Schipper Leendert Bru n worot Zondag 90 jaar Grootmoedertje inspoeert de nieuwe m<He MKUWfc LEBDSCHE COURANT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 19M De 90-jarige L. Bruin. Een gulden herinnering aan 1901 (Van een onzer verslaggevers). Leendert Bruin, die aan de Badhuisstraat 195 in Schevervingen woont, wordt morgen negentig jaar. Hij is mager én grijs, slecht ter been, maar overigens goed gezond. Al kan hij gezichten niet meer zoo best onder scheiden. hij leest nog de krant en hij voert een behoorlijk gesprek ook. Deze negentigjarige heeft eens een groo- ten naam gehad in Sóheveningen. Dat was, toen hij. in het begin van deze eernv, schip per was van de Scheveningsdhe reddingboot. Op een Zondag morgen, in No vember 190*1, liep er een Oosten- rij'ksche bark bij de Sohevehing- scha havenpder op het strand Met dat het vast liep, brak het schip, in drie stukken. Op één deel zaten de op varenden, twaalf in getal en ze keken den dood in het gezicht. Onder bevel van Leendert Bruin heeft de redding boot ze alle twaalf kunnen af halen. maar 't was een toer. Het was het hoogtepunt van Leendert Bruin's schappers- carrière. Keizer Fr^ns Josef liet hem de gouden medaille overhandigen en hij toont haar nóg met trots: een rood Andreas kruis met een gouden hart, waarin de let ters FJ staan en het jaartal der troonsbe stijging van den voorlaatsten "Oostenrijk- schen monarch1849. „Eéns zag ik den keizer", zegt de negen tigjarige. Het was in Schevenignen, toen ik hem een badkoets aanwees Een aardige man." De jubilaris is aan de Mij Zeebad ver bonden geweest. Dat was zijn hoofdberoep. Dat reddingbootcommando was liefdewerk. „In die dagen kregen we f 16.voor een redding. Nu hebben ze het beter. En een flink weekloon bovendien. Hij kreeg f"2;pensioen van de Redding Mij en dat is nog f 2.Dat deden ze in die dagen. Wat liefdewerk was, moest liefde werk blijven! Met het pensioentje der Mij Zeebad en f 3.ouderdomsrente bedraagt zijn inkomen f 10.per week Het bevel bleef in de familie, want nu is Leenderts zoon, Leendert Jan, comman dant van de reddingboot. Het kan overigens gek gaan in de wereld. Een zoon van diien Leendert Jan, die. als de jubilaris, ook Leendert heet, is als Enge landvaarder met een van een N.S.B.'er ge nomen schuit naar het Westen uitgewekene Hij kwam er op een onderzeeër en heeft meegeholpen wel 36 Duitsehe schepen in den grond te boren. Hij kreeg ook een decoratie. Grootvader en vader voor het Uit de Omstreken ALPHEN A.D. RIJN. De Zondagavonddienst in de Ned. Herv. kerk, Julianastraat, zal ditmaal weer een speciale Jeugddienst zijn. Voorganger is ds. P. A. Lefeber. Medewerking verleent het kerkkoor onder leiding van den heer A. Tol lenaar. Woensdag wordt de jaarlijksche verkoop van herfstasters gehouden ten bate van de Chr. Wijkverpleging. Het werk van de zus ters is algemeen bekend en gewaardeerd en een aanbeveling deze collecte te steunen lijkt ons daarom overbodig. Onze plaatsgenoot, de heer B. Lemkes, is benoemd tot docent aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen voor het geven van een drie-jaarlijkschen cursus „Bloemen teelt". In de Ned. HerV. kerk wordt morgen de jaarlijksche duizend-gulden-collecte gehou den ten bate van de Kerkvoogdij. KATWIJK. Het is weer bonnen halen in het Dis tributielokaal Zeeweg 123, voor Reserve, alg. brood, melk, vleesch en tabak of versnape ringen. Aan de beurt zijn: Maandag 23 Sept.: v.m. Aalders t/m Beelen H., n.m. v. Beelen J. t/m de Best B.; Dinsdag 24 Sept.: vm. de Best C. t/m Brummelkamp, n.m. Brussee t/m v. Duyn A.; Woensdag 25 Sept.: v.m. v. Duyn B. t/m v. Duyn M, n.m. v. Duyn N. t/m v. Duyvenvoorde M. Kantoren open van 911.15 en 1.304 uur. Stamkaarten en in legvellen meebrengen. t Zij, die nog niet m de gelegenheid zijn geweest een schoenenbon te halen (4 op de stamkaart), kunnen dit alsnog doen op Dins dag 24 Sept. in het distributiekantoor Zee weg 123, kamer 3 beneden. Ook zij, wier stamkaartnummer op een 3, 6, 9, 1 of 8 ein digt, kunnen dit alsnog doen. Degenen, die nog in het bezit zijn van een ouden schoe- nenbon, kunnen dezen omruileti voor een nieuwen bon. Ditstri'butiestamkaarten mee brengen. KATWIJK a/d .RIJN, Ned. Herv. Kerk: 9\2 en 6 uur, ds W. Oost; Geref. Kerk: 9\2 en 5 uur, dr B. Wie- lenga, em. pred. te Wassenaar. Geref. Kerk (art. 31): 10.45 uur ds G. Hoenekoop van Gouda; 3 uur ds F. de Vries van Den Haag. Onze plaatsgenoot de heer C. Tjebbes is geslaagd voor het examen le stuurman grootte handelsvaart. KATWIJK a. ZEE. Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 uur ds van der Krift; 6 uur ds Jellema; Oude Kerk. 10 uur ds van Ieperen, 6 uur ds Pras; Kapel, 10 uur ds Pras. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds F. Pijlman. Geref. Gem. (Remise straat) 10 en 5 uur, leesdienst. Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, leesdienst. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 5 uur, cand. A. van Venetië van Leiden. In het Jeugdhuis werd een vergadering belegd van den Vrouwen Zendingsbond, o.l.v. de presidente mevr. Bogers-Vink. De voor zitster zette in haar openingswoord het doel van den Zendingsbond uiteen'. Hierna sprak mej. G. Bron, die sedert 1939 op Nieuw Gui nea werkte, over „Het Evangelie in de kam pen op Java". Bij het uitbreken van den oorlog werd zij teruggeroepen en werkte se dert dien in Bandoeng bij het onderwijs. Na de capitulatie van Java kwamen de moeilijk heden. Aanvankelijk leek alles normaal te "^aan, maar al spoedig volgden razzia's en gevangennemingen. Spr. werd geïnterneerd redden van menschenlevens, kleinzoon voor de vernietiging ervan.... Deze kleinzoon is een van de 5 kinderen, 24 kleinkinderen. 22 achterkleinkinderen en 1 bet-achterkleinkind die de negentigjarige zag geboren worden. Ja, hij is bet-overgrootvader! Wel niet de eendge op Scheveningen, maar hij is het dan toch maar. „Ik kan al. die kinderen niet uit elkaar houden", zegt hij. ..Als ze allemaal komen Zondag, is 't buis te klein. We gelooven, dat het dat tóch wel zal zijn. en van dezen interneeringstijd vertelde zij. hoe van lieverlede de druk zwaarder en zwaarder werd, zeer speciaal wat betreft de' Evangelieverkondiging. Clandestien moest het godsdienstonderwijs echter voortgezet worden. Vooral in het laatste kamp Tjideng wa? het al zeer moeilijk. De voorzitster bracht de spreekster dank. waarna een be spreking volgde. De afd. Katwijk van de Ned. Vereeni- ging tot bescherming van dieren, gaf in de Kapel een filmavond. De heer J. W. Barnard, voorzitter, sprak een kort openingswoord. De heer G. Nieuwenhuyzen uit Den Haag sprax hierna enkele woorden, waarin hij de die renbeschermingsgedachte uiteen zette. Spr. deed dit door te wijzen op wat de dieren bescherming niet was, wat ze wel was en of het nu nog noodig was. Hierna werd ver toond de mooie dierenbeschermingsfilm „Een S.O.S. voor het dier", waarbij de heer N. op smaakvolle wijze de filmbeelden al vertellen de volgde. Wij vernamen, dat half October deze film nogmaals» zal worden vertoond, het geen zeer zeker gewaardeerd zal worden In de Tramstraat was een meisje, N. Hoek, aan het leeren fietsen. Zij raakte de macht over haar stuur kwijt en kwam op ongelukkige wijze tegen een ruit van „Casa Cara" aan, die door de kracht van de fiet sende en vallende jongedame brak. KOUDEKERK A.D. RIJN. Ned.- Herv. kerk in en (T.30 u. ds. F. G. Binsbergen. Geref. kerk 10 en 6.30 u. ds. J Wolven. LEIDERDORP. Gedurende de maand Augustus is er op de Rijkspostspaarbank ingelegd 12.008,60 en terugbetaald ƒ23.060,69. SASSENHEIM. Naar aanleiding van het bericht dat dr Dommisse een reis naar Ned.-Indië zou maken, heeft hij ons medegedeeld aanvanke lijk van plan geweest te zijn deze reis te maken, maar thans definitief te hebben be sloten niet te gaan. De bloembollenexport in ons dorp be gint het einde te naderen. Het aantal kisten, dat geëxporteerd is, is nog niet gepubliceerd, maar naar men ons mededeelde is de export naar Amerika uit onze gemeente reeds be langrijk hooger dan voor 1940. Dit wil niet zeggen dat de export over 't algemeen be vredigend is, daar onze belangrijkste af nemer, Engeland, gecontingenteerd is. Morgen dienst huisartsen dr Dommisse Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 uur. ds H Visser. OEGSTGEEST. GEBOREN: Martinus C.. z. van M. van Werkhoven en E. A. van Abswoude; Michael J., z. v. M. v. d. Putten én A. M. v. Zoelen; Jan P., z. van A L. Beukman en C. M. M« van der Burg. ONDERTROUW: A. T. Kraan, m. 27 j. en H. A. Westerbrink, vr. 23 j.; L. van Duijven- bode, m. 22 j. en E. van Leeuwen, vr 21 j.; A. Kromhout, 27 j. en H. v. Egmond, 28 j. GETROUWD: L. Varkevisser en G. Dul; J. J. Gouw en C. Kraaijenga; F. A. Schroder en J. Vos. OVERLEDEN: H. H. Gieske, echtgenoote van J. W.. d*Hane, 40 j. Scherp maar waar VOORSCHOTEN. De verzoeken om uitstel van eerste oefening om studieredenen moeten voortaan gedaan worden op een speciaal daarvoor ter gemeente-secretarie (kamer 13) verkrijgbaar forïnulier. De indiening moet geschieden bij den burgemeester, die voor doorzending aan den Minister zorg draagt. Ned. Herv. Gem. (Dorp): 10.15 u. ds D Venemans, van Noordwijk aan Zee; 5 uur, ds H P. Fortgens. Ned, Herv. Gem. (Rijn dijk): 10 uur ds H. P. Fortgens. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds J. C. Houtzagers. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds C. van der»Jagt. Zondagdienst huisartsen dr C. J. Kerk hof. In de afgeloopen week zijn met twee schepen der K.N.S.M. de eerste transporten van dieren uit Suriname voor de Diergaarde Blijdorp te R'dam aangekomen, terwijl de K.L.M. een zending reptielen uit West-Indië aanvoerde. Massa's veeren, vruchten en' bloemen m (Van een onzer verslaggevers) Veel beter hadden wij thuis kunnen blij ven -thuis, weg, ver weg van al die elegante, modesfeer-ritselende pracht; veel beter had Gróótmoedertje voor ons kunnen gaan, want die had er zich thuis gevoeld, ongetwijfeld Niet veel nieuws, maar wei veel schoons was er te zien op de modeshow, welke in Hotel „Kurhaus" te Scheveningen gehouden werd. Hierboven: wat de herfst brengen zal Er was ingetogenheid daar, waar vroe ger de uitbundigheid der modehuizen schit terde door élegance en pracht. Over 't algemeen: eenvoud. Zonder groote variatie, zonder overdaad, passend in dezen nieuwen tijd. Grootmoedertje up to date Grootmoedertje in spireerde de nieuwé mode: vreemde com binatie,; overigens. De oude tijd, tro nend in zijn vollen luister, hier en daar opgewerkt, opgevuld en opgesierd door de meest ultra-moderne mode-uitingen: knal harde kleuren in onmogelijke combi naties, grasgroen en felpaars; wijnrood en pauwblauw. Rokken, bestaande uit twee drie la gen, die geluk kig niet overdre ven kort meer zijn; veel draperie, veel zilvervos en veel marters. Metaalgarneering hier en daar. Stem mig, slankmakend over de heele linie; breedgeschouderd bovendien. Groote, platte hoe- len met massa's veeren, vruchten en oloemen: alles uit net gezicht. Sommige kleine hoedjes ook, met bontbedekking over de ooren. Ingewerkte mantel- Japonnetjes: hoed, shawl en parapluie één garnituur vor mend. Wars van alle symmetrie, wars van alle corpulentie. LISSE. Op Maandag en Donderdag a.s. 14— 16 u. en Vrijdag a.s. van 911.30 u. kunnen aanvraagformulieren vaste brandstoffen voor kamerhuurders worden afgehaald. De Kath. Volkspartij hield een vergade ring onder leiding van den voorzitter, den heer J. A. W. Floor. Men besloot de hearen mr. E. J. M. H. Bolsius,- H. J. van Mil en A. J Mesman candidaat te stellen voor het be stuur van de Kamercentrale te Leiden en geen candidaat te stellen voor de afvaardi ging naar den Partijraad. Tot afgevaardig den naar de Kamercentrale werden benoemd de heeren C. W. Barnhoorn en J. A. W. Floor (pl.v. de heeren Jac. v. Dijk en L. van Rooijen). Voor het bestuur v. d. R.K. Staten- kring Leiden werden candidaat gesteld de heeren J. Kortekaas, H. J. v. Mil en P. Oos- terveer. Besloten werd de bestuursverkie zing aan te houden tot December en dan zes bestuursleden te nemen voor het dorp en drie voor Den Engel. Ned. Herv. kerk 10 u. ds. J. Hadders; 5 u. ds. mr. G. A. Alma. Geref. kerk 10 en 4 u. ds. A. Pos, docent aan de Opleidingsschool te Djocjakarta (met verlof in Holland). Chr. Geref. kerk 10 en 4 u. ds. A. Pon- stein. Geref. gem. 10 en 4 u. ds. A. Verhagen. Oud Geref. gem. 9.30 en 3 u. Leesdienst. Geref. kerk (art. 31) 9.30 en 4.30 u. ds. J. J. Verleur. Wij vernemen, dat Woensdag a.s. een bloempjesdag wordt gehouden ten bate van het sanatorium „Sonnevanck" té Harderwijk. De heer en mevr. G. Duin e veld, Heere- weg 278, mochten onder veel belangstelling hun gouden huwelijksfeest vieren. Het echt paar, hoewel reeds op hoogen leeftijd, ge niet nog een goede gezondheid. Donderdag jl. vierde mej. B. Kooyman haar 25-jarig jubileum als werkster bij „Ons Belang". Haar trouwe arbeid werd dien dag DR KOETS TERUG UIT MIDDEN-JAVA. De Nederlandsche delegatie is gistermor gen uit Midden-Java te Batavia terugge keerd. Dr Koets bevestigde, dat een kort „beleefdheidsbezoek" aan Soekarno en Moh Hatta was gebracht. De op 1=7 Aug. te A'dam gehouden straat collecte van het Ned. Roode Kruis neeft ruirn f 70.000 opgebracht. Gistermorgen is onder presidium van prof. ir D. Dresden in „Krasnapolsky" te A'dam het 8ste nationale veiligheidscongres begon nen, Dezer dagen werd op den Krabbeweg te Dordrecht een bekende motorrenner uit Heemstede, met als duo-rijdster zijn 13-jarig dochtertje, na een spannende achtervolging, door de politie gearresteerd. De poging om 70 kilo Belgische shag te smokkelen, mislukte daardoor.... DAMCLUB RIJNSBURG. De „Damclub Rijnsburg" hield haar ope ningsavond. Nadat de voorz., de heer Krom hout eenige woorden had gespx-oken. speelde de heer W. Huisman uit Leiden een blicid- partij, welke na 2 uur spelen in remise ein digde. Hierna speelde de heer Huisman een simultaan-séance tegen 22 leden van de „Damclub Rijnsburg". Huisman wist 14 par tijen te winnen, 7 remise te maken, terwijl hij er 1 verloor. Aan het slot van den avond heeft de voor zitter den heer Huisman gedankt voor zijn bereidwilligheid. De heer Ad. Kuiper, leeraai aan de Chr. Kweekschool te Utrecht en hoofd bestuurslid van den Ned. Bond van J.-V. op G. G„ schrijft in het orgaan van dezen bond het vo-lgende 40.000 Vaderlandslooze schobbers kunnen voorwaardelijk vrijgelaten worden. Na vier, vijf jaar verraad, Mussert-aanbidding en Hit- lerdienst, gebral over Germaansche cultuur en Germaansche levensruimte, «uitlevering ln slavernij van honderdduizenden, weg drijving van tienduizenden naar gas- en martelkamers, opjagen tot spitten, wacht, loopen, bunkerbouw, enz., enz., na vier, vijf jaar van zulk ongehoord verraad, waaraan heel de N.S.B. schuldig is, kunnen burge meesters, wethouders, wachtmannen, N.S. K.K.-ers. SD.-helpers, collaborateurs naar huis terugkeeren. Slijmerige barmhartigheid en verbogen recht hebben dit alles bewerkt. Is dit nu Christelijk of „christelijk", vragen wij aan de roode propaganda-sprekers uit de verkiezingsdagen Als Radio-Oranje dit eens had voorzegd in 1943! Dan beleefden wij hier een Konings drama als in België en dan was de toenma lige minister-president vóór Blokzijl gefusil leerd. Als een recbtsche coalitie-regeering van A.R., C.H. en R.K. dit monsterplan eens had uitgedacht? Dan spoten alle roode kranten vuur, dan werd door alle roode en rose rechtsredders tot algemeene stakingen opge roepen. Dan werd geschreeuwd om super- tribunalen. Dit mag nü niet. Wij moeten ontroerd bui gen voor deze aparte manifestatie van waar heid. gerechtigheid en naastenliefde, voor deze teedere vrucht van het romantische hu welijk van christendom en humanisme. Li eb Vaterland, kannst ruhig sein! Waarom wij deze zaken zóó zeggen? Om dat wij wilden aantoonen, dat elke revolutie, ook elke tamme revolutie en de rood- roomsche is er zoo één het omgekeerde biedt, van wat ze belooft. Omdat ze regeer kracht en regeerverantwoordelïjkheid mist. Bij zulke heeren hebben Soekarno die trouw aan den Japanschen keizer heeft ge zworen en die zijn troepen nóg door Ja- pansche instructeurs laat opleiden plus N.S.B.-ers die trouw aan Mussert en Hit- Ier gezworen hebben het lang niet kwaad. Maar een regeeringsambtenaar, die een dui delijk woord over Soekarno zegt, wordt ge schorst; wie een vinger uitsteekt naar een N.S.B.-er, die de S.D. geholpen heeft, loopt kans, de gevangenis in te draaien. Het wordt hoog tijd, dat er weer een herdruk komt van Groens „Ongeloof en Revolutie". En dat we dit boek gaan spéllen! Zouden de meeloopers met de rood-room- sche coalitie 'nu nog niet zien, hoe weerzin wekkend de regeering van de revolutie is? W.S.M. moet 't veld ruimen voor de H.T.M. Voor zoover het den dienst Den Haag— Loosduinen betreft. Met Ingang van a.s Maandag zal de H.T.M. den dienst Thorbeckelaan-Groote Markt openen (lijn D.) De eerste bus zal om 6.30 uur van de Groote Markt vertrekken en de laatste om 23.40 u_ van de Thorbeckelaan. Een week later, 1 Oct., wordt de dienst uitgebreid, tot Loosduinen (lijn P.) en wel van 6.309 u v m met een kwartierdienst, van 915.30 met een twintig minuten dienst, van 15.3018.30 u. kwartierdienst en na 18.30 (tot 23.30 u.) weer met een twintig minuten- dienst. Tot 1 Oct wordt lijn D. versterkt Naar wij van de zijde der W.S.M. verna men, zal deze mij. den dienst Den Haag Loosduinen per 1 Oct. a.s. staken. De W.S.M. wees er ons op, dat dank zij een artikel, dat door de Duitschers in de wettelijke be paling werd ingelascht en dat nog steeds van kracht is de H.T.M. thans reeds een busdienst op Loosduinen kan gaan explod- teeren. In een beroepschrift stelt de W.S.M. vast, dat de nieuwe regeling allerminst economisch is. Immers bezetten de Loosduinsche reizigers onder normale omstandigheden ook een deel der bussen voor het Westland bestemd en dragen hierdoor bij in de exploitatiekosten, terwijl op deze wijze ook in een betere frequentie op Loosduinen kan worden gere den. Indien de W3.M. in die toekomst geen passagiers meer mag vervoeren naar Loos duinen, worden de exploitatiekosten aanzien lijk hooger, waardoor de vervoersmogelijk heden voor de Westlandsche dorpen ernstig in gevaar komen. De W.S.M. had het plan om 13 Oct. met vijf nieuwe bussen te gaan rijden «n de vracht auto's die nu gebruikt worden uit den dienst te nemen. Bovendien stond een belangrijk© verbetering in de dienstregelig op het pro gramma. Al deze plannen worden door de nieuwe situatie wel léelijk gedwarsboomd. REISKOSTEN VAN NAAR INDIE TERUG- KEERENDE PERSONEN Uit Batavia wordt gemeld, dat de reiskos ten van naar Indië terugkeerende, geëvacu eerde gezinsleden van ambtenaren door het Gouvernement zullen worden gedragen, in dien het in Indië achtergebleven gezinshoofd van evacuatie afziet, of minstens één jaar na .den terugkeer van zijn gezin met verlof gaat. In alle andere gevallen dient de ambtenaar de reiskosten van zijn gezin te betalen, ook die voor een reeds gedane reis. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd: tot ambtenaar bij het kantonge recht te Den Haag, mr J. A. Hoek te Leeu warden, tot adv.-fisc. bij het Bijz. Gerechts hof te A'dam mr J. Schoonenberg te Utreéht en mr S. J. Timmenga te A'dam en tot kan tonrechter te Haarlem mr F. J. Gerritsen, aldaar. De bul voor het eere-doctoraat van d© Universiteit van Gent voor prof. Schermer- horn zal, i.v.m. de afwezigheid van den hoogleeraar, op 14 Oct. worden uitgereikt aan den Ned. ambassadeur in België, in tegenwoordigheid van mevr. Schermerhom en haar zoon. HOEVEEL KOLEN NEDERLAND UIT AMERIKA KRIJGT. Nederland kreeg voor October uit Ameri ka 212.500 ton steenkolen toegewezen. beloond met een keurig geschenk van het personeel, met een hartelijke speech aange boden door den heer A. v. Aalst, chef van de winkels. Des avonds werd haar namens het bestuur eveneens een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. De exportprijs van Canadeesche tarw.e is tot 2.07 dollar per bushel verhoogd. De dochter van Winston Churchill, Sarah Churchill, zal spelen in de film „Prix de Rome" als echtgenoote van een Cana- deesch tooneelspelwr Douglas Montgomery.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8