Truman's partij lijdt een zware nederlaag Grenscorrecties heffen vreemde toestanden op NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 DOOR GROOJE ZEGE VAN REPUBLIKEINEN De eerste uitslagen van de verkiezin gen in Amerika, die gisteren gehouden zijn, wijzen uit, dat de Republikeinen een groote overwinning op de Democra ten behaalden. Zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat werd de Democratische meerderheid vervan gen door een Republikeinsohe. De voor uitzichten voor een Democratische over winning in 1948 bij de presidentsverkie zingen zijn dan ook niet groot. Het moet voor President Truman een groote teleurstelling zijn. Toen hij giste- Nasleep van de dancing-affaire Voortaan toestemming noodig van het departement. In opdracht van minister Ringers zal in den vervolge elke nieuwbouw en elke be langrijke verbouwing van vermakelijk heidsinrichtingen de toestemming van zijn departement behoeven. Van geval tot geval zal de urgentie van het werk beslissend zijn voor het beschikbaar stellen van ar beidskrachten en materiaal. Deze regeliog, welke reeds op 2 Nov. van toepassing wordt geacht, zal ook gelden voor hotels. ren in Missouri zijn stem ging uitbrengen zei hij vol overtuiging: „Het ziet er niet naar uit, dat de Republikeinen de Demo craten gevoelig zullen treffen" Er is, mede dank zij het prachtige hersftweer, drukker gestemd dan ooit. Het zakenleven lag geheel stil. Principieele uitspraak inz. inbeslaggenomen goederen Adviezen van Tribunalen onwettig verklaard. Het Tribunaal te Tiel heeft op 28 Juni j.l. t.a.v. een politieken delinquent be paald, dat f 2000 van diens vermogen verbeurd verklaard moet worden, terwijl het advies werd gegeven om deze som ter beschikking te stellen van de Stich ting 1940'45. De Hooge Autoriteit, be last met de fiatteering van de uitspraken der Tribunalen, heeft de fiat-executie op dezen maatregel tot verbeurdverklaring geweigerd, daar het 2e lid van art. 8 van het Tribunaalbesluit aan de Regeering imperatief voorschrijft, welke bestem ming aan* het verbeurd verklaarde dient te worden gegeven, zonder dat te dier zake eenige bevoegdheid of zeggenschap aan de Tribunalen is togékend, ook niet in den vorm van een advies. Ghaiuli voor negende maal in hongerstaking Als protest tegen de gruwelen in Bihar. Ghandi, die thans 78 jaar oud is, kon digde gisteren aan, dat hij tot zijn dood zal vasten, als bin nen 24 uur de ongeregeldhe den in de over wegend Hindoe- sche provincie Bihar (Britsch- Indië) geen einde nemen. De toestand in het desbetref fende gebied was gisteren nog zeer ern stig en de Brit ten zonden ter stond verster kingen, om het leven van Ghandi te red- GHANDI den, door den toestand meester te worden. Het is de negende maal, dat de Britsch- Indische leider besluit door een honger staking een politieke beslissing af te dwingen. Nehroe, die als hoofd der Ind. regeering Bihar bezocht, stond stom ver baasd over de gruwelen, die er waren bedreven. Dakota der K.L.M. in Engeland zwaar beschadigd Stewardess, piloot eh een passagier gewond. Hedenochtend is een Dakota van de K;L.M., die op Londen vliegt, en thans onder commando stond van gezagvoerder Kappelmeyer, tusschen Guildfort en Dor king bij het maken van een noodlanding ernstig beschadigd. De stewardess, Corry Kans uit Amsterdam, werd mët ernstige kneuzingen per ambulance naar het zie kenhuis te Guildfort vervoerd. De piloot, alsmede een der 15 passagiers, mevrouw Pearsall, kregen lichte verwondingen. Personeel dèr K.L.M. van Croydon is naar Guildfort vertrokken. Xe Barneveld wapperen van vele daken de vlaggen, want voor het eerst na zooveel jaren li er weer een pluimveetentoonstelling geopend die er zijn mag! Hier ziet men de modernste eiersorteermachine. Uitzendingen als er storm op til is De waarschuwingen voor harden wind en stormweer langs de kust worden vanaf 1 Nov. als volgt bekend gemaakt: Als weerbericht via den Ned. Omroep in vrijwel alle nieuwsuitzendingen, in dringende gevallen door een extra be richt. Door zender-Scheveningen: In het Nederl. en Eng. om 01.18, 05.18, 12.48, 16.16 en 20.48 gmt. en direct na ont vangst en na de eerstvolgende periode van verplicht stilzwijgen (golfl. 600 m (500 kc/s). In het Ned. om 2.00, 8.00, 11.00, 15.00, 19.00 en 22.00 gmt. (golfl. 123 m (2440/kc/s). In het Eng. om 02.02, 8.03, 11.03, 15.03, 19.03 en 22.03 gmt. (golfl. 181.8 m (1650/kc/s). In het Ned. en Eng. als weerbericht voor de scheepvaart te 8.00 en 19.00 gmt. (golfl. 123 m. (2440/kc/s). CONFERENTIE TE DEN PASAR VANGT OP 7 DEC. AAN Officieel wordt gemeld, dat de confe rentie te Den Pasar, op Bali, 7 Decem ber a.s. zal aanvangen. Evenals te Malino en Pangkal Pinang zullen hier wederom vertegenwoordigers van verschillende bevolkingsgroepen en partijen bijeen komen, teneinde over verschillende aan gelegenheden besprekingen te houden. NED. KINDEREN LEEREN ZWEEDSCH. Door ouders, wier kinderen 4 maanden in het gastvrije Zweden zijn geweest, werd in Middelburg de Hollandsch- Zweedeche Oudervereendging opgericht, welke zich ten doel stelt de kinderen de Zweedsche taal te doen onderhouden en hun later ook iets van de literatuur van het land hunner pleegouders bij te bren gen. Een Zweedsche leer ar uit Den Haag zal de kinderen les geven. Ind. politieke partijen richten request tot Comm.-Gen. Dezelfde Ned.-Ind. groepeeringen, die op 31 Oct. min. Beel vanuit Batavia tele grafisch verzochten geen bindende prin cipieele overeenkomsten met de Inheem- sche .republiek" aan te gaan, zonder goedkeuring van de Staten-Generaal, hebben thans een request tot de Comm.- Gen. gericht, waarin er op wordt aange drongen, haar standpunt ten aanzien van de economische adviseurs uit te breiden tot politieke adviseurs, voor welk doel zij hun diensten aanbieden. Tot de onderteekenaars behooren o.m. de Chr. Staatk. Partij, de Eenheidsgroep, de Ind. Kath. Volkspartij, de groep-mr Slamet, de Vad. Club en eenige loyale ïnheemsohe politieke partijen. Benoemd tot burgemeester van Vrees wijk Jhr mr L. E. de Geer van Audege<p uit Diemen en van Houten-Schalkwijk, Tuil en 't Waal A. B. Halskius uit- IJsselstein. Onze eischeti aan Duitschland Vervolg van Pag l De schade aan de nationale economie toe gebracht, acht de regeering zoo groot, dat toewijzing van Duitsch gebied practisch geen herstel zou beteekenen. Bovendien is het Nederlandsche volk traditioneel tegen annexatie, aldus het memorandum en wil de Regeering geen oplossing, die een kiem voor nieuwe conflicten bevat. De gekozen weg legt een zwaren last op de huidige generatie van het Nederlandsche volk. doch dit is verantwoord, aldus de regeering, mits bepaalde voorwaarden voor het toekomstig herstel der nationale econo mie worden geschapen. De gevraagde mijnconcessies dekken de Nederlandsche importbehoefte en verbree- den de Nederlandsche kolenbasis, wat, mede in verband met de steeds toenemende bevolking, noodig is. Nederlandsch kapitaal, dat in de mijnen wordt gestoken, dient als preferent te wor den beschouwd, zoowel tegenover oude aandeelhouders als crediteuren. Wat het betalingsverkeer tusschen de beide landen aangaat: Vrij verkeer is uiter aard voor geruimen tijd onmogelijk, doch verrichte diensten in havens of door het verken moeten prompt worden betaald. Wat de grenscorrecties aangaat: Er wo nen 119.000 personen in het gevraagde ge bied, waarvan de autochthone bevolking, die er voor 10 Mei 1940 woonde kan blij- ven. Oorlogsmisdadigers zullen worden uit gewezen. De ontvangst in Engeland was "zeer gunstig, behalve wat betreft de écono mische eischen, die op grooten tegen stand zullen stuiten. GEPAARD MET KLEINE ECO NOMISCHE VOORDEELEN Hoe gering de grenscorrecties ook zijn en van hoe weinig beteekenis, enkele oude Nederlandsche grieven worden er in ieder geval mee opgeheven, aldus oordeelt de Ned. regeering. In de eerste plaats zouden we aldus de beschikking krijgen over den Eemsmond en de daarmee samenhangende kwesties tot oplossing kunnen brengen. Ook de voor bereide Dollardinpoldering maakt het nood-, zakelijk dit gebied bij ons land te.voegen. De verdere correcties zullen een einde maken aan smokkelmogelijkhèden, door snijdingen van woningen en straten door de rijksgrens, verkeersbelemmeringen en andere omstadigheden die te voren nimmer op te lossen waren. Het verwerven van het Bourtangerveen- gebied voor Nederland acht de regeering zeer gewenscht uit ontginningsoogpunt. Door de Bentheimerbocht bij Nederland kan Nederland den waterstaat kundigen toestand in Drenthe en Overijs sel, aie altijd bedreigd werd door den chaos op dat gebied in Duitschland, afdbende re gelen. Ook de oliebronnen bij Schoonëbeek worden dan bij de Nederlandsche gevoegd. Nordhorn blijft met 20.000 inwoners even wel Duitsch. De textielfabrieken „Eiler- mark" en „Deutschland" bij Glanerbrug zullen op Nederlandsch gebied komen te liggen. Zij werken voor 75 pet met Neder landsch kapitaal. In Limburg brengen de grenscorrecties verbetering in het uiterst grillige grensver- loop. Maasstation te Rotterdam zal verdwijnen .Station-Hofplein blijft behouden. Definitief is thans vastgesteld, dat hét Maas-station te R'dam zal verdwijnen. De spoorlijn 'komende van Utrecht zal over een nieuw te bouwen viaduct langs de Rotte naar het D.P.-station worden geleid. Het Hofplein-stadion zal blijven bestaan en de lijn uit Den Haag zal daar haar eindpunt vinden en niet naar Rot terdam-Zuid worden doorgetrokken. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 23. Want hij dacht met anders, of zijn overbuur had hem die poets gebakken, en daar hij juist had zitten droomen. dat hij aan het vechten was, was hij in 'n bijzon der slechte bui. Hij pakte dus het magere heertje met z'n geweldige handen beet en begon hem woedend door elkaar te schud den. Het arme slachtoffer probeerde tever geefs de noodrem te bereiken; hij kreeg er geen kans toe! 24. Nu kreeg Jantje, die evenals Pietje voorzichtig boven z'n deken uitgluurde om het gevecht gade te slaan, toch heus berouw over hetgeen hij gedaan had En daar hij iemand niet onschuldig kon zien mishande len, nam hij z'n fles, en goot de rest van de thee regelrecht in den boer z'n nek. Deze maakte 'n sprong van schrik en het heertje hing in 't volgend ogenblik aan de nood rem! Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Baardwijk en Drunen A. Baas, cand. te Rotterdam: te Hengelo (Ov.) S. W. de Vries te Nieuwleusden. Aangenomen: naar Eexta A. K. L. Bloem te Roswinkel (Dr.); naar Enschedé (toez.) P. Smits te Huizum; naar Rotterdam- Kralingen H. L. Goudt te Burum (Fr.); naai Santpoort (als hulppred.) P. A. Tichelaar, O.-I. pred. met verlof te Zeist. Bedankt: voor Borculo (toez.) R. Rép- hgagen te Zutphen; voor Ee (Fr.) W. de Jong te Zuidwolde; voor Harotum c.a. dr J J. Woldendorp te Zoetermeer voor Vollen- hove (toez.) A. v. Roon te O. en N. We tering. Geref. Kerken Beroepen: te Enschedé A. A. Leen- houts te Heerenyeen; te Molenaarsgraaf- Brandwijk en te Nieuwerkerk-Oosterland W. F. v. Brussel, cand. te Delft; te Paesens c.a. L. G. Pleysant, cand. te Haarlem; te Utrecht (als ziekenhuispred.) H. G. Meynen te Soe- rabaja, met verlof h.t.l.; te Zaltbommel H. Moolhuizen te Aarlanderveen. Bedankt: voor Zwartsluis (vac. A Zwaan) G. J. Hoy.tema te Smilde. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Delfzijl J. F. Hey te Lan- gerak; te Emmeloord (N.O.P.) C. C. G. Bos te Uithuizermeeden; te Zand voort W. W. J. v. Oene te Oud-Loosdrecht. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te 's-Gravendeel J.. C. van Ravenswaay te Zaamlag en G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Doopsgez. Broederschap Aangenomen: naar Bolsward mej da M. A. Hylkema, die bedankte voor Franeker BOND TEGEN HET VLOEKEN WEER ACTIEF. Vijf jaar lang heeft de „Bond tegen het vloeken" (Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam) den ar beid moeten onderbreken. Thans wil men met nieuwe kracht de actie gaan beginnen. Te Utrecht kwam cLe Bond onder presidium van den heer K. Kruithof voor de eerste maal na de bevrijding bijeen. De aftredende bestuursleden werden a li'en herkozen: (alph.) G. Bramer, burgemeëster van Den Ham (O,); L. F. Duymaer van Twist, luit.-gen. b.d., Den Haag; ds H. A. de Geus, De Bilt; B. de Jager, Utrecht; K. Kruithof, Utrecht en J. Mennes, Groningen, terwijl de heer N. Laarman, Den Haag, het secretariaat zal waarnemen en tevens met de propaganda werd belast. No>g enkele nieuwe bestuursleden werden gekozen en bij completeering zullen de func ties definitief worden verdeeld. KERKELIJKE HUWELIJKSBEVESTIGING ONSCHRIFTUURLIJK? Bij den kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West onderh. art. 31 K.O., zijn bezwaren ingekomen tegen de bevestiging van één der gekozen ouderlingen in het ambt op grond van het feit, dat hij diestijds zijn huwelijk niet kerkelijk heeft doen bevesti gen en omdat hij tegen kerkelijke bevesti ging van het huwelijk prinpicieele bezwaren heeft, welke zijn gegrond op het feit, dat de Bijbel zi. geen enkele aanwijzing bevat dat kerkelijke huwelijksbevestiging eisch is. De kerkeraad heeft nog geen beslissing ge nomen in deze ongewone zaak. RELIGIEUZE TOONEELSTUKKEN IN LONDEN. Onder auspiciën van de congregationatis- tische gemeenten te Londen zal binnenkort 'in het Scalatheater te Bloomsbury een too- neeLstuk van Hugh Parry over den strijd tusschen Cromwell en Karei I worden op gevoerd. Parry heeft vroeger groot succes geoogst met de opvoering van „Mayflower". De baten van het ndeuwe stuk zijn bestemd voor den wederopbouw der verwoeste con- greg. kerken. De Oxford-groepen zullen in Westminster-Theatre eveneens godsdienstige stukken opvoeren. EXAMENS KERKORGELSPEL. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Voor het ex. kerkorgelspel, diploma A, slaagde Jacoba van Exel, Rozenburg; voor getuigschrift A: B. J. Hooremaa, H. A. Ie Cocq d'Armandville Offringa te Den Haag; Henny Hoogewoud, Amstelveen. Voor getuigschrift H: T. A. Hes- lnntga, KI. Vissaher te Winssum; S. Kwant te Leens, T. Kaars te Monnikendam en G. Brei- mer te Bellen. PERSONALIA. Mr S. Mok heeft gisteren bij de opening van zijn college als privaat-docent in het Ar beidsrecht aan de R.U. te Utrecht een openb les gegeven. ACHTSTE LUSTRUM S.S.R. TE UTRECHT. Op 17 Oct. 1.1. was het 40 jaar geleden, dat de Utrechtsche afd. der Societas Studioso- rum Reformatorum door vijf menschen werd gesticht. Deze studentenvereniging, die o.a. oud-minister Bonger en prof. Gerritson tet haar eereleden telt, heeft thans 325 leden. Besloten is het 8ste lustrum op bescheiden wijze te vieren. Op 7 Nov. a.s. zal de aula van de Universiteit een plechtige herden kingsdienst worden gehouden, waar dr^S. U. Zuidema een lezing zal houden over het fi losofische onderwerp: Geloofsgeloof in de huidige wijsbegeerte Voorts staan er sport wedstrijden en een tooneel voorstelling op het programma. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 4 Nov. Geslaagd „voor: cand. ex. veeartsenijkunde: H de Jong, Stolwijk; cand. ex. Ned.-Ind. recht: W H Verhoeff, 's-Gravendeel, C M van den Hoff, Zeist en mej A Schuling, Velp (Gld.): cand. ex. psyert.: B J Kouwer (met lof), Utrecht: cand. ex. rechten: B G ter Riet, A A Th Boender, mevr C J A Breukelman-Oostrijck, H J van Daal, mej H J Dekema, mej M Chr H Eglem, mej W F Flieringa, J A Hambur ger, F H Jas, J de Jong, B M J de Jongh, J Chr Koningsberger, mej N M Lodder, A Looten, mej M A Pererlaer, P A C du Pui, mej E C Rinkel, mej G S Smit, C H M van Spanje, J C P Teunissen, F H Tunnissen, J H Verstegen, W Vletter, mej M van Vliet, mej C W van Waveren, P D Winsemius. mej J Grijns, mej O Strietman, J H de Vey Mest- dagh en mej W S de Vries; semi-artsexamen: mej G J M Gaade, Hilversum, F A M Kallen, Maastricht, mej J G Nijssen. Utrecht; artsex F C Hage, A van Rossum, F J C Westerweel: theor. tandheelk. ex. Ie ged.: G J J Bult huis, J M Koeze, G Tasma, J H Reynders, G Koerselman, J E Meeuwig, F L M Breys en D. Bolk: theor tandheelk. ex. 2e ged.: W M L Bleeker, L Honselaar en A Stoepler. UTRECHT, 5 Nov Geslaagd: cand. wis- en natuurkunde (K.) mej J. M. Bekker, Heerlerheide; (G.) mej. T. Westerhuis en J. H. de Bruyn uit Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2