Slapen naast een hongerigen koningstijger Ook New York bracht Sinterklaas-surprises KONING WILLEM II Nog is het niet te laat GEDACHTEN NA HET FEEST NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 6 DECEMBER 1943 Dezer dagen arriveerde de Sultan van Deli (r.) met zijn jongeren broeder (midden), voor een verblijf van enkele maanden in ons land. Links op deze reeds voor den oorlog genomen foto ziet men 0en voor enkele jaren gestorven vader, die destijds als Sultan met zijn, zoons ons land bezocht. VEILIGER DAN BIJ 'N BIVAK PEMOEDA'S De luit.-kol. (to.d.) jtor H. P. v. d. Mieden van Opmeer te 's-Gravenhage schrijft ons: Nederland is langzamerhand zoo ver ge vorderd, dat er ernstig sprake van is, om met Soekar.no tot een overeenkomst te ko men, waarbij we het zullen zien gebeuren, dat ons Indische leger en het zijne samen rust moeten gaan brengen op Java. Leefde La Fontaine nog, hij zou hieruit een waarschuwende fabel kunnen putten. Thans meen ik goed te doen een waar schuwing te doen hooren. Zonder twijfel staat Soekarno over geheel Java bekend als een man, die tijdens den oorlog de zijde van den vijand koos, wes halve hij bij de groote meerderheid des volks niet in eere is. Eensdeels moet hij worden beschouwd als een Nazi, anderdeels als een oorrnnunist, terwijl hij im zijn prac- tijken niet kieskeurig is, getuige de concen tratiekampen. Bovendien is hij fel anti- Ned-erlandsch. Gaat Nederland met zóó iemand in zee, zoo haalt het zich zelf omlaag en het over- groote, beste deel der Javanen zal zijn ver trouwen in ons verliezen. Het Soekarno-leger is doortrokken van haat tegen óns leger en toch denkt men die twee legers samen in de binnenlanden van Java te kunnen laten opereeren. Wanneer iemand zich in een oerwoud naast een hon gerigen koningstijger te slapen legt, is hij nog veiliger dan een Nederlandsche soldaat naast een bivak Pemoeda's! Trekt ons leger met bestuursambtenaren Java binnen, dan kan men er zeker van zijn, dat men aanhoudend door onze „vrien den" besohoten zal worden en op hinder lagen zal stuiten; óf dat men de ^Hollanders ongestoord diep landinwaarts laat trekken onder het betuigen van vriendschap en eer bied, om eerst dan het masker af te werpen en van alle kanten de verspreid liggende troepen te overrompelen, de verbindings wegen naar de kust af te snijden en te moorden tot er geen Hollander meer in leven is. Ik noem dit moorden, want het geschiedt dan door zgn. bevriende troepen. De bevol king zal daarbij geen hand uitsteken tot onze hulp, omdat wij samengingen met hun on derdrukkers. Hoofdzetel van de „Koninklijke" weer naar 's-Gravenhage Er zijn verschillende bestuursmutaties op komst. De directie der N. V. Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië -heeft het voornemen den zetel der vennootschap in den aanvang van 1947 naar 's-Gravenhage terug te brengen. In een al- gemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld in de in den Raad van Commissarissen ontstane vacatures te voor zien door benoeming van de heeren C. J. baron Coüilot df'Escury, ir F. Q. den Hollan der, mr J. Luyten en prof. mr A. S. Oppen- heim. Daar de huidige directeur J. C. van Panthaleon, baron van Eek aan het einde Van dit jaar ats zoodanig wil aftreden, zal worden voorgesteld hem een plaats aan te bieden in den Raad van Commissarissen. In zijn plaats zal voor de benoeming tot direc teur wordlen voorgedragen de heer jhr. mr. J. H. Loudon. Tenslotte ligt het in het voor nemen aan ir J. B. Aug. Kessler, thans di recteur, den titel te verleenen van direc teur-generaal en ir W. H. v. Leeuwen te be noemen tot voorzitter van den Raad van Commissarissen. RICHARD TAUBER ZONG TE NEW YORK Richard Tauber, die tijdens den oorlog het Engelsche staatsburgerschap verkreeg, toen hij gedurende die jaren in dat land verbleef, heeft deze week in New York zijn triumph en gevierd. De tenor zong behalve opera-aria's, liede ren van Schubert en melodieën van Johann Strauss en Franz Lehar. ZE ZIJN HET NÓG NIET VERLEERD. In de Duitsche bladen verschenen dezer dagen berichten, die de goede verzorging van Duitsche graven door Nederlandsche families berichtten. De Nederlandsche missie bij den Geal lieerden Controleraad hielp de Duitschers uit den droom, door mee te deelen, dat alle Duitsche soldatengraven in Nederland, op één gemeenschappelijke begraafplaats wor den ondergebracht. Verwaarloozing zou onwenschelijk zijn, zorgvuldige privé-verzorging een bewijs van niet vatten der werkelijkheid. Benoemd tot burgemeester van. Lang broek A. J. van. Dobben den Bruyn te Alm- toerk; idem van. Boxmeer mr H. L. F. M. baron van Hövell van Wezeveldi en Wester- flier, werkzaam bij de Ned. missie bij den geall. bestuursraad in DuitscMland. Op 6 December 1792 werd de grootvader van HM. de Koningin, onze latere Koning Willem H, geboren in het paleis Noordeinde, toenmaals geheeten „Het Oude Hof". De levensloop van dezen Oranjevorst is te inter- ressant om er op zijn verjaardag niet eens even wat van te vertellen. Al op 18 Januari 1795, toen de kleine Guillot (zooals hij en familie genoemd werd), nauwelijks 2 jaar was, moest hij met grootvader (Willem V) vader (den Erfprins), oom (Prins Frederik), grootmoeder en moeder het vaderland ver laten tengevolge van het oprukken der Franschen. Bijna 19 jaar zou de ballingschap van deze Oranje duren, want pas in Decem ber 1813 zag hij zijn vaderland terug. Na ongeveer jaar met grootouders en ouders in Engeland te zijn geweest, ging hij met vader en moeder naar Berlijn, waar hij tot 1809 bleef. Zulks dan ongerekend een korte periode in 1806, toen de stadhouderlijke fami lie wederom voor de Franschen moest vluch ten. In dat jaar stuurde zijn vader hem naar de universiteit van Oxford, waar hem in 1811 de doctorstitel werd verleend. Hij was toen Pog maar 18 jaar oud. Samengaan met Soekarno kan ons slechts vernedering, mislukking en rampspoed brengen. Maar wat dan? Van Heutsz zou den vrager, ook al was het zijn meerdere, met beslistheid antwoor den: „Ontslag nemen!" Zelf zou hij de leiding in handen nemen en naar mijn overtuiging zou die bestaan in aanvallen. Geen aanval op de 'bevolking en niet bran den, doch uitsluitend een aanval op Soe- karno's leger, totdat dist zich geheel heeft overgegeven. Daarom moet ons leger van uit verschillende punten Java binnenrukken onder bekendmaking van zijn doel: „De be volking te verlossen van den terreur". Bij eiken kilometer terreinwinst zal de bevol king ons bijvallen, het gezag van Soekarno zal tanen naar gelang zijn leger slinkt en steeds meer zal de Javaan voor ons partij durven kiezen met als resultaat een bevrijd Java met een mooie toekomst! Onze Indische krijgsgeschiedenis telt me nig geval van verraad, dat onzen troepen duur te staan is gekomen. Dat van de Lom bok-expeditie en dat van Toekoe Oemar zijn waarschuwingen van den lateren tijd, die ons tot voorzichtigheid manen om vooral niet met een aartsvijand van Nederland1 in zee te gaan. De rampspoed, die daaruit kan voortkomen, zal alle vorige rampen vèr overtreffen! Gunstige vooruitzichten voor ontwapeningsbesprekingen Groote mogendheden zijn het eens over den basis. In die sub-commissie voor het Qntwape- ningsp'lan, die eergisteren in New York werd ingesteld, kwam men gisteren needs tot over eenstemming op tal van belangrijke punten. De oommissie, die voorgezeten werd door Spaak, besloot die Amerilkaansöhe voorstel len als basis voor de bespreking te nemen. Zij spreken d'e noodzaak uit om tot een spoedige ordening en vermindering der be wapening te bomen. Den Veiligheidsraad wordt verzocht spoedig practische maatrege len „van progressieven en uitgewogen aard" te nemen, die van essentieel belang" zijn, om tot vermindering van bewapening te ko men. De Amerifcaansotoe afgevaardigde Conally drong er op aèm, het Russische voorstel, de atoomwapens uit de nationale bewapening te weren, den zin toe te voegen, de atoom energie indien en. wanneer mogelijk, voor vredesdoeleinden vrij te maken. Ja, in de dagen voor Sinterklaas kun je nog wel eens overmoedige rare versjes zin gen van „Sinterklaas en Zwarte Piet, alliebie bestaan ze niet", maar als op Sinterklaas avond de bel gaat en door de opne deur de oude man zélf binnen stapt Dan weet je weer, dat het allemaal maar groote menschenpraatjes zijn, dat Sinter klaas niet bestaat Want daar staat ie toch zelf? En wat is ie oud en grijs en goed. Hee- lemaal geen man om je zoo maar in een zak mee te nemen naar Spanje. Zou ie gehoord hebben dat we gisteravond niet naar bed vGilden, toen het al zeven uur geweest was. Direct hierna volgde zijn benoeming tot luitenant-kolonel in het Engelsche leger (in het Duitsche leger was hij cadet geweest) en zijn plaatsing onder de bevelen van lord Wellington, die toen met een sterke troepen macht in Spanje Napoleons leger bestreed. Eind November 1813 door zijn vader terug geroepen, kwam hij in December in Den Haag aan. De Wel meest bekende feiten uit zijn zoo wisselvalligen levensloop volgen nu: 1815 Quatre-Bras en Waterloo, waar deze Prins van Oranje zich zoo bijzonder onderscheidde en zelf gewond raakte; 15 j. later zien wij hem ten volle betrokken in de moeilijkheden met België. Bij den opstand in Augustus 1830 te Brussel waagt hij zich alleen te paard te midden der vijandig gezinde bevolking en een jaar later weet hij aan 't hoofd van het Ne derlandsche leger den overbekenden Tien- dagschen veldtocht op voortreffelijke wijze te leiden. Op 1 September 1831 verleende zijn vader hem den hoogsten militairen rang: veldmaarschalk. In 1816 was de Prins in het huwelijk ge treden met grootvorstin Anna Paulowna. Gaarne verbleef het jonge edhtpaar beurte lings in Brussel en in Den Haag. (In 1831 werd hem Soestdijk geschonken). Op 19 Jan. 1817 werd hun oudste zoon Prins Willem, ACCOORD OVER HITLER'S SATELLIETEN De Simt Niooflaiasaivoawi heeft dm New-York voor dé wereM tal vam verrassingen ge bracht. De mdmisters van Buitenlands che Zaken der vier groote mogendheden zijn het nj. eens geworden over alle belangrijke punten van het Itaföaansche- en Bulgaarsche Vredesverdrag, het statuut van Triest, de Dorbaukwestie en de schadeloosstellingen in begrepen. Het statuut van Triëst wordt als aanbe veling in het ItaMaansche vredesverdrag op genomen. De internationale vaart op den Donaoi zal vrij zijn, doch de oeversbaten zullen het. recht hebben speciale tarieven voor de havens vast te stellen. Wat de schadevergoedingen aangaat: be slist werd, dat Italië de volgende bedragen zal betalen: 125 mdMioen dollar aan Zuid- Slavdë, 105 milldoen dollar aan. Griekenland; 25 milioem aam Ethiopië en 5 mdllioen aan. Albanië. Bulgarije moet Griekenland' met 45 mil- En dat we zoo'n herrie maakten vandaag, toen moeder vroeg het niet te doen? Want als hij zoo maar je huis binnen komt, kan hij ook best door de schoorsteen luisteren! Maar Sinterklaas is zoo goed. Hij heeft vast prachtige cadeaux bij zich en lekkers. Wat jammer, dat hij al zoo gauw weer weg gaat. 't Duurt maar zoo kort, zoo'n Sinterklaas-avond. Ja, maar hij heeft het druk! Zooveel kin deren en maar één Sinterklaas. Hij moet toch wel een heele machtige meneer zijn, Sinterklaas. 'h Wou dat het gauw wéér Sinterklaas was de vader van onze Koningin, te Brussel ge boren. Zijn broer Alexander, die te Soestdijk geboren werd (1818), overleed op 30-jarigen leeftijd. De 3e zoon Prins Hendrik is ons be kend als marine-officier en de eenige Oranje, die ooit in Oost-Indië is geweest. De eenige dochter, prinses Sophie, gehuwd met den hertog van Saxen Weimar (geboren 1824, overleden 1897), is bij de oudsten van ons levende geslacht nog wel bekend. Toen onze Prins tot den troon werd geroepen als ge volg van het afstand doen van zijn vader in 1840, was zijn oudste zoon, wien nu de offi- cieele titel van Prins van Oranje toeviel, kort tevoren gehuwd met prinses Sophia van Wurtemberg. Willem n was 47 jaar toen hij als Koning den eed op de grondwet aflegde. Niets deed vermoeden dat zijn Koningschap slechts van korten duur zou zijn. Op 17 Maart 1849 over leed hij te Tilburg. Zijn weduwe overleefde hem nog 16 jaar. Voor sommigen lijken al deze feiten uit een grijs verleden hoogst onbelangrijk. Voor de millioenen Nederlanders, die oprecht Oranje gezind zijn, kan de geschiedenis van dit door luchtig, met Nederland zoo innig verbonden Vorstenhuis, niet onverschillig zijn. 'e-Gravenhage, MAJ. g, W. PIETERS. liioen doMar en Zuiid-SIiavdë met 2S millioenj schadeloosstellenIn totaal krijgen beide landen dus evenveel nl. 150 miilflioen dol lar elk. Wat de herstelbetalingen aan andere ge allieerde landien betreft: staatsburgers van leden der V.N. krijgen twee derde van de overeengekomen waarde van het verloren gegane terug. De besprekingen over de Duitsche kwes tie beginnen Maandag as. De ministers zul len dan plaats en tijd der onderhandelingen vast stellen N-a maanden van onderhandelen zijn nu de vredesverdragen met de sateHietstatemi van DuitsoMand dus gereedgekomen. Men verwacht niet, dat zij nog voor heft vertrek van de ministers uit New-York ge- teekend zullen worden. De datum van 7 December is in onze ge schiedenis een belangrijke. Op 7 December 1941 deden de Japanners hun verraderlijken overval op de Amerikaansche marinebasis Pearl Harbour, zich daardoor ook openlijk scharend in het gelid van de fascistische en nationaal-socialistische oorlogsmachten.- De datum van den 7den December is nog in ander opzicht belangrijk. Want juist een jaar later, op 7 December 1942, hield onze Koningin (van Londen uit) één dier rede voeringen, waarin Zij zulke kloeke richt lijnen gaf voor de toekomst en waarin zij aan het verzet hier en ver overzee een diepen zin verleende. De befaamde 7-December-rede van onze Vorstin is wel van uitzonderlijke beteekenis. Met groote onbevangenheid en met terzijde stelling van allerhande vooringenomenheid, richt dit woord zich naar de tijden, die ko men gaan en opent het perspectieven van opmerkelijke draagwijdte. Deze rede geeft de ontwikkelingsmogelijk heden aan van de deelen, waaruit het Ko ninkrijk der Nederlanden bestaat, geheel binnen het kader van een normale, zij het wellicht versnelde, historische ontwikkeling en stelt ocidubelzinnig in het vooruitzicht „een rijksverband, waarin Nederland, Indië, Suriname en Curasao tezamen deel zullefi. hebben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen, inwendige aangelegenheden in zelfstandig heid en steunend op eigen kracht, doch met den wil om elkander bij te staan, zullen be hartigen". Deze rede is, naar wij mogen aannemen, voor de Regeering geruimen tijd tot richt lijn geweest voor de door haar gevoerde In dische politiek. Men heeft er zich althans bij herhaling met uitdrukkelijke bewoordingen op beroepen. Nog in een regeeringsverkla ring van 6 November j.l, werd gezegd: „In donesië zal overeenkomstig de toezegging van H.M. tot een volledig deelgenootschap in het Koninkrijk worden geroepen, welks organisatie dus uit de rijksdeelen zal worden opgebouwd". In feite echter is de basis van deze rede spoedig door de Regeering in haar Indische beleid losgelaten. Teekenend is daarvoor de inhoud van de Regeeringsverklaring, welke op 10 Februari van dit jaar werd afgelegd, waarin weliswaar nog eens naar de rede der Koningin werd verwezen, doch waarin toch reeds onderscheid werd gemaakt tusschen eenerzijds het Koninkrijk en anderzijds In dië. Niettemin wilde deze Regeeringsverkla ring van 10 Februari nog aansturen op ,,een gemeenebest Indonesië, deelgenoot in het Koninkrijk". Echter is de Regeering in haar steeds slap per wordend beleid stap na stap gezwicht voor de diplomatiek ingestelde, maar staal harde consequente revolutionnaire beweging van Soekarno en de zijnen en nog geen jaar na de Regeeringsverklaring van 10 Februari 1946 heeft de Commissie-Generaal een ont- werp-overeenkomst geteekend, welke een volledige capitulatie beteekent voor de eischen der revolutionnaire republiek, het Koninkrijk doet uiteenvallen en Indië, onder het mom van het de vrijheid te geven, los laat in de handen eener op Japansche leest geschoeide terreur. Er is, vandaag, nog eens den vooravond van 7 December, meer dan ooit aanleiding om in onze herinnering op te roepen den klaren tekst der kloeke Koninklijke rede van 7 December 1942. Na deze rede was er minder dan ooit aanleiding de goede bedoe lingen in het Indiscfhe beleid voor de naaste toekomst te wantrouwen. Deze rede opende de mogelijkheden voor elke ontwikkeling, welke Indië behoeft. Naar de rede van 7 December 1942 is het, dat wij terugmoeten, dat ook de Regeering terugmoet. Nóg is het niet te laat. Straks valt over Indië de donkere nacht. De vol gende stap op den weg ware tevens de meest roekelooze. Het kan hog anders en het moét anders. Het is een en al aandacht, wat van deze gezichtjes straalt; ongetwijfeld weerspiegelen ze een rein gemoed...... Gelukkig de mensch, die zulke kinderen tracht te benaderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5