De vermogensaanwasbelasttng in veilige haven „Onze welvaart van Duitschland afhankelijk' „PoWiek van verschroe de aarde m Indië" NIEUWE LEID8CHE COURANT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 19t6 Min. Lieftinck hield rede van 2 uur (Van onzen Parlememtsredacteur) Met de vijf stemmen der Chr. Kist. fractie tegen 29 andere heeft minister Lieftinck gis termiddag in de Eerste Kamer zijn omstre den Vermogensaanwasbelasting binnen ge kregen. De meest tevredene er mee bleek wel de Partij van den Arbeid te zijn, die bij monde van den heer IN 'T VELD geen overwegen de bezwaren zag en van oordeel was, dat men het wetsontwerp kon zien los van een principieele socialistische belastingpolitiek. Iets meer critisch waren de Katholieken. Het minst de heer WEYFFELS, die het ont werp vooral kon waardeeren om zijn neven- doeleinden van monetairen aard, hoewel hij de opbrengst het liefst bestemd had gezien voot den wederopbouw in de oorlogsgebie den. Deze spreker mislukte grootendeels met zijn rede, doordat zij grootendeels bui ten de orde was opgezet en de VOORZIT TER daartegen bezwaren maakte. Zijn te genvoeter ongeveer was de heer JANSEN DE LIMPENS, die de uitspraak van den minister, dat hij de belasting wenscht te gebruiken voor het aanbrengen van vermo genscorrecties, als goed katholiek voorstan der van handhaving van het privaat bezit op grond van het natuurrecht, onaanvaard baar achtte. Hij kon alleen voor stemmen als de minister zijn principieele stelling op dat punt wilde loslaten. De MINISTER bleek bereid elke doctrinaire opvatting ten aan zien van het wetsontwerp te laten rusten deze vermogenscorrecties te verbinden aan de oorlogsomstandigheden, maar overigens genegen te blijven aan een socialistische doelstelling bij belastingpolitiek een plaats in te ruimen. De kool en de geit werden op deze wijze gespaard en de katholieke stem men waren gewonnen. Prof. v. d. BRINK had trouwens den weg tot deze verklaring tevoren gebaand door den minister de ge dachte te suggereeren, dat de vermogens- correcties te zien waren als gevolg, maar niet als doel van het wetsontwerp. De principieele tand was daarmee uitgetrokken Wij Marxisten, de tegenwoordige commu nisten, hadden bij monde van den heer v. SANTEN wel eenige critiek en vreesden dic tatuur van het bank, en industriekapitaal, maar zouden toch voorstemmen. Mr. POLLEMA ontwikkelde in een zake lijk betoog de bekende bezwaren uit de Tweede Kamer. Ook de herverdeeling van dien eigendom hinderde zoowel hem als de heeren MOLENAAR (P. v. d. V.) en RIP (A.R.). De tweede van dit drietal verliep wat sterk in detailbeschouwingen en moest door ingrijpen van den PRESIDENT een deel van zijn rede in. enkele conclusies samen vatten. Gedrieën wezen ze ook op het ge vaar voor den spaarzin, dat de minister in denkbeeld een afwijzing te incasseer enVoor herstel en wederopbouw zijn ndeuwe be sparingen noodig. Door „bruggenbouw" en apaiseerende verklaringen was zoo de weg tot een zoen geplaveid. Hij werd, gelijk reeds opge merkt, ook getroffen. Over groote bezwa ren werd door velen heengestapt met het oog op den nood des lands. De Kamer is tot nadere bijeen roeping uit eengegaan. In Eindhoven brandden gisteren 1 Yi miüioen lichtjes Precies op tijd kwamen de fakkeldragers, wielrenners en loopers van de fakkel-esta fette BayeuxEindhoven, op de markt in de Lichtstad aan, waar burgemeester. Van Kolfschoten, onder daverend gejuich van de menigte, de enorme gastoorts aanstak. Na dat het Wilhelmus gezongen was voerde o.a. min. Beel het woord. Inmiddels was de feestverlichting van niet minder dan 1.500.000 lichtpunten, in allerlei variaties en combi naties aangebracht, ontstoken, hetgeen een fantastisch gezicht opleverde. Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Voor de periode van 20 t/m 28 Sept. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 610 576 100 gr. bloem 577 50, gr. thee Bonkaarten Kd, Ke 610 D 19 res100 gr. bloem E 19 res300 gr. bloem Tabakskaarten enz. T 48 2 rants, tabaksartikelen Met ingang van 22 Sept. a.s. zullen geen bonnen meer voor aardappelen worden aangewezen. Van Maandag 23 Sept. af zal men aardappelen zonder in levering van bonnen kunnen koopen. het leven heeft geroepen en op de nood zaak om te komen tot budgetaire bezuini gingen, nu reeds is komen vast te staan, dat de opbrengst der belasting niet meer uit sluitend voor verlaging van de staatsschuld zal kunnen worden aangewend. De onjuiste regeling van de progressie vond eveneens bederfking. Minister LIEFTINCK heeft in een rede van bijna twee uur de sprekers beantwoord en putte zich uit in tegemoetkomende ver klaringen. Helaas verwrong hij oi. een enkele maal een stelling van een der oppo nenten, waartegen later de heer REP op kwam. Overigens herinnerde de minister aan zijn goede hart reeds getoond aan de spaar ders, die hij ook in de toekomst voornemens is te ontzien. Het experiment van den heer WEYFFELS om de operatie der vermogens heffing nog eens te herhalen wees de MI NISTER op goede gronden af. Hij vroeg ook waarin de geldsmijterij bestaat, waarover ge sproken was. Vergat die minister niet teveel, dat mtnlstet Schermerhom de man is, die dit openlijk heeft erkend? Ten aanzien van het socialistisch karakter der belastingpo litiek werd incidenteel flink wat water bij den wijn gedaan. Bij de waardeering van effecten zal rekening worden gehouden met de gemaakte opmerkingen. Ook ten aanzien van de waardeschatting van 't vee, waarover de heer REP had gesproken, zal nader over leg volgen. Ongelimiteerde uitkeeringen aan de oorlogsslachtoffers zouden inflatie ver oorzaken die er toch reeds is en de heer WEYFFELS kreeg ter zake van zijn Smokkelaars sloegen twee collega's neer Daders van dubbelen moord aan Duitsche grens gearresteerd. Onlangs werden op een nacht in een bosch tusschen Nieuwemhagen en Heerlen twee onbekende personen vermoord. De beide slachtoffers, wier lijken den volgenden mor gen werden gevonden, waren door twee smokkelaars 't bosch ingelokt, daar neer geslagen en van hun voor Duitschland be stemde smokkelwaren beroofd. De Rijks politie heeft thans de twee daders kunnen arresteeren in Duitschland. Na onderzoek is gebleken, dat de slachtoffers waren de 26- jarige Nederlander J. R. uit Utrecht en R. M. een koopman uit Coblenz. Na een jaar onderzoek zijn te Brussel 3 personen, betrokken bij de vervalsching van aandeelen, der Suezkanaal-Mü, In de gevangenis opgesloten. Te Loosduinen werden uitgebreide feestelijkheden gehouden ter herdenking van de bevrijding. Vooral voor het ringrijden bestond groote belangstelling. Aldus Min. Mansholt in rede te Schagen „Wij moeten ons realiseeren, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn door te ga'an met de kunstmiddelen, die onzen landbouw op het oogenblik boven water houden", zeide de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, ir S. L. Mansholt gisteren ter gelegenheid van de opening van de land'bouwtentoonstelling te Schagen. Onze landbouw is steeds zeer afhankelijk geweest van het buitenland en aan de hand van wat men internationaal ziet gebeuren, valt een lijn uit te stippelen. Engeland voerde gedurende den oorlog een consequente landbouwpolitiek en in de Ver. Staten voltrok zich eveneens een groote verschuiving, in het bijzonder van graan naar vleesch. Hiermede gaan vroegere afzetgebieden verloren. Onze vroegere afnemers worden op de internationale markt zelfs onze con currenten. Bovendien is er het midden- Er worden heel wat spaarduitjes opgemaakt Gemiddeld loon f 38 en uitgaven f 44 p. week. Ook in het tweede kwartaal 1946 is er in de huisgezinnen weer heel wat meer uitge geven dan de inkomsten bedroegen. Blijkens de huishoudrekeningen van 148 gezinnen in eenige middelgroote en kleine steden komt het Centr. Bur. voor de Sta tistiek bij een gem. salaris van f 38 per week tot een gem. uitgavensom van f 44, bij een salaris van f 48 tot een uitgaaf van f 53 en bij een salaris van f 60 tot een uit gaaf van f67 (de getallen zijn afgerond). Deze hoogere uitgaven zijn in het alge meen mogelijk doordat verscheidene gezin nen spaargelden opnemen, welke zij mee- rendeels voor het aanschaffen van duurzame verbruiksgoederen besteden. NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN NEW-YORK GELOST. De havenarbeidersstakirig im New-York dreigde fataal te worden voor de bloembol len, dde zich aan boord van daax loggende Nederlandsche schepen bevonden. I>oor de werkhervatting week het gevaar. De Edam is gelost. Met de 7000 kisten van de Wester- dam begiint men morgen. De Delftdijk, die vandaag zou vertrekken, gaat later om eerst lading in te nemen Lt.-gen. Sir Neil Ritchie, die als com mandant van de 15e Schotsche divisie een belangrijke rol heeft gespeeld bij de be vrijding van Oostelijk Noord-Brabant, zal van 2427 Sept. ons land bezoeken. Europa-probleem. Van den opbouw van het economische leven in Duitschland is onze welvaart afhankelijk, aldus zeide de minis ter met nadruk. Hij sprak zelfs van een kwestie van zijn of niet zijn. De beperkende maatregelen van de Re geering dienen voorshands ter wille van den boer gehandhaafd te worden. De verplichte veelevering en de beperking van den var kensstapel kunnen nog niet worden gemist. De groote moeilijkheden daarbij spruiten voort uit de volkomen onoverzichtelijke graanpositie. De oogsten mogen elders goed zijn, we hebben daarmede niet dat graan in Nederland. Het centrale probleem noemde ir Mans holt de verlaging van den kostprijs. Daar toe wordt momenteel een plan ontworpen; dit is te verdeelen in een plan op korten termijn, omvattende o.a. betere werkmetho den, beter onderwijs, mechanisatie en ratio nalisatie, en een plan op langen termijn, omvattende een ruilverkavelingspolitiek. Het buitenland is ons vaak ver vooruit. Zoo wordt in Denemarken een wet aange boden, waardoor men hoopt te bereiken dat er over 15 jaar geen enkel bedrijf is van minder dan 10 ha. Onze regeering zal zich met kracht aan dit werk moeten wijden, om het huidige peil van onzen landbouw te kunnen handhaven. Ook het werk van de internationale voedsel- en landbouworgani satie (F.A.O.) achtte minister Mansholt zeer belangrijH. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Drietallen: te Rotterdam, 16e pired. pl. M. A. Krop te Geldermalsen, L. A. Snijders te Boskoop en J. E. Uitman te Groningen; 17e pred.pl.: F. Oberman te Rotterdam (uit Indië gerep.) J. M. Gerritsen te Wichmond en dr E. A. A. de Vreede te Hedlo; 18e pred.pl.: M. L. Schoch te Vlissingen, J. M. Gerritsen te Wichmond en F Oberman te Rotterdam. Beroepen: te H. I. Ambacht (toez.), J. F. Roth te 's-Graveland. Bedankt: voor Achlum (toez.), B. Maar- singh te Ternaard: voor Rottum en Stitswerd, cand. G. Strookappe te Markelo; voor Bra- kel, M. Verweij te Nederlamgbroek; voor Zundert (toez.), H. van Doorn te Maas bommel. Benoemd: tot hulppred. te Santpoort, P. A. Tichelaar te Bandoeng. Geref. Kerken Beroepen: te Monster, W. C. P. den Boer te Den Bommel. Aangenomen: naar Barendrecht, P. H. Pellieaan te Nijkerk (Vel.). Geref. Kerken art. 31. Bedankt: voor Brmelo, H. Knoop te Rotterdam-Delfshaven. Chr. Geref. Kerk Beroep e'nte Enschede, J. M. Vissser te Hoogeveen. HOOGER ONDERWIJS. Benoemd tot gew. hoogl. in de rechtsgel.- heid te Utrecht (Handelsrecht en burg. rechtsv.) mr. T. J. Derhout Mees, Raadsheer bij het Gerechtshof te Arnhem; tot gew. hoogl. te Delft in de afd. weg- en waterbouw kunde (landmeten, waterpassen en geodesie) R. Roelofs, thans lector; tot gew. hoogl. in de wis- en natuurkunde te Groningen (phy- sische scheik.) dr. J. J. Hermans, thans seheik. bij het Centr. Inst. voor cellulose- onderzoek te Utrecht; tot gew. hoogl. in de geneesk. te Utrecht (histologie en em bryologie) dr. H. Berkelbach van der Spren kel. thans conservator t« Utrecht; tot gew. hoogl. in de geneesk. te Groningen (verlos kunde en leer der vrouwenziekten) dr. R. Remmelts, thans hoogl. te Batavia. Op zijn verzoek is aan prof. dr. J. Boeke te Utrecht eervol ontslag verleend met dank betuiging i'idem aan prof. dr. J. L. B. Engel hard te Groningen. De benoeming van dr. A. J. Rutgers tot gew. hoogl. te Groningen is ingetrokken. Vrijdag a.a. om 11 uur neemt prof. dr H. R. Kruyt op C roes est raat 79 afscheid als hoogleeraar te Utrecht. RECTORAATSOVERDRACHT Prof. dr J. Coops, rector-magnificus der V. U., heeft gistermiddag het rectoraat over gedragen aan prof. dir R. H. Woltjer. In een rede zeide prof. Coops o.m. dat de groei van het studental moeilijkheden met zich brengt en o.m. den bouw van een ndeuw V.U.-gebouw noodig maakt. Hiervoor is veel geld noodig. De jongste Troonrede doet ho pen, dat de Staat zal bijspringen. Uit het buitenland werd materieele hulp dankbaar aanvaard. Hij herdacht voorts de professoren dr C. van Elderen en mr J. Oranje en maakte met waardeering gewag van het stre ven onder de studenten naar een eigen levensstijl. FUSIE VAN CHR. BONDEN VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Op 16 October as. zal in den Stadsschouw burg te Utrecfrt de oprichtingsvergadering worden gehouden van den nieuwen Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, welke organisatie in zich vereenigt den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, den Chr. Bond van Belastingambtenaren, den Ned. Bond van Prot.-Chr. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht" en den Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, tezamen omvattend ruim 20.000 leden. In deze groote organisatie zul len voor de verschillende beroepen diverse vakgroepen worden ingesteld, welke echter niet naar buiten mogen optreden. Het hoofd kantoor van den Bond blijft voorloopig Heemraadssingel 163, Rotterdam, doch zal, indien mogelijk, naar 's-Gravenhage worden overgeplaatst. Dreiging van Moh. Hatta vóór de a.s. besprekingen Het bezoek van dr Koets heeft Moham med Hatta geen goed gedaan, getuige het geen hij gisteren te Djocjakarta, tegenover vertegenwoordigers van de pers, verklaarde: „Het is duidelijk, dat de Nederlanders een militair plan bezitten, om met behulp van de gewapende macht aan de onderhandelin gen kracht bij te zetten. Indien er echter strijd mocht uitbreken, dan ben ik er vol komen zeker van. dat het Indonesische volk spontaan zijn toevlucht zal nemen tot een politiek van verschroeide aarde, zoodat de Nederlanders tenslotte toch niets zullen winnen". Voorts verklaarde Hatta: „Wij zijn bereid met de Nederlanders als onafhankelijke natie samen te werken door hun economi sche preferentie te verleenen, bijvoorbeeld door aankoop machinerieën uit Nederland." Ten aanzien van Lord Killeam zeide Moh. Hatta, dat deze in staat is de bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen, in welk geval de Indonesische strijdkrachten zich zeker aan de gemaakte afspraken zul len houden". Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden jr&- Wallace gaat zijn leven beteren De besprekingen tusschen president Tru man en zijn minister van Handel, Wallace, schijnen een gunstig verloop te hebben ge had. Wallace deelde gisteravond nl. mede, geen redevoeringen meer te zullen houden, of verklaringen te zullen afleggen, vóór de conferentie van ministers van Buitenland- sche Zaken te Parijs is geëindigd. Men maakt daaruit op. dat Wallace aanblijft als minister van Handel. VACANTIEFONDS-LANDBOUW. Door het Coll. van Rijksbemiddelaars is vastgesteld een regeling van loonen en arbeids voorwaarden voor den akker- en weidebouw en het veehoudersbedrijf, waarin is bepaald, dat de werkgevers verplicht zijn, aan losse arbeiders wekelijks vacantiebonnen te ver strekken ter waarde van 2\'2 maal het vast gestelde uurloon. De arbeiders dienen deze bonnen op te plakken in een bonboekje, dat voor georganiseerde zoowel als voor ongeorga niseerde arbeiders verkrijgbaar is bij den pla^tsel. afd.-peningmeester van landarbeiders- bonden, of indien in de plaats van inwoning geen afd. van dien bond is gevestigd, bij den Ned. Chr. Landarb. Bond, Kr. Nieuwe Gracht 50, Utrecht, tegen betaling van 25 ct. per boekje. 41. Gelukkig kwam er gauw hulp opdagen. Een winkelier van de overkant van de straat kwam met 'n ladder aandragen, die hij te gen 'n boom aanzette. Mijnheer Pimpelmans zwaaide met z'n benen, maar kon er niet bij. Toen kwam meneer Bonemeijer er bij. „Dat moet je anders aanleggen!", zei hij, „laat het maar een6 aan mij overl" 42. Op aanwijzing van meneer Bonemeijer werd de ladder nu vlak onder meneer Pim pelmans voeten gezet. De winkelier strekte z'n armen omhoog en ondersteunde de lad der, terwijl meneer Bonemeijer op de on derste sport ging staan bij wijze van tegen wicht, als mijnheer Pimpelmans en z'n voe ten op zou zetten..,. CHR. ARBEIDERS IN VOEDINGS. EN GENOTBEDRIJVEN. De Ned. Centr. Bond van Chr. Arbei derspers) in bedrijven van voedings- en ge notmiddelen zal in de eerste 2 weken van October zijn traditioneele districtsvergaderin gen houden. Naast een referaat over de rege ling van loon- en arbeidsvoorwaarden, vroeger, nu en in de toekomst, zal een sociaal-econo mische rondblik worden gegeven, terwijl ook de financieele positie der organisatie ter sprake zal komen. De echtgenoote van den oud-burge meester van Eindhoven, mevr. Pulles-Win-* kels, is wegens propaganda voor het nat.- socialisme door het Eindhovensche Tribu naal veroordeeld tot opsluiting tot 1 Jan. 1947.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2