Hieuwe Ceitedje Courant m Het Consumentencrediet treedt in werking IDist TJ DENKT ON IROTTiIRDAM Nieuwe vliegtuigramp boven New Foundland Leidsche en Delftsche „groenen" leverden slag VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 «e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 440 Abonn emen tsprij zen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (by betaling p. kwit vewi. m. adm.kosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m Bö contract belang rijke korting Telefoon nummers Dir. en Red.: 20408 Administratie: 22710 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken jitanluostirl) is ahcbleuen (nyn berl in feybenspoet" FORMULIEREN VANAF 7 OCT. VERKRIJGBAAR Het vraagstuk hoe zij die niet in staat zijn te sparen, de noodzakelijke goederen voor aanvulling van kleeren- en linnenkast moe ten koopen, nadert zijn oplossing. Zooals bekend, zal het consumentencrediet een ze kere mate van uitkomst brengen. Tusschen 14 October en 9 November moe ten de formulieren, waarop men een crediet kan aanvragen, ingediend worden bij den districtsraad, die daarop een beslissing neemt, die den betrokkene schriftelijk wordt medegedeeld. Hij kan dan nog beslissen of hij het crediet hebben wil of niet. De aanvraagformulieren worden via den werkgever ingediend. Het P.T.T.-personeel en zij, die bij de binnenvaart werken, heb ben een zelfstandigen districtsraad. Van Maandag 7 October af zijn, voor een bedrag van 5 cent, aan de postkantoren de aanvraagformulieren verkrijgbaar. Er zijn maximum-weekloon en vastgesteld, Waarboven men niet voor een crediet in aanmerking komt. Voor de groote steden zijn dat de volgende bedragen. Alleenwo- nenden f 26.- per week, gezinnen van 2 per- Vijf N.S.B.-ers in de mijn Laura gedood Onder het vallend gesteente bedolven Gisteren om 7 uur 's avonds werden 6 ge detineerden in de mijn Laura te Eygelshoven door het inzakken van een pijler onder vallend gesteente bedolven. Een hunner werd spoedig bevrijd. Hij was gewond, maar is zonder levensgevaar. Na twee uur kon den de lijken van den 37-j. L. G. Kerstens afkomstig uit Simpelveld en den 26-j. B. Theelen, afkomstig uit Neer Banholt, bei den ongehuwd, worden geborgen. Het staat vrijwel vast, dat de overige drie eveneens doodelijk zijn verongelukt. Kaas wordt een kwartje per kilo duurder Smeer- en korstlooze kaas echter niet. Met ingang van 6 Oct. ns. zullen i.vrn. de kosten aan den opslag van kaas verbonden, de kaasprijzen voor consumenten worden verhoogd met f0.25 per kg voor alle soorten na tuur kaas. De prijs van smeer- en korst looze kaas ondergaat, geen verandering. Voor volvette en 40 plus kaas bedraagt de prijs voortaan fl.85 per kg; Friesche Nagel- en Kanterkaas f 2.per kg; 20 plus fabrieks- Leidsche-, Friesche Nagel- en Kanterkaas f 1.75 per kg. Overige soort 20 plus kaas f 1.60 per kg en voor boeren Leidsche en Delft- sche kaas f 1.95 per kg. Cordell Hull's toestand is zorgwekkend iDe, deze week, 75 jaar oud geworden Ameriikaansche staatsman Cordell Huil werd, zooals men weet, eenige dagen geleden door een beroerte ge troffen. Zijn toe stand blijft nog steeds uiterst zo rgwekkend Hij was Roose velt's naaste medewerker en de uitvoerder van diens bui- tenlandsdhe po litiek. Hij verge zelde den presi dent naar Tehe ran en Yalta, doch nam, kort na optreden van Truman als pre sident ontslag. Cordell Huil is een der mede- ontwerpers van het Atlantisch handvest en dus een derge- nen, 'die de bevrijding van Europa hebben mogelijk gemaakt. Kardinaal De Jong arriveerde in Rome, om van den Paus. den kardinaalshoed te ontvan gen. DAT net College van Rijksbemiddelaars een bindende salarisregeling heeft vastge steld voor het adm. personeel in het levens- verzekeringsbedrijf, daar de partijen niet tot overeenstemming konden komen. DAT F. Serroen is aangesteld tot land- bouw-attaché bij de Belg. ambassade te Den Haag en de Belg. gezantschappen te Kopen hagen, Stockholm, Oslo en Helsinki, met standplaats te Den Haag. DAT vandaag in Nijmegen de eerste 16 noodwinkels werden geopend. Dat pater Henri de Greeve zijn radio praatjes voor den K.R.O. voortaan niet meer 's Zaterdags om 8 u., maar om 7.35 houdt. DAT in Nederland per jaar gemiddeld 90 miHioen kg. appelen, 47 millioen kg. peren, 12 millioen kg. pruimen en 6 millioen kg. kersen, plegen te groeien of 155 millioen kg. in 't totaal. DAT de Nederlanders voor den oorlog ge middeld 34 kg. fruit p. jaar consumeerden (w.o. 11.33 kg. Zuidvruchten), terwijl deze cijfers voor de V.S. bijna 100 kg., Engeland 58 kg. en Zwitserland 73.5 kg. bedroegen. DAT vanaf 13 October de Vlaamsche radio uitzendingen op 321.9 M. en 233.5 M. zullen plaats hebben. DAT wij 3.000 ton mosselen naar Frankrijk mogen exporteeren. DAT te R'dam een bij de invasie gebruikt landingsvaartuig uit Engeland is aangeko men, om voor het scheepvaartbedrijf „Mublo" tot kustvaarder te worden omge bouwd. sonen f 40.- per week, drie f 47.- vier f 54.-, vijf f 61.-, zes f 68.- zeven f 75.-, acht f 82.-, negen f 88.-, tien f 94.-, elf f 100.- en 12 ge zinsleden f 106.- per week. Niet alleen zij die in loondienst werkzaam zijn, komen voor het crediet in aanmerking, maar ook gepensioneerden of kleine zelf standigen, mits het totale inkomen de boven genoemde normen niet overschrijdt. (Voor vervolg zie Pag. 2) ALLE 39 INZITTENDEN ZIJN OMGEKOMEN Met een vlam, die, volgens ooggetuigen, een hoogte van 600 meter bereikte, ontploften gis teren de 9000 liter benzine, die zich in. het Amerikaansche vliegtuig New-England be vonden, toen dit, boven New-Foundland, te gen een heuvel te pletter vloog. Het is geen wonder, dat van de 39 inzittenden niet 36, zooals eerst werd gemeld nie mand zich redden kon. Allen moeten op slag dood geweest zijn. Deze ramp is daardoor de grootste, die de burgerluchtvaart tot nu toe trof, De plaats van het ongeluk ligt niet ver van die, waar eenige weken geleden de Skymas- ter van de Belgische Sabena neerkwam. Het thans verongelukte toestel was, ook een Sky- master, die van New-York op weg was naar Berlijn. Onder de passagiers bevond zich een zes tal kinderen, die, met hun moeders, hun va ders zouden bezoeken, die in Amerikaan - schen dienst in Duitsohland zijn.. De jongste WAT USANCE IS IN NEDERLAND Niet minder dan drie gevangenen slaagden er in het kamp „Duindorp" te Scheveningen te ontvluchten. Het zijn: de 33-jarige beton werker Palonis Visser te Zwij ndrecht, 1.87 m lang, flink postuur, grijze oog en; de 24-jarige buffetchef Johannes Petrus van Leeuwen, Laan van Meerdervoort 268, slank, blond haar, bruine oog en en de 25-jarige student Gerand Mijnardus Wijnia van de Maartens- dijklaan 50 te Den Haag. Visser en Van Leeu wen zijn vertrokken in de richting Zwijn- dreoht. Uit Schoor! ontvluchtte de 34-jarige gede tineerde secretaris Jan Herman Verhoef, Kerkstraat la te Utrecht. 't Rantsoentje gedistilleerd blijft het zelfde Verhoogde productie bestemd voor nieuwe klanten. Bij verhooging van de hoeveelheid gedistil leerd van 50 op 75 pet. van het vooroorfog- sche verbruik op 1 Nov. a.s. zullen de slijters geen grootere hoeveelheden mogen verstrek ken aan de bij hen thans reeds ingeschreven klanten, maar hun verhooging van 25 pet. moeten gebruiken voor het inschakelen van nieuwe klanten. was de zes maanden oude Janet van Houten, die, met haar 21-jarige moeder, Harriet van Houten, op weg was naar Frankfort. De eenige Nederlandsche passagier was J. Snel uit Californië. Voor het eerst na negen jaar was yij op weg-naar Hilversum, om zijn ouders te bezoeken. Met hem boekten nog twee passagiers voor Amsterdam. Het aal niet mogelijk zijn de slachtoffers uit de totaal verbrande machine te halen, zoodat zij, in de wrakstukken van de New- England, ter plaatse zullen worden begraven. Haagsche politie had de handen vol Als Leiden het 3 October-feest viert, mo gen de „groenen" van het Leidsche Studen tencorps daaraan niet deelnemen en steeds trekken zij dan naar de Residentie om daar in de binnenstad' hun Delftsche „collega's" te ontmoeten, hetgeen neerkomt op het leveren van een veldslag. Wanneer de po litie evenwel ingrijpt, wordt de strijdbijl door beide groepen begraven en Leiden en Delft keeren zich gezamenlijk tegen de heilige Hermandad. Zoo ook gisteren. De politie had haar handen vol, toen op ver schillende punten allerlei vuurwerk werd ontstoken en de studenten de Residentie op stelten zetten. Samenscholingen werden uit eengedreven, waarbij ook wel eens een niet- student een klap opliep, en tenslotte zaten ruim 30 studenten in het politiebureau. Daarop trokken de studenten ordelijk in gesloten formatie naar het bureau, waar een delegatie om vrijlating der arrestanten verzocht. Onder de belofte de orde niet meer te verstoren, werden zij op vrije voeten ge steld en dieze „Groentjesdag" was ten einde. Reeds kort na het begin, nam de polilie Het is weer geruimen tijd geleden, dat wij konden melden, dat de Nederlandsche regee ring aan de Engelsche een studie had over handigd over de economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland. Thans hebben besprekingen plaats gehad met vertegenwoordigers van de Amerikaan sche bezettingsautoriteiten uit Duitschland. Er was wel eenige reden toe om over deze aangelegenheid met de Britsche en Ameri kaansche bezettingsautoriteiten contact te zoeken en het is van meer dan gewone be- teekenis, dat de Amerikaansche autoriteiten thans ook verklaard schijnen te hebben het nut van de samenwerking met hei Neder landsche bedrijfsleven ten volle in te zien. Het leek wel, dat Nederland tot heden geen aanleiding had om over de mate van dat in zicht te roemen. Een buitenlandsche journalist heeft on langs kernachtig de aandacht gevestigd de tragiek, welke ligt in de omstandigheid, dat Nederland voor eigen welzijn zoozeer af hankelijk is van den economischen toestand in het nabuurland, dat zich ook ten aanzien van datzelfde Nederland als een vijand heeft ontpopt. Thans is van Nederlandsche zijde ook aan de Amerikanen in Duitschland een studie overhandigd, welke de volle attentie vraagt voor de economische betrekkingen tusschen beide landen. De voorbeelden van deze be trekkingen zijn gemakkelijk te -geven. Zoo waren voor den oorlog Groot-Brittan- nië en Duitschland de voornaamste koopers van Nederlandsche land- en tuinbouwpro ducten. En wat het handels- en scheepvaart verkeer betreft, het is niet moeilijk aan te toonen van hoe groot belang dit steeds voor de Nederlandsche havens en in het bijzonder voor Rotterdam, is geweest. 9 Het is stellig niet toevallig, dat Nederland In de Rijnvaarttonnage het best is vertegen woordigd van alle daarvoor in aanmerking komende landen, ook thans nog, nu de om standigheden zoozeer zijn verslechterd. Deze Rijnvaart staat heden voor bijzondere pro blemen, als daar zijn de toegenomen concur rentie zoo streven ook de Zwitsers naar eigen vervoer en de ruimere belangstel stelling, welke Frankrijk en België ten eigen bate voor dit vraagstuk aan den dag leggen. Deze 'belangstelling doet zich te scherper gevoelen, naarmate het arbeidsterrein klei ner is. In Maart van dit jaar b.v. gingen 114.000 ton bij Lobith stroomopwaarts en 412.000 stroomafwaarts, doch in 1937 was het maand, gemiddelde respectievelijk 2.15 millioen en 2.75 millioen ton. Het verschil is opmerke lijk. (Voor vervolg zie Pag. 2) een vrachtauto in beslag, met een enormen voorraad „rotjes", die de Leidenaars voor deze feestelijke gelegenheid naar Den Haag hadden vervoerd. Van 't jaar komen nog 13.000 nieuwe woningen gereed Raming wordt met 3000 huizen overtroffen. Gisteren zijn in het Brabantsche dorpje Heescfh de eerste twee definitieve woningen van het bouwplan 1946 met eenig ceremonieel in gebruik genomen. Van de 10.000 woningen, die'dit jaar in ons land gebouwd zullen wor den, zijn er thans 9746 in aanbouw of gegund. In het komende kwartaal komen er nog ruim 3000 bij, zoo dat het voor dit jaar gestelde maximum ruimschoots wordt overtroffen. Burgemeester Van Kinschot was gisteren zóó geboeid door de 3 Octoberfeesten in de Sleutelstad, dat het maar weinig scheelde, of hij had z'n haring met kop en al geconsumeerd.. Wisselende bewolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Wisse lende bewolking, met enkele verspreide buien, matige Westelijke wind, iets koeler. ZON EN MAAN. Zaterdag, 5 Oct. Zon op 6.46 en onder 18.11; Maan o<p 16.36. Donderdag 10 October Volle Maan. DAT in het kader van den wederopbouw van Kralingen de eerste paal is geslagen voor een blok van 90 woningen aan de Nieuwe Plantage, waar 1300 huizen zullen verrijzen. DAT in Nederland al gesproken wordt van het Departement van Overgebleven Gebieds- deelen. DAT de Ned. cineast Paul Schuitema en de voordrachtskunstenares Chaja Goldstein naar Parijs zijn vertrokken voor opnamen van de kleurenfilm „PartisanenJied". DAT de onlangs opgerichte „HoU'andsche Aquarellistenkring" deze maand in het Sted. Museum te A'dam exposeert. DAT a.s. Maandagavond om 7.45 uur een radio-causerie wordt gehouden over het inundatiegebied in Utrecht. DAT de geldigheidsduur van de Bodem- productiewet 1939 tot nader order wordt verlengd. DAT in tegenwoordigheid van de minis ters Beel en Mansholt gisteren te Roermond het 50-j. jubileum is gevierd van den Zuid- Ned. Zuivel'bond. DAT de Bond van Rundveefokvereenligin- gem ,,'s-Hertogenbosch e.o." gisteren weer een bondsfokveedag in Den Bosch heeft ge houden. DAT gisteravond een motorrijder, die smokkelwaar uit de Pullman bij Roosendaal toegeworpen kreeg, na een spannende race kon worden gearresteerd. DAT gisteren op het landgoed „Rhijne- stein" te Cothen (Utr.) een groote fruit- tentoonstelling is geopend. DAT het Bijz. Gerechtshof te Assem tegen H. v. Blanken, uit Pesse em J. de Weerd, uit Oldendiever, 12 j. gev.straf eisebte, we gens het gaan in Duitschen krijgsdienst. DAT de omzet van den Rijksvis obafslag te IJmuiden in Sept. jj. f2.178.785 bedroeg, waardoor het totaal over 1946 f 15.561.544 werd. DAT de 24-j. motorrijder J. v. gisteren te Den Bosch bij een botsing met een vracht auto werd gedood. DAT jhr E F. M. J. Mich iels van Verduy- nen, ambassadeur te Londen, daar is terug gekeerd. DAT aan dr ir B. J. B. Groeneveld, van. het dep. van Landbouw c.s. de persoonlijke titel van landbouwattaché is verleend. DAT het jeugdcentrum „De Heuvel." van den Centr Herv. Jeugdraad te R'dam officieel is geopend. DAT gisteren te Abbenés gedemonstreerd is met een door Willy's Overlandfabriek te Amsterdam geconstructeerde jeep, welke als landbouwwerktuig dienst doet. DAT de N.V. Houthandel v/h G. Key. te A'dam over 1945 een dividend uitkeert van 6 voor de cumulatief preferente winst- verdeelende aandeelen. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen op de Justitie- begrooting 1946, waarbij de geheele dienst met f 11.703.065 verhoogd wordt. DAT de laatste twee van de door de Kon. Grofsmederij te Leiden vervaardigde sluis deuren voor de haven te Vlissingen vermoe delijk 7 Oct. ter plaatse zullen worden ge monteerd. DAT de Amerikaansohe voordradhtskun- stenares Ruth Draper hedenmiddag op Schiphol is aangekomen. DAT deze rubriek vandaag een vervolg heeft op pag 3. De wagen uit de groep van de „Nieuwe Leidsche Courant", welke om zijn originaliteit de bewondering had van de tienduizenden, die zich langs de route van den optocht hadden geschaard CORDELL, HULL

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1