JHruwe geihstift (Cimranl Onzekerheid te Batavia wordt steeds grooter Dr Van Mook richt zich tot onze troepen Oud-minister Van Dijk werd gisteren 75 jaar LDisf ,cll MAANDAG 2 DECEMBER 1M6 2e Serie, 2e Jaargang vanaf T Mel 1M5, No. Abonnementsprijzen: 10.26 per week. f 1.10 per maand f3.25 per kwartaaj (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën f 0.15 per man Bij contract belang rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red.: 20408 Administratie: 22710 Christelijk-N ationaal Dagblad e voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Chef-Redactie B. VAN DER ROS K$torüuastifh is ghfblcuctf myn b?rl in tegljenspoel" EXPLOSIEVE SPANNING IN BEIDE KAMPEN Nadat het Paleis te Batavia eenige dagen zonder bericht is geweest uit Den Haag en de republikeinsche .staatssecretaris" Prinig- godigdo tevergeefs tot twee uur 's nachts was opgebleven om de reactie uit Neder land te vernemen, is de spanning op Java, aldus seint A.N.P.-Aneta. thans zeer hoog Het accoord van Linggadjati heeft n.l. twee problemen opgeworpen: In de eerste plaats de verwezenlijking van den algemeen en geest van de ontwerp-overeenkomst met daaraan verbonden de poging aan beide kanten om zooveel mogelijk steun van de diverse groe pen, en in de tweede plaats de noodzaak van het ontwerpen van de plannen tot aanpassing der Malino-gebieden, welke niet in status bij de „republiek" Java en Sumatra wen- schen achter te blijven. Aan republikeinsche zijde wordt o.m. ge klaagd over den vorm der legerorders, welke door de Nederlandsche commandanten aan htm Inheemsche „collega's" waren gericht, terwijl de reis van de commissie naar Oost- Java ter uitvoering van het Bestand, door het verzet van de plaatselijke republikein- sche officieren vrijwel zonder vrucht is ge bleven. Onzekerheid voor de toekomst levert aan beide zijden explosieve stof op. Het uitblijven van een definitieve verkla ring uit Den Haag is hier niet vreemd aan, terwijl omgekeerd het afwachten van de goedkeuring van het Iniheemsche Nationale Comité, alsmede het toenemend aantal bot singen, het voor de Nederlandsohe autori teiten steeds moeilijker maakt, militaire te genacties te beperken. WAT USANCE IS IN NEDERLAND Op zijn verjaardag, n.l. 28 November j.l., ontvluchtte uit Duindorp te Scheveningen de thans 25-jarige Dordtsche monteur Petrus Antonius van Kessen. Hij is pijn. 1.77 m lang. heeft zwart haar en bruine oogen. Eveneens op 28 Nov. ontsnapte uit het kamp Steurgat te Werkendam de 23-jarige Hildebrand Arend Folker Bruining uit Zeist. Hij is ong. 1.82 m lang, heeft blond haar, blauwe oogen en een litteeken op de kin. Onlangs wist de 22-jarige Matthijs ten Bloemendal uit Enschede te ontkomen uit het kamp De Eeze te Steenwij kerwold. Deze delinquent is ong. 1.65 m lang, heeft blauwe oogen en blond haar en maakt een sulligen indruk. Menschen, die wèl met Cheribon in zee willen Ook een manifest aan het Ned. Volk. Prof. dr C. C. Berg, dr K. J. Brouwer, zendingsdirector, mr A. B. Cohen Stuart, oud- regeeringsg ©machtigde voor de decentrali satie, ir Ch. G. Cramer, oud-lid van den Volksraad en van de Tweede Kamer, Alb. de la Court, oud-hoofdambt, dep. van Ond. en Eeredienst, H. J. de Dreu, oud-lid van den Volksraad, E. Gobee, oud-adv. voor Inl. en Arab. Zaken, mr W. Hakker, insp. van Fi nanciën, prof. dr J. P. B. de Josselim de Jong, prof. dr H. Kraemer, oud-afgevaardig- öe van het Bijbelgenootschap, W. Midden dorp, oud-lid van den Volksraad, mr F. C. Graaf van Randwijck, Zendingsconsul, J. E. Stokvis, oud-lid van den Volksraad en lid van de Tweede Kamer, Z. Stokvis, oud-insp. M.O., mr B. van Tijn, recht, ambtenaar, dr J. A. Verdoorn, Zendingsarts, hébben een manifest het licht doen zien, waarin zij „Langgadjati" op de volgende gronden aan vaardbaar achten: le. Omdat de Ned. Kroon aan het hoofd zou komen te staan van een nieuw Staten geheel: Ver. Staten van Indonesië binnen een Ned.-Indonesische Unie (art. 8). 2. Voorzien wordt in een wettelijk te re gelen gezamenlijke en blijvende behartiging van voorname gemeenschappelijke levens belangen: buitenlandsche betrekkingen, de fensie, voorzoover noodig financiën, alsmede onderwerpen van economischen en culturee- len aard (art. 7). 3. De organen van het Koninkrijk bestand zullen verleenen aan de Ver. Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken (art. lid). De gevaren van deze ontwikkeling worden duidelijk onder de oogen gezien, daar men beseft, dat zij wordt gestimuleerd door de voortdurende onzekerheid welke in bet re publikeinsche kamp als kwade trouw en de onthulling van verborgen Ned. bedoelingen wordt uitgelegd. Het telegram besluit dan met de mededee- ling, dat dr Van Mook, die thans alleen voor de situatie staat, op een spoedige beslissing uit Den Haag hootft. Conferentie van Denpassar uitgesteld Daar dr v. Mook in Batavia moet zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat de ope ning van de conferentie van Denpassar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van den Ned. Ind. R.V.D., dat heden is uitgegeven, deelt ojn. mede, dat de aanwezigheid van den luit.-gouv. gen. te Batavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het parle ment over de ontwerp-overeenkomst. Tengevolge hiervan is dr v. Mook niet in staat op 7 Dec. te Denpassar aanwezig te zijn om de besprekingen aldaar te openen. Comm.-Generaal licht den ministerraad in Over de ontwerp-basisovereenkomst. De R.VJD. deelt mede, dat de Commissie- Generaal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-basis overeenkomst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekingen en de reeds door den Landvoogd en het lid van de Commissie-Generaal, den heer Van Poll, gehouden radio-redevoeringen. Hierdoor is het inzicht in de juiste betee- kenis en de draagwijdte van deze ontwerp- basisovereenkomst in belangrijke mate ver helderd. Het Kabinet zal thans zoo spoedig moge lijk, uiteraard in verder overleg met de Commissie-Generaal, zijn stMorj^om bepa len, waarna een verklaring m de Sta ten- Generaal zal worden afgelegd. C.-G. heden bij de Koningin. Het onlangs uitgestelde bezoek van de Commissie-Generaal aan H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch zou hedenmiddag plaats vinden. Baron van Tuyll opnieuw naar Neurenberg Voor een aantal nieuwe processen. Op een door den geallieerden Bestuursraad verzonden uitnoodiging heeft de Nederland- sche Regeering mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken opnieuw aangewezen als waarnemer bij de serie processen, die te Neurenberg zullen worden gehouden. Het eerste proces zal gevoerd worden tegen 23 Duitsche artsen. De processen zullen ver moedelijk tot laat in de lente voortduren. werd de spoorbrug bij Ravenstein, in het baanvak Den BoschNijmegen, weer in genomen. Er moest echter gisteren worden doorgewerkt om alle plannen te doen slagen. De lijnwerkers ziet men hier volop in actie. BIJ HET VERTREK VAN DE BRITSCHE ONDERDEELEN Ter gelegenheid van het vertrek der En- gelsche troepen uit Ned.-Indië heeft dr Van Mook zich in een dagorder tot de Nederlï troepen gericht, waarin hrj cfla». zegt, dat als vrienden en wapenbroeders afscheid is ge nomen van de Britsche en Britsch-Indische soldaten en dat zij, die voor ons gevallen zijn, steeds op plechtige wijze zullen worden herdacht. „Onze troepen zijn hier, aldus de lt.-G-G., om de zwakken te beschermen, den vrede te herstellen en de wet te handhaven. Wij hebben getracht dit alles te doen tezamen met hen, die tot dusver tegenover ons heb ben gestaan, doch die in wezen denzelfden wensch koesteren. Indien wij er in slagen tusschen de twee volkeren een verhouding tot stand te brengen, gebaseerd op nieuwe „Afwikkelingsbureau" gescheiden van Sociale Zaken Wordt afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau Concentratiekampen, ressorteerende onder het Ned. Roode Kruis, deelt het A.N.P. mede, dat de leïiding van genoemd bureau haar ontslag heeft genomen in verband met het feit, dat de min. van Sociale Zaken be sloten heeft het Afwikkelingsbureau als zoodanig op te heffen en op te laten nemen in het N.R.K., als afdeeling van het infor matiebureau van het Ned. Roode kruis. De leiding van bedoeld bureau was in handen van mej. A. Timmenga en ir R. O. Broek. Vermoedelijk zullen ook nog eenige afdeelingshoofden ontslag nemen. In aansluiting op bovenstaand bericht deelt het dep. van Sodjale Zaken ons mede. dat het Afwikkelingsbureau werd samen gevoegd met het Roode Kruis, omdat er tot nu toe viier bureaux waren, welke zich met het verzamelen van gegevens omtrent ver miste Nederlanders bezig hielden, hetgeen een onnoodige versplintering ten gevolge had. en duurzame grondvesten, dan zal dit een groot succes zijn. Ik ben er van overtuigd, dat gij uw taak zult vervullen." K.L.M. vliegt in 12 uur van New York naar A'dam Record non-stop-vlucht van gezagvoerder Dill. Een K.L.M.-maohine heeft een re cord non-stop-vlucht New York-Am sterdam volbracht. Om 12 minuten over 7 Zaterdagavond A'damsche tijd startte de Constellation P-H-T.D.A., de „Arnhem", van de New Yorksche luchthaven en precies gisterochtend 12 minuten over 7 zette de gezagvoer der Dill de machine met vracht, post en 23 passagiers op Schiphol neer Het toestel had een wind van 70 knoo- pen mee. MR DE NIET OP WEG NAAR ONS LAND, Mr M. die Niet, proc.-gen. van Suriname, die bij het dep van Overzeesche Gebiedsdee- len is benoemd, is Woensdag j.l., op door reis naar Nederland, vertrokken naar Cura sao, alwaar hij een week zal vertoeven. Minister Beel zit met de stukken Aldus het R.-K. dagblad „De Gelderlander". Fréquin, hoofdredacteur van het R.-K. dagblad „De Gelderlander" schrijft in dit blad over de zorgen van den minister-presi dent over de overeenkomst van Cheribon: „Minister Beel zit met de stukken èn met een partner (ni. de Partij v. d. Arbeid) die al meer dan eens heeft laten blijken, dat zijn solidariteit niet achttien karaats is, wanneer het partijbelang niet de volle maat gedoogt te geven. Wat zullen de ko mende dagen brengen? Minister Beel is thans meer dan ooit een man met zorgen. Hij staat voor een historische beslissing. Het Doorluchtig Episcopaat heeft gevraagd, te willen bidden in deze dagen, ook voor de re geering. Laten wij hierop volop gehoor geven. Vooral voor den man die eenzaam in het torentje van het Binnenhof voor een schier niet te dragen verantwoordelijkheid staat." STROOM VAN BEZOEKERS IN DES INDES (Van een onzer verslaggevers) Dr J. J. C. van Dijk, oud-minister van De fensie, is gisteren 75 jaar geworden. Zater dagmiddag huldigde een onder voorzitter schap van prof. dr J. Waterink gevormd comité hem daarom in Des Indes in Den Haag. In één van de bovenzalen stond hij, onver moeid, kaarsrecht, grijs, maar krachtig, tus schen zijn familieleden. Een stroom bezoe kers passeerde en drukte den jubilaris de hand. Wij zagen onder hen: Mimister Fiévez, den tegenwoorddgen leider van het departement op het Plein, luit.-generaal Kruis, die eens adjudant van den jubilaris tijdens diens mi nisterschap was, de generaals baron Van Voorst tot Voorst, gouverneur der Residentie, jhr Roëll, oud-opperbevelhebber, leden van den Raad van State als prof. Aalberse en dr DAT Zaterdag een aantal Britsche autori teiten, die meewerkten aan de opsporing van naar Duitschland weggesleepte Ned. machinerieën, een bezoek brachten aan den hoogoven te Ymuiden, waarvan veel gesto len goed kon worden teruggevoerd. DAT te A'dam een samenkomst is gehou den van vertegenwoordigers der meest on derscheiden jeugdorganisaties, teneinde het kampeervraagstuk te bespreken. DAT te Tilburg is opgericht een coöp. or ganisatie van beroepsvervoerders, die in alle Brabantsche gemeenten afd. wil stichten, terwijl deze maand voorts zal worden opge richt de Transport International Neerlandais. DAT voor de Bossche rechtbank f 4000 boete werd geëischt tegen den Helmond- schen industrieel G. W. wegens anonieme brievenschrijver!) aan andere fabrikanten in z'n woonplaats. DAT na een E.V.C.-meeting te A'dam een motie werd aangenomen, waarin o.a. 10 pet. loonsverhooging geëischt wordt voor alle werkers, het brengen der laagste loonen op f 50 p.w., het bewerkstelligen van prijsver laging, alles ten koste van de winsten der ondernemers. DAT in den nacht van Zaterdag op Zon dag 2000 personen in „City" te A'dam het 20-j. bestaan van „The Ramblers" hebben gevierd en er tevoren een ware veldslag met de politie plaats had vanwege de enorme be langstelling voor de toegangsdeuren. DAT aan de Utrechtschestraat te Arnhem Zaterdag het prov. bureau Gelderland der Stichting 1940'45 officieel in gebruik is ge nomen. DAT de R. K. Bond van Sigarenwinkeliers een beroep heeft gedaan op het R. K. Werk liedenverbond en de R. K. Mijnwerkersor ganisatie om verbetering te brengen in de huidige tabaksdistributie. DAT op de Nat. Pluimveetentoonstelling te Nijmegen G. Aalber uit Winterswijk den eersten prijs behaalde met zijn zwarte Mi norca's (kippen) en G. Berenbroek uit Nij megen den topprijs voor konijnen met z'n Witte Weeners. DAT Zaterdagmiddag Sinterklaas met mu ziek van de politie en 't leger zijn intocht in A'dam heeft gedaan en op den Dam door burg. d'Ailly werd begroet. DAT het Ned. Inst, voor Documentatie en Registratie i.v.m. zijn zilveren jubileum te Utrecht o.m. een druk bezochte receptie heeft gehouden. B. G. tot 12 jaar was veroordeeld, wegens verraad van haar echtgenoote aan den S.D., thans tot 8 jaar veroordeelde. DAT de P. v. d. A. Zaterdag, tijdens een vergadering te R'dam. een telegram heeft verstuurd aan min. Beel, waarin met dank baarheid wordt gewaagd over de bereikte resultaten der Comm.-Gen. DAT H. W. Tieleman, oudste firmant van de fa. Tieleman en Dros te Leiden, op 66-j. leeftijd is overleden. DAT voor het B.G. te Zwolle tegen de leerling-verpleegster Annigje Wanders uit R'dam, die zich na de bevrijding met een Canadees had verloofd, 20 jaar wegens ver raad is geëischt. DAT vanmiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag de begrafenis plaats had van den op 59-j. leeftijd te Parijs overleden dr W. H. van de Sande Bakhuyzen, die gedu rende 25 jaar als Octrooigemaohtigde bij de N.V. Philips werkzaam was. DAT is overleden J. Morpurgo, president van de C. A. Philips Venezolana te Caracas. DAT houtsprokkelaars in Leersum resten gevonden hebben van het lijk van freule van Str. uit Leersum, die 2 jaar geleden vermoedelijk door Duitschers werd aange rand. A. A. L. Rutgers, oud-ministers als mr De Wilde, dr Damme, Weiter, kamerleden als de heeren J. Schouten, mr Terpstra en vele andere vertegenwoordigers van Chr., poli tieke-, maatschappelijke- en sociale organi saties. Zoo was mej. J. H. Kuyper er namens den Geref. Meisjes bond. Naast de vele handdrukken ls er een golf van woorden over den heer Van Dijk ge gaan. In al die redevoeringen sprak niet slechts de waardeering voor de figuur van den jubilarrs, maar ook de zorg om de ge beurtenissen in Indië. (Voor vervolg zie Pag. 3) Min. Fiévez drukt zijn oud-collega hartelijk de hand. Losse buien, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: wis selende bewolking met losse buien; vrij koude, buiige, tijdelijk krachtige, westelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1