Schacht in kasteel te Stuttgart gearresteerd IDist <11 „Geen breuk tusschen Oost- en West-Europa" HIEUW*. LEEDSCHE COURANT DINSDAG 8 OCTOBER 1946 ALLE LEDEN VAN DE S.A. WORDEN VRIJGELATEN Schacht is Maandagavond in een voorstad van Stuttgart, Backmann, gearresteerd, m het kasteel van een bevrienden industrieel. De Duitsche politie bracht hem naar Stutt gart, waar hij ingesloten is tot zijn zaak voor een zuïiveringshof behandeld wordt. Men had Schacht meegedeeld, dat hij niet gearresteerd zou worden, als hij zijn adres aan de politie opgaf. De verdedigers van Schacht protesteerden tegen de arrestatie van hun cliënt bij de Amerikanen en bij den geallieerden bestuursraad. De regeering van Beieren is voornemens een specïiaal Zuiveringshof in te stellen ter berechting van Schacht, von Papen en Fritsche. Von Papen en Fritsche waren gisteren nog in Neurenberg, de eerste in de gevan genis, de tweede bij vrienden. In Neurenberg verwacht men, dat de ge allieerde Bestuursraad heden een beslissing op de ingediende verzoeken om clementie zal nemen. De echtgenooten van de ter dood veroor deelden zullen haar mannen nog éénmaal, gedurende een uur, mogen zien, om afscheid te nemen. De eenige, die nog nimmer gedurende het proces in Neurenberg verscheen, hoewel zij daar wel toestemming voor heeft, is mevr. Rader, die in de Russische zone woont. De leden van de S.A. zullen thans worden vrijgelaten, ingevolge het over deze organi satie gevelde vrijsprekend vonnis. Zij zullen echter allen voor zuiveringstribunalen moe ten terechtstaan. De aartsbisschop van München gaf den verdediger van Frank in overweging grafje voor zijn cliënt te vragen, daar een verzoek om interventie naar den hoogsten kerkelij- ken autoriteit onderweg is. Von Neurath verzocht den geallieerden Soekarno, de kristal-zuivere.... Op het Inter-Aziatische Jeugdcongres te Djokjakarta verklaarde Soekarno gis teren, dat alle praatjes, als zou hij een Japansch luchtje bij zich dragen, zonder meer als laster ter zijde dienen te wor den geschoven Op deze, ongetwijfeld amusante ver klaring, komen wij in ons blad van mor gen nader terug De Nederl. delegatie naar de vergadering der V.N. De delegatie, welke Nederland zal ver tegenwoordigen op de vergadering der V.N. op 23 Oct. te New York is als volgt samen gesteld: vertegenwoordigers: mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, min. van Buitenl. Zaken, hoofd der delegatie; mr E. N. van Kleffens, min. zonder portef., plv. hoofd; dr J. H. van Roijen, HM. buitengew. gezant en gevolm. min., oud-min. van Bui tenl. Zaken; mr M. P. L. Steenberghe, oud- min. van Handel en Scheepvaart; mr. J. A. W. Burger, lid Tweede Kamer, oud-min. van Binnenl. Zaken. Plv. vertegenwoordigers: mr. dr. L. J. C. Beaufort, o.f.m., buitengew. hoogl. te Nijme gen; mr. W. C. Beucker Andreae, raadadvi seur honorair v.h. dep. v. Buitl. Zaken; mr. N. S. Blom, oud-dir. van Justitie in Ned.- In-dië; mej. dr. G. H. J. van der Molen, priv.- doc. aan de V.U. te A'dam; mr. E. M. J. A. Sass?n, lid Tweede Kamer. Deskundigen: jihr. A. Th. Baud, Ned.- Indisch hoofdambtenaar; jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, gezantschapssecr. Ie kl. te Washington; Boerhanoedin, R. Fack, gezant- schapssecer. 2e kl.; jhr. mr. P. M. van Karne- beek, laatstel. hoofd militaire missie te Wee- nen. W. P. J. Koper, vice-voorz. der handels- afd. van het Netherlands Shipping and Tra ding Committee te New York; mej. mr M. Z. N. Witteveen, oud-ambte- naar seer, van den Volkenbond. Perschef dr N. A. C. Slotemaker de Bruine, dir. van het Netherlands Information Bureau te New York. Secretarissen mej. dr A. F. W. Lunsingh Meijer, com mies dept. van Buitenl. Zaken; jhr mr J. L. R. Huydecoper. gezantschaps attaché BISSCHOPPELIJKE HULPACTIE In samenwerking met het comité Kmder- uitzending zijn van November 1945October 1946 ruim 600 R.K. kinderen uit Leiden en omgeving door de Bisschoppelijke hulpactie uitgezonden naar het gastvrije België. Het Belgische Roode Kruis en het comité ..Hulp aan de Nederlandsche Kinderen" hebben daartoe zooveel en zoo goed werk verricht, dat ip Sept. besloten werd als dank een be drag bijeen te brengen uit kleine giften der dankbare ouders. De opbrengst overtrof alle verwachting en voor het bedrag zijn bloem bollen gekocht, welk geschenk onlangs is aangeboden aan de leidster van het bureau te Brussel, mevr. Vink. Hierop werd een dankschrijven ontvangen, waarin o.m. wordt gezegd, dat wanneer nu in het voorjaar de heerlijke bloemen hun warme kleuren in vollen rijkdom zullen toonen, dit een her innering zal zijn aan den tijd, waarin vele Belgen een weinig van het doorstane leed van het zwaar beproefde Nederland konden doen vergeten. Tijdens een vlucht voor de politie we gens diefstal van een rijwiel zijn de twee gebr. S. te Haarlem achter het sportpark te Heemstede in het water gesprongen, tenge volge waarvan er één verdronk, terwijl de ander later is aangehouden. DAT H. J Zana bergen te Nijkerk, A. Bakker te Oldebroek als lid der Prov. Sta ten van Gelderland is opgevolgd. DAT aan T. W L. M. de Winter, hoofd van het telefoondistrict te Haarlem op ver zoek per 1 Nov. eervol ontslag is verleend. DAT als opvolger van mr P. R. Blok te Den Haag, wien op verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd is tot voorz. van den Zuiveringsraad voor de bouwindustrie, mr G. A. v. Haeften te Den Haag. DAT de Federatie van Ned. Bedrijven op 11 Oct. om 2.30 uur een openbare vergade ring houdt in „Tivoli" te Apeldoorn, waar .prof. mr A. C. Josephus Jitta het woord zal voeren. bestuursraad rekening te houden met zijn hoogen leeftijd. Hess richtte zich tot dien Raad, om zijn vonnis op te schorten of ten minste te veranderen in een bepaald aantal jaren gevangenisstraf. De Amerikanen mogen gebruik maken van Reykjavik als luchtbasis tusschen Ame rika en de bezettingstroepen in Duitschland. De Amerikaansche troepen zullen IJsland binnen zes maanden ontruimen. Vijf leden der Hitlerjeugd zijn door een Weensche rechtbank tot gevangenisstraffen veroordeeld, wegens moord op 60 Hongaar- sche Joden. Prins Bernhard-fonds Prins Bernhard heeft gistermorgen in t gebouw der Ned. Hawdelmij te A'dam het nieuwe bestuur van het Prins Dernhard- fomds geïnstalleerd, waarna 't bestuur zijn eerste werkzitting begon. OPSTAND IN ZUID-SUMATRA In de residentie Lampongsdhe Districten (Z.-Sumatra) heerscht sinds eenigen tijd een toestand van revolutie. De republ. re sident", mr Abbas, en een tiental overheids functionarissen, zijn door het volk afge zet. Ook in Dj aim bi heerscht een zelfde toestand. Van November af verwerkt België 75.000 ton steenkool per maand, voor Fran- sche rekening, tot cokes. Het krijgt het vrij komende gas in ruil terug. (Daily Express) ZEGT SMUTS TE PARIJS OP VREDESCONFERENTIE In de voltallige vergadering der Parijsche Vredesconferentie, die deze week tot besluit der conferentie wordt gehouden, sprak Smuts. Hij geloofde niet in het uiteengaan van de wegen tusschen het Westen en de Slavische landen, al kwamen er groote ver schillen aan het licht. Over wat werkelijk noodig is, zijn wij het allen eens: de mensch moet gevoed, gekleed en behuisd zijn en be schermd worden tegen werkloosheid. In dit alles bestaan geen ideologieën, of Oost en West. Een van d«e meest bemoedigende tee kenen in onzen tijd is de voortgang, die met dit goede weïk in onze landen wordt ge maakt. Op dat niveau zijn er geen tegenstel lingen en kunnen wij wellicht eensgezind tot dien vrede geraken, waarop alle volkeren van alle landen vurig wachten. Er zal noch Oost, noch West zijn", aldus besloot Smuts, en ieder zal in vrede het bijzondere geloof of ideologie kunnen aanhangen, welke hem past. Laat deze conferentie den weg naar dien grooteren vrede aangeven" DRIE MILLIOEN OESTERS NAAR ENGELAND. In principe is met de Engelsche importeurs overeenbestemming bereikt over de levering van 250 ton (ca. 3.250.000 stuks) oesters door Nederland aan Engeland. Het wachten is thans op de goedkeuring der wederzijdsche regeeringen. DIAC. GEZINSVERZORGSTERS. Omstreeks 1 November zal te Eindhoven aanvangen de landelijke opleiding van Diaconale gezinsverzorgsters, voor welk doel een internaat wordt opgericht, waarin aan ongeveer 30 jonge vrouwen gedurende 9 maanden een cursus zal worden gegeven. De selectie voor deze opleiding zal vrij streng zijn ANNEXATIE EN GEMEENTERAAD Teneinde de „stem der bevolking" bij een voorstel tot grenswijziging van een ge meente van invloed te doen zijn, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken in een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 157 t/ 166 van de Gemeentewet voorgesteld, over elk voorstel tot grenswijziging, hoe onb eteek en end het ook moge zijn, ,iin de toekomst ook den Raad der betrokken ge meente te hoorenin plaats van zooals wel eens is geopperd, in eenvoudige geval len te volstaan met het oordeel van B. en W. Geenszins is het echter de bedoeling het initiatief van Ged. Staten te doen vervallen. MOLOTOF KWAM GISTEREN IN PARIJS TERUG. Mankoeilski, de Oekrainsche afgevaardigde, sprak er zijn verbazing over uit, dat Neder land en Australië de Angelsaksische mogend heden steunden in haar politiek ten aanzien van Triëst. Wat zouden deze landen ervan zeggen, zoo zeide hij, als ten aanzien van Rotterdam en Melbourne hetzelfde werd voorgesteld? Italië mag niet dezelfde rechten hebben als Joego-Slavië, dat slachtoffer is. In negen dagen moet de plenaire zitting klaar zijn met haar werk. Morgen dient het verdrag met Italië afgehandeld te zijn. JOEGO-SLAVIE WEIGERT AMERIK. POST. De verhouding tusschen Amerika en Joego- Slavië is opnieuw verscherpt, nu Joego- Slavië weigerde postbestellingen uit de Ame rikaansche zone aan te nemen, waarop die Amerikanen antwoordden met een verbod post naar Tito's land te verzenden. In Argentinië heeft een Joego-Slavische missie gesproken over herstel van de diplo matieke betrekkingen met Peron en het aan- knoopen van economische en cultureele ban den. RECHTVAARDIGE STRAF GEEISCHT TEGEN MGR. STEPINATZ. De openbare aanklager in Agram vroeg een rechtvaardige straf voor den aartsbis schop mgr. Stepinatz, die, zoo heet dat offi cieel, „de kerk en de R.K. pers gebruikte om verraad jegens zijn volk te plegen en met gedwongen bekeeringen penetratie van het Italiaansche imperialisme 'oor het Vaticaan beoogde". Een andere hooge geestelijke zou zich eveneens moéten verantwoorden. Ingevolge de op 13 April door de Natio nale Vergadering aangenomen wet, worden alle Parijsche bordeelen gesloten en gevor derd ten behoeve van de dakloozen. Sedert het van kracht worden zijn meer dan 170 ge legenheden gesloten. Niet alleen de georga niseerde, doch ook de individueele prostitu tie zal worden bestreden. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Beundmgen (toez.) H. Roest te Ransdorp-Schellimgwoude; te Edam: C. A. Schenk te 's-Heerenberg (Gld.); te Nieuw-Beijerland: A. L. v. d. Smit te Waspik; te Soest: D. van Krugten te Almkerk. Aangenomen: naar Hoogeloon: D. J. Monshouwer, cand. te Nijmegen; naar Noord hom: D. Hokwerda te Kollumerzwaag. Bedankt: voor Delfzijl: A. M. Nortier te Den Andel (Gron.); voor El-burg; J. v. d. Velden te Hilversum; voor Valburg ca. C. van Dop te Voorthuizen. Benoemd: tot bulppred. te Haarlem: L. W. Erdmann em. pred. te IJmuiden tot godsd. onderwte Tiendeveen en N. Balinge. P. van Oosterom te Boskoop. Geref. Kerken. Viertai: te Kampen (vac. dr C. N. Impeta): C. B. Bavinck te Voorburg; W. de Graaf te Schiedam; F. E. Hoekstra te Sas- senheim en A. v. d. Weg te Bussum. Drietal te Naaldwijk F. J. Jonkhoff te Malang (met verlof hier te lande), A. A. v. d. Hoorn te Stad aan 't Haringvliet en H. J. Spier te Helpman (Gr.). Tweetal: te Goes (2e pred.pl.): Th. Oostra te 's-Gravenmoer en J. J. Ritsema te Genderen. Beroepen: te Donkerbroek dr Ph. J. Huyser te Westerlee; te Hoogeveen: A. Adema te Den Boer; te Rotterdam-Feijenoord D. Krijger te Moerdijk; te Yerseke: J. E. Booy te Surhuisterveen; te Naaldwijk: H. J. Spier te Helpman (Gr.). Aangenomen: naar BruindsseD. Bremmer te Rijssen-; naar Doetinchem E. J. Wassink, legerpred. te Chaam, die bedankte voor Stadskanaal (vac. H. Zandbergen). Bedankt voor Klundert en Lutten: A. G. v d. Stoel te Boskoop. Geref. Kerken art. 31. Aangenomen: naar HiarlingenJ Hettinga te Hasselt, die bedankte voor Zalk en Vee ca ten Chr. Geref. Kerk. Tweetal te GoudaP. H. Seggelink te Rotterdam-Charlois en P. J. de Bruin te Vee- nendaal. Beroepen te Gouda* P. H. Seggelink te Rotterdam-Charlois. Geref. Gemeenten. Tweetal: te MoercapelleT. Dorresteyn te Opheusden en L. Rijksen te Leiden. Beroepen: te Aagtekerke: T. Dorre steyn te Opheusden: te TerneuzenM. Blok te Zeist. DE BIJBEL VERFILMD. Het Am. Bijbelgenootschap is begonnen met het vervaardigen van de eerste 3 van de 150 korte films, waarin de geheele Bijbel in woord en beeld zal worden gebracht. Deze eerste drie beelden uit: de geboorte van Jezus, de Samaritaansche vrouw en de gelijkenis van den zaaier. Als tekst voor het gesproken woord is de Engelsche Bijbelver taling genomen. TIENDUIZEND BIJBELS PER DAG Het Am. Bijbelgenootschap heeft in de laatste 6 jaar meer dan 14.000.000 Bijbels of gedeelten daarvan, in de wereld verspreid. Negen millioen ex. gingen naar de legers; 2V2 millioen naar de krijgsgevangenen, ter wijl er meer dan 3 millioen in 23 talen wer den geschonken aan de bevolking van de bevrijde gebieden, ter vervanging van ver loren gegane Bijbels. Het genootschap heeft thans een record cijfer in de uitgaven bereikt, n.l. 10.000 per dag. PERSONALIA Benoemd tot gew. hoogleeraar in de zuivere en toegepaste wisk. en mechanica te Delft: dr N. G. de Bruyn, wiskundige bij de N V Philips te Eindhoven. PROMOTIES LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld „Yoga en Yantra in hunne betee- kenis voor de Indische Archaeologie de heer F M Pott te Leiden. 73. Daarbinnen zat Jochem, met een heer lijk prakje vóór zich, gereed om het in zijn hongerige maag te laten verdwijnen. Een verkwikkende zomerbries woei door het open raam naar binnen en vermengde zijn geuren met die van het eten. „Wat heb ik het goed!" dacht Jochem; hij zette zijn mond wijd open en ademde m*t volle teugen de heerlijke geuren in. 4. Precies op dit ogenblik sloeg mijn heer Pimpelmans zijn jas uit en een lawine van kalkpoeder stoof het raam binnen, re gelrecht tot in de dïiepste uithoeken van Jochems luchtpijp. De arme man werd op eens bloedrood, sprong overeind en kreeg een hoestbui om er kippevel van te krijgen. Acad. examens LEIDEN, 4 Oct. Geslaagd artsex. Ie ged.: mej. R C Hoekman te Haarlem, N War- molts te Vlaardingen, C J v Riet te Goes, P J v Leeuwen te 's-Gravenhage. Geslaagd artsex. 2e ged.: J C Mann te Oegstgeest, D W den Herder en R Donner. beiden te 's-Gravenhage; cand. ex. Rechtsgeleerd heid: B. L. A. van Zwieten te 's-Graven hage, G. J. van Waveren te Aerdenhout, B W. A. Scheure te Nijmegen, mej. J C. M. L. Jamin te Rotterdam en mej. K B. Azenius te Rijswijk (Z.-H.) LEIDEN, 7 Oct. Geslaagd doet. ex. Indisch recht: mej. M. D. de Leur, Raden Mas Hadiona Koesoemo Oetoyo en Tan Tik Hwaij, allen te Leiden; taalk. doet. ex. Indologie: A Herwijer te Noordwijk aan Zee; cand. ex. Indisch recht: The Tjong Teh te Delft. LEIDEN 7 Oct. Geslaagd doet. geneesk. 2e eed.: G. A. Verstege, 's-Gravenhage; J. F. Crul Leiden; mej. H. J. Halbertsma, Sneek; artsex. Ie ged.: J. M. M. de Beer, Wasse naar; A. S. de Graaf, Vlaardingen; mej. M. A Deteren, Leiden; artsex. 2e ged.: G. de Dekker. R'dam; H. L. A. Vlamings. Dintel- oord; doet. geneeskunde 2e ged.: P. Visser, Leiden; J. G. van Tilburg, Gorinchem; J. Maier, -s-Gravenhage; cand. rechtsgel.: S. Gratama, Dordrecht; C. A. van Bemmelen, 's-Gravenhage; A. W. Hamburger, Bentveld; W. C. Renaud, Leiden; de dames: A M. Reterink, 's-Gravenhage; H. H. Auwerda, 's-Gravenhage; W. L. Aroniuw, Hillegers- berg- M M. P. Michielsen, 's-Gravenhage; E Dehnèrt, R'dam; R. E. Blok, 's-Graven hage; C. M. Zandee, Leiden; de heeren: H. J. Derks, R'dam; J. F. H. Gaster, 's-Graven hage; F. C. A. Zaat. Rijswijk (Z.-H.); A. J. Kronenberg, Leeuwarden; prop. ex. godgel.: D van Bodegraven, Amstelveen; doet. ex. wis- en natuurk.: Tan Tek Oen, Leiden; apoth.ass. de dames: L. J. Zwartendijk, Bos koop; L. Sprey, Alphen a/d Rijn; G. Mak. Schiedam; E. A. Hermans, Rotterdam. UTRECHT, 7 Oct. Geslaagd: artsex. H. J M. Florie; cand. veeartsenijk. de dames S. de Jong en M. N. van der Hulst en de heeren D. van den Akker, jhr P. B. Alberda van Ekenstein, G. D van der Werff, P. Sut- möller; theor. tandheelk. Ie ged.: V. C. W. M. van Dam, G. J den Dikken, M. J. W. van Es, H. E. Frings, D. van der Heijde, W. F. Kramer, R. de Nooy, J. Zanders, J. N. de Swart, J. van Wermeskerken, G. Zegel; doet. geneesk. 2e ged.: A. C. M. van Beek, F. J. W ter Haar, R. Th. Heida, J. van der Liet, F. C. Roosendaal, V. Esbach, E. W. F. van Walcheren, E. W. van Manen, G. Mie- dema, W. Fuhring, D. W. J. van Rees, E. C. L. Kanters, E. P. J Snijders en mej. W. J. J. Wever; cand.ex Ind. recht: G. P. Hoef nagels, C. Reks, J. Schouten, R. H. de Haze Winkelman, G. van Voorthuizen, mej. H. T. Lenssen; doet. Ind. recht: I. H. Ritzema. NED. ASSOCIATIE VOOR PRACTIJK- EXAMENS. In December zal het dagexamen van de Ned. Ass. voor Practijk-examens voor Boek houden, Nederl.-, Duitsche-, Engelsche-, Fransche- en Spaansche Handelscorrespon dentie worden gehouden, terwijl het avond examen voor deze vaKken in Januari 1947 zal worden gehouden. Nadere inlichtingen bij het Bureau van de Ned. Ass. voor Practijk-exa- men, Deurloostraat 122, Amsterdam-Zuid. De aanmelding sluit 23 November aj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2