Uteuuie geii&tift (Cmr&ni Regeering in groote lijnen achter Cheribon SPIEL Driemanschap kreeg eigenlijk carte blanche iDist tl ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Be Serie, Sr Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 495 Abonnementsprijzen 0.26 per week. 1.10 per maand 3.25 per kwartaaj (bij betaling p kwit verh. m. adm.kosten) Advertentiën f 0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Telefoonnummers Dir. en Red. 2040b Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Chef-Redactie: B. VAN DER ROS „Stmtfmslirb is obeMmtf myn b«rl in tcyijenapoet" DINSDAG VERKLARING IN DE TWEEDE KAMER Van bevoegde zijde verneemt het A.NP., dat de stand van de besprekingen tusschen den Ministerraad en de Commissie-Generaal en die in den Ministerraad de verwachting wettigt, dat het Kabinet morgen de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieele verklaring, welke de Regeering voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal af leggen en waarin zij zicih in groote lijnen achter het basis-accoord van Linggadjati (Cheribon) zal stellen. Nadat de Ministerraad a.s. Maandag in ge bruikelijke wekelijksche vergadering bijeen zal zijn geweest, zal aldus het A.N.P. de officieele Regeeringsverklaring Dinsdag Stemt de Kamer niet over Cheribon Oppositie zou tot uitspraak kunnen dwingen In parlementaire kringen, aldus het AJST.P., wordt rekening gehouden met de mogelijk heid, dat de ontwerp-overeenkomst in de Kamer wel is waar in discussie, doch niet in stemming zal worden gebracht. De aan gelegenheid kan constitutioneel zoodanig worden beschouwd, dat slechts over een overeenkomst stemming mogelijk is, doch niet over een algemeen accoord, dat nog tot een overeenkomst moet uitgroeien. Men wijst er op, dat het voorleggen van een dergelijk algemeen accoord aan de Staten-Generaal in onze parlementaire ge schiedenis geen precedent kent. Indien dus de zienswijze, dat over de basisovereenkomst piet kan worden gestemd, door de Regeering zou worden gedeeld, dan zou daarmede het initiatief op de oppositie overgaan, welke dan eventueel door een motie in de Kamer tot een uitspraak omtrent het accoord van Linggadjati zou moeten brengen. Het alge meen oordeel in deze kringen is voorts, dat de R_K. Kamerfractie, bij welke door de huidige parlementaire verhoudingen de be slissing berust, alles zal doen om een kabi< netscrisis te vermijden, aldus besluit het A.N.P. PRIJSVERLAGING VOOR KOEK In verband met een voorgeschreven prijs verlaging van de goedkoopste ontbijtkoek va rieert voortaan de verbruikersprijs van het kleinste model verpakte ontbijtkoek, nl. van 200 gram, naar gelang van de kwaliteit, van 21 tot en met 25 cent. Tevens is voorgeschre ven dat een eenheid ontbijtkoek (105 gram) tenminste 50 gram bloem en 50 gram zoet- middel moet bevatten. De verbruikersprijs van kantkoek is nu ten hoogste f 1— per kg verpakt en f 0.90 per kg onverpakt. Koeksoorten, waarin duurdere grondstoffen worden verwerkt, zijn in prijs gelijk geble ven, doch de kwaliteit werd verbeterd. „Weltevreden" vertrok met 300 Inheemschen naar Ned.-Indië, Ook „Perhimpoenan Indonesia'' van de partij Gisteren hebben zich, als begin van de repatrieering van in Nederland verblijvende Inheemsehen, 300 hunner aan boord bege ven van het ms. „Weltevreden", dat heden van Rotterdam naar Ned. Indië zal vertrek ken. Onder hen bevinden zich drie bestuurs leden van de „Perhimpoenan Indonesia," t.w. Soeripno, mej. E. Poetiray en Racbmad Koe- soemobroto. Behalve bovenbedoelde groep nam „Weltevreden," in het kader der sociale uit zending, nog 600 re-évacuee's, benevens eenige dames, dlie zich voor gezinshereeniging naar Batavia begeven, aan boord. PROPAGANDA-TOCHT BEDRIJFS AUTOHOUDERS Op 16 Dec. houdt de Bond van Bedrijfs- autoverkeer in Nederland een propaganda- tocht met vrachtwagens door Amsterdam en Den Haag. Nadat 's ochtends in de hoofdstad is gestart wordt om 12 uur vertrokken van den Benoordenhoutscheweg te Den Haag, om ha een rit door de Residentie voor het ge bouw Groot Hertoginnelaan 16, voor het hoofdbestuur van den B.BN. te defileeren. Aanleiding tot dezen tocht vormt de terug gave van genoemd gebouw door den Raad van Rechtsherstel. 10 Dec. door min. Jonkman in de Tweede Kamer worden afgelegd, terwijl tevens een Memorie van Toelichting van de hand der Commissie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellende, aan de Kamer zal worden aange boden. De bedoeling is, dat Woensdag as. een aanvang zal worden gemaakt met de debat ten. De Niwin vergt vijf en een half millioen. Het totaal bedrag, dat de Niwin vergt voor de ontspanning van militairen en burgers in Ned. Lnddë, begroot de nota van wijziging der begrooting voor Overzeesche Gebieds- deelen op f 5.162.144. Voor uitzending van artisten en orkesten is een half millioen uitgetrokken. Binnenkort volgt een wetsontwerp, dat de financieele aansprakelijkheid van het Rijk ten opzichte van de Niwin regelt. WE MOETEN WAT LEEREN, OF ANDERS KREPEEREN r~ Wanneer ik de berichten lees Van 't dagelijksch gebeuren, Begin ik, of ik wil of niet, Van ergernis te kleuren. Ik zie hoe in Amerika De groote stakingleider John Lewis zich, als immer, toont Een onverzetlijk strijder. Terwijl ik in het midden laat Aan welke zijde 't recht is, Staat één ding onomstootbaar vast, Dat 't voor de wereld slecht is. Natuurlijk ben ik maar een leek, Heb dus geen recht van spreken, En 't zaakje is op mijn manier Misschien wel dom bekeken. Maar is het niet wat M te dwaas Dat zij, die willen staken, Het heele menschdom door hun daad De dupe kunnen maken? Is dat de slotsom van de les Die d'oorlog ons moest leeren? Dat, nu het eind'lijk vrede is, De menschen toch krepeeren? Gré Kempen-Sterkenburg. Industrie krijgt 20 pet minder kolen Burgerij moet bezuinigen op gas en electriciteit. Als gevolg van de mijnstaking in de Ver. Staten en den verminderden import uit Duitschland moet op de kolentoewijzingen aan onze industrie voorloopig minstens 20 pet korting worden toegepast, terwijl door de burgerij op het verbruik van gas en electri citeit onmiddellijk een overeenkomstige be sparing moet worden bereikt. Aldus ontlee- nen we aan een mededeeling van bevoegde zijde. Ofschoon thans iedere verspilling van kolen, gas en electriciteit moet worden ver meden, daar ook vorst nog een spaak in het wiel kan steken, zal niets worden nagelaten, om de toegezegde 12 eenheden brandstoffen voor den gewonen burger veilig te stellen. DE EERSTE TULPEN ZIJN ER WEER. Aan de bloemenveiling te Honselersdijk zijn gisteren de eerste tulpen met bol van dit seizoen aangevoerd door de kweekers B. van Schrier uit Loosduinen en B. v. d. Ende uit Naaldwijk. De bloemen brachten tot 30 cent per stuk op. Britsch-Indië werd in Londen een fiasco Downingstreet 10, de woning van Attlee, meldde gisteren, dat er tusschen de Engel- sche regeering en de vertegenwoordigers der Indische bevolking geen overeenstemming was bereikt. De impasse, die de wetgevende vergadering van Delhi, die Maandag a.s. be gint, bedreigt, kon men niet afwenden. Pandit Nehroe vertrok hedeiv al weer naar Britsch-Indië. Jinnah. de Mohamme daan, blijft nog eenigen tijd in Londen. De Regeering heeft thans gemeend ope ning van zaken te moeten geven voor wat betreft de instructie, welke zij aan de Com missie-Generaal op haar tocht naar Indië heeft meegegeven. De instructie is nu ge publiceerd, doch bij dezelfde gelegenheid heeft de Regeering een Memorie van Ant woord in het licht gegeven over het alge meen Indisch beleid. Wat daarin staat is nog wèl zoo belangrijk als de inhoud van de instructie. Immers, in deze M. v. A. wordt erkend, dat weliswaar aan de Commissie-Generaal een zekere taakomschrijving is meegegeven, doch dat volgens mededeelingen der Com missie-Generaal uit Indië deze instructie te eng was. Blijkens de opvattingen der Commissie- Generaal werd in deze instructie nog te sterk uitgegaan van een sterk unitaristisch gemeenschappelijk Staatsverband, terwijl men juist een overwegend federatief staats verband in Indië wilde beoogen. Toen heeft zooals in deze kringen te doen gebruikelijk is de Regeering weer eens een concessie gedaan, welke echter dit maal wel bijzonder ingrijpend was. Zij heeft toen n.l. gemeend aan de Commissie-Gene raal in ruime mate gelegenheid te moeten laten om na te gaan wat, van wat wensche- lijk voorkomt, naar haar bevinding ter plaatse als feitelijk bereikbaar en aanneme lijk kan worden beschouwd. De formuleering is niet erg duidelijk, maar zij laat geen twijfel over: de Regeering heeft aan de Commissie-Generaal de vrije hand gelaten. En wij weten nu, hoe zij van die omstan digheid gebruik heeft gemaakt. Weliswaar kan de Regeering thans zeggen, dat zij, na dat de instructie op dit belangrijke punt is losgelaten, zelf nog niet gebonden is aan dat ontwerp, waarmede de Commissie-Generaal voor den dag gekomen is, maar vrijmaken, kan zij zich natuurlijk niet geheel. Zij was het tenslotte, die de gegeven instructie, na dat deze mogen wij aannemen met zorg was opgesteld, op dit allerbelangrijk ste punt buiten werking stelde. (Voor vervolg zie Pag. S) Thans een ontploffing in Utrecht's postkantoor Veel glasschade, doch geen dooden of gewonden Een dag na den bomaanslag te Den Haag is Utrecht opgeschrikt door een geheimzin nige ontploffing in het hoofdpostkantoor op de Neude, waarbij evenwel geen slachtoffers vallen te betreuren. Uit het voorloopig onderzoek concludeert de politie, dat hier geen sprake is van een bomaanslag, daar er geen scherven zijn ge vonden, doch verondersteld wordt, dat een flesch of een pakje met een zeer explosieven inhoud, mogelijk trotyl, door een der ramen naar binnen is geworpen. Dit gebeurde omstreeks léwart over acht, op een tijdstip, dat vele voorbijgangers zich op de Neude bevonden. Hoewel een groot aantal ruiten aan de voorzijde van het Post kantoor door den luchtdruk werd versplin terd, werden noch de in het gebouw aan wezige personen, noch de voorbijgangers door de glassplinters gewond. Omtrent de beweegredenen van deze zin- looze vernieing tast de politie volkomen in het duister. Het is wel merkwaardig, dat zich eenige maanden geleden in Utrecht op het Koe koeksplein een soortgelijke ontploffing heeft voorgedaan, welke nog steeds niet is opge helderd. De Utreohtsche recherche heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. TREINENLOOP BIJ DELFT WEER NORMAAL Dank zij de enorme inspanning die men zich getroost heeft waren de rails op het baanvak DelftSchiedam gistermiddag om 4 uur weer geheel hersteld. Het treinverkeer in beide richtingen is daarmee weer normaal geworden. TOEN HET EENMAAL IN CHERIBON WAS Aan de M. v. A. met betrekking tot de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen ontleenen wij o.m., dat uit de verslaggeving der Comm.-Gen. al spoedig bleek, dat de begrenzing der na te streven nieuwe orde- DAT ieder artikel beneden den vastge- stelden prijs mag worden verkocht, behalve brood en melk. DAT de luit.-vlieger Reumerman gisteren met z'n militaire vliegtuig onder Boekelo een noodlanding moest maken wegens mist boven de luchthaven .Twente" en het toe stel licht beschadigd werd. DAT de Ned. Mij voor de Walvischvaart over zal gaan tot de uitgifte van 3500 ge wone aandeelen van 1000 aan toonder of certificaten van 100 tegen den koers van 103 pet en deze aandeelen ten volle deelen in de winst van het eerste boekjaar. DAT te Vlaardingen 20 gemeentewoningen in de Indische buurt werden aanbesteed en de inschrijvingen varieerden van ruim f 360.000 tot bijna 250.000. DAT blijkens mededeeling op de jaarver gadering der vereen. „Rembrandt" tot dus ver 3400 kunstobjecten, w.o. ruim 1500 schil derijen, uit Duitschland zijn teruggekeerd. DAT drs E. B. Gevers te Voorburg Maan dagavond a.s. om kwart voor 9 voor Hilver sum II spreekt over de aspecten eener Ne- derlandschBelgischLuxemburg sche Tol- DAT het A'damsche experiment met de mannelijke dienstboden boven 45 jaar tot niets heeft geleid, daar deze te duur bleken te zijn. DAT blijkens het statistisch bureau te A'dam het aanbod van vrouwelijk personeel stijgt naarmate er meer textiel te koop is. DAT de Noorsche kolonel H. Mehre door den Ned gezant Luder te Oslo is gedecoreerd met het Commandeurs-kruis van de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden voor de verdiensten van de Noorsche luchtmacht tij dens den oorlog. DAT eervol ontslag is verleend als adj.- secretaris van den Bedrijfszuiveringsraad voor de binnenscheepvaart aan mr B. P. v .d. Veen, mr P. A. C. Schilder, mr R. C. Schlin- gemann, mr J. J. M. v. Gent, mr A. Zeegers en mr A Tieleman. DAT ook aan de adj .-secretarissen van den Bedrijfszuiveringsraad voor wegvervoer en tramwegen mr B. M. Hagenaar, mr J. E. v. d. Rhoer en mr H. P. Jager eervol ontslag is verleend. DAT het m.s. „Ottawa" een tournée van 3 maanden door ons land zal maken met aan boord een tentoonstelling van 't Roode Kruis en een serie beelden uit het verleden. DAT Woensdag j.l. voor het eerst na den oorlog weer aan 9 leerlingen van de Vlas- school in Standdaarbuiten (N.B.) het vak diploma kon worden uitgereikt. DAT de le luit. der huzaren mr H. P. S. Buteux van der Kamp 48 j. oud plotseling te Leersum is overleden. DAT Fred. J. Roeske van de A'damsche mannenzangver. Apollo zijn gouden jubi leum als dirigent viert. DAT de burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. van Nispen tot Pannerdcn, door de afd Hillegom is voorgedragen als voorz. van het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. DAT bij Gerzon te Amsterdam heden een productietentoonstelling is geopend die laat zien hoe Engeland de 6 oorlogsjaren wil in halen en deze expositie ook in 6 andere steden zal worden gehouden w.o. de Resi dentie en Rotterdam. DAT min. Jonkman aan den voorz. der T. K. ter vertrouwelijke kennisgeving een af schrift heeft doen toekomen van het 3de en 4de verslag der Comm.-Gen. betreffende haar werkzaamheden in Indië DAT ter griffie zijn neergelegd de hande lingen van de conferentie te Malino en te Pangkalpinang. DAT de Chr. Boeren- en Tulndersbond van 9—11 en van 12—14 Dec. a.s. op „Birkhoven" bij Amersfoort twee conferenties zal beleggen, waar als sprekers optreden Chr .v. d. Heu vel, W. P Cnossen, mr W. Rip, mr J. S. Bus heuvel en ir H. H. Smeenk. ning volgens de instructie indien streng werd vastgehouden aan de in de aide-me moire en de 10 Febr.-verklaring gedachte uitwerking van de 7 Dec.-rede te eng getrokken was. Vooral bleek hierin een onhoudbare be perking gelegen, dat bij de aangekondigde hervormingen te zeer werd uitgegaan van een nog sterk unitarisch gemeenschappe lijk staatsverband, terwijl de voorgeschre ven richtlijnen moesten leiden naar een overwegend federatief staatsverband. De Regeering heeft gemeend aan de Comm.-Gen. in ruime mate gelegenheid te moeten laten om na te gaan, wat wen- schelijk voorkomt, wat naar haar bevinding ter plaatse als feitelijk bereikbaar en aan nemelijk kan worden beschouwd en wat zij heeft anvaard; voorts dat de Com.-Gen., in overleg met de Indonesische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeen stemming kon worden bereikt en dat 't resul taat dezer overeenstemming werd gepubli ceerd. Regen, aldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige in het Westen van het land tijdelijk krach tige wind tusschen Zuid en Zuid-West, aan vankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking met enkele regenbuien, voornamelijk aan de Noordzeekust, iets hoo- gere temperatuur. ZON EN MAAN Zondag 8 Dec. Zon op 8,34 en onder 16,36: Maan op 16.17 en onder 8.06 uur. Volle Maan. Maandag 9 Dec. Zon op 835 en onder 16.30; Maan op 17.05 en onder 9.33 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1