Wallace over Amerika's buitenlandsche politiek De taak van onze troepen in NederUndië Ook A'damsche tabakswinkeliers zullen staken NIKtTWK UBID8CUE COURANT VRIJDAG 13 SEPTEMBER 19(6 Wij moeten de wereld niet zien door Eng. oogen Sprekend over de buitenlandsche politiek van Amerika zeide Henry Wallace, minister van Handel, dat Amerika de wereld door eigen oogen en niet door die van Engeland moet bezien. De Britsche machtsbalans mag niet bepalen wanneer en of Amerika in den oorlog komt. „Wij houden misschien niet van de wijze, waarop Rusland in Oost-Europa te werk gaat, maar er moet op vriendschappelijke wijze een regeling worden gezocht." De Amerikaansche minister betoogde verder, dat alleen de organisatie der V.N. atoombom men moet bezitten en geen enkel land dient meer dan 15 pet van zijn uitgaven voor mili taire doeleinden te besteden. Samenvattend zeide Wallace: „Naar mijn meening is de wereldorde op het oogenblik bankroet en zijn de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland de curatoren van het faillissement". Militaire pensioenen lager dan steun aan N.S.B.-ers Alg. Mil. Pensioenbond vergadert te R'dam „Zeven maanden werken departements ambtenaren nu al aan een herziening, maar er is nog letterlijk niets van terecht geko men", aldus de president van den Alg. Mili tairen Pensioenbond, de heer W. Klooster, op de gisteren te R'dam begonnen 10e alge- meene vergadering van den bond. Velen moeten het leven zien te rekken met hun verouderd standspensioen, dateer end uit 1616, waardoor zij minder krijgen dan een ondersteunde N. S. B.-er, riep spr. uit en sprak tenslotte de hoop uit, dat de Regeering haar sociale taak t.o.v. de oud-gedienden en hun weduwen beter zal gaan beseffen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd een re solutie aangenomen, waarin o.m. wordt aan gedrongen om voor alle gepensionneerden van land. en zeemacht en Koloniën, alsmede voor de weduwen, de betreffende pensioen wetten aan te passen aan het huidig levens peil. Deze resolutie werd ter kennis ge bracht van de Regeering en van de Eerste en Tweede Kamer, terwijl tevens de tus- schenkomst van H.M. de Koningin werd ver zocht. Heden werd de vergadering voort gezet. NIEUWE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM. Naar „De Maasbode" meldt is bij Kon. Besluit met ingang van 1 October a.s. tot burgemeester van de gemeente Schiedam benoemd de heer mr J. W. Peek, thans burgemeester van Alkemade (Z.-H.). Roofmoord of de politiek in 't spel? De dader onder een vloer aangetroffen. Gisterochtend heeft de 23-jarige Chr. K. Mol te Hilversum in de garage achter zijn huis den 31-jar. E. v. Wegen vermoord. De politie, gewaarschuwd door de buren, die de mannen hadden zien vechten en schoten had den gehoord, vonden den dader in een. schuilplaats onder den vloer. Hij beweerde Van W., die voor den S.D. had gewerkt, een „afstraffing" te hebben willen geven, doch had daarbij tevens het slachtoffer een tasch met sieraden ontnomen en weggestopt. De politie zoekt naar de ware motieven. Preseident Truman verklaarde in de dage- lijksche persconferentie het geheel met Wal lace eens te zijn. HOEVEEL SUIKER KRIJGEN WE NU EIGENLIJK? Het heeft de aandacht getrokken, dat deze keer 1000 gram suiker op den bon is aan gewezen. In verband met de toewijzing van de extra suiker verwachtte men, dat het 1250 gram zou rijn, maar het CJD.K. vestigt er onze aandacht op, dat het suikerrantsoen den eenen keer 750, de volgende maal 500 gram zou bedragen. Voor de vorige periode was 750 gram aangewezen, zoodat w>e nu 500 kregen. Met de 500 gram extra maakt dat 1000 gram. Het klopt als een bus. Binnenkort alg. protestverga dering in Den Haag Naar het voorbeeld van Leïjden hebben ook de Amsterdamsche tabakswinkeliers ge dreigd op 15 October hun zaken te zullen sluiten, indien in de tabakssituatie dan nog geen gunstige wending is gekomen. Dit be sluit werd gisteravond genomen in een roe rige vergadering van de vakgroep detailhan del in tabak en tabaksfabricaten, op welke bijeenkomst 50 van de 1200 hoofdstedelijke tabakswinkeiiers aanwezig waren. Besloten werd op Donderdagen den geheelen dag de A'damsche tabakswinkels gesloten te houden, desnoods zonder vergunning van het ge meentebestuur. Er zal bovendien een actie worden voorbereid om de staking over het geheele land uit te breiden. In verband hier mede zal een groote algemeene protestverga dering in den Dierentuin te Den Haag wor den gehouden. De directeur van het Rijksbureau voor ta bak en tabaksproducten, de heer A. Polak, die achter de bestuurstafel had plaats geno- nen, om vragen te beantwoorden, deelde mede, dat er evenveel cigaretten worden ge fabriceerd als twee maanden geleden, alleen met eenige vertraging door de vacanties. Wat de aangekondigde staking betreft, zeide de heer Polak: „Ik ben er van over tuigd, dat de Overheid u zal laten staken, Haar eigen vader aan de Duit- schers verraden Twintig Jaar geëischt tegen jongedame uit Zwolle. Te Zwolle stond gisteren voor het B.G. te recht de 21-jarlge Aleida Johanna Kuipers, wegens verraad van haar eigen vader, die Joden verborgen hield. Verder werkte zij met Landwacht en Duitschers samen om verspreiders van illegale bladen, onderdui kers en zg. terroristen den vijand in han den te spelen. De proc.-fiscaal, mr. W. L. de Walle, noemde het een onbeschrijflijke schande en merkte op: „Hier staat een mof fenmeid van het ergste allooi". Spr. eischte 20 jaar gevangenisstraf. Tegen de S.S.-ers A. Brandenburg en R. Jurgens uit Kampen eischte hij resp. 10 en 8 jaar. Uitspraak over 14 dagen. maar dan geeft ze het publiek toch de ge legenheid de bocietjes in te wisselen". Telegrammen van protest en van trots Landdag van ex-illegale werkers uit Friesland. Op een te Oranjewoud gehouden landdag van vereenigingen en stichtingen .Friesland 1940 '45", waar 600 ondergrondsche strijders uit de geheele provincie bijeenkwamen o.l.v. den heer v. Schootstra, pleitten tien sprekers van diverse politieke en godsdienstige richtingen v. ,r voortzetting der werkzaamheden der oud- illegale beweging. Doelstellingen zijn: rechts herstel, verzorging der nagelaten betrekkingen, juiste berechting en zuivering. Naar den mi nister van Justitie werd een protest-telegram gezonden tegen de vrijlating van landverraders vóór de berechting, terwijl aan het Friesche bataljon in Indië telegrafisch gevoelens van trots worden overgebracht. UIT ZIJSPAN GESLINGERD EN OVERLEDEN. Donderdagavond moest in Eist onder de gem. Rhenen een motor met zijspan uit wijken voor een kind, waardoor de echt- genoo<te van den bestuurder uit het zijspan werd geslingerd en ter plaatse is overleden. De motorrijder, de heer Kati uit Utrecht, werd zwaar gewond. MOEDIGE K.L.M.-PILOTEN Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Beuningen, Ewijk, Weert en Winssen G. J. v. d. Poll te Vollenhove; te Coevorden B. Naarsingh te Ternaard; te Val- burg-Homoet C. van Dop te Voorthuizen (Geld.); te Vleuten (toez.) F. G. H. Nicolai te Domburg. Aangenomen naar Axel F. J. Pennings te Wamel; naar Berkel en Rodenrijs C. Fortuin te Nes en Wierum; naar Haskehorne IJ. Hoekstra te Wanneperveen; naar Ochten cand. W. Kranendonk te Gouda. Bedankt: voor Wormerveer C. M. Veen- huysen te Egmond a. d. Hoef. Benoemd: tot hulppred. te Emmer-Com- pascuum, voor de evang. te Emmer-Erfschei- denveen J. Kuiper, hulppred. en godsdienst onderwijzer te Oostwold. Geref. Kerken Beroepen te Geldermalsen dr. A. H. Oussoren te Middelburg: te Rhenen H. M. Ploeger te Culemborg; te Vianen M. J. v. Dijken te Nunspeet; te Zweeloo H. Wiersema te Oldehove. Bedankt: voor Gouda W. van Dijk te Nij megen; voor Werkendam A. Dercksen te Rijsoord. Benoemd: tot hulppred. te Nijkerk (vac G. Brinkman) ds. J. Ubels te Batavia, met ver lof hier te lande, die deze benoeming heeft aangenomen Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Zaandam A. Hilvers te Assen en P. H. Seggelink te Rotterdam-Charlois. Ev. Luth. Kerk Aangenomen: naar Pekela J. Hallewas te Bergen op Zoom. SYNODE DER GEREF. KERKEN Ter Gein. Synode der Geref. Kerken was de dag van gisteren bestemd voor het evan gelisatie-rapport, met name over het voor stel van Amsterdam om Gen. deputaten te benoemen. Hieraan vooraf ging voorlezing van een schrijven der Synode aan de Kerke raden inzake vrijgelaten politieke delinquen ten, in welk schrijven de Synode opwekt tot betoon van een Chr. voorbeeld, met als ach tergrond niet barmhartigheid, maar plicht. Uit het evangelisatie-rapport van ds H. A. Wiersinga blijkt, dat de bestaande takken van arbeid en hun organisatie gecoördineerd dienen te worden, terwijl men daarnaast sti- muLeerend wil werken en de opleiding cen traal ter hand wil nemen. Twaalf deputaten zullen worden benoemd, nl. uit elk prov. res sort één. De commissie wil verder de oplei ding zoowel van evangelisatiepredikanten als de niet-wetenschappelijke opleiding van jonge vrouwen en meisjes regelen en stelt voor over te gaan tot stichting van een evan- gelisatieoentrum, waarvoor een bedrag van f 125.000.ineens gevraagd wordt, alsmede f 25.000.per jaar voor de instandhouding. Na langdurige bespreking van dit rapport wordt deze afgebroken en verdaagd. Het rapport over den opbouw van de ker kelijke statistiek, dat een breede discussie opleverde, wordt na bespreking naar de commissie teruggewezen, waar de amende menten op de conclusies zullen ingediend en verwerkt worden. Verschillende Synode-le den bleken voorstanders te zijn van een ruim opgezet centraal bureau, ten dienste van Synode en Kerken, terwijl de rapporteur prof. dr D. Nauta meende, dat de opzet voorloopig bescheiden dient te zijn. RECTORAATSOVERDRACHT Op 18 Sept. zal in het Minerva-paviljoen de aftredende rector-magnificus der V. U., dr J. Coops, het rectoraat overdragen aan dr R. H. Woltjer. Wegens zijn gezondheidstoestand kan prof. mr J. C. van Oven zijn benoeming tot rector-magnificus aan de R. U. te Leiden voor het studiejaar 1946/47 niet aanvaarden. In zijn plaats zal thans waarschijnlijk wor den benoemd prof. mr P. Cleveringa. Mr dr C. W. v. d. Pot, rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Groningen, zal op 16 Sept. a.s. om 2.30 uur n.m. in de aula der universiteit een rede uitspreken en verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen studiejaar, om daarna zijn waardigheid over te dragen aan dr D. van Os, den rector-magnificus voor het studie jaar 1946/47. CHR. KRANKZINNIGENVERZORGING De Vereeniging Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland hield deze week haar 42ste jaarvergadering in de Stich- timgskerk op „Vrederust" te Bergen op Zoom. In de middagvergadering hield prof. dr J. Waterink een lezing over het onder werp: „Innerlijke rust". EEN KUNSTSTOFFENFABRIEK TE DEVENTER OPGERICHT. Te Deventer is opgericht de N.V. Kunst- stoffenfabriek „Plastico", wel'ke zich zal bezighouden met de vervaardiging van ar tikelen met behulp van kunststoffen („plas tics"). Tot de oprichters behooren de N.V. Rubberfabriek „Vredestein" te Loosduinen, de erven Ankersmit te Deventer en de heer A. L. Bauling. eveneens te Deventer. De N.V. Visscherij Mij .FCennemerland" te Katwijk a/Zee zal over 1945 een dividend uitkeeren van 8 In een vrachtauto met dubbelen bodem te Oploo zijn 1000 kippeneieren gevonden, terwijl in Den Bosch iemand werd aange houden die 71 bandenbonnen in zijn sokken had verstopt. ALG. VERG. VER. NATIES OP 23 OCT. De Algemeene vergadering der Ver. Naties is thans officieel tegen 23 October bijeen geroepen. TWINTIG JAAR VOOR HENDRIK DE MAN Een Belgische krijgsraad veroordeelde den socialistisohen oud-minister van openbare werken Hendrik de Man, wegens samen werking met de Duitschers het schrijven van propagandageschriften en het houden van redevoeringen tot 20 jaar buiten gewone hechtenis. ENGELAND ZENDT DUITSCHE KRIJGS GEVANGENE NAAR HUIS. De Engelsche regeering besloot, te beginnen met eind September Duitsche krijgsgevangenen in een tempo van 15.000 per maand te repa- trieeren. STAKENDE AMBTENAREN IN ITALIë. In Italië staken 80.000 rijksambtenaren om hooger loon. De regeering verklaarde de staking onwettig. INHEEMSCHEN MUITEN IN AUSTRALIë. Gisteren braken in de Ned. gevangenis te Casino (bij Brisbane), welke gevangenis gebruikt wordt om Inheemsche muiters onder te brengen, relletjes uit. Gedurende vijf minuten was het kamp een slagveld ge lijk; de Ned. wachten slaagden er echter in de opstandelingen tot rede te brengen. Amerika zal Oostenrijk in 1947 met 150 millioen dollar economisch weer in even- Wicht brengen. Een beschouwing uit den A.R. gezichtshoek Op den tweeden dag van de A.R. partijcon- ferentie, gehouden in het Kurhaus te Scheve- ningen, is breedvoerig gesproken over de Indische kwestie. Dit vraagstuk werd ingeleid door dr. S. U. Zuidema van Leeuwarden, die betoogde, dat onze verhouding tot Indië, ook de staatkun dige, voor de verantwoordelijkheid, waarmede wij daarin bekleed zijn, onder de norm staat der Heilige Schrift. In beginsel behoort de A.R. staatkunde de wenschen van de Indonesische nationalisten in zake de gelijkwaardigheid en gelijkberechtig- heid van den Indonesiër en de zelfstandigheid van Indië in te willigen en er voor te strijden. Wij behooren de voogdijgedachte te honoree- ren en het liever met een zelfstandig Indië te wagen dan te wachten op een „rijpheid" van Indië, die in feite ook in het moederland niet gevonden wordt. De eenige weg, die voor ons open staat om dit isolement in het verstaan van onze getui genis te doorbreken, is die van: a. de herhaal de fundeering van onzen oproep tot gezagseer- biediging als norm voor onderdaan en over heid, in onze persoonlijke religieuze gebon denheid aan de openbaring in de Heilige Schrift; b. de duidelijke, voor vriend en tegenstan der voor geen tweeëerlei uitlegging vatbare antithetische distancieering van alle koloniale mentaliteit, van conservatisme en kapitalisme van materialisme en Europeesch epicurisme van militarisme en gezagsverabsoluteering De afwijzing van de idee eener ontbinding van het Koninkrijk in belofte of op termijn impliceert niet de aanvaarding van de idee eener eeuwigheid van het Koninkrijk. De eerste idee toch is geboren uit de dwaling dat wij onszelf aan Gods wet mogen onttrekken de tweede vermeet zich. God de wet voor te schrijven. Naar A.R. visie hebben onze troepen m Indië niet de taak, de „republiek" te helpen in haar eventueele poging tot democratisee- riin.g; evenmin de uitsluitend polrtieele, om terrorisme en banditisme te bestrijden. Hun taak is een nationale plicht: de militaire bij drage tot de verlossing van het rijksgebied Indië uit een Indonesisch en internationaal krachtenspel, dat noodlottig is voor Indië, door (de weldaad van) onze gezagsvestiging, gefun deerd in de gehoorzaamheid aan de religieuze grondwet. Even terecht als prof. Kraemer het Indone sisch revolutionair nationalisme waarschuwt voor een fanatieke beleving van het adagium: Fiat libertas pereat mundus" (de vrijheid worde verworven, al vergaat de wereld er bij) even terecht geldt de waarschuwing voor een fanatieke beleving onzerzijds van het ,,Fiat iustitia, pereat mundus" (de gerechtigheid worde gehandhaafd, al vergaat de wereld er bij). ONDERSCHEIDEN H. M. de Koningin heeft wegens grooten moed in de Mei-dagen van 1940 den res. Ie luit.-vlieger A. van Oorschot, thans gezag voerder bij het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. begiftigd met het vlieger kruis. Dezelf de hooge onderscheiding viel ten deel aan den K.L.M.-gezagvoerder J. J. Absoel. NU WEER 50.000 TEXTIELPUNTEN GESTOLEN Gisteren is te Amsterdam gearresteerd een 24-j. expeditieknecht van een groothandel in textiel aan de Nieuwe Prinsengracht aldaar, die op 24 Juni coupures tot een totale waar de van 50.000 textielpunten ontvreemdde. Op 16 Sept. zullen 10 jonge Ned. mijn werkers een tegenbezoek aan Engeland brengen. Miinhppr Pimpelmans sant naar A jp rijdpn 31. De ronde vorm ei van nennnerae on/.t „Betje" aan het paardenspel, waar ze zo dikwijls rondgedraafd had. Ze stak dan ook haar neus in de lucht en begon in een sierlijke telgang om de vluchtheuvel heen te draven, tien keer, twintig keer, zonder zich aan de vermanngen van meneer Pim pelmans of den agent te storen. 32 Al spoedig sioiiuen ane voetgangers midden op den rijweg er naar te kijken en zodoende ontstond er 'n complete verkeers opstopping. De agent raadde en tierde, maar de schimmel bleef ongestoord doordraven Tot het de agent begon te vervelen en hij het paard 'n stevige haal gaf met z'n stok. PROOST! De Italiaan Paficio daagde den Russischen gedelegeerde in Parijs, Wysjinkski, uit tot een duel, omdat de Rus had beweerd, dat de Italiaan beter loopen dan vechten en evenveel op Romeinen lijken als ezels op leeuwen. Pacifios voorwaarden zijn „Vijftien meter afstand, pistolen en schieten tot een van beiden dood is." Nog steeds blijven de squatters zich roeren in Londen. Doch nu ze eenmaal beslag ge legd hebben op de groote flats, maken ze ondubbelzinnig kenbaar, dat ze behoefte hebben aan water en bedden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2