President Truman verzocht WaMaceheen tegaan Plesrcian over personeelsopleiding bij de KLM Ons wintergroente-o/erschor naar Du isch and H ss-e-Koets is voi lof o*e* de „tepubhek" NIEUWE LEID SC HE COURANT 2 ZATERDAG 31 SEPTEMBER 194S En het afscheid was zeer collegiaal President Truman maakte gisterenavond een einde aan de onzekerheid, die er, sinds en kele dagen omtrent de Amerikaansche buiten- landsche politiek heerschte door Henry Wal lace zijn minister van Handel te verzoeken af' te treden. Met een zeer kort briefje reageerde de ontslagen mi nister op Tru man's verzoek. Hij schreef: Beste Harry. Op jouw verzoek neem ik ontslag. Ik zal voor den vrede blijven vechten. Ik ben er zeker van dat je dat goedkeurt en dat je mij bij die groote onder neming zult steu nen. Henry" President Tru man zeide in de „BESTE HENRY" persconferentie, waarin hij het ontslag wereldkundig maakte, dat zijn vertrou wen in Byrnes ongeschokt was en dat de bui- tenlandsche politiek, zooals- zij tot dusverre ge volgd wordt, ongewijzigd blijft. Harold Young, die tot dusver adviseur aan het departement was, volgt Wallace aan Han del op. Gisterenavond hield Wallace een radiorede, waarin hij zeide, dat het mislukken of slagen der Amerikaansche buitenlandsche politiek het verschil beteekent tusschen leven of dood van onze kinderen en kleinkinderen. Hij is tegen alle soorten imperialisme en agressie van wel ken oorsprong zij ook zijn. Nadat hij had ver klaard, het wannen van den vrede belangrijker te vinden, dan het bekleeden van een hooge functie, besloot Wallace: „Ik ben van meening, dat onze huidige poli tiek de fundamenteele realiteiten, die tot de twee wereldoorlogen voerden en nu tot een derden dit keer den atomischen oorlog aanlei ding dreigt te geven, niet erkent". Bok te Vlaardingen wacht op beter weer Minister J. J. A. Schagen van Leeuwen inspecteerde gisteren te Vlaardmgen de bei de marine-sleepbooten „Beatrix" en „Mar griet", die met een sleepboot van de B.P.M. een 200-tons bok der marine naar Curagao zullen brengen waar een 4000-tons dok van de B.P.M. 'wordt geplaatst. Bit transport gaat via het Panamakanaal en zal 5 tot 9 maanden duren. Thans wordt gewacht op beter weer. HAMID II NAAR INDIE TERUG. De sultan van Pontianak, Hamid II, zal a.s. Dinsdag per Skymaster naar Ned.-Indië terugkeer en. Het Oosterstation te Haifa is gisteren door eeif ontploffing vernield. „BESTE HARRY In 1946: 4500, in 1947: 8000 employé's (Van een onzer verslaggevers). „Toen ik een jongetje van 4 jaar was, wilde ik al officier wordenen ik ben het ook geworden", zoo vertelde de president directeur der K.L.M. de heer A. Plesman, op de hem eigen kernachtige wijze, op een persconferentie, waar hij een inleiding hield j over het personeelsvraagstuk bij de K.L.M. j „Ik wilde hiermee maar zeggen, dat het er dikwijls al bij kinderen vroeg inzit, wel- Iken weg zij later in het leven uit willen", zoo vervolgde hij, om dan verder uiteen te j zetten, dat men zich bij de opleiding moet I richten naar den aanleg der employé's. T)e Wordt uitbetaald in Eng. ponden Ofschoon 12 September jJ. de export van onze doorgedraaide groente naar de Britsche bezettingszone van Duitschland hervat werd, kan niet van een normalen uitvoer gespro ken worden, vanwege het onzekere karakter en de geringe vergoeding. Gunstiger is ech ter het onlangs met de Eng. regeering afge sloten accoord inzake den export van hon derd millioen kilo kool, peen, kroten en knollen, die op kostprijsbasis van verleden jaar dus tegen een redelijken prijs ten behoeve van de burgerbevolking van het Rijnland en Westfalen door de Britsche be zetting sautoriteiten zullen worden afgeno men. Ofschoon onze productie van winter groenten nog niet bekend is, mag worden verwacht, dat deze honderd millioen kg niét veel van het werkelijke surplus zullen ver schillen en derhalve ons heele overschot de grens over zal gaan. Dit moet geschieden tusschen Sept. 1946 en eind April 1947. De betaling heeft plaats in ponden sterling. Deze honderd millioen kilo vormen ongeveer 2/3 van onzen voor-oorlogschen groenten-export naar Duitschland. Wat onze leveranties aan de Britsche en Amerik. bezettingstroepen betreft, wordt verwacht, dat deze leveranties dezen winter gewoon door zullen gaan. 'T VERTREK VAN Prof. Mr J. A. VAN HAMEL NAAR PARIJS Gelijk we reeds in een deel onzer editie van gisteren konden melden, is prof. mr J. A. van Hamel, president van het A'damsche Bijz. Gerechtshof, toegevoegd aan de Ned. delegatie ter Vredesconferentie te Parijs. Nader kunnen we meedeelen, dat hij zitting zal nemen in de a politieke commissie. Zijn toevoeging houdt Voorts verband met de af wezigheid gedurende eenigen tijd van de heeren Kupers en Kortenhorst De Deensche regeering heeft de onafhanke lijkheid van Faröer onwettig verklaard. snelle uitbreiding der K1.M. stelt de direc tie voor moeilijke problemen inzake het personeel. De opleiding voor personeelschef, een der belangrijkste functies bij de K.L.M., heeft dan ook haar bijzondere^ zorg. Dat is de man, die moet beoordeelen, waar een candidaat het best op zijn plaats is. In 1945 had de K.L.M. 1200 man in dienst, in 1946: 4500 en in 1Ö47 zal dit tot 8000 uitgegroeid zijn. De vliegeropleiding geschiedt te Gilze' Rijen, die der boordwerktuigkundigen op Schiphol. Op 1 Nov. a.s. zal op het landgoed Deinselburg te Zeist, door de gemeente 2?eist ter beschikking gesteld, de stewardessen opleiding een aanvang nemen. Voorts heeft de K.L.M. de landgoederen „Vreugd en Rust" en „Wiltzangk" te Wassenaar gehuurd om hier van 1 Januari af de opleiding te beginnen van het passage- en stationsperso- neel. Hierbij hoopt men er 300 per jaar af te leveren In Soesterberg heeft men tot hedo verschillende cursussen gegeven, maar hier moet men vandaan. Met deze opleiding is 4 ton per jaar ge moeid, doch de opleiding in de lucht voor de, boordtechnici, w.o. de vliegers, kost IV2 millioen. Dit komt doordat het vliegen met zware machines als de Sky masters en Constellations zoo duur is. Ieder vlieguur kost de K.L.M. 1500 en als men weet, dat voor deze opleiding 12 vlieguren noodig zijn om het personeel vertrouwd te maken met bijv. de Constellations, dan ziet men dat al leen dit 18.000 vergt. Een uur vliegen met een Lockheed-Constellation vraagt.1100 liter benzine. De arbeidsmarkt is momenteel zeer krap, doch de heer Plesman hoopte, dat door de geleidelijke uitschakeling der'Rijks- bureaux hierdoor personeel vrij zal komen De salarieering geschiedt volgens bepaalde lijnen, in een 6-tal klassen, waarvan 4 klas sen de algemeene regelingen volgen en de 2 andere meer volgens individueelè beoor deeling kunnen geschieden. Défilé der tekorten (Vervolg van Pag. 1) Reeds herhaaldelijk hebben wij gewezen op de inflatoire werking van de ongedekte Staatsuitgaven en het is interessant op de toelichting der jongste "Staatsbegrooting den Minister hierover te hooren. Erkend wordt, dat het inflatoire effect der huidige Rijks- begrooting als schadelijk voor de maatschap pelijke ontwikkeling moet worden be schouwd. De Minister komt na een becij fering, welke, na opgemerkt wordt, slechts met groote voorzichtigheid gewaardeerd mag worden, tot de conclusie, dat van het te groote tekort een bedrag van f 1187 mil lioen een inflatoire werking bezit. Wij wil len hier niet nader op de motiveering van dit bedrag ingaan al is hierover wel het een en ander te zeggen doch eenvoudig concludeeren, dat de reeks van teksten, waarmede wij nu reeds jaren te kampenhebben, een groote schade- heeft aangericht. Niemand zal den Minister een verwet kunnen maken van het wanbeheer der bezetters in de oorlogsjaren, maar het feit, dat wij twee iaar na de bevrijding nog met zulke enorme tekorten hebben te kam pen, moet toch leiden tot de vraag, of wij met d-e begrootingspolitiek wel op den goe den weg te zijn. Als een schip in nood is en het Schip van Staat is in nood dan offert men veel op om het te redden. Wij meenen, dat het beeld, dat de begroo ting 1947 biedt, niet een weerspiegeling is van de reëele situatie, waarin ons land ver keert. Wij leven als gemeenschap boven onzen stand, en al ontkennen wij niet, dat de bijzondere omstandigheden groote uit- gaveh noodig maken, desondanks komen bij nadere analyse van de begrootingseijfers toch allerlei posten naar voren, die voor vermin dering in aanmerking zouden kunnen komen. De Minister sluit zich in zijn toelichting op de begrooting aan bij al degenen, die. om welke redenen ook, betoogen, dat een aanzienlijke vermindering vpn het begro tingstekort zoo spoedig mogelijk dient te worden bereikt; hij wil daartoe zijn beste krachten geven. Wij vragen ons echter af, of de Minister wel voldoende de noodlottigheid van de chronische tekorten voor 's lands belangen beseft. Wanneer krijgen wij op den ingeslagen weg voortgaande een sluitende Staatsbe groting? De tijd roept om drastisch ingrijpen voor het te laat is, en zou vroeg of laat een we relddepressie in de economie, zich voordoen, alvorens wij orde op zaken hadden gesteld', dan ware inderdaad het leed niet te over zien. De gang van zaken in Amerika kan een waarschuwing zgn. Bevolking van Java echter nog niet „rijp" Tijdens een persconferentie te Batavia deelde dr Koets mede, dat hij overal in Mxdden-Java zeer hoffelijk was ontvangen door de Inheemsche bevolking. Ook de an dere leden van de missie, de onderdir. van Econ- Zaken, dr ir P. Honig, en prof. C. B. de Lange, waren vol lof over hetgeen zij te zien hadden gekregen. Slechts aan één ding had dr Koets zich geërgerd, nl. aan het gebrul der gewapende Inheemscne troepen, dat heel erg veel weg had van het barbaarsche gekruijsch der Ja panners. (Hoe kan het ook anders? Red.). Op de vraag, of de bevolking van Java rijp was voor zelfregeerimg, antwoordde dr „ORANJE" EN „INDRAPOERA" GEDEBARKEERD. Gistermorgen vond aan de Lloyd-kade té R'dam de debarkatie plaats van de ruim duizend gerepairïteerden van het m.s. „Oranje". Onmiddellijk daarna werd be gonnen met de ontscheping van de elfhon derd landgenooten uit Indië, die per m.s. „Indrapoera" de reis naar Nederland had- den gemaakt. Alle passagiers bereikten denzelfden dag nog hun plaats van bestemming. Koets: „Op het oogenblik zeker niet, om dat het benoodigde aantal deskundigen niet voorhanden is, doch na zeker tijdsverloop zou het zeker mogelijk zijn". Met geen woord werd op de persconfe rentie gerept over het „vriendschappelijke" bezoek aan Moh. Hatta en Soekarno. Kostprijs van het fruit moet worden gedrukt Min. Mansholt op fruitteeltdag te Utrecht Tijdens den Donderdag te Utrecht gehou den landelijken fruitteeltdag heeft minister Mansholt de toekomstmogelijkheden van de Ned. fruitteelt geschetst. Spr. wees daarbij op de groote productieverschuivin^en, die men na den laatsten wereldoorlog in de verschillende landen heeft kunnen waar nemen. Als afnemer van de producten van diiverse omringende landen zal Duitschland, alhoewel we nog weinig geneigd zijn aan den economischen wederopbouw van dit land aandacht te wijden, voor Nederland van de allergrootste beteekenis zijn De kostprijs van het fruit zal zooveel mogelijk moeten worden gedrukt, waardoor grootere afzet mogelijk wordt. Om de consumptie op te voeren, zal olm. gestreefd worden naar een verbetering in de bewaring, ten einde het fruit voor een langere periode goed te houden. Tevens zal er worden gestreefd naar een kwaliteitsproduct. Mijnheer Pimpelmans eaat paardie rijden 45. Gelukkig was het ongeluk op een druk punt van de stad voorgevallen, zodat meneer Bonemeijer al spoedig gered werd. Meneer Pimpelmans stond er vol spanning naar te kijken, toen een politie-agent hem bij de schouder pakte. „Ga maar eens mee, man netje!" zei hij. Meneer Pimpelmans werd zo bleek als 'n doek. 46. En o foei, daar werd me de arme man zomaar als de grootste boosdoener opge bracht. met 'n hele troep spottende straat jongens er achteraan. Zo'n schande had hij nog nooit beleefd! Stel je voor, dat kwam beslist Zaterdag in de Epscheutensche krant tie staan I Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietallen: te 's-Gravenhage31ste pred. pl. G. van Doorn te Kampen; C. M. Krijger te RotterdamVreewijk en J. N. de Ruiter te Snoek: 32ste pred. pl.: O. J. Pee- ters te Beverwijk, L. A. Snijders te Bos koop en W. Willemse te Hilversum. Beroepen te De Krdm G. J. van Hintz- bergen te Wijekei; te Weesp G. van Doorn te Kampen. Aangenomen naar Westmaas cand. C. den Engelse te Lage Zwaluwe. Bedankt voor Zundert (toez.) H. van. Doorn te Maasbommel. Geref. Kerken. Tweetal te Asperen G. F. Snel te Ros- sum en J. G. W. Terhaak te Bergambacht; te Voorburg (vac. N. H. Ridderbos), H. J. Bilon te Karen (Gr.) en H. A. L. van der Linden te Zutphen. Beroepen te Klundert A. G. van der Stoel te Boskoop; te Rotterdam-C. (gestel, verz. opvarenden ter koopvaardij) K. G. S. Zijlstra te Hemrik-Lippenhuizen. Bedankt voor Lobith G. F. Snel te Rossum; voor Westerèmden (Gr.) J. Ous- soren te Oldebroek. Geref. Gemeenten. Tweetal te Amsterdam-C.: M. Blok te Zeist en R. Kok te Veenendaal. 'Beroepen te Amsterdam-C.: M. Blok te Zeist GEREF. DIACONIEËN. Op de Centr. Diac. conferentie der Geref. kerken is besloten over te gaan tot stichting van een centr. bureau, zulks met het oog op de groote uitbreiding van het diaconale wei;k, vooral in socialen zin. BIDSTOND VOOR MILITAIREN. Aan alle Prot. kerken in Nederland is in verband met het vertrek van een belangrijk deel van onze krijgsmacht naar Indië door de Ned. Chr, Mil. Vereeniging „Pro Rege" verzocht op Zondag 22 Sept. a.s. aan dit feit een bijzonderen dienst te wijden Tevens is verzocht den Kerkeraden van garnizoens plaatsen voortdurend op de hoogte te houden van de namen dergenen, die in militairen dienst komen PERSONALIA. Dr. J. Thijs. Geref. pred. te Zwolle, heeft tegen 1 Dec. a.s. emeritaat aangevraagd. Zijn gezondheidstoestand laat voortzetting van zijn pastorialen arbeid niet toe. Dr. M. J. A. de Vrijer zal op 30 Sept. a.s. 40 jaar predikant zijn bij de Ned. Herv. kerk. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten van Ödijk, Bloemendaal en Amsterdam. In 1935 volgde zijn benoeming als kerkelijk hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. kerk aan de R.U. te Utrecht. PROF. DR H. R. KRUYT. Onder zeer groote belangstelling hield prof. dr H. R. Kruyt te Utrecht zijn afscheids college. De thans 64-jarige, die met wijlen prof. E. Cohen de kolloid-chemie een vaste plaats in het wetensch. leven van Nederland gaf, krijgt thans gelegenheid om als voor zitter der centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek de plan nen voor ombouw van het H.O te gaan ver wezenlijken, die hij in 1931, na z'n reis door de Ver. Staten, in principe had neergelegd in z'n opzienbarende brochure „Hoogeschool en maatschappij" en tijdens de bezetting in illegale gesprekken met de 'professoren Schermerhorn en Van der Leeuw verder had ontwikkeld. Prof Kruyt wil thans trachten de universiteit een zoodanige plaats in de maatschappij te geven, dat zij als cultuur instelling dienstbaar wordt niet alleen aan de materieele, maar vooral aan de geestelijke welvaart en gezondheid van ons volk. Diverse sprekers richtten het woord tot den scheidenden geleerde, die bij deze ge legenheid het ridderkruis in de Orde van den Ned. Leeuw mocht ontvangen. BIJZONDER HOOGLEERAAR AAN DE LEIDSCHE ACADEMIE De Universiteitsraad van het Leidsch Umt- versitertsfonds heeft na verkregen Kon. machtiging benoemd tot bijzonder hoogleer- aar in de -taal- en volkenkunde van Suri name en Curagao aan de R.U. te Leiden, den heer C. H de Goeje te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 20 Sept. Geslaagd cand. rechten: L. A. E. Suermondt te Rotterdam, C. Pet te Haarlem. L. H. C. Hulsman te Heerlen, J. de Jonge te Middelburg, D. Jongkees te Wor- mer, mej. A. J. H. Baud te Wassenaar, mej. A. S. M. van Beckum te 's-Gravenhage, mej. M. G. van Brammen te Leiderdorp. Geslaagd doet. réchten: J. Lichtenstein te Leiden en C. T. E. M. Lammerschop, R'dam. Dr E. H. Vogelenzang .aanvaardde giste ren zijn ambt als hoogleeraar in de artsenij- bereidkunde te Leiden. Meer gas en electriciteit (Vervolg van Pag. 1) Ook de gasrantsoenen voor de verlichting worden herzien. De tot dusverre geldende rantsoenen van 36, 24, 12, 12, 24 en 36 m3 per periode worden gebracht op 50 40, 30, 30, 40 en 50 m3 per periode. Dit komt overeen met een rantsoen in de maanden Januari en December26 m3 per maand Februari en November24 m3 per maand Maart en October 21 m3 per maand April en September19 m3 per maand Mei t/m Augustus15 m3 per maand Deze rantsoenen zijn vastgesteld, na advies van de Vakgroep Electrotechnisch ambacht en gebaseerd op het huiselijk verbruik per ge zin. Zij geven ruimte voor licht, kracht, radio en een electrisch kacheltje en het is de be doeling van de bedrijven, overschrijders van deze rantsoenen terstond af te snijden. De tijd van het krampachtig op den meter turen is voorbij, maar evenzeer die van de uitvluchten om het meerder verbruik goed te praten! Etalages en reclames zullen dezen winter nog niet verlicht zijn, doch aan den anderen kant is de industrie ruimer armslag gegeven, door den bedrijven 100.000 kWh per maand toe te staan, zoodat zij niet meer gebonden zijn. Daarnaast ontvangen wij allemaal 12 een heden vaste brandstoffen 9 zijn al aange wezen waarmee 250.000 ton steenkool per maand gemoeid is, terwijl de voorziening met petroleum voor kookdoeleinden op denzelfden voet doorgaat, als tot nu toe. Deze verheugende cijfers, die ons dezen win ter in onze woningen w#fmte en Ücht beloven, danken wij. aan de verhoogde productie in de mijnen en den beteren invoer uit Amerika. Wat de eerste betreft: zij steeg van 13 764 ton per dag tot 30.073 ton in de eerste helft van September van dit jaar. De ijver, waarmee de 2000 in de mijnen tewerk gestelde gedetineer den arbeiden, is aan die hoogere productie niet vreemd. Er komen nog 5000 politieke delin quenten, meest S.S.'ers, méér in actie. Wat den invoer betreft: Amerika impor teerde de laatste drie maanden gemiddeld 220.000 ton. Uit Duitschland kwamen kolen en bruinkoolbriketten tot een hoogste tonnage van 166.000 ton in Juli en een laagste van bijna 113.000 in Augustus. Daar spelen noodzaak om eigen economie te herbouwen een groote ro2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2