Hoe is de toestand momenteel in Hongarije? Macht en prestige van 't Parlement verdwenen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1M6 Parlementslid vertelt eenige bijzonderheden Ben Hongaarsch parlementslid, Istvan Csurgai, die aan het Internationaal Espe- rantocongres te Utrecht deelnam, sprak zich uit over de toestanden in zijn land. Buda, dat voor 50 door den oorlog waa vernietigd en Pest, dat er met 6 heel wat beter afkwam, zijn thans weer verbonden door de Frans Josephbrug, nu de Vrijheids- brug geheeten, zoo vertelde hij, maar over het algemeen wordt de verwezenlijking van de wederopbouwplannen ernstig bemoeilijkt door het groote gebrek aan materiaal. Dit geldt evenzeer voor de plannen voor een uitgebreide industrialisatie, waarbij de grond- stoffenschaarschte de belemmering vormt. In de economische plannen is echter de in voer hiervan uit Rusland opgenomen, waar bij is bepaald, dat de verwerkte producten weer naar dat land worden geëxporteerd. Voor eigen gebruik blijft 30 binnen de grenzen. Aanvankelijk wilde men niet veel van de Russen weten, doch uit verschillende oog punten is het wenschelijk goede vrienden met hen te zijn. Dit wil echter absoluut niet zeggen dat men het ook in politiek opzicht met hen eens zou zijn; het duidelijkste be wijs hiervoor waren wel de laatste verkie zingen, waarbij de communisten slechts 17 behaalden. De grootste partij is de Boeren partij, die met drie andere groepen een over wegend democratische meerderheid vormt. Terugkomende op den economischen toe- Stand vertelde de heer Csurgai, dat het land een oorlogsschade van 300 mill, dollar had. Men tracht met buitenlandsche credieten Bonnenlijst voor de komende twee weken Voor de periode van 15 t/m 28 Sept. BONKAARTEN KA, KB, KC, 610. 564 t/m 568 brood 800 gr. brood 569 brood 400 gr. brood 572 boter enz. 250 gr. boter 573 boter enz. 250 gr. marg. of 200 gr. vet 583 suiker 1000 gr. suiker of boter hamstrooisel of 2000 gr. jam, stroop enz. 574 2C0 gr. kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas) 575 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep B 18 res1600 gr. brood C 18 res. 800 gr. brood B 19 res100 gr kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) B 20 res2 kg. aard. BONKAARTEN LA, LB, LC 610. 521 vleesch 100 gr. vleesch 522 vleesch 400 gr. vleesch A 04 melk 4 liter melk B04, C04 melk 7 liter melk 517 aard3 kg. aard. BONKAARTEN KD, KE 610. 064, 065 brood 800 gr. brood 072 boter enz. 250 gr. boter 073 boter enz. 125 gr. margarine, of 100 gr. vet 083 suiker 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. 084, 085 alg..250 gr. suiker of boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 074 alg. 100 gr. kaas (waarvan 50 gram korstlooze kaas) 075 alg225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep D 18 res800 gr. brood E 18 res. 250 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuit BONKAARTEN LD, LE 610. 021, 022 vl. 100 gr. vleesch D04, E04 melk 12 liter melk 017 aard1 kg. aard. TABAKS KAARTEN ENZ. T 47 2 rants, tabafcsart. V 48 200 gr. chocolade en/of suikerwerken X 47 2 rants, tabaksart. X 48 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. De bonnen voor melk worden in den vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen. Voor de week van 22 t/m 28 Sept. zul len nog bonnen worden aangewezen voor: aardappelen, thee, bloem en tabak. Keukendeelnemers moeten aldaar de bannen 521 en 021 voor vleesch en 517 voor aardappelen inleveren. weer op gang te komen en hiervoor heeft Amerika reeds «enige malen de helpende hand toegestoken. De prijzen zijn zeer hoog; hoewel alleen levensmiddelen gerantsoeneerd zijn, ook hier ontwrichting door den zwarten handel. De loonen staan op een dergelijk peil, dat het koopen van schoeisel en tex- tielgoederen groote moeilijkheden oplevert. Per 15 September hoopt men met de zuivering klaar te zijn. De detineerings- kampen zijn grootendeels ontruimd; alleen zij, van wie verwacht wordt dat zij meer dan 2 jaar zouden krijgen, zijn achter gebleven. Collabo re er en de ambtenaren zijn ontslagen en worden thans op omvormings cursussen voor ander werk opgeleid. ENGELAND EN RUSLAND DOEN ZAKEN. Het grootste struikelblok op den weg naar een handelsverkeer tusschen Engeland en Rusland schijnt thans weggenomen. Engeland zal machinerieën en electrische installaties ten bedrage van 40 millioen pond sterling leveren, terwijl Rusland 25.000 stan dards hout ter beschikking stelt. K.B. BLOKKEERING GEEN RECHTS GELDIGHEID? De vroegere directeur van het bijkantoor Hollegersberg v d Incassobank, J. p. L. v. L. had zich te verantwoorden voor de R otter- damsche Rechtbank voor het, ondanks het bestaande verbod (geldblokkeering), openen van drie safeloketten t.b.v. eenige cliënten, zonder toestemming van den inspecteur der belastingen. Hoewel volgens verdachte de uitgenomen stukken slechts schuldbekente nissen waren, en niets met de saneering hadden te maken, bleek hij toch f 1500 van een der cliënten te hebben ontvangen. De eisch van het O.M. luidde 8 rrmd. voor waardelijke gevangenisstraf. De verdediger was echter van oordeel dat het K.B. over de blokkeering geen rechtsgeldigheid bezat en vroeg vrijspraak. Uitspraak 24 Sept. AMERIKA NIET ACCOORD MET EUROP. LUCHTVAARTVERDRAGEN Onder leiding van generaal Brown ell, die den titel van gezant draagt en persoonlijk vertegen woordiger van Truman is, vertrok een Ame- rikaansche luchtvaartcommissie naar Engeland om het internationaal luchtvaartverkeer te regelen, als vervolg op de Bermuda-conferen tie. De verdragen, die Engeland afsloot met verschillende Europeesche en Zuid-Amerikaan- sche landen, beschouwt Amerika n.l. in strijd met den geest van het Bermuda-verdrag. In Brussel kwamen 15 Fransche-, 3 Zwitsersche-, 20 Nederlandsche- en 3 Luxemburgsche afgevaardigden van Chr. Spoorwegarbeidersorganisaties in congres bijeen. Men spreekt over nationalisatie en coördinatie in het verkeer. De Egyptische koning keurde de wijzi ging in het kabinet goed. De grootste par tijen in de Kamer staan thans achter de regeering, waarmede de groeiende oppositie overwonnen is. De Amerikaansche loonraad verwierp het verzoek der Amerikaansche vakvereeni- gingen voor zeelieden om hoogere loonen. De Belgische regeering heeft den ver koop van automobielen in België tijdelijk verboden. De Belgische, Nederlandsche en Luxem burgsche afgevaardigden naar de voorloopige bijeenkomst van de intern, conferentie over handel en werkgelegenheid te Londen, zul len voorstellen de douane-rechten te ver- I lagen. 1 Seyss-Inquart schrijft boe. ken in Neurenberg Voorts doet hij dagelijks aan lichaamsoefeningen. Terwijl in Neurenberg de familieleden van de beschuldigden beginnen aan te komen de eerste was Frau Emmy Goe- ring bereidt Seyss-Inquart zich in een zeer nerveuze stemming voor op den ko menden oordeelsdag. Hij is bezig aan een drietal boeken. Dezer dagen voltooide hij een .Grondwet voor Utopia". Voorts werkt hij aan een boek „Ausbljck im Zukunft", waarin hij de over tuiging uitspreekt dat er een botsing tus schen Oost en West komt, waarbij Frankrijk, Nederland en België het avondland zullen redden. Een derde geschrift, dat in deze dagen ontstaat, is ..Bemerkungen über den Nürnberger Prozes", waarin hij de grond slagen van het proces aanvalt en de mee ning uitspreekt, dat Nederland eens een andere gedachte over hem zal hebben. Buiten deze werkzaamheden neemt Seyss iederen dag een koud bad en doet hij ge regeld aan lichaamsoefening. Maatregelen voor den oordeelsdag De oordeelsdag in Neurenberg zal bijge woond worden door officieel vertegenwoor digers van de verschillende betrokken re geeringen. Zoo zal Frankrijk drie ministers afvaardigen. Indië kort en klaar Den laatsten tijd wordt Medan min of meer geterroriseerd door groote groepen pemoeda's, die zelfs trachten het Geall. „Polonia-kamp" aan te vallen. Medio Sept. zal te Batavia een verga ring van het Indo Europeesch Verbond wor den belegd, waarin de plannen voor de toe komst zullen worden besproken. Te Medan is een nieuw T.R.I.-bataljon geïnstalleerd door den „divisïie-chef". Het dep. van Onderwijs en Eeredienst der Ned.-Ind. Regeering heeft plannen ont worpen tot sterke uibreiding van het univer- s air systeem over den geheelen Archipel. CONSULAIRE DIENST. De heer P. Chr. Mavroides is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Galamata (Griekenland), bui-ten bezwaar van 's-lands schatkist. De waarneming van het consulaat der Nederlanden te Loanda (Portugeesch West-Afrika) is, ter vervanging van den heer Ratelband, opgedragen aan den heer V. V. Cusden. Aan de Duitsche mijnwerkers worden extra rantsoenen bier, „schnapps" en tabak toegewezen, teneinde de kolenproductie te stimuleeren. Conferentie der A.R. Partij in 't Kurhaus In het Kurhaus te Scheveningen houdt de A.R. Partij - dezer dagen een conferentie waar de binnenlandsche politiek en de Indische kwestie aan de orde komen. Prof. Anema sprak er over „Vraagstukken met betrekking tot de binnenlandscbe po litiek". Spreker ving aan met de opmerking, dat alle vragen, ook van dezen tijd, zich groe- peeren om de tegenstelling tusschen over heid en volksvertegenwoordiging. Het gaat om de vraag van monisme of dualisme: Het monisme maakt van overheid en parlement één geheel, het dualisme ziet een essentieel verschil tusschen die twee. In 1813 werd de basis van ons staatsbestel principieel gelegd op het dualisme, een zelfstandig koningschap en een zelfstandige volksvertegenwoordiging. Tegen het monistische systeem hebben de A.R. zich steeds verzet. Breedvoerig besprak prof. Anema het resultaat van dit stelsel in Engeland sedert 1870. De souvereiniteit van het parlement heeft geleid tot het omgekeer de van wat men bedoelde. Macht en prestige van het parlement zijn verdwenen. De minister-president werd op permachtig en daar deze leider der partij is, krijgt men uiteindelijk in den staat een al machtig partijbestuur. De wetgevende macht verdwijnt naar de bureaucratie. In Nederland bracht het kabinet Schermer - hornDrees verkeerde dingen urt Engeland naar hier over. Doordat de heer Beel geen nationaal kabinet wilde, is dat kabinet wel licht voorshands niet te vervangen. Hoe staan wij daartegenover? Wij moeten blij ven verdedigen de principieele partijforma tie. Conservatief en vooruitstrevend is geen politieke tegenstelling maar een psychologi sche schakeering, welke binnen het eigen partijverband gecompenseerd moet worden. Wij moeten geen belangenpartijen hebben. Sprekende over de verhouding tusschen kerk en politiek wees spr. er op, dat de ervaring heeft geleerd, dat het altijd stoornissen geeft, als de kerk direct bij de polrtiek betrokken wordt. Al is het natuurlijk wel zoo, dat kerk en politiek elkander moeten steunen. Met het streven naar het herleven der coalitie moeten we voorzichtig zijn. Daar toe zal men eerst dan moeten overgaan, als men van andere zijde een zoodanige anti- Christelijke politiek voert, dat aaneensluiting van alle Christenen noodzakelijk wordt, of als men van A.R.-, C.H.- en R.K.-zijde spon taan tot een vrijwel gelijkluidend program zou komen. We laten ons niet in den conservatieven of %egatieven hoek dringen. Ons verzet te gen het vorig kabinet kwam niet voort uit een anti-sociale gezindheid. We moeten aan onze beginselen vasthouden, maar moeten niet tot beginsel maken wat het niet is. Als personen zullen wij ons zoo dicht mogelijk dienen te houden bij Gods woord. Dat blijft de bron, waaruit onze partij haar adel en kracht put. Na een korte pauze was er. gelegenheid tot discussie, waarna in de avondvergadering een vrije bespreking werd gehouden over partij -aangelegenheden. Belegde broodjes tegen vaste prijzen Voor de z-g. kleine eetwaren, belegde broodjes, slaatjes, croquetten, etc. zijn een heidsprijzen vastgesteld. Een broodje met 25 gr. kaas mag niet duurder zijn dan 20 ct., en het „huzarenslaatje" zal varieeren tusschen de 25 en 40 ct. Vleesch- of wild- Vleesch croquetjes resp. 35 en 50 ct. De prijzen moetenduidelijk in de betreffende inrichtingen worden aangebracht. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RELIGIEUZE MUZIEK UITGESTELD. Het tweede internationale en interconfessio- neele congres voor religieuze muziek, dat van 16 tot 22 Sept. te Luik zou plaats hebben, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G TH ROTMAN OP SPOED AANGEDRONGEN INZAKE OPLEIDING VAKMENSCHEN Den minister van Sociale Zaken werd door het Kamerlid Van Vliet o.m. gewezen op het terugloopen van deelname aan de scholing op de Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling en toezegging gevraagd voor voldoende gelden voor het voeren van intensieve propaganda, daar het tekort aan bekwame vaklieden (met name voor de bouwvakken) dient te worden ondervangen. De regeering van Curasao heeft deze week, i.v.m. de havenstaking te Willemstad, gebruik gemaakt van den arbeid van straf- gevangenen, teneinde geen voedsel verloren- te laten gaan. 29. Meneer Pimpelmans moest ni. naar de markt in de stad. Daar de boeren hem we gens de slechte tijd niet meer bij hun zieke koeien riepen, was hij er voor bijverdienste 'n hoenderpark en 'n konijnenfokkerij bij begonnen. Met een grote mand eieren en twee hokken met langoren vertrok h(j. 30. Nu was „oieKe Bet' n dankbaar dier en ze besloot dan ook, na al het lekkers, eens extra haar best te doen en haar mooiste kunsten te vertonen. Het begon, zodra meneer Pimpelmans in de stad was. De schimmel zag daar plotseling 'n mooie ronde vluchtheuvel, met 'n agent er midden op. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hoevelaken J. van Am- stel te Hierde (Gld.); te Melissant cand. J. van Wier te Amstelveen. Aangenomen: naar Oldeboorn en Nes (toez.) M. E. v. d. Veen te Steenwijkerwold. Bedankt: voor Vries (Dr.) (toez.) en Gorincbem W. C. F. Metz te Heerewaarden; voor Nieuwleusen D. ter Steege te Zeven huizen (Z.H.); voor Stavenisse J. Vermaas te Nederhemert; voor de benoeming tot geestelijk verzorger van het kamp Wester- bork R. C. H. Verhoef te Muiderberg. Geref. Kerken. B e roepen: te Amsterdam-Noord K. Schouten te Coevorden; te Borne M. v. d. Bosch te Breda-Til'burg; te Baarland J. B. van Mechelen te Roosendaal; te Kootwijker broek H. M. Ploeger te Culemborg; te Oos terend op Texel J. M. Spier te 's-Graven- deel. Aangenomen: naar Kolhorn L. M. Wijnia te Groningen, die bedankte voor de benoeming tot hulppred. te Cubaard. Geref. Kerken art. 31. Bedankt: voor Arnhem G. Hagens te Leeuwarden. Baptisten Gem. Beroepen: te Haarlem (vac. T. Jans- ma) G. Vegter te Groningen. Aangenomen de benoeming als vrij gestelde bij de Unie van Bapt. Gemeenten T. Jansma te Haarlem. PERSONALIA. Benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht, om onderwijs te' geven in de psychische scheikunde, dr J. Th. G. Overbeek, medewerker van het natuurk. lab. der N V Philips te Eindhoven Benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de R U. te Groningen, om onderwijs te geven in de dierkunde dr G. P. Baerends, thans visseherijconsulent; idem om onderwijs te geven in de systematische plantkunde dr J. Heimans, conservator aan de Gem. Univ. te Amsterdam. RECORD AANTAL VROUWELIJKE STUDENTEN In Leiden hebben zich tot dusverre 237 nieuwe leden aangemeld voor de Vereeniging Vrouwelijke Studenten Ledden. Dit zeer groote aantal is een record. De verdeeling over de verschillende faculteiten^ :<s: veree- nigde faculteiten 7, letteren 27, Godgeleerd heid 5, wis- en natuurkunde 33, rechten 51 en medicijnen 92. ACAD. EXAMENS UTRECHT, 11 Sept. Geslaagd veeartsenij- kundig ex. A. J. B. Hammink; semi-arts ex. E. V. Zuiden, C. L. Bronkhorst. A. J. M.. Verbeek en J. S. Vinkenbórg. Indië ter sprake op de Geref. Synode Streven naar stichting van een Theol. Hoogeschool. Ter voortgezette Gen. Synode der Geref. Kerken werd voorgelezen een dankbetuiging van H.M. de Koningin, voor de op 31 Aug. j.l. aangeboden g el uk wenschen In verband met de behandeling der zen dingszaken zijn eenige zendingsarbeiders aanwezig, zoomede ds Pol, voorz. der Gen. deputaten. Staande hoort de Synode aan hoe de praeses de gevallen miss. predikanten herdenkt Met groote blijdschap gewaagt spr. van het wonder van Gods genade, dat zooveel geestelijk werk in stand bleef. De Synode besloot goed te keuren, dat met het Ned. Bijbelgenootschap en met Oegstgeest samenspreking zal plaats hebben over een concordantie op het Nieuwe Testament in het Javaansch. Na het rapport van den heer De Boestert werd besloten Ind. studenten toe te laten aan de V.U. en de Theol. Hooge- scholen en voor Ind. studenten de mogelijk heid open te stellen als docent op te treden. Aan de Regeering zal gevraagd worden de Evangelieverkondiging door de kerken te waarborgen, welke de staatkundige status ook worde. Ds. C. J. Hakman rapporteert over een vorm van samenwerking tusschen de Javaan- scbe kerken en zendende kerken in Neder land en vraagt uitzending van prof. Bavinck naar Indië en samenroeping eener speciaal op de heroriënteering en reorganisatie ge richte synode. Vervolgens komt in discussie het door ds. IJ. K. Vellenga in bespreking gebrachte rap port inzake punt 40 van het zendingsrapport, in welke discussie wordt vooropgesteld, dat over de zaak der opleiding op deze Synode niet definitief zal wordien beslist, terwijl be zwaar wordt gemaakt tegen het stellen van het zwaartepunt van den zendingsarbeid bij de Javaansche en Chineesche kerken, zoolang niet meer bekend is over hun instelling t.o.v. de belijdenis. Gevraagd werd: Zal de naam „zendende kerken" gehandhaafd kunnen blijven? Welke consequenties zal het benoe men van niet-Geref. leeraren aan de Theol Hoogeschool in Indië meebrengen voor de positie van de Geref. Kerken in Nederland? en zijn de Javaansche kerken reeds in die mate zelfstandig, dat bij hen het zwaarte punt kan worden gelegd? Zoowel de eenheid als de zelfstandigheid der Javaansche kerken wordt doelbewust beoogd. Zij hebben in dien strijd tegen de Japanners zeer pertinent hun gebondenheid aan Gods Woord beleden en beleefd. Het doorstaan van deze vuurproef geeft recht op de erkenning van hun zelfstandigheid. Zij zelf spreken uit, dat het hun plicht is, het evangelie te brengen aan de Javanen en dat daarom ook de Theol. Hoogeschool behoort uit te gaan van de Inheemsche kerken. Haar grondslag moet door de 700 kerken zelf ge formuleerd worden, doch onder beïnvloeding van de Geref. Kerken in Nederland. Bij de beantwoording wordt vooropgesteld, dat de Synode geen besluiten nemen moet, aleer de mindere vergaderingen zich hebben uitgesproken. Er zal daarna een Zendings synode noodig zijn. Een principieele uitspraak is echter nu noodig. Na repliek worden de conclusies Üjn stem ming gebracht en aanvaard in dezer voege, dat le. naar Indië gaan drie afgevaardig den, onder wie prof. Bavinck; 2e. het woord „medewerking" voor de oprichting van een Theol. Hoogeschool vervangen wordt door „te bevorderen"; 3e. „het zwaartepunt komt te liggen bij de Javaansche en Maleisch sprekende kerken", vervangen wordt door „ten einde te komen tot voorstellen die lei den tot een voor beide partijen aanvaard bare regeling"; 4e. ingevoegd wordt „met inachtneming van de door deputaten gewe zen grenzen" bij de stichting eener Theol. Hoogeschool uitgaande van de Inheemsche kerken; 5e. hierbij de toevoeging „in gebon denheid aan de belijdenis dier kerken". De Geref. zending wordt lid van den Ned. Zendingsraad op voorwaarde, dat niet mee gewerkt wordt aan een eenheid van belij den, die in strijd zou zijn met de eigen be lijdenis der Geref. Kerken en dat de Intern. Zendingsraad geen boodschappen laat uit gaan, waartegen een of meer der afgevaar digden overwegend principieele bezwaren hebben en indien dit toch zou geschieden, de Geref Kerken zich de vrijheid voorbe houden daartegen pubLek te getuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2