De N.-H. kerk op de bres voor onze militairen Pernix voor de 10e maal kampioen Chr. K. B. NIK UWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG M OCTOBER 19M Stadsnieuw» LEIDSCHE GEMEENTE OVER DEN DAM AHerwegen in ons Land is men bezig om de zich in dienst bevindende jongens zoo veel en zoo goed mogelijk ontspanning te geven. Onze jongens hebben vooral wan neer zij zich verplicht aan het huiselijk leven hebben moeten onttrekken iets noo- dig, waaraan zij zich in hun eenzaamheid kunnen vastklampen, waarin zij genoegzame bevrediging kunnen vinden. Het is bekend, dat menig plan op de moeilijkheden, welke hieraan direct verbonden zijn, is afgestuit. Toch mogen wij in dezen niet versagen, doch wegen blijven zoeken om aan de verlangens van onze militairen te voldoen. Het is een verheugend feit, dat de Kerke- raad van de Ned. Herv. Gem. te dezer stede d>e noodzaak om contact te leggen tusschen Kerk en militairen ten volle beseft. Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad in een Vrijdag j.l. gehouden zitting besloten elke maand een brief naar de Leidsche mili tairen, welke zich zoowel in Holland, als in Indonesië bevinden, te zenden. Deze brief zal telkens door een der predikanten worden geschreven. De afschriften van deze brieven zullen aan de ouders worden gezonden met het verzoek om eventueele adres wij zigingen op te geven. Ook vernamen wij nog, dat ,,de Jonge Kerk" zich bereid heeft verklaard de organisatie hiervan op zich te nemen. Het is begrijpelijk, dat de uitvoering van deze plannen gepaard zal gaan met hooge onkos ten. De Kerkeraad heeft daarom gemeend de gemeente de gelegenheid te geven haar schouders onder dit urgente werk te zetten door het invoeren van een collecte, welke periodiek zal worden gehouden ter be strijding van de kosten, die het cyclostileeren en de porti met zich brengen. Men beperkt zich echter niet tot de Leid sche jongens, die elders vertoeven. Tevens zal een actie op touw worden gezet met het doel, Leidsche Hervormde families er toe te bewegen militairen, die in Leiden gedeta cheerd worden, in hun huis te willen ont vangen. Tevens is uit den Kerkeraad een commis sie gevormd, welke op korten termijn iedere week spreekuur zal houden in het wijkge- bouw .Levendaal," waar familieleden van militairen eventueele bezwaren en klachten kunnen bekend maken. De commissie, waarin oa. een sergeant-majoor zitting heeft, zal dan wegen zoeken om tot een redelijke op lossing van de bestaande problemen te ge raken. De plannen, welke hier te berde zijn ge bracht, worden vanzelfsprekend zoo spoedig mogelijk verwezenlij ktGelukkig zijn er geen materialen voor noodig. Het is echter zaak, dat de geheele ge meente ziet, waar het om gaat, en zich niet Leidsche Chr. Besturenbond zet winteractie in Deze week worden twee belangrijke vergaderingen gehouden. Nu het winterseizoen voor de deur staat, begint ook de Chr. Vakbeweging haar cam pagne, teneinde alle leden mobiel te maken voor den arbeid, die wacht en waaraan allen intens dienen mede te werken. Ook de Leidsche Chr. Besturenbond zal deze week van zich doen spreken en het be stuur heeft een tweetal vergaderingen be legd om de actie met de bestuursleden van de pl. afdeelingen der bonden te bespreken. Morgenavond, 7.30 uur, komen de afdee- Mngs-bestuurders bijeen in het Geb. voor Ohr. Soc. Belangen aan den Oude Singel, waar zeer belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan over de voorgenomen win- tercampagne en tevens besprekingen zullen worden gevoerd over de studieclubs, de November-propaganda, actie D.E.L., enz. Laat geen der bestuursleden op deze verga dering ontbreken. In een vergadering van bestuursleden der afdeelingen uit Leiden en omgeving welke Zaterdagmiddag, 19 October a.s., om 3.30 uur in „Rehoboth" wordt gehouden, zal een der leden van het Dag. bestuur van het C.N.V. de sociaal-economische vragen van dezen tijd behandelen Nu de reisgelegenheid weer veel verbeterd is in vergelijking met het voorjaar, verwacht men een groote opkomst. Bestuurs- en kaderleden der Chr. Vak beweging, weest op Uw post! Zal ds H. A. Wiersinga de Sleutel stad toch verlaten? Hij is thans benoemd tot zendingspredikant in alg. dienst. Zooals wij reeds in de rubriek „Kerk en School" vermeldden, is de nestor der Leidsche Geref. predikanten benoemd tot zendings predikant in alg. dienst als tweede kracht naast prof. dr J. H. Bavinck, speciaal belast met de opleiding van zendingsarbeiders(sters) en voor het contact met andere z?endingsin- stanties. Het is niet uitgesloten, dat ds Wiersinga. die vorige week bedankte voor een benoe ming als secretaris van den Ned. Zendings raad, deze benoeming zal aanvaarden. Ds Hendrik Al- bert Wiersinga werd 19 Jan. 1896 geboren, bezocht het Geref. Gym nasium te Kam pen en studeerde aan de Theol Hoogeschool al daar, alsmede se- mietische lette ren aan de R. U te Leiden. In 1920 werd hij door de classis Zwolle toegelaten tot het ambt, waarna hij 1 Juli 1923 zijn intrede deed te Medan, waar prof dr J. H. Bavinck hem bevestigde In 1929 keerde hij in ons land terug en werd hij pre dikant te Vlis- singen en 5 Febr. 1933 verbond hij zich aan de Leidsche Gemeente. Ds Wiersinga neemt in het Geref. kerkelijk leven een vooraan staande plaats in. Hij was herhaaldelijk lid van Part. Synoden, alsmede van de Gen. Synoden 1943—'45 en 1946. Van de Ger. Zen- dingsdeputaten is hij Scriba; voorts is hij de- putaat voor de bearbeiding der verstrooide Gereformeerden in Ned.-Indië en voor de correspondentie met buitenlandsche kerken. Hij heeft zitting in tal van vereenigingen en bonden en heeft verscheidene boeken het licht doen zien, terwijl hij medewerker was en is» van tal van tijdschriften en dagboe ken. Over hem is ook een hoofdstuk opge nomen in het bekende boek „In den houten broek". Ds. H. A. Wiersinga DISTRIBUTIEVARIA. Morgen kunnen zij, wier achternaam be gint met de letters Po tot einde P, Q en R t/m Rh. levenemiddelen-, tabaks- en ver- snaperingenkaarten afhalen. onttrekt aan die taak, welke zij hier te ver vullen heeft; zich de situatie, waarin onze jongens verkeeren, aan te trekken en daad werkelijk te toonen, dat wij in dezen onzen Christenplicht consciëntieus willen betrach ten. DRIELING GEBOREN TE ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagmiddag werd het echtpaar S. Bjjle- veldBorremans, v. Eeghenstraat 25 te Alphen aan den Rijn verblijd met de voor spoedige geboorte van een drieling, twee jongens eti een meisje. Moeder en kinderen wier gewicht varieert van 3%pond, maken het allen goed. Voor de uitreiking van bonkaarten zijn mogen aan de beurt de letters C D E. Uit reiking in het kantoor Wilhelminalaan van 912 en 24 uur. HENGELEN, HENGELEN HENGELEN Zaterdag werden visschers buitengewoon verrast, toen zich in het Rijn- en Schie- kanaal bij de Haagbrug een groote school baarzen ophield, die zich gemakkelijk lie ten vangen. Men had maar in te leggen, om de grootste baarzen zonder moeite op te halen en weldra waren de netten en teilen te klein, om alles te bergen, zoodat één visscher de visch zelfs in zijn zakken stopte. Dit hengelen aan den loopenden band, had bij het publiek groote belang stelling. STREMMING WEGVERKEER OVER TURFMARKTSBRUG. B. en W. maken bekend, dat de Turf- marktsbrug met ingang van 14 October a.s. tot nader aankondiging voor alle wegver keer zal zijn afgesloten. Ds D. KUILMAN. Na langdurige ongesteldheid heeft ds D. Kuilman gisteren voor het eerst weer de godsdienstoefening in de Pietersberg bijge woond. De politie brengt in herinnering, dat het nog steeds verboden is kinderen be neden 15 jaar te permanenten. Bij overtre ding zijn ouders of voogden, maar ook de kapper strafbaar. In het tijdvak van 1 Oct.1 April moe ten de winkeliers hun zaken te 18 uur slui ten. Zaterdag is het sluitingsuur op 19 uur bepaald. Bij besluit van den minister van Econo mische Zaken is ingesteld een beroepscom missie Indeeling Kappersbedrijven. Tot plv. lid dezer commissie is o.m. benoemd onze stadgenoot de heer M. J. Helmond. VOORSCHOTEN Morgen uitreiking van nieuwe bonkaar ten K/L 612, tabaks-, versnaperings- en gec. kaarten in het lokaal Treubstraat 9, van 9.30 12.30 uur en van 1416 uur voor bewoners van Nieuw-Voordorp, Huize Bijdorp, Huize Beresteijn, Gemeente-instellingen. REISVERGUNNINGEN VOOR DUITSCHLAND. Voor reizen naar Duitschland door zaken lieden, reikt het Commissariaat-generaal voor Neder Landsche belangen in Duitsch land te Amsterdam, reisvergunningen uit. Kinderkleertjes uit de baby-kleertj es-actie moeten niet bij H. K. H. Prinses Juliana, maar bij de U.V.V. worden aangevraagd. Met den burgerlijken stand is een regeling getroffen voor de opgave der geboorten op en om de blijde gebeurtenis ten Paleize. Op 11 November klaproosdag worden over de geheele wereld de geval lenen uit de beide wereldoorlogen herdacht. Sport en Wedstrijden Door een 70 overwinning op Vriendenschaar (Van onze specialen verslaggever). Er heerschte Zaterdagmiddag groote span ning op het Pernix-veld aan de Bruggra- venlaan te Leiden, dat ter gelegenheid van den beslissingswedstrijd om het landskam pioenschap van den Chr. Korfbal Bond fees- C.K.C. „T.O.P.", T.OJ». 4—Ijsvogels 3 2—1. T.O.P. 2— Kweekschool 11. VOETBAL. Quick Boys en Rijnsburgsche Boys behalen goede overwinningen De uitslagen van de Zaterdagmiddagcom petitie luiden: 3e kl. KNVB: Quick BoysOranje Wit 61; Zaterdagmiddag heeft „Pernix" voor de tiende maal het landskampioenschap van den C.K.B. behaald en de hulde, die de bondsvoorzitter, de heer C. de Greef (links) bracht aan den „Pernix"-aanvoerder, W. van Zwieten (rechts), was dan ook zeker verdiend. telijk met vlaggen was versiierd. Het is kwart over vier wanneer scheids rechter Broekman de beide twaalftallen laat opstellen. Pernix heeft natuurlijk grooten aanhang van leden, oud-leden en vele Lei- denaars, terwijl Vriendenschaar uit Neder- Hardinxveld drie autobussen met suppor ters heeft medegebracht. Het begin verloopt zeer zenuwachtig; di rect krijgt Pernix eenige vrije kansen, welke echter niet worden benut. Dan komt er spoedig een doelpuntenregen, die den aan hang der Oranjekragen tot een enthousiaste menigte opzweept. Het spel is ongeveer 10 minuten aan den gang, als Kok v. d. Meij met 'n prachtigen boogbal Pernix de leiding geeft en nog geen 5 min. later maakt de aanvoerder, Wim van Zwieten, er een vei- ligen 20 voorsprong van. Tot nu toe is het een vrijwel gelijk opgaande strijd geweest, waarbij Pernix iets gevaarlijker voor den korf is. Doch dan komt Pernix geweldig op zetten. Vol geestdrift, vlug en door prachtig spel slaagt Pernix er in binnen het kwartier den stand op 60 te brengen, met doelpun ten van Jetty de Bree, Herman Looman, Frans van Zwieten en Jan Beekman. Tot de rust blijft Pernix den toon aangeven met beheerscht open spel, waardoor Vrienden schaar geen voet aan den grond krijgt, al hoewel zij voor haar moedig volhouden ze ker tegenpunten verdiende. De tweede helft wordt jammer genoeg een débêcle en het is alleen de Pemix-ver- dediging, welke prachtig spel te zien geeft en aanval op aanval volkomen onschadelijk weet te maken. Zoowel de dames als ie heeren geven goed partij, waardoor de Hardinxvelders werkelijk geen enkelen keer een goeden kans hebben om de hatelijke nul te doen verdwijnen. Eenigen tijd voor het einde schiet Kok v. d. Meij nog eenmaal in en het einde komt met een geflatteerde, doch zeer zeker verdiende 70 overwinning. Vriendenschaar is tegengevallen; alleen het dames-zestal was in goeden vorm. In het Oranje-witte-kamp heerschte groote vreugde en toespraken en bloemen waren niet van de lucht. Vriendenschaar bood bloemen aan en Bondsvoorzitter, C. de Greef, sprak de kampioensploeg op harte lijke wijze toe, terwijl de heer J. C. v. Cittert namens de supporters een bouquet overhan digde. Pernix stadgenooten, onze hartelijke ge- lukwenschen. Een prachtig geschenk deze overwinning bij het zilveren jubileum van uw club. Pernix bracht het thans voor de tiende maal tot landskampioen van den C.K.B. en was 12 maal afdeelingskampioen. Slechts twee keer kon Pernix het dus in de kam pioenswedstrijden niet bolwerken. Uitslag D.V.S.D.I.O. 5—3. Eindstand kampioenscompetitie 1946: gesp. gew.gel. verl. v.t. pt. Pernix 3 3 14—3 6 Vriendenschaar. 3 2 1 710 4 D.V.S3 1—2 88 2 D.I.O3 3 6—14 0 VVGZ—JAC 60; Zwaluwen V—Rijnsb. Boys 23; CSVDExcelsior P 42. 4e kl. KNVB: PTT—Ornas 1—2; ARC— Noordwijk 5—3; CNV—Katwnk 0—5; Die HagheTer Leede 11. Ie kl. LVB: Rijnsb. B 2—Katwijk 2 6—2. 2e kl. B: Katwijk 3—CNV 2 2—1; Quick Boys 4—Leiden 2 4—2; MSV 1—SVOW 1 2—3; Valken 1Noordwijk 3 15. 3e kl. A: Katwijk 4—GZP 6—2; Leiden 3— ARC 4, 13; Ter Leede 2Quick Boys 5 15; AlphiaVWS 2 30. 3e kl. B: Koudekerk 2RCL 2 33; GtVS 2—T en D 2 1—8. Jun. A afd. A: Quick B aNoordwijk (a) 4—1; Ter Leede—RCL 2—1; afd. B: Kat wijk—Noordwijk (b) 11; MSV—Quick B (B) 1—2; ARC—GWS 2—0. Jun. B afd A: ASC—Quick B (a)"0—11; Roodenburg (a)—UVS (a) 0—1; Roodenburg (b)—Noordwijk 51; LFC—Lugdunum 01. Jun. B afd. B: Lugdunum (b)Lisser B 25; UVS (c)Oranje Groen 22; Valken— Roodenburg (c) 6—2; Afd. C: DOCOS— Warmunda (b) 100. Quick Boys doet weer van zich spreken Nog enkele oogenblikken en dan is de finish bereikt. Hier ziet men den winnaar van de Leidsche Singelloop, H. Molen broek, van „Hercules", die het parcours aflegde in een tfjd van 17 min. 50 sec. door een klinkende overwinning op Oranje- Wit (61), maar verrassender is nog de prestatie van de Boys uit Rijnsburg, die tegen de verwachting in Zwaluwen V te Vlaardingen met 23 klopten. De wedstrijd Rijnsb. BoysQuick Boys op 2 Nov. a.s. be looft wat! Een evenement is ook de 42- nederlaag van het Pernissche Excelsior, ter wijl WGZ een monsterzege op JAC be haalde (60). In de 4e klasse blijft ARC het prachtig doen, hoewel Noordwijk geen gemakkelijk te overwinnen tegenstander was. Dit is niet het geval met CNV, dat over weinig moreel schijnt te beschikken en spoedig bij de pakken neerzit. Hoe is anders de 5O-ne derlaag tegen den nieuwbakken 4e klasser Katwijk te verklaren? Ondertusschen een mooie prestatie van de Katwijkers. Ter Leede moest ditmaal met een 11 ge lijk spel tegen Die Haghe genoegen nemen. PTT verloor opnieuw nu met 2 van Ornas. In de 1ste kl. LVB waren de Rijnsb. Boys sterker dan Katwijk. Molenbroek wint den Leidschen Singelloop Burgemeester Van Kinschot toonde zijn belangstelling en loste het startschot. Zaterdagmiddag vond de traddtioneele Leidsche Singelloop, georganiseerd door de R.K. athl. ver „Docos," weer plaats. Onder zeer gunstige weersomstandigheden verzamelden de loopers zich om 4.30 u. bij de Morschpoort, waar Leiden's sportieve burgervader, jhr mx F. H. v. Kinschot, het startschot loste. Reeds spoedig gingen de A.-kLassekx>pers L. v. d. Steen (Docos) en H. Molenbroek (Hercules) aan den kop, waarvan laatstgenoemde opviel door zijn bij zonder soepel en constant loopen. Bijna het geheele parcours had hij de leiding en enkele felle aanvallen van v. d. Steen wist hij keurig af te slaan. Van der Steen heeft geruimen tijd de tweede plaats bezet, maar moest deze op het laatste gedeelte van den Witte Singel af staan aan den B-klasser J. v. Bakel, (Hol land-Leiden), die den fraaien tijd maakte van 17 min. 51 sec. Ook valt de prestétie van den C.-klasser L. de Vos, (ZL..C.) op, die er 18 min 5.2 sec. over deed. Al met al een zeer geslaagde Singelloop, waartoe ook weer de Leidsche politie, o.l.v. insp. Breedveld het hare heeft bijgedragen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Klasse A.: 1. en winnaar van de Peter Verhoef-Wisselbeker, H. Molenbroek (Her cules) 17.50; 2. L. v. d. Steen (DOCOS) 17.57.2; 3. D. Jordens (Haarlem), 16.34.1; 4. L. v. d. Klugt (Westlandia). Klasse B.: 1. J. v. Bakel (Holland-Leiden) 17.51; 2. Jan Govers (Shot) 18.15; 3. C. de Ree (Holland-Haarlem) 18.44; 4. H. Men- tink (DOCOS) en 5. L. v. Heteren (DOCOS). Klasse C.: 1. L. de Vos (Z.L.C.), 18.5.2; 2. A. Sasburg, (Holland-Leiden); 3. K. Sloot- beek (Holland-Haarlem) en 4. W. Rietber gen Holland-Leiden Klasse B.: 1 J. Hazeslager (WVGZ); 2. J. de Ree (Holland-Haarlem); 3. L. Montanus ((DOCOS); 4 A. Landwaart (ZLC); 5. P. v. d. Zwet (Holland-Haarlem). Klasse E.; (mal. en voetballers): 1. A. de Jong (Langeraar)2. C. Kraan (Hazers- woude); 3. J. Kerkvliet (Roelofarendsveen); 4. D. Ju (mil. Leiden) en 5 C. Hoefnagel (mil. Leiden) Estafette „Dwars door Alpben" Fraaie overwinning van de A.A.V. *36. Onder vrij groote belangstelling is Zater dag bovengenoemde estafette geloopen over de afstanden 800, 400, 200, 100, 800, 400, 200 en 100 m. Er waren 10 deelnemende ploegen, waaronder 2 van de plaatselijke vereeniging A,A.V. '36 comb., 2 van Holland te Leiden en 2 van Vires et Celeritas te Gouda. Onze plaatsgenooten namen keurig revan che op „Holland", welke vereeniging de Leidsche estafette won. In een keurig geloopen race won de A.A.V. (eerste ploeg) met pl.m. 20 m voorsprong op „Holland I". De eerste A.V.V.-looper, S. Broekman, had op de 800 m. dezen voor sprong reeds bereikt en men wist die het geheele parcours te handhaven, zonder dat van een serieuze bedreiging gesproken kon worden. Fraai werk deed ook de 2e A.A.V. ploeg, die achter „Holland" I als 3e eindig de en zelfs eenigen tijd de 2e plaats bezette. 4e werd de Vereeniging „Vires et Celeritas" uit Gouda. De politieele medewerking was keurig in orde. WIELRENNEN Swift-comb.„Spartaan In den Leidschen Hout kwam de Swift- comb. uit tegen de „Spartaan" uit Den Haag. De uitslagen waren; Sprint: 1. J. Ravenstein (Spartoon); 2. J. Riethoven; 3. J. Riethoven Azn. en 4. N. de Rijn (allen Swift-comb.) Afvalwedstrijd: 1. J. Schuil er (Swift- comb.); 2 M. Segaar (Swift-comb.; 3. L. v. d. Voort (Spartaan) Koppel wedstijd1. J. SchullerR. Rietho ven (Swift-comb.); 2. G. BontekoeW. Ra venstein (Spartaan); 3. J. Riethoven Azn.— F. Buyzen (Swift-comb.); 4. F. v. d. Berg— N. de Romijn (Swift-comb.) Persoonlijke achtervolging: J. Sdhüller (Swift-comb.) wint van L. v. d. Voort (Spartaan). Waar bevinden zich onze zeeschepen? Arnhem, 11 v. A'dam te Barbados; Berkel, 9 v. Trinadad n. A'dam; Blommersdijk, 10 v. Havana n. Vera Cruz; Ganymedes, 11 v. A'dam te Valparaiso; Gordias, 10 v. La Guardia n. New York; Melchlor Treub, 11 v. Singapore n. Batavia; Philip Wouwerman, li v. A'dam te Batavia; Tasman, 11 v. Brisbane n. Batavia; Tjisadane, 12 v. Hongkong te Shanghai; Van Heutsz, 11 v. Penamg te Hong kong. Wal de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301 m) AVRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Horowitz; 9.15 Mor genwijding; 9.30 Arbeidsvitaminen; 10.35 B.B.C. Variété Orkest; 11.00 Causerie; 11.15 Zang en piano; 12.00 Orgel; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Malando; 14.00 Knipscur- sus; 14.20 Fluit en piano: 15.00 Causerie; 15.30 Kamerorkest; 16.40 De schoolbel luidt; 17.00 Pinanisten en de jeugd: 17.30 Opera; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 05 Strijkkwar tet; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Trein; 21.35 Gram.; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Be roepskeuze; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415 m) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.50 Pater de Greeve; 10.15 Trio; 11.00 Fransche muziek; 11.30 Als de ziele luistert; 12.03 Zangrecital; 12.30 Vibrafoon Sextet; 13.00 Nieuws; 13.15 Ned. Radio Kwin tet; 13.45 Europa; 14.00 Gram.; 14.30 Zang en piano; 15.30 Kwartet; 16.00 Ziekenbezoek; 16.45 Piano; 17.15 Kamerkwartet; 17.45 Vibra foon Sextet; 18.15 Sport; 18.30 Kl. v. Beeck; 19.00 Nieuws; 19.15 Departementen; 19.30 Voor Jongeren; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep- kamerorkest; 20.45 Film; 21.00 Metropole Or kest; 22.00 Nieuws; 22.35 Avondgebed; 24.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3