Prof. dr W. J. Kühler in stilte ter ruste gelegd i5 8 h NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 23 NOVEMBER 194C Zijn verdiensten voor gemeente en predikanten geschetst In allen eenvoud 5js gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk over schot van wijlen prof. dr W. J. Kühler. in leven hoogleeraar aan het Doopsgez. Semi narium en de Gem. Universiteit te Amster dam, ter ruste gelegd. Onder de persoon lijkheden, die tijdens den rouwdienst in de aula aanwezig waren, merkten wij op: dr W. F. Golterman, voorz. van de Alg. Doopsgez. Sociëteit, prof. dr W. Leendertz, vertegenwoordiger van den rector-magnifi- cus der Amst. Universiteit, dr J. Dozy, vice- voorz. van het college van curatoren, ds O. v. d. Veen, te Amsterdam, mr C. P. van Eeghen, pres.-curator van het Seminarium, mr De Hoop Scheffer, penn. van de Alg. Doopsgez. Sociëteit en prof. dr J. N. Bak- huyzen van den Brink, secr. Teylers God geleerd Genootschap. Dr W. F. Golterman, die als eerste spr. het woord voerde, zeide, dat de dood van deze geziene figuur in de Doopsgezinde Broederschap groote ontroering heeft teweeggebracht. Als wij dan staan voor de majesteit van Hem, die Heer is van leven en dood, is het noodig, dat wij ons even bezinnen op het leven van dezen man, die reeds jong geroepen is geworden tot de op leiding van predikanten. Spr. gewaagde van de groote verdiensten, welke de overledene voor de Broederschap heeft gehad. Spr. memoreerde de zorg, die prof. Kühler had voor de studenten en het geloof, dat hij op elk terrein van zijn leven toonde, doch zeide ook, dat onze dankbaarheid zich in de eerste plaats moet richten op Hem, Die ons een mensch heeft geschonken met een warm hart voor het werk. waartoe hij werd ge roepen. Prof. W. Leendertz wees er op, dat de overledene een stempel heeft gedrukt op Uit de Omstreken ALPHEN a. d. RIJN. De afdeelingsbestmirders van den Ghr. Besturenbond vergaderden in „Concordia" onder leiding van hun voorzitter de heer A. Groeneveld, die in zijn openingswoord vooral de aandacht vestigde op de geeste lijke roeping op het terrein van den arbeid. Nadat het voor en tegen van het oonsu- mentencrediiet was besproken, kon men zich met het advies van het dag. bestuur, de leden vrij te laten, vereenigen, daar het niet mogelijk is hierin een uitspraak te doen, zoolang men niet weet, welke ver plichtingen worden aangegaan. Als spreker voor de propaganda vergade ring hoopt de 2e voorz. van het C.N.V. de heer W. Strijbis, op te treden. Ook door middel van raambiljetten en folders, dae in een landelijke propaganda-actie door het C.N.V. worden verspreid, hoopt het bestuur te bereiken, dat ieder zijn roeping verstaat om in dienst van Christus werkzaam te zijn, ook op het gebied der Chr. Vakorganisatie. Tevens vermelden wij, dat een Commissie is gevormd die zich met de principieele vorming van de Jeugd zal belasten. Tenslotte sprak de heer K. A. Versloot over „De vloek der zonde en de zegen van den arbeid". Op dit onderwerp volgde een goede be spreking. In het kerkgebouw van de Ned. Herv. evangelisatie op Ger. Gr. aan de Hooftstraat georganiseerd door den Raad voor inwen dige Zending. Drie godsdienstonderwijzers van den Geref. Bond traden als spreker op. Nadat de plaatselijke voorganger, de eerw. heer A. P. de Jong geopend had, sprak eerst de heer H. Zagt te Den Haag over het onderwerp: „Met Christus in de wereld"; tweede spreker was de heer A. van Scher pten zeel te NSeuwveen, onderwerp: ,.Met Christus door de wereld". De voorganger van de plaatselijke evangelisatie, de heer A. P. de Jong sprak tenslotte over: „Met Christus uit de wereld". Aan dezen avond werd medegewerkt door het Ned. Herv. zangkoor „Jubilate Deo" onder leiding van onzen plaatsgenoot, den heer D. van Vliet. HAZERSWOUDE Terwijl de vrouw van L G. zich uit haar woning naar buiten begaf, gleed zij uit over een blad van een boom en kwam zoodanig te vallen, dat zij haar rechterschouder kneus de en eenige ontvellingen opliep. HILLEGOM Dinsdag a.s. zal het Chr. Gem. Koor „Asaf" medewerking verleen en aan een con cert, dat in Ben nebroek zal worden gegeven in de Stiohtingskerk op het terrein „Vogelen zang". De Chr. Jongelingsver. „Psalm 119 9" zal op Dinsdag a.s. haar 71e jaarvergadering houden in zaal „Flora". KATWIJK Maandag a.s. tè 7.45 uur zal voor den Katwijkschen Kunstkring in de Oranjezaal komen declameeren Nel Oosthout in .Jeanne d'Arc" van Shaw. Het belooft een prach tige avond te worden. De nauitTeiking van schoenenbonnen (eindcijfer 7) geschiedt op Donderdag 28 Nov. a.s. van 8.30—11.30 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. De A. R. Propaganda club „Groen van Prinsterer" hield haar 18e jaarvergadering in de zaal achter de Geref. Kerk, o.l.v. haar voorzitter, den heer C. A. v. d. Gugten. Na een kort openingswoord heeft de voorzitter een overzicht gegeven van den politieken toestand. Vervolgens kreeg de heer C. Kor- pelshoek het woord ter behandeling van het onderwerp: „Het vraagstuk van den Christe- lijken Staat", waarop een geanimeerde be spreking volgde. Kunnen wij nog wel spre ken van een Christelijken Staat in ons land? We kunnen nog wel zeggen, dat de grond slagen van ons staatsleven nog christelijk zijn. maar het is zeer te vreezen, dat wij spoedig hier van zullen worden afgeslagen. Voorts werden speciaal de gevaren van de Barthiaansche Theologie in het licht ge steld in verband met de idee van den Christelijken staat. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Schoneveld, die aftredend was. herkozen. Plannen werden verder besproken, om te bereiken meer jonge leden naar de ver gaderingen te krijgen. vele jonge predikanten. De majesteit van den dood. aldus spr., vaagt alle mensche- lijke voortreffelijkheid weg en wat blijft er over? Alleen Hij, in wijens naam wij zijn gedoopt en waarmede wij de doodsvallei kunnen betreden. Na prof. W. J. Kooiman, die dankbaar was dat hij de opvolger van den overledene mocht zijn, sprak ds J. Snaayer als leerling. Spr. zeide, dat zijn leermeester als mensch vaak moeilijk te doorgronden was, doch dat hij boven alles voor ons heeft gestaan als mensch, die zeer goed doorgrondde. Nadat een vriend van prof. Kühler, de heer De Meyer, een kort woord had gespro ken, ging de stoet naar de groeve, waar een zoon van den gestorvene, dr P. F. Kühler. voor de belangstelling bedankte. KATWIJK AAN ZEE. De laatste weken werden we meer malen opgeschrikt door zwaardere en min der zware ontploffingen en wanneer dit ge paard ging met het ronken van de mili taire vliegtuigen van het vliegveld, wekte dit herinneringen uit den oorlog op. De ont ploffingen zullen echter tot het verleden behooren. De munitie, die in de duinen tot explosie werd gebracht, is nu vernietigd. In de Nieuwe Kerk zal op Woensdag a.s. om 8 uur een kerkconcert worden ge geven door het Chr. Gem. Koor, dir. Paul Pul van den Haag. De heer Cor Bezemer zal accompagneeren. Medewerking zullen verleenen Willy Liesveld (sopraan), Riet Nyenhuis (alt). Henk Meedendorp (bas-bar-i riton). Feike Asma foreeU .pn c Langmuur (piston). In de Oranjezaal va*i nel Jeugdhuis werd de ouderavond gehouden van de Herv. School Hl, hoofd de heer C. Bezemer. De avond stond oi.v. ds C. H. v. Harten, die in zijn openingswoord wees op den nood van het gezin, We merken in dezen tijd op de groote ongehoorzaamheid en uithuizigheid van de jeugd. Als ouders hebben we de roeping de kinderen bezig te houden, een goede sfeer te scheppen. De oorzaak van dit groote euvel is wel, dat ouders niet meer kunnen opvoeden. Wij samen, ouders, onder wijzers en predikanten hebben tot taak mee te helpen op te voeden in de leering en ver maning des Heer en. Hierna sprak het hoofd der school, de heer C. Bezemer, over het onderwerp: „Laat de kinderkens tot mij komen". Van belang is, de kinderen op te voeden in de vree ze des Hoeren en laten we hen gedenken in onze gebeden. Na de pauze waarin de traditioneele kof fie met koek gepresenteerd werd, gaf de heer J. v. d. Hucht een aardrijkskundeles, waarna door denzelfden onderwijzer nog een paar films vertoond werden over Indië. In „Casa Cara" vergaderde de afd. Kat wijk v. d. Ned. Moderne Middenstandsbond o.l.v. den heer J. Hoppembrouwer. De Bonds - penningmeester, de heer F. Brinckman van Den Haag refereerde over het vraagstuk van de loonem en prijzen en het optreden van de prijsbeheersching. Er wordt beweerd, aldus spr., dat de middenstand de prijzen te hoog houdt. Hun winstmarge is te hoog. Dit met het oog op het loonpeil van de groote massa. Spr. bestreed in 't algemeen de noodzakelijk heid van kunstmatige prijsverlaging. Wil men tot prijsverlaging overgaan, dan moeten er meer grondstoffen ingevoerd worden en dan dringen wij aan op verlaging der prijzen aan de bron, der grondstoffen. Dat zal effect hebben. Aan den eenen kant wil men nu de winstmarge met 1/4 verminderen, maar aan den anderen kant stijgen de loonen en sociale lasten. De bedrijven moeten echter door hun winst ook in staat zijn deze loonen en lasten te betalen. Vergeten dient niet te worden, zoo vervolgde spr., dat langzamer- aan een tendenz aanwezig is van verlaging der prijzen, waardoor voor den middenstan der opnieuw nieuwe stroppen komen, mede gezien de kwaliteit van de hedendaagsche artikelen, waar vele bedrijven mee vol zit ten. Tenslotte behandelde spr. nog de prijs vorming en de prijscontrole, waarbij spr. ten sterkste de handelwijze van de prijs- razzia's in Den Haag en Amsterdam afkeurde, niet met het oog op den zwarten handelaar, maar wel met het oog op de groote massa bonafide handelaren. Aangedrongen wordt op medezeggenschap in de prijsvaststelling. Op deze met aandacht gevolgde rede volgde een gedachten wisseling. LISSE. De uitreiking van bonkaarten zal plaats vinden te Lisse als volgt: letters AF, Don derdag 26 Nov.. G—K Vrijdag 29 Nov., LR Maandag 2 Dec. en SZ Dinsdag 3 Dec. tel kens van 912 en 13.3016 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Haase. De bazar ten bate van de kas der kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente, welke werd geopend door den president-kerkvoogd deen heer M. Veldhuijzen van Zanten Rz, is een succes geworden. Het damescomité, onder de energieke leiding van mevr. Dek ker, heeft een prachtig resultaat weten te bereiken, waaraan echter veel werk ten koste werd gelegd .De wensch, bij de opening uitgesproken, dat hierdoor in het kerkin terieur eenige verbetering zal worden aan gebracht, moge nu in vervulling gaan. OEGSTGEEST. De veehouder L. heeft aangifte gedaan van diefstal van f 10, terwijl verder ver schillende materialen en gereedschappen zijn meegenomen. Ook is een gegalvaniseer de ijzeren vuilnisbak ontvreemd. Bij een nader onderzoek heeft de politie de hand kunnen leggen op een zekeren G. K. uit Leiden, die van den diefstal wordt verdacht. Dezer dagen had op onverklaarbare wijze op den Leidschen Straatweg een aan rijding plaats van een luxe-auto met het hekwerk van een der huizen. Het bleek, dat de bestuurder, een zekere J. H. Z. uit Den Haag, zich in volkomen ontnuchterden toe stand in den wagen bevond. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de bestuurder op het politie-bureau bij zijn positieve werd gebracht. De heer C. K. deed aangifte van dief stal van een transformator alsmede een hoe veelheid staaldraad uit zijn werkplaats. H. P. J. te Leiden werd hiervan verdacht en bij het verhoor legde deze een bekentenis af OUDE WETERING. Doordat een vrachtauto, beladen met kool, gistermiddag omstreeks 3 uur, te veel aan één zijde de pont bij v. S opreed, maakte de overhaal al zeer gauw zwaar slagzij en zonk dan ook na eeniegen tijd. De vracht auto werd door een kraanwagen weer op het droge gebracht, de pont moet echter nog worden gelicht. Het grootste gedeelte van de kool ging verloren. RIJNSBURG. Na verschillende teleurstellingen kwam thans bfj den Kerkeraad der Geref. Kerk (art. 31 K.O.) het verheugende bericht bin nen, dat ds Joh. de Wal te Noordbergum het op hem uitgebrachte beroep heeft aange nomen. Ds de Wal werd 24 April 1907 geboren, studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en was in enkele plaatsen ais hulp prediker werkzaam, waarna hij op 9 Nov. 1941 zijn ambt aanvaardde bij de Geref. Kerk te Noordbergum. Het is de bedoeling, dat ds Wal in begin 1947 zijn intrede doet in deze gemeente SASSENHEIM De uitreiking bonkaarten le en 2e periode 1947 heeft plaats in de Burgerzaal op Maandag 25 November voor de letters A t/m J Dinsdag 26 Nov., voor de letters K t/m R Woensdag 27 Nov., voor de letters S t/m Z. Medegebracht moet worden de 2de ddstributiestamkaart zonder inlegvel. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr J. Dommiss ie. Mej. Betsy Beerhorst is geslaagd voor het diploma Kantoorstenograaf, snelheid 130 lgr per minuut. De collecte voor „SIMAVI" heeft f 727.78 opgebracht. Op bijna 79-jarigen leeftijd is de heer G. Heemskerk overleden, bekend ingezetene onzer gemeente. Vele jaren is hij koster ge weest in de Geref. kerk. Zijn gezondheid was den laatsten tijd van dien aaTd dat hij aan huis gebonden was. De burgemeester maakt bekend, dat hij in opdracht van den Minister van Binnen- landsche Zaken een plaatselijke prijzen- c om missie heeft ingesteld, welke ten doel heeft met behulp van het publiek de vast gestelde prijzen te handhaven en de zwarte prijzen te weren. De Commissie bestaat uit mevr. S. Boelensv. d. Woude, mevr. J. KortekaasNiekerk en de heer en J. v. d. Hulst, A. Verhoog en J. N. Verkleij. Voor het praktijkdiploma boekhouden op practischen grondslag is geslaagd mej. C. Beiie ue U.L.O.-afdeeling van De Visser- school heeft gisteren den ouders een ouder avond in optima forma geboden, die den band tusschen hen en de school weer nauwer heeft aangehaald. Het was voor de onderwijzers PUZZLE VAN DE WEEK HORIZONTAAL: 1, 5, 6. 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18. 19, 21. 23, 24. 25. 27, 29, 30, 31, 32, 34, 35, 37, 38. 41, 42. 43. VERTICAAL: 1. 2. 3. 4. 5. 7. 9. 12, 13, 14. 1 1 3 4 6 7 9 IO II 12 O 14 15 16 17 IS '9 2o 21 22 23 24 25 26 27 28 -V 30 31 32 33 34 35 36 37 39 41 42 43 /W. 16, 20, 22, 25, 26. 27. 28. 33, 36. 37, 39. 40. De woorden die u moogt gebruiken krijgt u er direct bijen u moet ze zelf een plaats in de teekening geven. Dus achter ieder cijfer wordt het juiste woord geplaatst. Hier volgen de te gebruiken woorden in alphabetische volgorde: aan ach Alva ar ara aren as ba cel distribueeren e.a. Ede Ee efli el Epe es iep ik Ir. kap kat lek lijs meun mis nis Ob old Olten paal pas pasta pen plas ra rank ree rei roe sado sar sjacheren S.S. staartvin stekelbaarsje tap tot trip t.t. De oplossingen van de puzzle van vorige week: HORIZONTAAL: 1. zwam 5. prul 9. Ir. 10. Io 11. E K. 12. st 13. ter miet 15. rest 17. ster 18. Hl 20. ora 21. ore 22. grap 23. kern 24. klaar 25. biet 27. oase 29. urn 31. air 33. lee 34. iets 36. Aken 38. gezeten 41. ei 42. na 43. e.d. 44. do 45. deel 46. merg. VERTICAAL: 1. zwierig 2. wartel 3. Aries 4. moor 5. prei 6. raket 7. ulster 8. luieren 14. margarine 16. top 17. sak 19. laken 21. Oeral 25. buizerd 26. tas 27. ora 28. eenhoog 30. regime 33. eender 35. tenue 37. kedde 39. maal 40. term. Prijswinnaars „Puzzle-oplossingen". le prijs J. C. Heijmans, Hooge Rijndijk 103, Zoeterwoude; 2e prijs mej. J. Salman, Middel weg 14, Leiden; 3e prijs A. G. Ackerman. Leidscheweg 118, Voorschoten. Oplossingen dienen te worden Ingezonden uiterlijk Vrijdagmorgen a.s. per brief kaart met in linker-bovenhoek adreszijde de vermelding „Puzzle-oplossing". KV. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND AAN DE TOEKOMST, DENKEN -was steeds de plicht der ouders. Dubbeltje voor dubbeltje, gulden voor gulden werd hiertoe opzij gelegd en op vaste tijden naar de spaarbank gebracht - hetzij voor de kinderen, hetzij voor extra uitgaven, voor moeilijke tijden of voor den ouden dag. Het viel niet altijd mee en toch moest het er vanaf. Ook thans rust op elkeen de plicht van sparen - vooral voor de tijden, dat er het noodige moet worden aangeschaft. Het is nu ook weer mogelijk om te sparen zonder op de kwaliteit of op den prijs van de voeding te bezuinigen, want één firma wijst U den weg: En betere waar - En 10 procent. Dusvoor f 10.- cassabons een gulden gespaard. geen gemakkelijke taak geweest het pro gramma aan zang en declamatie samen te stellen, daar de leeftijd der leerlingen zjjïi beperkingen stelt. Wij zouden alle overige voordragers onrecht doen wanneer wij een hunner in het bijzonder zouden noemen, want allen zonder uitzondering leverden keurig werk, dat van een degelijke voorbe reiding getuigde. De verzen waren met zorg gekozen en werden uitnemend ten gehoore gebracht. De nieuwe onderwijzer, de heer Van Dasier, maakte een gelukkig entree met z'n zangkoortje, gevormd door een groep meisjes uit alle klassen. Het repertoire was uitgebreid, maar eenvoudig van opzet en het beluisteren van koor-, zoowel als solo zang. was allen een genoegen. Uit de causerie van het hoofd der school, den heer Van Efferink, bleek, dat er bij het bestuur plannen bestaan om op korten ter mijn de school van een 3-jarige om te zet ten in een 4-jarige, zulks in navolging van het meerendeel der U.L.O. Scholen. Van slechts ongeveer 5 pet. der leerlingen kan gezegd worden, dat zij een 3-jarige cur sus zonder bijzondere moeilijkheden kunnen volgen en dit percentage is te gering om als maatstaf te nemen. Van de overige leerlin gen geldt, dat de leerstof in een te korten tijd bijgebracht moet worden, waardoor te weinig gelegenheid voor ontspanning over blijft. Het voornaamste bezwaar is evenwel, dat voor het Godsdienstonderwijs, de Kerk geschiedenis en Zending te weinig tijd be schikbaar is. Met de ouders werd over deze plannen van gedachten gewisseld, waarbij bleek dat zij, niettegenstaande enkele be zwaren, met instemming werden begroet. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Kerkhof, Voorstraat 23. Telefoon 493 WARMOND Warmonds Fanfare heeft voor haar le den in de zaal van Hotel de Stad Rome een uitvoering gegeven. De voorz., de heer J. Bergman, opende met een woord van wel kom, in het bijzonder tot den eere-voorzit- ter der vereeniging. notaris P. H. Rorrveijn en haar scheidenden directeur, den heer M. Bolderdij-k, die na 25 jaar directeur van het corps te zijn geweest, ontslag heeft genomen. Spr. bracht hem in welgekozen woorden dank voor 'tgeen hij voor Warmonds. Fanfare heeft gedaan. Alle aan ons vaandel prijkende me dailles zijn onder leiding van haar direc teur op de resp. concoursen veroverd en na mens de vereeniging bood spr. den heer Bolderdijk het eere-lidmaatschap aan. Nadat de eere-voorzitter den scheidenden directeur dank had gebracht, werd olv. den nieuwen directeur het concert met een pit tige marsch geopend. Het programma van een zestal nummers werd keurig uitgevoerd en in het bijzonder willen wij noemen „Atilla", Surl. Opera de Verdi. welk nummer op uitnemende wijze ten gehoore werd gebracht. Na de pauze werd het tooneelstuk in drie bedrijven „Ni- codemus en zijn schaduw" opgevoerd. Geen gemakkelijk stuk, maar het werd toch zeer goed vertolkt. De aanwezigen hebben flink gelachen en gingen voldaan huiswaarts. WOUBRUGGE. Nu het niet mogelijk blijkt te zijn om in samenwerking met de vereeniging Volkson derwijs tot oprichting van een Chr. Kleu terschool te komen, heeft het bestuur van de Chr. Nat. School besloten een bewaar school te stichten. Op 2 Dec. a.s. zal met deze werkzaamheden worden begonnen; voorloo- pig in het vereenigingsgebouw >rImmanuél,\ Als leidster zal optreden mej. Kr. Zandatra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3