JUeuiur geihsdft(touraiif Wat zit er allemaal achter de zaak-Sanders Belg. Skymaster in Labrador teruggevonden Trein gaai rijden, en de lampjes gaan branden IDist <11 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. 429 Abomnementsprij zen 0.28 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m. m contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „Stonluastirfj is aljebteuftt mpn bfrt in tegqenspoet" Steekt spionnage opnieuw de kop op (Van een onzer verslaggevers). De ongehoorde toestanden bij het Bureau Nationale Veiligheid, dat in het Grand Ho tel te Schevenïngen zetelde en dat thans sedert 1 Augustus in liquidatie is, hebben het publiek ten zeerste in beroering gebracht. Nog steeds zijn de gemoederen hierover niet bedaard en men vraagt zich af, hoe het Voor den Nederlandschen Staat is het een eerste zaak dat het op zijn ambtenaren op de vooraanstaande posten in alle opzichten kan vertrouwen. Hieronder doen reeds al lerlei geruchten de ronde over onbetrouw bare figuren, die wij niet zonder meer als waar kunnen aanvaarden, doch gez'iien wat zich bij het Bureau Nationale Veiligheid heeft afgespeeld, begint er twijfel te komen. Moge het justitieel onderzoek in de affaire- Sanders het gewenschte gevolg hebben. (Voor vervolg zie Pag. 2) Wat voeren zij uit? Hun arbeid is niet zoo duister, als deze foto zou doen vermoeden, 't Zijn twee mannen van het trambedrijf, die dagelijks in 't openbaar hun brood ver dienen. Waar echter achter de schermen gewerkt wordt, vertelt nevenstaand artikel. mogelijk is, dat een lichaam, dat een zoo belangrijke rol heeft gespeeld bij de beoor deeling van de gedragingen van ontelbare Nederlanders in den bezettingstijd, daarnaar onderzoekingen instelde en nasporingen deed, dossiers samenstelde, die grooten in vloed konden hebben op den verderen le vensloop van den betrokkene, naast vele betrouwbare elementen, figuren telde naar wier gedragingen in de eerste plaats een onderzoek had behooren te worden inge steld. De affaire-Sanders heeft, dank zij het in grijpen van den minister-president in hoogst eigen persoon, een tip van den sluier opge licht van de wantoestanden die daar heerschten. Er was een Staat in den Staat, die volkomen naar de zoo berucht gewor den exempels van dictatoriaal geregeerde landen, een macht uitoefende, welke in een rechtsstaat als volkomen onduldbaar moeten worden beschouwd. Er was een systeem van spionage en contraspionage tusschen ver- schilende, elkaar als vijanden tegenwerken de groepen, dat ot allerlei ongewenschte toestanden leidde. Stapels dossiers, die in verschillende pro cessen een rol zouden kunnen spelen, moe ten verdwenen zijn, terwijl daarnaast dos siers, die uiterst geheim waren en handelen over bepaalde bekende personen, in ver keerde handen terecht gekomen moeten zijn. Wanneer dit nu allemaal nog gebeurd was voor „binnenlandsch gebruik", zou dit er wel niet minder schandelijk om zijn, maar het wordt ïin Haagsche, tot oordeelen be voegde kringen openlijk verkondigd, dat achter deze heele uiterst onwelriekende af faire nog vele andere invloedssferen zitten. Voor den oorlog werd West-Europa „ver pest" door spionagebroeinesten, die ook groote vertakkingen hadden in Den Haag en Amsterdam. Er zijn vele symptomen die er op wijzen, dat het weer deze richting uitgaat. Inschakeling van part initiatief bij woningbouw? Kamerlid Kraayvanger dringt er op aan. Het Eerste Kamerlid Kraayvanger (K. V. P.) heeft minister Ringers vragen gesteld, strekkende tot een snelleren aanbouw van nieuwe woningen. Hij waagt of, en zoo ja, wanneer, er een financieele regeling is te verwachten, die het bouwen Tloor particu lieren van woningen weer mogelijk maakt, daar het particulier initiatief door de dis harmonie tusschen kostenpeil en huurpedi thans werkeloos moet toezien. Ware er nu reeds zulk een regeling ge weest, dan hadden alleen te Rotterdam waarschijnlijk reeds meer dan 1000 wonin gen in aanbouw kunnen zijn. WEER REACTIES IN WALLSTREET. Op de effectenbeurs in Wallstreet trad gisteren weer een scherpe reactie in, door de sterke neiging tot verkoop van fonds. Som migen daalden met 5 dollar. Prinses Juliana ontvangt Eere- kruis van bet Belgische R.K. Ook andere prominenten van het N.R.K. onderscheiden Een delegatie van het Belgische Roode Kruis, bestaande uit de heeren E. Dronsart, dir.-gen. van het B.R.K., M. Lambin, toe gevoegd dir.-gen. en mej. Simone Vercamer, hoofd van den internationalen dienst, bracht gisteren een bezoek aan het Hoofdbestuur van het Ned. R. K. in het gebouw aan de Princessegracht te Den Haag. H.K.H. Prinses Juliana heette de gasten welkom, waarop de heer Dronsart de Prinses in Haar functie van voorzitster van het N.R.K., het Eere- kruis van het Belgische Roode Kruis over handigde. Voorts werd de gouden medaille van het B.R.K. toegekend aan: mr W. J. baron van Lynden, oud-eerste voorzitter van het N.R.K., te Den Haag, den heer E. M. J. de Vlam, te Eindhoven, jhr G. M. Verspyck, directeur N.R.K. te Den Haag, den heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, directeur N. RJC. te Wassenaar, jhr H. Beelaerts van Blokland, hoofd afd. Buitenland, Den Haag, dr A. C. S. van Breda Vriesman, te Ter- neuzen, dr P. J. H. Leith, chirurg te Maas tricht. den heer L. M. J. H. Reinards, Maas tricht, mevr, Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen te Vught en mevr. L. van Overeem-Ziegenhardt' te Den Haag. Namens het NJt.K. werd mej. Vercamer het Kruis van Verdienste aangeboden, dat haar door Prinses Juliana werd opgespeld. Grenscorrecties in t Kabinet besproken Naar het A.N.P. verneemt zal de min. van Buitenlandsche Zaken, mr W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, en de min. van Verkeer, ir H. Vos, een twee- daagsch bezoek brengen aan het Neder- landsch-Duitsche grensgebied, ten einde zich ter plaatse, zoowel in Nederland als over de grens, nader te oriënteeren om trent enkele grenscorrecties, welke deze week onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt van het Kabinet. WE KRIJGEN 25 GRAM PEPER OF NOOTMUSKAAT. Binnen 2 maanden welke tijd nooddg is voor het malen en bevoorraden van den handel zal voor personen, ouder dan 21 jaar, een bon worden aangewezen voor 25 gram peper of nootmuskaat. CONCURRENTIE BIJ RIJNSCHEEPVAART KOST DEVIEZEN Het Eerste Kamerlid Cramer (P. v. d. A.) heeft minister Vos gevraagd de oplichting te bevorderen van een organisatie van alle groepen, die bij het stroomopwaartsche Rijnscheepvaartverkeer zijn betrokken, daar door onderlinge concurrentie de vrachtprij zen thans beneden het economisch verant woorde liggen, hetgeen tot een ernstig ver lies aan deviezen leidt. Redders op plaats van ramp aangekomen Voor het eerst in de historie van de trans- Atlantische luchtvaart, gaf het onherberg zame meer- en rotsgebied van Labrador gis teren iets van haar prooi aan vliegtuigen en menschen terug. Gistermiddag, toen een vliegtuig van de „Transworld Airlines" over het gebied vloog, waar men, naar berekening, het sinds eer gisteren vermiste Belgische Sabenavliegtuig meende te mogen zoeken, zag de piloot, ka pitein Jennings, opeens bij een wrak drie mannen staan, die met een doek zwaaiden. Hij ging lager vliegen, om hen beter te kun nen waarnemen en zag, ongeveer 7 kilometer van de kust, nog vier andere menschen loo- pen, die eveneens teekens aan het zoekende vliegtuig gaven. Nadere observatie toonde aan, dat daar, temidden van de meren, het wrak van den Skymaster lag, op het staart- gedeelte na, geheel verbrand. De plaats was 35 km. ten Zuid-Westen van het vliegveld Gander. Direct liet Jennings aan parachutes voedsel neer en hij waarschuwde zijn basis, om een vliegtuig uit te zenden. Aan boord van een watervliegtuig ging een reddingsgroep op weg, die landde op een meer, 8 km. van de plaats van de ramp. De inzittenden van dit toestel zijn in tusschen bij de verongelukte machine aangekomen. Zij seinden maatrege len te nemen voor de evacuatie van de over levenden. Hoeveel dat waren deelde hun te legram niet mee. De bekendste passagier van het toestel is Dynamo-verlichting bij de Spoorwegen Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, zullen een groot aantal wagons in de stoomtreinen het komende seizoen verlicht zijn. De spoorwegen zijn nl. met man en macht aan het werk, in zooveel mogelijk licht aan te brengen. De gastoevoer levert al geen moeilijkheden meer op, daar zoowel de gasstations te Blerik als te Amersfoort weer op volle capaciteit werken. Men heeft echter nog te kampen met een tekort aan reservoirs en aan speksteenen brandertje9 voor de lampen. De electrisch verlichte rijtuigen worden in den regel van accu's voorzien. Waar die niet zijn, streeft men er naar dynamoverlichting aan te brengen. Het gaat dan precies als bij een fiets: terwijl de treinen stilstaan is alles duisternis, maar gaan zij rijden, dan schijnt er licht in de coupé's. Een duistere trein voor een perron behoeft dus nog niet te beteekenen, dat ook de reis in het donker zal moeten ver- loopen. Zooals overal streven ook hier de spoorwegen er naar voor den winter klaar te krijgen wat zij kunnen. DAT 30 en 31 Oct. 28 Deensche turners (sters) demonstraties in Nijmegen en in het Schev. Kurhaus zullen geven. DAT vanaf Maandag a.s. ook door de lucht postpakketten naar Polen gestuurd kunnen worden. DAT minister Beel Maandag a.s. te En schedé het internat, congres van ex-politieke gevangenen zal openen. DAT de directeur der stichting Landver huizing Nederland", J. A. A. Hartland, die in New York de vergadering van het Per manent Emigration Committee bijwoonde, per K.L.M. is teruggekeerd. DAT de landel. ver. „Groningen", waarvan K. ter Laan te Wassenaar voorz. is, den mi nister verzocht heeft aan de Gron. Univer siteit een leerstoel in de Neder-Saksisohe dialecten te vestigen. DAT Zaterdagavond a.s. om 7.55 uur een radio-causerie te beluisteren is over de van 25 t/m 28 Sept. in Leiden te houden land en tuinbouwtentoonstelling. DAT tegen een A'damsche drukker van Valsche rijvergunningen IV2 j. is geëischt en tegen 4 anderen, die er bij betrokken waren, 1 jaar tot 15 mnd werd gevorderd. DAT morgen in het sportpark te Hilversum een groote protestvergadering tegen de vrij lating van N.S.B.-ers wordt gehouden. DAT de gewezen chirurg D. Schouten te Hilversum f 25.000 boete kreeg en de gebr. v. d. Bergen aldaar respect, f 20.000 en f 15.000 als politieke delinquenten voor het Gooische Tribunaal. DAT het bekende mannenzangkoor „De Maastreechter Staar" ten bate van de Stich ting 1940-'45 c.s. 12 Oct. te A'dam en 13 Oct. in K. en W. te Den Haag zal optreden. DAT de Ned. tentoonstelling „Van Vincent van Gogh tot heden" na een langdurig ver blijf in Zwitserland thans in Kopenhagen wordt gehouden, om op 30 Sept. naar Hel sinki (Finland) te verhuizen. DAT op 27 Sept. in de Prins Bernhard- kazerne te Amersfoort 24 officieren der ca valerie worden beëedigd. DAT in de St. Crt. van 19 dezer een loon regeling voor het slagersbedrijf en een va- cantieregeling meubileeringsindustrie voor komen. DAT het Tweede Kamerlid Logemann (P. v. d. A.) min. Fiévez inlichtingen heeft ge vraagd over het weren in de verschillende cantines van dagbladen der P. v. d. A. DAT mr A. M. L. Borgart te Den Haag voorkomt op een drietal voor rechter te Utrecht. DAT Diego Buigas de Dalmau Y Ortuna is toegelaten als consul van Spanje te A'dam. DAT te Tilburg gisteren de 76-j. H. Schelle- kens door een auto is doodgereden. DAT in de chroomlederfabriek „Hinde" te Tilburg inbrekers 164 vellen peau de Suède hebben ontvreemd. DAT voor het aanvragen van een erken ning als binnenvisscher f 5 moet worden ge stort op giro no. 351833 van het Bedrijfschap Visscherijproducten te Den Haag, met ver melding van naam, adres, geboortedatum en de aanduiding „Erkenning Binnenvisscher". DAT de Alg. Ned. Invalidenbond van 24 t/m 26 Sept. een congres houdt in gebouw „De Vereeniging", Willemstraat te 's-Gra- venhage. DAT op hun verzoek eervol ontslag is verleend aan mr. J. A. Thijs als griffier bij het kantongerecht Emmen, aan H. W. J. Upmeyer als notaris te Deventer en aan mr. H. Bavinck als rechtgeleerd raadsheer plaatsvervanger in het Bijz. Gerechtshof te Den Haag. DAT tot lid van de enkelvoudige kamer voor de behandeling van kinderstrafzaken van de Arr. rechtbank te Almelo is benoemd mr. M. L. D. v. Walsum, aldaar. DAT de Ned. Bank heden in behandeling heeft genomen de aanvragen tot certificee- ring van naar de V.S. ten verkoop of ter in casso te verzenden Amerik. en andere bui- tenl. effecten, voorzoover die in dollars lui den. DAT minister Gielen gisteren den voorloo- pigen Monumentenraad heeft geïnstalleerd met als voorzitter mr. J. W. Frederiks en als secretaris dr. H. J. A. Visser. DAT men zich mi.v. 7 Oct. bij de afd. Propaganda der Ned. Spoorwegen te Utrecht weer kan abonneeren op de vouwbladen der N. S. DAT de Amerikaan W. Merritt Herburt, die na de bevrijding tien groote kisten met allerlei goederen naar Nederland heeft ge zonden voor de behoeftige bevolking van A'dam, gisteren een bezoek aan de hoofdstad heeft gebracht. DAT Zaterdag j.l. is opgericht de Bond van Kleine en Jonge Kweekers in het Bloem bollenvak, welke organisatie morgen om 3 uur in café Flora te Hillegom zal vergaderen. DAT gisteren de traditioneele buurtspraak van de buurt Ede-Veldhuizen werd gehouden. DAT de Amerik. ambassadeur, Stanley K. Hornbeok en de mrl. attaché kol. Frank M. S. Johnson vandaag de herd en kings plechtig heden te Nijmegen hebben bijgewoond. DAT op het Leidscheplein te A'dam een nieuw theater, het „Theater de la Mar", wordt gebouwd, bij den ingang waarvan een monument komt voor de gevallen illegale strijders DAT de 55-j. gemeente-arbeider J. A. Bas- tians uit Heugen, die de vorige week door een miltadren auto te Maastricht is aange reden, is overleden. de 56-jarige Henri Pauwels, ex-minlster en voorzitter van de Christelijke Vakvereeni- ging in België, die op weg was naar de in ternationale arbeidsconferentie te Montreal. Andere passagiers zijn de directeur van de onlangs genationaliseerde tramwegmaat schappij Brussel—Antwerpen, Richard de Vooght, een hooge functionaris van het Bel gische ministerie van Koloniën, Albert Du- mont, en vijf familieleden, onder welke drie van zijn kinderen. Gen. de Lattre ontvangt Groot kruis Oranje-Nassau Hooge Fransche onderscheidingen voor Nederlandsche generaals Naar wij vernemen zijn de volgende ridder orden verleend aan: generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, grootkruis Oranje-Nassau; kolonel A. Beauffre, kolonel A. G. A. M, Demetz, kolonel E. A. B. Durieu du Souzy, commandeurskruis Oranje-Nassau; onder luitenant B. de Lattre de Tassigny, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verder zijn de volgende Fransche ridder orden verleend aan: generaal mr H. J. Kruis en generaal A. Q. H. Dijxhoorn, rgoot-officier Legioen van Eer: generaal H. J. J. W. Durst Britt, commandeur in het Legioen van Eer; kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, luitenant-kolonel C. Pahud de Mortanges, luitenant-kolonel P. Forbes Wels, luitenant kolonel K. Kwantes, officier Legioen van Eer* Tevens is aan luitenant-generaal mr H. J. Kruis nog verleend het Croix de Guerre met palmen. PRINSES JULIANA BIJ JUBILEERENDE C.I.C.S.A. Het lustrumspel, dat het Centraal Inst. voor Chr. Soc. Arbeid gisteravond te A'dam opvoerde, werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, nadat het vierde lustrum feest van de C.I.C.S.A. was ingezet met een wijdingsdienst in de Engelsche Kerk, o.l.v. ds E. L. Smelik. Vandaag spreekt prof. dr G. v. d. Leeuw over „De kerk en de sociale nood". Zooals bekend beoogt het instituut opleiding en vorming te geven aan hen, die een plaats wenschen in te nemen in ver schillende takken van sociaal werk. Kinderbijslag bij het eerste kind Naar „Trouw" verneemt, heeft de Regeering thans besloten den kinderbijslag uit te breiden tot en met het eerste kind. De bijslag wordt gesteld op f 2.40 per week per kind. Aangezien de bijslag thans wordt gegeven te beginnen bij het derde kind, wordt voor gezinnen met twee of meer kinderen dus een loonsverhoo- ging van f 4.80 per week en voor gezinnen met één kind een loonsverhooging van f 2.40 per week verkregen. In verhouding tot het totale loonbedrag be- teekent dit een loonsvermeerdering van 10 procent. De minister-president, dr. Beel, zal van dit besluit mededeeling doen in een waarschijn lijk nog deze maand te houden radiorede over het vraagstuk der loonen en prijzen. DEGRELLE IN ECUADOR? Er zijn berichten, dat de Belgische Rexisten- leider Degrelle in Ecuador aan land zou zijn gegaan. Het ministerie van Binnenlandsch® Zaken aldaar zou reeds op de hoogte zijn vaa zijn aanwezigheid. Storm, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Storm, aanvankelijk uit het Zuid-Westen, in dien nacht met zware windstooten rui mend naar Noord-West en daarna geleidelijk afnemend, wisselend bewolkt met regen buien, hier en daar vergezeld van onweer, koeler. ZON EN MAAN. Zaterdag 21 Sept. Zon op 6.23 en onder 18.43; Maan op 0.56 en onder 17.43. Woens dag 25 Sept. Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1