Communisten krijgen den wind van voren verwacht 1000-jr. Rijk Orthodox N.-Amerika Invalidengeen straatzorg, maar Staatszorg NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 De troepentransporten gaan rustig door Demonstraties kunnen niet geduld worden Er was geen bevel om te schieten, maar ook geen om het te laten Hamergeroffel voor de tribune Onze Nederl. moeders verfoeien uw actie Motie om troepenuitzending te staken met 5010 stemmen verworpen. (Van onze Parlementsredacteur). In de gistermiddag gehouden vergadering van do Tweede Kamer hield de heer Wagenaar (Communisten) een interpellatie naar aan leiding van de troepenuitzendingen. De heer Wagenaar gaf de schuld voor de onrust, moties uit de bedrijven, betoogingen en stakingen, aan de troepenuitzendingen. De betoogingen van Zaterdagavond waren een uiting van den vredeswil van het wer kende volk. ■"Stemmen in de Kamer: „Aah". De agressors spreken nooit een agressieve taal. Dat leerden de arbeiders de laatste ja ren. Dat leerden ook weer de woorden van minister Jonkman gisteravond. Spr. bestreed de rechtmatigheid van d>e "Uitzending der troepen. Alleen wanneer de troepenuitzending wordt gestaakt, kan de wapenstilstand een feit wor den. Hij sloot zijn betoog met het stellen van de Volgende vragen tot den minister-president: 1. Wie gaf opdracht, Zaterdag jl. de vuur wapenen te gebruiken? 2. Wordt er een onderzoek naar deze feiten ingesteld? 3. Is het in het algemeen toelaatbaar vuur- Bonnenlijst voor de komende 14 dagen Voor de periode van 29 Sept. t/m 12 Oct. BONKAARTEN KA, KB, KC 610. 587 t/m 591 brood 800 gr. brood 592 brood 400 gr. brood 595 boter enz. 250 gr. boter 596 boter enz. 260 gr. marg. of 20Ö gr. vet 606 suiker 750 gr. suiker of boter hamstrooisel- of 1500 gr. jam, stroop enz 607 alg500 gr. suiker otf boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 597 alg200 gr. kaas w. v. 100 gr. korstlooze kaas 598 alg100 gr. bloem 599 alg200 gr. koffie B 23 res1600 gr. brood C 23 res800 gr. brood B 24 res100 gr. kaas w. v. 50 gr. korstlooze kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 610 530 vleesch 100 gr. vleesch 531 vleesch 400 gr. vleesch A 07 melk 4 liter melk B07, C07 melk 7 liter melk BONKAARTEN KD, KE 610. 087, 088 brood 800 gr. brood 095 boter enz. 250 gr. boter 096 boter enz. 126 gr. marg. of 100 gr. vet 106 suiker 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 107, 108 alg. 250 gr. suiker of boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 007 alg.100 gr. kaas w. v. 50 gr. korstlooze kaas D 23 res800 gr. brood E 23 res250 gr rijst, kindermeel otf kinderbiscuits D 24 res100 gr. bloem E 24 res300 gr. bloem BONKAARTEN LD, LE 610. 029, 030 vl. 100 gr. vleesdh D07, E07 melk 12 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ. T 40 2 rants, tatoaksartikelen V 50 200 gr. choc, en/of sui kerwerken 40 2 rants, tabaksartikelen X 50 100 gr. choc, en/of sui kerwerken. Voor de week van 6 t/m 12 Oct. zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak. Keukendeelnemers moeten aldaar de bonnen „530 en 029 vleesdh" inleveren. ken, dat van de vuurwapenen een ongeoor loofd gebruik zou zijn gemaakt kan overwo gen worden de gevolgen voor de slachtoffers onder de oogen te zien. MINISTER FIéVEZ gaf eveneens een vrij gedetailleerde lezing van de gebeurtenissen. Daaruit bleek, dat door de maréohaussée niet geschoten is, maar dat een vuurstraal is ge zien van achter en ter zijde van de auto, waarin de mannen waren aangevoerd en ter zijde waarvan zij aan den voorkant stonden. De versterking der politie was door den bur gemeester aangevraagd. Aanwijzing om van de vuurwapenen gebruik te maken is niet gegeven: een verbod daartoe is ook niet mo gelijk. Vreedzame demonstranten hebben geen last, maar worden zij agressief en gaan dreigend optreden, dan wordt de zaak an ders. De politie in de Haarlemmerstraat had het op een gegeven oogenblik moeilijk en toen is assistentie gezonden, maar niet ge bruikt. Een militar werd gearresteerd, maar wist, toen hij gevallen was en ergens was binnengebracht, te ontkomen. Maar een tij dens diezelfde verwarring gevallen schot trof een burger met doodelijken afloop. Het schot kwam van beneden naar boven ter zijde van den auto. Terstond bleek bij onderzoek, dat van de maréohaussée niemand geschoten had. Het is dus zeer wel mogelijk, dat het schot uit het publiek gekomen is. De verant woordelijkheid voor dit tragisch ongeval valt op hen, die tot het houden van deze demon straties hebben aangespoord. Een onderzoek zal nog worden ingesteld naar de uiting van een politie-superieur, die gezegd zou hebben, dat hij hoopte, dat men van een be hoorlijk slagveld zou terugkomen. Volgens een kranten verslagje, zette de minister uit een, zou gezegd zijn: „Het mag geen slag veld worden." De betrokken politie-afdeeling is niet uitgerukt. Het bleek al spoedig, dat de interpellatie als éen boemerang werkte en zich tegen den interpellant en zijn partij zelf keerde. Uit de verwarde repliek van den heer WAGENAAR, waarin hij o.a betoogde, dat gepoogd wordt een splitsing te brengen tusschen militairen en volk, werden we niet veel wijzer. Tijdens deze rede klonk van de publieke tribune applaus. Na het hamergeroffel van den VOORZITTER bleef het bij deze demonstra tie. Het kwam niet tot ontruiming. Ook niet bij de redevoeringen van nog drie commu nisten, die in het vuur werden gezonden om HIELDEN GROOT CONGRES IN DE RESIDENTIE de verloren zaak eenig leven in te blazen. Op de Partij van de Vrijheid na namen alle Kamerfracties deel aan het debat, de Partij van den Arbeid zelfs met twee sprekers. In het algemeen bleek men het eens te zijn met de uiteenzetting der ministers, con- stateerende dat voor een debat met de com munisten over allerlei onderwerpen een be hoorlijke basis ontbreekt, dat hun optreden terroristisch en ondemocratisch is en de oor zaak voor het gebeurde de Communistsche Partij is, die, gelijk de heer SCHOUTEN met een beroep op communistische lectuur aan toonde, ten onrechte sprak van een spontane demonstratie. Er is een lange opzettelijke, welbewuste agitatie aan voorafgegaan. Nu er stukken zjjn gemaakt, tracht men de ver antwoordelijkheid er voor zich van de schou ders te schuiven. Men mist den moed die verantwoordelijkheid te aanvaarden. De C.P.N. komt op voor terreur en dictatuur en misbruikt daarbij onze democratische staats orde. Later kon de heer VORRINK, naipens de Partij van dep Arbeid, zich geheel bij dit vonnis aansluiten. Dat alle Nederlandsche moeders en de oorlogsvrijwilligers zouden instemmen met het optreden der communis ten, werd van onderscheiden zijden weer sproken. Een der reeds genoemde sprekers verklaarde: Zij verfoeien wat gij en de uwen in de achterliggende dagen hebben gedaan en veroorzaakt. De beide MINISTERS konden met een korte repliek volstaan. De heer TIL ANUS (C.H.), die gesproken had over zekere bestaande onrust inzake de sociale voorwaarden voor de uitzending, welke te wenschen zouden overlaten, ver nam van den minister van Oorlog, dat rege lingen zijn of zullen worden getroffen. Bij het komende debat over de Dienstplichtwet voorzieningen kan daarover nader worden gesproken. Het afgeschoten projectiel is in middels gevonden. Een motie o.m de troepentransporten op te schorten totdat inzake de verhouding tus schen Nederland en Indonesië in Indonesië overeenstemmng zal zijn bereikt, werd ter elfder ure nog door de communisten inge diend, maar met 50 tegen 10 stemmen ver worpen. Voor de eindstemming moest de Indonesiër PALAR zich in tal van bochten wringen om zijn stem tegen de motie te verklaren. Niemand begreep er veel van, dan dat hij tusschen twee vuren zat en nu maar z,g. uit égards voor zijn landgenooten, hun beslissing over de troepenzendingen wilde afwachten. Hfj was eigenlijk voorstander van wat de communisten vroegen. De Kamer is tot 10 October uiteengegaan. Hierop ging de vergadering in huishoude lijke zitting over, die vandaag wordt voort gezet. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heijiplaat en De HeijW. Anker te Herkingen; te HLoogeloon c.a.: cand. D. J. Monshouwer te Nijmegen; te Huizen (NH) (4e pred. pl.): J. v. d. Velden te Hilversumte Kortenihoef (toez.): cand. J. P. van Roon te Strijen; te Wezeipe (vac. H. Miskotte)H. van Goslinga te Appelscha; te Brandwijk en Gijbeland cand. B. Haver kamp te Zwolle. Aangenomen naar Emm-endr E. A. A. de Vreede te Egmond a. Zee (gerapatr.); naar 's Heer Abtskerke: cand. H. M. Stra- tiipg te LJmuiden; naar Klaaswaalcand. G. Spölt te Dordrecht; naar Bergeijk (toez.): cand. P. Mooy te Groningen. Bedankt voor: Asperen (toez.)Den Bommel, Heijplaat en De Heij en Dirksland (toez.) cand. G. Spilt te Dordrecht; voor Den Ham: M. Verkerk te Moercapelle. Geref. Kerken Beroepen te Asperen G. F. Snel te Rossum; te Voorburg (vac. dr N. H. Ridder bos), H. A. L. v. d. Linden te Zutfen. Bedankt voor Amsterdam-West F. GU'hlaume te Sneek. Benoemd tot legerpreddkanrt met be stemming Ned Indië: W. G. Barkof 'te Roden. EVANGELISATIECONGRES GEREF. KERKEN ART. 31 In de Nieuwe Waalsehe Kerk te Amster dam is gehouden een evangelisatiecongres van evangelisatie-commissies der Geref. Ker ken art. 31, onder praesidium van ds H. Vo gel van Amsterdam-Zuid. In een inleidende rede memoreerde de voorzitter de conferen tie van de Cbr. Geref. Kerk in 1876 en de congressen der Geref. Kerken in 1913 en 1946. Wij zien ons zelf als voortzetting van het bestaand verband van Evang.-commissies der Geref. Kerken. Aangezien geen bestuurslid van dit verband zich heetft vrijgemaakt, moesten wij van den grond af beginnen en vormde zich een comité ter voorbereiding van dit congres. Hierna had plaats de con stitueering van het Verband van Evang.- comm. van Geref. Kerken. De verkiezing van het moderamen werd uitgesteld tot de avondvergadering. Ds F. A. den Boeft hield een referaat over „Noodzaak van de Evan gelisatie", waarna een tweede bespreking volgde, die in de middagvergadering werd voortgezet. Ds B. A. Bos van Voorburg leverde een referaat over „Doel van de Evangelisatie", welk onderwerp, aldus spr. grootendeels parallel liep met de rede van ds Den Boeft. Voorts sprak. mej. M. Par- mentier van Oegstgeest over „De evangeli satie-arbeid en ons jeugdwerk", terwijl de heer W. J. Röttger een causerie hield over „Ervaringen in de stadsevangelisatie". Na het laatste referaat van ds H. Vogel over „Methode van Evangelisatie" sloot ds A. Bos van Haarlem het congres, PROMOTIES UTRiEOHT, 26 Sept. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: H. van IJzeren te Dordrecht, op proefschrift: „Het Erythrc- poetische systeem van 't beenmerg"; J. Weyel te Zutfer op proefschift: „De statistiek van de pleuritis ex sudative idiopathica" en J. A. Niemeyer te Bennekom op proefschrift: ,tBijdrage tot het onderzoek naar nicotine- zuur in urine en bloed". DELFT, 25 Sept Gepromoveerd tot doctor in de tech. wetenschap Th. Morel, scbeik. ing. te Delft, op proefschrift: „De nieuwe synthese van de furanen". GRONINGEN, 25 Sept. Tot doctor in de geneesk. promoveerde L. J. M. Roelvink, geboren te St. Oedenrode. OVERDRACHT GEDENKSTEEN DR R. J. DAM De overdracht van den gedenksteen op het graf van dr R. J Dam, in leven rector aan het Geref. gymnasium te Kampen en bekend illegaal werker van de groep „Trouw" in 't Noorden, zal aan de nabestaanden plaats vinden naihens de vrienden uit de illegali teit door den heer D. J. Buwalda, op Zater dag 5 Oct. a.s., op de Alg. Begraafplaats te Kampen. Prof. Aalders deelde o.a. mede, dat in N.-Amerika in orthodoxe (niet-Geref kringen zeer sterk de verwachting van het Duizendjarig Rijk leeft. Prof. Dijk rapporteerde over de oecume nische actie, De commissie stelt voor niet toe te treden tot den oecumenischen raad en zeven deputaten te benoemen ter voor bereiding van de behandeling dezer aange legenheid in het algemeen. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Een comité uit de Bedrijfsumie der samen werkende organisaties van handels- en kan toorbedienden behandelde in een landelijke vergadering te Utrecht met de handelsrei zigers in de s choenen industrie en -handel het concept-arbeidsovereenkomst, dat op het oogenblik bij het college van rijksbemidde laars in behandeling is, Deze C.A.O. beoogt een einde te maken aan de verschillen die thans nog bestaan in de arbeidsvoorwaarden, en laat voldoende ruimte voor afwijkende omstandigheden bij administratief personeel en handelsreizigers in andere branches. Geheel voor rekening van. Verschillende abonné's hebben ons, naar aanleiding van de mededeeling van prof. Lieftinck in Ottawa, gisteren in ons blad vermeld, opgebeld met de vraag of de Minister zich niet vergiste. Er is, zoo vernamen wij, in elk geval geen fout gemaakt bij de ontvangst van het radiobericht uit Ottawa. Wij moeten de mededeeling dus geheel voor rekennig van den minister van Financiën laten. TOOGDAG A.R.-JONGEREN OP 15 OCT. In de kringen van A.R.-Jongeren wordt een nieuwe actie ondernomen tot de oprich ting van studieclubs, welke in nationaal ver band worden samengebracht. Het voorloopig comité onder leiding van dr Kolkert te Hil versum heeft een statuut voor dit verband ontworpen en de te houden oprichtingsver gadering op 14 Oct. a.s. voorbereid. Krach tens dit statuut wordt het bestuur door pro vinciale verbonden gekozen. Voor de voor zittersfunctie heeft het voorl. comité, de vol gende niet-alfabetische voordracht gemaakt: 1. E. van Ruller, Barendrecht; 2. A. Kuiper, Utrecht. De verkiezing heeft op 14 October a.s plaats. Op 15' Oct. a.s. zal de jeugd met een grooten Toogdag starten in „Tivoli" te Utrecht. Sprekers zullen zijn: ds M. de Goede te Utrecht en E. van Ruller te Baren drecht. Voor muzikale omlijsting zorgt de dirigent van het NCRV-orkest, de heer Piet van de Hurk, terwijl ds J. C. Hagen te Zwijndrecht zal declameeren. Pandit-Nehroe trad af als president der Brltsoh-Indische Congresparty. wapenen tegen demonstranten te gebruiken? 4. Is de minister-president bereid, de schul digen te doen straffen en zoodanige maat regelen te treffen, dat de nabestaanden van het slachtoffer en de gewonden schadeloos worden gesteld, voor «oover dit materieel mogelijk is? 5. Is de minister bereid de gebeurtenissen in Amsterdam en elders toe te schrijven aan den tegenzin tegen de troepenverschepingen? 6. Is de minister-president met het oog hierop bereid te bevorderen, dat de transpor ten van wapens en troepen naar Ned.-Indië in ieder geval worden opgeschort, totdat aldaar overeenstemming over een vreedzame regeling der verhoudingen zal zijn berèikt? MINISTER BEEL stelde voorop, dat bij de vrijheid van meeningsuiting de wet en de openbare orde beperkingen opleggen. De monstraties, die de openbare orde verstoren, kunnen niet worden toegestaan. Bij orde verstoring behoort met beleid, maar ook met kracht te worden opgetreden. Voor de Amsterdamsche demonstratie was geen vergunning verleend. Het optreden der menigte in de Haarlemmerstraat noopte de politie tot optreden. De menigte, waar bij verschillende militairen, drong op, zong en riep: Vrijheid! en Vrijheid voor Indonesië! Door politie en maré ohaussée is niet geschoten, blijkens het in gestelde onderzoek. De demonstranten traden allerminst vreedzaam op; het is niet te zeg gen, dat allen ongewapend waren. De ver antwoordelijkheid voor het optreden der po lite ligt bij den burgemeester en ik stel mij volkomen achter zijn beleid, aldus de mi nister. Voor een onderzoek anders dan van de Justitie is geen plaats. Verzet tegen be velen van de politie kan altijd leiden tot het gebruik van vuurwapenen. Niet gebleken is, dat opgetreden is in strijd met de gegeven instructies. De uitzending der troepen is vol komen wettig en de transporten zullen niet worden opgeschort. Alleen indien zou blij- Gisteren en vandaag hield de Alg. Ned. In- validenbond is Den Haag een grootseh opge zet congres. Zooals wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden, deelde min. Drees, na het openingswoord van den -voor zitter, den heer J. A. Harinck, mede, dat volgens een gereedliggend wetsontwerp alle bedrijven boven een zekere capaciteit een percentage invalieden moeten opnemen. Tijdens de mddagzitting refereerde de heer J. Chr. van Hagelen. Hij ging nader in op het rapport van de Commissie-van Rhijn (26 Maart '43) en stelde het onderdeel Medi sche Verklaring in een helder licht. De doel stelling van deze commissie, het verzekeren van een redelijk levensonderhoud aan alle leden der gemeenschap, is als een fata mor gana verdwenen. Spr. ageerde fel tegen de regeling van het minimumloon, dat neerkomt op kerkelijke en particuliere liefdadigheid. De invaliden vragen zich af, waarom zij als be langhebbenden niet worden opgenomen m lichamen, die deze zaken behandelen. De heer van Hagelen besloot zijn toespraak met de verzekering, dat gezien het congres, het behandelen der vraagstukken en de on onderbroken actie, de invaliden geestelijk volwaardige menschen zijn. De middagzitting werd gevuld met het ver- toonen van een aantal filmpjes over invali den, hun verzorging en het voorkomen van invaliditeit. Groot gebrek aan jonge artsen in Indië Voorloopig echter geen behoefte aan specialisten. Tijdens een interview met het A.N.P. deelde de hier te lande vertoevende pres. der Nooduniversiteit te Batavia, prof. dr. P. M. van Wulfften Palthe, o.m. mede, dat er in Indië groot gebrek is aan jonge artsen voor de algemeene praktijk, die bereid zijn overal dienst te doen. Aan specialisten is voorals nog niet zoo'n sterke behoefte. Protff. v. Wuifften Palthe, die zioh hier op hoogte komt stellen van de reorganisatie van het Hooger Onderwijs, zal binnenkort als voorzitter van den Mediscben Coördinatie- Raad weer naar Batavia terugkeeren. „NEDERLAND—INDONESIË" GELAST BETOOGINGEN AF. Het landelijk bestuur der ver. „Nederland —Indonesië" heeft, in verband met de ge beurtenissen der laatste dagen, afgezien van de betoogingen, welke in samenwerking met alle progressieve groepeeringen te Den Haag en Rotterdam zouden worden gehouden. Nadrukkelijk wijst bedoeld bestuur er op, dat zij haar pogen van een vreedzaam over leg in Indië niet verward wenscht te zien met binnenlandsohe politieke verwikkelingen. In Zuid-Afrika is een nieuw diamantveld ontdekt, dat 8 maal grooter is, dan de vel den in Kimberley. De productie wordt 2 millioen pond per jaar geraamd. Diverse andére zaken op Geref. Synode Ter Gen. Synode der Geref. Kerken te Zwolle hebben de hoogleeraren Aalders en Berkouwer, dr J. Hoek en de heeren Warnaar verslag uitgebracht van het verhandelde ter Synode in N. Amerika, ter voorbereiding van de oecumenische synode, gehouden van 14 tot 30 Augustus. Prof. Aalders werd 2e voorzitter. Daar de ter synode van Grand Rapids vertegenwoordigde kerken niet behoorden tot één kerkverband, zijn haar besluiten niet bindend voor die kerken. In verband met de scheuring van de ker ken in Nederland besloot de synode aldaar uit te spreken: le geen antwoord te kunnen geven inzake het gravamen tegen de formule 1905 inzake genadeverbond en doop; 2e dat niet-overtuigd-zijn van de juistheid eener synodaal-confessioneele uitspraak geen recht geeft om met de kerk te breken, tenzij alle mogelijkheden tot revisie zijn getoetst en 3e dat na de bestudeering door een synodale commissie buiten de Ned. kerken die verkla- ring-1946 heeft onderzocht, verklaard wordt, dat zij in overeenstemming is met Schrift en belijdenis. Tot de in voorbereiding zijnde eerste Geref. oecumenische Synode in Aug. 1948 te Amsterdam te houden zullen worden toegelaten alle kerkformaties, die staan op den bodem der Geref. waarheid en belijde nisschriften. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G TH ROTMAN 53. Zodra mijnheer Pimpelmans weer in het zadel zat, zette de schimmel er de sok ken in, dat het een lpst was. De handwagen zwaaide van links naar rechts, en de eige naar, die eerst tevergeefs geprobeerd had hem bij Xe houden, stond zijn snel-ver- dwijnend vehikel vol ontzetting na te staren. 54. Toen net boveneind der straat be reikt was, wist de schimmel nog steeds van geen ophouden. Hij vloog weldra met zijn sleepje naar den havenkant, waar een rij paaltjes stond. Hij wilde, juist zooals hij dat vroeger in 't paardenspel gedaan had, een sierlijke slangenlijn om de paaltjes be- schryveh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2