Zoo'n verdrag zullen wij nooit aanvaarden Lord Beveridge ontving doctorsbul te R'dam IN AFWACHTING Organiseert het verzet nieuwe ueidsche courant MAANDAG 2 DECEMBER l&irf EEN MANIFEST, GERICHT TOT ONS VOLK Luit.-gen. b/d. M. Boerstra, oud-cdt. K.N. Iii., mr dr L. N. Deckers, oud-min., luit.- gen. tit. b/d. L. F. Duymaer van Twist, dr J. J. C. van Dijk, oud-min., luit.-adm. h/d. J. wij onder de dictatuur van Soekarno laten terugvallen in een staat van chaos, anarchie en rechteloosheid. Deze overeenkomst, zoo aanvaard, zou een smadelijk, een tragisch en oneervol einde be teek enen van een samenwerking, die Indië en Nederland beide ten zege was. Deze overeenkomst zou voor de toekomst In hotel „Des Indes" passeerde Zaterdag een stroom van bezoekers, die oud-min. dr. J. J. C. v. Dijk kwamen gelukwenschen met zijn vijf-en-zeventigsten verjaardag; v.Lnj.: het kamerlid Schouten, staatsraad dr. Rutgers, gen. Oudendijk, mevr. en dr. J. J. C. v. Dijk, jhr. Sickinghe, oud-kamerlid Duymaer van Twist, mevr. en gen. Kruis. Th. Fürstner, oud-min., luit.-gen. b/d. jhr W. Röell, oud-cdt. veldleger, dr A. A. L. Rut gers, oud-gouv. van Suriname, prof. mr J. Ph. Suyling, oud-hoogleeraar en Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister, hebben het volgende manifest tot het Nederlandsche volk gericht: „Het ontwerp-verdrag, te Linggadjati ge sloten, beteekent de ontbinding van het Ko ninkrijk der Nederlanden, zooals het wordt omschreven in art. 1 der Grondwet. In dat ontwerp-verdrag erkent de Ned. Regeering, in strijd met de werkelijkheid, de regeering van de „republiek Indonesië" als uitoefenend het feitelijk gezag over Java, Madoera en Sumatra. Voorts zullen door Geall. of Ned. troepen bezette gebieden door wederzijdsche samenwerking in het republikeinsche gebied worden ingevoegd. De Ned. souvereiniteit over deze gebiedsdeelen wordt daarmede prijsgegeven aan de „republiek". Het gaat nog verder: De Ned. Reg. zal sa menwerken met de regeering van de repu bliek" om spoedig te vestigen een souvere>- nen, democratischen staat op federatieven grondslag, genoemd de „Ver. Staten van In donesië" In beginsel omvattende het ge- heele grondgebied van Ned.-Indië. Indien het verdrag zou worden aanvaard, zou het thans bestaande Koninkrijk der Ne derlanden zijn ontbonden en hebben plaats gemaakt voor de souvereine „Ver. Staten van Indonesië" en het overblijvende deel van het Koninkrijk der Nederlanden, omvatten de het rijk in Europa, Suriname en Curagao. Wel is in de overeenkomst opgenomen, dat tot het behartigen van gemeenschappelijke belangen de heide souvereine regeeringen zullen samenwerken tot de vorming van een „Ned.-Indonesische Unie", aan welker hoofd zal staan de Koningin der Nederlanden. Maar dat laatste wil niet zeggen, dat er eenige overeenkomst is met de plaats van de Kroon der Nederlanden in grondwettelijken zin. Men vergisse zich dus niet in de strekking van dit deel der overeenkomst, want het Ko ninklijk hoofd van de „Unie" zal geenerlei gezag kunnen doen gelden in de „Ver. Staten van Indonesië", waarover immers de souve reiniteit is prijsgegeven. Het prijsgeven van de souvereiniteit over Ned.-Indië zal niet alleen onherroepelijk een einde maken aan de bestaande verhouding tusschen Nederland en Indië, maar ook voor de toekomst onmogelijk maken het scheppen van een nieuwe verhouding op den grondslag van de radiorede van H.M. de Koningin van 7 Dec. "42 en van een in volkomen vrijheid gegeven uitspraak van de Indische volken. Nederland geeft al zijn rechten prijs, maar, wat erger is, verzaakt daarmede tevens zijn roeping en zijn plichten in het bijzonder te genover Ned.-Indië. Nederland verzaakt zijn plicht jegens alle Nederlanders, wier leven en werken Indië groot hebben gemaakt. Nederland verzaakt zijn plicht jegens de in Indië geboren Nederlanders, die men Indo- Europeanen noemt, en die men weerloos overlevert. Nederland verzaakt zijn plicht jegens de millioenen Javanen, Ambonneezen, Menado- neezen en andere volksgroepen waaronder de Chineezen, die ons vertrouwen en die niets liever wenschen, dan met ons samen te wer ken. Nederland verzaakt zijn plicht en dat is allesoverheerschend tegenover het groote geheel der 70 millioen inwoners van Ned.- Indië, die in een rechtsstaat leefden en die van Nederland rampspoedig zijn en bovenal Indië in duurzame ellende brengen. Deze overeenkomst zou een capitulatie zijn van democratie en recht voor dictatuur en bandeloosheid. Deze overeenkomst zou Nederland zijn ze de lij ken plicht jegens de volken van Indië doen verzaken. Dit ontwerp-verdrag is onaanvaardbaar". REGISTRATIE VAN NEDERLANDSCHE EFFECTEN IN ENGELAND Alle Nederlandsche effecten, die zich bin nen het Vereenigd Koninkrijk bevinden en aan niet ingezetenen van Nederland toebe- hooren, moeten op straffe van waardeloos heid voor 31 Maart 1947 geregistreerd wor den. Doel der registratie is na te gaan of dit bezit ook in verkeerde handen is. Oud-min. Van Dijk 75 jaar (Vervolg van Pag. 1) Prof. Waterink stelde de nationale betee- kenis van den jubilaris in het licht. De heer Schouten teekende hem vooral als een der A.R.-veteranen. „Veel is ons ont vallen, maar wij mochten U behouden", zoo zeide hij. Hij wensohte den Jubilaris toe de herleving van het Koninkrijk" nog te mogen beleven en die versterking van den geeste lijken invloed op ons volk, die, naar onze vaste overtuiging, aldus de heer Schouten, de handhaving van constitutie, gezag en vrij heid waarborgt. Mr G. A. H. Grosheide voerde namens di recteuren der Vrije Universiteit het woord, dr A. A. L. Rutgers voor de Kuyperstaohting en de deputaten voor de corresp. met de Hooge Overheid der Geref. Kerken; generaal L. F. Duymaer van Twist roemde namens de Ned. Chr. Officierenvereeniging den strijd, die de heer Van Dijk voor de doorwerking van de Chr. beginselen had gevoerd. „Moge de nacht voor U licsht zijn" zoo vertolkte deze grijze spreker zijn gevoelens. Een opsomming van de overige sprekers illustreert het breede terrein van de belang stelling voor den jubilaris. Voor de Chr. Krankzinnigenverpleging sprak ds J. de Vries; voor „Ons Leger" gen.-maj. K. H. Oudendijk; voor „Pro Rege" jhr D. W. Sic kinghe; voor de Scheepsbouw Mij „De Schel de" de heer Wesselink en de lijst was nog langer. De jubilaris dankte na twee uur redpieeren voor den onvergetelijken middag. „Ik hoop in staat te zijn nog verschillende dingen te doen" zoo zeide hij. „Mijn schild ende betrouwen" is tenslotte gezongen. Een zinvol besluit van deze huldiging. Doodstraf tegen oud-Nedêrl. b eroepsofficier Was toegetreden tot het Nederl. Legioen. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken). De Raad van Cassatie heeft heden den oud-beroepsofficier van het Nederl. leger A. J. du Bwick, uit Apeldoorn, die in 1935 tot luitenant bij de artilerie was benoemd, tot de doodstraf veroordeeld, overeenkomstig het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. De Raad overwoog, dat een Ned. beroepsofficier, die den eed van trouw aan den ergsten vijand van Nederland, Hitler, had afgelegd en daarmede zijn eed van trouw aan de Koningin had gebroken, door dienst neming bij het Ned. Legioen, de doodstraf verdiende. Tot secretaris-penn ingmeester van het Alg. Ned. Onderling Ziekenfonds is benoemd de huidige secretaris, de heer Jansonius. ALS EERSTE BUITENLANDER ONDERSCHEIDEN Zaterdag had de eere-promotie plaats van Lord Beveridge aan de Rotter damsche Eco nomische Hoogeschool en het was de eerste keer, dat deze hoogeschool een eeredocto raat aan een niet-landgenoot verleende. Van de zes ministers, die voornemens waren de plechtigheid bij te wonen, maar vanwege den gehouden ministerraad verhinderd wa ren, was alleen min. Lieftinok aanwezig. Van de verdere aanwezigen noemen we den Britschen ambassadeur, Sir Neville Bland, de gezanten van Canada en 'Australië en den pres. van den Hoogen Raad, mr Donner. De rector magnificus, prof. De Vries, stel de in zijn openingswoord de belangrijkheid van Lord Beveridge's werk in het licht, waarna de promotor, prof. J. G. Koopmans, de verdiensten van Lord Beveridge als schrijver en philosoof belichtte, als ontwer per van verreikende practisohe schema's op het gebied van economische en sociale poli tiek, als organisator en bestuurder en niet het minst als opvoedkundige Nadat het diploma met het zegel plechtig aan den nieuwen doctor was overhandigd, besteeg Lord Beveridge den katheder. Hij verklaarde dat dit het eerste doctoraat in de economie is, dat hem wordt verleend (hij bezit reeds vele doctoraten in de rechten en in de letterkunde). Hij gaf te kennen dat hij tracht te bouwen aan een betere wereld, waarin ieder arbeid heeft, maar waarin ook gestreefd wordt naar full-employment en sociale verzekering. Als dat niet lukt gaan we een derden ooriog tegemoet, aüidus Lord Beveridge. Na de plechtige zitting volgde een recep tie en daama begaf de jonge doctor met de grijze lokken zich nog naar de studentenso ciëteit Het oogenblik, waarop Lord Beveridge als eerste buitenlander een doctorsbul ontvangt van de Econ. Hoogeschool te Rotterdam. Den promotor, prof. J. G. Koopmans, ziet men links op de foto. Ons volk leeft thans in gespannen afwach ting van het standpunt, dat de Regeering voor zichzelf in d)e Indische kwestie zal be palen. Dat dit standpunt nog niet is bepaald, is teekenend voor de situatie, war.t die situatie is aldus, dat de Commissie- Generaal tot een uitvoerige en zeer verstrekkende ontwerp-overeenkomst is gekomen, waarover achteraf de Re geering haar meerling ook mag zeggen. Ons dunkt, dat de aarzeling, waarmede de Regeering aan haar standpunt vorm ge-ft, een aanwijzing temeer is, dat de Commissie- Generaal de grenzen van haar bevcegciho J?n heeft overschreden en de vraag is nu, of de Regeering de Commissie-Generaal ook in deze kennelijke overschrijding zal vol-en Het eerste Levensteek en daaromtrent is niet gunstig. Er is een mededeel in g verschenen van den Regeeningsvoo-rlichtingsdienst. w--'ke mededeelimg wij in dit nummer afdrukken en die ondanks haar voorloopi-g karakter toch tot enkele oonclusies aanleiding geeft. Ete zij het vage formuleering van deze mededeeling wijst er op, dat het kabi net overweegt, zich bij de ontwerp-overeen- komst neer te leggen, doch met de uitdruk kelijke restrictie, dat het de ontwerp-over eenkomst wil lezen in de interpretatie' welke het Kabinet aan de ontwerp-overeenkomst wil geven aan de hand van notulen en enkele radio redevoeringen In dit verband is van belang de uitspraak, welke de heer Van Poll in een radiotoespraak deed, nadat hij de ontwerp-overeemkomst had' geteekend, n.l. dat men in dit ontwerp niet moest zien een staatsrechtelijk stuk, doch een staatkundige overeenkomst. Vandaar de vaagheid op bepaalde punten. Ja, hij meende zelfs te mogen zeggen dat, ate de nieuwe vorm zich geconsolideerd zou hébben, de samenhang en het verband tusschen Neder land en Indië strakker zouden blijken dan zij ooit geweest zijn. Hiertegenover veroorloven wij ons slechts de vraag: indien dit werkelijk de bedoeling van de beidie onderhandelende partijen is ge weest, waarom hebben zij dan de ontwerp overeenkomst niet beter geformuleerd. Want dit ontwerp gaat in het geheel niet in de richting van een hechtere samenwerking, gaat integendeel „in moordend tempo," in de richting van een uiteenvallen van het Koninkrijk. De heer Van Poll heeft onder zijn geestverwanten' den naam een oprecht man te zijn, doch een idealist. Welnu, het komt in dezen niet aan op hetgeen iemand in zijn idealisme meent te zien, doch op het geen men is overeengekomen. Men heeft ia Linggadjati toch geen schoolopstelletje ge schreven'? Wat nu deze ont werp -o vereenko mst be treft, zij is weliswaar op tal van punten vaag en voor velerlei uitleg vatbaar, doch zij is volslagen duidelijk in'de erkenning van de „republiek" en in het uiteenvallen van het Koninkrijk in de .omzetting" van het Rijk in een Unie. Indien men zich thans zou gaan verlaten op de „bindende kracht" van een radio- redievoering, dan mogen wij van onzen kant wel de aandacht vestigen op een andere radioredevoering na de onderteekening vam de ontwerp-o vereenko mst, n.l. de radiotoe spraak van den juist door de Commissfie- Generaal erkenden Soekarno. Deze kwam ook tot een interpretatie van de overeen komst en zei, dat de positie van de Koningin niets af kon doen aan de souvereiniteit vam „Indonesië" en dat de Kroon in dezen opzet niets meer was dan een formaliteit. Het koimt ons helaas voor, dat deze interpretatie zich heel wat nauwer bij den tekst der over eenkomst aansluit, dan de zwevende radio rede van' den idealist is chen heer Van PolL En als het Kabinet op dit ongegronde idiealisime afgaat, dan zoekt het, zooals het in elke conoessiepolitiek betaamt, weer den weg van den minsten weerstand en gaat het zich thans weer voegen naar de inzichten vam Sohermerhorn c.s. en Van Mook. Het is de weg der concessies, die tevens is de weg van het gedweeë wijken voor de altijd staalharde en consequente revolutie. (Oproep van Nationaal Reveil). Nederlanders, Het oogenblik is gekomen, ons volk is ontwakende. Maandenlang hebben wij allen in verbijste ring aanschouwd de stelselmatige verwor ding van alles waarop het Nederlandsche volk door de eeuwen heen trotsch is geweest, alles waarvoor het gezwoegd heeft en ge vochten, en waarvoor slechts korten tijd geleden duizenden van onze mannen en vrouwen het leven hebben gegeven. In anderhalf jaar, waarin het Konink rijk der Nederlanden, voortbouwende op de offers gebracht in den oorlog, een leiden de plaats had kunnen innemen in het her stel van de democratische wereld, zijn wij gezonken tot een arm, verscheurd land, een speelbal van groote mogendheden, een tweede-rangs natie. Waar wij vroegen om een krachtige leiding, vertrouwende op de onverwoestbare veerkracht van den vrijen Nederlander, zijn wij verstikt door een volksvreemde bureaucratie, broeinest van willekeur en corruptie. Waar de deel en van het Koninkrijk klaar stonden elkander schouder aan schouder te steunen in het op bouwen van een nieuwe toekomst, werden zij uiteengereten door de verderfelijke.prac- tijken van zelfzuchtige politici en wel-mee- nende amateurs. Thans staan wij aan den rand van' den afgrond. De bestaansmogelijkheid van tach tig millioen Nederlandsche onderdanen, in Holland en overzee, is in doodehjk gevaar. Is de historische rol van het Koninkrijk der Nederlanden uitgespeeld? NEEN. Het volk is ontwakende. Tallooze protesten tegen, de afbraak van het Neder landsche Rijk stroomen binnen, bij Re geering en Pers. Tientallen vereendgongen doen hun waarschuwende woorden' hooren. En om al deze stemmen samen te smelten tot een machtigen kreet van nationaal verzet tegen den ondergang van ons Koninkrijk, is na grondige voorbereiding tot stand gekomen het NATIONAAL REVEIL, een massa-orga nisatie OiP atet-parttypotetiekeni grondslag. Nederlanders! Vier eeuwen van roemrijke geschiedenis staan achter U. Laat niet op U de schuld drukken dat deze thans tot een smadelijk einde worden geleid. Het is het voorrecht van onze generatie om in de moeilijkste jaren die ons volk gekend heeft, het getij te doen keeren. Het is de plicht van een ieder van ons daaraan zijn krachten te geven. Het lot van het Koninkrijk ligt, naar den mensdh gesproken, in handen van het volk zelve, in Uw handen. Zwijgt thans niet lan ger. Doet Uw stem gelden door middel van NATIONAAL REVEIL. NATIONAAL REVEIL kan ook Uw woorden brengen daar, waar deze het luidst gehoord zullen worden. NATIONAAL REVEIL organiseert het verzet. Schrijft aan NATIONAAL REVEIL, de spreekbuis van ontwakend Nederland. Secr. Koninginnegracht 6, Den Haag. Het bestuur: J. M. DIELISSEN, voorzitter. M. NYFELS, secretaris. W. DE KQCK, j Tot dusver kwam f 120 millioen naar ons land terug. Groote mogendheden krijgen begrip voor Nederland Minister Van Boetzelaer deelt in zijn M. v. A. mede, dat, in verband met de Neder landsche aanspraken op Duitsche herstel betalingen, reeds Amerikaansche- en Fran- sche delegaties ons land bezochten en een, Britsche te verwachten is. De concrete resultaten in het verkeer met Duitschland zijn nog uiterst pover, de ha vens worden nog steeds zoo min mogelijk gebruikt. Geroofde goederen komen thans regelma tig uit Duitschland terug. In dit verband wordt melding gemaakt van de medewer king der Sovjet Unie. Per 1 November was voor f 119.828.000.—* teruggevoerd. Herstelleveranties bleven belangrijk ach* ter bij hetgeen in uitzicht werd gesteld. De buitenlandsche politiek van de Ned. Regeering Tijd voor Europeesche federatie nog niet rijp Neutraliteit bleek in het verleden een on deugdelijke politiek. De regeering zoekt het daarom in de collectieve veiligheid, aldus de M. v. A. van Buitenlandsche Zaken. „Blokvormig", hetzij in West-Europa of waar ook elders, zal er, naar het inzicht der Regeering, niet toe kunnen bijdragen om de bestaande tegenstellingen te verzachten. Zij zal de mogendheden slechts tegenover elkaar plaatsen. De Regeering acht den tijd ook nog niet gekomen een Europeesche federatie tot een begin van verwezenlijking te brengen. UITVOER VAN POOTAARDAPPELEN NAAR ITALIë EN EGYPTE De export van pootaardappelen brengt mo menteel een groote drukte teweeg in de nieuwe Willemshaven te Harlmgen. De Noor- sehe schepen „Fana" en „Gudrun" en het Deensche schip „Stal" zullen ongeveer 4700 ton van het „goud uit Frieslands Kleigrond" naar Italië en Egypte uitvoeren, terwijl deze week het Ned. schip „Vulcanus" reeds met een lading poters is vertrokken. Ook in de komende weken zullen nog verschillende schepen pootaardappelen laden in de Harlin- ger haven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5