Duitsche jeugd over Kerk en Godsdienst Fokker: Van ons straalvliegtuig komt niets Onaanvaardbaar 't Australische volk is niet anti-Nederlandsch NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 19 NOVEMBER 1943 (Bijzondere correspondentie) Twaalf jaren Hitlerregime hébben ln Duitschland al evenmin de godsdienstige gevoelens der bevolking kunnen dooden als vijfentwintig jaar bolsjewisme dat in Rus land hebben kunnen doen. Dat pleit meer voor de degelijkheid van de religieuze over tuiging der betreffende volken dan dat het twijfel rechtvaardigt ten opzichte van het stelselmatig streven der genoemde staats systemen naar een vernietiging van elk soort kerkelijk leven. Wie de ideologieën van het nationaal- socialisme en het wezen van het Christen dom beide kende, moest er zich van bewust zijn, dat Hitlers „wereldbeschouwing" en de Christelijke levensbeschouwing ten eenen male onvereenigbaar waren en vele princi- pieele nationaal-socialisten waren eerlijk genoeg, dat te erkennen. De strijd, dien Hitier en zijn profeten van het „eeuwige Duitschland" tegen de kerk en tegen iederen vorm van godsdienst voerden, heeft het in den loop van twaalf heillooze jaren aan de geheele wereld duidelijk gemaakt dat in het Derde Rijk aan het Christendom geen plaats werd gegund. Met behulp van de „Duitsche Christenen" een wolf in schapenvacht en met een surrogaat-religie, welke culmineerde in de these van de heiligheid van het bloed en van den bodem, met pogingen om den „Führer" als een nieuwen messias en het streven naar zuiverheid van ras als een zaligmakende idee voor te stellen, hebben Hitier en de zijnen vergeefs getracht het Duitsche volk, althans de jeugd, aan den invloed van de kerk te onttrekken. Neemt men deze dingen in aanmerking en be denkt men tevens, dat de oorlog overi gens niet alleen in Duitschland groote schade heeft toegevoegd aan de volksziel en de algemeene begrippen van moraliteit op een beschamend laag niveau heeft gebracht, dan zal men zich niet verbazen, dat de Duitsche jeugd een graad van zedelijke ver wildering heeft bereikt, welke haar niet be paald ontvankelijk maakt voor de eischen en plichten van een waar Christendom. Dit moge pessimistisch klinken en vele Duitsche predikanten en geestelijken zullen er tegen inbrengen, dat de bedehuizen nog nooit zoo vol zijn geweest als thans. Wit dit laatste betreft, zij er op gewezen, dat vele kerken in de groote steden soms 80 tot 90 procent van het vroegere aantal tijdens den oorlog zijn vernield of zoo zwaar zijn beschadigd, dat zij voorshands niet gebruikt kunnen worden, zoodat het geen wonder is als de overgebleven kerken goed worden bezocht. Ook zij toegegeven, dat er onder de Duitsche jeugd een zoeken naar geestelijk houvast is waar te nemen en dat er sterke symptomen zijn te consta- teeren van een behoefte aan nieuwe, boven de sociale en politieke uitgaande idealen. Maar de roepstem van de kerk zal luid en doordringend moeten zijn en de voorbeel den van practisch Christendom, van Christe lijke barmhartigheid en naastenliefde zul len zeer indrukwekkend moeten zijn, wil men verwachten dat de Duitsche jeugd in massa's tot het oude geloof der vaderen terugkeert en de hechte fundamenten vormt van een nieuwe levende kerk. De verdeeldheid van Duitschland in vier zones en de belemmeringen, die een vreemde bezetting nu eenmaal met zich medebrengt, maken het tot nu toe onmoge lijk een algemeen geldend beeld te schil deren van den geestelijken toestand der Duitsche jeugd. Deze toestand is niet overal dezelfde. De resultaten van een bescheiden enquête, door een Berlijnsch jeugdorgaan onder zijn lezers gehouden, kunnen er dan ook geen aanspraak op maken de geestesgesteldheid van de geheele Duitsche jeugd weer te geven, maar zij zijn ongetwijfeld symptoma tisch en geven een interessanten indruk van de problemen, waarmede jeugdige Duit- schers zich in dezen moeilijken overgangs tijd bezig houden. Den lezers van het be treffende blad was verzocht, hun houding te bepalen tegenover den godsdienst, de kerk en het godsdienstonderwijs. Ziehier een bloemlezing van de frappantste uit latingen „Zonder religie kan geen mensch leven", merkt een lezeres categorisch op terwijl een andere waarschuwend verkondigt: „Reli gie is een stuk cultuur. Dus is het een ge vaar de religie te verliezen, veel belangrij ker dan men aanvankelijk misschien ge looft. Wat de jeugd noodig heeft, is een levend en practisch Christendom. De predi kers moeten hun hooge kansels verlaten en tot de jeugd komen. Verzuimt de kerk dit tijdstip, de jeugd voor de Christelijke idea len te winnen, dan zal er over een eeuw geen Christendom meer bestaan. Welk pro gramma heeft de kerk thans? Waar staat de kerk in den huidigen strijd?" Een lezer met politieke neigingen schrijft ,,Een eerlijk denkend Christen met het standpunt „Mijn medemensch mijn broe der!" is een ideaal democraat, een verbit terde vijand van iedere dictatuur en van een verheerlijking van den tyran. Christen dom is humaniteit, duldzaamheid, democra tie, socialisme." Talrijk zijn de inzendingen die de mo- reele waarde van het Christendom en met name van de Tien Geboden op den voor grond stellen: „De Tien Geboden zijn het Verschilpunten moeten liefst blijven rusten Minister Beel over drietal lastige kwesties. Minister Beel verwierp, zooals wij gisteren reeds meldden, eer. directe wijziging van de Zondagswet, daar dringender bezigheden wachten. Hetzelfde motief geldt voor het vraagstuk der crematie, dat R. Katholieken en Socia listen immer scheidde, doch thans niet in die mate urgent wordt geacht, dat directe Voorziening noodig is. Wa het processieverbod betreft: het be antwoordt niet meer aan de rechtsovertui ging van de meerderheid van he Nederiand- sche volk zegt de M.v A., doch het dient ge handhaafd te worden, al zal de regeering bevorderen, dat de Grondwet in de toekomst een artikel bevat, dat openbare godsdienst oefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen toelaat, daar, waar zij thans naar wet en reglement toegelaten zgn. fundament van een harmonisch staatsleven. Is het niet k enteeken end, dat Hitier de tafel met de Tien Geboden van het paleis van justitie te Hamburg liet verwijderen? Waarom^ Hij was er bevreesd voor." „De Christelijke democratie wil de waarde van de menschelijke persoonlijkheid herstellen; zij wil de menschenrechten der vrijheid, der gelijkheid en der broederlijkheid weer heerschend maken. Deze verheven dingen zijn voor ons veel belangrijker dan alles, wat een partijbureaucratie in programma's opstelt." Hoezeer de opvattingen uiteen loopen. blijkt uit de volgende antwoorden: ,,God schiep de menschen naar Zijn beeld? Neen, de mensch schiep zich een God naar zijn beeld. Dat iederen ochtend de zon opgaat, dat ieder jaar een nieuwe lente de natuur doet ontwaken, dat is God. En ook de macht, die de werken van een Goethe, Hölderlin en Schiller deed ontstaan.' „De kerk is de plaats van den religieuzen, ritu- eelen eeredienst. Religie is onafhankelijk daarvan: zij is zedelijke houding, moraal, humaniteit, goedheid, barmhartigheid, lief de, in 't kort: werkelijk menschdom. In dezen zin heeft de religie geen kerk noodig." Nog onder den indruk van de verschrik kingen van den oorlog schrijven twee an deren: ,,Juist temidden van het gevaar en in het eindeloos veria ten-zijn van menigen soldaat vond het Woord Gods eerder een weg tot het hart." De „Christelijke ker ken hebben ook den tweeden wereldoorlog met al zijn droeve gevolgen niet kunnen verhinderen. Zoo moesten wij het beleven, dat kerken en kunsttempels, fabrieken en woonhuizen door het vuur werden ver woest. De bommen troffen willekeurig." Tot slot een drietal meeningen over het godsdienstonderwijs: .Religie is een aan gelegenheid van de kerk, niet van de school. Daarom moet het godsdienstonderwijs uit de school worden gebannen. Wij kunnen ons de luxe niet permitteeren ons te splitsen. Onze eensgezindheid gaat boven alles!" „ki dezen moeilijken tijd is het geloof een Innerlijke versterking voor ons. Daarom be groet ik het godsdienstonderwijs" „Het godsdienstonderwijs mag den kinderen even wel niet door het inpompen van teksten en catechismusvragen den weg naar God versperren. Men kan het Christelijk geloof niet als een schoolvak dicteeren, doch slechts met liefde en door goede voorbeel den het kinderhart ontvankelijk maken." ALS DE STAAT GEEN SUBSIDIE GEEFT Gelijk het A.NP. meldde exposeert Fok ker op het oogenblik op de Parijsche lucht vaarttentoonstelling een model van een Ne- derlandsch straalvliegtuig, een z.g. .Jet- zal het afhangen of we kunnen gaan bou wen. Reeds hebben we in Engeland besprekin gen gevoerd met Rolls Royce en andere fabrieken over de levering van motoren. Er wordt in Engeland ook aan een commercieel straalvliegtuig gewerkt. Het Ned. instituut voor vliegtuigontwikke- Te Parijs werd een groote internationale luchtvaarttentoonstelling geopend, waar ook ons land behoorlijk voor den dag komt. Daarvan getuigt deze stand van Fokker. propelled"-toestel, dat een snelheid van 800 km zou moeten bereiken en gedacht is niet in de eerste plaats als een militair, doch als een burgervliegtuig. Het toestel zou worden uitgerust met twee Rolls Royce-motoren en in staat zijn 17 pas sagiers te vervoeren. Het zal den naam „Fantoom" ontvangen. Naar aanleiding van de plotseling ver schijning van dit straalvliegtuig-model op de Parijsche „show" heeft het „Hbld." een onderhoud gehad met den technisch-direc- teur der Fokkerfabrieken, den heer ir M. Beeling, die het volgende vertelde: Sedert Mei zijn wij reeds bezig aan het groote voorbereidende werk van dit straal vliegtuig, dat wij ons gedacht hebben als passagierstoestel. Maar verder kunnen we op het oogenblik niet gaan. Dit Nederland- sche product van het vliegtuig der toekomst zal er definitief niet komen, wanneer wij geen regeeringssubsidie ontvangen. Het toe stel staat alleen op papier en van de Stich ting „Nederlandsch Instituut voor vliegtuig- ontwikkeling," het regeeringsorgaan, dat adviseert over de verleening van subsidie, ling is van onze plannen op de hoogte. Bij den eventueelen bouw zullen wij de hulp van experts noodig hebben, doch die zullen we zeker krijgen. Wanneer ingeval subsidie ge geven wordt, zulk een Ned. straalvliegtuig vliegklaar zou zijn, valt niet te zeggen. Wat gebeurt er met den Franschen franc? Zwarte dollars en ponden blijven stijgen. Blijkens den weekstaat der Banque da France per 7 November is de bankbiljetten- omloop met 3.108.000.000 frs gestegen tot 700.032.000.000 frs. Het voorschot aan den staat vertoont een stijging met 8.9 milliard frs. tot 55.5 milliard frs. Financieele kringen zien ln deze stijging de weerspiegeling van den zeer ernstigen finan- cieelen toestand en een verklaring voor de uitlating van den Franschen minister van Financiën, dat de financieele toestand op het oogenblik het zwaarste probleem voor de re geering vormt, aldus „De Tijd" De noteeringen van buitenlandsche valuta op de zwarte markt zijn dientengevolge ver der gestegen. Donderdag en Woensdag waren op deze markt de noteeringen: Pond sterling 930 en 917: dollar 320 en 315; fr. louis l'or 5150 en 5000: zw. id. 4400 en 4350: goud. sov. 5700 en 5600; zw. frs 109 en 107. WAT DE NOBELPRIJSWINNAARS ZULLEN ONTVANGEN. De, dezer dagen bekend gemaakte Nobel prijswinnaars zullen de volgende bedragen ontvangen: Emily G. Balch en John Mott (Vrede) 121.000 Zw. kronen; dr James B. Sumner, dr WnedeU Stanley en dr J. H. Northrop allen Amerikanen, deelen de 100.000 kronen voor de chemie. De eerste krijgt 50.000 kronen, de beide anderen dee len de rest; Prof. P. W. Briclgman uit de V.S., die toestéllen uitvond voor het tot stand brengen van buitengewoon hoogen druk en die daarmee ontdekkingen deed op het gebied van de hooge druk physica, krijgt de 100.000 kronen voor natuurkunde. MORGEN KOMT DE „KLIPFONTEIN" TE ROTTERDAM AAN. Morgen wordt de „Klipfontein" met 973 gerepatrieerden uit Indië in R'dam verwacht. H. M. de Koningin zal zich door mej. J. Gel- dens. Haar part. secretaresse, bij de ont vangst laten vertegenwoordigen. Donderdag om 10 uur begint de ontscheping. De publicatie van de ontwerp-overeen komst tusschen de Commissie-Generaal en de delegatie der republiek bevestigt de vreemdste geruchten en de bangste vermoe dens. Deze vermoedens waren de laatste dagen nog versterkt door het aftreden van minister Ringers, van wien weliswaar sinds geruimen tijd verluidde, dat hij met de Indi sche politiek van dit en van het vorige Kabinet niet instemde, doch die het niet temin lang voor ons besef zeer lang heeft uitgehouden. Dat hij aftrad was een somber teeken. In de Tweede Kamer hebben vorige week de heeren Schouten en Tilanus uiting gegeven aan de vrees, dat het Koninkrijk vermoord werd Als om die vrees te accentueeren schreef „Het Vrije Volk" daarop, dat de Commissie-Generaal in Indië aan den arbeid was, „in moordend tempo". De ontwerp-overeen komst draagt van dat moordende tempo de duidelijke aanwijzin gen. Zij getuigt op bepaalde punten van een verbluffend dilettantisme, van een ontstel- lënd gebrek aan juiste en scherpe formu leering. Zij hanteert zekere begrippen, welke echter in het kader van het ontwerp een geheel nieuwen inhoud krijgen, zondeT dat de moeite genomen is om aan te geven, hoe deze nieuwe inhoud nu is. Het ontwerp is een sprong rn het duister Het punt echter, waarop de ontwerp-over- eenikomst geen twijfel overlaat, is dat het Koninkrijk in stukken wordt gebroken. Het ontwerp heeft met een verbeeldingskracht, welke de makers typeert, deze handeling omschreven. Met tamelijk onbeschaamde duidelijkheid wordt in artikel 6 uiteengezet, wat het Koninkrijk thans omvat, doch dat. we in het vervolg mogen spreken van een unie, bestaande uit eenerzijds het Koninkrijk, omvattende Nederland, Suriname en Curaqao, en anderzijds: de Vereenigde Staten van Indonesië. Als men na deze formuleering nog niet zeggen mag, dat het Koninkrijk uiteen wordt gebroken, laat ons dan alle discussie maar staken. Het lag dan ook geheel in de lijn der eigenmachtige politiek van de Com missie-Generaal om zich tegelijk maar een uitlating te veroorloven over de toekomst mogelijkheden van Suriname en Curasao. Inderdaad, de heeren zijn straks disponibel voor de benoeming tot leden eener nieuwe commissie. Deze opzet is en blijft een geheel andeTe, dan die der bekende Koninklijke rede van 1Ö42, welke de gedachte aan zulk een losse Unie, als thans in de maak is, in geen enkel opzicht rechtvaardigde. De Regeeringspolitiek van afglijden en concessie heeft thans haar zij het nog gebrekkige omschrijving ge vonden. De ontwerp-overeenkomst bevestigt ten slotte nog eens de volkomen ondemocrati sche wijze, waarop deze Indische politiek der Regeering is en wordt gevoerd. Zij poneert en vraagt erkenning eener „republiek" als de-facto-uitoefenend het gezag over Java, Sumatra en Madoera, terwijl diezelfde „repu bliek" bij herhaling gebleken is, slechts over matig gezag te beschikken De overeenkomst vergt thans ook de juridische erkenning, doch zonder dat de volken zelf zich over de „republiek" ook maar in het geringste hebben kunnen uiten. Het is als een hoon, de wijze waarop deze „republiek" wordt geprocla meerd. Het is ook als een hoon. deze wijze waarop nu tenslotte het Parlement nog eens zal worden gekend in de voltooiing van de gevoerde politiek. Het past uiteraard in „het moordende tempo," dat dit laatst*- zoo spoedig mogelijk zal gebeuren. Het zal echter naar wij hopen dan nog blijken, dat het Parlement daarbij nog een belangrijke functie kan verrichten. Het is. alsof het in dezen gang van zaken slechts noode wordt gekend. Het zal thans de uiterst ondankbare taak krijgen om van deze zeer onbevredigende conceptie nog iets te maken. Wij vertrouwen, dat velen in het Parlement de verantwoordelij kheid voor den gang van zaken niet zullen wenschen te aanvaarden. Zij zullen terecht het ontwerp onaan vaardbaar achten. BEGRIP VOOR ONTWIKKE LING IN INDIë Dezer dagen arriveerde in Nederland de heer Thomas Dunbabin, directeur van het Australische nieuws- en informatiebureau te Londen, voor het houden van een twaalftal lezingen. Inzake de houding van Australië t. o.v. Nederland verklaarde de heer Dunbabin, dat het stelling nemen van eenige Australi sche radicale elementen betreffende het In dische conflict, hetgeen geenszins de goed keuring van het Australische volk wegdroeg, ten onrechte den indruk heeft gewekt van een anti-Nederlandsche houding. IJe Austra lische regeering werd door de staking der havenarbeiders in een moeilijk parket ge bracht, daar een krachtig optreden hiertegen tot een nationale staking zou hebben kunnen leiden. Gezien het onafhankelijkheidsgevoel van het Australische volk is het evenwel ver klaarbaar, dat men in Australië sympathie gevoelde voor den wensch naar onafhanke lijkheid van het Indische volk, zonder dat Op 2 December komen er weer Kinderpostzegels Van 2 Dec. t/m 4 Jan. a.s. zullen er weer kinderpostzegels verkrijgbaar worden gesteld ten bate van het hulpbehoevende kind. De door mej. A. J. W. Bieruma-Costlng ontworpen zegels hebben voor alle waarden dezelfde voorstelling, nl. een kind te paard in een draaimolen. Ze verschijnen in de volgen de waarden en kleuren 2 c. (-f 2 c.) grijs; 4 c. 2 c.) groen; 7% c. (-f 2% c.) rood, 10 c. 5 c.) violet-rood; 20 c. 5 C.) blauw. Voor de frankeering behouden ze hun geldigheid t/m 31 Dec. '47. POSTZEGELS VAN CURASAO EN SURINAME. Een aantal poetwaarden van Curacao en Suriname is aan de verzamelaarsloketten der postkantoren verkrijgbaar. Wegens koers ver schillen Is <J? verkoopprijs met 40 pet der nominale waarde verhoogd. hier sprake hoeft te zijn van een anti-Neder landsch gevoel. Binnenkort zullen tusschen de beide regee ringen de besprekingen over de emigratie mogelijkheden worden hervat. WIJ KRIJGEN HOUT UIT TSJECHO- SLOWAKIJE. Einde Oct is een nieuw, tot 31 Oct. '47 van kracht blijvend, handelsaccoord met Tsjecho-Slowakije gesloten, hetwelk een uit breiding van het goederenverkeer inhoudt Hoofdzakelijk worden industrieele producten uitgewisseld, waarbij ,o.m. hout uit Tsjecho- Slowakije kan worden tegemoet gezien. Voorts landbouwmachines, mout, hop en mineraal water. Wij leveren o.a. zaden, stroo, visch, bloembollen, bloemkool, tomaten, uien, riet en cacaoproducten. Ook dat nog Zaterdag is onder de politieke delin quenten, die werkzaam zijn op de Staats mijn Hendrik, een staking uitgebroken uit protest tegen de overplaatsing van het kamp, dat eerst in de neutrale school te Treebeek gehuisvest was. naar het verder van de mijn gelegen kasteel Hoens- broek, zoo meldt „Het Vrije Volk" De ochtendploeg, die uit ongeveer zes tig man bestaat, is niet in de mijn afge daald. De middag- en nachtploeg zijn later op de normale wijze aan het werk gegaan. Uit de St.Crt van gisteren blijkt, dat de in de Regeeringsverklaring over loonen en prij zen aangekondigde Centrale Adviescommissie voor de prijspolitiek is ingesteld. Tot voorz. is benoemd prof. G. Brouwers, dir.-gen. van de prijzen te Den Haag en tot seer mr A. W. L. van Haersma Buma, hoofd van de afd secr. van het directoraat-generaal voor de prijzen, eveneens te Den Haag. Van de 16 leden noemen we ir W. H. v Leeuwen, Delft; mevr. W. Smit-van Mooi, Den Haag; W. Strijbls, Utrecht, bestuurder C.N.V., en ir J. J. v. d. Wal, Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5