Wij namen afscheid ran mooi Bali De steen in den vijver ADVENT Drentsche boer gaf f 100.000 voor 'n glimlach NIF.I VV. LEfPSCHE COURANTZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 (Van een specialen correspondent) Aan boord, begin November. Bali is een donkere streep geworden aan den horizont, waar nog het witte schuim van de branding blinkt, en een vage maan haar lamplicht over het water werpt. De boot vaart weer, en stampt. Maar boven het dof dreunen van de machines klmkt een luid lied uit honderden jonge kelen, van boeg tot kiel, van stuurboord tot bakboord. Het lied klinkt in de ruimen, en het klinkt op de dekken, tot boven op het sloependek. Zoodra de „Boissevain" dicht genoeg ge naderd was, klauterde de Y-brigade langs de uitgehangen netten omhoog en zoo men ziet ontbrak-het daarbij ook niet aan moed bij de vrouwelijke vrijwilligers. Het is een dubbel gezang, want zoo nu en dan hoor ik het marschtempo van het rhyth- mische lred der Stoottroepen, en daar tus- schendoor weerklinkt dan weer de ietwat melancholische, maar toch ook krachtig ge temperde melodie van een Ambonneesch marechaussee-lied, dat een aantal soldaten van de „Roode Olifanf'-Bataljons heeft aan geheven. Wie ooit mocht hebben getwijfeld aan den goeden- geest onder onze militairen, zal aan boord van drt schip, dat troepen van Bali heeft gehaald om ze naar een andere be stemming te "brengen, daar voorgoed van ge nezen. Het heele schip, dat nu den nacht in vaart, trilt van jong en vroolijk gezang. Ze zijn gezond en onvermoeibaar deze jongens, die een zwaren dag achter den rug hebben. Maar ze hebben wel zwaarder dagen gekend, in de vervulling van de taak die nu achter hen ligt. Het is aan hun optreden te danken, dat de bevolking van Bali rust en veiligheid kent, dat de toestanden en ver houdingen op dit wondermooie eiland van tempels en dansen, van schilder- en beeld houwkunst, vrijwel normaal zijn. De meisjes dansen weer op Bali, bij de donkere tonen van de gamelan; de jongens loopen weer met een roode bloem achter hun oor en orga- niseeren hanengevechten of vervaardigen kunstig houtsnijwerk. De sawahs blijken vredig en glimlachend, als zoovele spiegels van teruggekeerde welvaart, en na den ar beid trekken de landbouwers op naar den zevenden hof van hun poera's om de offers te brengen, volgens de rite van hun geloof, voor vruchtbaarheid en een gelukkig leven Onder het ruizelend geluid der watervallen glimlachen ongetwijfeld de oude Baligche vorsten in hun majestueuze Koningsgraven. Op de passars vindt ge het dagelijksche kleurige leven van Indië uit vrediger dagen weer. Voor wie uit andere gewesten van den Archipel komt, klinken de prijzen eenigszins voorhistorisch: een varken kost vijf gulden, een ei koopt ge voor drie cent in het bin nenland, en in Denpassar voor een dubbeltje. En dat noemt men dan nogduur. Dit alles dit evenwicht, dit geluk dankt de bevolking aan de activiteit der troepen van het K.N.I.L. en de K.L. die van- diaag voor een deel afscheid van Bali hebben genomen, en met wie wij ons thans aan boord van een transportschip bevinden. Terwijl ze „als katten in het want" klom men om van de laagliggende landingsvaar- Onder bovenstaand opschrift troffen we in het r.k. Eindhovensch Dagblad het vol gende merkwaardige artikel aan, dat we onzen lezers niet willen onthouden: Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat het Indonesisch probleem wel eens zoo iets als de krachtproef zou kunnen worden voor de politieke groepeering in de Kamer. In de pers heeft de scheidingslijn zich reeds mar kant af ge teekend en het zou onjuist zijn de beteekenis daarvan te bagatelliseeren bij de bestudeering van de politieke kaart. Men kan zonder eenige overdrijving zeggen, dat de overeenkomst met de republiek, gelijk deze door dr van Mook en de Commissie- Generaal met evenveel warmte als haasti gen spoed wordt aanbevolen, in ons land een slechte pers heeft gehad met uitzonde ring van de paar bladen, die zonder eenig voorbehoud achter de Partij van den Arbeid staan al zijn er in de afwijzende beoordee lingen natuurlijk meer of minder sterke nuan ceeringen te ond< "scheiden. Zoo dragen om een katholiek blad te noemen en daarbij te blijven de beschouwingen in de Volks krant aan dit onderwerp gewijd, sterk den stempel van den politieken hoofdredacteur prof. Romme, die met zijn bekende diplo matieke voorzichtigheid geen enkele achter deur bij voorbaat afsloot, zijn troefkaarten voor zich hield en de noodige bewegings vrijheid voor zich reserveerde. Maar de grootste gemeéne deeler uit alles wat over het concept in woord en geschrift de laat ste dagen in de openbaarheid kwam in ons land, geeft onbetwistbaar een slecht cijfer voor de oplossing van de Indonesische tuigen aan boord van het hooge troepen- schip te komen, waren de kwinkslagen niet van de lucht. Hoe goed ze het ook hebben gehad op Bali, het afscheid had niets me lancholisch: het was een afscheid van onder nemende, ferme knapen, die een goede taak achter zich weten en zonder klagen een nieuwe moeilijke opdracht aanvaarden, zich Eind October verliet de Y-brigade bestaande uit Stoottroepen van de Kon. Landmacht en de beide „Roode Olifant"- bataljons van het K.N.I.L., het prachtige eiland Bali, met bestemming Palembang, waar deze eenheden de posities van de Britten overnamen. Naar aanleiding hiervan ontvingen wij bijgaand artikel, dat zeker getuigt van den goeden geest, die er onder onze jongens heerscht. bewust van hun kracht. En vooral: zich be wust van de deugdzaamheid van dit eerlijke soldatenwerkrecht en veiligheid te brengen. Zoo werd dit heele embarkément op de reede van Bernoa, elf kilometer van Den passer, een opwekkende en vroolijke ge schiedenis, die daarbij zeer vlot en volgens plan verliep. Het groote grijze schip deinde op het diepgroene water, de zon keek vrien delijk naar al die verbrande knapen die lenig tegen de scheepswand opkropen, en langs de kustlijn dwaalden als witte vlinders de Buurmeisje werd universeel erfgenaam Op een klein boerderijtje in Ide woonde in zijn eentje een man, met wien vrijwel niemand iets te maken wou hebben. Hij was, zoo werd in het gehucht verteld, rijk maar aartsgierig. Zoo schijnt hij twintig jaar inet een en hetzelfde eostmim te hebben gedaan. In zijn, boerderijtje was het zoo rommelig, dat men er beter niet dan wel kon zijn en zijn gezicht was door lupus afschuwelijk ver minkt. Hij was een zonderling, maar een Zon derling, die zeer goed bij zijn verstand was, aldus lezen we in het Gron, Dagblad. Op een tragische manier heeft deze man het leven verloren. Hij moest voor de bé- handeliing van zijn ziektegeval naar het zie kenhuis. Blijkbaar heeft hij dat niet aan gedurfd en j.l. Maandag heeft hij door op hanging zelfmoord gepleegd. Hij was 46 jaar. Bij het openen van zijn testament bleek, diat hij al zijn bezittingen, landerijen, hui zen, papieren en geld, die op een totaal be drag van honderdduizend gulden worden ge schat, heeft vermaakt aan een meisje, dat eenmaal tegen hem gelachen heeft.... Dat moet drie jaar geleden zijn. Toen werd er gedorscht in Ide -en een van de familieleden van den zonderling, een be jaarde landbouwer, stelde voor, dat men den man, die zonder hulp zat, met dorschen zou helpen en dit gebeurde. Het meisje, dat er met haar vader toevallig bijstond, heeft blijkbaar om dit voorval tegen deri man ge lachen. De man heeft dit, terecht of ten on rechte, als een bewijs van vriendelijke ge zindheid opgevat en heeft eenige malen ge- kwestie, die door de weinige voorstanders als Neerlands laatste en beste kans wordt verheerlijkt. Wij wagen ons niet aan een voorspelling met betrekking tot den uitslag van de stemming, die het Parlement zal op leveren en die over de toekomst van het koninkrijk en de economische welvaart van ons volk gaat beslissen. Dat houdt ons in dit artikel ook niet bezig, doch wat niet van beteekenis ontbloot is, dat is, thans reeds na te gaan, welken invloed de Indonesische aangelegenheid kan uitoefenen op de ver standhouding tussohen de beide regeerings- partijen voor de naaste toekomst. Dat deze verstandhouding meer uiterlijk dan innerlijk is, heeft de korte tijd van samenwerking reeds aangetoond. Kleine conflictjes in de Kamer tusschen de woord voerders van beide groepeeringen, waarbij de min of meer geïrriteerde toon opviel we denken hier om een voorbeeld te noe men aan den vrij feilen aanval van den heer Joekes van de Partij van den Arbeid op den katholieken minister Gielen ge tuigden niet precies van een hartelijke verhouding tusschen de fegeeringcompag- nons en men hoeft voor het overige de tegenstellingen tusschen de desiderata, welke in beide partijen leven, niet met een kaarsje te zoeken. Het is ook geen geheim dat minister Beel belangrijke concessies aan de Partij van den Arbeid heeft gedaan, ten einde met haar hulp zijn ministerie te kun nen vormen en aldus een voldoende sterke regeeringsmeerderheid te bereiken, zoo ge- wenscht in een periode van belangrijke be slissingen. Welnu, voor één'van die beslis singen, misschien wel de allergewichtigste in de geschiedenis van ons volk, valt o.i. niet te bouwen op de huidige regeerings meerderheid, die een na-oorlogsch experi ment is, waarvan men betwijfelen mag, of „Sibajak" met 1600 man naar Indië vertrokken Generaal Kruis deed z'n jongens uitgeleide. Onder de tonen van het Wilhelmus is gis teravond de „Sibajak" uit Rotterdam naar Indië vertrokken met 1600 militairen, restant der 7 Deoember-divisie. De soldatenmoeder, mevr. Haddink, had zich voor het vertrek wel aan boord bevonden om haar „jongens" een tot ziens toe te roepen, maar ging tegen de verwachting in toch ditmaal niet mee. Haar vertrek is ni. tot later uitgesteld. Den troepen werd uitgeleide gedaan door den chef van den generalen staf, lt.-gen. Kruis en door gen.-maj. Nijhoff. Post voor deze militairen moet vóór 5 Dec. 9 uur nm. te A'dam zijn of vóór 18 Dec. 9 uur nm. De postkantoren geven bijzon derheden. zeilen van kleine. Balineesche vlerkprauwen, als wuifden ze een groet ten afscheid. Een jonge Stoottroeper, een aapje op zijn arm, zit op de railing en zegt: Adieu Bal*. Een stevige knaap met een Roode Olifant op zijn mouw rust op een scheepstros en kijkt in de verte, waar het eiland verdwijnt: Hier kom ik nog eens terug. En dan ratelen weer de hijsohkranen, om de bagage aan boord te brengen, en weer klinkt heel de lucht van luid gerucht van jonge stemmen. En nu de boot weer vaart een ander gebied tegemoet, hoor ik hen zingen in den donkeren avond, op de dekken en in de ruimen. Zij mogen zingen. Zij héb ben een goed werk gedaan. zegd, dat hij dien lach niet zou vergeten. Hij heeft woord gehouden. Het testament heeft het bewezen. Voor de familie bleef niets over. Het bejaarde familielid ziet de boerderij, waar hij zelf werd geboren en waar de zonderling zich van het leven be roofde, in vreemde handen overgaan. Vrijdag is de man begraven. Daarvoor heb ben de ouders en de eveneens te Ide wonende schoonouders van het meisje, dat inmiddels getrouwd is en te Bed urn woont, gezorgd. Familieleden en omwonenden waren door hen hij de begrafenis uitgenoodigd. Niemand gaf aan die uitnoodiging gehoor. Achter den lijkwagen volgde een sjees, waarin de ouders en de schoonouders van het meisje gezeten waren. Door den regen ging de korte stoet naar het kerkhof te Vries. De torenklok luidde, maar dat was dan ook alles. Er was geen predikant, niemand van de aanwezigen vroeg het woord. In vijf minutan was de plechtigheid geëindigd. De undverseele erf gename was zélfs niet gekomen. HEROPRICHTING NED. BRUCKNER VEREENIGING. In verband met de heroprichting van de Ned. Bruckmervereeniiging heeft zich een comité gevormd, waarin o.a. zitting hébben Herman Rutters, Anthon. v. d1. Horst, Albert de Klerk, Han De Fèvre, Louis van Tulder, Frans van Amelsvoort, mr G. Dijkmans van Gunst, prof. dr G. v. d. Leeuw, Willem van Otterloo, Henri Hermans en H. Alber- sen. Degenen, die met het doel sympathisee- ren, kunnen schrijven of een visitekaartje zenden aan H. 's Gravesande, Reyerskoop 32, Boskoop. het geslaagd is. Gelijk men zelfs met recht eti reden betwijfelen mag, of het na-oorlog- sche experiment dat de Partij van den Ar beid heet, wel geslaagd is. Men hoeft, onder de socialisten, die voor het étiket persona listisch bedanken, maar op kondschap uit te gaan om daarop een afdoend antwoord te krijgen. De jongste- verkiezingen hébben aangetoond, dat deze Partij reeds is gaan verliezen van de aantrekkingskracht, welk.3 zij ongetwijfeld aanvankelijk bezeten heeft, óók voor katholieken. Laten we erkennen dat hiermede een schoone illusie, die tot beloftenrijken was dom gekomen was, in harde en bhjkbaai onveranderlijke practijk van het politieke leven verloren is gegaan. De verwachting, dat de eenheid-in-verscheidenheid, waar toe het Nederlandsche volk onder vijandi- gen druk gekomen was, zich na de bevrij ding zou manifesteeren in de partijverhou dingen op politiek terrein, is niet in ver* vulling gegaan. Wat de Partij van den Ar beid bereikt heeft in dit opzicht, is meer schijn dan wezen en dit niet omdat de op zet onzuiver was, maar omdat de oude poli tieke mensch geenszins dood bleek en dat geldt voor ieder politiek kamp. Wat door omstandigheden en verstandelijke overwegingen vereend is, maar in wezen eigenlijk maar slecht bij elkaar past, vormt geen soliden samenhang, die tegen een ge- voeligen stoot kan. De ontwerp-overeen komst met de republiek met alles wat daar aan vast zit, vormt een proefsteen, waarte gen de partijdiscipline het waarschijnlijk zal afleggen. Wat ons betreft, wij hopen van harte, dat dit gebeuren zal. Want het gaat in deze aangelegenheid om belangen, die veT en ver uitstijgen boven partij politiek en boven het prestige van welken regeeringsfunction&ris dan ook. Om uit te roepen het aangename jaar des Heeren. Lukas 4: 19 b. Waartoe is Christus op aarde gekomen.? Hij zegt het zelf in de synagoge van Naza reth: „om het jaar van het welbehagen des Heeren uit te roepen". Dat beteek ent im mers: „aangename jaar des Heeren". Ver gelijken we maar met Jesaja 61! Dit is dus heel de ambtelijke bediening van onzen Heiland: ons te verkondigen, dat de Heere een welbehagen heeft. Ten diepste een welbehagen, zooals de Vader het zelf zegt, in den Zoon van Zijn welbehagen, Christus Jezus. Maar zooals de Heiland ons dan verklaart, om der wille van den Zoon van Zijn welbehagen, ook een welbehagen in allen die in den Zoon gelooven. Is dat nu heel de ambtsdienst van Chris tus Jezus, dan was dus die tijd van Zijn rondwandeling op aarde een schoone tijd, want Hij riep 't udt: ,,'t Is het aangename jaar des Heeren. 't Is de tijd dat de Vader een welbehagen in U heeft om der wille van Zijn Zoon". De Schrift noemt den jongsten dag Jong- sten dag laatste dag v\n. het aangename jaar des Heeren. Houdt dan op het welbehagen des Vaders in ons? Eindigt dan het wraakmemen op de ange- loovigen? Neen, maar dan komt Christus weder, om allen, die in Hem gelooven ten volle te doen smaken dat welbehagen Gods. Maar ook om allen, die in Hem niet ge looven, en zich daarvan ndet wilden bekee- ren, maar zich daarin verharden, ten volle te doen ondergaan de wraak on zes Gods. Advent Christus Jezus komt. Adventsgemeerute zijn. Den Heiland ge trouw zijn in zijn verlangen naar den jong sten dag. Kom, Heere Jezus, ja kom. Doe aanbreken den laatsten dag van het aangename jaar des Heeren, opdat voor aller oog blinke des Vaders welbehagen in U en des Vaders wel behagen, om Uwentwil, in ons; en opdat al Uwe en onze vijanden in de eeuwige ver doemenis geworpen worden. Voorschoten. Ds C. van der Jagt. ST. NICOLAASFEEST VOOR DE KINDEREN VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN 1940—'45 Het was gisteren voor de kinderen van niet teruggekeerde politieke gevangenen, uit de jaren 1940'45 al St. Nicolaasfeest. De goede Sint in eigen persoon, vergezeld van Zwarte Piet is de gast geweest van véle kinderen uit Leiden en omgeving, over wier jeugdig leven reeds donkere wolken hangen, hun aangedaan door een bruten overweldiger. De groote Bisschop heeft hen even terug gebracht naar een blijde onbezorgde jeugd. Hoe verheugend zagen zij er uit, toen hum speel- en snoepgoed werd uitgedeeld. Dat ook de grooten niet door den braven man werden vergeten, bleak alras, toen ook de moeders een verrassing hadden in ontvangst te nemen van Sint. Maar hij deed nog meer, hij heeft ook de zieke ex-politieke gevangenen, iets van zijn goede gave gegeven. Wij zagen ham vleesóh en andere, voor zieken zoo noodige dingen, uitreiken. Het was een mooie geste van de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit den bezettingstijd, daartoe in de gelegenheid gesteld door de spontane medewerking van vele Leidsche firma's, om zoo den in concentratiekampen gegroeiden vriendenhand niet te vergeten, maar nu nog steeds te verstevigen. PLANNEN VAN DE UNILEVER IN ZUID-AFRIKA Op de gisteren te R'dam gehouden jaar vergadering van de Lever Brothers en Unilever N.V. deelde de voorzitter van den Raad van Bestuur mede, dat de N.V. voor nemens is over te gaan tot een algeheele vernieuwing en uitbreiding der houtzagerij in Zuid Nigerië en haar daarbij te voorzien van een machinale inrichting van de meest moderne constructie. Tevens worden er in Afrika verschillende inrichtingen gebouwd voor het drogen van hout, terwijl daarnaast een triplex-fabriek haar voltooiing nadert. Aan de goudkust hoopt de N.V. kaprechten te vrekrijgen op 130.000 ha bosch in het Z.W, gedeelte. De verwezenlijking van deze plan nen in Nigerië en aan de goudkust zal onge veer 4 jaar in beslag nemen. Hiermede zal ia totaal circa f 24 millioen gemoeid zijn. Ia Kaupula in Oost-Afrika zal, onder voorbe houd van goedkeuring der Engelsohe auto riteiten, midden in het katoengebied en 1300 km van de zee, een perserij van katoenzaad, gecombineerd met een fabriek van zeep en eetbare oliën en vetten, worden gebouwd. Ook in de Unie van Zuid-Afrika worden tal rijke uitbreidingen voorbereid en is er ia Durban reeds een installatie voor de marga- rinet-fabricage opgericht. Het totaal bij de uitbreidingen betrokken bedag is meer dan f 105 millioen. „INDIE IN NOOD" PROTESTEERT. „In-diië in Nood" heeft de minister-presi dent een telegram gezonden waarin verzocht wordt de ongerustheid, die welhaast onder het geheele Ned. volk heerscht, weg te nemen door duidelijk uit te spreken le. dat er de facto in Indië geen wapenstilstand bestaat en dat de facto de z.g.n. republiek geen gezag heeft. CONSUMENTENCREDÏET EN GEBLOKKEERDE TEGOEDEN. Geblokkeerde tegoeden, waarover een consumenten-credietaanvxager beschikt, moe ten op een eventueel toe te kennen crediet in mindering worden gebracht. Door de Ned. Bank zal tot het bedrag van het voor aftrek in aanmerking gebracht tegoed gedeblok keerd worden, waarvoor een verklaring wordt verlangd van den desibetreffenden dis- trictsraad voor het consumentencredaet. KRIJGSRAAD. Gelijk wij al meedeelden stonden voor den Krijgsraad te Utrecht 5 militairen terecht, die ontucht met vrouwelijke gevangenen zouden hebben gepleegd. Slechts een hun ner kreeg 3 mnd. met een proeftijd van 1 jaar. Van de overigen kon het bewijs nie* worden geleverd. De vorige week stonden er zes militairen voor soortgelijke praktij ken terecht. Toen werden er drie tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld en drie tot 4 maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5