Nederl. en de toekomstige Duitsche W.-grens lOist Vingerafdrukken: wapen tegen de misdaad C.-H, Jongeren ontmoetten elkaar in R'dam NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 Ook wij 'n stem in 't kapittel te New York? Officieel wordt medegedeeld: Nu binnenkort de raad van ministers van Buitenlandsohe Zaken van de vier groote mogendheden te New-York het Duitsche probleem gaat bestudeeren, heb ben H.M.'s ambassadeurs in Washington, Londen, Parijs en Moskou instructie ge kregen op 1 November j.l. aan de regee ringen van het land hunner vestiging de volgende nota te overhandigen: „De Nederlandsche Regeering heeft met groote voldoening vernomen, dat de raad van ministers van Buitenlandsohe Zaken, alvorens op 12 Juli j.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behandeling heeft genomen van den heer Bidault om, wan neer de raad het Duitsche probleem zou aanvangen te bestudeeren, bij zijn werk zaamheden een zeker aantal Staten te betrekken, die in den rgad niet vertegen woordigd zijn. Onder de in dit verband gnoemde Staten wordt Nederland ver meld. De Nederlandsche Regeering heeft eveneens vernomen, dat deze bedoeling door de andere leden van den raad van r ^""'tenlandsche Zaken gun stig is ontvangen. Nrderii. neeft bij herhaling herin nerd aan het essentieele belang, hetwelk het toekomstige statuut van Duitschland voor Nederland uitmaakt en den wensch uitgesproken van het begin bij de opstel ling daarvan betrokken te worden. Met het oog op de mogelijkheid, dat de raad van ministers van Buitenlandsohe Zaken tijdens zijn komende zitting te New-York het onderzoek van deze aangelegenheid zou hervatten, meent de Nederlandsche Regeering gerechtigd te zijn wederom haar verzoek onder de aandacht te bren gen van de Amerikaansohe. Britsche, Fransohe en Sow jet-Russische regeering". Tot zoover het officieele communiqué. De aanwezigheid van min. Van Boet- zelaer van Oosterhout op de groote As- semblée der Ver. Naties (waarheen hij zich morgen zal begeven) en de moge lijkheid, dat het Duitsche probleem te New-York zal worden besproken, staan waarschijnlijk met elkaar in verband. Bevin vindt aanwezigheid belangrijk. „De aanwezigheid van België, Luxem burg en Nederland op de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken der groote mogendheden is", aldus Bevin gisteren bij aankomst in New-York, „van het grootste belang voor het nemen van besluiten over de toekomst van Duitsch land. In de komende dagen zal over het voorstel de drie landen tot de besprekin gen toe te laten, gesproken worden". België, zoo is in New-York verklaard, heeft ten aanzien van Duitschland geen territoriale eischen. Mevrouw Nimitz gedenkt Neder- landsche weezen Toen mevrouw Nimitz, echtgenoote van den Amerikaanschen generaal, die tijdens den oorlog bevelhebber in den Grooten Oceaan was, te Chester (Pennsylvania) het schip „Utrecht", dat voor de Neder landsche regeering gebouwd wordt, te water liet, verzocht zij het bedrag van 2000 dollar, uitgegeven voor het gebrui kelijke geschenk, te bestemmen voor een Nederlandsch weeshuis. Vrouw in Amsterdam gewurgd Vervolg van Pao i Zaterdagochtend trof de recherche alle gasten, die van den moord nog niets af wisten, nog in bed aan. Alleen van der Helm was verdwenen en een onderzoek op den Nieuwen Dijk en in zijn stamcafé wees uit, dat hij deze plaatsen thans mijdt. Of Van der Helm, zoo hij het is ge weest, die de vrouw gewurgd heeft, veel profijt van zijn afschuwelijke daad heeft gehad, is moeilijk te beoordeelen. Nie mand weet n.l. hoeveel geld de vrouw in haar huis had verborgen. De dader heeft er grondig naar gezocht. „Moe" vertelde weliswaar, dat zij geld bezat, maar zij had nimmer verteld waar het lag en droeg de sleutels van een kleine safe steeds bij zich. Des nachts legde zij den sleutelbos onder haar hoofdkussen. Waar schijnlijk heeft de moordenaar de ge heeld benedenverdieoing overhoop ge haald, omdat het geld, dat hij in de safe aantrof, minder was dan hij verwacht had. Naar schatting van de overige gas ten is het ndet meer dan f 600 geweest. Het is nl. gebleken, dat de belastingaan slag van f 20.000.ctóen zij had ontvan gen, op een valsche aangifte van den be jaarden man berustte, met wien zij voor hij haar verliet wrijving had gehad. Van der Helm is waarschijnlijk gekleed in een gestreept colbertjasje, waaronder hij een Canadeesche militaire broek draagt. Ieder, die aanwijzingen omtrent zijn verblijfplaats kan geven, wordt ver zocht deze te verstrekken. Daar Van der Helm den avond van den moord met zijn vriend Herman een bioscoo-p heeft be zocht en Herman vermoedelijk waarde volle inlichtingen kan verstrekken, zoekt de poliirie tevens naar diens verblijfplaats. WAGON VAN EEN R.T.M.-TREIN ONTSPOORD. Gisterochtend omstreeks half tien is nabij Krooswijk op een wissel ontspoord de vijfde van den uit zes wagons be- staanden trein van de Rott. Tramweg Mij, hetgeen een uur oponthoud ten ge volge had. De trein heeft ten slotte zon der de achterste twee wagons, waarvan de passagiers moesten overstappen, de reis voortgezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DAT mr. C. H. Rutten te Gulpen met in gang van 1 Nov. jlr als tweede secretaris is verbonden aan het alig. seer, van die K.V.P. DAT ir. G. J. Th. Bakker morgen om 7.45 uur over Hilversum I zal spreken over de gas- en electriciteitsvoorzieninig in Nederland. DAT is opgericht de R.K. Oostelijke Pers, die ook de Noordelijke provincies omvat en waarvan het seer, is gevestigd te Apeldoorn, Sumatralaan 179. DAOT is opgericht die afd. Zuid-Holland van den R.K. JournaMstenikriing en het seer. berust bij P. v. d. VaLk, redactie „Het Bin nenhof" te Den Haag. DAT te Eindhoven een afd. Noord-Brabant van den R.-K. Ned. Journalisten Kring werd opgericht met S. H. A. M. Zoetmulder, van "het Eindh. Dagblad, als secr. DAT de „Nr: 4 Commandogroep", die Vlis- Bingen bevrijdde, aldaar een standbeeffl wil oprichten ter herdenking van de gevallen makkers. De beroemde Italiaansche tenor Beniamino Giglf, waarvan het destijds heette, dat hij in zijn vaderland wegens collaboratie was terechtgesteld, vertoeft thans met z'n dochter Rina in Londen. Hij zal een tournée van 6 weken maken door Engeland en Ierland. Geheimen uit den Katwijk" -Huize Wanneer men bij het opsporen van mis dadigers van vingerafdrukken gebruik wil maken, kan men terecht bij de Rijks- identificatiedienst, die ondergebracht is in „Huize Katwijk" te 's-Gravenhage. Het hoofd van dezen dienst, commissaris H J. Regenboog, heft ons over het werk een en ander verteld. In groene stalen kasten worden de namen bewaard van meer dan 800.000 Nederlanders, die met politie of justitie in aanraking zijn geweest. Het be treft niet allemaal menschen, die zware misdaden op hun geweten hebben. Ook zij, die om een of andere reden een boete hebben gekregen en deze door verhuizing of vertrek naar het buitenland nooit heb ben voldaan, staan hier geregistreerd. Verder zijn in de cartotheek ook alle ge detineerden, schippers en woonwagenbe woners opgenomen. De cartotheek dient in de eerste plaats ter informeering der politiëele en justitiëele instanties, maar ook onze strijdkrachten en semd-offi- cieele instellingen maken er gebruik van. Voorts beschikt de dienst over een dac- tyloscopische afdeeling en een fotodienst, die er dagelijks op uittrekt, om opnamen in kampen en gevangenissen te maken. De dactyloscopische afdeeling werkt volgens het z.g.n. Amsterdamsche sys teem, waarbij alle tien vingers op een kaart geclassificeerd zijn. Bovendien be staat nog een collectie z.g.n.. mono-vin gers, waar wijsvingers, ringvingers, enz. van de rechterhand systematisch zijn ge rangschikt. Ook is er een verzameling rechter handpalmen en een, waarin de vijf vingers van de linkerhand zijn op genomen, voor het geval men met links handige misdadigers te doen heeft. Commissaris Regenboog vertelde ver der nog, dat de vergelijking met den rechter wijsvinger in het algemeen de meeste resultaten oplevert. Hierin zitten namelijk veel figuren, die in de andere vingers nog wel eens ontbreken. Gedu rende de eerste vijf maanden van dit jaar konden ruim 60 pCt. der viugerafdruk- ken, die toegezonden werden, geïdentifi ceerd worden. Een vergelijking van twee series vingerafdrukken, deed ons veron derstellen met dezelfde te doen te heb ben, maar commissaris Regenboog ver telde ons, dat zij vaai een tweeling af komstig waren. Opmerkelijk is verder, dat bij Aziati sche volkeren de kringfiguur overheer- schend is, terwijl dit bij Europeesche volkeren juist de lus is. Ook de vinger afdrukken van familieleden vertonnen vaak overeenkomst, waarmee bij de iden tificatie rekening gehouden wordt. De fotografen van den fotodienst ko men vaak terug met 2000 tot 2500 opna men, die in negatiefvorm worden be waard. Tevens wordt gebruik gemaakt van de Panphot, een op een microscoop gemonteerde camera. Deze apparatuur wordt in het bijzonder gebruikt voor het fotografisch vastleggen van bloedprepa- raten, spermatozoïden, vezels en haren. Een ander snufje der moderne techniek is de. vergelijkingsmicroscoop, waarvan vooral bij het vaststellen of een bepaald projectiel uit een bepaald vuurwapen af komstig is, gebruik wordt gemaakt. Ook bij het vergelijken van een echt geldstuk met een valsch, bewijst deze microscoop groote diensten. De Parijsche politie gaat het systeem navolgen en bestudeert thans de werking ervan. Kerk en School Ncd. Herv. Kerk. Beroepen: te Aalsmeer (toez.) A. Soit» neveld te Terheijden (Z.H.).; te Brielle (vac. J. v. Noort) S. P. Nijdam te Raamsdonk; te Delft (vac. J. Fokkema) J. C. Stelwagen te Giessendam-N. Hardinxveld; te Oegstgeest A. W. M. Odé te Goes; te Putten (Gld.) (3e predjpl.) G. Alers te Dordrecht; te Neer bosch-Hees S. P. Nijdam te Raamsdonk; te Schoondijke M. J. W. Schopenhauer, cand. te Utrecht: te Wezep P. Bouw te Wouden berg Geref. Kerken. Beroepen: te Exmorra-Schraard H. P. Rutgers te Vinkeveen. Benoemd tot hulppred. te Zutphen G. Melles te Voorst. Aangenomen naar Schermerhom J. E. Visser te Domburg; tot pred. in algem. dienst v. d. geest. verz. v. militairen W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. Aangenomen naar Haamstede D. v. Swichem, evang. pred. te 's-Gravenhage-W., die bedankte voor Dordrecht-Papendrecht en Enthoven (beide als Evang. pred.). Bedankt: voor Goes J. J. Ritsema te Genderen; voor Kampen C. B. Bavinck Jr. te Voorburg. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Leiden (vac. A. Veld man) O. W. Bouwema te Breukelen. H. M. DE KONINGIN TER KERKE H.M. de Konirngin woonde in de Groote Kerk te Apeldoorn den Hervorminigs- dienst bij, waarin ds. de Vries, Ned. Herv. pred., en ds. Faivré, Evang. Luth. pred., voorgingen. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Te Deventer is een Remonstrantsche Ver- eeniging opgericht, waarvan mevr, A. L. de Heer-Cremer, die voor haar huwelijk Re- monstr. predikante is geweest, als voorgang ster optreedt; de Remonstr. Kring te Nijme gen, waaraan ds W F Zuurdeeg als predikant is verbonden, zal binnenkort een gemeente worden. F.Q.L TE KAMPEN De Senaat van het Studentencorps „Fides Quaerit Intellectum" te Kampen is voor het jaar 1946/47 als volgt samengesteld: praetor: K. A. Schippers; ab-actis: K. Vegter, Vloed- dijk 71, Kampen; quaestor: H. Hogenhuis; as sessor I: L. G. Rozendal: assessor II; G. E. Meulenaar. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 31 Oct. Geslaagd voor het can- didaatsexamen rechtsgeleerdheid: de heeren J A Beelaerte van Blokland te Heelsum, H Muller te Amsterdam, J J Naeff te Lochem, P P Vreede te 's-Gravenhage, J H v Over- beek te Voorburg, L C Kolff te Hippolytus- hoef, G J Hendriks te Doetinchem; de dames F A G Bosma te 's-Gravenhage, E J H v d Laan te 's-Gravenhage, J J Witthau te Haar lem, A H Zetfger te Leiden, E Robin te 's-Gravenhage, A C Smit te Haarlem. LEIDEN 1 Nov. Geslaagd voor het docto raal examen Geneeskunde: de dames A T Hoogslag te Rotterdam, A M Leeflang te Rotterdam; de heeren Khoe Bing Liam te Schiedam, E J C Schipper te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid: de heeren H J Schotvanger te Haarlem, J P Witte te 's-Gravenhage, R van Engelen te 's-Gravenhage, E Kwakernaak te Alphen a.d. Rijn, C Stol te Leiden, E R H v Wort te Waosenaar, J de Vries te Brummsn, H K van Ravensteijn te Leiden, E Singer te Voorburg, J Nolen te Amsterdam, R W As ser te Laren (N.-H.); de dames E Meydes te Heemstede, J Soet te Rotterdam, H J M v Sandick te Amsterdam, M C C Teves te Heemstede. Een pleidooi voor sociale rechtvaardigheid De afd. Zuid-Holland van de Federatie van C.H.-Jongeren in Nederland hield Zaterdagmiddag in „Ons Huis" te Rotter dam een bijeenkomst. Het Tweede Kamer lid mr H. K. S. Beernink sprak over de taak der jongeren bij den materieelen, moreelen en geestelijken opbouw van land en volk en wees o.a. op de verplichting, welke wij hebben ten aanzien van de ver- zets- en oorlogsslachtoffers. Met de leuze „Sociale rechtvaardigheid voor allen" zal de Chr. Hist. Unie haar Chr. soc. roeping hebben te vervullen. Prof. P. C. van Niftrik sprak over „Er De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 19. Dat het oneerlijk was, om zonder kaartje in den trein te sluipen, hadden onze twee vrienden óók al niet overdacht. Ze deden net alsof ze thuis waren en lagen ge zellig te keuvelen. Bij het volgend station echter (het was een boemeltrein) stapten twee mannen in. De een 'was een struische boer, met zoo'n stel van die kerngezonde handjes aan z'n lijf; de ander was een nuffig meneertje met -klakte nageltjes en ..1 veel t« kort jasje aan.... 20. Het meneertje pakte voorzichtig een paar dun-gesneden boterhammetjes uit en begon er aan te peuzelen als 'n eekhorentje. Toen nam hij een slok uit een fleschje, dat hij bij zich had. „Hé", dacht Jantje, die boven den boer lag, en het fleschje open hoorde doen, „kon ik ook maar wat drin ken!" En hij sloeg z'n hand al aan de flesch met koude thee, die hij van huis meege bracht had. Maar hö durfde zich niet ver roeren. staat geschreven en er is geschied". Wil deze leuze van Groen van Prinsterer, die de Chr. Hist.-Unie tot de hare heeft ge maakt, voor ons iets beteekenen, dan moeten we weten wat er geschreven staat en wat de historie ons leert. Bij onze be ginselen moet ons duidelijk voor oogen staan, dat zij voortvloeien uit Gods Woord, dat dan nagespeurd moet worden. Even als de theologie in de Ned. Herv. Kerk de laatste jaren is teruggeroepen tot de eenige waarheid, zullen we meer belang stelling moeten hebben voor het Woord. Tegen de critiek van hen die zeggen, dat de historie als bron van godskennis niet gelijk te stellen is met den Bijbel, voerde prof. Van Niftrik aan, dat noch Groen van Prinsterer, noch de Chr. Hist.-Unie deze meening voorstaan. Het gaat om Gods Woord. Uit de historie kunnen we echter Gods leiding in ons volksbestaan onderkennen en daaruit leering trekken. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Geslaagd voor 3de deel not. examen 1946: D J van Ameron- gen, Zeist, G van den Berg, Nijmegen, E C J den Biggelaar, Zevenbergen, J W Posman, Schiedam, mej. S M Brandenberg, 's-Gra venhage, J W M Bruis, Gennep, J R Feijen, Groningen, G Groot, Wesseldijk, Zutphen, C A Heijnen, Halsteren, A van Keulen, Am sterdam-O, O Kloosterman, Finsterwolde, G Laeyendecker, Haarlem, E J Libourel, Nij megen, W Loof, Bergen op Zoom, A Med- dens, Gouda, D Molegraaf, Roosendaal, R L A Muller, Wassenaar, W Th M Netelbeek, Maartensdijk, Ph W J M van Nierop, 's-Gra venhage, J D No:rdijk, Amsterdam-C, A A Oomen, Maastricht, mr J M Polake Oegst geest, J F V M van de Putten, Utrecht, O C van Riemsdijk, Amsterdam-Z, A M Ruvin schoot, Utrecht, M C Schakel, Den Helder, W J Scheltens, Monnikendam, C J Sleddering, Voorburg, C P Sneep, Breda, J W Velema, Groningen, W Vellinga, Gorredijk, D J Vol- mer, 's-Gravenhage, L T Wemes, Zwolle, W Wolf, Heerder (Gld.), J van Wijk, Heusden a/d Maas, R Zuideveld, Delfzijl. BERLIJN IN HET DONKER? De steenkolen voorraden in de Berlijnn- sche electriciteitsfabrieken zijn uitgeput, tengevolge waarvan de stad binnen enkele dagen van electrictieit verstoken zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2