Tal van legerkwesties in ons Lager Huis Mooie blauwe Donau eischt aparte conferentie Ware triomftocht van Smuts door Zeeland LOist <1! NIK UWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 11 OCTOBER 1946 COMMUNISTEN IN EEN UITZONDERINGSPOSITIE Uitzending militairen naar Indië Aflossing van ouder door jonger kader. Vrijstelling van theologen. Verbod van communistische bla den. Bezwaren tegen Zondags- reizen. t Moreele peil in het leger is goed. Groepen van technici j uit lichting-1944. (Van onzen Parlementsredacteur) Merkwaardig was. dat gisteren de groot ste bezwaren tegen het wetsvoorstel Dienst plichtvoorzieningen werden ontwikkeld van de zijde der aanhangers van het autoritaire systeem, dat in de dictatoriaal geregeerde Sowjet-republiek wordt beleefd. Hoog gaf de communist STOKVIS op van de grondwet telijke bezwaren en na hem kwam een fractiegenoot vertellen, dat het wetsont werp een aanfluiting was van de democra tie. Men wenscht geen paraat Nederland in Indië. Ook anderen gaven het bijzonder karak ter van het ontwerp tot op zekere hoogte wel toe, maar alle partijen erkenden tevens de noodzaak, welke tot deze noodwetge ving dwong. De MINISTER VAN OORLOG sprak later van „overmacht". Uit dien hoofde was men algemeen bereid den ministers de gevraagde machtiging te ver- leenen. Allerlei practische desiderata werden aan het oordeel van de beide defensieministers onderworpen. Beloven, dat nog voor 1 Januari as. in plaats van voo-r 1 Juli (gelijk bij Nota van wijziging was voorgesteld), een definitief ontwerp zou worden ingediend voor een nieuwe Dienstplichtwet, kon minister Fiévez niet. Uit de lichting 1944 zullen mo gelijk nog wat technici worden gelicht na keuring. Willekeur bij vrijstellingen wil de minister krachtig tegengaan. Aflossing van ouder door jonger kader is eerst mogelijk als het kader voldoende is aangevuld. Het euvel, dat studenten zich voor den schijn als theologen laten inschrijven om aan den dienstplicht te ontkomen klacht van den heer ROOSJEN (AR.) zal de minister verhinderen. Ook het kunstmatig opwekken van ziekteverschijnselen heeft zijn aan dacht. De zuiveringsgevallen worden nader bekeken: „notoire lammelingen" als offi cier moeten er uit. Drie misleidende com munistische bladen zijn verboden. De kost bare opleiding in Engeland zal zoo spoedig mogelijk worden beëindigd, Vaccinatie- dwang bestaat niet. Oudere uitgezonden personen zullen omruilen met jongeren, die op het departement tewerk zijn gesteld. De kostwinnersvergoeding wordt, zoo noo- dig, aangevuld, tot f 50 per week, in som mige gevallen nog hooger. Bij de bespreking van de z.g. „moreele bezwaren" vernamen we, dat het moreele peil in het algemeen goed is. Reeds zijn 97 legerpredikanten en 101 aalrBoezeniers werkzaam. Het Zondagsreizen door hen, die daartegen principieel bezwaar hebben, zal nog eens worden bekeken. Het amendement van den heer RUYS DE BEERENBROUCK (R.K.), om binnen 14 dagen een algemeenen maatregel van be stuur te laten volgen door een ontwerp tot bekrachtiging, werd met 53 tegen 12 stem men (8 van de Comm. en 4 van de C.H.) aangenomen 'en het wetsontwerp zelf daar na met 57 tegen 8 comm. stemmen. Bij den aanvang der vergadering had de MINISTER VAN MARINE, zooals in een deel onzer editie reeds gemeld, een verklaring afgelegd om deelneming te be tuigen met de gezinnen, waarin door de vliegtuigramp te Apeldoorn groot leed is veroorzaakt als gevolg van onverantwoor delijkheid, roekeloosheid en overmoed van een jong vlieger. BINNEN ENKELE WEKEN REGELING VOOR PARTICULIERE WONINGBOUW. Op desbetreffende vragen van het Eerste Kamerlid Kraayvanger is van ministerieel e zijde geantwoord, dat binnen enkele weken de financieele regeling is te verwachten, welke het bouwen door particulieren van woningen weer mogelijk maakt. (In de toelichting van de begrooting voor Openb. Werken is reeds medegedeeld, dat met behulp van deze regeling^ in 1947 20.000 particuliere woningen zullen worden ge bouwd met een Rijksbijdrage van gemidd. f 300 per jaar in de exploitatietekorten. Red.). DE ONDERNEMINGSBELASTING EN DE LANDBOUWBEDRIJVEN Blijkens het desbetreffend Voorloopig Ver slag gevoelen verscheiden Tweede Kamer leden er weinig voor om de ondernemings belasting uit te breiden tot de landbouwbe drijven. Daar de prijzen der landbouwpro ducten niet verhoogd kunnen worden, wordt de verzwaarde druk niet gedragen door den consument, maar komt hij ten laste van het landbouwcrisisfonds. Vele leden bepleitten de afschaffing van de ondernemingsbelasting voor alle bedrijven. Het werd onjuist ge acht, dat nu reeds aangifteformulieren naar de landbouwers zijn gezonden. Stepinatz krijgt 16 jaar dwangarbeid Revanche van Tito voor gezagslierstel. Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb is hedenmorgen door het Joego-Slavische ge rechtshof tot 16 jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor 5 jaar veroordeeld. De aartsbisschop werd beschuldigd van verraad en het onderdrukken van groote groepen der Kroatische bevolking, die hij gedwongen zou hebben zich tot de R.K. Kerk te bekeeren. Hij zou daarmee het Italiaansche imperialisme hebben willen be vorderen Twee medebeschuldigden van aartsbis schop Aloysdus Stepinatz, dde wegen „mis daden tegen den staat" tot dwangarbeid ver oordeeld werd, werden ter dood veroondeekk Tien andere beschuldigden in dit Oestadjds- porces kregen dwangarbeid voor den tijd van zes maanden tot veertien jaar. Dossier van Stepinatz vervalscht. Uit documenten van het secretariaat van den Heiligen Stoel is gebleken, dat brieven van aartshertog Stepinatz, die JJoego-Slavië als „bewijzen" naar Vaitcaanstad had ge stuurd, niet overeenkomen met de origmeele. Het R.K. genootschap voor burgerlijke zaken van Wembley (voorstad van Londen) pro testeerde tegen de berechting van Stepinatz. (Het vele nieuws, dat ons over deze kwestie bereikte, doet echter sterk vermoeden, dat hier door Tito wiens gezag vanwege zijn échec t.a.v. de Amerik. vliegtuig-affaire nog al was geschokt revanche genomen wordt. Stepinatz ging nl., ondanks alle bedreigin gen, met zijn activiteit voor den godsdienst voort en kan vergeleken worden met den bisschop Von Galen in Duitschland onder Hitiers regime. Red.). Overigens 't vredesverdrag met Roemenië aanvaard Vannacht om twee uur viel de hamer van Molotof, als voorzitter der plenaire zitting der Paxöjsche vredesconferentie, voor het laatst. Het vredesverdrag met Roemenië was aanvaard. Heden komt dat met Hon garije aan de orde. Over alle twistpunten werd tenslotte overeenstemming bereikt. De kern van het verdrag is wel, dat de mogendheden het principe van vrije vaart op den Donau aan vaarden. Zij zullen een conferentie over de Donauvraagstukken beleggen, die de Ver- eemigde Naties zullen voorzitten. Bij de discussies stond zoowel voor den Amerikaan van den Bergih als voor Molotof de Donaukwestie in het centrum. Als we over rechten op vrije vaart over waterwe gen spreken, laten we dan eerlijk wezen, aldus ongeveer de Rus. De Donau is niet de eendge waterweg. Er bestaan ook rechten voor de zee. en, wat van nog meer beteeke- nis is, rechten op waterwegen, die zeeën met elkaar verbinden. Dat is van grooter in ternationaal belang dan deze of gene rivier". Als voorbeelden haalde Molotof het Suez- kanaal en het Panamakanaal aan, waarbij ook meerdere landen zijn betrokken. Wij willen de Donaukwestie niet overhaast regelen, aldus Molotof, om te voorkomen, dat machtige staten voordeel trekken uit de na-oortogsche moeilijkheden van kleine- of *S AVONDS GAST VAN DE NED. REGEERING Veldmaarschalk Smuts maakte gisteren een waren triomftocht door Zeeland. Langs de wegen stond de bevolking om hem harte lijk te begroeten, op de torens wapperde vroolijk de driekleur en op alle landerijen staakten de werkers een oogenblik hun ar beid, om den grijzen Boerengeneraal, wiens voorouders, evenals zij, Zeeuwen waren, een groet te brengen. In Middelburg was de generaal getuige van het uitreiken van door Zuid-Afrika aan Walcheren gezonden kinderschoenen, in Wes-t kapelle beklom hij den zeedijk om te zien hoe het door oorlogsgeweld geslagen gat DAT de chocoladeiaDi ïek „Ten Woiae", te Soerabaja.dezer dagen bijna geheel afbrand de en de schade f 1% millioen bedraagt. DAT te Leeuwarden een comité „Ons Gar nizoen" is gevormd, met het doel de goede betrekkingen tusschen de militairen van het garnizoen luchtstrijdkrachten en A.A.T.-troe- pen en de burgers te bevorderen. DAT in de jaarvergadering der Ver. vooi Facultatieve Lijkverbranding de voorz., dr P. H. v. Roojen, zijn teleurstelling 'Uitsprak over het feit, dat tegen crematie zoo'n sterk verzet blijft bestaan en ook de Regeering haar medewerking niet verleent. DAT op 1 Nov. a.s. de Amsterdamsche te lefoon 50 jaar overheidsbedrijf is. DAT W. A. v. Steenis benoemd is tot dis trictscommandant der Rijkspolitie te A'dam. DAT het Harlingsche Tribunaal de 22-j. moffendienares Grietje Sinnema, uit Ried (Fr.), tot vier jaar intern, veroordeelde. DAT de eerste slachtoffers van het „Oran jehotel" niet, zooals ds G. Bos tijdens de in wijding van de doodencel zeide, op 13 Maart 1941 werden gefusilleerd, doch reeds op 3 Maart 1941 de Duitsche emigrant Cohn, uit A'dam werd doodgeschoten. DAT te Kampen is overleden de heer J. P. F. Nelck, in leven conrector aan de H.B.S., aldaar. DAT de Mij. der Ned. Letterkunde mor genmiddag te Lelden een feestelijke bijeen komst organiseert, t.g.v. den 70-sten ver jaardag van den heer C. L. Schepp (Jan Prins). DAT J. P. S. A. Rasquin, dir. Stadsschouw burg Maastricht, C. Kraaijenbrink, weth. van Nijmegen en dr J. S. Postma, hoofd commies ter prov. griffie te Assen zijn weg gezuiverd. DAT tot opvolger van J. A. de Monchy, als alg. voorz. der Scheepvaartver. „Zuid" la benoemd D. P. v. Wage rungen. hersteld was en in Vlissingen stond hij een oogenblik voor het monument, opgericht ter herinnering aan de landing door de geallieer de troepen. In verschillende plaatsen zongen koren den generaal toe, zoodat het voor hem en voor Zeeland een blijde dag was. Gisterenavond was de heer Smuts de gast van de Nederlandsche regeering, die hem in de Trèveszaal op het Binnenhof een diner aanbood. Alle ministers, ook de heer Van Kleffens, die zoo juist uit New York was gearriveerd voor het voeren van be sprekingen, zaten met hem aan. Voorts de Engelsche ambassadeur, de Zuid-Afrikaan- sche gezant, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, luit.-gen. Kruis, de commissaris der Koningin van Zuid-Holland, de burgemeester van Amsterdam, de heer Plesman en enkele anderen. De burgemees ters van Den Haag en Rotterdam waren ver hinderd. Minister-president Beel sprak den hoogen gast toe. Deze beantwoordde de rede in het Zuid-Afrikaansch. Hij verklaarde bijzonder getroffen te zijn, door hetgeen hij in Zee land had gezien. verzwakte naties. Hdj verzette zdch tegen het voornemen van de Amerikanen achthon derd Dona-uschepen vast te houden, tot zekere voorwaarden ten aanzien van de Donauvaart zouden zijn imgewilMgd. DIT JAAR AL BIJNA 50 MILLIOEN KG HARING GEVANGEN. Van 30 Sept. tot 5 Oct. j.l. werden in de Ned. havens aangevoerd: 6174}fe kantjes volle haring, 1287 k. ijle haring, 44.836k. steurharing, 1.834.603 kg versche haring en 6 kantjes maatjesharing. De totale aanvoer, sinds Mei 1.1., werd hierdoor 47.393.636 kg. DE SCHELDE KRIJGT 100 POLEN ALS WERKKRACHT. De directie van de Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft thans toestemming gekre gen om 100 ongehuwde en 25 gehuwde Poolsche arbeiders met hun gezinnen, die als „displaced persons" uit Duitschland naar Nederland zijn gekomen, in dienst te nemen. Over het verzoek om Polen uit Engeland te werk te stéllen, is nog geen beslissing genomen. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN. Tot lid der commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns zijn benoemd: H. J. A. Boer ma, Haarlem; J. W. Kruithof, Kam pen en A. D. Brusse, A'dam. Tot leden dezer commissie zijn benoemd: J. v. Leeuwen, ha venmeester, R'dam; J. B. Schuitemaker, brandweercommandant, A'dam; ir. E. Smit, Fzn., schsepsbouwk. ir. scheepvaartinsp.tpt plv. lid is benoemd M. J. v. d. Zijden, chef afd. lab. B.P.M.; als secr. is aangewezen ir. N. C. Winkel, hoofdinsp. van den Arbeid. VERHOOGING VAN VERGOEDING BIJ SCHOLINGSCURSUSSEN? Op desbetreffende vragen van den heer Van Vliet heeft min. Drees geantwoord, dat maatregelen in voorbereiding zijn om de deelneming aan de scholing op de Rijkswerk- plaatsen voor vakontwikkeling te stimulee- ren. Overwogen wordt o.m. of de loonder vingsvergoeding in bepaalde gevallen ver hoogd kan worden. R. v. S. deed uitsprak inzake de „Meerkerk" Geen maatregelen tegen den kapitein De Raad voor de Scheepvaart heeft van morgei uitspraak gedaai inzake de ontplof fing aan boord van de „Meerkerk"' nabij Westkapelle op 16 Juni 1946. Hij is van oor deel, dat deze scheepsramp een gevolg is van ongelukkige omstandigheden, liggende buiten het beleid van den kapitein, al vindt hij het een tekortkoming, dat de kapitein geen sloepenrol heeft gehouden bij het ver trek uit Rotterdam. Rekening houdende met den goeden naam. waarin de kapitein zich mag verheugen, zullen tegen hem geen dis ciplinaire maatregelen worden genomen. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden 79. Nu, veel zin nad mijnheer Pimpeimana er niet in, maar er bleef geen andere keus over. „Vooruit dan maar!" zuchtte hij, „maar maak het kort!" En, terwijl mijn heer Pimpelmans zich aan de regenbak vasthield, sloegen de twee boerendochters er op los, of ze een canapé moesten uitklop pen waar de mot in zat. Het daverde zo waar. 80. Toen de broek schoon was, kwamen vest en jas aan de beurt. Het pak had ech ter jaren in de kast gehangen en lm die tijd hadden de motten er lelijk aan geknaagd. En toen er dan ook zo lustig op los geslagen werd, vlogen, tot mijnheer Pimpelmans' ont zetting, niet alleen de kalkwolken, maar ook de vodden er afl erk en Schoot Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hantem (toez.) dr. J. J. Woldendorp te Zoetermeer; te Oldeholtwolde A. Verstraaten, voorg. Vrijz. Herv., Delft; te Op wier de-Sol werd (toez.) H. L. Goudt te Bussum; te Stavoren cand. H. Onstein te Zeist; te Vlaardirrgen (vac. G. Lans) W. J. Kolkert te Schalkwijk; te Woudsend (toez.) M. C. Groenewoud te Heemse. Aangenomen: als godsd. onderw. te Groningen K. Kiewiet, evang. te Huizum (Fr.). Bedankt: voor H. I. Ambacht (toez.) J. F. Roth te 's-Graveland. Geref. Kerken. Beroepen: te Oud-Beijerland C. L. Ru ben te Zevenhoven; te Rotterdam-Zuid (2e maal) G. W. Rijksen te Almelo. Bedankt: voor Monster W. C. P. den Boer te Den Bommel. Geref. Kerken art. 31. Beroepen: te UI rum F. Mul te Haarlem mermeer (O.Z.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Moercapelle T. Dorresteyn te Opheusden. PERSONALIA. Dr André M. Bertrand, vroegere voorz. van de Unie van Herv. Kerken in Frank rijk is Woensdagavond onverwacht te Parijs overleden. Ook in andere Europeesche lan den was hij zeer geëerd, Praep. geëxam en beroepbaar verklaard door de classis Den Haag der Gereform. Kerken: W. F. v Brussel te Delft en F. D. Kroon en T. Spiker, beiden te Den Haag, allen cand. aan de V.U. A.R. JEUGDMEETING TE UTRECHT. Voor de A.R. Jeugdmeeting op Dinsdag a.s. om 11 uur in „Tivoli" te Utrecht is groote belangstelling. Spreken zullen o.a. ds M. de Goede, Geref. pred. art. 31 te Utrecht en mej dr G. H. J. v. d. Molen, te Aerdenhout. Het programma wordt afgewisseld door muziek, zang en declamatie. ACADEMISCHE EXAMENS. WAGENINGEN, 10 Oct. Cand. ex. Ned. Landb.: B. J M. Brugman; H. J. Eggimk; H. Eikelboom; P. Gerbrandy; P. Hup kens; K. Meinders; W. J. L. J. Merka; H. A. J. Moots; A. A L. Obers; H. Postma; W. Soheijgrond; J. M. V. Staveren: J. A. Teu- nissen Brugtgink; D. C. Viehoff; J. H. Vos; W. J. v. d. Wal; J. H. Wiersma- camd. ex. tuinbouw: P. R. den Duik; M. I. Feroger; J. A. Samson; G. P. TiggeLman; M. v. d. Vliet; S. v. d Weele; cand. ex. kol. bosch- bouw: F. P. Arens; J. L. Unger (met lof); cand. ex. kol landbouw: O. F. Bolt; W. A. J. Brouwer; G. Elzenga; G. A. van Houten; J. C. V. Schouwenburg; P. Wit te veen; ing. ex. Ned. landbouw; J. Baas, geb. te Lutjeloo (Gr.); H. de Boer, geb. te Time; P. A. J. H. Grijns, geb. te Maastricht; E. H. Gastman, geb. te Beerta; K. B. v. Gifet. geb. te Maastricht; C. A. Huijsman, geb. te Sloten; J. C. v. d. Kamp, geb. te Terschelling; D. Kappelle, geb te Deventer; A. P. Kole. geb. te Wageningen; F. P. H. Nöuta, geb. te Bols- ward; P. de Putter, geb. te Azel; J. Sneep, geb. te Goudswaard (met lof); J. J. Wier- sema, geb. te Bierum; ing. ex. tuinbouw: J. E. Brill, geb. te Noordlaren; J. J. Doesburg, geb. te Metppel; C. A. M. A. v. Gils, geb. te Breda; A. P. v. d. Hoek, geb. te CapeUe; C. Dorsman, geb. te Amsterdam; F. H. Ruempol Hamer, geb. te Padang Pandjamg; Tjioe Rian Bo, geb. te Soeraba ja; B. P Toppinga, geb te Slochteren; ing. ex. kol. boschbouw: A. F. ten Bruggencate, geb. te Arnhem; M. Schrevel, geb. te Rotterdam; ing. ex. kol. landbouw: E. Boswinkel, geb. te Utrecht; H. A. v. Hoof, geb. te Nijmegen; K. F. Jacobs geb. te Zaltbommel; S. Kasan- moemtalip, geb. te Soera ba ja; G. J. Ruijoh- wer, geb. te Buitenzorg: G. Salentijn, geb. te Amsterdam; G. A. Sohulte, geb. te Meester Cornelis; H. A. Sissingh. geb. te Tegal; L. C. Struys, geb. te Rotterdam; J. S. Veenen- bos, geb. te Rotterdam. Gen. Smuts in de Staten-Gen. (Vervolg van Pag. 1) Om 11 uur ronkten de motoren het Bin nenhof op en klonken de melodieën van het Z.-Afrikaansche volkslied, gevoigd door het Engelsche, in de zaal door. Even later be trad develdmaarschalk de zaal. Zijn komst werd met luider stem aange kondigd. Aan de zijde van den in jacquet gekleeden minister-president van Z.-Afrika ging mr v. Schaik. Zoodra hij had plaats genomen, weerklonk een lang en warm applaus. Prof. Kranenburg sprak daarna zijn be groetingswoord, waarin hij begon de komst van Smuts als om velerlei redenen op hoo gen prijs gesteld, te typeeren. Na deze rede nam Smuts onmiddellijk het woord. Zijn rede, die ten slotte de beteeke- nis betoogde van de kleine naties in Europa, durde een goed half uur en werd in de Afrikaansche taal uitgesproken. Hij begon met een woord van dank voor het hartelijk welkom en voor de bijzondere begroeting en de woorden aan zijn persoon gewijd. Met groote aandacht volgde het audito rium het inhoudrijke woord, uitgesproken door deze klleine figuur, maar van groote geestelijke afmeting en concepties. Een langdurig applaus weerklonk aan het slot. De voorzitter dankte Smuts namens de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal voor zijn hoogst belangrijke rede. Zijn be zoek zal een blijvende herinnering en van historische beteekenis in ons parlementaire leven blijven, zoo verzekerde hij. Daarna verlieten Smuts en zijn gezelschap met de commisfte de zaal. Buiten hoorden we hem geestdriftig toe- juichen. Na het uitspreken van zijn rede, begaf de generaal zich naar de ambtswoning van den minister van Buitenl. Zaken, waar hij het déjeuner gebruikte. Omstreeks twee uur vertrok veldmaarschalk Smuts naar Amster dam. On 1 uur hedenmiddag gebruikte de Z.- Afrikaansche premier het déjeuner bij den minister van Buitenlandsche Zaken in diens a mbts won ing Behalve de heer Smuts en zijn adjudanten zaten de vice-pres. van de Raad van State, de Britse he ambassadeur en de gezanten- van Australië en Z.-Afrika mede aan. REF. JAMES R. COX IN ONS LAND. Per K.L.M. arriveerde op Schiphol ref. James R. Cox, van de St. Patrick Church te Pittsburg, de eerste Am. priester, die een mis in de lucht celebreerde en wel voor den oorlog in het luchtschip „Graf Hindenburg". Tijdens den laatsten oorlog was hij aalmoe zenier bij het Am. leger. In zijn jeugd was hij blind, doch hij herkreeg zijn gezichts vermogen geheel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2