Wal ece gooit knuppel in het hoenderhok Weer worden straks texiielpun'en aangewezen Een groot zoon van een grooten vader 60 jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 En de Amerikaansche bladen gnuiven De rede van Wallace, den Amerikaanschen minister1 van Handel, waarvan Truman zeide, dat hij er volkomen achterstond, heeft in Ame rikaansche politieke kringen yerbazing gewekt, omdat zij de politiek van den president en Byrnes, die zich geheel op Engeland oriëntee- ren en niets van het door Wallace aangehan gen isolationisme moeten hebben, doorkruist. Men is van meening. dat zoowel de president als zijn minister van Buitenl. Zaken door deze rede in de kou zijn komen te staan en -dat Wallace zal moeten aftreden, \yil Truman's be* wind zich niet nog verder blameeren. Vrienden van Wallace zeggen, dat de minister van Han del alleen bedoelde terug te keeren tot de bui- tenland9che politiek van Roosevelt, die even wicht tusschen Engeland en Rusland trachtte te soheppen ten einde te voorkomen, dat beide landen elkaar in de haren zouden vliegen, waarbij de Ver. Staten zeker betrokken zouden worden. Overigens zijn Wallace en Byrnes steeds rivalen geweest' en daaraan dankt Truman het, dat de democraten hem vice-pre sident maakten. Hij is n.l. het compromis tus schen de opvattingen van Byrnes en Wallace. De rede is van te voren door Truman en Wal lace doorgenomen en aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de president alleen die dee- len van de rede zou goedkeuren, die anti-En- gelsche en anti-Russische gevoelens loochen den, maar toen men Truman vroeg wat hij van het betoog dacht, kon hij niet anders doen, dan zeggen, dat hij het er mee eens was. In ambtelijke kringen in Washington is ZEELÏEDENSTAKINCT IN AMERIKA NIET GEëINDIGD. De vijfhonderdduizend zeelieden van de Am. Arb. federatie hebben verklaard niet aan het werk te gaan. Stakers van. dé C.I.O. (Congr Industr Org.) posten bij elk schip, dat met leden van de Am. Arb. Fed. is be mand en zullen „elk schip in elke haven" vasthouden. INBRAAK BIJ ENGELS CHEN MINISTER VAN FIN AN Cl ëN. Bij den Hftgélschen minister van Finan ciën Dalton is, naar thans bekend gemaakt wordt, eenige weken geleden ingebroken. Sieraden en juweelen vielen den dief in handen. De dader is gearresteerd en de voorwerpen zijn .terecht. men verbaasd over de concessiès, diè Wallace in zijn rede aan Rusland doet. Algemeen is men het erover eens, dat de rede een verkiezingstruc is, om Byrnes den wind uit de zeilen te nemen. Aldus de opvat ting in de meeste Amerikaansche bladen. KOMT ER EEN WERELDVOEDSELRAAD? De FA.O., de wereldvoedselconferentie in Kopenhagen, is geëindigd met het aannemen van een voorstel een wereldvoedselraad in te stellen. Deze zal prijs vormend en regelend moeten optreden, om hongersnood te voorko men. La Guardia noemde een dergelijken raad even belangrijk als de atoombom. t IMPORT VAN AMERIK. FILMS. Op e$n Donderdag te New-York gehouden vergadering van de Motion Picture Export Ass. is een ontwerp-accoord met den Ned. Bioscoopbond geteekend. De M.P.E.A. zal ih 1947 een 100-tal films in Nederland distri- bueeren. Pensioenregeling voor land- en tuinarbeiders Chr. Boeren- en Tuindersbond verleent zijn medewerking. Te Baarn hielden het hoofdbestuur van bovengenoemde organisatie en de leiders der prov. organisaties een tweedaagsche confe rentie, op welke besloten werd medewerking te verleenen aan een pensioenregeling voor land- en tuinbouwarbeiders, eigen vrije Chr. Land- of Tuinbouwscholen te stichten in ge meenten, waar zij volkomen op haar plaats zijn en in een of meer vergaderingen het voor 194S gesloten mantelcontract der C.A.O. s aan een herziening te onderwerpen. Daarna voerde mr Rip uit Voorburg nog het woord. SINDS 12 SEPTEMBER WEER GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Als resultaat van de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Engelsche Regeering is de afzet van onze overtollige groenten naar Duitschland met ingang van 12 Sept. 1946 hervat. Maar 't blijft voorloopig nog mondjesmaat In den loop van de eerstkomende maan den zullen een aantal punten van de textiel- kaart geldig verklaard worden. Dit is zoo ongeveer het eenige opwekken de nieuws, dat wij u "kunnen melden van de perscoriferentie, gisterenmiddag over de textielvoorziening op het dep. van Eeon. Zaken gehouden. Niettegenstaande de denkbeeldige uitstal ling, die het betoog van de heeren van het Rijkstextielbureau opbouwde van wollen garens, babypakketten, damesjaponnen en heerenconfectie, staat onze textielproductie er maar uiterst zwak voor. Nog altijd kun nen 15.000 arbeiders in deze branche werk vinden. Zij komen niet, omdat zij, waar schijnlijk, zwart meer kunnen verdienen. De grondstoffen zijn ook een factor van belang, vooral kolen, die slechts langzaam in voldoenden voorraad beginnen te kQmen. In het bijzonder de spinnerijen werken nog lang niet op volle toeren en daar moet de weverij het tenslotte van hebben, die de stoffen "Voor onze costuums vervaardigt. Enkele bijzonderheden over Jen Masaryk Jan Masaryk, zoon van den eersten presi dent van de Tsjecho-Slowaaksche republiek Prof. Masaryk, die in dienst van zijn land vergrijsde, wordt vandaag 60 jaar. Hij is mi- Critiek van linfcs (Vervolg van Pag 1) Na opgemerkt te 'hebben, dat de heer Van Poll misschien nog wel meevalt vervolgt het blad aldus: „In ieder geval stelt de critiek, waaraan de samenstelling van de Commissie-Generaal bloot staat, in een duidelijk licht het delicate karakter van de "missie, waarmede zij belast wordt. Zij kan veel goed maken, maar ook veel bederven. Slaagt zij er in den grondslag te leggen voor een oplossing van de moei lijkheden in Indonesië, dan bewijst zij het land een niet hoog genoeg te schatten dienst. Zou zij echter falen als gevolg van heterogene samenstelling, dan zijn wij niet alleen wat de Indonesische kwestie betreft een heel eind achterop, doch moet men er ook reke ning mee houden, dat dat zijn terugslag kan hebben op de binnenlandsche politieke ver houdingen, omdat de voornaamste opgaaf, waarvoor de huidige regeering is gesteld en die de kabinetsformatie heeft beheerscht, niet aou zijn vervuld". Dorpspolitiek Onder het opschrift „Goede reis" schrijft „Het Vrije Volk": De benoeming van de Commissie-Generaal is thans officieel bekend gemaakt. De oom missie bestaat Uit de heeren Schermerthorn De Boer, en zooals wij vreesden, Van Poll. Voorzitter is prof. Schermerhorn. Dat sprak vanzelf en niemand zal daaraan waarschijn lijk een oogenblik getwijfeld hebben. De lei ding van deze historische missie moest toe vallen aan den man, die daarvoor de aange wezen figuur is, krachtens zijn anteceden ten, zijn capaciteiten en het vertrouwen, dat hij zich internationaal heeft verworven. De toelichting, die aan het benoemingsbesluit is toegevoegd, leert ons echter als wij het lezen van officieele communrqué's tenminste niet heelemaal verleerd hebben dat- er over de be teekenis van het voorzitterschap binnenskamers strijd is gevoerd. Er wordt immers nadrukkelijk verklaard, dat de voorzitter aan zijn ïu notie geen groo- ter gezag ontleent en dat de drie leden el- kaars gelijken zijn. Aangezien wij durven te veronderstellen, dat de heer De Boer geen behoefte heeft gevoeld zijn gezag te vergroot en door dat van den voorzitter omlaag te halen, moeten Wij aannemen, dat de zonderlinge verklaring haar oorsprong vindt in een poging van de zijde* der K.V.P. om den heer Van Poll een volwaardige positie te verzekeren naast en vooral niet onder prof. Schermerhorn. Dat deze dorpspolitiek in het aangezicht van gebeurtenissen, waarmee de toekomst van geheelè volken gemoeid is, gevoerd kon worden is zorgwekkend, maar dat men er niet in geslaagd is dit -gekibbel binnen de vier muren van de vergaderkamer te hou den, gaat ons begrip te boven. Waarom moest het nadrukkelijk voor de geschiedenis wor den vastgelegd in een pubLioatie? Wat heeft Nederland, wat heeft Indonesië, wat heeft de wereld met dit gepeuter te maken? De start van de Commissie-Generaal is niet bemoedigend, helaas. Maar haar taak is groot en wij hopen, dat zij zich aan de moei lijkheden, die een vlotten stapelloop hebben belemmerd, zal weten te ontworstelen, aldus besluit bet hoofdorgaan van de P. v. d. A. nister van Buiten- landsche Zaken van zijn land er. vertegenwoordig' het als zoooani.% op de conferentie in Parijs. Met Benesj, de leerling van zijn vader, heeft nij gedurende den tweeden wereld oorlog gevochten voor het land, dat zijn vader, na den eersten wereld oorlog, uit de aar stukken sprin gende Donau-mo- narchie wist te redden. De zoon heeft zich vooral toegelegd op het ongedaan, maken vatf de ongelukkige overeen komst van München, die den doodsteek voor de Tsjecho-Slowaaksche republiek beteekende. Op 5 Augustus 1942 na harden strijd, propa- gandatochten door Engeland, de V. S. en Ca nada slaagde hij erin van Eden de mededee- ling te kgjgen, dat Engeland München niet erkende. Hij sprak via de B.B.C. zijn l«idge- nooten op het thuisfront toe, werkte aan de vorming van een Tsjecho-Slowaaksch leger m het buitenland, schreef artikelen in Engelsche bladen, .ging met Benesj naar1 Moskou en na de bevrijding naar Praag, waar hij lid werd van de eerste Tsjechische regeering na den oorlog in bovengenoemde functie. Hij behoort tot de groote vrijheidsstrijders van Europa. Voor den oorlog al moesten wij garens in voeren, doch de leveranciers ervan zijn thans weinig genegen dien invoer op den ouden voet te hervatten. Een gevolg is, dat b.v. de kamgarenbehoeft^ voor slechts 20 gedekt is en dat de voorziening met tricot- ondergoederen stagneert. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat er een hoeveelheid textiel gelijk aan één punt per hoofd der bevolking per week wordt geproduceerd. Indien de., eischen voor den export niet hooger worden hoopt men 50 punten per jaar te kunnen aanwijzen. Men wil een einde maken aan de omstan digheid, dat de winkeliers de punten niet kunnen honoreeren, door hen zoodanig te bevoorraden, dat zij gedwongen worden „jacht op de bonnen van hun klanten te maken". Textiel moet op het oogenblik duur zijn, omdat de katoen- en wolprijzen aanzienlijk stegen. Een confectie-heerencostuum, dat voor den oorlog 38,81 kostte, moet nu 61.60 opbrengen. Er is ook gesproken over .de ^abypakket- ten, die vervangen worden door toewijzin gen van speciale punten. Dit is gedaan om een betere voorziening te garandeeren. Er wordt overwogen het aantal luiers per kind te verhoogen. Uw nieuwe winterjas is niet ter sprake gekomen. We zullen het dezen winter nog wel met de oude moeten doen! CHR. NAT. VAKVERBCfND BELEGT STUDIECONFERENTIE Voor hoofdbestuursleden van de aangeslo ten bonden organiseert het Chr. Nat. Vak verbond een studieconferentie op Woens dag 9 en Donderdag 10 October a.s. in hotel „Birkhoven" te Amersfoort. Inleiders zijn de heeren m. Rupper en mr dr C. de Heer, die achtereenvolgens behandelen: „Geschie denis, grondslag en idealen der Chr. Vak beweging" en „Leiding iri het economische leven". Verder organiseert het C.N.V. voor de derde maal sinds de bevrijding districtsver gaderingen voor het kader der vakbonden. Besproken worden vraagstukken, die zich groepe^ren om de loonpolitiek van de Regee ring. c'h voorziening van den ouden dag, de winter'propaganda en sociale scholing. Ruim '0.000 bestuursleden worden uitgenoodigd JAN MASARYK NEDERL. HANDELSBETREKKINGEN MET AMERIK. BEZETTINGSZONE Op uirtnoodiging van het directoraat-gene raal van de buitenl. econ. betrekkingen van het dep. van Economische Zaken zal morgen een delegatie van het O.M.G.U.S. (Office Mi litary Government United States) Nederland bezoeken voor besprekingen over onze han delsbetrekkingen met de Amerik. bezetthxgs- zdne van Duitschland. WIE HAALDE ZIJN SCHOENENBON nog Niet af? Men kan dit alsnog doen tot 25 October Zij, die tot dusverre nog geen schoenenbon bij den dóstributiedienst in ontvangst hebben genomen, hoewel zij daarvoor door de aan wijzing van de eindcijfers 3, 9, 6, 1 en 8 van hun stamkaart in aanmerking zijn ge komen, kunnen dezen bon nog tot 25 October a.s. afhalen. Voorts kunnen zij, die nog in het bezit zijn van sehoenenbonnen. welke met ingang van 28 Juli j.l. ongeldig zijn verklaard, deze bonnen tot 25 October a.s. inwisselen tegen een geldigen bon. NIEUWE DIENSTREGELING NED. SPOOR WEGEN GAAT MAANDAG IN De nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen gaat in op Maandag 16 Sept. en bevat een aantal belangrijke wijzigingen. GROOTE VOORRAAD HAVER EN GERST IN BRAND Door onbekende oorzaak brandde giste ren een groote landbouwschuur van het landgoed „Deelerwoud* bij Hoenderloo af, waarin zich de opbfrengst van 26 ha. gerst en 50 ha. haver bevond. De schade bedraagt naar schatting al f50.000. Dezer dagen is de heer 'Souwerborn uit De Cocksdorp (Texel) aldaar door een bestelauto doodgereden. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden B El BH 33. Deze maatregel had succes. De schim mel, die wel klontjes, maar geen slaag ver wacht had, schrok zich 'n aap en zette er de sokken in, zodat mijnheer Pimpelmans alle moeite "had om in 't zadel te blijven en de konijnenhokken bedenkelijk op en neer- wipten. 34. Op de weekmarkt aangekomen, wipte „Bet" met een geweldige sprong over een groentekar. Mijnheer Pimpelmans raakte bij deze sprong z'n mand met eieren kwijt, welke eieren gedeeltelijk op de hoofden en neuzen dier marktbezoekers terecht kwamen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hansweert J. J. Stout- jesdijk te Tuil; te De Krim (toez.) G. J. Hintzbergen te Wijokel. Aangenomen naar Den Helder W. J. de Hoest te Blokker; naar Angeren (toez.) J. E. Steenbakker Morilyon Loyser te O.r en W.-Graftdijk; naar Meeden cand. D. j. van Wezep te Groningen; naar St. Philips- land E. S. de Lint te Sluipwijk. Bedankt: vooi> Wezep K. v.- d. Pol te Ede. Geref. Kerken. Beroepen: te Haamstede J. Dijk te B. Hardinxveld; te St. Pancras D. Middelkoop te Mildam. Aangenomen: naar Zwartebroek A. Keijser te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Bedankt: voor Gent (Belg.) H. de Wit te Winterswijk; voor Tholen J. Wagenaar te Willemstad. Geref. Kerken art. 31. Bedankt: voor Delfzijl C. G. Bos te Uithuizermeeden. EVANGELISATIE ONDER BUITEN KERKELIJKEN. Gisteren werd de bespreking over de evangelisatievoorstellen vöortgezet. Gewezen werd op het voordeel, dat de kerk put uit het evangeliseeren voor den geestelijken welstand van haar leden. Teveel houden af gestudeerden en intellectueelen zich afzijdig van den evangelisatie-arbeid en helaas wor den vaak evang.-arbeiders door den kerke- raad voor het ambt uit hun kring gehaald. Buitenkerkelijk Nederland staat even ver van ons als andere-talen-sprekende volken. Juist daarom is een serieuze opleiding tot kennis zoo noodzakelijk. Indien de Synode de roeping der kerk voor ,.de wereld van nu erkent, is het voorgestelde plan niet te omvangrijk. In het geloof aanvaard, zal het slagen. Voor het eerst klonk ter Synode applaus na de warme peroratie waarmede ds. Wiersinga zijn betoog eindigde. Hierop werden de conclusies, in bespreking .geko men, met eenige wijzigingen in de redactie, aanvaard. Nadat de voorz. woorden van dank heeft gesproken aan God en aan den baanbreken- den arbeid, door het Verbond van Geref. Evang. Comm. verricht en ds. Monsma zich hierbij aansluit, wordt de zitting met dank gebed gesloten door assessor ds. De Graaf. CHR. GEREF. EVANGELISATIE. Het verbond der Chr. Geref. Evang. Comm. in Nederland heeft gisteren in de Chr. Geref. kerk te Utrecht haar jaarvergade ring gehouden, onder voorzitterschap van ds Henstra. in welke vergadering tegelijkertijd werd herdacht het 10-jarig bestaan van het verband. In zijn openingsrede memoreerde de voorz. het parool van het Chr. Geref. Evang. werk: Heel de kerk aan het werk. Herdacht wer den de overleden bondsvoorzitters ds Bijle- veld en ds Ramaker die 10 jaar geleden de oprichters waren van het verbond. Naar aanleiding van verschillende vragen als „Wat vraagt God van ons", volgde als antwoord dat de kerk heeft te brengen het evangelie van Jezus Christus en Dien gekruisigd in den weg der gehoorzaamheid. In de middagvergadering sprak ds H. Fol- keringa over: „Voorwaarts", met als grond gedachte: „Een nieuwe periode breekt aan". Talrijke vragen werden hierna op bevattelijke wijze beantwoord, waarop ds Oosterhuis de vergadering sloot met dank gebed. - KERKELIJKE EXAMENS. De classis. Dordrecht der Geref. kerken heeft niet peremptoir, doch préparatoir ge ëxamineerd en toegelaten tot den Dienst des Woords W. G. Sc heer es, cand. aan de V.U., wonende te 's-Gravenhage, Koningsplein 4 tel. 390813. CENTR. BOND VOOR INWENDIGE ZENDING. Mr S. C. Graaf van Randwijck van Amers foort heeft op de conferentie van bovenge- noemden Bond een referaat gehouden over „De Zending in het huidige Indonesië". Na de discussie over dit referaat sprak die con ferentie-voorzitter ds M. Groeneniberg nog een kort slotwoord. BENOEMING EN ONTSLAG Benoemd tot secr. van curatoren der R.U. Utrecht mr J. H. des Tombe: op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr mr M. L. van Holthe tot Echten als secr. van cura toren der R.U. Utrecht; benoemd tot buiteng. hoogl. in de afd. der electrotechniek aan de Techn. Hoogeschool te Delft om onderw. te geven in de radiotechniek: jhr J. L. W. C. von Weiler; tot gew. hoogleeraar in de afd. weg- en waterb.kunde, om onderwijs te gen in de alg. waterb.kunde ir P. P. Jansen. PERSONALIA Dr M. H. van Rooy te Sittard is tot wed er - opzeggen toe, toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.U. te Utrecht om onderwijs te geven in de criminologie. 't Driemanschap naar Indi'è gestart (Vervolg yan Pag. 1) De heer M. J. M. van Poll uitte zich als volgt: „Niet zonder zorg, maar toch met vertrou wen, aanvaard ik de mij opgelegde taak: de blijvende verzoening van twee gebiedlsdee- len, omdat binnen afzienbaren tijd de ireeds begonnen symbiose tusschen Nederland en Indonesië tot een machtige samenwerking moge beklijven!" De heer F. de Boer zeide: ,Jk ga met optimisme naar Indonesië, om dat mij gebleken is, dat sedert 't begin van dit jaar, ook in Indonesië, andere en betere stemming ten opzichte van dit vraagstuk is gekomen. De hartstocht, die oorspronkelijk hoog oplaaide, is aan het bedaren en ook in Indonesië heerscht de wensch tot samenwer king, waarbij te constateeren is, dat in het algemeen elk gevoel van haat afwezig is." De Minis ter-president gaf ook zijn stand punt le kennen: „Ik hoop, dat de Commissie-Generaal er in zal slagen, de sfeer van vertrouwen, die de noodzakelijke basis vormt voor het welsla gen van haar opdTacht, te scheppen. Vol ver trouwen zie ik de naaste toekomst tegemoet. Het wil mij voorkomen, dat er alle reden is voor optimisme". Uit de houding der Commissie-Generaal, kort voor het vertrek van het vliegtuig, toen zij bestormd wend door een legen van foto grafen, spreekt ook het optimisme, dat zij in hun woorden deden hooren. Lachend namen zij afscheid van vrienden en bekenden en de heer De Boer maakte de opmerking, dat een tocht, die met zulk goed weer begint, onge- twijfeld tot een goed einde zal leideo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2