Jlieume jCd&sdje Courant Bezoek aan 't „OranjehoteF' te Scheveningen Rondom mr Mas Slamet klopt er iets niet. De misdadigers te Neurenberg over hun lot IDist TJ MAANDAG 30 SEPTEMBER 194« Se Serie, Se Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. tori Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 1 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Telefoonnummers Dir. en Red.: 20408 Administratie: 22710 Christelyk-Nationaal Dagblad i Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur Dr E DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „jitaniuostirf) is qfycbleuen ma» (j«"l in tetjljensport" BEWAKERS VORMEN DE ZWAKKE PLEK (Van één omzer verslaggevers). In den volksmond algemeen bekend als het „Oranjehotel", heeft dit Rijkspension te Scheveningen, als „Cellenbarakken" offi cieel betiteld, den laatsten tijd de reputatie gekregen, dat de „zware jongens" uit de N.S.B., de S.S., S.D. en de groote collabora teurs, hier vertroeteld worden op een wijze, die ten eenenmale ontoelaatbaar moet wor den geaohit Ernstige beschuldigingen over wantoestanden we maakten onlangs b.v. melding van het geval-Wiegel, een zwaren collaborateur, die met 6 weken „verlof" de gevangenis mocht verlaten waren oorzaak dat het Directoraat-Generaal voor de Bijzon dere Rechtspleging ons toestond zelf eens 'n kijkje te gaan nemen in „het Oranjehotel" en een gesprek te voeren met den comman dant over de geuite beschuldigingen. In een urenlang bezoek hebben wij de uitgebreide complexen in alle richtingen in oogenschouw genomen, de mannen- en de vrouwenaf deelingen bekeken, de zieken zalen, werkplaatsen, gepraat met den nieu wen Dir., den heer Van Esveld en de Com mandante van de Vrouwenaf deeling, wij hebben door het kijkgaatje gegluurd in de cel van den beruohten generaal Rauter, die daar nog netjes opgeborgen zit in een wel wat ruimere cel dan de anderen maar ver der heusch daar niet zoo comfortabel zit, dat hij te benijden zou zijn, waar dan ook allerminst aanleiding voor zou zijn wach tend op 't lot dat onfeilbaar voor hem is weg gelegd, en zult U vragen, wat is de indruk van dit alles.... dat niet de gevangenen maar de bewakers het groote probleem zijn waarmede de leiding te kampen heeft. (Voor vervolg zie Pag. 2) Lady Baden Powell in Nederland aangekomen Zondag is Lady Baden Powell, de „chief guide" van de padvindsterswereldmet het vliegtuig uit Praag op Schiphol geland. Zij maakt een inspectiereis van een week door ons land. Op den Dam te Amsterdam heb ben 1200 kabouters en 4000 padvindsters voor de „chief guide" een gevarieerd pro gramma afgewerkt. Rauter zal binnenkort terecht staan Voor het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag Naar de Nieuwe Leidsche Crt ver neemt, zal generaal Rauter, de meest ge vreesde en gehate Duitscher uit den bezet tingstijd, binnenkort voor het Haagsche Bijzondere Gerechtshof als oorlogsmisdadi ger terecht staan. Het onderzoek in zijn zaak is thans beëindigd en het lijvig dossier af gesloten. Generaal Rauter bevindt zich in een cel van de Cellen-barakken te Scheveningen. Toen hij destijds hier heen werd gebracht, moest hij, voor een zware kaakverwonding, opgeloopen door den bekenden aanslag in Apeldoorn, eerst in het gevangenishospi taal worden opgenomen. Hij is thans her steld en praat alleen moeilijk.Zaterdag kón den we hem in z'n cel gadeslaan. Hij lag te slapen. Als hij niet slaapt brengt hij veelal Zijn tijd door met lezen. Hij is zich maar al te zeer bewust welk lot hem wacht. Ex-burgem. H. C. v. Maasdijk houdt 20 jaar Aldus besliste heden de Raad van Cassatie. (Van onzen verslaggever van Rechtszaken) De Raad van Cassatie heeft hedenmorgen den ex-wnd. burgemeester van Den Haag, H. C. van Maasdijk, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag Voorts werd. verd. voor het leven het recht ontzegd een functie in het bedrijfsleven te vervullen. Dè Raad overwoog, dat verd. door zijn principieele algemeene houding, zeer ernstige hulpverleening aan den vijand heeft ge bracht. Door zijn optreden heeft hij grooten invloed uitgeoefend. Een mooie luchtfoto van de ruim 81.000 ton metende „Queen Mary", tijdens net binnen- stoomen te Southampton, met op den achtergrond de nog machtiger „Queen Elizabeth". Deze beide Britsche Oceaanstoomers zijn momenteel de grootste schepen ter wereld. Prins Bernhard in de Lichtstad Bij zijn aankomst op het vliegveld „Le Bourget" te Parijs, werd Prins Bernhard gistermorgen ontvangen door den heer Dumaine, chef van het Protocol, die hem namens de Fransche regeering welkom heet te. Ook de Ned. ambassadeur te Parijs, jhr mr Tjarda van Starkenborg Stacihouwer, de militaire gouverneur van die stad, gen. Le Gentilhomme, en gen. Touzet du Vigier waren op het vliegveld aanwezig. Nadat de Nederlandsche en Fransche volksliederen weerklonken hadden, inspec teerde Z.K.H. de eerewacht, welke besfond uit de republikeinsche garde. Prins Bernhard gebruikte de lunch op de Nederlandsche ambassade, alwaar hij ook het verdere deel van den middag door bracht. Prins Bernhard zal in Parijs het Groot kruis van het Legioen van Eer en het Oor- logskruis ontvangen. Groote brand bij Bata in Best Schade wordt op ongeveer 1 millioen gulden getaxeerd. Zondagavond is, vermoedelijk tengevolge van een explosie in een chemisch magazijn, een groote brand ontstaan in de opslag plaatsen van de Bata-schoenfaibrieken te Best. De eigenlijke fabriek bleef gespaard, doch de magazijnen met groote voorraden aan zoolleder, textiel en chemicaliën gingen verloren, waardoor de productie geruimen tijd moet worden stilgelegd. De totale scha de, welke door verzekering wordt gedekt, wordt op ongeveer f 1 millioen geschat. BONDSLID ZOU GEEN BONDSLID ZIJN Naar aanleiding van het officieele bericht uit Batavia, dat de Ned.-Ind. Regeering nim mer mr Mas Slamet geweigerd zou hebben als vertegenwoordiger van den Democrati- iVlAti SLAMET. schen Bond te Pangkal Pinang op te treden hij zou niet eens lid zijn van bedoelden Bond. zoodai van een vertegenwoordiging geen sprake kan zijn verneemt de Nieu we Leidsche Crt., dat mr Slamet op 12 Sept. 't bericht ontving, dat de Regeering hem geen toestemming verleende ter confe rentie aanwezig te zijn. Ook de verklaring, dat hij geen lid zou zijn van den Democratischen Bond, berust op een onjuistheid. Mr Slamet is een der mede-op richters van bedoelden Bond, doch bedankte in het begin van dit jaar voor zijn functie als bestuurslid. Gedurende den tijd. dat hij in Nederland vertoefde, deden geruchten de ronde, dat hij als lid geroyeerd zou zijn. Hieromtrent inlichtingen verzoekende, sein de het hoofdbestuur van den Dem. Bond te Batavia hem terug, dat hiér geen sprake van was, en dat hij nog steeds als bondslid werd beschouwd. Waarmede wij slechts willen aantoonen, dat er „iets" niet klopt. In Antwerpen ten toon gesteld. is Hitiers pantserauto WAT USANCE IS IN NEDERLAND De 20-jarige kantoorbediende Hendrik Cornells de Lange, uit Amsterdam, ont vluchtte j.l. Vrijdag' uit het interneerings- kamp te Sohoorl. Hij is ongeveer 1.83 m. lang, heeft donkerblond sluik haar en don kerblauwe oogen. De dag des oordeels Morgenmiddag zal de uitspraak van heit groote proces te Neurenberg worden bekend gemaakt, morgen zal het oordeel vallen over hen, die eens door millioenen en millioenen werden verheerlijkt, doch thans van hun sier zijn beroofd. Tien maanden lang de eerste zitting was op 20 Nov. 1945 heeft dit proces de wereld beziggehouden en op Neurenberg, destijds het schouwtoo- neel van de machtige partijdagen, waarin de geest van het nationaal-socialisme wel op bijzondere wijze gestalte kreeg, is thans aller oog gevestigd. Zal nu ditzelfde Neurenberg de plaats der gerechtigheid Nvorden? Tot welke conclusie heeft dit proces de rechters gebracht? In het rechtsgeding is thans, behoudens de uitspraak zelf, het laatste woord gespro ken. Daarop is de stilte gevallen, de stilte waarin de uitspraak moest worden overwo gen. Deze stilte wordt steeds voor de laatste maal doorbroken, als aan alle gissen een einde komt en die conclusie openbaar zal worden. Het zal een uitspraak worden ten over staan van de wereld. Zal het ook een uit spraak zijn, waarvan de diepste beteekenis zal worden beseft door het Duitsche volk? Er zijn aanwijzingen, welke op dit punt tot twijfel voeren. Zelfs indien een of meer der voorheen vereerde verdachten door het hooge Tribunaal zou worden vrijgesproken, schijnen velen geneigd dit te taxeeren als een staal van doorzichtige politiek en als een vruchteloos streven om aan het geheel een schijn des rechts te verleenen. Wat dit aangaat, moet aan de beteekenis van dit proces voor de heropvoeding van het Duitsche volk slechts een betrekkelijke waarde worden toegekend. De voornaamste beteekenis van het proces ligt ook elders. Zij is deze, dat na en over J periode, waarin zooveel onrecht geschiedde, waarin een wereld in de ellende van den oorlog werd gesleept en waarin aan groote deeïen van deze wereld een afgodische er. totali taire levensbeschouwing werd opgedrongen, de Duitsche taxatie ten spijt, recht wordt gesproken. Wij willen het vertrouwen niet verliezen, dat ook het Duitsche volk, dat thans in de procedure nog alleen maar ver nedering ziet, dit ten laatste ook zal willen verstaan. VANDAAG NAM DE LAATSTE ZITTING EEN AANVANG Om tien uur hedenochtend begon in Neu renberg de zitting, waarin het Internationaal Tribunaal vonnis zal vellen over de beschul digde leiders van Hitiers Derde Rijk. Rech ter Lawrence zou het eerste deel van het 35000 woorden lange, 250 bladzijden omvat tende vonnis voorlezen. Dezen eersten dag hield men zich bezig met de misdaden tegen de menschheid en werden de nazi-organisaties onder handen genomen. Morgen zullen de beschuldigden stuk voor stuk in de beklaagdenbank verschijnen, om hun vonnis te vernemen. Er zijn op het oogenblik 58 menschen, die den inhoud van de documenten, die vandaag en morgen openbaar gemaakt worden, ken nen. Het zijn, behalve de rechters, de ambte naren, die' de vonnissen uitschreven. Zij zijn van te voren door rechter Lawrence be- eedigd en hebben er in moeten toestemmen, tot na het uitspreken van het vonnis in de gevangenis te verblijven. De beschuldigden maakten de balans voor zichzelf reeds op. Hess werd optimistischer. Hij verwacht nog eens vrij te zullen komen. De sterren vertelden hem, zoo deelde hij mede, dat er een wonder gebeurt, als het vonnis in Neurenberg wordt uitgesproken. Streicher verwacht den dood met vreugde want „ik zal dan eindelijk den slaap kunnen inhalen, waarvan ik nu door het lawaai der bewakers beroofd wordt", zoo zeide hij. Funk schijnt den dood zachter „dan het leven van kwelling en schande, dat hij thans moet verduren" Goering, Raeder, Keitel en Doenitz ver zochten, ingeval van doodvonnis, als sol daten door den kogel te mogen sterven. Frank acht zijn kans om den dooden- dans te ontspringen gering. Schacht zeide: „Het Tribunaal mist het recht mij te veroordeelen" Von Neurath verwacht er in Neurenberg met gevangenisstraf af te komen, maar hij moet ook in Praag terecht staan en daar zal „Moskou miin hoofd willen hebben" zoo zeide hii 8. A. Bomt er goed af Ln een rechtszaal, gevuld met een illus ter gezelschap uit alle geallieerde landen (voor Nederland zaten de heerèn minister Van Maarseveen en Van Tuyll van Seroos- kerken op de tribune) begon rechter Lawrence hedenoohtend met de voorlezing van het vonnis. De beklaagden zaten op hun oude plaat sen; rond het gebouw stonden tanks opge steld. Reohter Lawrence was een uur aan het woord. Toen nam de Brrtsche rechter Bir- kett zijn taak over. Uit Lawrence's woorden blijkt, dat het tribunaal géén verklaring van misdadigheid wil uitspreken ten aan zien van de S.A., de rijksregeering en den generalen staf en het opperbevel, doch wel ten aanzien van de S.S., S.D. en Gestapo. De leden van de S.A. namen, na de zuive ring van 1934 nret deel aan, of waren op de hoogte van misdadige gedragingen. DAl de 8U-jarige J. G. Veenstra uit de rriesche gemeente De Compagnie van plan us binnenkort met z'n schoondochter per vliegtuig een bezoek aan z'n zoon in Cali- fornië te brengen DAT op het te Utrecht gehouden congres van het Humanistisch Verbond tot voorz. en secr. respect werden gekozen dr J P. van Praag en I Vijldries, beiden uit Dordt DAT te Amersfoort, in tegenwoordigheid van de Prinses, de opleidingsschool voor ieugdleidsters „Middeloo". zoowel voor ge- stichtswerk als in gezinsverband, is geopend DAT de Ver voor Staathuishoudkunde en Statistiek te Utrecht haar alg vergadering hield en na de prae-adviezen van prof. H A Kay en ir J. C. Keller over de vraag, welke rol de Overheid thans speelt in de geleide economie diepgaande discussies volgden DAT onder bepaalde voorwaarden degenen, aan wie het vorig jaar een huisslachtingsver- gunning is geweigerd, deze alsnog voor 11 Oct. bij de pl. bureauhouders kunnen aan vragen. DAT D. Berkhout als consul te Sao Paulo (Brazilië) op z'n post is teruggekeerd. DAT uit het distributiekantoor te Weert een groot aantal tabakskaarten en rantsoen- bonnen zijn ontvreemd. DAT bij de Kon Ned. Grofsmederij te Lei den dezer dagen de laatste twee van vier sluisdeuren voor de haven van Vlissingen, ieder wegend 37000 kg, voltooid zijn en op 7 Oct. zullen worden geplaatst DAl Zaterdag te A'dam de kielen werden gelegd voor de 4 schepen van het „v. d. Cs pellen"-type voor de K.P.M., de „Karossen' de „Karaten" de .Kasimban" en de .Kaloe- koe" DAT de Ned amoassadeur te Brussel, ba ron van Harinxma thoe Slooten, besprekin gen voert met den Luxemburgschen minister van Buitenl. Zaken, Bech, over de Ned.- Belgisch-Luxemburgsche tolunie. DAT de heer F. v. Balluseck, dir der K.L.M voor econ. aangelegenheden, voor één jaar gekozen is tot voorz. der westelijke con ferentie van de Internat Ver van Lucht transport DAT het ledental van den Ned Chr Land- arbeidersbond sedert 25 Juli 1941 met 2500 is gestegen tot 25.100. Comin.-Generaal niet naar Djogjakarta Worden besprekingen enkele dagen uitgesteld? Een woordvoerder van de Commissie-Gene- - raai verklaarde Zaterdag te Batavia, dat hoe wel het denkbeeld, dat Soekarno als hoofd van de Inheemsche delegatie zal optreden, niet als een verrassing is gekomen, het onwaar schijnlijk is, dat de leden van de Commissie- Generaal in verband met den gezondheids toestand van den „president" voor de be- sprekingex naar Djogjakarta zullen reizen. Ondanks het feit, dat men het raadzaam acht de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk te beginnen, wordt een uitstel van eenige dagen niet onoverkomelijk geacht. Lord Killearn zou dan, in verband met urgente besprekingen over voedselkwesties, eerst naar Singapore kunnen vertrekken, en na benoeming van het Inh. kabinet er> de Inii. delegatie weer naar Java terugkeer en. Het eerewoord van een SS-er... Er gebeuren vele vreemde dingen in Nederland. Dat weten wij allen. Doch wat de Nieuwe Leidsche Crt heden morgen ter oore kwam uit zéér be trouwbare bron overtreft wel alle ver wachtingen. Men oordeele zelf: indien N.S.B.-ers, S.S.-ers en wat dies meer zij, „verblijf houdende" in het kamp te Valkenburg voor familie-omstandigheden e.d naar huis moeten wel, dan krijgen zij ver lof. Eén, twee of drie dagen zelfs Dan nemen zij reisgeld mee Dan gaan zij.... zonder bewaking! Op eere-woord dus.... En dan keeren zij. na verloop van dagen, terug.... of niet. natuurlijkI Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Gedu rende het j grootste gedeelte van den dag mis tig of zWaar bewolkt weer. Op sommige plaatsen overdag tijdelijk doorbrekende zon. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Dinsdag 1 October: Zon op 6.39 en onder 18.19; Maan op 13.20 en onder 21.03 uur. Donderdag 3 October Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1