Bruidspaar vergiftigd door ondeugdelijke saus Frans v. d. Laar, de kampbeul, wordt 'n raadsel Göring ziet z'n standbeelden al verrijzen NDSirWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 14 OCTOBER 1946 GEZIN VAN PROF. MISKOTTE IN LEVENSGEVAAR !fa«r „De Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, heeft zich dezer dagen bij een bruiloft te A'dam een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan, waardoor thans het meerendeel van de personen, die aan den feestmaaltijd hebben aangezeten, zeer ern stig ziek is en in levensgevaar verkeert, o.m. het bruidspaar en het geheele gezin van prof. dr K. H. Miskotte te Leiden. Br doen zich verschijnselen van paratyphus voor, welke zioh slechts zeer zelden openbaren en de geneesheeren staan hierbij dan ook voor een moeilijk geval. Het is n.l. komen vast te staan, dat zioh een dergelijk geval ook eenmaal in Engeland heeft voorgedaan. Om trent de toedracht vernemen we van be voegde zijde, dat prof. Miskotte eenigen tijd geleden te A'dam het huwelijk heeft inge zegend van een Joodsch meisje, dat in den bezettingstijd bij hem was ondergedoken. Het bruidspaar bood een maaltijd aan, waarbij ook tong met saus werd geserveerd. Het vermoeden is gewettigd, dat deze saus on deugdelijk was, want het is opmerkelijk, dat prof. Miskotte, die de saus niet heeft ge bruikt. vrij is gebleven van ziekteverschijn selen. De echtgenoote en de 5 kinderen van prof. Miskotte de leeftijd van deze kinderen Verkoop van Amerikaansche obligaties Wordt binnen enkele dagen opengesteld. In de vergadering van leden der Ver. voor den Effectenhandel is medegedeeld, dat ter beurze van Amsterdam de verhandeling van Amerikaansche en andere in dollars lui dende obligaties binnen eenïge dagen wordt opengesteld. Voorloopig alleen voor die koo- pers, die de verplichting op zich nemen in Amerika door te verkoopen. De bepaling, krachtens welke bij verkoop van effecten de helft resp. 40 pet van ae opbrengst op geblokkeerde rekening moet worden geboekt, zal komen te vervallen twee maanden na het einde van den ter mijn, binnen welken de aanmelding van de effectenregistratie moet zijn geschied (voorl. vastgesteld op 1 Dec. '46). RESOLUTIES TER P.P.-CONFERENTIE In aansluiting op ons bericht van Zater dag kunnen wij nog melden, dat de zesde resolutie, genomen ter Pangkal Pinang conferentie, instemt met het doen van voor stellen betreffende constitutioneele hervor ming voor de conferentie te Den Pasar (Bali), terwijl de achtste een tijdelijken raad voor de onder Geall. controle staande gebie den op Java en Sumatra m.b.t. medebestuur der gebieden wenscht. De tiende resolutie behandelt het vraag stuk der Ned. geïnterneerden in Inheemsche kampen, terwijl tenslotte de twaalfde nadruk legt op erkenning en handhaving van recht, godsdienst en geweten in overeenstemming met de statuten der V.N. CORRESPONDENTIE OVER MILITAIREN AAN DE REGEERING De minister van Marine heeft aan de ge meente-secretarieën bericht, dat alle beslis singen t.a.v. ingeschrevenen, die aan de Zeemacht zijn toegewezen, door hem worden genomen en dat alle correspondentie hier over aan het dep. van Marine moet wor den gericht. Er bestaat echter geen be zwaar tegen verzoeken om vrijstelling, e.d. te zenden aan den minister van Oorlog, zoo lang de indeeling van ingeschrevenen nog niet bekend is. De Japansche commandant van de burgerkampen te Semarang, Kimura Sei- kon, werd door den Temporairen Krijgs raad te Batavia ter dood veroordeeld. Samenwerking in de radio {Vervolg» van Pag. 1) Aan het autonome karakter der omroep- vereenigingen op het terrein der eigen levensbeschouwing, in ruimen zin genomen, behoeft daarhjj niet geraakt te worden. Vrije en onbelemmerde ontplooiing kan en moet daarbij worden verzekerd. Zoo kan men komen tot een omroep organisatie. nationaal in Nederlandschen zin." Ongevraagd advies Dat wij de oprichting van de Partij van den Arbeid hebben betreurd al was het allemaal omdat hierdoor zoovele soc.-democraten in den communistischen hoek zijn gejaagd mogen we als bekend veronderstellen. Een partij, die meent socia listen, orthodox-protestanten, vrijz.-demo- craten, roomsch-katholieken en wat dies meer zij broederlijk onder één dak te kunnen huisvesten, moet in zich zelf verdeeld zijn en tot karakterloosheid gedoemd, indien ze tenminste al dien groepen het hare wil geven. Een nieuw bewijs voor onze opvatting vin den we in het volgende stukje, dat we in „Het Vrije Volk" lazen, en hetwelk blijk baar geschreven werd als antwoord op een sarcastische opmerking in ..De Waarheid" „Het Vrije Volk" schrijft: „Het Nationaal Jongeren Verbond heeft een raad van advies ingesteld, waarin voor aanstaande Nederlanders zitting hebben ge nomen. Onder hen treffen wij ir. L. Neher aan, directeur-generaal van de P.T.T., lid van de Partij van den Arbeid. Het is goed. dat leden van deze partij zich niet isoleeren. doch aan het maatschappelijk verkeer in allerlei kringen deelnemen. Er zijn echter grenzen. De Partij van den Ar beid heeft zich terecht op grond van de houding der communisten in het Indone- sische conflict, teruggetrokken van de open- bare samenwerking met de communisten in j de vereeniging Nederland—Indonesië en overal, waar haar leden met communisten op één podium zouden moeten verschijnen De houding van het Nat. Jongeren Verbond in het Indonesische conflict is even verwer pelijk als die van de communisten. Het Nat. Jongeren Verbond vertegenwoordigt de ge- zagspolitiek en bestrijdt openlijk de politiek van de Partij van den Arbeid. Leden van die partij hebben reden zich af te vragen of in dit politiek milieu plaats voor hen is. Ons ongevraagd advies luidt: distancieeren van linksch extremisme. maar ook van rechtsch extremisme." varieert van 13 tot 23 jaar die zijn opge nomen in de tyiphusbarakken van het Acad. Ziekenhuis te Leiden, zijn reeds verschei dene dagen buiten bewustzijn. De toestand van twee kinderen is zoo ernstig, dat voor hun leven wordt gevreesd. Men vraagt ons diengenen, die wensohen te informeeren naar den toestand van het ge zin van prof. Miskotte, dringend te verzoe ken niet bij den hoogleeraar zelf te infor meeren, doch ddt te doen bij zijn zwager ds H. C. Touw, Houtlaan 13. Tel. 22853. SCHEEPSBRAND KOST 5 DOODEN EN 4 GEWONDEN Op den Atlantischen Oceaan maakten Zweedsche schepen contact met de branden de Zweedsohe Kristina Thorden, waarin 36 uur het vuur woedde. Zij sleepen het schip in een storm naar Zweden terug. Er zijn vijf dooden en vier gewonden aan boord. BEVIN C.S. NAAR NEW YORK De delegatie, die Engeland zal vertegen woordigen in New York, bestaat uit Bevin, Noel Baker. Shawcross, MacNeil en Cadogan. Generaal J. Stilwell, die de Japanners uit Birma verdreef en bevelhebber van de Amerikanen in China was. is. 63 jaar oud, overleden. De Engelsche regeering diende 'n wets ontwerp in om te Londen een gedenkteeken voor Roosevelt te plaatsen. Churchill en Attlee verdedigden het ontwerp met warmte. Kosten 40.000 pond. Gen. Spoor beschuldigt de Britten „Officieren," die hun eed schonden, *ijn eere-gasten! In een memorandum heeft aldus meldt Ass. Press de commandant van het K.N.I.L., luit.-gen. S. H. Spoor, zich tot de onder zijn bevel staande officieren gericht, in welk memorandum hij de Engelschen er van beschuldigt zich niet te houden aan het gentleman-agree ment, dat indertijd door adm. Helfrich is gesloten. Herhaaldelijk noodigen de Britten nl. T.R.I.-„officieren," die VToeger tot het K.N.I.L. behoorden en dus hun eed van trouw aan de Koningin hebben verbroken, uiit, in hun clubs ed. te komen,. Dat de daar aanwezige Ned. officieren in dat geval demonstratief de zalen verlaten, behoeft geen betoog. Ook op de cocktail-partij, gegeven door luit.-gen. Maneergh, deed zich een dergelijk geval voor. Het memorandum van gen. Spoor besluit als volgt: „In ons midden is geen plaats voor on trouw. Ik doe een beroep op u allen, om u bij mij aan te sluiten bij het beschermen van de zuivenbeid van het fundamenteele element in onzen eed: trouw aan de Koningin KRACHTIG INGRIJPEN VOORKWAM ERGER IN PORTUGAL Niet de militaire autoriteiten, maar „politie en psychiaters" zullen oordeelen over de opstandelingen in Noord-Portugal. De opstand was een gevolg van de wan verhouding tusschen loonen en prijzen. Krachtig ingrijpen van de autoriteiten voor kwam erger. Sensationeele mededeelingen van getuigen (Van een onzer verslaggevers) Bij de tweede zitting van het proces tegen Frans van der Laar zijn belangrijke verkla ringen te zijnen gunste afgelegd door 24 van een 30-tal verschenen getuigen dé- chage en werd, zooals we in ons blad van 2 October al deden vermoeden., nog eens duidelijk bevestigd, dat hij den naam „Beul van Amersfoort" ten onrechte draagt. De procureur-fiscaal ziet zich in dtit zeer spe ciale geval in een uiterst moeilijk parket geplaatst en met belangstelling kan men uitzien naar de verklaringen van Mevr. van Overeem, die tijdens de bezetting namens het Roode Kruis ontzettend veel leed in Amersfoort heeft kunnen verzachten. Zij bevindt zich momenteel buitenslands, doch zal in ieder geval op 26 Oct. a.s moeten verschijnen, zoodat dan eindelijk na ver hoor van mevr. van Overeem en den kamp commandant Berg deze in,gewikkelde zaak haar beslag zal krijgen Get. Derks verklaarde, dat door bemidde ling van Van der Laar 300 afgekeurde ge vangenen. die zg. „vergeten" waren, naar huis konden worden gestuurd. Daarnaast schrapte hij wekelijks tientallen gevangenen van de transportlijst voor Duitsohland, het welk door de Dudtschers bij gebrek aan be wijs geaccepteerd werd. Dat hij van de Dudtschers niet bang was. bewijst het voor gevallene met Brahm van de z.g. „Beklei- dumgskammeT", die eens een ouden man van een stoeltje schopte en mishandelde Van der Laar verkocht Brahm een opdoffer en toen B. wilde schieten nam hij hem zijn revolver af. De Duitsche kampleiding was getuige van dit voorval en heeft Brahm daarna opgesloten. Frans van den Berg, kamp-kok van Amersfoort, die op 18 Aug. 1941 tot aan de bevrijding in Amersfoort zat en dus alle kampoudsten heeft meegemaakt, verklaarde, dat Van der Laar de beste was van de kampoudsten, die hij heeft gekend. Allerlei verbeteringen bracht hij tot stand en de discipline werd beter. Op een vraag van Van der Laar of hij de „Beul van Amers foort" was. antwoordde Van den Berg: ..Be lachelijk" Get Brandt Corstius legde de sensati- neele verklaring af, dat hij, na zijn ontslag uit Amersfoort, tijdens een bespreking bij het Ned. Roode Kruis te Den Haag, Mevr. van1 Overeem had hooren voorstellen. Van der Laar te verzoeken, nog enkele maanden zijn functie te blijven waarnemen Door verklaringen van een anderen getuige kwam vast te 9taan. dat Van der Laar in het ge heim plannen had met de gevangenen in het kamp, wanneer de bevrijding daar zou zijn Verschillende gevangenen zijn door Van der Laar op Dollen Dinsdag in het bezit van wapenen gesteld. Een gevangene, die verder was geweest dan Amersfoort en kon spreken van de hel van Buchenwalde, verklaarde, dat Amers foort daarbij vergeleken als een vacentie- oord kon worden beschouwd. REPATRIEERIN GS SCHEPEN UIT INDIË. Het m.s. „Java" met repatrieerenden uit Indië aan boord, zal op 25 Oct. in A'dam ar- riveeren. De „Sibajak" volgt op 29 Oct. te R'dam, terwijl de „Kota Inten" op 1 Nov. eveneens te R'dam zal worden gedebarkeerd. Het m.s. „Tabian" wordt 4 Nov. te A'dam verwacht. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot kantonr. te Zwolle mr. A. G. Wildervanck; idem te Maastricht mr. L. Th. M. Bronsgeest; tot raadsheer in 't gerechts hof te Adam mr. J. P. Hooykaas uit Den Haag; tot rechter in de rechtbank te Almelo mr. M. C. Bergsma; tot subst.-off. in de rechtbank te Utrecht mr. I. H. v. d. Roemer; tot rechters in de rechtbank te R'dam mr. J. G. L. Röder en mr. "2h. J. Enschede; tot subst.-griffier bij het Haagsche kantongerecht mr. J. W. Schutte; tot raadsh. plv. in het ge rechtshof te Arnhem mr. J. M. van Walsum. NIEUWE NOTARISSEN. Benoemd tot notaris te Den Haag cand. J. L. Neuteboom; 'te Haarlem cand. mr. M. R. Krans. cand. P. A. de Ruig en cand. J. C. Stuart; te Vlissingen cand. J. L. Verhagen; te Amersfoort W. B. H. van Tright, v.h. te Den Ham; te Utrecht cand. A. W.- F. C. van Woer den en cand. J. R. den Hartog. TWENTSCHE INDUS TRI EELEN STAAN HEDEN TERECHT. De Twentsche industrieel en, «die zonder vergunning in Duitschland handel hebben gedreven en eenigen tijd geleden door de Engelsche autoriteiten werden gearresteerd, zullen vandaag in 't Duitsche grensplaatsje Gronau voor een Britsche militaire recht bank terechtstaan. Hun wordt ook ten laste gelegd, dat zij militaire uniformien hebben gedragen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Blankenham A. T. S. Bakker te Diever; te Heusden (toez.): J. Groeneveld, cand. te Alblasserdam; te Kam pen: (vac. M. D. Gijsman): Th. A. Vos te Meppel; te Oudega (W.): J. van Dullemen te Aarlanderveen; te Sloten (N.-H.): N. H. Kui- péri te Overdinkel; te Sluipwijk (toez.) P. M. van Galen te Eist; te Waalw-k: W. C. van Burgeier te Ovezande (Zld); te 't Waal (Utr.) (toez.) S. P. Nijdam te Raamsdonk; te Weesp G. J. v. d. Poll te Vollenhove. Aangenomen naar Ballum-Hollum op Ameland (toez): cand. W. de Weerd te Zoutkamp; naar Kortenhoef (toez.) cand. J. P. van Roon te Strijen; naar Termunten Ph. J. Greeven te Vriescheloo, die bedankte voor Haulerwijk; naar Hoorn als hulppred.; N. Oosterveen, em. pred. te Bussum. Bedankt: voor 's-Gravenhage-Loos- duinen (3e pred.pl.): H. van 't Hof, Evang. pred. te Tiel; voor Glanerbrug, als hulp pred.. cand. C. B Th. Enklaar te Haarlem; voor Spijkenisse (toez.) A. van Roon te O. en N. Wetering; voor Tholen (vac J. Bate laan) A. J. de Jong te Ederveen; voor Westerhaar: J. A. Alsfelt te Helenaveen. Geref. Kerken. Tweet'al: te Zwartsluis: G. J. Hoytema te Smilde en T. v. d. Meulen te Daarle. Beroepen: te Eindhoven en Haam stede; D. van Swigchem, evang. pred. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Ee (Fr.)C. Spek te Nijeveen, die bedankte voor Gramsbergen; naar Rotterdam (2e maal): G. W. Rijksen, te Almelo. Bedankt: voor Medemblik: A. A. v. d. Hoorn te Stad a. h. Haringvliet. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen: te Groningen: (vac. D. Deddens) W. Scheele te Zwijndrecht. Bedankt: voor Kornhorn: J. Meester te Br ou wershaven Geref. Gemeenten. Beroepen: te MiddelharnisL. Rijksen te Leiden. Aanégenomen: naar Grand Rapids (Amerika): W. C. Lamain te Rijssen. Evang. Luth. Kerk. Beroepen en aangenomen: naar Bodegraven D. Solinger, O.-I. pred. met verlof te Oosterbierum. Vrye Evang. Gem. Aangenomen: naar Kampen: P. L. van Wijck te Tongeren. Waalsche Kerk. Beroepen: te Groningen A. M. Lang- hout te Parijs. DS WIERSINGA In verband met den steeds meer uitbrei- denden arbeid van prof. dr J. H. Bavinck heeft de Gen. Synode der Geref. Kerken Zendingsdeputaten gemachtigd een tweede kracht aan te stellen. Gen. Deputaten heb ben thans als Zendingspredikant in alg. dienst benoemd ds H. A. Wiersinga te Lei den, met de opdracht de zaken te behartigen voor de opleiding van verpleegsters, onder wijzers, missionn zusters, alsmede de alge- meene Zendingsbelangen bij die instanties, waarmede de Zending der Geref. Kerken contact onderhoudt. Ds Wiersinga heeft deze benoeming in beraad gehouden. INDOLOGISCHE FACULTEIT TE UTRECHT Ter vervanging van prof. dr W. J. A. Kernkamp, dde benoemd is tot gew. hoogl. in het Ned. Staatsrecht te Utrecht, is door het curatorium van het fonds ten behoeve van Indologische studiën aldaar tot bijz. hoogl. in de instellingen van den Islam en in het Arabisch benoemd dr J P M. Men- sing. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 11 Oct. Geslaagd cand. ex. rech ten: H. J. P. Dolk te Delft; prop. ex. Gods geleerdheid: A. van den Ban te Voorschoten; doet. ex. geneeskunde 2e ged.: A. H. van Herk te Scheveningen, L. H. J. Ramaekers te Maastricht en mej. P. M. Groenendijk te Nieuwkoop; arts-ex. 2e ged.: Liem Tjien Lok te 's-Cravenhage, E. C. van Essen te Leiden, W. L. Th. Paulini te Voorburg en K. Smidt té Leeuwarden. GRONINGEN, 11 Oct. Geslaagd voor doet. geneesk.: mevr E Meijer—Bekkering te Koudum, mej. G van der Zanden te Gro ningen, H L Bijlman te Heerenveen en L B van der Slikke te Leeuwarden: voor arts- ex. Ie ged.: W J Brouwer te Groningen, A J Spieker te Warfhuizen; bevorderd tot arts: Th G Nelemans te Groningen; doet. wis- en natuurkunde (scheikunde): A C Houtman te Schiedam; cand. letteren en wijsbegeerte (Fransch): G Exner te Groningen. JNiJMJüGEN, 13 Oct. Geslaagd doet. rechten: H G Seelen, Venlo; H A Deckers en W A Aas, beiden uit Roermond; voor cand. rechten P Bingen en R F Janssen, beiden Roermond; J J de Leeuw, A If en (Gld) en I P J Wessels, R'dam. Verdachten in Neurenberg zijn voorbereid De afwijzing van de gratieverzoeken door den geall eerden bestuursraad, is den ver oordeelden van Neurenberg thans meege deeld. Allen hoorden de beslissing met stoïcijn- Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. TH. ROTMAN sche kalmte aan, aldus kol. Andrus, de ge vang eniscornmanda nt Görimg en Hess geven blijken van opti misme. De eerste is er van overtuigd, dat hij in de toekomst standbeelden in Duitsch land zal krijgen. Hess zette zich aan het ontwerpen van plannen voor een nieuw Duitschland, dat. volgens zijn meening, over 20 jaar weer een groote mogendheid zal zijn. Het is niet zeker, dat de films, die van de' executies in Neurenberg gemaakt worden, ter beschikking van de filmjournaals zullen worden gesteld. 83. Een nail uur later arriveerde mijnheer Pimpelmans bij z'n jubiler enden collega, waar hij door de hele visite met daverend gelach begroet werd. ,Js dat de nieuwste veeartsen-uniform?" vroeg er een. En toen hij later een sohltterende redevoering wou afsteken, waar hij de hele week op gestu deerd had, begon het gelach opnieuw. 84. Dit werd mijnheer Pimpeimans te Dar. Hij stormde de kamer uit en zette z'n hoed op. Een der aanwezigen, apotheker Pil uit Bruinesloot, kreeg echter medelijden met hem en liep hem na. .Pimpelmans, maak je niet kwaad!" zei hij, „ik breng je wel even thuis, ik ben hier met m'n auto Het is een gesloten wagen, en geen mens ziet je onderweg 1" BOND VAN CHR. DRUKKERSPATROONS. Men schrijft ons: De Bond van Christelijke Drukkerspatroons ln Nederland heeft te Amsterdam een druk bezochte buitengewone algemeene vergade ring gehouden om zich te bezinnen over zijn taak inzake de vele vraagstukken, voor welke het maatschappelijk leven is komen te staan. De eigen Christelijke organisatie jaagt geen isolement na. Zij werkt samen met anders georganiseerde collega's, en bouwt zoo met de arbeidersverenigingen aan een bedrijfs organisatie. Een steeds nauwkeuriger gesti puleerd arbeidsrecht ontwikkelt zich op deze wijze voor werkgever en werknemer. Daarbij is bij tijd en wijle noodig een confrontatie met die beginselen, welke den grondslag der organisatie uitmaken, opdat elk lid zich van zijn roeping bewust zij, waardoor de grenzen tusschen staat en maatschappij zuiver kun nen worden gehouden. Als sprekers traden op de heeren H. Die- men, voorzitter van den Bond; mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Verzekerings raad en mr. P. Borst, economisch adviseur der Boekdrukkersbonden. De Christelijke Bond is na de bevrijding sterk in ledental vooruitgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2