Nogmaals: Onze sigaretten-politiek deugt niet Vlucht met Constellation boven Neder'and KERKGAAN Mohammed Hatta: N et de galg, maar de„Koets" Ook Nijmegen ontstak het bevrijdingsvuur NIEUWE LEID SC HE COURANT 3 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1948 Nog meer geld het land uit voor zwarte rookertjes (Van een onzer verslaggevers) Het is, zonder meer, een prettig karwei zich met zwarte cigaretten bezig te houden. Of U er nu in handelt, of er naar speurt, het levert altijd wat op. Er is geen product, waarbij zóózeer handels politieke omstandigheden den zwarten stro.om stimuleeren als bij de Lucky Strike's, de Ca mels en andere heerlijkheden der zwarte ma gazijnen. Op onzen speurtocht langs ambtelijke bu reaux, havenkaden, cargadoorskantoren, zwarte handelaars verblijven zijn op verschillende soorten van „importeurs" gestuit. We hebben hofmeesters en leden van den état-major onzer groote zeestoomers ontdekt, die aan iedere reis, die zij maken een flinke schuif verdienen. Maar ook Chineezen met kleine bootjes langs de rompen der schepen schuivend, pakken overnemend van andere Chineezen. een onontwarbare kluwen van zwart en geel, die het vuile werk van afhalen en opslaan doen. v Er zijn, onder de opvarenden van onze koop vaardijvloot, wien men dezen handel niet eens zoo kwalijk kan nemen. Ieder mag, per reis 2000 sigaretten invoeren. Natuurlijk doen zij dat. Zij betalen er accijnzen op ook. Welke aantallen met dezen invoer gemoeid zijn, schre ven we in ons artikel van vorige week Zater dag. De bedragen spreken een nog duidelijker taal. In de eerste 5 maanden van 1939 voerden wij, volgens de cijfers van „In-, Uit- en Door voer" van het Centraal bureau voor de Statis tiek 217.000.000 cigaretten in, voor den prijs van f542.000. Dit jaar kwaren er, controleerbaar, 90.000.000 ons land binnen, waarvoor f 645.000 betaald is De Nederlandsche rooker dat blijkt hier uit prefereert nu eenmaal het product van vreemden bodem. De aankondiging der nieuwe van Zuid-Amerikaansche tabak gemaakte siga ret heeft al tot gevolg gehad, dat op de zwarte markt de cigaretten nog weer duurder werden Dit bewijst, dat een ruimer beschikbaarstel ling van rookmateriaal op zichzelf nog geen vernietigende gevolgen voor de zwarte markt heeft. Het gaat niet om hoevéélheid, maar bovenal om kwaliteit. En we zijn nu eenmaal verwende kinderen in Nederland. Het ziet er, met de streeling van den smaakt voor de toekomst slecht uit. Wij vernemen n.l. uit de allerbste bron, dat het Rijksbureau voor Tabak in een, dezer dagen met sigarettenfabrikanten gehouden bij eenkomst, tot overeenstemming gekomen is over de productie voor het volgend jaar Zij zal meer dan 125 pet van de productie van 1939 bedragen. Men is tot dit percentage ge komen, door de productie van 1939 op 100 pet te stellen, 15 pet te nemen voor toegenomen consumptie en voor het importquotum 12 pet te rekenen. In totaal 127 pet. Er worden in hoofdzaak sigarettten gemaakt Van donkere Zuid-Amerikaansche tabak. Deze tabak is in tabakskringen niet populair. De sigarenindustrie wil haar niet verwerken en de kervers hebben er evenmin van terug. Maar de officieele inkoopers hebben deze „Brasil" nu eenmaal aangekooht en dus wordt ze in sigaretten verwerkt. Het ziet er naar uit, of de nieuwe cigaret, alle verleidelijker, mislei dende Engelsche opschriften op de doosjes ten spijt, een herrezen Rhodesia" zal worden! De prijs van dit nieuwe product zal 48 cent "bedragen. In Nederland doet zich evenwel het merkwaardige feit voor, dat het goedkoope product niet gekocht wordt. Dat is zoo met de sigaren, het zal met de sigaretten niet anders gaan. Men zal dus tóch zwart koopen. In Amerika, Engeland en Egypte tegen den geldenden prijs gekochte cigaretten kunnen hier tegen redelijken prijs verkocht worden. Amerikaansche van 84 cent af. Voor Engelscne- en Egyptische cigaretten varieert de prijs tus- schen fl.20 en fl.68 ongeveer. Deze cigaretten komen nu tóch in Neder land, maar men betaalt er dan f 6 zwart voor. Is het wonder, dat wij tot geen andere con clusie kunnen komei^, dan dat de officieele handelspolitiek de zwarte markt onvoldoende bestrijdt? Men dwingt de Nederlandsche ciga- rettenindustrie een minderwaardig product te maken, dat niet tegen den zwarten „import" concurreeren kan. We vragen ons af: waar is de krachtige hand, die hier ingrijpt, die de cigarettenfabrieken deviezen geeft om zelf een goed fabrikaat te leveren en den importeur kans geeft om voor 84 cent den rooker geen zwarte „Brasil-ciga- retten", maar goede import cigaretten te leveren. GEEN STANDBEELD, MAAR CORSETTEN. Van de ruim 3 millioen Ned. vrouwen boven de 18 lentes hebban er 500.000 een doktersattest voor een corset. Zij meenen, dat de mannen op de Regeeringsbureaux niet voldoende de Tioodzakelijkheid tot het importeeren inzien van deze, voor de gezondheid der vrouw, onontbeerlijke kleedingstukken. In een open brief, die bij V. en D. ter inzage ligt, teekenen zij protest aan. Na de bevrijding, zeggen zij, bestond het plan, een standbeeld op te richten voor de Ned. huisvrouw. Daar hebben wij niet om gevraagd, maar wij smeeken om corsetten. Wij merken nog op dat op de onlangs gehouden persconferentie over de textiel- voorziening gezegd is, dat de cor sett en- leverancier voor dit oogenblik, Amerika, niet genegen was, in ruil voor de Neder landsche bloembollen corsetten te geven. In New York redeneert men: bloembol len zijn luxe en corsetten practisch, Daarom willen de Amerikanen wel een ander luxe artikel tegenover de bloem bollen stellen, nl. ping-pongballetjes! Of de dames daarmee gered zijn valt te betwijfelen. Snelste vogel uit de volière van de K. L. M. (Van een onzer verslaggevers) Als men voor den snelsten vogel staat van de luchtvloot der K.L.M., de 4-motorige „Lockheed-Constellation", dan ziet men op pervlakkig niet veel verschil met de D.C.-4. Zoo strompelen wij voort. (Van onzen Indië-redacteur) Dat is het dus, waar Wij één jaar op heb ben gewacht Mohammed Hatta en Soekarno: zij kregen beiden bezoek van de Nederlandsche missie- Koets; de eerste te Djogmkarta, de laatste te Malang. Dus tóch besprekingen met een stel letje collaborateurs met brute, brallen de kerels, die gedurende de bezetting niet Wisten op welke Wijze zij het best den Ja panner stroop om den mond konden smeren. Dat de Japansche keizer dit „streven" hooglijk Waardeerde, bleek uit het feit, dat Soekarno en Hatta in 1943 een uitnoodiging ontvingen naar Tokio te gaan, alwaar hun een hooge Japansche onderscheiding werd Uitgereikt. Die tijd is reeds lang voorbij: Soekarno ls Inmiddels president geworden van de „repu bliek"; Hatta vice-president. Maar de Nederlandsche Regeering weet hiets "beters dan met hen een genoeglijk praatje te gaan maken Misschien is het aardig, in dit ver band, een gezegde van den Inheem- schen „vrijheids held" Hatta, aan te halen, gebezigd op Java in1928! „Dat de Neder landsche Regeering ten einde loopt, staat voor mij vast. fiet is slechts een kwes tie van tijd en niet van ja of neen"... Doch kom, laat ons beginnen bij het begin: Mohammed Hatta werd in 1902 te Fort de Koek (op Suma tra) geboren, en toonde spoedig zijn ingekankerden haat tegen alles wat blank was en blank deed Reeds op 15-jarigen leeftijd richtte hij den „Jong Sumatranen Bond" op, en deed aldus den eersten stap op het glibberige pad, dat hij later zou bewandelen. Vreemd was wel. dat Hatta in dien tijd slechts één wensch hadzoo spoedig mogelijk naar Nederland te gaan. Die kans kwam ook onmiddellijk nadat hij de H.B.S. doorloopen had, ver- Booze tongen beweren wel eens, dat Soekarno den naam „mot-met- trok hij naar ons Hatta" veel mooier vindt dan Mohammed Hatta.Hoe het ook zij: land en ging stu- hier ziet men „Z.Exc. den vice-president der republiek Indonesia", deeren aan de Rot- tezamen met zijn echgtenoote in z'n werkkamer te Djogjakarta. Met deze „Constellation" van de K.L.M. bekeek uw verslaggever ons land vanüit de lucht en hij verrtelt er in bijgaand artikel over. Bij nadere beschouwing wordt men echter getroffen door den nog soepeler bouw en de fraaie stroomlijnen. In de lucht merkt men uiteraard weinig van de grootere snelheid, die voor de Lock- heeds circa 468 km kruissnelheid is met een maximum van 540 km. Toen wij echter giste ren bij een proefvlucht boven Nederland op geringe hoogte boven verschillende steden scheerden, was de enorme snelheid heel goed te constateer en. In 3 minuten waren we van Rotterdam naar Den Haag gevlogen en van Den Haag naar Schiphol in nauwelijks. 8 minuten. De passagiers hebben het zeer comfortabel. Voor 44 personen zijn er de ge makkelijkste fauteuils ter beschikking, er kan een lounge-bar worden ingericht, er zijn ruime toiletgelegenheden enz. Het zijn dan ook kostbare vogels, deze Constellations, die ieder.... 700.000 dollar kosten of 2.2 millioen, voor de vier heeft de K.L.M. of liever het Rijk dus 2.800.000 dol lar neergeteld. Voor het volgende jaar, ver télde de heer Plesman, loopen er nog 20 mil lioen dollar aan bestellingen voor nieuwe machines. Wil de K.L.M. haar eerste plaats onder de Europeesche lijnen blijven innemen dan moet zij technisch ook aan de spits staan. De Constellations, waarvan er in totaal 14 zullen worden aangeschaft, zullen op de luchtlijn AmsterdamNew York worden in gezet, de D.C.-4's komen op de lijn naar Rio en Buenos Aires. terdamsche Handelshoogeschool, alwaar hij doctoraal examen aflegde. Zijn lidmaatschap van de „Perhimpoenan Indonesia" was niet vreemd aan zijn bedoe lingen t.o.v. de Nederlanders in 't alge meen, en van de Nederl. Regeering in 't bij zonder. Het was dan ook een kolfje naar zijn hand, toen hij in 1925 kon deelnemen aan het „International Democratie Con gress" te Parijs en in 1927 te Brussel tijdens de bijeenkomst van de „Liga tegen kolo niale onderdrukking", zijn gal kon uitspu wen tegen de „blanke onderdrukkers van zijn vredelievend vaderland". -In Sept. van dat jaar werd Hatta einde lijk gearresteerd, doch kort daarop weer vrijgelaten. Na zijn terugkeer in Ned.-Ihdië trad hij al spoedig toe tot de beruchte „Partai Na- siónal Indonesia" (die onlangs door dr Van Mook in Z.-Celebes verboden werd), in welke organisatie Soetan Sjahrir een hoofd rol speelde. In Februari 1934 achtte de Politieke In lichtingendienst te Batavia tenslotte den tijd gekomen, Hatta en Sjahrir wegens hun on- (Vervolg zie kol. 3 onderaan) „Ik verblijd mij in degenen, die tot mij zeggen: wij zullen in het huis des Heeren gaan". Psalm 122 vs 1. Letterlijk staat er: „over degenen., die tot mij zeggen". De bedoeling is duidelijk: ,4k ben biy omdat men tot mij zegt". Dit woord trilt van geweldige vreugde. In heilige verrukking zegt hier een mensch: daar zijn er die mij toeroepen: wij gaan naar den tempel! En met een glimlach leg gen ze dé hand op mijn schouder en jubelen mij toe: „kom, ga mee". Ik ga mee en ik zing mee: „Jeruzalem, dat ik bemin, Wij treden uwe poorten in." Welk een geestdrift Morgen is het Zondag. De dag des Heeren. De dag der overwinning van Jezus Christus. Morgen zingen we: „Wees gegroet, gij eersteling der dagen. Mofgen der verrijzenis Morgen hebben wij het voorrecht te mo gen rusten, voor wij weer gaan tot den in spannen den arbeid der week. Morgen is het de dag die niet alleen tot ons komt met een voorrecht, maar ook met een taak: „met de gemeente naarstig te ko men, om Gods woord te hoor en, Zijn naam aan te roepen en den armen Christelijke handreiking te doen." Kan het heerlijker? - Maar nu rijst er een ernstige vraag. Is er werkelijk in ons iets van de geest drift die dezen dichter bezielde? Kunnen wij komen in de stemming van zijn lied, onder de bekoring die dit lied voor anderen had? Of is ons kerkgaan sleur geworden? Vaak hoort men zeggen: kerkgaan mag geen gewoonte worden. Dat is niet juist". Kerkgaan moet behooren tot de goede ge woonten, die ons leven stijl geven. Jezus ging naar Zijn gewoonte op den dag des Sab- bats in de synagoge. Nooit echter mag kerk gaan een doode vorm worden. Boutens zong eens van: „doode schijnen, die het leven weren." Zeg nu eens eerlijk: zoudt ge het heel erg vinden, zou er iets in uw leven veranderen, als er drie. vier weken geen kerkdienst was? Er zijn menschen, die in de kleinste din gen nauwgezet en accuraat zijn, maar bui tengewoon slordig in hun kerkgang. Waar komt dat gebrek aan verlangen van daan? Toch niet uit uw afleven van God? Langzaam maar zeker? Maar als dat er is, het verlangen, het dor sten naar God, zooals een hert schreeuwt naar de wafcerstroomendan zeggen we Za terdags al: morgen Zondag! En dan slapen we 's morgens niet uit, maar zijn we wak ker van vreugde: Zondag vandaag! We trek ken ons beste pakje aan. We nemen ons kerkboekje in de hand. We letten op hen die ons vooruit gaan: die gaan ook naar de kerk! We treden den drempel van Gods huis over, vol eerbied. God is tegenwoordig. God is in ons midden. Wij willen samen luisteren naar wat Hij ons te zeggen heeft. Is er iets Heerlijker dan zulk een kerk gang, zulk een Zondag? Dr M. M. den Hertog.' 's-Gravenhage. Vader van acht kinderen in brand gevlogen Te Nijmegen vloog gisteren een groote vrachtauto in brand. Terwijl de chauffeur Teunissen, vader van acht kinderen, het vuur wilde blusschen, vatten zijn kleeren, waaop benzine was gevallen, vlam. Als een levende fakkel liep hij over den Oranje- sirigel, waar omstanders hem wisten op te vangen en !m een deken te wikkelen. Niet temin was zijn lichaam zoo met brandwon den overdekk dat voor zijn leven wordt gevreesd. Jf ZWARE STORM IN ENGELAND. Noord-Engeland v/erd gisteren door een zwaren storm en hevigen regenval geteisterd. Steden werden geïsoieerd, treinen tot stil stand gebracht, fabrieken en scholen geslo ten. Velen zijn door de overstroomingen in hun huizen opgesloten. Jan van Hoof, redder van de Waalbrug, geëerd Nijmegen heeft gisteren zijn bevrijding en de verovering van de Waalbrug her dacht. 's Morgens werden op het Ameri kaansche kerkhof aan den Molenbroek, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. de Amerikaansche ambassadeur en de Brit- sche consul-generaal, kransen gelegd, o.a. namens H.M. de Koningin en namens den chef generalen staf mx J. H. Kruis. Een pelo ton van het Nederlandsche leger loste een eere-salvo. Ook werden bloemen gelegd op de Engelsche kerkhoven en te Groesbeek op het Canadeesche kerkhof. Door 50 Nijmeegsche estafette-loopers werd het bevrijdingsvuur, dat uïit Bayeux afkomstig is, van Eindhoven gehaald en door den burgemeester bij de Waalbrug ontstoken. Even later werd het vuur door (Vervolg van kolom 2) dergrondsche activiteit t.o.v. de Nederland sche Regeering, te arresteeren en te'inter neeren op Boven Digoel (Nieuw Guinea). Eerst in 1942 zien wij Hatta wêer op duiken. De Japanner heeft inmiddels zijn gore laars in Nederlandsch-Indië neergezet En Hatta acht de kans schoon. Samen met zijn vriendjes Soekarno en Radjiman brullen zij van de daken af, dat Japan vrede en recht zal brengen in het land; bukken en kruipen zij voor, glimlachen zij tegen den gehaten gelen vijand. Verkondigen zij aan ieder, die het hooren wil, dat Amerika en Engeland vermorzeld moeten worden, dat de Nederlanders als beesten vermoord dienen te worden. Maar de missie-Koets brengt een bezoek aan Hatta en Soekarno. Is dit nu de winst van één jaar na-oor- logsch beleid?.... Betuwsche estafette-loopers uit Nijmegen gehaald en naar Eist gebracht. Met een militair schouwspel, voorstellende de ontmoeting der Britten en Amerikanen op de Waalbrug, werd de verovering van de Waalbrug en de bevrijding van Nijmegen gesymboliseerd. Militairen en vereenigingen defileerden daarna langs het bevrijdingsvuur. Op het katholieke kerkhof werd door een grooten stoet van Nijmeegsche jongeren een stille hulde gebracht aaq Jan van Hoof, den ille galen strijder, die zijn leven gaf voor het behoud van de brug. In de feestelijk verlachte binnenstad had des avonds een herdenkingszanguitvoering plaats. Postspaarbank voor eenige duizenden opgelicht Meisje van 16 jaar en twee vriendjes gearresteerd. De Utrechtsche politie heeft drie jongelui gepakt, die aardig op weg waren om de Rijkspostspaarbank voor groote bedragen op te lichten. Sinds eenigén tijd heeft deze in stelling ten gerieve van haar inleggers het mogelijk gemaakt op een boekje aan alle filialen een bedrag van ten hoogste 500 gld. op te nemen. Een 16-jarig Amsterdamsch meisje en twee jongens van den zelfden leef tijd vervoegden zich met een gekocht valsch persoonsbewijs aan een kantoor van de bank, openden een rekening, stortten een bedrag van vijf gulden, gingen naar een an der filiaal, na de vijf gulden in vijfhonderd en den inlegdatum veranderd te hebben en namen daar het geld op dat zij met hun drieën „verteerden". Dit trucje gelukte o.a. in Schiedam en Rotterdam, waar zij alleen al een bedrag van 3000 gld. toucheerden, verde Leiden en Zaandam. In Utrecht li< pen zij in de val.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5