..Maak geen gebruik consumentencrediet" Christ, werkgevers tegen Regeeringspolitiek Een brandende kwestie De Hooge Raad Een grootsche betooging van Chr. ambtenaren NIEUWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 Aldus advies op diaconale conferentie Op een te Rotterdam gehouden prov. dia conale conferentie binnen het verband der Gereform. Kerken (art. 31 K.O.) in Z.-Hol land, betoogde de heer L. A. Hartman uit Den Haag, dat leden der gemeente, die de z.g. overbruggingsuitkeering genieten, niet voor rekening der diaconie behooren te worden gesteund. T.a.v. het consumenten- crediet sprak de conferentie uit dat de kerkleden geen gebruik daarvan behooren te maken. In de uitvoerige discussie over deze kwesties werd oun. opgemerkt, dat de Overheid zich met het consumentencrediet heeft begeven op een terrein, dat het hare niet is en voorts, dat hier een taak ligt krachtens het ambt der geloovigen. 's Middags hield ds Joh. Francke van Rotterdam-Delfshaven een referaat over „Het ambt der geloovigen en het dieken- ambt". Het ambt der geloovigen, dat naar uitwijzen der H. Schrift primair is, zou in de Kerk van Christus al het barmhartig- heidsvertoon hebben te openbaren, aldus spreker, omdat de volle diaconale machts bevoegdheid aan het ambt der geloovigen is toevertrouwd. Daar dit ambt echter de volle priesterlijke bediening niet aan kan, heeft Christus het diaconale, secundaire ambt ingesteld. Het ambt der geloovigen moet worden gestimuleerd tot al die zaken. die niet tot het bijzondere ambt behooren. Ds L. Doekes van Rotterdam-Feyenoord sprak in een slotwoord over de weelde der roeping door Gods Gemeente, en mitsdien door God Zeiven, van den diaken. DE JUWEELEN VAN DE HERTOGIN VAN WINDSOR Volgens offrcieele bron is de waarde van de gestolen juweel en van de hertogin van Windsor niet hooger dan 20.000 pond sterling. OP 2 NOV. ALG. STAKING IN PALESTINA? De Hooge Arabische Commissie besloot op 2 November, een algemeene staking in Pa lestina af te kondigen. Het is dan nl. 29 jaar geleden, dat de Balfour declaratie werd afgekondigd, die den Joden een nationaal tehuis beloofde. HERSTELBET ALINGS C OMMIS SIE WENSCHT VERDEELING VAN DUITSCHE FABRIEKEN. Het Geallieerd bureau voor Herstelbeta lingen richtte een communiqué tot de re- geeringen van Engeland, de Vereen. Staten, Frankrijk en de Sowjet-Unie, waarin het herinnert aan de afspraak van Potsdam, om de voor herstelbetalingen in aanmerking komende Duitsche fabrieken snel en billijk te verdeelen. Tot nu toe zijn slechts 72 fabrieken in de Westelijke zones verdeeld. Het plan, de Duitsche industrieele inrich ting als herstelbetaling te gebruiken, dreigt door dit trage tempo te mislukken. Oogverwondingen in twee wereldoorlogen Veldmaarschalk Montgomery heeft op een j aarlij kscbe vergadering van de „Royal Eye Hospital" het aantal oogver- wonjdingen van de laatste twee oorlogen met elkaar vergeleken. In 1916 werden 2000 soldaten aan hun oogen gewond, 1350 hiervan bleven blind. In den laatsrten oorlog liep twee procent van a-fte gewonden kwetsuren aan de oogen op „Slechts" 500 soldaten verlo ren hun gezichtsvermogen Geelkerken en Zondervan duiken weer op Doch thans als getuiren in colla boratie-zaak. Voor het Utree hts che Tribunaal heeft gis teren terecht gestaan C. G. Vriens, eigenaar van „De Dietsche Taveerne" te Utrecht, die, na aanvankelijk vrijgelaten te zijn, in April opnieuw werd geïnterneerd. Hem werd steun aan den vijand en het geheim lidmaatschap van de N.S.B. ten laste gelegd. Als getuigen traden o.m. op C. van Geelkerken, voorma lig plaatsvervanger van Mussert en A. J. Zondèrvan, leider van de W.A. Uit tal van andere verklaringen bleek, dat beschuldigde waardevolle inlichtingen aan het onder- grondsche politieverzet had gegeven, een re volver aan een ondergrondsch strijder had verstrekt, hulp aan Joden en saudenten verleende, en dat velen aan zijn invloed hun leven en vrijheid hadden te danken. Uitspraak over 14 dagen. Onder den titel ,,De Hooge Raad" wijden de redacteuren van het „Rechtsgeleerd Magazijn", de professoren Bergstein, Cleve- ringa, Pompe en van der Pot een artikel aan dit hoogste Nederlandsche rechtscollege. Zrj herinneren aan de, op 29 Juni 1(H6, door het Nederlandsch Juristenblad ge maakte opmerking „Moge de nieuwe regee ring ons snel en kordaat verlossen van deze gezags- en vertrouwenscrisis en mogen alle partijen dan ook beseffen, dat het daarmee moet zijn afgeloopen". De redactie maakt deze wensch „van ganscher harte" tot de hare. Uit de sedert de bevrijding gepubliceerde geschriften rijst het probleem met volslagen duidelijkheid omhoog, aldus het blad. De schrijvers vervolgen: „Men verwijt den Hoogen Raad in den be zettingstijd niet zijn taak te hebben ver vuld, het juridisch geweten der natie te zijn. De Hooge Raad acht zijn beleid ge rechtvaardigd door een beroep op de nood zaak om erger te voorkomen. De oplossing van dit conflict is door het ongelukkig ver loop van de gevolgde procedure steeds moeilijker geworden: de in September 1944 over de radio bekend gemaakte staking van alle leden van den Raad in de uitoefening van hun functie heeft door de ongewild op geroepen reacties van buitenaf gevoelighe^ den geraakt. De bekende briefwisseling tus- schen den Hoogen Raad en de fegeering- Schermerhorn heeft op zijn minst genomen aanleiding gegeven tot misverstand. Het K.B. op de zuivering van de rechterlijke macht heeft verwachtingen gewekt, die in het licht van die briefwisseling door de afgetreden regeering niet gerechtvaardigd werden geacht. Thans, 16 maanden na de bevrijding, is in de talrijke vacatures van den Hoogen Raad nog niet voorzien. Zelfs de reeds sedert verscheidene maanden door de Tweede Kamer opgemaakte voordrach ten hebben nog niet tot een benoeming geleid. Het presidium van den Hoogen Raad is nog steeds vacant. Niets is noodzakelijker op dit moment, dan herleving van het bewustzijn, hoe on ontbeerlijk voor de samenleving onvoor waardelijke eerbied voor de rechtsorde is. Zulk een eerbied is ondenkbaar zonder een met het aureool der onbesprokenheid om geven Rechterlijke macht. Het grootë repect voor het Recht in Engeland is on verbrekelijk verbonden met den onbegrens de^ eerbied, die het rechtsprekend orgaan als zoodanig in dat land geniet. Dringend vereischt is derhalve, dat onverwijld de grondslag wordt gelegd voor een herstel van dit vanzelfsprekend gezag in ons hoog ste rechtscollege. Dit gezag kan groeien vanuit de onbetwistbare aanspraak op auto riteit van hem, die aan dit college leiding geven moet. In ds volksverbeelding wordt een college in belangrijke mate met zijn president vereenzelvigd. Vandaar reeds de funeste uitwerking van het presidiaat van van Loon. Meer dan ooit is de persoon van een gezagsdrager in een tijd, waarin het gezag een crisis moet doorstaan, bepalend voor het gezag, dat hij geniet. De ongeluk kige impasse, waarin het probleem van den Hoogen Raad, met of zonder schuld van wie Strikte handhaving der loonen niet rechtvaardig Gisteren hield het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland een jaarvergade ring te Hilversum. In zijn openingswoord wees mr. A. Borst er op, dat de Prot. Chr. richting een z war en tijd tegemoet gaat. De regeering gaat den kant uit van de superiori teit van de totaliteit, met sterken drang in de richting van het collectivisme, aldus spr. Door deze gedragslijn komt de zelfstandig heid der deelen, ook die van het bedrijfs leven, in het gedrang. Dit regeeringsbeleid, dat van de thans als nieuw geproclameerde opvattingen uitgaat, kan door ons niet wor den gesteund. De heer Borst leidde vervolgens de be spreking in van het concept-Program van Actie. Het Verbond stelt zich op het stand punt, dat de Overheid niet primair, krach tens het ambt, geroepen is om het sociaal- economisch leven direct te leiden. Indus trialisatie moet naar sprekers meening wor den gestimuleerd ter wille van de volkswel vaart. De belastingen mogen niet worden gebruikt als een middel om invloed uit te het ook zij, thans is geraakt, is in de gege ven omstandigheden dan ook slechts oplos baar, door benoeming tot president van een persoon, die door ons geheele volk als re presentant van het juridisch geweten wordt gezien. Wij achten het onzen plicht er bij onze regeering op aan te dringen, ten spoedigste tot de benoeming van zulk een persoon lijkheid over te gaan. Wij hebben de ver wachting, dat dan het pad geëffend zal blij ken, waarlangs het probleem onmerkbaar tot zijn oplossing zal kunnen geraken. Wij spreken daarbij het vertrouwen uit, dat elk der individueele leden van den Hoogen Raad volgaarne de leiding zal willen volgen van een dergelijke figuur, om op deze wijze blijk te geven, dat het landsbelang voor hem de hoogste wet is. De grootschheid van de taak moge hem aanspreken, die geroe pen zal worden." SPOED, MINISTER LIEFTINCK! De gezamenlijke onderlinge molestv er- zekeringsmaatschappijen hebben minister Lieftin ck telegrafisch verzocht met sfpoed het wetsontwerp-vergoeding oorlogsslacht offers bij de Staten. Generaal in te dienen, de rijksbijdragen vast te stellen, en toe te staan, dat de molest-onderlingen den ver zekerden reeds een voorschot geven uit vrij tegoed, in vrij geld, tot een maximum van 25 pet der schaden aan bedxijfsuitrlisting handelsvoorraad en huisraad. Nederlandsche cadetten namen deel aan een afscheidsparade op de Royal Mili tary College te Sandhurst (Eng.) Mijnheer Pimpelmans gaat Schalkhaarders zijn soms weer aanvaardbaar Concludeert het Ambtenarengerecht te Den Haag. Het Ambtenarengerecht te Den Haag deed heden uitspraak in de zaak van een aantal Schalkhaarders, dde door dien burgemeester van 's-Gravenhage, ontslagen waren, contra dezen burgemeester. Het gerecht verklaarde het ontslagbesluit van 16 Februari ndetig. Overwogen werd dat aan de „Schalkhaaropleiding" ernstige fou ten en gebreken kleefden, doch dat niet gebleken is, dat een ieder, die deze oplei ding ontvangen heeft, ongeschikt is voor het bekleeden van een ambt bij de politie. Bet gerecht heeft de overtuiging, dat velen, ondanks de ontvangen opleiding, bekwaam heid bezitten voor het uitoefenen van een dergelijk ambt. (Doch is bekwaamheid alleen voldoende of wordt ook aan karaktervast heid nog waarde gehecht? Red.) WAARSCHUWING VOOR GEBRUIKERS VAN INSULINE. Gebleken is dat er insuline in omloop is, welke na het verlaten van de fabriek zoo danig in sterkte teruggeloopen is dat zij bij injecties aan suikerpatiënten niet meer de normale uitwerking heeft hetgeen voor be trokkenen gevaar opleveren kan De onbruikbare insuline draagt de fabri- cagenummers A 176400, A 176401, A 176441, A 176647 en A 176559, dit betreft flacons van 10 cm3 met 200 eenheden. Voorts betreffen de flacons van 5 cm3 met 200 eenheden, de nummers A 176009, A 176147, A 176683, A 176707 en A 176763. Bezitters van flacons insuline Organon Neerlandicum voorzien van een der nummers, wordt verzocht, deze bij hun apotheek in te leveren. Zij krijgen dan andere insuline hiervoor in ruil. oefenen op de verdeeling van het maat schappelijk inkomen. T.a.v. de loonen en prijzen werd opgemerkt, dat de huidige loonstop uit sociaal oogpunt onrechtvaardig moet worden geacht. Uitbouw van de sociale verzekeringsgedachte wordt voorgestaan. Oud-minister mr J. A. de Wilde maakte in een toespraak verschillende opmerkingen over de fiscale politiek der regeering. In een slotwoord besprak de heer H. W. Tilanus het beginselprogramma. Voorts zeide hij, voorstander te zijn van het houden in 1947 van een Chr. Soc. Econ. Congres. De wereld over den Ind. wapenstilstand Verwachtingen zjjn niet zoo groot. Vele zijn de krantenberichten, welke wtJ van de wereldpers over den onlangs in Ned.-Indië gesloten wapenstilstand ont vingen. Die alle te publiceeren, h-eft geen nut trouwens bijna alle artikelen heb ben dezelfde tendenz: een gematigd opti misme ten aanzien van het nakomen der bepalingen. Wij volstaan derhalve met een greep uit hetgeen de diverse bladen publi ceerden. Zoo schrijft o.m. de Baltimore Sun: „De wapenstil stand in Ned.-Indië doet niet meer dan de vitale kwestie van de toekomstige verhou ding tusschen Moederland en kolonie onbe slist laten." Manchester Guardian: „De macht om contröle uit te oefenen zal worden be wezen door de wijze, waarop de Inheemsche strijdkrachten den wapenstilstand in acht zullen nemen." Isvestia (Rusland).Ofschoon de Nederlanders met hulp van de Britsche troepen de belangrijkste steden hebben bezet, zijn zij er niet in geslaagd het kolo niale gezag te herstellen." New York Herald Tribune: „De politieke verwarring is volkomen. Het meest waardevolle aanknoopingspunt is wellicht, dat zich onder de gematigden op Java velen bevinden, die gelooven in de beginselen van de Westersche democratie." Het 'agblad (Batavia)„Bedacht zaamheid past echter voor de wijze, waarop het bevel over de geheele linie zal worden uitgevoerd." Pietro Nenni zal morgen de portefeuille van „Buitenlandsche Zaken" van Italië aan vaarden. KAN BOLWERK ZIJN TEGEN COMM. DICTATUUR In den tot op de laatste plaats gevulden Stadsschouwburg te Utrecht vond Woensdag de oprichtingsvergadering plaats van den Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. i door paardje rijden g th rotman Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Pernis (toez.) D. vt Krugten te Almkerk; te Rotterdam (als zeemanspred.) W. J. Schokking, cand. te 's-Gravenhage; te Nijkerk o.d. Veluwe D. B. Lokhorst te Wierden (O.); te Vollen- hove (toez.) A. v. Roon te O. en N. Wetering. Aangenomen naar Weesp G. J. v. d. Poll te Vollenhove. Bedankt: voor N.-Beijerland A. L. v. d. Smit te Waspik; voor Bleiswijk (toez.) H. G. Abma te IJsselstein; voor Niehove (Gr.) dr W. Sikken, pred. bij de Ind. Kerk met verlof te Groningen. Geref. Kerken Beroepen: te Enschede vac. J. v. Heuten) J. Kremer te Leeuwarden. Bedankt voor RotterdamIJselmonde H. Brinkman te Amerongen. Bedankt: voor Lopik drs H. Boswijk te Elburg. Geref. Gemeenten Tweetal: te Middelburg T. Dorresteijn te Opheusden en P. Honkoop te 's-Graven hage. Beroepen: te Benthuizen en te Mid delburg f. Dorresteijn te Opheusden. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Breda-Eindhoven mej. da. H. C. Leignes Bakhoven te Bome, die bedankte voor Bolsward. Ds S. L. HOGEBRINK OVERLEDEN. Ds S. L. Hogebrink, die eenigen tijd ge leden bij een auto-ongeluk een zware her senschudding had opgeloopen, is hieraan overleden. Ds Hogebrink was adjunct-direc teur van het opvoedingsgesticht „Valken- heide" der Ned. Herv. Kerk te Maarsber- gen. Hij was nog slechts 37 jaar oud, van 1934 tot Sept. 1937 hulppred. te Vorden en daarna o.a. pred te St. Michielsgestel. VRIENDENKRING „KOHLBRUGGE" Op een vergadering te Amsterdam werd besloten een Vriendenkring „Kohlbrugge" te vormen, die conferenties en studiekrin gen zal voorbereiden. In het comité namen zitting: ds D. van Heyst te Ommen, ds J. Bronsgeest te Velzen, J.«v. d. Warf te Gro ningen en K Eelderink te Vianen. PERSONALIA Ds G Meynen te Hilversum, hoopt 25 Oct. a.s. vanwege het Geref. Davos Comité naar Zwitserland te vertrekken. Namen en adressen van patiënten in Zwitserland kun nen aan ds Meynes gezonden worden. Gisteren heeft de heer Ch. Glasz zijn ambt als hoogleeraar in de Staathuishoud kunde aan de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam aanvaard. Het zal Maandag 21 Oct. 50 jaar geleden zijn, dat dr W. P. Jorissen, oud-lector in de anorganische chemie aan de Leidsche Univer siteit, cum laude promoveerde. Dr H. Smitskamp te Den Haag, die benoemd is tot hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam, zal onderwijs geven in de Alg. en Vaderl. Gesch. van de Middeleeuwen tot den Vrede van Munster. WAGENINGSCHE HOOGESCHOOL VEREENIGING OPGERICHT. Te Wageningen is opgericht de Wage- ningsche Hoogeschool Vereeniging, ter be hartiging van de sociale, cultureele, sport-, huisvestings- en studiebelangen der studen ten van de Landb ou whoogesch ooi PROMOTIES LEIDEN, 16 Oct. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift Internationale Sancties 19141946", de heer L. J. Pieters, te Leiden; tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Clinische waarnemingen bij Asthma Bron- chiale", S. Drukker, te Goes. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 16 Oct. Geslaagd cand. wis- en natuurkunde K: H. R. van der Vaart te 's-Gravenhage; doet. ex. wis- en natuur kunde (Pharmacie): mej. C. Valkis te 'sGravenhage; cand. ex. rechtsgeleerdheid: E. E. N. Krens te 's-Gravenhage, M. D. C. van Ek te Leiden, D. N. Groeneveld te Rot terdam, mej. J. H. C. Bijl de Vroe te Arn hem en mej. H. C. Voorhoeve te Amsterdam. AMSTERDAM, 18 Oct. Geslaagd: voor het doet. ex. Scheikunde W. G. Aldershoff te Leiden; voor het cand. ex.-A Wis- en Natuurk. D. Kortenoeven te A'dam. EXAMENS ENGELSCH. De examens voor het Vaardigheidsdiploma Engelsch, georganiseerd door het Examen syndicaat van de Universiteit te Cambridge, zullen in Nederland worden gehouden op 16 en 17 Dec. a.s., onder auspiciën van de British Council. Inschrijvingen worden vóór 1 Nov. a.s. ingewacht bij: The British Coun cil, Lange Vijverberg 14 ten Den Haag en den heer E. J. Labarre, Hooge Naarderweg 58 te Hilversum. Vooraf had elk dezer bonden 's morgens vergaderd waarbij het besluit tot liquidatie genomen werd. De leiding van de vergade ring berustte bij den voorzitter van het permanent comité D. de Ridder die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd als zoodanig afscheid nam als voorz. van den Ned Chr Bond van personeel in Publieken Dienst en aan wien een radiotoe stel werd aangeboden. Spr. merkte op, dat deze fusie niet gezien moet worden als een opwelling om mee te doen aan de mode van vernieuwing, doch het resultaat is van een reeds vanaf 1917 groeiend besef van nood zakelijkheid. De communistische staking te A'dam is, volgens spr. een bewijs te meer dat de dic tatuur eener minderheid moet worden weer staan en dat de reformeer en de kracht van de Chr sociale beginselen in het publieke leven moet doordringen Na deze woorden werd tot stichting van de nieuwe organisa tie overgegaan en besloten zich aan te slui ten bij het C.N.V.. Als bondsvoorzitter zal fungeeren de af getreden secretaris van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, P» Kapinga, terwijl als bestuursleden zijn aan gewezen A. v Driel en L. Vermeulen, namens den Alg Ned. Chr. Ambtenaarsbond, F. Albeda en J Rooseboom, namens den Chr. Bond van Belastingambtenaren, A. Fonteyn en Ter Louw, namens den Ned. Bond van Prot. Chr. P.T.T.-personeel en H. Brouwer en J Verkuil, namens den Ned. Chr Bond van Personeel in Publieken Dienst. Na enkele toespraken van de oud-voorzitters der organisaties, sprak de voorzitter van het C.N.V.. A Stapelkamp, zijn blijdschap uit over het verkregen resultaat, waardoor 20.000 Overheidsdienaren in één organisatie zijn vereenigd. Generaal Kesselring, voormalig Duits ch bevelhebber in Italië, zal, met drie andere oorlogsmisdadigers, te Milaan terechtstaan. 91. Eindelijk slaagde men er in. de schim mel weer op zijn poten te krijgen. Maar wat nu te beginnen met den armen apothe ker, want die lag nog steeds buiten westen. „Zet hem maar bij me op 't paard!" zei meneer Pimpel-mans. terwijl dikke tranen langs zijn wangen druppelden, „arme man, h ij zou m ij thuisbrengen, en nu breng i k hèm th uis I" 92. Kon en goed, de apotheker werd met vereende krachten vóór op het paard ge hesen, zodat mijnheer Pimpel mans hem vast kon houden. Maar o wee, juist had de schim mel zich in beweging gezet, toen ook de hele file auto's toeterend weer aan het rij den ging. waarvan Bet zo schrok, dat ze su biet in volle draf op hol ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2