Qirnw jCrifcsrlj t Scherpe uitval van Gromyko tegen Cadogan Beroep van dr Hirschfe'd voor Raad van State Slag bij Arnhem wordt 17 September herdacht IDist TJ DONDERDAG 12 SEPTEMBER IMS 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1345, No. 422 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nat ionaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Redactie B. VAN DER ROS „Staniuastidi is abfWeueti myn (jfrl in teyjjenspofl" Zal Grieksche regeering comm. partij verbieden De Grieksche kwestie is niet alleen in den Veiligheidsraad, maar ook in het land zelf voortdurend aan de orde. Om met de laatste te beginnen: Gro myko en Cadogan zaten elkaar gisteren in de haren, toen de Russische ge delegeerde zijn Engelschen col lega er van be schuldigde, het Roode leger be leed igd te heb ben. Gromyko had n.l. be weerd. dat En geland voor den Veiligheidsraad „terecht stond" inzake Grieken land, waar "het intervenieert en zijn troepen de bevolking terro- riseeren. Cado gan vroeg den Rus, wat hij er van zou zeggen, indien het Roode leger van rooven en moorden op niet-Russisch gebied beschuldigd zou worden. Gromyko zag hier in een bele^^ing, doch Cadogan las zijn verklaring nog eens, langzaam voor en kwam tot de conclusie, dat hij niets beleedigends beweerd had. Vrijdagmiddag om vijf uur gaat men verder. In Griekenland zelf streeft de regeering naar een oplossing door maatregelen te treffen, die een ein-d moeten maken aan het optreden van terroristische benden in Thra- cië en Macedonië, waar dorpen wegens „na tionalisme" verbrand en uitgemoord zijn. Zij overweegt de communistische partij buiten iROMYKO Amerika doet afstand van Ital. herstelbetalingen Verschillende gedelegeerden spraken gis teren over de herstelbetalingen van Italië. Amerika deed er afstand van. Italië ont ving reeds een billioen dollar als onder steuning van Amerika, dat 20 milliaird aan den veldtocht in Italië ten koste legde. Her stelbetalingen hebben dus geen zin. ENGELSCHE REGEERING CONTRA DE SQUATTERS De Engelsche regeering wil de communis ten, die de „squatters" hebben georgani seer vervolgen wegens misdadige samen zwering. De politie is in de bezette flats met ijzeren staven bedreigd. Oostersch geduld Uit het republikeinsche „Nieuwsblad": Eén ding weten wij echter zeker, en dat is, dat wij, Indonesiërs, ons niet la ten rimgelooren en den wil opleggen door die 150 parlementsleden in dat „doorseypert stukske grond". Een Commissie-Generaal zonder be voegdheden is, naar onze meening, van zeer geringe waarde. En als het aankomt op „wachten", dan herinneren wij de „andere partij" slechts aan het bekende „Oostersche geduld" TOT 17 AUG. J.L. 2722 PERSONENAUTO'S INGEVOERD. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Dassen heeft de ministeir van Verf keer geantwoord, dat tot en met 17 Aug. 1946 1667 lichte en 855 zware personenauto's zijn ingevoerd, waarvan Zuid-Holland er resp. 365 en 144 heeft toegewezen gekre gen. Bij de verdeeldng wordt, na aftrek van plim. 10 voor de Rijksoverheid en diverse landelijke organisaties, uitgegaan van het verschil tussohen den omvang van het per sonenautopark in de verschillende distric ten op 1 Aug. 1939 en dien op 1 Juli 1946, waarbij echter den zwaarst getroffen pro vincies verhoudingsgewijze de meeste wagens worden toegewezen. de wet te stellen. In de acties ziet men n.l. een poging van buiten af, om. tegen de terug komst van den koning, onrust in het land te veroorzaken. Koning George richtte een pro clamatie tot zijn volk, waarin hij pleitte voor een democratische regeering. Hij zal op 21 September scheep gaan naar Griekenland en op _1 October de zitting van het parlement ope nen. Boven het Noor don van Griekenland zijn opnieuw raket projectielen waargenomen. Jaarbeurs trok den eersten dag 20.000 bezoekers Hoewel het aanvankelijk leek of het be zoek op de Najaarsbeurs te Utrecht niet zoo groot was als op de Voorjaarsbeurs. blijkt uit den kaartverkoop bij de Spoor wegen, dat alleen al op den eersten dag 30547 plaatskaarten werden verkocht, waar van ongeveer 20.000 aan beursbezoekers, terwijl dit voorjaar deze getallen resp. wa ren 17.858 en 10.000. TaRWE-OOGST 5 LAGER DAN IN 1939. Alhoewel de vele regens in de afgeloopen weken de kwaliteit van den graanoogst eenigermate heeft bedorven, is de totale oogst grooter dan ooit tevoren. Hij ligt in omvang naar schatting slechts ongeveer 5 beneden dien van 1939. Het kiemen van het vochtige graan is echter oorzaak, dat de kwaliteit van het inlandsche broodgraan minder zal zijn dan in normale jaren het geval is. MIN. BEEL ZATERDAG VOOR DE RADIO. De minister-president dr L. J. M. Beel zal zich Zaterdagavond te 20.05 uur over beide radiozenders tot het Ned. Volk richten. „Hoofdfout was zijn prin cipieel foute instelling" Gisteren is, zooals we nog in een deel van de vorige oplaag hebben kunnen melden, voor den Raad van State het beroep behan deld van dr H. M. Hirschfeld tegen zijn ontslag als secretaris-generaal der voorma lige departementen van Handel en Nijver heid eti van Landbouw en Visscherij. Dr Hirschfeld verzocht zijn ontslag onge daan te maken, omdat zijn arbeid tijdens de bezetting van groot belang is geweest voor het Ned. volk en al het andere daarbij wegvalt. Dit verzoek werd toegelicht door mr A. E. J. Nijsingh, die van oordeel was, dat aan dr Hirschfeld tegenover den vqand in geen enkel opzicht slapheid kan worden ver weten. Het is dr Hirschfeld kwalijk geno men, dat hy heeft medegewerkt aan de in voering van de bedrijfsorganisatie en de tweede distributiestamkaart, maar, aldus betoogde mr Nijsingh, de uitvoering van de bedrijfsorganisatie beeft niemands weer stand tegen den vijand afbreuk gedaan en bij de invoering van de tweede stamkaart werden de daaraan verbonden gevaren voor de onderduikers zooveel mogelijk ondervan gen. Aan de hand van het request van 52 hoofdambtenaren van verschillende ministe ries tot H.M. de Koningin gericht, betoogde mr Nijsingh, dat door dr Hijrschfeld geen belemmerende invloed is uitgeoefend op den weerstand tegen den vijand. Mr Nijsingh bracht verder in herinnering, dat dr Hirschfeld geweigerd heeft het spoor wegpersoneel tot hervatting van den arbeid te bewegen, dat hij In Amsterdam een raz zia zooals in Den Haag en in Rotterdam heeft voorkomen en dat hij na Sept. '44 veel voor de voedselvoorziening in het Westen heeft gedaan. Spr. concludeerde, dat de Re- geëring, evenals de zuiveringscommissie Scholten, openlijk zal moeten uitspreken, dat voor blaam geen reden bestaat, wel voor dank. Dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, heeft het standpunt van de bel de ministers uit het vorige kabinet toege licht. Hij merkte op, dat bij handhaving van het ontslag dr Hirschfeld hoogstens nog als adviseur der Regeering zou kunnen op treden; rehabilitatie zou tekort doen aan de lagere ambtenaren, die om geringer reden zijn ontslagen. Uit niets blijkt, dat betrok kene zich door een eventueele sympathie jegens Duitschland heeft laten leiden, aldus spr. Ook neemt spr. aan, dat hy niet uit eerzucht zijn functie heeft behouden. Door zijn kennis, relaties, e.d., heeft dr Hirsch feld veel voor Nederland bereikt. Zoo be zien zou dr Hirschfeld de hoogste onder scheiding hebben verdiend, maar zijn hoofd fout was zijn" principieel foute instelling. Hij distancieerde zich van het strijdend deel van het Nederlandsche volk. Hq poogde het Nederlandsche belang te dienen, maar hij werd door de Duitschers geduld, omdat htj het Duitsche belang diende. Handhaving van dr Hirschfeld acht spr. onmogelijk. Zelfs dr Hirschfeld acht zijn terugkeer tot zijn vroeger ambt blijkbaar uitgesloten. Spr. achtte het ontslag volkomen terecht. Dit ontslag tast eer en karakter van den be trokkene z.i. niet aan. Concludeerend advi seerde hy het beroep van dr Hirschfeld van de hand te wijzen. Na re- en dupliek werd de openbare be handeling gesloten. De Koningin nam Zeeland in oogenschouw Bevolking van Vlissingen stroomde Haar tegemoet. Voor den eersten keer sedert de totale bevrijding van ons land heeft H.M. de Ko ningin gisteren een bezoek gebracht aan het zoo zwaar geteisterde Zeeland, ten einde zich persoonlijk van de vorderingen bij den wederopbouw te overtuigen. Bij aankomst met het speciale salontuig te Vlissingen om 12.07 uur, werd H.M. door de toegestroomde bevolking luide toegejuicht. Per auto ging het via Koudekerke en Biggekerke naar Westkapelle, waar H.M. zich door verschil lende personen, ook door een landbouwer en een timmerman, liet inlichten over den huldigen stand van zaken en over de toe komstplannen. Tegen den avond vertrok de Koningin naar Domburg, waar Zij twee langs den weg gelegen, tot woning inge richte bunkers bezocht. Via Oostkapelle, Veere, Middelburg, Souburg en Ritthem ging H.M. de Koningin naar Vlissingen terug, vanwaar zij hedenochtend naar Bres- kens vertrok voor een bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Wat Monty leest In Washington antwoordde Montgomery op de vraag of hij Ingersoll's boek, dat hem fel beschuldigt, gelezen had, beves tigend, maar hij voegde er aan toe: „Als ik boeken over den oorlog wil lezen, lees ik de telegrammen van Ike (Eisen hower). PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN? Volgens een Zweedsche krant zou Prins Bernhard 22 September naar Zweden gaan om met Koning Gustaaf aan een elanden- jacht deel te nemen. Zondag zal de Bulgaarsche republiek wor den uitgeroepen. Een eeuwenoude traditie werd gisteren te Valkenburg (Z.-H.) in eere hersteld. De jaar- ïyksche paardenmarkt trok groote belangstelling en menig paard of veulen werd, na veel loven en bieden, verhandeld. H.M. zal een monument bij Oosterbeek overdragen In het kader van de herdenking van den slag om Arnhem, zal H. M. de Koningin op Dinsdag a.s. om 12 uur 's ochtends in Oos terbeek, op de plaats, waar de Airbornes hun hoofdkwartier hadden gevestigd, het aldaar opgerichte monument aan gen.-ma joor R. E. Uruhart overdragen, waarna deze onthulling zal verrichten. Tevoren wor den een R. K. en een Anglicaansche Dienst' gehouden. Na de kranslegging keert H. M. naar Het Loo terug, doch Zq zal weder aan- DAT in de St. Crt van 11 Sept. is opge nomen een beschikking betreffende de hef fing van bijdragen aan het Rqksbureau voor Rubber 1946. DAT in hetzelfde orgaan de voorwaarden zijn omschreven, waaronder voor het pro duct cacao-afvalkalk ontheffing is verleend van het verbod, bedoeld in het Meststoffen- besluit. DAT het College van Ryksbemiddelaars de per 2 Sept. intredende wijziging in de gemeente-klassenindeeling bouwbedrijf voor de geteisterde gebieden heeft aangehouden en de klassenindeeling van 8 Juli voorloopig heeft gehandhaafd. DAT binnen een strook van 5y2 km langs onze grenzen weer geen huiden en vellen mogen worden vervoerd zonder vergunning wegens den sterk toegenomen smokkel handel. DAT de distributie van gebruikte houten botervaten is opgeheven. DAT het inschepingsVerlof der militairen van de 7 Dec.-divisie van Zondag 15 Sept. tot Maandag 16 Sept., laatste reisgelegen heid, Is verlengd. DAT mr dr P. Sanders, secr.-gen. van het voormalige Dep. v. Alg. Oorlogvoering, be noemd is tot secr.-gen. der Commissie- Generaal. DAT het Asta-Theater te Den Haag via de Robaver voor f 1\'2 millioen in Amerik. handen is overgegaan. DAT de première der Eng. filmversie van Shaw's „Caesar and Cleopatra" hier 8 Nov. te A'dam zal gaan. DAT de ondergang van het s.s. „Meer kerk" op 16 Juni voor Westkapelle gistereh in tweede lezing voor den Raad van Scheep vaart is behandeld en de datum van uit spraak nog bepaald zal worden. DAT de 20-j. Nederlander Maurice Fysels uit Sluis op 30 meter van de Belg. grens, bij Houck-Westcappelle, wegens smokkelen van vee, by een ontvluchtingspoging i6 doodgeschoten DAT ondanks de Amerik. havenstaking de „Noordam" gisteren op tijd uit New York is vertrokken. DAT zich o.m. aan boord bevindt dr H. W. Meyerding, orthopaedisch chirurg In de U.S.A., die lezingen komt houden aan de Leidsche academie. DAT binnenkort vele Amerik. soldaten, die in Frankrijk, België of Duitschland zijn gestationneerd, ons land zullen bezoeken. DAT tot vice-consul der Nederlanden te Port Said is benoemd F. A. Dijkstal, bui ten bezwaar van 's lands schatkist. DAT de Vereen. van Chr. Onder wij - zers(essen) in Nederland een referendum heeft uitgeschreven over de aansluiting bq het A.N.O.V. DAT bij de openbare aanbesteding van 3 onderdoorgangen van gewapend beton in den spoorweg EistDordrecht de laagste In schrijver was A. F. M. Krikke te Utrecht, voor f145.900. en de hoogste J H. Schroen Uti Roermond, voor f 272.370. DAT de nieuwe Rijksweg ArnhemNijme gen vermoedelijk begin October voor het snelverkeer zal worden opengesteld. DAT vandaag een uit zes musici bestaand amusementsorkest, o.l.v. Joop Termeulen, naar Indië vertrok, om er gedurende 3 maanden op te treden voor de militairen. DAT het Ned. Opleidingsinstituut voor den buitenlandschen dienst heden zijn eer sten cursus heeft geopend met een sport kamp van 6 weken te Vierhouten. DAT de 43-j. motorijder C. Flikweert uit Naaldwijk, vader van 7 kinderen, gisteren op den Monsterscheweg te 's-Gravenzande door een vrachtauto werd gedood. DAT gisteren het eerste vangschip der Wal- vischvaart Mij. de „Gerrit W. Vinke" een proefvaart heeft gemaakt. DAT de aannemer K. H. Bilder uit Aerden- hout, die verdedigingswerken voor de Duitsche weermacht uitvoerde, door het Bijz. Gerechts hof te A'dam tot" 4 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. DAT de referendaris C. M. v. Joolen belast met het geldelijk beheer bij het agentschap van het dep. van Financiën te A'dam, op 19 Sept. as. zijn gouden jubileum in Rijksdienst zal vieren. DAT op Set Haarlemsche kantoor van het C.D.K. een fraude in levensmiddelenbonnen is ontdekt, waarbq drie ambtenaren en drie win keliers zijn gearresteerd. DAT een kruidenier te Leeuwarden is ver oordeeld tot f300 boete en sluiting van zijn zaak voor den tijd van één jaar, wegens afle vering van levensmiddelen zonder gelijktydige of voorafgaande inname van bonnen. wezig zyn by de plechtigheden, welke in. den namiddag by de Rijnbrug plaats vinden. Van Engelsche zijde zal o.m. een deputatie van 50 man de Eerste Britsche „Airborne Division" vertegenwoordigen. De films, welke 's ochtends worden opge nomen, per ijlvliegtuig naar Londensche stu dio's gebracht, -zullen nog den zelfden avond als journaal op de gala-première van „Theirs is the Glory" in het Luxortheater worden, vertoond. Dit filmwerk, dat op verzoek van. den Engelschen koning op Balmoral Castle wordt vertoond en tegelqkertijd haar pre mière beleeft in Londen, Arnhem en Ottawa, is een reconstructie van hetgeen zich iin 1944 bij Arnhem afspeelde. Geen décors of ac teurs werden ingeschakeld; in dezelfde om geving hebben de troepen hun strijd op nieuw doorgemaakt. Hoewel om verschillen de redenen compromissen niet konden wor den vermeden, geeft dit werk, beginnend met een beeld van Arnhem, dat uit een, schilderijlijst naar voren komt, vele treffen de momenten van den steeds grimmiger en wanhopiger strijd. Er is gebruik gemaakt van Duitsche oorlogsfilms en de reportages van oorlogscorrespondenten. En als de overleven, den op het doek, na den terugtocht over de breede rivier, in hun barakken in Engeland teruggekeerd zijn, is een diepe indruk van deze donkere episode, die tenslotte toch het bevrqdende licht een doortocht heeft ge baand, in den toeschouwer achtergebleven.. CIRCA 30.000 TEXTIELPUNTEN GESTOLEN. Uit een kast in het modemagazijn Hirsch. te Amsterdam zqn maar liefst 30.000 textiel punten gestolen. Veranderlijk, aldus De Bilt Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met tijdelijk eenige regen; later op den dag opklarend, doch met kans op nog een paar verspreide buitjes in den namid dag; iets koeler dan vandaag; meest ma tigen wind tusschen Zuid en West. ZON EN MAAN. VRIJDAG: Zon op 6.10 en onder 19.02; Maan op 20.14 en onder 8.21. Woensdag 13 Sept. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1