Ds Niemöller's arbeid in de Duitsche Kerk Krasse maatregelen zwarte bollenteelt NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG S DECEMBER Stadsnieuws Ds H. C. Touw over de beteekenis van dezen geloofsheld Voor een aandachtig gehoor heeft ds H. C Touw gisteravond in 'het Morsch- weglókaal gesproken over „ds Martin Niemöller en zijn tegenwoordige aitoeid in de Duitsche kerk". Spr schetste deze figuur als iemand, die in de kerk wel overbekend, doch onder het Duitsche volk van thans eenigermate impopulair staat aangeschre ven. Aan de hand van eenige preeken, welke ds Niemöller tusschen de jaren 1933 en 1937 te Berlijn heeft gehouden, gaf spr een beeld van de wijze, waarop, en de sfeer, waarin deze dienaar het volk pleegde te waarschuwen. Uit documen taire gegevens bleek duidelijk, dat een belijdend lidmaat niet slechts" smaad moest verduren, maar dat vermaningen, gebaseerd op het Woord, telkens en aller - wege afstuitten op verachting en spot, waarmede het volk was vervuld. Wan neer men in de voorbede de gemeente leden, die vanwege hun standvastigheid in het geloof en verkondiging van het recht in arrest waren gesteld, gedacht, werd dit als „sabotage" beschouwd en moest de betreffende predikant zijn „ris kante" daad vaak met gevangenneming bekoopen. Spr gaf door tal Van voorbeel den een indruk van de mannelijke open lijke manier, waarop Niemöller de din gen besprak, en de Duitsche gemeente, waarin hij werkte, beschouwde het als een voorrecht zulk een voorganger te be zitten, die onomwonden de dingen bij hun waren naam noemde. De strijd, welke ds Niemöller tij dens de dictatoriale regeering heeft gevoerd, was niet tegen Hitier, ook niet tegen zijn systeem en het natio naal socialisme als sociaal economisch regeeringssysteem, maar tegen de dreigende overheersching van deze macht in de Kerk; het was geen poli tieke-, maar een kerkelijke strijd, waarin deze boete-prediker goed heeft begrepen, dat de Staat in dezen een geleidelijke overrompeling zou toe passen. Voorts vertelde ds Touw iets over den tijd, welke ds Niemöller in gevangen schap heeft doorgebracht, en deed dit aan de hand van gegevens, welke door onzen oud-minister van marine, dr J. J. C. van Dijk, die een van de weinigen is geweest, die in de onmiddellijke omge ving van Niemöller in Dachau hebben gezeten, zijn verzameld in een onlangs uitgegeven boek. Dr Van Dijk verklaar de, dat Niemöller een positief christen is; het overtuigende geloof in Gods voorzie nig bestel heeft hem jaren lang staande gehouden. Zijn mede-gevangenen hebben veel aan hem gehad, in 't bijzonder, toen toegestaan werd, dat hij voor een groepje orthodoxe-protestanten mocht spreken, in welke godsdienstoefeningen men ook vol gens den Lutherschen ritus, het Heilig Avondmaal heeft gevierd. In zijn persoonlijk léven heeft deze door enkelen beminde figuur, veel droef heid ondervonden; zoo sneuvelden twee zonen, twee werden er later nog vermist, terwijl een dochter eveneens is gestorven. Zijn vrouw, die dicht bij het concentra tiekamp woonde, vond gelegenheid hem eenige malen te bezoeken. Terstond na de caapitulatie is ds Nie möller met tal van geestelijken begonnen aan den opbouw van de geruïneerde Duit sche kerk. Zijn zwakke gezondheidstoe stand, welke evenwel niet onherstelbaar bleek, stelde hem nog in staat zich te verbinden met den Zuid-Duitschen bis schop Wurm om de Kerk op te roepen tot schuldbelijdenis, boete en rouw. Hij NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL De besturen van de in bovengenoemden bond gefusieerde bonden van Overheids personeel kwamen gisteravond in verga dering bijeen ter bespreking van de richtlijnen welke door het nieuwe hoofd bestuur zijn aangegeven. Verschillende wenschen kwamen naar voren en besluiten werden genomen. Een voorl. bestuur van de nieuwe Leidsche afdeeling werd gevormd en bestaat thans uit de volgende leden: A. Knetsch, voorz.; W. Veerman, 2e voorz.; C. J. v. Cittert, Hooge Rijndijk 159, tel. 21303, le secr.; G. J. de Hoog, 2e secr.; C. H. Roosendaal, Rijndijkstr. 50, le penningm.; C. H. Vos, 2e penningm.; A. Alberts, alg. adj., zoodat alle bonden thans in het bestuur verte genwoordigd zijn. Leidsche telegrammen Gistermiddag is op de Burggravenlaan de 42-jarige J. C. M. V. wonende te Leiden, met zijn motorrijwiel geslipt. Hij kwam met zijn reohteronderbeen onder zijn motor te recht, waardoor hij zijn been brak. De E.HD. vervoerde hean naar het Acad. Ziekenhuis. Eenige dagen geleden publiceerden wij het bericht over de arrestatie van dé gebr. V., die aan een groot aantal inbraken schul dig waren. Bij een nader onderzoek in de woning van de gebr. V. zijn voor eenige dui zenden guldens aan sieraden gevonden, die afkomstig zijn van een diefstal in Wasse naar. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Peter J z v J J Erps en A M Hahnel; Cornelis z v H Roelandse en G Wal- laart; Nicolaas z v H Bdansjaar en C W Kapaan; Maria J d v M H Doeswijk en J v d Meij; Abraham z v D de Mooij en J van Drongelen; Rijk z v W Luijendijk en M H van den Berg; Christiaan z v C Houps en J M Mulder; Petrus J M z v P Verberg en M J Nijssen. GETROUWD: H Blansjaar en C J Verbeek; T Brandt en F Blokf N J M Breedeveld en T Kuik; J Broensma en J Dreef; J Dreef en M Zwanenburg; J Koome en T M van Heijnin- g«n; J A Stam en H E J van der Tuijn. had er de bevoegdheid toe om nu open lijk uit te spreken, dat ook de Kerk had „meegehuïld met de wolven". Ook is hij er in geslaagd verschillende kerkelijke leiders te vergaderen om ur gente aangelegenheden te bespreken. Dit vastberaden optreden nu maakt hem tot een eenzaam man, die de verachting van de jeugd en de vijandschap van de ouderen geduldig heeft te dragen, maar zich des ondanks niet laat misleiden, doch zich op z'n plaats voelt, wanneer hij in de op positie moet staan. „Het Duitsche volk, aldus Niemöller, heeft bewezen, blind en doof te zijn, terwijl de totalitaire macht, naar brute overheersching streefde. Wij moeten allen buigen voor God, omdat ons volk het groote gevaar van het nat. soc. niet heeft onderkend." In een interview met een Ameri- kaansch journalist heeft Niemöller ver klaard, dat hij zeer teleurgesteld is over de ontwikkeling van Duitschland, zooals deze den laatsten tijd aan het licht is ge treden. Mijn boetepredikaties zijn onop gemerkt gebleven en de jeugd weigert, uit patriottische overwegingen, schuld te belijden voor zonden, die politici hebben begaan. „Ik heul met den bezetter; ik ben ontrouw aan het vaderland; ik ben geen dienaar der Kerk", zoo zegt men. Aan het slot van zijn leerzaam betoog wees ds Touw er op, dat de handelwijze van de R.-K. bisschoppen duidelijk de mentaliteit van den bezetter becritiseerd; zelfs worden de Britsche bezettingsauto riteiten openlijk aangevallen. Deze avond werd besloten met het zin gen van: „Houdt Christtus Zijne kerk in stand, Zoo mag de hel vrij woeden." HAAGSCHE RECHTBANK De bankwerker A. B. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden ge had wegens plegen van een inbraak te Leiderdorp, voor welk feit tegen hem een jaar gevangenisstraf werd geëischt. De rechtbank heeft B. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Ds H. C. Touw heeft het beroep naar Utrecht aangenomen Hü zal gaan arbeiden onder de studenten. Ds H. C. Touw heeft het door de Ned. Herv. gemeente van Utrecht op hem uit gebrachte beroep aangenomen. Zooals be kend zal ds Touw speciaal worden be last met het werk onder de studenten. Ds Touw, die in 1903 te Numansdorp werd geboren, studeerde aan het gymna sium en de Rijksuniversiteit te Utrecht, terwijl hij van 1928 tot 1934 in De Kaag, van 19341940 in Eerbeek en vanaf 1940 in Leiden het predikambt heeft bekleed. Van zijn hand verschenen de bekende boeken: „De burgerlijkheid der Kerk" (1936), „De verontrustende prediking" (1938) en „Het wonder der Kerk" (1940). terwijl „Het verzet der Herv. Kerk", het welk is geschreven in opdracht van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, waar schijnlijk nog deze maand het licht zal zien. Ds Touw is een zeer begaafd prediker, wiens prediking door velen zeer wordt gewaardeerd. Vooral in den bezettings tijd heeft ds Touw zich op principieele wijze scherp gekeerd tegen de nat.-soc. beginselen én zijn preek op 3 Oct. 1941, ter gelegenheid van de herdenking van Leidens beleg en ontzet, is alom in ons land bekend, geworden en gelezen. Het is nog niet bekend, wanneer ds Touw naar de Domstad zal vertrekken, doch het staat wel vast, dat hij nog eenige maanden zijn arbeid in de Sleutelstad zal voortzetten. Ds. Touw heeft in den loop der jaren verscheidene beroepen ontvan gen, o.m. van de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam en 's-Gravenhage, waar de kerkeraad zelfs tot tweemaal toé heeft getracht hem naar de Residentie te krijgen, doch hij meende hiervoor steeds te moeten bedanken. Gisteravond reed er alweer een auto in een naast den nieuwen weg loopend slootje. Deze keer was het een vrachtauto. Dit is nu al de tweede maal binnen korten tijd. Thans brak de stuurinrichting van de Citosabus, die het personenvervoer van en naar Leiden onderhoudt. Alles liep gelukkig goed af. Een dominee, die builen het leven stond Maar toch zijn heil zocht bij de N.S.B. De voorm. N.S.B.-predikant bij de Doops* gez. Gemeente te Zaandam, ds. Alidus Anne Sepp, stond dezer dagen terecht voor het Haarlemsohe Tribunaal. Deze predikant diende zich aan als iemand, die 30 jaar het Evangelie in woord en geschrift heeft ge bracht, doch niet wist, waarom hijhd van de N.S.B. werd. „Volk en Vaderland las hj] om van alles op de hoogte te zijn. Hij was lid van <ien Ned. Volksddenst geweest, om dat hij meende, dat dit in de lijn lag van het Julianacomdté. „Ik heb niet gelet op den boom, alleen op de vruchten", was zijn ver weer. In de Ned. Duitsche Kuituurgemeen schap zocht verd. ontspanning voor „geest- verfrissching", terwijl hij overigens op een goeden afloop van den oorlog voor Nederland hoopte en niet anti-semietisch was. In de eerste predicatie na de bevrijding had verd, de leden van het Kon. Huis gekwalificeerd als „vluchtelingen", doch later zou hij die uit drukking hebben teruggetrokken. Verdediger mr. J. Keuns uit A'dam teekende den predi kant als een die wereldvreemd is, geheel in het religieuze leven opgaat en vreemd staat tegenover de dingen van het practische leven, PI. verzocht de interneering van dezen 65-J, predikant te bepalen tot den tijd in voor arrest doorgebracht. Uitspraak over 14 dagen, ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, 4 Dec. (Gem. Univ.). - Bevorderd tot arts R. M. v. d. Heide (Den Haag) en P. P. M. Nieuwenhuis (Oldenzaal); voor artsex. le ged. J. H. Druyff. EGYPT. REGEERING HAALT DE TOUWTJES STRAKKER AAN. De Egyptische regeering loofde 3000 pond sterling uit voor inlichtingen omtrent hen, die verantwoordelijk zijn voor de bom-aan- slagen op politiebureaux te Caïro. Zaterdag a.s. worden de scholen en Universiteiten, die op 27 Nov. j.l. gesloten werden tengevolge van ongeregeldheden, heropend. Iedere stu dent krijgt een identiteitsbewijs om te be letten, dat agitators in de Universiteiten bin nendringen. 'K WOU DAT IK EEN KONING WAS. John Freeman, een achterkleinkind van den hertog de Berry, zoon van Koning Ka- rel X van Frankrijk, die van 1824 tot 1830 regeerde, maakt thans aanspraak op den Franschen troon. Het hof van appèl te Chambry zal zijn eisch behandelen, doch de uitspraak van deze instantie is niet beslis send. ITALIË ZWEERT AGRESSIE AF Volgens radio Rome wordt in de nieuwe grondwet een artikel opgenomen, waarin de agressie-oorlog wordt afgezworen. De nieuwe vlag van de republiek zal uit ver ticale banen van groen, wit en rood bestaan. NED. LUCHTVAARTKUNDIGEN NAAR DE V.S. Teneinde besprekingen te voeren met Amc- rikaansche luchtvaartdeskundigen zijn dezer dagen de heeren U. F. M. Dellaert, be- drijfsdir. van Schiphol en jhr ir Van Heems- kerck van Beest, dir. der Publ. Werken te A'dam, per K.L.M. naar New-York vertrok ken IN ENKELE REGELS Het Tweede Kamerlid Andriessen heeft aan den Min. van Openb. Werken inlich tingen gevraagd over den bouw van een bioscooptheater te Beesd, waarvan de kos ten pkn_; f 50.000 bedragen. De Austr. min. v. Buitenl. Zaken eischte schadeloosstelling van de „regeering der republiek Indonesia" voor de nagelaten betrekkingen van 2 Austr. officieren, die op Java werden vermoord. Het B.G. te Den Bosch eischte levens lange gevangenisstraf tegen den 26-jarigen M. v. d. Pol uit Veen, die als S.S.-er dienst deed bij de buitenbewaking van 't kamp Amersfoort. De R. v. C. veroordeelde M. J. Meeu- wissen uit Odzlienberg tot 10 jaar met aftrek. De P.-F. van den Raad van Cassatie vroeg bevestiging van het vonnis, uitge sproken door het B.G. te Arnhem, dat den wachtmeester der voormalige Staatspolitie W. Huisinga veroordeelde tot 20 jaar wegens het neerschieten van den illegalen werker Veen. Uitspraak 8 Jan. a.s. De 5ü-jarige mijnwerker Moonen k Dinsdag in de mijn Willem Sophia te Spek1 holzerheid gedood. Wegens koopen van een kleed, dat van diefstal afkomstig bleek te zijn, heeft voor de rechtbank zich te verantwoorden gehad de huisvrouw H. K. uit Zoeterwoude. De Of ficier vorderde tegen haar wegens heling drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht en haar vrijgesproken. De huisvrouw S. S. B. te Leiden had van een schipper goederen gekocht, die van dief stal afkomstig waren, hetgeen verdachte niet zou hebben geweten. De Officier vorderde te gen haar drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. H. W. T. te Zoeterwoude had clandestien een varken geslacht, voor welk feit hij bij den Officier vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief tegen zich hoorde eischen. Na het pleidooi van mr Colijn ver oordeelde de rechtbank overeenkomstig dien eisch. Sfeer in 't gezin? 1 De „Nieuwe Leidsche" er in! 1 „Bloembollencultuur" te Lisse sprak zich uit In de oud-Hollandsche zaal van „De Witte Zwaan" werd een vergadering ge houden door de afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onder lei ding van den voorzitter der afdeeling, den heer C. J. Segers. De voorzitter zeide in zijn- openings woord, dat allen hebben gehoopt op een grooten export en een goed gewas. Deze wenschen zijn in vervulling gegaan. De export was grooter dan we hadden dur ven hopen. De heer P. v. d. Veer las als secretaris de notulen, welke onder dank ongewij zigd werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat de heer Sentel uit Oegstgeest Maandag a.s. zal spreken over: „Vermogensaanwasbelasting". Voorts zijn nog enkele lezingen in voorbereiding over onderwerpen, het vak betreffende. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief werd medegedeeld, dat in de vac. dr Verhage als alg. voorzitter niet op de a.s., doch op de daarop volgende alg. verg. zal woixlen voorzien. Is het raadzaam om een gesalarieerd voorzitter te benoemen of iemand uit het vak zelf en daarnaast een bekwaam administra teur, die met de dagelijksche leiding wordt belast? Deze vraag zal aan de alg. vergadering in ernstige overweging ge geven worden. In de vac. G. van Rijn werd de heer P. van Dijk voor het hoofdbestuur can- didaat gesteld en in de vac. P. F. Seig- nette de heer Blokker uit Limmen. Het voorst él-Uitgeest om afschaf fing van de saneeringsmaatregelen werd met groote meerderheid verworpen. Het voorstel-Andijk e.a. betreffende vereenvoudiging der maatrege len gaf veel stof tot spreken. Men was algemeen van oordeel, dat er een ver eenvoudiging moet komen, maar.... op welke wijze? Het voorstel-Andijk, zoo zeide men, geeft geen vereenvoudiging. Terecht werd opgemerkt, dat een serieuze en goede uitvoering der maatregelen reeds een groote verbetering beteekent! De meeting van het gewas dient 100 pet goed te geschieden. De zwarte teelt van bloembollen breekt ons den nek en te gen die zwarte teelt moet kras worden opgetreden. Het voorstel-Andijk werd verworpen. Het voorstel-Anna Paulowna inzake de vrijwillige inkrimping werd voor ken nisgeving aangenomen. De vergadering ging accoord met het voorstel van het hoofdbestuur tot samen werking der alg. ver. in de stichting voor den Landbouw. Eveneens werd goedgekeurd de ver hooging van de minimum-bijdrage uit art. 9 reglement Scheidsgerecht. De afd. ging niet accoord met het voorstel van het hoofdbestuur in den ge geven vorm, om hen, die niet zelfstandig in het bedrijf werkzaam zijn, van het lidmaatschap uit te sluiten. Daar ook de reizigers en inikoopers hierdoor uitge sloten worden, waartegen de reizigers- en inkoopersvereeniging R.I.V.I.B. sterk protesteerde, ging de afd. met het voor stel niet accoord. Wel wenschte de af deeling hen, die n i e t in het vak werk zaam zijn, uit te sluiten, w.o. vallen per sonen als vrachtrijders, boeren, enz. In de vacature G. C. Tromp Rz. werd tot penningmeester der afdeeling Lisse gekozen de heer Z. v. d. Burg. Den heer Tromp werd hartelijk dank gebracht voor zijn beheer. Het voorstel-Z. v. d. Burg om voor 1947 geen areaal-heffing doch surplus- heffing toe te passen, werd met 7436 stemmen aangenomen. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt. De heer J. P. Segers stelde voor om in de Maart-vergadering het pelloon voor bollenpellen vast te stellen. De vergadering werd bij middernacht gesloten. LEIDERDORP. De Zaterdag gehouden NlWlN-collecte heeft opgebracht f 498,68. Voorwaar een pracht resultaat. OEGSTGEEST. Onder auspiciën van het Geref. comité voor winteriezingen zal in de cyclus „Kerk en Wereld" morgenavond 8 uur in de boven zaal van de Geref. kerk optreden ds P. D. Kuiper van Sassenheim, met het onderwerp „De Kerk en haar leden". VOORSCHOTEN. De Ned. Ohr. Landarbeider sbond heeft het initiatief genomen om den sluimerenden Ohr. Besturenbond weer „klaar wakker" te maken. Deze week werden de leden van den Chr. Besturenbond bij elkaar geroepen. Er vond een verkiezing plaats voor voorzitter. Gekozen werd de heer A. W. Veerman. Ver der werden benoemd in het bestuur als af gevaardigde van de bouwvakken de heer P. Tol, voor de spoorwegen de heer H. Var- kevisser, voor de landarbeiders de heerWaas- dorp en de heer A. Verstraaten. Het secre tariaat wordt waargenomen door dien heer Verstraaten. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" belegt op Vrijdag 6 Dec. a.s., 8 uur, een ledenvergadering in 't gebouw Leidsche- weg 95. In verband met den wensch van de laatstgehouden ledenvergadering komt het bestuur met een voorstel tot reglementswij- ziging. Aan artikel 11 worde een tweede lid toegevoegd, luidende: Het bestuur doet voor het vervullen van elke vacature een enkel voudige aanbeveling aan de ledenvergade ring. Er moet een nieuw bestuur gekozen worden, waarvoor het bestuur aanbeveelt de heeren P. A. van Cuilenborg, J. van Dode- weerd, J. B. de Groot, C. D. van Oosteh, C. van Osnabrugge, L. Uiterlinde, H. Verkaik. Gedurende de maand Nov. werd aan het postkantoor bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 20.564,49 en terugbetaald f 30.014.17. ZOETERWOUDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6