Leiden aan den vooravond van 3 October Arbeid onder buitenkerkelijken noodzakelijk Studiefonds voor begaafde Leidsche jongelui NIEUWS LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 2 OCTOBER 1944 Stadsnieuws Geen chauvinisme, doch dank baarheid vervult het hart Zoo gaat Leiden zijn hoogtijdag, 3 October vieren, den dag, waarop de stad na name- looze ellende en wanhoop werd bevrijd van tyrannic en brute overmacht. Ongetwijfeld is het beleg en ontzet van van Leiden in 1574 te releveeren. Hierbij zijn en worden wij dezer dagen herhaalde lijk bepaald. Laten wij dit echter niet uit het oog verliezen: Leiden staat vooraan in de gelederen van hen, die God danken voor het beleid en de wijsheid van den Vader des Vaderlands. Daarnaast heeft Leiden het tastbaar be wijs van den geweldigen strijd om vrijheid s~ ÖnTkomt'Boylbt <ie krad «ervtmaer ingBvawtit En fpijft roet Broor en Vis de hongerige Scharen. Een foto van een oud schilderij, voorstellende het ontzet van de stad Leiden, dat morgen weer op traditioneele wijze zal worden herdacht, waarbij haring en wittebrood en ook de hutspot niet zullen ontbreken. Leiden een glanspunt in de historie van den tachtig-jarigen oorlog te noemen, een feit, dat zoowél op ontze scholen als in de ge schiedenisboeken nadrukkelijk wordt onder streept. De oorlogsjaren, dde achter ons liggen, hébben er zeker toe bijgedragen, dat de iSeidenaars de geschiedenis van hun goede, oude stad en van hun land en volk, beter hébben 1-eeren verstaan. „Leerrijk wordt onze Vaderlandsche historie eerst dan, als men dankbaar wil zijn, voor hetgeen ons volk in de barre worsteling om zijn bestaan, op den duur heeft mogen bereiken." Er zullen menschen zijn, die zich wel eens hébben afgevraagd: Is het nu werkelijk nooddg, elk jaar bij het beleg en ontzet van Leiden stil te staan? Is het niet te chauvi nistisch opgevat om aan de feiten, dde zich in het grijze verleden hebben voorgedaan en die onmiskenbaar van belang waren voor de toekomst van ons volk, zulk een groote beteekenis te hechten en de heldendaden, die aan deze belangwekkende gebeurtenis sen ten grondslag lagen, elk jaar weer in onze herinnering terug te roepen? Deze vraag moeten we thans, nu wij de ellende van de recente bezettingsjaren zelf aan den lijve hebben ondervonden, niet zoo stellen. We zijn op dit punt toch iets voor zichtiger geworden. De historie krijgt voor Velen weer een kleurrijk aspect. Velen zijn er van doordrongen, dat de liefde voor onze geschiedenis onherroepelijk samengaat met de liefde voor volk en land. Daarom zien we met blijdschap en dankbaarheid het grootste van Leidens feesten tegemoet. Holland en Leiden zijn niet van elkander te scheiden. Dit is geen arrogant stads- chauvinisme, maar de pure realiteit van het verleden. Was de band tussohen Holland en Leiden niet Willem van Oranje, die op zijn ziekbed had moeten hooren, dat de eene Stelling na de andere door den Spanjaard werd overmeesterd? En die met vooruit ziend en blik had gevoeld, hoe het behoud en de val van de stad beslissend zouden zijn voor geheel Holland? Het is overbodig, hier het wel en wee Hark-kleedingverdeeling loopt ten einde Er werden, ruim 30.000 personen geholpen. Zoolang de voorraad strekt, zullen van de HARK-kleeding, die nog aanwezig is, de oude aanvragen worden afgewerkt. Nieuwe aanvragen kunnen echter niet meer in be handeling worden genomen, noch door het bureau, noch door de charitatieve instel lingen. Het HARK-comité heeft ruim 30.000 personen geholpen. Velen gingen dankbaar naar huis, doch helaas zijn er ook geweest, die ten onrechte een aanvraag bij de HARK hebben ingediend, want de nood was bij deze gezinnen niet op zijn hoogst. Teneinde de verdeeling zoo eerlijk mogelijk te doen ge schieden, werd in het begin van dit jaar de medewerking ingeroepen van de particulie ren en kerkelijke charitatieve instellingen. De uitdeeling in het HARK-magazijn had al tijd een vlot verloop, hetgeen voornamelijk te danken was aan de medewerking van de dames van GW, die zich geheel belangeloos voor dit werk beschikbaar hebben gesteld. BENOEMING COMMISSARISSEN LEIDSCHE DUINWATER MIJ. In het college van commissarissen der N.V. Leidsche Duinwater Mij zijn verscheidene vacatures te vervullen, waarvan de ge meentelijke commissaris moet worden be noemd door den gemeenteraad, terwijl voor de drie andere vacatures candïidaten moeten worden aangewezen, die door de vergade ring van aandeelhouders worden benoemd. In de vacature van wijlen weth. M. G. Verweij heeft het college van B. en W. tot commissaris-voorzitter aangewezen burge meester jhr mr F. H. van Kinschot. Tevens zal moeten worden voorzien in de vacatures van wijlen den heer D. Parmentier, jhr mr L. H. N. F. Bosch Ridder van Rosenthal en Th. M. W. Bergers, die be'iden hun plaats ter besfchikking hebben gesteld. B. en W. stellen den Raad voor drie can- didaten aan te wijzen en tevens te besluiten de jaarwedde, verbonden aan de functie van gemeentelijk commissaris, welke f 1450 be droeg, te laten vervallen. UITDEELING HARING EN WITTEBROOD In tegenstelling met het vorige jaar heb ben zich voor de traditioneele uitdeeling van haring en wittebrood slechts 1100 „hon gerige Leidenaars" gemeld. Verleden jaar waren e*" Zou dit kompn doo*- het zakje tabak? De collecte welke door het Jac. London Yjprbond op 4 Oct. zou worden gehouden, is mr B. en W, niet toegestaan. en onafhankelijkheid binnen zijn veste; de vermaarde Alma Mater, diie ook in den af- geloopen oorlog haar blazoen ombesmet heeft bewaard. Op 3 October gedenkt Leiden den ver beten strijd, eens gestreden door een voor geslacht, dat alles op het spel zette om de toekomst van ons geslagen volk te ver zekeren. Zoo moge omze vreugde, die wij op 3 Oct. uiten, een applaus zijn van de dankbaar heid, die omze voorouders bezielde. Koster J. H. Sira vangt morgen zijn arbeid aan De heer J. H. Sira, die wegens het ver trék van den heer Ram eau tot koster der Pieterskerk is benoemd, zal morgen, 3 Oc- toiberdag, zijn werkzaamheden aanvangen, terwijl hij a.s. Zondag door den dienstdoen- den predikant zal worden geïnstalleerd. Verhooging van den steun voor armlastigen Grootere uitgaven zullen voor 1946 een bedrag van f 11.750 vorderen. Destijds heeft de weth. van Sociale Zaken, de heer S. Menken, in den gemeenteraad medegedeeld, dat het in het voornemen lag den steun voor armlastigen te 'verhoogen. In overeenstemming met het advies van de commissie voor Soc. zaken hebben B. en W. dezen steun thans gebracht op: voor man en vrouw f 16 per week, vermeerderd met de huur, voor zoover deze f 2 per week overschrijdt, tot een maximum van f 3.50 Der week. Voor alleenwonenden: f 12.50 per week, vermeerderd met de huur, indien deze f 2.50 te hoven gaat, met een maximum van f 1.50 en voor kostgangers f 11.25 per week. De af trek van verdiensten van inwonende kinde ren is bepaald op de 'helft van het inkomen, met dien verstande, dat ten aanzien van meerderjarige kinderen de aftrek niet plaats heeft van dat gedeelte van het loon, hetwelk ligt tusschen f 20 en f 30. Deze wijzigingen, welke, indien Gedep. Staten geen bezwaar maken, per 1 Nov. a.s. zullen ingaan, vorderen voor 1946 een#groo- tere uitgave van f 11.750. GEN. REPETITIE KORAALMUZIEK. In het Waaggebouw werd Maandagavond de generale repetitie gehouden voor de Ko- raalmuziek. Namens het bestuur der 3 October Ver- eeni'ging was aanwezig de voorzitter, de heer W. v. d. Laan, die allen dames en hee- ren een hartelijk welkom toeriep. Het deed spr. genoegen, dat voor een der mooiste nummers van het programma: liet koraal- muziek zoo'n groote belangstelling bestaat. Uit ontvangen brieven en telegrammen was het bestuur gebleken, dat deze belangstel ling niet alleen in onze stad en ons land bestaat, maar ook in Curagao en Amerika 3 October wordt meegevierd, en toen in 1944, door de bezetting 3 October hier niet ge vierd kon worden, hebben Ned. studenten op Thailand het 3 Octoberfeest toch gevierd, waarbij zelfs de traditioneele haring en hutspot niet ontbraken. Spr. bracht tenslotte dank aan den heer Leo Mens en aan „Athalia," die zich weer belangeloos beschikbaar heeft gesteld om den .zang te begeleiden. Ds M. W. J. Geursen: „De liefde tot Christus dringt ons" Het werk onder de buitenkerkelijken heeft in de Ned. Herv. Kerk de volle aandacht. Vooral na den laatsten wereldoorlog werd openbaar, dat de Kerk niet alleen ambts dragers, maar ook de gemeenteleden zich bewust Is geworden van haar taak, het Evan gelie van Christus te laten dóórdringen tot in de harten van menschen, die nimmer iets van Zijn Woord hebben gehoord. Maar hóe deze taak te vervullen? Teneinde het werk onder de buitenkerke lijken nader te bestudeeren, heeft het Insti tuut „Kerk en Wereld" onlangs in de jeugd herberg „Rijnauwen" bij Utrecht een confe rentie belegd, waar veel werkers uit het ge- heele land elkaar hebben ontmoet en gespro ken over hun verantwoordelijke taak. Wij vonden ds M. W. J. Geursen, voorzitter van den Leidschen Herv. Jeugdraad, die deze conferentie bijwoonde, bereid ons het een en ander mede te deelen over de besprekingen, welke daar zijn gevoerd. Hoogst belangrijk was het, aldus ds. Geur sen, dat hier predikanten uit alle deelen des lands tegenwoordig waren, zoodat wij ken nis konden nemen van eikaars methoden, en hóe wij den geestelijken achtergrond van dit omvangrijke werk moeten bezien. Mr. Kist, direeteur van „Kerk en Wereld", zeide terecht, dat de Kerk in een nevel is gehuld. Er worden groote woorden gebruikt, prachtige theorieën opgebouwd, maar men beseft nog steeds niet ten volle, dat ons ge loof ook tot uitdrukking moet komen in ons persoonlijk leven, zoowel maatschappelijk als geestelijk. Het gaat er dus om, dat de ge meente nauwgezet beseft, dat ze .gemeen te" is. Men heeft zich op deze conferentie naast de geestelijke ook bij de practische proble men bepaald. Wij waren er stellig van over tuigd, zoo zeide ds. Geursen, dat er meerdere kleine gemeenschappen gevormd moeten worden in onze „massa-kerk", waar velen zich eenzaam voelen en daardoor de kerk den rug toekeeren. Het practische werk dringt zich dermate aan ons op, dat wij ons bij de uitvoering van de vele plannen ver zekerd moeten weten van den steun van trouwe, ambitieuze leden -en bij die voorbe reidingen dienen wij ons te bezinnen op wat er in den Bijbel staat. Het Instituut heeft daarom het plan opee- vat om binnen afzienbaren tijd een cursus te publiceeren, waarin onderwerpen, zooals Bijbel, samenleving. Kerk, en persoonlijk geestelijk leven, zullen worden behandeld Men is ook voornemens om de samenkom sten voor iedereen", welke periodiek plaat selijk worden georganiseerd, rondom het Kerstfeest te concentreeren, opdat iedereen dus ook de van-de-Kerk-vervreemden, bij dit groote Heilsfeest wordt betrokken. De Leidsche Jeugdraad heeft ook talrijke plannen (buiten bovengenoemde), die welis waar nog in de kinderschoenen staan, doch bij uiterste krachtsinspanning verwezenlijkt kunnen worden. Op het programma staan o.m. het organiseeren van gecombineerde vergaderingen en samenzangavonden. De eerste hiervan zal binnenkort worden ge houden. Het is alles nog zoo abstract, zal men zeg gen, doch hier geldt het woord van den grooten Zendingsapostel Paulus: „de liefde van Christus dringt ons". En zijn woorden zijn toch £ëen utopie voor ons geworden? VOLKSBADHUIS „DE EENDRACHT". De exploitatie-rekening 1944/1945 van het Volksbadhuis van de Woningbouwvereenïi- gicig „De Eendracht" sluit met een nadeelig saldo van f 7488.02, waarom B. en W. den Raad in overweging geven een bedrag van f 1460.57 beschikbaar te stellen tot verhoo ging van de bijdrage aan genoemde ver- eeniging ad f 5250. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van hedenavond 18 uur, tot Zaterdag, 5 Oct., 8 uur, waargenomen door: Apotheek Herding en Blanken, Hoo- gewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Humoristisch oudje zorgt voor de vroolijke noot Bij de viering van het zilveren jubileum van het rusthuis Hooigracht De Hooigracht was gisteren feestelijk met vlaggen versierd, hetgeen was toe te schrij ven aan het 25-jarig bestaan van het rust huis van den heer C. J. van de Riet, die zich vanaf de op-riohting een vader heeft getoond vol energie en toewijding en dien tengevolge bij de dertrien oudjes een ruime populariteit heeft verworven. In niet min dere mate geldt dit voor zijn eohtgenoote. Gistermorgen werden* vader en moeder na een dag in Haarflem te hebben doorge bracht, glorieus door de oudjes binnenge haald. De heer J. de Leeuw, familie van den heer Van de Riet, wees er in zijn feest- woprd op, dat dit het eerste jubileum is in Nederland van een particulier rusthuis. Het is voor de ouders een verblijdend teeken, dat de oudjes het zich tot een eer rekenen hier onderdak te vinden. In den oorlogstijd, zoo vertelde de heer De Leeuw ons, was het uitermate moeilijk om in de behoeften van de bewoners te voorzien. Geen enkele instantie wilde im mers voor een particuliere instelling toewij zingen verschaffen. Daarom moeten wij dankbaar zijn, dat allen zich nog in een goede gezondheid kunnen verheugen. Deze intieme feestviering heeft weer dui delijk bewezen, dat de band tusschen „ouders" en oudjes hecht is. Tijdens den feestrit door de stad heeft men zich bijzon der geamuseerd en men zou niet willen ge- looven, dat de 89-jarige mevr. Sloos dank zij haar humoristischen geest velen een on vergetelijk uurtje heeft bezorgd DE HEER H. FILIPPO GAAT HEEN ALS GEMEENTE-ONTVANGER. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de heer H. Filip- po W.F.zn. tegen 1 Januari 1947 eervol ont slag gevraagd als gemeente-ontvanger. AGENDA GEMEENTERAAD. De agenda voor de gemeenteraadsverga dering op Maandag 7 October a.s. vermeldt o.m. beëediging en installatie van dr H. M. J. W. J Kortman: onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer C. J. Piena (P.v.d.A.); aanwijzing van candidaten voor de benoenijing van drie commissarissen der N.V. Leidsche Duinwa ter Mij: verzoek tot eervol ontslag van den heer H. Filippo W.F.zn. als gemeente-ont vanger; voorstellen tot beschikbaarstelling van gelden tot dekking van het exploitatie tekort van het Volksbadhuis van „De Een dracht"; idem voor verbetering van de cen trale verwarming in „Endegeest"; tot het in het leven roepen van een stichting „Leidsch Studiefonds" en tot wijziging van de gemeentebegrooting Itn verband met ver hooging 'der ondersteuning van armlastigen. HET LUTHERSCHE GENOOTSCHAP. De afd. Leiden van het Luthersche Ge nootschap hoopt Dinsdagavond 8 Oct. het winterseizoen te beginnen met een bijeen komst, waarin ds J. H. Smit Duyzendkunst zal spreken over „Is er leiding van God in wereld en leven?" LEIDSCHE VER. VAN POSTZEGEL VERZAMELAARS In de maandelijksche '«vergadering van de Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars hield de heer J. A. D. Kraayenbrink een interessante lezing over rolzegels en rol- tanddngzegels met firmaperforatie Omstreeks 1922 werd in Nederland een postzegelfrankeermachine ingevoerd, n.l. de Porto Kontroll Kasse, een machine, welke de te frankeeren brieven automatisch van een postzegel voorzag. Aangezien men op dat moment den druk in rollen nog niet in Nederland toepaste, werden de rollen zegels vervaardigd van de in vellen gedruk te zegels door deze laatste rol in strooken van 10 zegels te scheiden en deze strooken vervolgens aan elkaar te lasschen met een stukje van den buitenvelrandDe op deze wijze in rollen verwerkte zegels (rolzegels) verschilden dus in geen enkel opzicht van de in vellen gedrukte zegels. De omstandigheid nu dat een zestigtal van deze machines verstrekt zijn geworden met één in de machine ingebouwde perfora tor gaf een middel aan de hand om onmid dellijk de rolzegels te onderscheiden van de gewone aan de loketten .verstrekte. Spoe dig bleek, dat de bestaande tanding der zegels te zwak was voor de verwerking in rollen. Om de trekkracht te verhoogen wer den eenige pinnen van de tandingmachine verwijderd, waardoor de roltandingzegels ontstonden. Door gebruik te maken van een steviger papiersoort en door tevens een fijnere tandir^ toe te passen heeft men ten slotte de oplossing weten te vinden. Na afloop der vergadering was er nog ruimschoots gelegenheid tot ruilen. Voorstel tot stichting bij den Gemeenteraad ingediend JUBILEA BIJ DEN GEM REINIGÏNGS DIENST. Niet alleen bij particuliere bedrijven, doch ook bij Gemeentebedrijven enz. waren ver scheidene personen, die hun jubileum vier den. Bij den Gem. Reinigingsdienst waren er drie jubilarissen en wel dé heeren P G de Boer, J. Laman en H A van Mïerloo die 25 jaar aan het bedrijf warer erbon- den. Deze dag ging voor hen niet onop gemerkt voorbij en de heeren weth A J Jongeleen, J. H de Jong. directeur en IT Hoeks (namens het personeeU hebben hen hartelijk toegesproken, waarbij ver schillende geschenken werden overhandigd. Het geheele personeel was gedurende eenigen tijd in feeststemming biièen DRIE-OCTORETÏFTLM OP HRT STADHUIS PLEIN Hedenavo' .-:al na afloo van de taptoe door ^de Buurt- en bek denver „H't Cen trum" op het Stadhuisplein een Oevrijdings- en 3 Octoberfilm worden vertoond. Een belangrijk punt op de agenda voor de gemeenteraadsvergadering is het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het in het le ven roepen van een stichting „Leidsch Stu diefonds", dat zal worden gevormd door sub- sidiën van gemeente, Rijk en andere open bare lichamen, alsmede uit bijdragen 'van particulieren, aanvaarding van schenkingen, erfstellingen, legaten, enz. In de toeilchting wijzen B. en W. erop, dat de kans voor Leidsche jongelieden om een beurs toegewezen te krijgen, betrekkelijk klein is. omdat het aantal Rijksbeurzen be perkt is, terwijl voor de toekenning van een der andere beurzen vrijwel steeds de voor waarde wordt gesteld, dat men behoort tot een bepaald geslacht of afkomstig moet zijn uit een bepaalde gemeente of landstreek. Het College is dan ook van meening, dat getracht moet worden hierin eenige verbetering te brengen door het bijeenbrengen van fond sen, waaruit speciaal begaafde jonge Lei denaars gedurende hun studietijd kunnen worden gesteund. Gezien de herhaalde blij ken van burgerzin in het verleden, hebben B. en W. de stellige overtuiging, dat ver schillende stadgenooten gaarne bereid zullen zijn aan de verwezenlijking van dit doel bij te dragen, terwijl er naar gestreefd moet worden, dat ook openbare lichamen en in stellingen steun verleenen. De bijzondere band tusschen Leiden en de Universiteit brengt mede, dat in de eerste plaats de studie aan deze Universiteit dient te worden mogelijk gemaakt, alhoewel het wenechelijk voorkomt die aan andere Hoo- gescholen of inrichtingen voor gymnasiaal, midd-iibaar of nijverheidsonderwijs niet ge- h*e! uit te sluiten Het bestuur der stichting zal bestaan uit 5 'Men. waarva de voorzitter door B en W uit hun midden zal worden aangewezen, terwijl als vert genwoondiger der Leidsche Universiteit de fn ^geerend secretans van het -oHege van -.-nt^-en der R TT r.al ne-nen Het vt voornemen d<> ov«-<ge tabak-, vc bestuursleden fce kiezen uit zooveel mogelijk I kaarten halen. de verschillende bevolkingsgroepen repre- senteerende Leidsche ingezetenen. Voor de eerste maal zijn tot bestuursleden aangewezen de heeren P. C. A. ten Broek, A. de Koster en H. W. Wittenaar JUBILEUM BIJ VROOM DREESMANN. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat onze stadgenoot, de heer A. Vroom, bij de firma Vroom Dreesmann, in dienst trad. Niet alleen de lange diensttijd, doch ook de bij zonder moeilijke omstandigheden, welke de heer Vroom heeft doorgemaakt, waren een grootsche hulde waard en de feestelijkheden door de firma Vroom Dreesmann georga niseerd. zijn hiervan een duidelijk bewijs geweest Nadat de jubilaris en zijn vrouw door een enthousiaste haag van meer dan 300 man personeel naar de voor hen bestemde zetels waren gewandeld, werd hij volkomen in de bloemen gezet en allereerst toegesproken door den heer Kerckhoff Jr. Deze schetste het leven van den heer Vroom als een van accurate dienstbaarheid en Christelijke naastenliefde Namens de directie overhan digde spr. een enveloppe met inhoud. Hierna spraken nog de bedrijfsleider, die heer Gribnau, die ook de vele en mooie cadeaux namens het personeel aanbood en de heer Bolderdijk, chef Soc. zaken, die met een kwinkslag een korte levensbeschrijving van den jubilaris heeft gegeven. Deze huldiging zal zeker bij velen iri het geheugen blijven JUBILEA. Ter gelegenheid van hun zilveren jubi leum bij het Geologisch museum zijn mej. C. E Brouwer en de heer C. v. d. Heyden gisteren gehuldigd waarbij zij werden toe eesproken door den wnd directeur, prof. dr I M v d Sterk, terwijl de heer Hulse na mens de studenten het woord voerde, Beiden jubilarissen werden eeschenken aangeboden. DÏSTRTRTTTTFVARIA. Vrijdag kunner zij. wier achternaam begint met de letters H vanaf Hoo t/m. einde T en J t/m. Ji hun levensmiddelen- en tabak-, ve pering- en gecombineerd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6