Soetan Sjahrir? Zoowel optimisme als pessimisme te Batavia NIEUWE LEmSCHE COURANT S MAANDAG 1 NOVEMBER 1944 WIE IS EIGENLIJK (Van onzen Indië-redacteur) Wij lisaen het dagelijks in de krant: Soetan Sjahrir decreteert. Soetan Sjahrir contrasig neert. Soetan Sjahrir arresteert. Soetan Sjahrir protesteert.... Wie is eigenlijk de man, dien men in ..Indonesia" zoo ver-.,eert" wie is eigenlijk Soetan Sjahrir? Wij moeten teruggaan tot 1900. Op 5 Maart ran dat jaar wordt te Padang Pandjang, op Sumatra's Westkust, uit een Minangkabau- sdhe vader, M. Rassas, en een Natalsche moeder, Rabiah. een zoon geboren, die den naam Soetan Sjahrir krijgt. Zijn vader, die eerst hoofddjaksa in Nie-cL gouvernementsdienst is en later benoemd wordt tot rechtskundig adviseur van den sultan van Deli, stelt alles in het werk om zijn kinderen (Sjahrir heeft vijf broers en een zuster) Europeesch op te voeden en hun een zuiver Nederlandsche schoolopleiding te geven Zoo zien wij Soetan Sjahrir terecht komen op de Europeesehe Lagere School te Padang en naderhand op de Mulo in dezelfde plaats. Hij doorloopt met vrij veel gemak de drie klassen en gaat dan naaT Bandoeng, waar hij als leerling der Westersche klassieke af- deelmg van de Alg Middelbare School wordt ingeschreven. Thans acht Sjahrir den tijd gekomen, om zich voor de politiek te interesseeren. Opgezweept door de geschrif ten van de „Per hi mpoenan Indonesia", sticht hij een edgen vereeniging, „Jong Indo nesia", welke vereeniging zich ten doel stelt de eenheid in den Indisch en archipel te be vorderen. Zijn nationalistische gevoelens kroppen zich hoe langer hoe meer op: hij vindt zichzelf dien aangewezen man, om het analfabeihisme in de kampongs te bestrijden; hij onderzoekt de levensomstandigheden van tiet Inheemsche volk. In 1920. als hij zijn middelbare school- studie voltoodd heeft, vertrekt hij naar Nederland en vestigt zich in Amsterdam. Hij gaat studeerem aan de Rechtsfaculteit der Universiteit daar ter stede. In dien tijd wordt Gesprek met gouv. Kasteel (Vervolg van Pag. 1) „Men, wat is men? Indien hier in „De Waarheid" een stelling wordt geponeerd, neemt U dan aan, dat deze de gevoelens van het geheele Nederlandsche volk weergeeft? Ik verwacht, dat het schutte rij-vraagstuk op de a.s. Rijksconf eren tie zal worden behandeld." „Wat ons, speciaal met het oog op In- dië interesseert, is de houding der be volking". „U kunt Curasao absoluut niet verge lijken met Indië. De bevolking is er totaal anders. Haar loyaliteit is buiten kijf en men kan gerust spreken van een pro-Nederlandsche en pro-Oranjehuis gezindheid. Zeker, zij wenscht zelfstandigheid, maar binnen het Rijksverband." „Hoe is het, economisch, met Curasao gesteld? Eertijds werd Curasao be schouwd als het Rijksgebied, waar „geld bij moest". „Dat is nu zeker niet meer noodig. Men kan Curasao thans beschouwen als een zeer welvarend gebied. Weliswaar een zijdig. want het is alles olie wat de klok slaat. De haven van Curacao wordt dan ook wel de tweede haven ter wereld ge noemd en niet ten onrechte, want dage lijks vaart hier circa 100.000 ton de haven in en uit. Ook de directe telefoonverbin ding tusschen Willemstad en Nederland zal een gunstigen invloed hebben op de verdere economische ontwikkeling. Het onderhoud, dat ik hierover met ir Neher, Directeur-Generaal der P.T.T. heb gehad, heef t mij daarvan overtuigd. De door hem voorgestelde technische verbeteringen doen veel verwachten". „Tenslotte zouden wij nog gaarne de reden van Uw komst willen hooren en -den datum van Uw terugkeer naar Curasao" „Mijn bezoek hier is logisch. In de af- geloopen 4%-jarige ambtsperiode heb ik 8 verschillende ministers gehad. Een ge sprek met den huidigen minister van Overzeesche Gebiedsdeelen overtuigde mij, dat op verschillend terrein bespre kingen, ook met het oog op de a.s. Rijks conferentie en den toekomstigen status- van Curagao, noodzakelijk waren. Wat mijn vertrek betreft, denk ik wel voor 1 December naar Curagao terug te keeren" Een hartelijke handdruk maakte een einde aan ons onderhoud met dezen sym pathieken bestuurder van Curagao. hij fel aanhanger van de S.D.A.P. Bij voor keur beweegt hij zich dan ook in arbeiders kringen en luistert met aandacht naar de klachten tegen de Regeering. Hier ook maakt hij kennis met mej. Duchateau, die hij, in 1936, met den handschoen trouwt. Zij woont thans in een kleine villa te Santpoort. Een grooten slag krijgt Sjahrir, als zijn vader overlijdt. Hij moet dan in zijn eigen levensonderhoud voorzien en doet dit door in dienst te treden bij de Internationale Transportarbeiders-federatie en bij den Metaalbewerkersbond. Tevens neemt hij het MOEILIJKHEDEN T.A.V. DE BASIS-OVEREENKOMST Evenals dr Van Mook, die zioh gisteren tegenover „Aneta" zeer hoopvol uitliet over het verloop der onderhandelingen in Ned.Indië, zijn zekere Regeerings- kringen daar ter lande van meening, dat er in den huidigen toestand ongetwijfeld elementen aanwezig zijn, welke een zeker optimisme rechtvaardigen. Er moet echter rekening worden gehou den met 't feit, dat er een aantal belang rijke aangelegenheden zijn, waarvoor op het oogenblik nog geen geschikte formu leering gevonden is, en die, wat ons be treft, zeker niet voor een compromis vat baar zijn. Zoo zijn er, ondanks de concessies, die door de Nederlanders op de bijeenkomst van Vrijdagavond werden gedaan, moei lijkheden gerezen, welke niet op korten termijn kunnen worden opgelost. Speciaal t.a.v. de kwestie over de positie van de Ned. Kroon in de basis-overeenkomst, wenschen de leden der Comm.-Gen. terecht niet de minste toegeeflijkheid te betrachten, reden waarom de republi keinen het optimisme geenszins deelen. Lord Killearn, die niet aanwezig was om politieke onderhandelingen, noodigde Zaterdag Sjahrir en eenige andere leden der Inheemsche delegatie uit op de lunch, bij welke gelegenheid men uitvoerig op de moeilijkheden inging. Na een discussie van drie uur waren de republikeinen van meening, dat zij weliswaar een beter begrip hadden ge kregen van het Ned. standpunt, doch dat in feite slechts weinig vooruitgang was geimaakt. In Medan en Makassar neemt extremistische activiteit toe Gisteren is tijdens een bijeenkomst van de gezamenlijke wapenstilstands-commis sie beslote n om dr A. K. Gani, vice-gou- verneur" van Sumatra, naar Medan te zenden, teneinde te trachten een einde te maken aan-de daar plaatsvindende ge vechten, De Britsche en Ned. stellingen worden den laatsten tijd n.l. herhaalde lijk door troepen terroristen aangevallen. Uit particuliere correspondentie is ons voorts gebleken, dat het ook te Mak sar met den dag onrustiger wordt. Dage lijks vallen er, vooral onder de politie, slachtoffers. De avondklok is gesteld op 6 uur 's middags. Wereldnieuws in zakformaat Bidault, de Fransche premier, drong in een verkiezingsrede aan op een coalitiere- geering van drie partijen. De filmprijs voor den vrede is toegekend aan den Zwitserschen regisseur Georg Lindtberg voor zijn film „De laatste kans". Bij ontvluchtingspogingen van geïntei- neerde emigranten op Cyprus zijn velen gewond geraakt, toen de politie het vuur opende. Onbekenden vernielden het gedenktee- ken bij Florence, gewijd aan het bezoek van den Britschen koning in 1944. Een bomaanslag in Rome bracht de po litie op het spoor van een internationale ondergrondsche beweging. Roemenië antwoordde Engeland en Amerika op hun nota's over de vrije ver kiezingen in dat land, dat zij zich bemoei den met zaken, die hun regeeringen niet aangingen. In Rusland zal scherper worden toege zien op de verkwisting van graan en brood. secretariaat van de „Perhiimpoenan Indone sia" op zich, en maakt voorts deel uit van de Socialistische Sfcudentenchib. In 1931 keert Soetan Sjahrir, zonder dat hij zijn studieën voltooid heeft, naar Ned.- Inddë terug. Onmiddellijk sludt hij zich aan bij de groep, drie het niet eens is met de opheffing van de beruchte „Partai Nasi on al Indone sia", welker leider, Soékamo, zoojuist door de Ned. Regeering veroordeeld is. Uit deze groep ontstaat de „Pendidiikan Nasional In donesia" (Indonesisch nationaal onderwijs) waarvan Sjahrir voorzitter wordt. Na zijn benoeming tot president van de Poe sat Perserikatan Boeroeh Indonesia", den Cen- tralen Arbeidersbond Indonesia, doet hij het voorzitterschap van zijn anti-Nederlandsche groep over aan Mohammed Hatta, die in middels eveneens uit Nederland is terugge keerd. In verband met zijn politieke activiteit wordt Sjahrir in 1933 door den Ned.-Ind. Po litiek en Inlichtingen-dienst gearresteerd en het jaar daarop verbannen naar Boven Digoel op Nieuw Guinea. Deze straf wordt in 1936 verzacht, en Sjahrir wordt geïnterneerd op Band aHij benut den tijd, door zijn ervarin gen en problemen in dagboekvorm op schrift te stellen, onder den titel „Indonesi sche Overpeinzingen van Sjahrazad", welk geschrift thans ook bij den Ned. boekhandel verkrijgbaar is. Het zijn de Japanners, die Sjahrir in 1943 vrijlaten. En het moet in zijn voordeel ge zegd worden hij weigert elk aanbod van de gehate overweldigers om met hen samen te werken. Zulks in tegenstelling tot Soe- karno en consorten, die in -dien tijd, maar al te goed him Japansche potje weten te brou wen.... In opdracht van dien zelfden Soekarno vormt Sjahrir op 13 October 1945 het eerste kabinet der „republiek Indonesia". Als „pre mier" schrijft hij dan het bekende werkje „Onze strijd", waarin hij de wereld tracht te overtuigen van de „eerlijke" bedoelingen van pemoeda en nationalist. Thans is Sjahrir op het toppunt van zijn macht. Hij publiceert, hij decreteert, hij protesteert, ende wereld accepteert! Want reeds lang is men vergeten, dat Soetan Sjahrir in wezen niets anders is dan een spreekbuis van zijn .president" Soe karno dan loop- en krullenjongen tege lijk. Van goede nepufolikeinsche getuigschrif ten voorzien, evenwel!.... In dit verband bezien wij ook de ver zoeken der Ned. en Inh. delegaties om uitstel der plenaire zitting, welke oor spronkelijk hedenavond té Batavia zou worden gehouden. Wij schrijven inmiddels 4 November en wil men, zooals in de bedoeling lag, vóór het vertrek der Britsche troepen uit Ned.-Indië op den 30sten van deze maand, tot een volledige overeenkomst zijn gekomen, dan dienen toch alle zeilen te worden bijgezet. De Nederlanders zijn tot nu toe steeds de toegevende partij geweest. Laten thans de Inheemschen eens over de brug komen! De „Bloemfontein" is gisteren met troepen der 7 Dec.-divisie aan boord, te Batavia aangekomen. De Chineesche missie o.l.v. dr Li Ti Tsjoen, die onlangs weer naar China is teruggekeerd, heeft op Java een zeer gunstigen indruk achtergelaten. Het derde contingent Ned. troepen is na aankomst te Palembang, onmiddel lijk naar Pladjoe vertrokken. Evenals in Nederland en in andere gebieden over de duurte. Te Parijs luchtte men Er bestaan plannen om Rangoon tot het belangrijkste vliegveld tusschen Engelan- en het Verre Oosten te maken. Er staken 48 Esten, in kleine bootjes, den Atlantischen Oceaan over. Zij mogen in Amerika immigreeren. De Koreanen verzochten den Ver. Naties het vertrek der bezettingstroepen van Ame rika en Rusland te bevorderen om het land van ondergang door inflatie te redden. De pan-Slavische commissie verplaatst haar zetel van Moskou naar Belgrado. Bij een spoorwegongeluk op het station van Troetleben bij Halle (Russische Zóne van Duitschland) kwamen 28 Sudeten- Duitschers om. Een Amerikaansch vliegend fort, dat van Napels vertrok, wordt met 8 inzittenden vermist. Te Muelheim a. d. Roer kunnen de kin deren wegens gebrek aan schoenen niet naar school. Thans is ook voor particulieren de radio- telefonische verbinding New YorkMoskou opengesteld. Tarief 12 dollar per 3 minuten. Stel hem tevreê met de N.L.C. Aan onze militairen in Indië kan voortaan de NL.C. worden toegezon den tegen den normalen abonnementsprijs waarvan wij echter 50 pet afstaan als bijdrage in de vervoerskosten. Dit is mogelijk, doordat dé verschillende instanties hun medewerking hebben toegezegd. Zij, die dit wenschen voor verwan ten of vrienden kunnen een jaar- of kwartaal-abonnement op ons blad af sluiten. De opgave moet u i t e r 1 ij k 10 November a.s. geschieden aan onze administratie onder volledige ver melding van: Naam, rang, onderdeel, legernummer en postadres van den be trokken militair, waarbij wordt opge merkt, dat wij met het oog op het ver voer per vliegtuig slechts een beperkt aantal abonnementen kunnen accep- teeren en deze dus naar volgorde van binnenkomst worden behandeld. RAADSVERGADERING WERD TE VROEG GEHOUDEN In Aarden-burg is vorige week een bij-» zond-ere raadsvergadering gehouden.. Na de verkiezing kwam de nieuwe gemeen teraad namelijk binnen acht dagen na het binnenkomen van de gebloofstfrie- vea der nieuwgekozen raadsleden bijeen, wat niet geoorloofd is. Alle destijds ge nomen besluiten, waaronder de wethou der sverkiezing, waren daardoor ongeldig en moesten nu opnieuw bekrachtigd worden. Een der destijds gekozen wet houders was wegens ziekte thans niet aanwezig en kon dus niet beëedigd wor den en ook n-iet meer voor de verkiezing tot wethouder in aanmerking komen. De te vroeg gehouden raadsvergadering heeft dus een der raadsleden zijn wethou- derssohap gekost. Soedirman en zijn „staf": Japanscli maaksel De Britsche commandant liet hen inrukken. „Generaal" Soedirman en zijn staf hebben te Batavia in ons blad van Vrijdag j.l. schreven wij er reeds een en ander over geen prettigen indruk gemaakt. Men leze slechts wat de speciale cor respondent van de „Times" aan zijn blad seinde: „Zoowel Soedirman, de 34-jarige oud schoolmeester, die tijdens de bezetting majoor was van de door de Japanners georganiseerde Inheemsche eenheden, als zijn lijfwacht, spreidden bij hun aan komst een typisch Japansche militaire arrogantie ten toon. Toen de „geeneraal" tot het bijwonen van de vergadering bij het geall. hoofdkwartier aankwam, sprongen zeven man van zijn gewapende lijfwacht uit de auto en stelden zich op bij den ingang. De Britsche commandant stond er op, dat zij zouden inrukken en Soedirman bood daarop zijn excuses aan. Tegenover de pers maakte Soedirman gebruik van een tolk, een jongen Indo nesiër, die vroeger als navigator bij de R.A.F. dienst deed en meerdere bomaan vallen op Duitschland heeft meegemaakt. Thans is hij „vice-air-commodore" van de republikeinsche luchtmacht" Keneoka, de Japansche oorlogsmis dadiger, onder wiens „leiding" 305 van de 638 geall. soldaten in 68 dagen stier ven, is te Singapore ter dood veroor deeld. van de wereld wordt in Frankrijk geklaagd z'n hart met een groote demonstratie. De Poolsche generaal Anders arriveerde in Dover en reisde naar Londen. Op twee na zijn alle kampen met Duit- sche burger-geïnterdneerden nu aan de Duitsche autoriteiten overgedragen in de Amerikaansche zone. Montgomery is van zijn bezoek aan Duitschland in Engeland teruggekeerd. Maarschalk Tito is de held van een nieuwe Sow jetfilm „In de bergen van Joego-Slavië", die den strijd der Partisanen tegen de Duitschers behandelt. De vice-president der voorloopige Britsch- Indische regeering, Pandit Nehroe, is te Calcutta aangekomen om den toestand in Oost-Bengalen, waar onlangs ongeregeld heden plaats hadden, op te nemen. Bepaal de wijken der stad kregen 11.000 pond boete. De Britsche kruiser ,Xeander" is volgens de Br. admiraliteit niet beschoten door Albaneesche kustbatterijen. De Duitsche artsen in den Russ. sector van Berlijn hebben zich tot dusver alleen moeten laten inschrijven, meldt thans de Amerik. Nieuwsdienst. Twee» aan wie de „republiek Indonesia" ongetwijfeld veel dank verschuldigd is: Hubertus van Mook en Soetan Sjahrir, resp. luit.-G.G. en „premier" van hetzelfde land

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5