Zeventig millioen méér voor Kinderbijslag 4fii Reeds 60.000 Amerik. mijnwerkers in staking Internationaal handelscentrum te Rotterdam 1 <11 WIL LKTOSCHE COURANT S WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 DUURT UITERLIJK TOT 1 JANUARI 1950 Katholieken eischten te veel voor de kinderen. Rood wenscht verrui ming van echtscheidingsgronden. Bureau Nat. Veiligheid. Zeden verwildering. Doodstraf. Ma jesteitsschennis. (Van onzen Pa riemen tsredacteur) Minister DREES heeft de sprekers over het Kinderbijslagontwerp beantwoord. Hij moest toegeven, dat dit „ki-nd van den nood" eigenlijk niet meer den naam van Kinderbij slag mocht dragen, maar meer juist, als een duurtébijslagontwerp kon worden gekwalifi ceerd. Hij verwachtte tegen het voorjaar da ling van prijzen en had mede daarom ern stige bezwaren om, gelijk de Katholieken wilden, de toeslagen nog hooger op te voe ren, nu een zoo belangrijke verruiming plaats heeft. Zelfs de landarbeiders behoo- ren niet meer tot de minst ongunstige toon groepen. Den toeslag laten beginnen met het eerste kind was een kwestie van zakelijke oplossing. Mede daarom had hij ook geen bezwaar om de "wet een tijdelijk karakter te geven. Als kinderbijslag ware het juister geweest te beginnen met het derde kind. Dat was de minister met de heeren STA PELKAMP die sprak van een insluipsel en KIKKERT eens. En ook met de prin cipieel daarmee parallel loopende meening van den heer ANDRIESSEN, Deze trachtte echter uit het ontwerp, dat ongeveer 70 mil lioen zal kosten, nog meer te halen. Zijn beide daartoe strekkende amendementen werden echter verworpen. De Kamer was het met den minisler eens, dat de groote gezinnen zoo belangrijk vooruitging en, dat een schepje er nog weer bovenop, niet ver antwoord was. Zelfs de groote gezinnen met verdienende kinderen zouden dan nog meer toeslag krijgen. Die verdiensten zijn vaak niet gering. Jongens van 14 a 15 jaar, die f 20.en meer per week verdienen, zijn geen uitzonderingen meer en men behoeft voor meisjes onze advertentiepagina's maar na te kijken. Deze aanslag op het Kinder bijslagfonds slaagde dus niet, doordat de hebberigheid te ver ging. Hij werd met de 28 Katholieke stemmen tegen 56 van die der andere Kamerleden verworpen. Een poging van den heer NEDERHORST ▼an de P. v. d. A. om invalide kinderen onder de uitkeering te brengen, kon wegens de daaraan verbonden administratieve moei lijkheden, niet doorgaan, hoe sympathiek de bedoeling sommigen ook was. (Verworpen met 35 tegen 41 stemmen, P. v. d. A. op twee na, de communisten en een paar Ch. Hist, stemden er voor). Tenslotte werd nog als termijn, waarop de regeling weer door een goede Kinderbijslag regeling zal moeten zijn vervangen, in de hoop dan ook weer tot een normalen loon- opbouw te kunnen komen, vastgesteld op 1 Januari 1950. Een amende ment-NED ER- HORST met een sub-amendement van den heer STAPELKAMP bracht deze bepaling in de wet. Deze werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen, nadat de Katholieken nog verklaard hadden, dat zij toch maar voor zouden stemmen. Vervolgens is de Kamer begonnen aan de begrooting van Justitie. Verschillende juri dische onderwerpen bleken de belangstel ling te hebben. Over de echtscheiding spra ken de heeren DONKER (P. v. d. A.), en STOKVIS (comm.), die naar verruiming der echtscheidingsgronden haakten, terwijl de heeren ROOLVTNK (Kath.), v. d. FELTZ (C.H.) en TERPSTRA (A.R.) de ministerieele voorstellen ter zake zullen afwachten en nog enkele desiderata uitten. De rechtskracht van wetsbesluiten had eveneens al ge-me en>e aandacht: In verband met de ontstellende publicaties over het Bureau Nationale Veiligheid een soort S.D. of Gepeoe hoopte men spoedig voldoende inlichtingen te ontvangen met de bedoeling aan het bestaan van dit lichaam in den tegen- woordigen vorm een eind te maken en het in ieder geval in handen der justitie te bren gen. De verwildering der zeden had de aan dacht van den heer ROOLVINK. Met de wet alleen is dit probleem niet op te lossen, want wat wil de wet zonder goede zeden? De wet alleen is in dit opzicht onmachtig en daarom was het zeer juist, dat de heer TERPSTRA wees op hetgeen geschieden kan door kerk en evangelisatie, maatschappe lijke vereenigingen, pers en radio. Ook deze laatste, maar dan moet zij iets veranderen. Want tegenwoordig is het vaak zoo, dat èr eer een spotten is met goede zedelijke op vattingen. Over de doodstraf spraken de heeren TERPSTRA en v. d. FELTZ om beide te wijzen op de noodzaak, dat de overheid voor ergerlijke misdrijven de be schikking behoort te hebben over de dood straf. De heer TERPSTRA kon er aan her inneren, dat hij en de zijnen het geweest Zwaarste landwachter uit NederlandT' Krijgt 20 ]ur. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken). De Raad van Cassatie veroordeelde heden Hero Willem Ho vin ga uit Midwolda, we gens hulpverleening aan den vijand, tot 20 jaar gev.straf, overeenkomstig het vonnis van het Hof te Leeuwarden. Verd. was wel het ergste type van landwachter, dat men zich in de oorlogsdagen kon voorstellen en had zich in Friesland wel aan alle slechte praktijken schuldig gemaakt, waarvoor de Landwachters toen berucht waren. zijn, die m Mei 1940 aangedrongen hebben op invoering der doodstraf voor gevallen, waarvoor zij later bij wetsbesluit is inge voerd door Londen. Er is alle kans, dat we bij een nieuwen oorlog weer voor dezelfde leemte zullen staan voor het gruwelijke misdrijf van landverraad. Voor het strafbaar stellen van majesteits schennis pleitte Mej. TENDELOO (P.v.d.A.) terwijl de heer v. DIS (S.G.P.) den middag besloot met een waarschuwing tegen de verwildering der zeden.. - Ter gelegenheid van de afkondiging van de nieuwe Grondwet in Japan maakte keizer Hirohoto met zijn gemalin een rijtoer door de hoofdstad, waar hij door honderdduizenden werd toegejuicht. DAT IS 15 PCT VAN HET TOTAAL De mijmverkersstaking in Amerika, die zich niettegenstaande de waarschuwingen der regeering tot alle betrokken arbeiders, dreigt uit te breiden, is een uitvloeisel van de eerste staking in de lente van dit jaar. Zij duurde 59 dagen en eindigde, toen de regeering en de „United Mine workers Union" een contract toekenden, dat de arbeiders 18V2 dollarcent per uur loonsver- hooging, vacantie met behoud van loon en andere sociale voorrechten garandeerde. De particuliere ondernemers weigerden de con sequenties van dit contract te aanvaarden, zoodat de regeering de mijnexploitatie over nam. Thans eischt Lewis, de mijnwerkers leider, een nieuw collectief contract. Een reg eer ings voor stel om gedurende een ar- beidsvrede van zestig dagen te onderhande len, wees hij van de hand. Hij is van mee ning, dat het contract hem het recht geeft binnen tien dagen onderhandelingen over Maasstad knooppunt voor handel op Europa Er zijn plannen in voorbereiding voor de stichting van een groot internationaal han delscentrum te Rotterdam, dat den handel van Overzee op Rotterdam wil samentrekken en de Maasstad wil maken tot een knoop punt voor den handel op Europa, waarbij vooral aan deelneming van Amerikaansche zijde is gedacht. Had men vroeger gedacht aan den bouw van een wolkenkrabber in A'dam. in de bezettingsjaren werd aan Rot terdam de voorkeur gegeven, daar door de verwoesting in Mei 1940 grond in de binnen stad gemakkelijk beschikbaar is. Daar een wolkenkrabber in het hart van R'dam het stadsbeeld zou dooddrukken en de kosten te hoog zouden worden, is besloten een ge heel complex van gebouwen te ontwerpen. Na den bouw van één eenheid zal van het behaalde succes de voltooiing van de plan nen afhangen. Benige vooraanstaande han- Het drukken der prijzen (Vervolf) van Pao 1) Tegen onjuiste of onwaardige controle zal worden gewaakt. De knoeiers hebben het echter voor vele bonafide en vakkundige middenstanders bedorven. Reeds om deze reden is de samenwerking tusschen arbei der, middenstander, fabrikant en landbou wer in één commissie uitermate nuttig. Uit het feit, dat naast de voortgezette controle op den middenstand nu, dank zij het vele verzamelde materiaal, een versterkte actie tegen groothandel en industrie gaat begin nen, mag ten overvloede blijken, dat niet de middenstand speciaal, doch het euvel «van de prijsopdrijving in het algemeen doel is. Niet slechts medewerking, doch ook practisch initiatief wordt van het bedrijfsleven ge vraagd in den strijd voor de productie van goederen, waaraan reëelë behoefte bestaat, tegen de laagst mogelijke prijzen. De strijd tegen de inflatie moet een strijd van het ge- heele volk zijn, in verband waarmee deze Centrale Adviescommissie voor de Prijspoli tiek wordt ingesteld. delslieden uit R'dam hebben in Amerika reeds contact opgenomen met diverse zaken- menschen en met het bouwwezen en men verklaart, dat met de Ned. plannen zeker rekening zal worden gehouden. In ieder ge val was men het er over eens, dat een even tueel te bouwen complex een centrum zou moeten rijn, waar de draden van den inter nationalen handel van geheel de wereld zouden samenkomen, eensdeels om de goe deren te ontvangen en er transacties af te sluiten, anderdeels om van daar uit de ver zending te vergemakkelijken. nieuwe voorwaarden te vragen. De oproep der regeering aan het werk te blijven, is reeds door 60.000 arbeiders ge negeerd. Het Federale Gerechtshof gaf de regeering de bevoegdheid voorloopag tegen contract breuk op te treden. MR T. J. NAUDIN TEN CATE Zooals wij reeds meldden, is m.i.v 1 Jan a.s. benoemd tot archivaris der Ned. Herv kerk rar T. J. Naudin ten Cate. De nieuwe functionaris werd in 1899 te Nijmegen gebo ren en studeerde aan de R.U. te Leiden. Hij was eerst werkzaam bij de Ned. Handel-Mij te Amsterdam en werd in 1939 volontair op -iik=arcn:.ef te 's-Gravenhage In 1943 deed hij examen voor wetensch. archief- euaar le kl., waarna hem opdracht ge geven werd het groote archief Fagel te or denen. Mr Naudin ten Cate is sinds eenigen tijd werkzaam als seer, van prof. dr J. N Bakhuizen v. d. Brink te Leiden, den huidigen archivaris. Hij maakte in die kwaliteit drie inspectiereizen naar de kerkelijke archieven in Zeeland. Hij is ook penningm. van de ge schiedkundige vereeniging „Die Haghe" en voorz. van de Hulpbank van 1851. Van zijn hand hebben verschillende publicaties het licht gezien. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Ds P. N. Kruyswijk te Amsterdam is be noemd tot lid van de comm. van advies van den Ned. Bond van J.V. op G.G., i.D.v. prof. C. Veenhof, die voor een herbenoeming bedankte. De bondsdag zal in 1947 zoo mogelijk te Groningen en in 1948 te 's-Gravenhage ge houden worden. Ter gelegenheid van het 60 i. bestaan van den bond in 1948 zal een supple ment op het gedenkboek over de laatste 20 jaar het licht zien, terwijl een herdruk zal worden uitgegeven van het boek: „Van jeugd en moed en kracht". De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 47. Ze bonden de bocLmi nu met het touw wat beter vast en belden aan bij mijnheer Spaak in het Knollenflaaixtje, waar de kof fer bezorgd moest worden. Gelukkig keek meneer Spaak niet in de koffer, maar zei, dat ze brave jongens waren en gaf hun een dubbeltje fooi, waarop ze gauw krentenbol len gingen kopen. Toen mijnheer Spaak ech ter even later de koffer openmaakte, riep hij woedend u-it: „Dat moeten ze me nóg eens leveren 1 Dan zijn ze nog niet gelukkig I" 48. Een half uur later arriveerde Klaas in het dorp. Hij vroeg bij den kruidenier om een doos, deed er de opgeraapte spullen in en belde eveneens bij meneer Spaak aan., die nog sta?eds van woede stoomde en met rollende ogeh opendeed. „Meneer, hier zijn de overau!" zei Klaas, want hij kreeg me daar meteen van den heer Spaak, die dacht, dat hij wéér voor de gek gehouden wend, een opstopper, die raak was. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Spijkemsse J. J. Stoutjes- dijk te Tuil; te Welsrijp (toez.) en Baijum S. Bijl te Hoogekerk. Aangenomen: naar Gennep (toez.) C. A. de Ridder, legerpred. m. verlof te Zeist; naar Tzummaruim D. J. Miedema, cand. te Rottevalile. Bedankt: voor Bleiswijk (toez.) C. C. KI enkx te Op- en Neder-Andel; voor Eem- nes-Buiten J. C. Stelwagen te Giessendam- N. Hardü/nxveld; voor Gouderak en Noordien A. J. Wijnmaat BH te Leerbroek; voor Heer- Hugowaard C. A. Schenk te 's-Heerenberg; voor Vaals en Westeremden C. A. de Ridider, l3gerpred. m. verlof te Zeist; voor Valburg- Homoet W. L. Mulder te Rijssen; voor Veere* Heinenoord en Burgh (Z.) W. v. Hoogevest, oand. te Amersfoort. Benoemd: tot hulpprediikster te Utrecht mevr. de wed. H. C. Boon-de Ge^r, cand. te De Bilt. Geref. Kerken. Beroepen: te Achlum C. L. Ruben te Zevenhoven en Noorden; te Ten Boer (Gr.) C. Glaubitz te Warns; te Katwijk a. Zee R. Ypma te Loppersum; te Leiden (.vac. R. C. Harder) (voor stud. Oosterlangen) A. G. Ho nig, beroepen miss. pred. op Java; te Maas tricht C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer; te Oosterwold (voor Finster wol-de) D. v. d. Meulen, cand. te Hilversum; te Overveen W. Fijn van Draat te Bandoeng, met verlof te Laren (N.-H.). Aangenomen: naar Ruinerwold-Koe- kasige M. Vreugdenhil te Meliskerke. Bedankt: voor Puttersihoek M. Vreug denhil te Meliskerke; voor Utrecht P. H. de Kleer te Delft. Benoemd: tot hulppred. te Enschede ds H. Retel te Haaksbergen. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen: naar Rijnsburg Joh, de Wal te Noordbergum. Bedankt: voor Rotterdam-Kralingen E. Th. v. d. Born te Amersfoort. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te We esp J. P. v. Heest te Am sterdam J. B. Reynders te Ede en J. J. Simon te Gouda. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Kampen R. Kok te Vee- nendaal. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen: te Den Helder W. v. Dijk te Capelle a.d. LJseL Ds G. v. Duinen in het zilver Ds G. Duinen, Geref. predikant te Was senaar-Zuid. viert Woensdag 27 Nov. a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 4 Juli 1892 geboren en studeerde aan de V.U. In 1921 candidaat geworden, aanvaardde hij 27 Nov. van dat jaar zijn ambt te Zegwaart c.a. In 1924 vertrok hij naar Schiedam. Hier volgde hij in 1927 zijn benoeming tot leger- predikant in Ned.-Indië, waarom hij eervol emeritaat ontving. Hij arbeidde resp. te Ma- gelang, Malang en Bandoeng. Ook de jubi laris en zijn gezin hebben aan den lijve on dervonden wat de terreur der Jappen betee- kende. In den zomer '46 verbond hij zich aan de kerk van Wassenaar-Z. Ds v. Duinen is een prediker van uitzonderlijke kwaliteiten. De gedenkdag van ds v. Duinen zal niet on opgemerkt voorbijgaan. BIJZONDERE LEERSTOEL SOCIOLOGIE. Volgens een besluit van 28 Oct. 1946 is, overeenkomstig art. 170 der Hooger Onder wijswet de stichting „Leidsch Universitetis- fonds" aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.U. te Leiden een bijzonderen leerstoel te vesti gen in de sociologie. ONTHEFFING BETALING COLLEGEGELD. De minister van O., K. en W. heeft beslo ten voor de jaren waarin een student zich niet heeft kunnen laten inschrijven wegens zuiveringsmaatregelen, ontheffing te verlee- nen van de bepalingen, dat de betalingen van het collegegeld in achtereenvolgende jaren moeten rijn geschied. PERSONALIA. Dr F. H. van Naersen heeft gisteren zijn ambt van lector in de land- en volkenkunde van Ned.-Indië en de Indische talen te Wa- geningen aanvaard. BENOEMING EN ONTSLAG. Bij beschikking van den Minister van O., K. en W. is op grond van het Zuiveringsbe sluit 1945, van 5 Mei 1945 af aan dr R. W. Weitzenböck, hoogl. aan de Gem. Univ. te A'dam. ontslag verleend: benoemd tot gew. hoogl. in de electro-techniek te Delft ir M. de Lange, van de „Electrotechnische In dustrie" v.h. Willem Smit en Co., te Slik kerveer; aan dr C. W. Vollgraff, ing. 16 Sept. 1946, eervol ontslag verleend als gew. hoogl. te Utrecht, met dankbetuiging. PROMOTIES. UTRECHT, 19 Nov. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde C. Vaandrager, arts te Groningen, geb. te R'dam, op het proefschrift „De beteekenis van de bloedbe- zinkingssnelheid in de praktijk". ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 19 Nov. Geslaagd apoth.asw.-ex.: de dames A A Lems en L M Wortelboer, bei den te Rotterdam, A R Kuiper te Midwolda. Chr van der Vleuten te Nijmegen; prop. ex. Godgeleerdheid: T Korporaal te 's-Graven hage. DELFT, 19 Nov. Geslaagd prop. ex. bouwk. ir: D H Kiewiet de Jonge, Olde- berkoop, H Roebbers, Deventer: prop. ex. civiel- ir: J Nfjman, Zutphen: prop. ex. elec tro technisch ir: W K Hofker. Ammerstol; prop ex. sebeik. ir: A H M Brugman, Am sterdam. M F Kooistra, Krimpen aan den IJssel, J G Westra, Assen: cand. ex. werk- tuigk ir: J van Woerden, Akkrum, gem. Utingeradeel; cand. ex. electrotechnisch ir: F Smit, Ridderkerk, R F Storm. Uare; cand. ex. civiel ir: E A Bierdrager. Alkmaar, J van der Kleii. Havelte. A J Lindenbergh, Heemstede. H L J C D Outmana, Londen, A Sitsen, Batavia, L M C Touw, Rotterdam, C van der Veen. Rotterdam: ir. ex. electro technisch ir: H van Lambalgen. Rotterdam; ir ex civiel ir: O van Uchelen, Amersfoort; ir. ex. werktuigk. ir.: E van Gunst. '6-Gra- venhage, P Sauerbier, Pangkal Pinang. GRONINGEN, 20 Nov. Geslaagd: voorber- Godgeleerdheid: H Woldendorn. Leeuwar den; doet. wis- en natuurk. (scheikunde); H Pos Una, Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2