Nederland kan trotsch zijn op z'n a.s. Jaarbeurs Ho'and en Frankrijk moeten vrienden blijven Geen wapensti sland maar ontwapening p icht NIEUWE LEID SC HE COURANT 2 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 De grootste, welke ooit in ons land werd gehouden (Van een onzer verslaggevers). Wanneer op Dinsdag a.s. de Nederlandsche driekleur aan den Utrechtschen domtoren in de spits gaat, zal het'oogenfolik zijn aange broken, dat de grootste Jaarbeurs, ooit in Nederland gehouden, haar poorten heeft opengesteld. Bijna 2000 deelnemers, van wie 725 uit het buitenland, zijn op een terrein van 32.120 m2 met ipzendingen van allerlei aard vertegenwoordigd daar zijn, zooals ge woonlijk, machines aanwezig, instrumenten, electro-technische artikelen, bouwmaterialen, voedingsmiddelen, kantoorbehoeften, rookers- becioodigdheden, speelgoederen en wat dies oneer zijkortom, te veel om op te noemen. Vergelijkende cijfers toonen aan, dat deze 47ste Nederlandsche Jaarbeurs haar voor gangster, die op 2 April j.l. werd geopend, met 50 pCt. netto-ruimte overtreft, welk percentage ^rooten deels wordt opgeslokt door het nieuwe" terrein voor de Utrechtena ren bekend als het „suikerterrein" waar de laatste maanden met man en macht is gewerkt, om deze „woestijn" op tijd in een herbergzaam oord te transformeeren. Gele gen in het Z.W. der stad, op korten afstand van het station, isrdit terrein van ongeveer 12 HA., voor jaarbeursdoeleinden een be gerenswaardig en uiterst doelmatig object. Speciale aandacht zouden wij willen be steden aan de agrarische afdeeling die op deze Najaarsbeurs, voor het eerst sedert de bevrijding dus, met een sterke uitbreiding bij vroeger vergeleken, aanwezig is. De mo tieven, welke tot dit besluit aanleiding zijn geweest, lagen in de overweging, dat, ge zien het nauwe verband tusschen nijverheid, handel en landbouw, een dergelijke afdee ling op de Jaarbeurs nu eenmaal niet kan worden gemist zoodoende land- en tuin bouw dienstbaar makend aan de drie ge bieden, welke de beurs bestrijkt: fabrikaten en hulpmiddelen, producten en voorlichting. Gevolg gevend aan het initiatief van de vereeniging ,,De Amsterdamsche Haven" om te komen tot de oprichting van een speciale exportbeurs een denkbeeld bij de bestaande organisatie moeilijk uitvoerbaar heeft het Jaarbeursbestuur besloten speciale export- dagen in het leven te roepen, en wel op 10 en 11 September, op welke dagen de toe gangsprijs verdubbeld zal zijn. Aan het vervoer van de bezoekers der Jaarbeurs zullen ook ditmaal de Nederland sche Spoorwegen, die zich de vorige maal reeds op verdienstelijke wijze met de toen nog zoo behoeftige middelen van deze taak hébben gekweten, alle aandadhit schenken door uitbreiding van de vervoersmogelijk heden en opvoering van bestaande fre quentie. En zoo zal dan deze Najaarsbeurs, welke van 1019 September gehouden zal worden, getuigenis afleggen van datgene, waartoe de Nederlandsche industrie en de Nederland- sch'e handel reeds thans in staat is en voorts van den krachtigen wil, zoowel ter voor ziening in de behoeften van de bi*nenland- sche markt, als ook van die voor den export, hun onmisbare diensten ter beschikking te stellen. „Nederland bewijst hiermede," aldus de directeur der Koninklijke Jaarbeurs, mr J. Milius, „dat het in geen geval geneigd is zioh passief te gedragen integendeel, het is bereid onder den drang van een bittere noodzaak onvoorwaardelijk actief op te tre den om geloof en vertrouwen te behouden in een betere toekomst." Dat zal waarachtig wel gaan! Sjalirir neemt geen deel aan de wapenstilstands-besprekingen En stelt groot vertrouwen in de extremisten Hedenmorgen deelde Sjahrir mede, niet te zullen deelnemen aan de besprekingen te Ba tavia, met betrekking tot de wapenstilstands voorwaarden. Wanneer deze zullen plaatsvinden is nog niet bekend, daar gewacht moet wor den op de aankomst van* den republ. „gen.- maj." Soehardjo uit Sumatra. Op een vraag of Sjahrir van meening was, dat de demilitaire en semi-mdlitaire formaties buiten de TJt.I. om (de extremisten, terro risten en Soekarnisten dus Red.) zich aan de eventueele voorwaarden zouden houden, antwoordde hij bevestigend. Voorts deelde de Inheemsche .premier" me de, dat het nieuwe kabinet nog niet gevormd was, daar het huidige normaal functionneert. NIEUWE BURGEMEESTERS Benoemd tot burgemeester van Ouddorp: A. G. Bakker uit Heiloo; van Ursem: V. M. Nolot uit Duiven; van 's-Gravenmoer; G. J. de Raadt uit Sassenheim; van Harderwijk: G. J. Nuiman, ambtenaar Centr. Orgaan Zui vering Overheidspersoneel; van Koog a.d. Zaan: L. A. AnJcum, chef de bureau be stuur P. v. d. A.; van Zevenaar: F. W. J. van Gent, thans wnd.; van Gasselte: H. Sik- keris uit Meppel; van HernkenszandB. Funk uit Middelburg; van Kwadijk, Midde lde en Warder: mr C. Kooiman, thans wnd.; van Elburg: jhr W. H. v. d. Poll, leider distributiedienst aldaar. Salvador de la Place, die wegens spion- nage in Frankrijk ter dood was veroordeeld, is door onbekenden in zijn cel gedood. (Exclusieve opname Nieuwe Leidsceh Courant). Nu Dinsdag de Jaarbeurs te Utrecht weer open gaat, mogen we even de aandacht vragen voor den directeur, mr J. Milius (1.) en het hoofd van den Techn. Dienst, ir C. Voogd, die een laatste inspectie houden alvorens de duizenden bezoekers te ontvangen. Enfhousiast betoog in de Ridderzaal Gisteravond op uitrioodiging van de Al liance Frangaise in de Ridderzaal sprekend, zeide de Fransche generaal d.e Lattre de Tassigny: „Geen ijdelheid drijft mij, wanneer ik ga vertellen van de glorieuze wapenfeiten van het eerste Fransche^leger, maar ik wil er mee aantoonen, dat Frankrijk de liefde en het vertrouwen verdient van alle. vrije volken". De chef van den Franschen generalen staf slaagde er in, ondanks een streng militairen betoogtrant, de opwinding te doen herleven, die de doorbraak bij Belfort in de geheele wereld in 1944 teweegbracht. Niet alleen de Dui-tschers werden door een krijgslist mis leid, ook Winston Churchill werd volkomen verrast door de schitterende doorbraak -van het Fransche leger naar den Rijn, langs de Zwitsersche grens. Op 1? November bracht Churchill, in gezelschap van de Gaulle, een bezoek aan het Fransche Belfort-fnont. Het was diep in den nacht en de auto van den Britsohen premier kon moeilijk op den weg blijven vanwege een hevigen sneeuwstorm. Het was Siberisch koud. „U laat toch niet Enkele opmerkingen aan Lord Killearn Ir R A. D. Cort v. d. Linden te 's-Graven- hage verzoekt ons opname van 't volgende: Een wapenstilstand Nu nog mooier. Wapenstilstand voor het Japansche wapengekletter bp Java. En de wapenstilsta nds voor waarden Neen Lord KillearnöntwapendngDat was het doel, de taak en de plicht van de bezettende macht op ons territoir. Diie ver plichting is Engeland niet nagekomen. Aan onszelf is daartoe de gelegenheid nooit ge geven. Door het niet nakomen van die Ver plichting is onnoemelijk leed veroorzaakt, is ontzettende schade berokkend. „De aankondiging., dat alle Britsche en Br.-Indische troepen zullen worden terug getrokken ..maakt het noodzakelijk („makes it imperative"), zegt de Times van Dinsdag 27 Augustus, „dat een spoedige schikking tot stand komt en de orde hersteld wordt op Java en op Sumatra." Daar heb je het. Kon het nog cynischer, meer hypocritisch? De orde hersiteld, wat de Engelsche troepen niet hebben gekiund. Ei- laeve, de orde hersteld. Ten koste van ons! Ons gezag, onze eer. En de Engelschen gaan nu per slot nog met de eer strijken! Nu nog mooier. Wij laten ons geen wapen stilstand opdringen. Onze eisch is: ontwape- nirg. Onvoorwaardelijke overgave. Onmid dellijke vrijgave der gevangenen. Daar hadt U eens mee aan moeten komen, Lord Killearn, met een wapenstilstand, bij Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, George C. Marshall, Sir Allan Brooke, Sir John Dill indertijd. Dat hadt U eens moeten zeggen aan de helden van Arnhem. Aan Mac Arthur en admiraal Niemitz. Een wapenstilstand. Met de Japansche wapendragers, met de fascistische terreur, met de lorrendraaiers in Djocja, doortrapte schelmen. Door een Britsch Speciaal Com missaris voor Zuid-Oost-Azië, inclusief dus voor Nederlandisch-Indië, van te voren al besproken voor de vlotte, volgzame regee ring in Holland. Vlotte regeering. En het volk? Nooit is Nederland in zijne geschiedenis zoo futloos, vervallen, arm en karakterloos geweest. Neen, My lord. Namens vijftigduizend ge- evacueerden neen! Namens tienduizenden Nederlanders, vrijheidsstrijders, levenden en dooden neenl Ontwapening geen wapenstilstand. Neen, Heer Killearn. Namens de besten van Nederlandsch-Indië en van Nederland, namens milidoenen verraden en gemaltrai teerde inheemschen, deze wensch daarom: Verdwijn. Niet gij in Indië, wij, wij zijn er thuis. Wij willen recht, en orde, en wede. De wapens neer! Geen 9Chijnvertoondng. Van het wild venijn is het tegengif: gezag, orde, en de levenskracht der herstelde en verjongde maatschappij, het -elixir der be schaving. y Geen erkenning alvast, door een valschen wapenstilstand, van de Japansche verraad- republiek. Geen staking. Geen stilstand, tegen gewapende en gevaarlijke struik- roo versbenden. aanvallen in dit weer?" merkte de Britsche staatsman op, toen hij op het Fransche hoofdkwartier generaal de Tassigny ont moette. „Geen sprake van", antwoordde de generaal. Maar dien nacht nog gaf deze het sein: attaqueeren. Generaal Bethouart bereikte als eerste van de geallieerde legers met zijn troepen den Rijn. Churchill zond een enthousiast telegram. De Russische winter kon niet erger zijn dan die ten tijde van den strijd om Kolmar, aan den linker-Rijnoever. Het was alsof de SB. troepen een verbond met den duivel gesloten hadden. Maar methodisch verbitterd en onverzoenlijk, werden zij in de pan gehakt. Frankrijk wenscht thans werkelijke ga ranties tegen Germaansche invasies. Daar mede dient het ook Nederland, aldus gene raal de Tassigny. Ook Nederland staat aan dezelfde dreigingen bloot. De Fransche ge neraal eindigde zijn boeiend verslag met een waarschuwing. Nederland en Frankrijk zullen waakzaam moeten zijn en den band van innige vriendschap, die gedurende den oorlog gegroeid is, moeten versterken. Wordt samenkomst Ver. Naties toch* uitgesteld? Morgen zal daarover de beslissing vallen De Raad van ministers der Groote Vier besloot gisteren, indien minister Bymes zich daarmede ten minste kan vereenigen, de Al- gemeene vergadering der Ver. Naties uit te stellen tot 11 November (deze week werd be richt, dat zij 23 September a.s. beginnen, zou). Morgen valt hieróver de beslissing. Revin verklaarde zich aanvankelijk tegen uitstel, maar zeide, toe te willen stemmen, indien de ministers een tijdschema opstellen \$oor het eind der Vredesconferentie, het teekenen der verdragen, de Vergadering der Ver. Naties en de Conferentie over Duitsch- land en Oostenrijk Ook Triëst kwam weer ter sprake. Enge land waarschuwde tegen niet nakoming van de beslissing der Groote Vier, dat dit ge bied een wije staat moet warden. De rantsoenen in de Fransche bezet tingszone van Durtschland zijn tot 1280 ca lorieën verhoogd. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden Nadruk verboden' 21. Meneer Pimpelmans klauterde nu weer op de schimmel, die rustig was blij ven staan. Hij reed naar een geneesmid- delenhandel en sloeg daar een hele voor raad medicamenten in. Er waren 'n aantal flessen chloroform en ammoniak bij, en met dit gevaarlijke goedje bij zich aanvaardde^ hii de terugtocht, trots, alsof hij het rui- mdbeeld voor het Paleis in Den Haag was. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk. Drietal: te 's-Gravenihage: 29e pred.pl. J. M. Gerritsen te Wichmond, M. L. W. Sehoch te Vhssingen en M. N. W. Smit te Utrecht: 30e pred.pl.: S. S. M. Aertsen te Enkhuizen, A. J. Bronkhorst te Willemstad (N.-Br.) en D. J. Kaï-res te Voorburg. Beroepen: te Ede J. v. d. Velde te Hilversum; te Den Bommel, cand. G. Spilt te Dordrecht; te Oosternieland-Oldenzijl: L. Hylarides tePaesens; te Winschoten (evang.) R. J. Ybemia te Nw.-Weerdinge. Aangenomen: naar Waverveen (U.) cand. J. van Drenth te Utrecht, die bedankte voord Baardwijk en Drumen (toez.). Geref. Kerken art. 31, Beroepen: te Niezijl J. Zwart te Eest- rum. Baptisten Gem. Aangenomen naar Sneek J. Broer tjes te Apeldoorn. Ned. Herv. en Geref. Kerken zoeken contact Voor het ontwerpen van een nieuwe" kerkorde. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft deze week besloten te voldoen aan het verzoek van d Gnral Synode der Ned. Herv. Kerk tot het voeren van een gedachtenwis- seling over belangrijke principieele punten, met name van kerkrechtelijken en theologi- schen aard met de commissie, vanwege de Herv. Synode benoemd voor het ontwerpen van een preesbyteriaal-synodale kerkorde ter vervanging van de bestuursorganisatie van 1816. Een voorstel van de Part. Synode van Zee land was hierme eddoor de feiten achter haald. Op de 'gisteren gehouden zitting van de Gen. Synode der Geref. Kerken, rapporteer de de heer W. J. Boesterd namens deputa- ten voor de radio-kerkdiensten. Dezen heb ben tot den minoster van O., K. en W. het dringend verzoek gericht, recht te ver krijgen tegenover het optreden van het I.K.O.R., dat suggereert interkerkelijk te zijn, doch het niet is en bovendien een kerk beschouwing huldigt, die met de Geref. op vatting in strijd is. Na samenspreking met den minister heeft deze bepaald, wat wij reeds vermeld heb ben: half om half» Ook de morgenwijdingen worden gelijktijdig verdeeld. Deze regeling geldt voor 1946. In de resteerende maanden van dit jaar zijn acht radiokerkdiensten voor de Geref. kerken genoteerd. De Syno de sprak haar dankbaarheid uit over dit voorloopige resultaat en droeg deputaten op de radiokerkdiensten verder te regelen. Hierna kwamen de zendingszaken aan de orde, betreffende Soemba, Batavia, Soera- baja, Medan, Palembang en Wonosobo. De Synode nam met waardeering kennis van den arbeid van mevr. Minnen onder de Chinee- zen, uitgaande van de kerk te Rotterdam Zuid. Tenslotte droeg d'e Synode aan de zen- dingsdeputaten op, de gelegde intern, con tacten te bestendigen en te onderzoeken, op welke wijze de zendingsorganisatie kan worden verbeterd. De Synode besloot den kerken te verzoe ken haar leden tot een Christelij(ke behan deling van politieke delinquenten op te wek ken. Hiertoe zal den kerkeraden een mis sive worden gezonden, waarvan het con cept wordt samengesteld door ds Nawijn en ds Wiersinga en prof. Brillenburg Wurth. De zittingen werden verdaagd tot Woens dagmorgen 11 Sept. a.s., te 9 uur. ARBEID ONDER GEREPATRIEERD EN. De hier te lande vertoevende predikanten der Protestantsche kerken in Indië zullen worden benoemd tot tijdelijke predikanten in algemoenen dienst, om te arbeiden onder de gerepatrieerden. PROT. KERK IN PORTUGAL GROEIT. Ds Guido Oldviera, leider van de Broeder- kerk in Portugal, deelde mede, dat het aan tal belijdende Protestanten is toegenomen met 1000. In het begin van den oorlog waren er 65 Protestantsche kerken en 24 kerkelijke organisaties en vereenigingen. UIT PREDIKAMBT ONTZET. Ds. R. H. Oltman, Ned. Herv. predikant te Santpoort, die wegens het aangeven van per sonen aan de Duitschers en het zich bevoor- deelen ten koste van Joodsche landgenooten tijdens de bezetting tot 5 jaar gevangends-r straf werd veroordeeld, is door het Prov. Kerkbestuur van N.-Holland uit het predik ambt ontzet GEREF. ORGANISTENVEREENIGING. Woensdag 18 Sept. te 10 uur zal boven genoemde vereeniging in de Noorderkerk te Hilversum haar alg. verg. houden. Cor Kee, organist der Luth. Kerk te Amsterdam, zal een referaat houden over de techniek van de koraalbewerking bij den eeredienst. PERSONALIA Benoemd tot gewoon hoogleeraaar aan de T.H. te Delft om onderwijs te geven in de alg. waterbouwkunde, ir P. P. Jansen, thans hoofd ingenieur v. d. Rijkswaterstaat. INAUGURATIES. Dr C. G. van Niftrik en dr H. de Vos zul len eerst op 20 en 27 Jan. 1947 hun inaug. oratie houden. Op 14 Sept. a.s. zullen zij echter hun openbaar college geven, r-esp. te 2 en 3 uur. Mej. dr H. W. Steil wag, conrectrice v. h. Gymnasium te Leeuwarden, zal op 8 Oct., met het uitspreken van een inaug. oratie, haar ambt aanvaarden als hoogleeraar in de Paedagogie aan de Gem. Universiteit te Am sterdam, als opvolgster van prof. dr Ph. Kohnstamm. 22. Tot er opeens een nieuwe catastrophe opdaagde. Er klapte een band van een auto, die voorbijkwam. De schimmel, die dacht, dat er èhn kanon afgeschoten werd, en die vroeger in 't Circus geleerd had, om dan net te doen alsof hij getroffen was, liet zich pardoes languit op den grond vallen. Meneer Pimpelmans viel bovenop de voorbijgangers Militairen verstoorden orde op Voorne De commandant van zijn jiost ontheven. Minister Fiévez heeft op desbetreffende vra gen van den heer Goes van Naters (P.v.dA.) geantwoord, dat inderdaad in de maanden Juni en Juli de rust en orde op het eiland Voorne is verstoord door militairen uit de kampen „Beatrix" en „Prins Bernhard" te Roekan je. In den nacht van 4 op 5 Juli zijn schiet oefeningen met losse patronen gehouden op ontoelaatbaar korten afstand van de tenten der badgasten. Daar er zich regelmatig een jantal zeer gevaarlijke stroopers, gewapend *iet Duitsche legergeweren, overgehouden uit Aun B.S.-tijd, in de duinen ophouden en er in den avond van 1 Juni weer werd geschoten, is er op verdachte personen, die geen gevoig gaven aan het aanroepen der schildwachten, gevuurd. Hierbij werd een soldaat gewond, die 's morgens is overleden. Twee res. luitel nants, die op eigen initiatief in de vogel broedplaats patrouilleerden, zijn geverbali seerd. De commandant der betrokken compagnie, een jeugdige res. luitenant, is van zijn com mando ontheven. Mede in verband met de minder goede legering zijn de beide kampen vrijwel opgeheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2