Constantijn Huygens Wanneer wordt Zaterdag de dag van de Sport? LEVENS- Hoe krijg ik een plaats in een K.L.M.-vliegtuig? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 19« herdacht Het was deze week, en wel op 4 Sep tember, drie en een halve eeuw geleden dat "een onzer bekendste, geleerdste en stel lig meest Nederlandsche dichters werd ge boren. Voor de Hagenaars kan men er nog aan toevoegen dat hij onze stad liefhad en die op velerlei wijzen bezongen en geroemd heeft. Hij meent geen Korenbloemdie Tarw zaeyt; verr' van daer; Hij meent den nooddruft en hij neemt den oorber waer, De bloem verschijnt nochtans en menght zich onder 't koren, Als gasten die in 't Mael der gasten niet en hoor en Het schilderachtige „Hofwijck", zooals het thans nog te Voorburg te bewonderen valt waar FTnvcrens zoo gaarne vertoefde. Hij oiiutei ccn uiterst geiuxiug ge sternte geboren. Zijn vader, Christiaan, had zich tegenover Willem den Zwijger ver dienstelijk gemaakt, was diens secretaris geweest en bekleedde later den belangrijken post van secretaris bij den Raad van State. Men kan dus gerust zeggen dat hij tot de aanzionlijksten van den lande behoorde. Doopheffer van zijn oudsten zoon was prins Maurits. De oude Huygens was echter ook een zeer verstandig vader, de alles deed wat^in zijn macht stond om zijn kinderen een zorgvuldige en breede opvoeding te geven. De staaltjes die ons daarvan zijn medegedeeld mogen werkelijk roerend ge noemd worden. Bovendien was Christiaan Huygens een der Geuzen van het oude slag, zoodat vaderlandsliefde de hoofddeugd in het gezin was. Constantijn werd dan ook niet genoemd naar een of ander familie lid, maar naar de stad Breda, omdat deze zooveel constantie (standvastigheid) aan den Prins had betoond. In 1616 gaan de oudste twee' zonen van Christiaan naar Leiden en reeds het vol- gend£ jaar promoveert Constantijn. In 1618 mag hij in 't gevolg van den En- gelschen gezant eet} reis naar Engeland doen, waar hij heel wat menschen- en we reldkennis opdoet en waar hij zelfs voor koning Jacobus op dè luit speelt. Na vier maanden keert hij terug in gezelschap van Engelsche godgeleerden, die de Synode van Dordrecht gingen bijwonen. Kort daarna, in 1620, vertrekt hij met den Nederland- schen gezant Van Aerssen van Sommelsdijk naar Venetië. Zijn zorgvuldige vader had hem ook les in het Italiaansch laten geven, wat hem nu uitnemend te pas kwam. Hij bleef tot zijn spijt maar heel kort in Italië, maar had zijn bruikbaarheid zoo goed be wezen dat hij het volgende jaar weer naar Engeland meeging, thans niet meer als paritculier, maar als gezantschapssecretaris. In dat jaar schrijft hij- Batava Tempe, dat is 't Voorhout van 's-Gravenhage. Hij schil dert dit in alle kleuren en in alle jaarge tijden en komt tot de gevolgtrekking dat er in de heele wereld geen plaats is als deze want, aan welke plaats hij ook denkt, hij zegt: Noch en vind'ick niet in allen Dat mijn Linde-laen ghenaek. Maar heel Den Haag heeft zijn liefde en hij noemt het: Zijn noyt volprezen, noyt half uytgeprezen t Haegh. In Engeland had hij kennis gemaakt met John Donne, deken der St. Paulskerk te Londen. Deze was bekend om zijn vooTliefde voor ingewik kelde, spitsvon dige- verstands- poëzie. Op Huy gens heeft hij geen gunstigen invloed gehad. Want ook deze gaat nu die rich ting uit, mee- nende dat „dicht dicht moet zijn," namelijk de poë zie niet zoo maar door ieder een behoeft be grepen te wor- CONSTANTIJN HUYGENS den. Van di* ge zochte vinden we voorbeelden te over ook in 't Voorhout, waar de dichter de zon^met on geveer dertig verschillende namen toe spreekt. Hij is als Jacob Cats, een stoere Calvinist, maar in zijn wijze van uitdrukking even kort, als deze langdradig is. Dit belet niet dat Huygens hem zijn „Costelick Mal" op draagt, een satire op de mode en de spil zucht dier dagen. Het Calvinisme van Huygens uit zich vaak in scherpe verzen tegen de Katholieke leer. Hij kan onmogelijk begrijpen dat zijn vriendin, Maria Tesselschade, dezen gods dienst aanhangt en tracht haar te bekee- ren. Maar ook in puntdichten uit zich zijn Geuzenbloed, bv.: VAN EEN VASTELAVOND-PAEP. Heeroom en preeckt maar altemet En stadigh siet men hem te Pankoeck of te Wafel Men magh wel seggen, Heeroom lett Min op de Taflen van de Wett, Als op de wetten van de Tafel. Op lateren leeftijd wordt hij veel ver draagzamer en verlangt naar dien dagh Die eens de heele Cudd in een koy bren gen magh. In 1658 verscheen de eerste druk van Huygens' werken onder den titel „Koren bloemen". Zijn werk als secretaris van den Prins wa het koren, zijn gedichten rekende hij slehts voor onkruid, al was het dan ook «Aan 't best". De bloem is noodeloos in 't Koren en nochtans, Daer 's geen weerseggen aen, sy geeft de Tarw een' glans En staeter in en pronckt als kinderen van Heeren Als 't Paesch-dag is, met Blauw' en Roo Satijne kleerenn De negentiende-eeuwer Staring is een groot bewonderaar van hem en neemt als motto zijner gedichten deze 2 regels van Huygens Een kleinen hamersnel gedreven, heeft meer macht, Dan een swaer Yser dat maer op den Bout geleght werdt. Korte, pittige spreuken hebben trouwens Huygens voorliefde. B.v.: Men kent verloren goet Eerst als ment missen moet Een boer in 't midden van twee advocaten, Is of twee katten van een vis jen aten. In het tegenwoordige „Hotel Royal" aan het Lange Voorhout, herinnert een gevel steen aan het féit dat Huygens daar ge woond heeft. Het laatst van zijn leven bracht hij groo- tendeels door. op „Hofwijck", het buiten dat hij te Voorburg liet bouwen. Daar stierf hij ook. Veel zou nog van Huygens te zeg gen zijn, b.v. hoe aan zijn initiatief de Zee straat (de oude Scheveningsche Weg) te danken is en hoe hij zijn dagelijksche op merkingen in bijna 3000 puntdichten heeft neergelegd, maar deze korte schets moge dienen om in hem den echten Hollander en den minnaar van zijn geboortestad te doen zien. Hij was, om met Potgieter te spreken: „een degelijk, een geheel een waar man." 's-Gravenhage. Dr. F. C. DOMINICUS. Een leerrijk conflict in Zuid- Afrika Tientallen jaren geleden reeds hebben wij, zoowel op godsdienstige als sociale gronden, het pleit gevoerd voor het zoo veel mogelijk verplaatsen van de sportge beurtenissen naar den Zaterdag en in dit verband herhaaldelijk gewezen op het feit, dat van Engeland op dit punt nog zoo veel kan worden geleerd. Scheen het aanvankelijk, dat de groote massa der Nederlandsche sportboefenaars uiterst sceptisch tegenover onze opvattin gen stond, langzaam maar zeker kwam daarin een kentering en moesten we tot ons genoegen constateeren, dat ook onder die landgenooten, die zich niet tot de chris telijke volksgroepen wenschen te rekenen, denkbeelden baan braken, welke de onze, voor zoover het den socialen kant van de kwestie betreft, meer en meer dekten. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat man nen als Karei Lotsy, de verpersoonlijking van het Nederlandsche voetbal, openlijk de zaak tér sprake brachten, er conferenties werden belegd tusschen afgevaardigden van de neutrale en confessioneele organisaties en het den Chr. Voetbalbond, mogelijk ge maakt werd, voortaan in het verband van den K.N.V.B.. de voetbalsport te ?aan be oefenen. Wij zijn daar dankbaar voor en Deschou- wen het als een nieuwen stap in de richting van ons ideaal:: de Zaterdag worde ook in Nederland de groote dag van de sport. 't Zijn trouwens al lang niet iheer alleen de chr. sportlui, die metterdaad dezen dag voor hun sportbeoefening hebben uitge kozen. Duizenden en nog eens duizenden andersdenkenden sloten zich aan bij de diverse kantoor- en bedrijfsvoetbalorgani saties in de verschillende groote steden. Bovendien werd in de R.-K. pers den laat- sten. tijd ook al herhaalde malen de aan dacht voor het Zaterdagvoetbal opgeëischt. En zelfs in het communistische dagblad „De Waarheid", troffen we een enkele maal een ingezonden stuk aan waarin een sportbe oefenaar er zijn beklag over deed, hoezeer z'n vrouw en kinderen telkens weer met ergernis den Zondag- tegemoet zagen, daar de heer des huizes zich vaak dien dag nog minder aan hen vertoonde, dan zulks op Arnold Meyer 16 Oct. voor den Raad van Cassatie De Bijz. Raad van Cassatie zal Woensdag 16 October te kwart over 10 de zaak Ar nold J. Meyer behandelen, die, door het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch wegens hulpverleening aan den vijand veroordeeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, en 10 jaren ontzetting uit de kiesrechten. Van deze sententie waren zoowel de veroordeelde als de p.-f. in cas satie gekomen. Als pleiters zullen optreden mrs. J. J. A. van der Puüt te Eindhoven en S. van Oven te 's-Gravenihage. werkdagen pleegde te geschieden. „Wanneer ik Zaterdags kon spelen", zoo drukte hij zich ongeveer uit, „dan konden we tenmin ste den Zondag genoegelijk onder elkaar doorbrengen." (Zie vervolg op pag. 5) Prachtig, niet, zoo'n spelmoment. - Maar waarom moeten de honderdduizenden Chr. voetballers voor onze nationale ploegen worden uitgeschakeld? Ook onder hen zit uitstekend „spelersmatertaa?*! Mijn ziel kleeft aan het stof» Maak mij levend naar Uw Woord. Ps. 119 25. Dit woord is een klacht van een geloo- vige in nood. Want zijn ziel kleeft aan het stof. En daarin wordt niet gezegd dat hij smart heeft over zijn aardschgezindheid. Neen, hoewel ook zulk een klacht plaats heeft in het leven des geloofs, hier gaat het over werkelijken levensnood en levens- benauwing. De dichter dreigt om te komen in zijn nood. Hij gevoelt zich neergedrukt in het stof des doods. De dood spert zijn kaken voor hem open. Hij is aan het eind. Mijn ziel kleeft aan het stof. Ik ben aan het eind. In doodsnood. Die nood wordt nóg gekend in het leven des geloofs. Dan gaat het door stormen en gevaren heen. Velerhande tegenspoed en kruis is het deel. De zonde laat zich gel den en brengt schuld en nood. Satan blijft rondgaan, en wie kan hem in eigen kracht weerstaan? De machten van het leven beu ken tegen den geloovige aan en duistere machten willen verderven. Zoo komen er telkens oogenblikken dat uit den nood ge klaagd moet worden: Mijn ziel kleeft aan het stof. Ik kan er niet langer tegenop. Ik ben aan het eind. Het is te zwaar. Denk aan Elia die maar liever sterven wilde in de woestijn. Aan David die vrees de om te komen door Sauls hand en die in Ziklag in grooten nood kwam. Wie kent het niet: Heer, ik voel mijn krachten wijken en bezwijken!.. Heere, ik ben aan het eind. In levensnood en zonde- nood, in bange verzoeking, en zwaren strijd. Deze klacht is echter ook een klacht van een geloovige in nood. En daarom is het geen wanhoopskreet zonder meer. De dich ter is aan het eind en toch niet aan het eind. Want de Heere zijn God leeft! En dat weet hij. Tot Hem roept hij. Zijn klacht is een geloofsklacht. Mijn ziel bleeft aan het stof. Maak mij levendDat is het wonder des geloofs, dat uit den nood, uit de banden des doods, roept tot den levenden God, Die Zich ge openbaard heeft als de God aller genade. Het geloof mag weten in tijdelijken nood en geestelijken nood, dat er bij den Heere een weg is, waar wij geen weg zien. Daarom kan het geloof kla gen: „Mijn ziel kleeft aan het stof", maar ook biddend: „Maak mij levend naar Uw Woord." Niemand heeft minder reden tot wanhoop dan een mensch die aan het eind is, maar den Heere heeft als zijn Toevlucht. Zalig hij die door den nood gedreven, zich tot Hem om troost begeeft. Die zijn hoop in 't hachlijkst lot, vestigt op den Heer, zijn God. Bij Hem is» kracht voor bezwijkende strijders, bij Hem is genade voor een on eindige schuld, bij Hem is leven voor men schen aan het eind. Gmdat Jezus Christus kleefde aan het stof, omdat Hij bédroefd was tot den dood toe, omdat Hij stierf aan het kruis in onzen nood en onder onzen vloek. Daarom is de Heere een God die levend maakt, die verlost van het verderf en kroont met goedertierenheid. Daarom is Hij een God van menigvuldige verlossing. Al is Zijn weg vaak anders dan onze weg. Ga dan met uw nood tot Hem! Maak mij levend! Bij Hem is kracht in zwakheid, troost in smart, genade telkens weer! Door Zijn Woord en Geest. Hij deed Elia voort gaan in kracht. In Hem mocht David in Ziklag sterkte vinden. Het is naar Zijn Woord dat Hij de zon den vergeeft en eeuwige gerechtigheid schenkt aan die op Christus hopen. Het is naar Zijn Woord dat Hij het gekrookte riet niet verbreekt en de rookende vlaswiek niet uitbluscht. Het is naar Zijn Woord dat de poorten der hel Zijn gemeente niet zul len overweldigen. Het is naar Zijn Woord, dat wie gelooft niet beschaamd zal worden. Hilversum. Ds. E. E DE LOOZE. Centr. Boeking in contact met de heele wereld Wie de afd. Centr. Boeking van de K.L.M. op Schiphol binnentreedt, krijgt den indruk in een bijenkorf te zijn beland. Alleen het permanente gerinkel van tele foons helpt hem uit den droom; 600 tele foongesprekken, 500 telexen en 1200 boekin gen per dag! Wat de 66 jongelui, die hier aan het werk zijn, doen? Wel, stapt ge in Schagen of Zoutelande, in Harlingen of Heerlen naar een reisbureau of reisagent en maakt ge daar uw verlangen kenbaar, per K.LM. „ergens" heen te vliegen. Uw aanvraagt komt tenslotte in deze localitei- ten terecht. Hier zoekt men uit, of, wanneer en in welk vliegtuig er een plaatsje voor u is en het kantoor, waar ge u vervoegde, weet binnen den kortst mogelijken tijd, wat het u kan antwoorden. De menschen, die hier werken, moesten PLASTIC'T MATERIAAL MET VELE MOGELIJKHEDEN „Plastic", een chemische verbinding van kolen en lijm, die bijzondere kwali teiten bezit, is een nieuw materiaal, dat in Engeland reeds voor het fabriceeren van taRooze artikelen wordt aangewend, doch in ons land nog vrijwel als onbekend moet worden beschouwd. Binnenkojrt zal de „Plas tic" echter ook in Nederland worden ingevoerd, daar een Nederlandsche maatschappij zich de alleen-vertegenwoor diging voor Nederland en Overzeesche Gebdedsdeelen heeft verworven van de grootste Engelsche plastic- fabrieken. De naam „plastic" is eigen lijk een te veel omvattend begrip voor het nieuwe ma teriaal, omdat ook glas, ba keliet e.d. tot de „plastics" gerekend kunnen worden. De Engelschen duiden dezen vorm van „plastic" dan ook aan met denamen „perspex" waaronder de harde vorm. en „polyvinyl chloride" waaronder de soepele vorm van het nieuwe materia a verstaan wordt. Van „perspex" worden tal- looze artikelen vervaardigd, zooals schemerlampen, kin derbadjes kinderspeelgoed huishoudelijke artikelen enz Deze „plastic" doet sterk denken aan celluloid of ba keliet, doch is veel sterker. Artikelen van „perspex" breken niet als ze zelfs van groote hoogte op den grond vallen. Daar de kleur „plastic" wordt reeds in meer dan dertig verschillen de kleuren geleverd in het materiaal gewerkt is springt de verf er niet af. Wat „polyvinyl chloride' betreft, dit maakt een rufb- berachtigen indruk. Het is zeer soepel en elastisch en wordt dan ook o.m. gebruikt voor de vervaardiging van ceintuurs, bretels, sokophou ders en niet in het minst voor de bekleeding van elec- trische kabels. Vooral voor dit laatste ge bruik heeft de „polyvinyl" chloride" wel bewezen een b ij uitstek geschikt mate riaal te zijn. Het ondergaat ni. geen verandering door zout of zoet water en is volkomen ongevoelig voor weersinvloeden. Ook oliën en vetten hebben er even min als zuren of basen in vloed op. De productie van met „plastic" omwikkelde kabels" heeft dan ook, door het gebruik gedurende den oorlog bij de geallieerde le gers, een groote vlucht ge nomen. Voorts werd het toegepast bij de vliegtuig industrie. die het gebruikte voor de vervaardiging van koepels voor boordschutters, cockpit- en andere ruiten. Plastic met name per spex kan ook in door- zichtigen vorm gemaakt worden, terwijl de „poly vinyl chloride" bij de elec- trisohe uitrusting wordt ge bruikt. Artikelen van .plastic" zullen over het algemeen niet duurder zijn dan de zelfde artikelen van de vroeger daarvoor gebruikte materialen.. voordat ze hier achter hun bureau mochten gaan zitten, een opleiding volgen, die an derhalf jaar duurde. Als men weet, dat de bérichten over en weer in een geheime taal gaan, zooals in de IATA-, de Private India- en de Bentley-code, is de lange op leiding begrijpelijk. Nu zijn ze nog met hun 66en; de af deeling wordt dagelijks uitge breid en straks zullen er 120 man aan het werk zijn. Deze Centrale Boeking zit op Schiphol als een spin in haar web. Want boeking voor de K.L.M.-vluchten geschiedt over de ge-, heele wereld. In New York en Londen zijn K.L.M.-booking-offices; in de andere lan den boeken de nationale luchtvaartmaat schappijen, zooals ook de K.L.M. ^ïier, de boeking voor bv. de Air France, de B.E.A. (Engeland), de A.B.A. (Zweden), de D.D.L. (Denemarken) en de D.N.L. (Noorwegen) verzorgt. In het binnenland zijn K.L.M.- boekingkantoren in Amsterdam (Leidsche- plein), Den Haag (Hofweg) en Rotterdam Coolsingel) Neen, inderdaad, die boeking gaat niet eenvoudig. Voorbeeld: voor elk vliegtuig hébben de buitenlandsche kantoren plaatsen in commissie; heeft nu de Centrale Boe king plaatsen te kort, dan moet aan Stockholm, Lissabon of New York gevraagd worden, of deze plaatsen kunnen afstaan. Voor deze en andere gevallen moet door loopend contact gehouden worden met de luchtvaartkantoren over de geheele wereld. Daarom staat de C.B. Schiphol, in telex contact met de kantoren in Nederland en met die in Londen,^ Bazel, Genève en Zu rich, telegrafisch met New York. terwijl ook met de meeste andere plaatsen radio grafische verbinding bestaat. Ook wordt per radio uit vliegtuigen geboekt, die on derweg zijn van Batavia of New York. Helaas moeten nu nog dikwijls aspirant passagiers teleurgesteld worden of verzocht, hun reisdatum later te stellen; vooral de lijnen naar Stockholm, Praag en Parijs, zijn reeds weken te voren volgeboekt. In bijzon dere gevallen, worden speciale vliegtuigen gecharterd, dat gebeurde bv voor de UNO- gedelegeerden. Soms kan men alleen boe ken voor het geval er in den tusschentijd nog plaatsen zouden openvallen. Schiphol is 's werelds grootste transit-luchthaven; daarom moeten er veel ingewikkelde door boekingen verricht worden Het is merkwaardig, zoo veel jonge ge zichten men op de afdeeling ziet Zoo is het bij de geheele K.L.M.: het percentage nieuw persoieel is groot, kenmerkend voor een bedrijf in (weder)-opbouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5