Franschen gaan 13 October weer ter stembus Tinbaggermolen „Kalmoa" in z'n element Oplichter van formaat aan politie ontsnapt NIEUWE LEID SC I IE COURANT MAANDAG 23 SEPTEMBER 1944 Behoeven alleen „ja" of „neen" te zeggen Op 13 October as. zullen de Franschen op nieuw ter stembus t gaan om zich over het nieuwe grondwetsontwerp uit te spreken. De kiezers hebben alleen met „Ja" of „Neen" te antwoorden op de vraag, of zij het eens zijn met het nieuwe ontwerp. Er zyn eenige veranderingen in de kies- methode aangebracht, persoonsbewijzen of andere documenten moet men overleggen en er kan, door soldaten en ambtenaren in de bezette gebieden, ook schriftelijk worden generaal de Gaulle die de grondwet ver oordeelde op de M.RJP. zoo groot zal zijn, dat haar leden in het land tóch tegen het ontwerp zullen stemmen. De M.R.P. is met de communisten over verschillende principieele kwesties in het ontwerp tot overeenstemming gekomen, zij het ook ten koste van concessies. De Communisten hebben zich terugge trokken wat betreft hun eischen voor een grondwet, voor het Fransche imperium.. Za terdag is n.l. een grondwet voor de Fransche Unde aangenomen. Ook wat de geheime verkiezing van het staatshoofd, de grootere bevoegdheden van den president, de garanties voor de onaf hankelijkheid van de magistratuur en het vormen van een tijdelijke regeering in geval van regéeringscrdsis uit de voor naamste leden der nationale vergadering aangaat, haalden de communisten bakzeil. Alleen over de bevoegdheden en wijze van verkiezing der z,g. „Tweede Kamer", die als „Raad der republiek" bekentK zal 6taan, is nog strijd tusschen de partijen te wachten. Het is thans de vraag, of de invloed van WAT USANCE IS IN NEDERLAND Op 13 Sept. ontvluchtte uit het kamp Duindorp de politieke gedetineerde Willem de Mooy, geboren te Rijnsburg op 5 Maart 1925, zonder beroep, wonende Heerenstraat 10 te Rijnsburg. Op denzelfden dag ontsnapten uit het kamp Rochdale te Alkmaar de gedetineer den Piet Dokter, géboren te Alkmaar, 15 Maart 1921, kellner, wonende te Bergen (N.H.) en Nico Constant, geboren te Alk maar op 28 Aug. 1922, zonder beroep, wo nende te Alkmaar. De Nieuwe Leidsche C x t. verneemt hieromtrent nog, dat De Mooy uit een der vrijgegeven blokken van Duindorp, waar de gedetineerden aan den arbeid gezet zijn, wist te ontsnappen. Een poging van een tweetal anderen, dat zich met behulp van hun collega's had inge graven, met 't oogmerk om in de duisternis te ontvluchten, kon worden verijdeld. De op 19 Aug. j.l. ontsnapte Penders is weer naar het kamp teruggevoerd. VERTREK MIJNENVEGERS UITGESTELD TOT 7 OCTOBER. Het vertrek van de mijnenvegers „Jan van Gelder" en „Abraham van der Hulst" naar Ned.-Indië, welke schepen oorspron kelijk vandaag zouden vertrekken, is uitge steld tot 7 October a.s. Ds Martin Niemöller zal een toespraak houden bij de vertooning van de Ameri ka an sche film „De weg naar het geluk", welke in Tübingen (Did.) draaien zal. Een Spaansche handelsmissie vertrok per Sky master, die den dienst Madrid Buenos-Aires opende, naar Argentinië. De perssecretaris van Truman, Ross, heeft verklaard dat van een eventueel onder houd van Truman met Stalihi, geen sprake is. De Chdneesohe regeeriug verzocht bij monde van generaal Foe-Tso-Yi, den voor zitter van de comaminiLstische partij den strijd te staken en zich aan de zijde der Regeering te plaatsen. Lintjesregen en politieke delinquenten Illegaliteit protesteert opnieuw tegen vrijlating „Men heeft getracht het protest der illega liteit tegen de vrijlating der politieke de linquenten te smoren, door het doen neer dalen van een lintjesregenop de illegalen. De illegaliteit zal echter blijven protestee ren". Aldus mr J. J. Ewoudt Vermeulen op de Zaterdag te Hilversum gehouden pro testbijeenkomst van den Bond van oud-ille gale werkers en de Ver. van ex-politieke gevangenen. Volgens spr. zou het Ned. volk meer bereid zijn geweest om de lichte ge vallen in zijn midden op te nemen, als er rechtvaardig en hard gestraft was onder de ernstige politieke misdadigers. Ook het Tweede Kamerlid J. Scfheps sprak ernstige woorden van protest. Veel erger dan hier te lande waren de gevolgen van den eersten herfststorm in Engeland, waar het opgezweepte water o.a. in Kerghley (Yorkshire) groote overstroomingen veroorzaakte. Eerste der zes in aanbouw zijnde molens Zaterdag werd in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten van het dep. van Over- zeesohe Gebiedsdeelen, leden der directie van het Billitoneoncern en vertegenwoordi gers van de British Tinproducers Association op een der hellingen van J. eft K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk de zee-tinbag germolen „Kalmoa" te water gelaten. Deze tinbaggermolen in de eerste van de zes tin- molen^, die in Nederland voor het Billiton eoncern in aanbouw zijn. Twee molens wor den door Smit's scheepswerven gebouwd, drie door de werf Gusto te Schiedam, ter wijl één molen door Verschure en Co te A'dam wordt vervaardigd. Naar de directeur van de N.V. Billiton Mij F. J. Houwert, mededeelde, zal het met de twee molens, die thans in Inddë werken, straks mogelijk zijn per jaar 12000 ton te produceeren, waarvan de opbrengst op f 48 Dank zij de hulp van een schoonheidsspecialiste Onder den naam dr. Alfonso Kohn logeerde eenige weken in Hotel des Indes te 's-Gra- venhage een man, die zich uitgaf als „Charge d'affaires de la république Haïti" en een der groote figuren van de Engelsche „Security Service". Nauwelijks was hij op zijn diplo- matieken post te Den Haag aangekomen, of hij bracht bezoeken aan het departement \»an Buit. Zaken, alle ambassades en gezantschap pen en groote bedrijven als Philips en Asscher. Op een goeden dag kreeg de Justi tie echter bericht van Scotland Yard, dat dr. Kohn ontvlucht was uit een ziekenhuis In Engeland, waar hij, als vreemdeling door de Engelsche politie vastgehouden, vertoefde voor een oorbehandeling. Men wist, dat hij met de Harwichboot naar Nederland was ver trokken. Scotland Yard waarschuwde, dat de man een valsch diplomatiek paspoort bezat. Toen de Rijkspolitie den „diplomaat" in Ho tel des Indes ging opzoeken, was deze juist, naar hij gezegd had, naar Brussel vertrok ken. Het bleek echter, dat de „zaakgelas tigde" vanaf Schiphol via Kopenhagen naar Stockholm was gevlogen. Uit achtergelaten correspondentie bleek, dat een Engelsche dame uit Utrecht dr. Kohn f 10200 ter hand had gesteld, teneinde dit geld om te wisselen in dollars en ponden. In Stockholm werd de man op Ned. verzoek aangehouden, doch uit angst voor de arrestatie van een diplomaat, weer in vrijheid gesteld. Eerst de politie te Kopenhagen had den moed den man' te ar resteeren en in gezelschap van een Deen- schen politie-inspecteur maakte dr. Kohn de retourvlucht naar Nederland. Voor deze in specteur zijn arrestant aan de Rijkspolitie overleverde brachten beiden een bezoek aan een Haagsche kapperssalon, waar dr. K. werd toegestaan een vriendin op te bellen, die in ongerustheid zat. Tijdens zijn verhoor, waar bij dr. K. zeer hoog van den toren blies, werd hem naar het lot van de f 10.200 ge vraagd. Dr. Kohn opende zijn koffertje, dat bij zijn vertrek uit Kopenhagen geen geld bevatte, en legde de f 10.200 op tafel. K. moet dus kans gezien hebben om tijdens zijn ver voer het geld. dat zich waarschijnlijk nog in BONNENSCHULD AAN VLEESCHWAREN- FABRIKANTEN GEBLOKKEERD Tot nader order wordt de bonnenschula welke ontstaan is doordat detaillisten in vleeschwaren tegen het bestaande verbod in, vleeschwaren van fabrikanten hebben betrokken, zonder toewijzingen in te leve ren, geblokkeerd naar den toestand, zooals tóe op 14 Sept. was. Dat beteek ent, dat die schuld noch verkleind noch vergroot mag worden. Verdere mededeelmgen omtrent de afwikkeling van deze schuld zullen nog Den Haag bevond, weer in den koffer te ber gen. In een vertrek bij de Haagsche politie, waar K. werd vastgehouden, kreeg hij regel matig bezoek van een zijner vrouwelijke ken nissen, een schoonheidsspecialiste. In gezel schap van een bewaker mocht dr. K. zich naar een tandarts in de Javastraat begeven, doch toen de bewaker op den belknop drukte, verdween dr. Kohn in een juist passeerenden auto. Nader is vastgesteld, dat K. een Pool van geboorte is en in zijn vaderland reeds eenige jaren gevangenisstraf wegens oplich ting achter den rug heeft. De schoonheids specialiste werd kort na Kohn's ontsnapping in haar woning aangetroffen, doch heeft bijna zeker de hand in 't spel gehad (Reeds in een deel der vorige oplaag vermeld.) STICHTING „NATIONAAL LEGER- MONUMENT GREBBEBERG". Op initiatief van enkele militairen is op gericht de Stichting „Nationaal Legermonu- ment Grebbeberg" met het in den naam aangegeven doel. Voorzitter is res.-lt.-kol. der Grenadiers jhr T. W. M. van Groten huis van Onstein. millioen kan worden getaxeerd. Met deze tewaterlating kreeg men wederom een bewijs van het „Holland leeft en bouwt weer". KOERSVERANDERING VAN HET „INDO EUROPEESCH VERBOND". In een dezer dagen te Batavia gehouden, buitengewone algemeene vergadering van het „Indo Euroipeesch Verhond", besloot het hoofdbestuur eenstemmig over te gaan tot heroriëntatie", koersverandering derhalve, welke zich doelbewust naar het Oosten richt. Mr F. de la Croix verklaarde o.m. geen bezwaar te hebben tegen het „Indonesisch burgerschap", met dien verstande, dat men onder alle omstandigheden Nederlander be hoorde te zijn en te blijven. VOORLICHTING „7 DEC.-DIVISIE". Een groep van 35 militairen uit de „7 Dec.- divisie" is thans op 't gebied van de Ind. voorlichting in opleiding, ten einde gedu rende de reis en later in Indië als „vraag baak en specialist" te dienen. Aan dit korps voorlichters, dat in het Prinses Juliana-kamp te Kijkduin is onder gebracht, is een aantal Inheems che mili tairen/. dat pervliegtuig naar Nederland kwam, toegevoegd. In de Amerika an sche zone van Oosten rijk is wederom een massagraf ontdekt met de stoffelijke resten van 3000 personen. Tusschen Straatsburg en Lyon botste een sneltrein op een goederentrein. Er zijn vele dooden en gewonden. In overeenstemming met de Amerik. re geering deelde de Eng. regeering mede, dat van af 30 Sept. allerlei documenten, verband houdend met het navicert-stelsel, niet meer noodig zijn. De lijst van gereserveerde goe deren van den internat. Emergency Food Council blijft van kracht. De „slachtoffers van het fascisme", tóe gisteren een demonstratie in Berlijn hielden, vroegen, de martelplaatsen van hun kame raden niette onteeren, door er de beschul digden van Neurenberg te executeeren. Rusland opent, per 1 November, in vijf tig steden scholen voor opleiding van man nelijke en vrouwelijke communistische par tij -function arass en Machines van een ondergrondsohe vlieg tuigfabriek bij Mannheim worden, als her stelbetaling, naar Rusland gezonden. Mijnheer Pimpelmans eaat paardje rijden 4?. Vijl minuten later werd hij 't politie bureau binnengeduwd. Daar kreeg hij, ter wijl buiten de straatjeugd voor de ramen van het schouwspel stond te genieten, een geduchte uitbrander. „Meneerrr!" zei de in specteur, „U moet niet denken dat U hier in 't openbaar aan de bomen kunt gaan han gen en voor hansworst kunt spelenl" ■tb. Meneei finipeimans werd paars over zulk een schandalige onrechtvaardigheid. „Hansworst?" riep hij uit, „hansworst? In specteur, denkt U dat ik tien jaar voor vee arts gestudeerd heb om me hier te laten be ledigen? Dat nooit!" Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Heerde J. Muurling Jzn te Maam-Maarsbergen, die dit beroep aan nam. Bedankt voor Middelharnis J. C. Stel wagen te Giessendam-Neder Hardinxveld, voor Oudega (toez.) H. L. Goudt te Burum, voor Putten (Gld) J. H. Cirkel te Genemui- den, voor St Anna Parochie (toez.) H. Gor- deau te Wolsum. Geref. Kerken Beroepen: te Medemblik A. A. v. d. Hoorn te Stad aan 't Haringvliet; te Noord- wijk-Binnen I. M. de Graaf te Rinsumageest. Aangenomen naar Kielwindeweer K. Boorsma te Alteveer. Bedankt voor Baarland J. B. v. Meche- len te Roosendaal, voor Kornhorn C.Glaubitz te Warns Fr.); voor Oude en Nwe Bildtzijl D. v. d. Wielen te Boornbergum; voor Zwart sluis A. Adema te Ten Boer (Gr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Holwerd-Blija C. Stam te 2e Exloërmond. Bedankt: voor Ambt-Vollenhove cand. C. v. Venetiën te Leiden; voor Hilversum W. Scheele te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Biezelinge J. Tijmes te Nunspeet. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Rottevalle mej. da M. v. Hamel te Amersfoort. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Velp Joh. M. D. Beeuwkes te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Apeldoorn T. Dorresteyn te Opheusden, te Grand Rapids (Amerika) W. C. Lama in te Rijssen; te Zaandam M. Blok te Zeist. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. De Gen. Synode der Geref. Kerken heeft de verwachting uitgesproken, dat elk lid der kerk, vooral de ambtsdragers, op politiek terrein alles zullen vermijden, dat het wel zijn der kerk en den voortgang van haar ar beid in gevaar zou brengen. Inzake de Zen ding werd voorgesteld: Gen. deputaten aan te vullen met 3 op financieel gebied des kundige deputaten en het heffingspercen tage voor de zendende kerken voor een jaar te verhoogen van 10 tot 12% pet. In een brief betuigt de Synode haar hartelijk medeleven met een gebed voor de Vredesconferentie te Parijs en belijdt dat in de zonden der naties ook schuld der kerken aanwezig is. De Sy node bidt aan de conferentie wijsheid en kloekheid toe en wijst haar op haar verant woordelijkheid aan God. Bij bespreking van het voorstel tot vesti ging van een kerkelijk bureau in het cen trum des lands bepleit prof. Dijk krachtig een breeder opzet en vestiging in Den Haag, opdat de Geref. kerken zich beter kunnen laten gelden t.o.v. algemeen kerkelijke be langen en in de nabijheid der regeering hun zetel hebben. Het voorstel werd door de Sy node afgewezen. Wel zullen 7 deputaten be noemd worden, ter voorbereiding van een kerkelijk statistiek op eenvoudige schaal. De medewerking der kerken kan gevraagd, doch niet verplicht worden. De middagzitting werd o.a. bijgewoond door den pas uit Amerika weergekeerden prol dr. G. C. Berkouwer. De Synode stemde in met de voorstellen betreffende een betere geestelijke verzor ging onzer militairen en besloot er bij de kerken op aan te dringen daadwerkelijk en met alle macht de geestelijke verzorging van de leden in dienst aan zich te trekken, aan gezien anders groote schade voor vele gezin nen te duchten is en die kerken hieraan zelf schuldig zullen staan. Tenslotte besloot de Synode fondsen te vor men voor kerk- en pastoriebouw en te be vorderen de totstandkoming van hiet Chr. onderwijs en organisatieleven in het IJsel- meergebied. PREDIKANT TER WALVISCHVAART. Ds J. Wristers, Geref. pred. voor de geestel. verz. van opvarenden ter koopvaardij (stand plaats Amsterdam-Watergraafsmeer) is door de Reederij Vinke aangezocht als geestelijk verzorger de eerete reis van de „Willem Ba- rentsz", die half October ter walvischvaart vertrekt, mede te maken. Ds Wristers zal dan ongeveer 8 maanden afwezig zijn. INDOLOGISCHE FACULTEIT TE UTRECHT Tot voorzitter van het College van Curato ren van het fonds t.b.v. Indologische studiën aan de R.U. te Utrecht is benoemd luitenant- generaal b.d. jhr W. Röell, in de plaats van wijlen Lt.-Gen. b..d. H. N. A. Swart. EEN BETERE INTERN. SAMENWERKING VAN NATUURKUNDIGEN BEPLEIT. Op het in Amsterdam gehouden congres ter herdenking van het feit, dat de Ned. geleerde prof. P. Zeeman 50 jaar geleden het naar hem genoemde effect ontdekte en waaraan behalve 160 Nederl. geleerden ook 41 physici uit 9 andere landen deelnamen, is besloten, dat de Ned. natuurkundige ver- eeniging voorstellen aan de Union Physique zal doen voor een betere internationale samenwerking Het Congres heeft aangetoond, dat de be langrijkste problemen van de spectroscopie ni principe zijn opgelost. PERSONALIA. Op 24 Sept. a.s. zal dr G. A. van Es om 4 uur het ambt van hoogleeraar in Letteren en Wijs begeerte te Groningen aanvaarden, met het uitspreken eener rede. Benoemd tot bijz. hoogl. in de taal- en volkenkunde van Suriname en Curagao te Leiden C. H. de Goeje te Den Haag. PROMOTIES. GRONINGEN, 21 Sept. Gepromoveerd tot doctor iin de letteren en wijsbegeerte op proefschrift Ned.-Eng. samenwerking in de Spaansche wateren 16251627" mevrouw H. Winkel-Rauws, geb. te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 21 Sept. Geslaagd doet. ge- neesk. 2e ged. mej. E. C. Malinosky Blom te Amerongen; J. Fernandes te Leiden; A H. Klokke te Gorkum; D. C. den Haan te Lei den. Geslaagd artsex le ged.: f Gevers te Voorburg; G. den Otter te Hillegersberg- R. F. Cramer te Leiden; A. J. Jongenburger te Alphen a.d. Rijn; Geslaagd artsex. 2e ged.: mej. L M. Versluijs te Leiden; R. de Wolff te 's-Gravenhage. AMSTERDAM, 20 Sept. V. U. Geslaagd voor het cand. klass. letteren G. N. Lammens te Amersfoort en voor het prop. Theologie A. C. Schaap te Haarlem GRONINGEN, 21 Sept. Geslaagd cand, wis- en natuurk (K.) mej. E. P. Berger te Groningen; idem doet. wis- en natuurk. (scheikunde) E. D. Kunst van Den Haag. LEIDEN, 21 Sept. Geslaagd cand. rech ten de dames A. J. H. Baud te Wassenaar; J. A. S M. van Beckum te Den Haag; M. G. van Brummen te Leiderdorp; en de heeren: L. A. E. Suermondt te R'dam; G. Pet te Haarlem; L. H. C. Hulsman te Heer len: J de Jonge te Middelburg en D Jon kers te Wormer. Voor doet rechten: J. Lichtenstein te Leiden; C. T. E. M. Lammerschop te R'dam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2