De geesten werden in de Kamer weer openbaar IDist <11 Maandag zijn er weer Kinderzegels te koop Boekingen bij den Postchèque en Girodienst NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 OVER GEHUWDE EN ON GEHUWDE MOEDERS (Van onzen Parlementsrverslaggever) Hoe smal een basis van samenwerking, alleen ter wille van de hevig begeerde pro gressie- is, kwam gistermiddag in de Twee de Kamer aan het licht, toen de heer Stein- imetz (K.V.P.) niets Sheer of minder dan het probleem der ongehuwde moeder per motie naar voren bracht. Het was bij het wetsontwerp Wijziging Invaliditeitswet en bijbehoorende wetten Een technische verandering, waarbij de loongrens, waarbinnen men onder de ver zekering valt, van f 3000 tot f 3750 is ver hoogd. De heeren Steinmetz (K.V.P.) en Stapel kamp A.R.) hadden evenwel liever gehad, dat de minister nog wat verder was gegaan en nu meteen ook de „oorlogswinst", vrucht van Germaansche bemoeizucht, uit de wet ■weggenomen had. Een van de punten is b.v., dat de wet zwangerschapsuitkeertyigen toekent, zonder onderscheid te maken of de betrokken vrouw gehuwd is of niet. Het is één van de bepalingen, waarbij de P.v.d.A en K.V.P. altijd samen zullen botsen, om dat aan den princijrieelen kant van deze heele kwestie beider zeer uiteenlopende wereldbeschouwing vastzit. Principieel is het onzedelijk een vrouw te verplichten zich te verzekeren tegen een risico, die zij niet loopen mag. De heer Steinmetz bracht de discussies niet bij dit uitgangspunt, doch bepaalde zich tot de verklaring, dat de wet gever uit dient te gaan van de handhaving der heiligheid van het huwelijk. Bij de dupliek diende hij zijn motie in, die, zooals men gisteren lin een deel onzer oplaag nog heeft kunnen lezen, de regee ring uitnoodigt, maatregelen te nemen om het onderscheid tusschen gehuwde en on gehuwde vrouwen wèl ten spoedigste in de wet te brengen. Het merkwaardige van deze overigens tamme motie was, dat zij kwam, nadat mi nister Drees toegezegd had de Kamer ge legenheid te zullen geven juist over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Deze minister is een van de zeer vlotte sprekers achter de regeeringstafel. Iemand, naar wien men, juist om het verschil van inzicht, met belangstelling hoort. Hij is vooral een zéér handig debater en stond gistermiddag, met groot gemak argumentee- rend, vrij sterk tegenover zijn coalitie genoot-opponent, toen hij Talma in 1913 en Slotemaker de Bruïne in 1929 ten tooneele 'voerde, die beiden aan de rechterzijde van de Kamer staande, een zoo tegenstrijdige Uitlegging gaven van deze materie. Hij was niet enthousiast voor de motie. Dat zij toen niet achterwege Dreef, was als geste, op dit oogenbliik, zeer treffend. Dat werd nog geaccentueerd door den uit- Stille Nacht We lezen in „De Tijd": Niet zoodra is Sint Nicolaas achter den rug, of men gaat zich voorbereiden op Kerstmis. Jeder doet dat volgens zijn overtuiging en op zijn wijze, maar algemeen respecteert men de gewijde sfeer van dit hooge feest. Bij De Volewijckers, den bekenden Am- sterdamschen eerste-klasserprepareert men zich, blijkens een publicatie in het club orgaan van November als volgt: Ons 26-jarig bestaan zal gevierd worden op Dinsdag 24 December (den avond vóór Kerstmis) in de groote zaal en den winter tuin van Krasnapolsky in de Warmoesstraat. Een keur van artisten zal dezen avond non stop optreden en een programma verzor gen, De Volewijckers waardig. En verder: Na afloop gezellig samenzijn tot 4 uur met medewerking van twee dansorkesten, één in de groote zaal en één in den winter tuin. Men heeft dus bij De Volewijckers juist den Kerstnacht noodig om te „gieren van het lachen' en te hossen en te dansen. Ter wijl de KNVB op het Hoogfeest van Kerst mis geen wedstrijden organiseert, omdat hij de gevoelens van zijn geloovige leden en anderen wil eerbiedigen, kiest De Volewijc kers van de 365 avonden en nachten precies den minst geëigenden uit voor een soort feest dat voor hetzelfde geld en met evenveel plezier op een anderen avond kon worden vastgesteld. Het bestuur van De Volewijkers mag weten, dat er zoowel in als buiten zijn vereeniging altoos velen zijn, die zich over dit lakenswaardig initiatief ten zeerste erge ren. De groen-witten, die zich op het voet balveld en daarbuiten zoo dikwijls loffelijk onderscheidden, laten zich met deze clubjool in den Stillen Nacht wel van een slechte zijde kennen. Is dit ,JDe Volewijckers" waardig? DAT de Utrechtsche efficiency-dagen giste ren zijn beëindigd. DAT de Delftsche hoofdinspeet, van politie K. Ladestein benoemd is tot commissaris te Hengelo en de wnd. comm. te 's Hertogen bosch L. W. Brouwers thans tot commissaris aldaar is benoemd. DAT voor, het A'damsche Hof tegen den 23-j. P. D. klinker aldaar opnieuw 1 jaar werd geëischt wegens een poging, zijn 17-j. meisje, die de verloving had uitgemaakt, dood te schieten. DAT gisteravond in de Nederl. uitzending van de B.B.C. een speciaal programma ge geven werd in verband met het vertrek van de laatste Britsche troepen uit Ned.-Indië. DAT de leider der Op er ak la® 9e aan het Kon. Conservatorium te Den Haag, prof. dr Lotha Wallerstein, morgen naar Weenen vertrekt om opera's van Verdi te ensce neer en. DAT het Tweede Kamer lid B. Stokvis aan min. v. Maarseveen inlichtingen heeft ge vraagd inzake de naamsverandering van overspelige knderen. DAT bij werkzaamheden op het kerkhof te Tjerkgaart (Pr.) 25 groote zwerfsteenen werden gevonden, waartusschen 6 urnen met on verbrande beenderen waren verborgen. DAT de Ned. Fed. van Beroepsver eend gin gen van Kunstenaars zich tot den minister raad heeft gewend om te protst eeren tegen de door den Centralen Eereraad genomen besluit. slag 39 voor en 25 tegen, waarmee de Ka mer haar accepteerde. De verhotidingen waren zuiver rechts tegen links. De twee R.K. leden van de Partij van den Arbeid stemden met hun fractie tegen. Het wetsontwerp is z.h.st. aangenomen. De Kamer hield zich verder bezig met enkele minder belangrijke wetsontwerpen, waarvan het Wetsontwerp Herziening van tijdens de bezetting verleende ontslagen aan Overheidspersoneel en daarmee tegelijk te stellen personen wel het belangrijkst was. De heeren Van der Sleen (P.v.d.A.)„ Algra (A.R.) en Beernink (C.H.U.) begroetten het als een eereschuld, die tegenóver de oüd- illegale-, en regeeringsgetrouwe ambtenaren wordt ingelost. Het is z.h.st. aangenomen. Het wetsontwerp om een conversieleening aan te gaan, is tot volgende week uitge steld. We krijgen dan ook nog Sociale Za ken, Buitenlandsche Zaken en Hooge Col leges van Staat. Als daar eventueel de Com missie-Generaal nog aan toegevoegd wordt, zijn de kranten volgende week beslist te klein STAATSCOMMISSIE VOOR PARTICULIERE MIJNONDERNEMINGEN. Naar het A.NP. verneemt, is zeer spoedig die instelling te verwachten van een Staats commissie, welke de opdracht zal krijgen na te gaan of het algemeen belang eischt, dat er in de positie der particuliere steen- kolenmijnbouwondernemingen, die in Neder land haar bedrijf uitoefenen of werkzaam zijn, verandering dient te komen. Het ligt in de bedoeling, dat in deze Commissie geen belanghebbenden zitting zullen hebben. NED. ONDERSCHEIDING VOOR VERDIENSTELIJK AMERIKAAN. Gisteravond heeft de Ned. Regeering te Den Haag een diner aangeboden aan den heer Wintrop W. Aldrich, die als voorz. van het National War Fund veel heeft bijgedra gen tot de Amerikaansche hulp aan Neder land. De min. van Buiten!. Zaken heeft dien gast mededeeling gedaan van zijn benoe ming tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. De 3800 illegale Joodsche immigranten aan boord van de „Lotsjifca" kunnen naar Cyprus worden gedeporteerd. Zooals wij meldden, strandde gisteren voor de kust bij Petten (N.-H.) de motortrawler „Dirk" (Katwijk 157). De bemanning werd met behulp van een reddingslijn van boord gehaald TWEEDE ACTIE NA DEN OORLOG INGEZET Dezer dagen is te 's-Gravenhage door het „Haagsch Comité voor weldadigheidspostze gels" 'n persconferentie gehouden. De voor zitster, mevr. A. J. W. v. d. Stigchel-Sipkes, vertelde iets over doel en werkwijze van de komende actie voor deze zegels. Van 2 Dec. tot 4 Jan. a.s. zijn de nieuwe zegels bij diverse postkantoren verkrijgbaar. Daarnaast worden te Den Haag eenige tent jes opgericht, waar deze zegels te koop zijn, evenals gekleurde prentbriefkaarten, waar van het batig saldo eveneens ten goede van de kinderbescherming komt. De toeslagen van de zegels zijn als volgt 7% 2»/2ct; 10 5 ct efa 20 -}- 5 ct. De opbrengst wordt verdeeld over justi- tieele instellingen, waaronder verwaarloosde kinderen ressorteeren, instellingen voor zieke kinderen en kinderuitzending. De aan kond igingsafifiche is van Aart van Dobbenburgh, voorstellende twee handen, die zich naar een kind uitstrekken, met als op schrift: Mattheüs 19 :14: „Want derzulken is het Hemelrijk". Tijdens den oorlog heeft men op het gebied van de kinderzegels weinig initiatief kunnen SMUTS MAAKTE ZICH KWAAD. In de Onder-Beheers-commassie der V.N. verweerde Smuts zich heftig tegen de ver onderstelling, dat de bewoners van Zuid- West-Afrika niet in staat zouden zijn zelf te beslissen of zij bij Zuid-Afrika willen of niet. Zij gaven vrij hun wensch te kennen en naar hen moet worden geluisterd, aldus Smuts. DE ITALIAANSCHE STAATSVORM De Italiaansche staatsvorm zal voortaan als volgt worden omschreven: „De Italiaan sche staat is een democratische republiek en heeft tot grondslag den arbeid en de con crete deelneming van alle arbeiders aan de economische, sociale en politieke organisa tie van het land." ontplooien. Op 27 Nov. 1941 vaardigde de toenmalige proc.-gen. Van Gene ch ten een verbod uit tegen de werkzaamheid van het Comité. Tot slot wees zij nog op de toenemende criminaliteit der jeugd en op het groote aan tal echtscheidingen, reden waarom zij de as. actie voor kinderzegels, meer nog dan an ders, bij het publiek aanbeveelt. GEEN AMERIKAANSCHE LEENINGEN MEER? Het Amerikaansche ministerie van Han del acht het weinig waarschijnlijk, dat Amerika verder nog veel leerlingen aan andere landen zal verstrekken. Het leen- bare Amerikaansche kapitaal liep tot 800 millioen dollar terug. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Houten W. L. Mulder te Rijssen; te Kampen (vac. M. D. Gijsman) H. J. Achterberg te Holten en (vac. G. van Doorn) S. P. Nijdam te Raamsdonk; te Marknesse (N.O.P.) A C D v d Bosch te Weil en Ammerzoden. Bedankt voor ter Aar L. Vroeginde- wey te Waddinxveen; voor Nieuwenhoorn H. N. IJsbrandy te Grouw; voor Ouddorp D. J. v. d. Graaf te Vinkeveen. Geref. Kerken. Bedankt voor Leiderdorp (2e pred. pl.) H. v. Rhijn te Nijmegen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal: te Groningen (vacr. prof. P. Deddens) W. J. v. Otterlo te Zuidhorn en L. Selles te Steenwijk. Chr. Gerpf. Kerk. Bedankt voor Franeker D. v. Wilsuan te Kornhorn. KERKEL. HUWELIJKSBESTIGING. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds be richtten, heeft men bij den Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Oost onderh. art. 31 K.O., bezwaren ingebracht tegen de voor gestelde benoeming van een ouderling, die principieele bezwaren had tegen de kerke lijke huwelijksbevestiging. Na het onderzoek, waarbij bleek, dat de bezwaren van den a.s. ouderling niet in strijd zijn met Schrift en Belijdenis en hij boven dien mededeelde, dat hij zich geroepen acht om ambtelijk aan de huwelijksbevestiging deel te nemen en de naleving van art. 70 K.O. dus is verzekerd, sprak de Kerkeraad uit, dat niets de bevestiging in den weg staat. CONFESSIONEELE VEREENIGING. De jaarvergadering van de afd. Z.-Holland van de Confessioneele Vereeniging zal a.s. Woensdag in Pulchri Studio gehouden wor den. In de morgen vergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering (aanvang 1.45 u.) spreekt ds A. A. v. Ruler, Ned. Herv. predikant te Hilversum over „Het vraagstuk der belijde nis". Er is gelegenheid voor gedachtenwis- seling. PERSONALIA. Ds J. W. Verhey, predikant bij de Vrije Evang. Gemeente van Den Haag, die een beroep ontving naar Oudebildtzijl, maar verzocht had dit even op te schorten, be richtte thans aan deze gemeente, dat hij de eerste jaren geen beroep in overweging nemen kan. Wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd is aan dr C. W. Vollgraff eervol ont slag verleend als gew. hoogl. te Utrecht. Benoemd tot gew. hoogl. in de elec- trotechniek te Delft ir M. de Lange, van de N.V. „Electrotechnische Industrie", v/h W. Simit en Co, te Slikkerveer. Dr R. W. Weitzenböck, hoogl. aan de G.U. te Amsterdam is weggezuiverd. Gisteren aanvaardde dr H. J. M. Klerkx zijn ambt als lector in de Fransche taal en letterkunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 29 Nov. Geslaagd doet. ex. ge neeskunde: C W A v d Dool te Koudekerk a/d Rijn, HAW Klinkhamer te Nuenen; artsex. Ie ged: E. L. Noach te Leiden, P. Winternitz te Amsterdam; artsex. 2e ged.: H. M. van Esch te Rotterdam. OOK T.G.V. GEBLOKKEERDE REKENINGEN Door den Postchèque- en Girodienst wor den thans niet alleen afschrijvingen t.l.v geblokkeerde rekeningen uitgevoerd, maan kunnen ook bijschrijvingen ten gunste van geblokkeerde rekeningen worden behan deld. In beide gevallen moeten verschillende bewijsstukken worden ingesloten, terwijl in het eerste geval boven het postrekening nummer van de afschrijving op de drie deelen van het girobiljet de aanduiding „geblokkeerd" moet worden geplaatst, met rood ondersteept. Ook in het tweede geval moet een aanduiding op de biljetten voor komen. Bij gebruikmaking van verzamel- girobiljetten moeten bedoelde opdrachten op afzonderlijke borderellen worden inge schreven, waarop geen andere posten mo gen voorkomen. Bij afschrijving moet op dit borderel bovenaan de met rood potlood onder- streepte aanduiding „geblokkeerd" worden geplaatst en in geval van-bijschrijving moet De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 65. „We zullen wat licht maken!" antwoord de Jantje. Ze ontdekten in de hoogte een venster, waarvan de blinden gesloten waren. Er stond nog een laddertje en nu had Jantje gauw de blinden open. „Oooo!" riep Pietje, toen het licht binnenviel en hij wees op een verzameling pendules, dozen, tapijten en andere kostbaarheden. 66. „Als je 't mij vraagt", vervolgde hij, na dat Jantje van de ladder geklommen was, „geloof ik, dat we hier in 't hol van de die ven zijn. Als ze ons vinden, zijn we niet ge lukkig! Gauw, jó, kom mee!" Net had hij 't gezegd, of beneden ging de deurPietje keek, bevend van angst, door het luik naar beneden.... „Ze zijn het, hoor!" fluisterde hü. naast iederen desbetreffenden post op het borderel en op het daarbijbehoorende bil jet bij het postrekeeiingsnummer van bij schrijving de rood te onderstreepen aandui ding „geblokkeerd" worden geplaatst. Ook de omslagen, waarin de opdrachten afzon derlijk worden verzonden, moetep de aan duiding geblokkeerd" vermelden. Indië (Vervolg van Pag. 1) Onze Overheid ga niet uit den weg voor het wapen der intimidatie, dat thans door de Soeka misten wordt gehanteerd. Wamt ook in wat thans in Indië geschiedt, toont de „republiek" van een fascistische en revolu- tionnaire makelij te zijn, die als haar geen halt wordt toegeroepen, ook het eigen broe derbloed in stroomen zal doen vloeien. Het Kabinet-Sjahrir droeg door de opneming daarin van de leden der P.N.I. de kiemen der ontbinding in zich. In het bijzonder deze partij is er verantwoordelijk voor, dat thans boven groote deelen van Sumatra de bloed- roode vlag met den sinkkel en den hamer wap pert. De P.N.I. heeft, naar gisteren bekend werd, de concept-overeenkomst van Gheribon verworpen, hierdoor hangt thans niet alleen in figuurlijken zin en niet uitsluitend boven het politieke leven van Sjahrir het ziwaard van Damocles, maar dreigt de sikkeld en de hamer voor geheel Indië. Chrdstelijke-Nationale politiek, die dien naam verdient, vordert thans, dat onverwijld met vaste hand en wijze vo'orzichtiigheid wordt opgetreden. Indien niet, dan zal blij ken, dat de reactie tergt wat zij beteugelt en dat wat de revolutie bedwingen wil, de reactionnaire veerkracht en spanning slechts vermeerdert. Een chaos zal dan het gevolg zijn, in plaats van de waarachtige vrijheid en zelfstandigheid, die wij den ïnheemsehen broedervolken krachtens onze zedelijke roe ping willen en moeten brengen. In de ver vulling dier roeping is geen plaats voor hand having van koloniaal beleid of Nederlandsch overwicht. Doch integendeel voor een volko men gelijkwaardigheid van alle deelen van het Koninkrijk. In dit bange uur van onze historie ga ons gebed op tot den God der vaderen, dat de Regeering van al degenen, die Hij over ens gesteld heeft, daartoe gericht zij, dat de Koning aller Koningen over hen en hun onderdanen regeer en moge, het rijk des dui vels hoe langer hoe meer verstoord en te niet gemaakt worde en wij, blank en bruin, onder hen een gerust en stil leven leiden mogen, in alle eerbaarheid en godzaligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2