De roeping van de Kerk t.a.v. haar leden Het zilveren feest der Leidsche Chr. H.B.S. F Jtvnbende's NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 23 SEPTEMBER 19M Stadsnieuws Kanselboodschap van den Kerke- raad der Ned. Herv. Gem. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft gisteren in alle kerkgebouwen een kanselboodschap doen voorlezen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het standpunt van den kerkeraad tegenover verscheidene vraagstukken, welke in dezen tijd aan de orde zijn. In verband met de verwarring, onrust en critiek, die in de gemeente tot uiting kwam door de gedragingen van gemeenteleden en ambtsdragers inzake hun houding in de po litieke en maatschappelijke vragen, zijn in den kerkeraad herhaaldelijk besprekingen gevoerd en is er tenslotte een samenspre- king gehouden in een geest van openheid en bereidheid tot luisteren en wederzijdsch begrijpen. De kerkeraad spreekt in deze boodschap uit, dat de zgn. „nieuwe koers" der Kerk niets anders beteekent dan dat de kerk weer radicaal ernst gaat maken met de erkenning van het volstrekte gezag van Jezus Chris tus, welke erkenning niet alleen gevolgen met zich brengt voor het interne leven der kerk, doch ook voor haar verhouding tot de wereld. Er zal gebouwd moeten worden aan een nieuwe kerkorde, waaraan echter een waar achtige vernieuwing in de kerk ten grond slag moet liggen, d.w.z., dat de richtingen den plicht hebben om in het kerkelijke ge sprek elkander te ontmoeten en in gemeen schappelijke schuldbelijdenis zich te bekee- ren tot haar Hoofd en Heer. Alhoewel een belangrijke groep in den kerkeraad de toetreding tot de Chr. organi saties op politiek en maatschappelijk terrein gewensoht acht, meent hij toch de leden der kerk in deze beslissingen vrij te moeten la ten met als eenigen edsch, dat deze beslissin gen niet vootrkomen uit of leiden tot on trouw aan de belijdenis. De kerkeraad er kent, dat in het verleden, toen de kerk haar roeping nret verstond, zich menigmaal om standigheden hebben voorgedaan, waarin af zonderlijke organisatie van Christenen ge boden was, terwijl het ook in dezen tijd wen- schelijk kan zijn zich als Christenen gezamen lijk rekenschap te geven van wait't Christen- zijn op een bepaald terrein des levens eischt en naar haar profetische roeping heeft de kerk bij deze bezinning allerteerst een lei dende en gezaghebbende taak te vervullen. De afzonderlijke organisaties van gemeente leden dienen er steeds voor te waken, dat hun afzondering niet wordt tot een afge slotenheid, die een verhindering zou kunnen zijn voor de boodschap der kerk. Gemeenteleden, die meen en geroepen te zijn zich te voegen bij zoogenaamde „alge- meene" organisaties, zullen daarom hebben te bedenken, dat hun positie daar niet ge makkelijk zal zijn, aangezien zij in dien kring staan met de opdracht daar eerbiediging van het gebod van God esn erkenning van Chris tus' heerschappij over geheel de samenleving als eiseh te stellen. Tenslotte wekt de Kerkeraad de leden der gemeente op om bij alle verschil van inzicht zich allereerst te buigen onder de heer schappij van Jezus Christus, den Koning der Kerk. Zooals wij Zaterdag reeds meldden, zul len de in deze boodschap ter sprake ge brachte vraagstukken op een drietal ge meente-avonden nader worden besproken. WIJDINGSDIENST 1 OCTOBER Ter inleiding van de 3 October fees ten zal op 1 October in de Pieterskerk een wijdings- dienst worden gehouden. De medewerken den zijn: Gem. en Jongenskoor Ex Animo, Leo Mens orgel, mevr. Petro Meijer den Rooyen sopraan, het geheel onder de be kwame leiding van den dir. Herman de Wolff. Als feestredenaar zal dr J. Riemens optreden. Men zie de advertentie in ons blad van heden. Brandstoffen voor gebouwen, kantorenwerkplaatsenetc In "t tijdvak van 23 Sept. tot en met 30 Nov, geven de bonnen van de W.A.-kaarten gemerkt 7de periode, 8ste per. en 9de per. elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, terwijl de bonnen ge merkt 7de per., 8ste en 9de per. van de W.B.-kaarten elk recht geven op vijf een heden vaste brandstoffen. De .^groot-verbruikers huisbrand" dat zijn zij, die van de Brandst.-commisbie een identiteitskaart voor 't stookseizoen 1946-'47 hebben ontvangen zullen zeer binnenkort door den plaats. Distr.-dienst worden opge roepen voor 't in ontvangst nemen van de bijzondere toewijzing voor de 7e t.e.m. 9e periode GESNEUVELDEN IN INDIE. In de afgeloopen week sneuvelden in Indië de 2e luit. der mariniers J. M. Bombergen uit Amsterdam en soldaat le kl. A. Bevaart, 11-5-R.I. uit Rotterdam. Voorts is korporaal H. van den Berg van 11-13-R.I. uit Heerlen, die 6 Mei sneuvelde, geïdentificeerd. Ving aan met herdenkingsdienst in de Pauluskerk De feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Chr. H.B.S. zijn van morgen ingezet met een herdenkingsdienst in de Pauluskerk. Tal van burgerlijke en kerkelijke autori teiten, leerlingen, oud-leerlingen en ouders hadden het kerkgebouw gevuld, toen prof. dr. J. de Zwaan zijn gehoor een oogenblik bepaalde bij het schriftwoord uit Matth. 19 vers 13—15 en Ps. 78 vers 17. Van heinde en ver zijn wij hier gekomen, aldus spr., omdat wij willen feestvieren en worden dus saamgebonden door één ge dachte; Wij willen God danken. Vijf en twintig jaar zijn als in een droom voorbijgegaan en we zien het als iets, dat vanzelf spreekt, omdat God het heeft gedaan en ons heeft geïnspireerd. „Zonder Mij kunt gij niets doen", zei Christus. Spr. schilderde vervolgens zijn gehoor het beeld op het zonnige plekje in Palestina, het Meer van Genesareth, voor oogen, waar Je zus met de kinderen bezig is en zegt, dat voor dezulken het Koninkrijk der Hemelen Is. Wie dat visioen goed heeft gezien, weet met kinderen om te gaan. Zulke mensch'en heeft ons volk als opvoeders noodig. En Asaf zingt in Ps. 78 over de daden Gods, die wij niet mogen vergeten. We kunnen in dankbaarheid feestvieren, want God is getrouw. Hij heeft dit werk in onze handen gelegd en ons Zijn zegen ge geven. 't Is iets bijzonders, dat God aan ons en in ons wilde doen. Hij is tegenwoordig en in ons midden, en zegt: „Zie ik ben miet u, tot aan het einde der wereld". We hebben daar iets van in de sfeer van onze school. Dr. P. C. v. Ark el, dir. der Chr. H.B.S., gaf vervolgens een historisch overzicht. PRO l. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Donderdagavond 7.30 uur houdt, de pl. afd. van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel een ledenvergadering in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel, waar de plannen voor de win ter cam pagne en het jaarfeest zullen worden bespro ken t.eidsche telegrammen Zaterdagavond is op het Kort Rapen burg het wiel van een met paard bespan nen groentewagen van de fa. A. afgeloopen, wat op dit drukke verkeerspunt nogal stag natie veroorzaakte. Gelukkig kon de tram baan vrij gemaakt worden, zoodat het tram verkeer geen hinder ondervond. Zaterdagmiddag had op den hoek Haar lemmerstraat-Turfmarkt een botsing plaats tusschen twee auto's, waarbij de cabine van een melkauto van een firma uit Ter Aar werd ingedrukt. De politie regelde het ver keer en onderzocht de schuldvraag. Sport en VT edstryden „Holland" wint estafette „Dwars door Leiden" Burgemeester jhr Van Kinschot (met witte jas, rechts), loste Zaterdagmiddag het start schot voor den estafetteloop „Dwars door Leiden", welke door „Holland" werd gewonnen in den tijd van 9 min. 6,6 sec. 9.29.8; 6. Simono 9.57; 7. Holland II 10.02.8; Roodenburg I 10.2.5; 9. Lugdunum I 10.2.8; 10. Jong Oegstgeest; 11. DOCOS II; 12. Roo denburg II: 13. Militairen; 14. Leidsche Poli-tie. Burgemeester vaa Kinschot loste het startschot De attractie van het athletieksedzoen, nl. de estafette „dwars door Leiden" (10 x 400 m.) vond Zaterdag voor de 10e maal in de historie plaats. Van de 18 ingeschreven ploegen versche nen er 14 aan den start en ongeacht de weg blijvers, beteekende dit een recordaantal deelnemers. Wellicht vanwege het minder gunstige weer, viel de publieke belangstel ling, vergeleken met vorige jaren, tegen. Burgemeester Jhr mi F. H. v. Kinschot loste om 4 uur op de Andries Soholkade het startschot en A.A.C. (Alphen) nam de leiding die zij echter op den Lammenschans- weg aan „Holland" (Ledden) moest afstaan. „Holland" stond de leiding niet meer af en wist gaandeweg den voorsprong op de Al- phensche ploeg, die verleden jaar winnaar werd, te vergrooten. Bij de finish bedroeg deze zelfs 12.6 sec. AAC en DOS leverden nog langen tijd strijd om de 2e plaats, die in het voordeel der Alphenaren eindigde. De politie droeg zorg voor een uitsteken de afzetting. De uitslag luidt: 1. Holland I 9.6.6; 2. AAC 9.19.2; 3. DOS 9.22; 4. DOCOS 9.29.4; 5. ZLC VOETBAL. De uitslagen van Zaterdag luiden: 3e kl. K.N.V.B.: CSVD—VVGZ 3—2, Oranje WitJAC 11, Quick BoysZwaluwen V 3—3, Excelsior PRijnsb. B 20. 4de kl. K.N.V.B.: ARC—Ter Leede 9—0, CNV—PTT 43, Die HagheOrnas 12, Kat wijkNoordwijk 33. lste kl. L.V.B.: KoudekerkKatwijk 2 n. bekend, Leiden 1Noordwijk 2 42, Lisse Boys 1ARC 2 34, Rijnsb. Boys 2RCL 1 3-5. 2de kl. A: GWS 1—Quick Boys 3 n. be kend; Woubrugge 1T. en D. 1 23y 2de kl. B: Katwijk 3—ARC 4 2—0, SVOW 1 Valken 1 10—1. 3de kl. A: MSV 1Quick B 5 n. doorgeg., Ter Leede 2Leiden 3 41, Warmunda GZP 7—1. 3de kl. B: Quick Boys 6Rijnsb. Boys 4 3-3. 4de kl.: Valken 2—RCL 3 0—3, VWS 3— SVOW 3 uitgest. Jun. A afd. A: Quick BoysCNV 140, Rijnsb. BNoordwijk (A) 42. Jun. B afd A: Quick Boys (A)Katwijk 20, LugdunumRoodenburg (A) 17, UVS (A)Roodenburg (B) 90. Jun. B afd B: Lisser BoysValken 22, Oranje GroenUVS (B) 22. Jun. aid C: KRV—Lisse (A) 2-4. Quick BoysZwaluwen V (33). Quick Boys, dat met een invaller voor den linksbuiten in het veld kwam, heeft het niet tot een overwinning kunnen brengen. Het begin was voor de Zwaluwen, die in een snel tempo en goed combineerend het Quick Boys-doel belaagden en na 5 m. door W. Tem pelaar leiding namen (01). De Boys pakten nu beter aan en kwamen in de meer derheid. De Zwaluwen beschikten echter over een goede verdediging en het duurde nog al even voordat M. Verdoes den gelijk maker kon scoren (11). Hoewel Q.B. het 'beste van het spel bleef houden, hadden ze bij §*ikele Zw.-aanvallen geluk. A. v. d. Oever zorgde er voor. dat de rust met 21 inging. Na de rust trok de Zw. middenlinie beter mee op en kwam het spel der Zwijndrech- tenaren op hooger peil te staan. Uit een cor ner wist A. v. d. Oever er nog 31 van te maken, maar toen kwamen de Zwaluwen zoo fel opzetten, dat de gelijkmakende goal spoedig een feit was. Wat de ploegen ook verder probeerden, in den stand kwam geen verandering meer. Quick Boys mag zich met dezen uitslag gelukkig prijzen. Excelsior P.Rijnsb. Boys (20). De Rijnsb. Boys maakten de reis naar Per- nis en kwamen daar met leege handen van daan. Zij zijn gewend aan een groot terrein en dat bezit Excelsior nu bepaald niet. Hier door klopten de combinaties bij de Boys vaak niet, maar toch wisten zij, hoewel Ex celsior iets sterker was en in den midhalf. de achterhoede, rechtsbinnen en midvoor uit blinkers had. tot 10 min voor het einde de balans in evenwicht te houden. Excelsior drukte tenslotte haar meerderheid uit in 2 doelpunten. A.R.C.Ter Leede (90). In den eersten thuiswedstrijd van de A.R. C.-ers is het hun gelukt een sprekende over winning op Ter Leede te behalen Voor de rust was de thuisclub het meest aan het woord en wist zij door midvoor Bos na 10 min de leiding te nemen Weer 10 min. later werd het 20, met welken stand werd ge draaid In de tweede helft kwam het over wicht van ARC nog sterker uit, al kreeg Ter Leede in het eerste kwartier kansen om van te watertanden. Toen het na 20 min. 30 werd. was het met den tegenstand der gasten gedaan en daar de Ter Leedekeeper zijn dag niet Rad, was bijne elke ARC-aanval raak. C.N.V.P.T.T. (48). C.N.V. speelde in dezen wedstrijd zonder veel overtuiging en hield bovendien het spel te kort. P.T.T, speelde een technisch beter en meer open spel. Na een half uur namen de bezoekers uit een strafschop de leiding (01), maar na enkele min. wist midvoor Bart Griekspoor met een schot, van grooten afstand gelost, den gelijkmaker te scoren (11). Het spel ging verder gelijk op en neer en de rust kwam bij den stand 22. P.T.T. nam met eenig geluk een voorsprong en C.N.V. liep naar haar vorm te zoeken. Hoewel de thuisclub nog tweemaal wist te scoren was de moed er tegen het einde totaal uit, waarvan P.T.T. handig profi teerde en de scare op 48 bracht KatwijkNoordwijk (33). Een aardige wedstrijd, zonder veel groote momenten. Direct na den aanvang zat er goed schot in 't spel. Bij Noordwijk wer den de aanvallen echter beter afgewerkt dan bij de thuisclub. Met de rust had Noord wijk een 12 voorsprong, dank zij 2 goals van midvoor Arie Duindam. In de 2e helft zette Noordwijk dadelijk een groot offen sief in, maar nu was keeper Bram Zwanen burg zoo uitstekend op dreef, dat de gasten slechts eenmaal konden scoren. Tegen het einde kon Katwijk eenige malen doorbreken en wist zij 5 min. voor het eind den stand op 33 te brengen. Daarbij bleef het. Lisser Boys 1—A.R.C. 2 (3—4). APC 2 deed uitstekend werk door de puntjes mee naar huis te nemen. Ze kregen hierdoor wel wat meer dan ze verdienden, want over het geheel genomen waren de gastheeren, die over een pittig jong elftal beschikken, wel wat sterker. De achterhoede vormde echter het zwakste deel van het elftal en dit hebben onze plaatsgenooten uitstekend weten uit te buiten. De voorhoede was schot vaardig en dit leverde 4 goals op, waartegen de gasten het niet verder brachten dan drie. KORFBAL. DE KAMPIOENSCOMPETITIE VJD. C.KJB. De kampioenscompetitie v,d. CJC.B. zal nu ook wel spoedig aanvangen, want alle vier afdeelingskampioenen zijn nu bekend. „Vriendenschaar" (Neder-Hardinxveld) „D. V. S." (Utrecht) en „Pemix" waren resp. reeds kampioen, resp. van Dordrecht en omg., prov. Utrecht en Den Haag en omg. De strijd om den titel van afdeeling Rotterdam en om geving had een onverwacht slot. „Rotterdam- Zuid", dat aanvankelijk de beste papieren had, verloor tegen alle verwachtingen in haar laatste 2 wedstrijden, zoodat „DIO" (Rotterdam) door een 42 overwinning op „Excelsior" (Delft) den titel wist te bemach tigen. De kampioenscompetitie zal vermoe delijk evenals voor de 2e klasse begin Octo ber aanvangen. L.C.K.C. „Pemix". Het verliep Zaterdag met de voor Pemix vastgestelde wedstrijden niet bepaald vlot. VES I kon Pernix I wegens een onbespeel baar veld niet ontvangen, terwijl de belang rijke wedstrijd Pemix IIVES II eveneens door VES moest worden afgebeld, wegens een zeer groot aantal zieken. Zoo kwam al leen Pemix IV binnen de lijnen tegen To nego in. Het begin liet aardig spel zien en het klopte vooral in den Pemi^c-aanval goed Nadat echter tweemaal zeer goed was ge scoord, bleek er echter toch wel iets aan de opstelling te haperen. Het peil daalde aan merkelijk en met de rust was de stand nog steeds 2—0 voor Pemix IV. Na rust hetzelfde beeld, doch toen Tonego den stand op 21 bracht, kwam de spanning er weer in. Vlak voor het einde werd de overwinning echter door Pemix veilig gesteld 31. Op de morgen te houden ledenvergade ring, Korfbalclub „Pemix", in het „Raed- huis", zal de feestcommissie de plannen be spreken voor het zilveren jubileum in November a.s. Er zal ook een nieuwen voorzitter gekozen moeten worden, daar de heer W. La man zich niet meer herkiesbaar stelt. Candidaat van het bestuur is de heer B. v. d. Mey. „Pemix" zal aan de taptoe op 2 October a.s. ter gelegenheid van het 3 - Octob erf eest deel nemen. lEER OUDE GENE VER ANNO 1793 DAMMEN. L.D.V. heeft groote plannen De Leidsche Damvereeniging heeft voor dit seizoen groote plannen. Het eerste tien tal speelt in de hoofdklasse district Den Haag. Het tweede en derde tiental in de eerste en tweede klasse van het Leidsche Damdistrict. Donderdag a.s. speelt D.CX. (Leiden) tegen LDV om den Klinkenbergbeker, waar van L.D.V. houder is. De heer P. Roozenburg, bekend interna tionaal speler, zal spoedig een damsimultaan geven, gevolgd door een blindpartij, te spe len tegen den heer W. Huisman; beide hee- ren zullen blind spelen. Twee viertallen van de vereeniging „Con stant" uit Rotterdam en IJmuiden, die nog nooit geslagen zijn, zullen binnenkort den strijd tegen een viertal van L.D.V. aan binden. Voorts bestaan er plannen met de Kerst dagen een damtoumooi te organiseeren ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan en deze verkeeren reeds in een vergevorderd stadium. DISTRIBUTIEVARIA. Morgen is de letter B, vanaf Be t/m BI. aan de beurt voor het afhalen van levens middelen-, tabaks- en versnaperingen kaar ten. Uitreiking vindt plaats aan de loketten 1, 2, 3, 4 en 5 van het Distributiekantoor, ingang Langebrug van 8.30—12 en van 24 uur. Vit de Omstreken KATWIJK AAN ZEE. Morgen: Ger. gem. (Remisestr.) 7% uur ds. Honkoop van Den Haag. Ds F. Pijlman werd benoemd tot consu lent der Geref. kerk nu ds. J. G. Aalders naar Leeuwarden vertrok. Tot organist in de Geref. kerk werd be noemd de heer J. Plug van Noordwijk aan Zee. NOORDWIJK Dr H B Visser neemt 6 October afscheid van de Geref. Kerk te Noordwijk Binnen. In de vac. van dr H. B. Visser is tot predikant der Geref. kerk te Noordwijk Binnen beroepen: ds I. M. de Graaf te Rin- sumageest (Fr.). Ds de Graaf werd 28 Oct. 1906 geboren, studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen en aanvaardde het predikambt te Emmer- Erfscheidenveen, sinds 21 Maart '43 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. OEGSTGEEST Morgen levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingenkaarben afhalen van 912 u., letters B, vanaf Bijl t/m einde, C en D; van 24 uur E en F. SASSENHEIM. Het was voor de gemeente der Ger. kerk een aangename Zondag, aangezien een diaken van de Ger. kerk uit Patterson (U.S.A.) in haar midden mocht zijn. In den morgendienst ging voor ds. P. D. Kuiper, die na de predi- catie de tolk der gemeente was om dezen broe der uit Amerika groote dankbaarheid te be tuigen voor alles wat de kerk uit Patterson heeft gedaan om de gemeente van kleeren te voorzien. Wij hebben het ervaren, aldus ds. Kuiper, dat Christus ook in Amerika de broeders en zusters offervaardig heeft ge maakt. Spr. vroeg dan ook aan den heer Egedy om den dank van de gemeente aan de kerk van Patterson over te brengen. Na deze toespraak werd broeder Egedy staande Ps. 121 4 toegezongen. VOORSCHOTEN Zaterdag is te Den Haag op 47-j. leeftijd aan hartverlamming overleden mr Tj. Mo- bach, oud-lid van den gemeenteraad aldaar voor de S.D.AP, Wat de Radio morgeD brengt Programma voor Hilversum I (301 m) KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.45 Pater de Greeve; 10.10 Or kestplaten; 11.00 Tsjaikofski; 12.03 Viool en Piano; 13.00 Nieuws: 13.15 Ensemble; 14.00 Chin, en Jap. muziek; 14.30 Kwartet; 15.00 Voor de vrouw: 16.00 Ziekenbezoek; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Kamerkwartet; 18.00 Jaap Meyer; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Voor jongeren: 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole-Orkest; 21.00 Film; 21.15 Omroepkamerorkest; 22.00 Nieuws 22.30 Avondgebed: 22.45 Trio: 23.00 Klaas van Beeek; 23 30 Gram.; 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415 m) AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.45 Viool en Piano: 9.15 Morgenwij ding; 9.50 Arbeid^rrtaminen; 10.35 Orgel met zang: 11.30 Purcell en Bach: 12.00 Trio; 12.40 Al Goodman; 13.00 Nieuws; 13.15 Klan- kenweelde: 14.00 Knipcursus; 14.20 Kamer muziek: 15.30 Fransche muziek; 16.40 De schoolbel; 17.00 Pianisten v de jeugd; 17.30 Skymasters: 18.00 Nieuws; 18.30 RVU; 19.30 Viool en Piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Bonte Trein; 21.35 Gram.; 22.30 Papavers; 23.00 Nieuws; 23.15 Top-tunes van Geraldo; 24.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3