kerk. Bedankt: voor DeMzijl G. J. Hirotzfoer- gen te Wyckel; voor Ens (N. O. P.) A. B. Be- kius te Heerenveen; voor Grijpskerk D. Mul der te Westwoud; voor Stadskanaal M. W. Hamer te Muntendam. Benoemd: tot veldpred. J. Brouwer te Noorddijk (Gr.), die deze benoeming heeft aangenomen Geref. Kerken Beroepen te Andijk (vac. H. H. Gros heide (2e maal) S. Roosjen te Wateringen, die dit beroep ook aannam; te Kampen (vac. dr C. N. Impeta) R. de Vries te Alblasser- dam; te Mildam N. Norg te Suameer; te Stadskanaal (vac. H. Zandbergen) G. J. Hoy- tema te Smilde; te Zwolle (vac. dr J. Thys) dr P. G. Kunst te Amsterdam. Aangenomen: naar Amsterdam-N Joh. de Boer te Z.-Beyerland, die bedankte voor Genemuiden. Bedankt: voor Zwartsluis (vac. A. Zwaan) A. J Stolte te Wierden. Bedankt voor Katwijk a. Zee (2e pred. pl.) R. Ypma te Loppersum. Geref. Kerken ar^ 31 K. O. Beroepen: te Bergentheim J. F. Hey te Langerak (Z. H.), die bedankte voot Mid delburgte Rouveen C. Stam te 2e Exloër- mond. Geref. Gemeenten Beroepen: te Kampen A. Verhagen te Lisse. STUDIO-DIENSTEN VAN I. K. O. R. VOORTAAN VANUIT HAARLEM Voortaan zal het I.(inter) K.(erkelijk) O.(verleg) R.(adio) vanuit de Begijnenhof - kaïpel der Ned. Herv. gemeente te Haarlem studio-kerkdiensten uitzenden, en wel van 8.30 u. tot 9.30 u. Het zullen gewone kerk diensten zijn met een zeer verzorgde liturgie en mjn.v. een koor. De diensten staan* ge heel onder verantwoordelijkheid van den kerkeraad van Haarlem. I.K.O.R. oordeelt, dat deze diensten te prefereeren zijn boven die uit de studio, waar slechts een koor zingt, maar geen gemeente aanwezig is. waardoor deze diensten vaak geestelijk dood zijn DR J. H. KROEZE NAAR Z.-AFRIKA. Dr J. H. Kroeze. Geref. pred. te Dokkum, is benoemd t^t Senior Lector in de Semie- tische letteren aan de Universiteit te Pot- chefstroom (Z-Afrika). Hij heeft de benoe ming aanvaard en Donderdag as. komt zijn emeritaatsaanvrage voor de classis. Dr Kroe ze, die thans 49 jaar is, diende als eerste kerk die van Leidschendam. Hij is een be kwaam kenner van het Assyrische spijker schrift en deed te Groningen candadaats- examen in de Semietische letteren. ZONDAGSHEILIGING EN MILITAIREN De classis Zwolle der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) sprak uit, dat de kerkeraden bij de gezinnen moeten aandringen op Zondags heiliging, daar de militairen om de 14 da gen een Zondag vrij krijgen. Dit naar aan leiding van een instructie van een der ker ken, waarin gewezen werd op het veel voor komende reizen der soldaten op Zondag. EXAMEN GODSDIENSTONDERWIJS. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan den heer J. de Jong te Vlaardingen en dat van Goes aan den heer G. C. Ruissen te Kattendijke. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Het Hof te Leeuwarden heeft in appèl uit spraak gedaan inzake die procedure van de Geref. Kerk van Bedum tegen ds Hoekstra, pred. bij de Gerf. Kerken (art. 31 K.O.) al daar. De pastorie van ds Hoekstra werd ge vorderd. In eerste instantie had de president d.er Rechtbank te Groningen deze vordering afgewezen. Thans wierd dit vonnis vernietigd en de eerste rechter onbevoegd verklaard vain de vordering kennis te nemen. De partijen werden verwezen naar de gewone wijze van rechtspleging. De Geref. Kerk van Bedum moet de kosten betalen, terwijl ds Hoekstra in zijn pastorie kan blijven wonen, op grond o,m. van het feit, dat de kerkeraad der Ge ref. Kerk zelf een huis had gehuurd, ge schikt voor pastorie. STANLEY JONES NAAR CHINA. De bekende Amerikaansche zendeling Stanley Jones heeft een officieuze uitnoo- diging ontvangen om naar China te komen voor een bijzondere diplomatieke opdracht in dienst van den vrede. De uitnoodiging is afkomstig van een predikant, die als semi- officieel tusschen persoon werkt voor de regeering van Tsjang-Kai-Sjek. PERSONALIA. Op 75-jarigen leeftijd overleed te Over- schie ds Ch. Boerendonk, era. pred. der Ned. Herv. Kerk. die hij achtereenvolgens te Cillarshoek, Zwartewaal, Retranchemenit, Oudendijk en Schermerhorn diende. 81. Maar de veldwachter was óók niet van gisteren. Hij liet zich pardoes uit de boom vallen, sloeg zijn knieën af en bond de dief, die juist z'n vestje los wilde knoopen om zioh te bevrijden, stevig aan de paal vast, zodat hij geen vin meer kon verroeren. Hij ge bruikte daarvoor het drooglijntje, dat van ijzerdraad was en dus wel houden zou. Al leen liet hij .er in de haast al het waschgoed aanzitten. „Geef me nou je carrier eens!", zei hij tegen Krijn. 82. Krijn was namelijk boterboer en had een rijwielcarrier. Deze werd te voorschijn gehaald. De veldwachter trok nu m»et behulp van Krijn de paal uit den grond en de ge vangene werd met paal en al bons! in de carrier neergezet, waarop onze dappere politieman zoo trots als een pauw met zijn prooi wegfietste. „We krijgen een beloning, hoera!" riep Jantje, die met Pietje alles over de schutting afgeloerd had. ACAD. EXAMENS NIJMEGEN, 9 Dec. Geslaagd doet. klass. taal- en letterkunde P. J. M. van Alphen uit Den Bosch, en D. S. M. Aalbers uit Berg en Dal, bij Nijmegen. Geslaagd cand. Fransch A. Kroes C.M. te Nijmegen. ZWITSERLAND LIQUIDEERT KOOP VAARDIJVLOOT Nationalrat Stampfli heeft bevestigd, dat de Zwitsersche zeewaardige koopvaardijvloot zal worden geliquideerd en de schepen zullon worden verkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2