Jliruuir jCfütórl yt(ïouraut Stijgende spanning iusschen ioonen en prijzen Zakelijk muisje met een prozaïsch staarije Dendram«s opgewonden en Cadogan ondeugend IDis* *11 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1946 2e Serie, 2e Jaargang; vanaf 7 Mei 1945, No. 417 iA-bonn emen tsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: H OOGEWOERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Staiüuastirb is oIjcHcucn myn (jerl in tcjjfjenspoet" Ter sprake op congres der R.K. arbeiders De nog steeds stijgende spanning tusschen ^oonen en prijzen Is een onderwerp van langdurige gedachtenwisseling geweest op het te Utrecht gehouden buitengewone con gres der R.K. arbeidersbeweging. De volgende resolutie werd daarin aan genomen, aldus lezen we in „De Tijd": De Buitengewone Verbondsvergadering van de Nederlandsohe Katholieke Arbeidersbewe ging te Utrecht op 4 en 5 September 1946 bijeen; gehoord' de inleiding van prof. dr. J. R. M. van de Brink en de naar aanleiding daarvan gevoerde discussies: spreekt als haar oordeel uit, dat: 1. een algeheele wegneming van de Een opmerkelijke uitspraak Bijzondere opmerkzaamheid trok de beschouwing, welke prof. v. d. Brink wijdde aan de overheidosubsidieering bij den import. Prof. van de Brink zou deze willen doen eindigen en de prijzen daarnaar regelen. Zou de verhoog ing van de loonen, die hierop zou moeten volgen, niet te vereenigen zijn met de eischen van den export, dan zou de wisselkoers moeten worden herzien. Generaal Orsborn in de Residentie Leger des Heils wordt meer gewaardeerd. Gisteren arriveerde in ons land generaal A. W. T. Osborn. de nieuwe internat, leider van het Leger des Heils. Hij werd op het Binnenhof verwelkomd door den burge meester, mr de Monchy. Aanwezig waren o.m. de ministers Drees en Jonkman. Mr de Monchy schetste het belangrijke werk, dat het Heilsleger voor zoovele geeste lijk of materieel in nood verkeerenden heeft gedaan. Gene raal Osborn sprak er zijn vreugde over lilt, dat de wereld den laatsten tijd zoo geheel anders over het Leger des Heils denkt, dan vroeger, toen ontvangsten als deze tot de onmoge lijkheden behoorden. Gen. Osborn deelde tenslotte mede, dat hij over enkele da gen een reis door Amerika zal maken en daarna o.a. West- Indië zal bezoeken. Des avonds vond in het Geb. voor K. en W. een welkomst samenkomst plaats onder Leidkig /^Gen A. W. F. ORSBORN luit.-kol. Sohmai. Generaal Osborn verklaarde, niet over zichzelf te willen spreken, want ..ik heb niet moer gearbeid dan iedere Heilsoldaat in •welken rang ook." Hij releveerde zijn be zoek aan Zuid-Nederland in April 1945 en besloot met richtlijnen aain te geven voor den arbeid in en voor het leger in de toe komst. De bijeenkomst werd afgewisseld door samenzang en zang van enkele koren van Heilsoldaten. MACKENZIE KING GAAT HEEN. De Canadeesche premier Mackenzie King, die 20 jaar minister van Buitenlandsche Zaken is, zal die functie binnenkort neer leggen. In New York legden 400.000 haven arbeiders het werk neer. Zij vragen hooger spanning tusschen loonen en prijzen slechts mogelijk is door de gezamenlijke krachts inspanning van alle in het bedrijfsleven werkzame personen, bevrucht door doel matige maatregelen van de Overheid; (Voor vervolg zie Pag. 2) Binnenkort ook Amerikaansche kinderschoenen zonder bon Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, bevinden zich bij de par tijen Amerikaansche schoenen, die binnen kort verkrijgbaar gesteld zullen worden, ook kinderschoenen. Deze zullen eveneens vrij in den verkoop zijn, zoodat men zich naar behoefte kan bevoorraden. Ijlen bericht, dat het zoolleer binnenkort vrij komt, werd ons bevestigd. Zoolleer binnenkort vrij Te verwachten is, dat binnenkort de distributie van zoolleer wordt opgeheven. Dit wil niet zeggen, dat het in onbeperkte mate te verkrijgen zal zijn, al is de positie ervan vrij gunstig. Rubber zal zijn plaats als zooibedekking behouden. KAN EEN DELINQUENT EEN WONING VORDEREN? Zaterdag 11.30 uur zal voor den kanton rechter behandeld worden de zaak van een woningvordering. Mevrouw U. de J., te Den Haag, woont in een huis, waarin vroe ger een politiek delinquent woonde. Deze delinquent, die tot dusverre in een bewa- ringskamp verblijf hield, is voorwaardelijk buiten vervolging gesteld en vrijgelaten en wenscht nu weer in het huis te gaan wo nen. Hij nam daartoe een deurwaarder in den arm, die de huidige bewoonster per exploit aanzegde het huis te verlaten. President Truman doet nog steeds po gingen, zoo zeide hij gisteren, 10.000 Joden naar Palestina te doen emigreeren. De Nederlandsche en Engelsche ca detten, die hun training aan hef Opleidingskamp te Sandhurst, in Enge land, beëindigd heb ben, beleefden gis- teren een grootem dag, toen Prins Bernhard, vergezeld van airmarishal air Arthur Coningham, een bezoek aan het betreffende kamp bracht. Twee Ned. cadet ten, A. W. J. van Dors sen en A. J. Freysen, viel die eer te beurt, de hoo- ge gasten te mogen ontvangen bij de in drukwekkende plechtigheid, welke met de traditioneele ceremonie gepaard ging. De parade-com mandant, capt. Cath- cart, meldde het ba taljon ter inspectie, waarna Prins Bern- hard met luit.-kol. sir William Ma kins en gen. M. van Voorst Evekink, cdt. der Ned. troepen in Engeland, langs het front der troepen schreed. Den twee genoem den cadetten, die ge durende de oplei ding de beste resul taten hadden be reikt, werd uit han den van Prins Bernhard de eerezwaarden uitgereikt, waarna zij, die goede vorderingen hadden gemaakt de eeregordels in ontvangst kregen te nemen. Na het „Wilhelmus" volgde de eigenlijke ,,passing-out" parade, waarbij de troepen be halve de zoojuist gepromoveerde cadetten, het geweer presenteerden. Hier ziet men na afloop der plechtigheid den Prins, die gister avond weer huiswaarts keerde. Twentsche Koopmansschap voor mil. rechtbank Onlangs is in Duitschland een aantal be kende zakenlieden, hoofdzakelijk uit Twente afkomstig, door de Britsche autoriteiten gearresteerd. Onder hen bevinden zich ver scheidene groothandelaren in electro-tech- nische artikelen uit Enschedé. Over deze affaire hebben in Twente de vreemdste geruchten de ronde gedaan, voor al omdat door. de stilzwijgendheid der Brit sche autoriteiten een van Nederlandsche zijde ingesteld onderzoek weinig aan het licht bracht. Algemeen werd beweerd, dat een en ander verband hield met een smok- kel-affaire op groote schaal. De zaak werd voorts ten onrechte in verband gebracht met bekende Nederlandsche instellingen als het Roode Kruis, waarbij misbruik van ver trouwen zou zijn gemaakt. Van welingelichte zijde kunnen wij thans met stelligheid verklaren, aldus het „Hbld", dat er van. een smokkel-affaire geen sprake is. De zaak heeft zich als volgt toegedra gen: De bedoelde zakenlieden hebben zich op clandestiene wijze naar Duitschland be geven om daar vroegere zakenrelaties weer aan te knoopen. Ook is het niet uitgeslo ten, dat men heeft getracht nasporingen te doen naar geroofde goederen. Toen de betrokkenen zich over de grens begaven, wisten zij, dat zij zich aan een zeer groot risico blootstelden. Zij hebben nl. niet slechts clandestien de grens over schreden, maar zij deden dit bovendien in militaire uniformen, die zij zich op onrecht matige wijze hadden verschaft. Hun zaken waren reeds afgedaan en zij bevonden zich weer in de nabijheid van de grens, toen zij door de Britsche autoriteiten werden aangehouden. Zij werden naar de gevan genis overgebracht en daar opgesloten. Naar wij vernemen bevinden de meesten hunner zich te Münster. Gisteren werd ons van welingelichte zijde nog medegedeeld, dat de zaak voor een militaire rechtbank zal worden gebracht; er zal echter nog wel eenigen tijd verstrij ken vóór het geval in behandeling komt. Zoolang zullen de zakenlieden ongeveer twintig in getal in arrest moeten blijven. Van vele zijden is de suggestie geuit, dat de Nederlandsche Regeering zich met de zaak zou bemoeien, omdat het hier be kende zakenlieden betreft. J. A. DEKNATEL DIRECTEUR DER NED. HANDEL MIJ. Gisteren meldde „Het Dagblad", dart de heer J. A. Deknatel, directeur van het Ne- derlandtsch Beheersinstituut, per 1 Novem ber a.s. benoemd is tot directeur der Ned. Handel Maatschappij te Amsterdam. Bij na vraag is ons dit door den heer Deknatel be vestigd. De E. V. C. ziet weer een moge lijkheid tot staking Op de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de afdeeling transport der E.V.C., heeft het bestuur zijn leden gead viseerd, hangende de Antwerpsche haven staking, uit solidariteit, geen goederen uit schepen komend van of varend naar Bel gië te lossen of te laden, Nederlandsche- en transito goederep, welke voor België bestemd zijn zullen, Zoolang de havensta king aanhoudt, worden opgeslagen. De vergadering heeft het advies van het bestuur aanvaard. Vanavond wordt te Rot terdam vergaderd. EN DE DAMES? De Apeldoornsche sigarenwinkeliers be sloten, uit protest tegen het huidige ver- deelsysrteem, vanaf 6 Sept. uitsluitend si garen te verkoopen. En de dames? Een vliegtuig van den dienst New YorkSan Francisco stortte iin Nevada neer. Er kwamen 24 personeel om het leven. Een jongen van 2 jaar is gered. Bij Grieksehe kwestie in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad kwam gisteren in New- York bijeen, om het debat over de, door de Oekraïne aanhangig gemaakte Grieksehe kwestie, verder aan te hooren. De eerste spreker was de Grieksehe ambassadeur Dan- DAT dr A. J. Verhage benoemd is tot voorz. van het Bedrijfschap voor Sierteelt producten, i.p.v. A. P. van Nes, wien op verzoek eervol ontslag is verleend. DAT de Regeering het m. s. „Bloemfon tein" heeft vrijgegeven en het schip op 19 October naar Zuid-Afrika vertrekt. DAT het Sweelinckkwartet m.i.v. 1 Oct.. een tournée door Engeland zal maken. DAT de rector-magnificus der Econ. Hoo- geschool te R'dam, prof. mr C. W. de Vries, op 16 Sept. om 2.30 uur in de aula der school verslag zal uitbrengen van de lotgevallen der hoogeschool over 1946. DAT de Philipsfabrieken ook afdeelingen zullen vestigen te Sittard en te Roermond. DAT het Ned. Verbond van Gerepatrieer- den geprotesteerd heeft tegen den vrijen verkoop van Amerik. schoenen, zonder dat eerst de ex-gedeporteerden geholpen, zijn. DAT Maandag a.s. de Ned. letterkundige pater A. B. H. Gielen S.J. té Den Haag zijn 75sten verjaardag hoopt te vieren. DAT het Ned. tournée van de London Philharmonic Orchestra is uitgesteld tot be gin volgend jaar. DAT de vertegenwoordigster van het Ame rikaansche Comité voor hulp aan Holland, mevr. Langendoen, een bezoek heeft ge bracht aan het Amerik. kerkhof te Son. DAT 85-j. oud te Bussum overleed dr D. Coelingh, direct, van een H.B.S. te A'dam. DAT het Nat. Verbond in een open brief geprotesteerd heeft bij den Br. premier Attlee tegen de besprekingen van Lord Killearn met de leiders der „Repoehlik In donesia," daar aldus deze „leiders" op een zelfde niveau worden geplaatst als de Ned. Ind. Regeering. DAT de directeur der ambachtsschool te Eindhoven A. Swaak op den weg naar Den Bosch door een auto-ongeluk is gedood. I DAT de Haagsche schilderes mej. J. Vlielander Hein heden 75 j. is geworden. DAT aan notaris H. J. v. d. Vlerk te Zwijndrecht desgevraagd eervol ontslag is verleend. DAT gisteren een dagnijverheidsschool voor de Rijn- en binnenvaart door burg. Oud in de Joubertstraat te R'dam is geopend en het in gebruik stellen vóór 25 jaar van het eerste instructieschip „Prins Hendrik" werd herdacht. DAT te Arnhem tot wethouder werden ge kozen J. Bronkhorst en W. Tak (beiden P. v. d. A.); H. M. A. Klompe (K.V.P.) en A. v. d. Ham (C.H.) DAT J. A. v. Staveren, lid Stichting „Ned. helpt Indië", onverwachts is overleden. DAT de Rijkstuinbouwconsulent ir C. Rietsma a.s. Maandag te 19.45 uur voor de radio de taak van eenige nieuwe organisa ties op het gebied van de zaadteelt zal bespreken. DAT blijkens het voedselvoorzieningsblad van 30 Aug. het vischboekje voor IJssel- meervisschers i.v.m. de gunstiger materia- lenpositie is afgeschaft. DAT de tuchtrechter te Groningen een groothandelaar in kruidenierswaren tot f 1000 boete heeft veroordeeld, omdat hij 9000 rantsoenen suiker aan zijn voorraad had onttrokken. DAT het departement 's-Gravenhage der Ned. Mij ter bevordering der pharmacie Zaterdag a.s. van 24 uur een feestverga- dering houdt in het Kurhaus en van 45 uur recipieert i.v.m. zijn 100-j. bestaan. DAT men, op straffe van maximaal 2 mnd. hechtenis of f 1000 boete, niet zonder toe stemming van het Gew. Arbeidsbureau, zijn werkgever in den steek mag laten om werk te zoeken in de textiel-, leder- en schoen industrie. DAT de p.f. van het B. G. te Den Bosch tegen de 24-j. Josephine van Hooft aldaar, die door verraad aan een S.D.-er de oor zaak was van het op de vlucht doodschie ten van kapelaan Koopmans, zegge en schrijve drie jaar eischte DAT generaal de Lattre de Tassigny op het R'damsche Raadhuis is toegesproken door burg. Oud en de havens werden be zichtigd. DAT de A'damsche gemeente-artsen W. F. K. J. F. Frackers, A. Y. v. d. Meulen en dr W.. H. J. Bungenberg de Jong zijn weg gezuiverd, alsook C. J. Nulle, direct, der gem. licht- en waterleidingbedrijven te Maassluis. DAT het B. G. te Assen den grondwerker G. H. Sanner, leider der Drentsche bloed- ploeg, ter dood veroordeelde, evenals de arbeiders G. S. Soeurt, W. J. G. Hinten en H. de Krijger, allen uit A'dam. DAT de P-f«- Bernhardkapel een ge slaagd concert ""hmeer en voor den gedenksteen van het huis. DAT minister Ringers ms^en de Wierin- germeer zal bezoeken. DAT te Nijmegen een comité is opgt^-ht om steeds op 17 September de bevrijding te hordenken. DAT m.i.v. 15 Sept. reohtstreeksoh radio- telefoonverkeer met de Dominicaansche re publiek mogelijk is. DAT 40 Belg. bibliothecarissen leeszalen in Amsterdam hebben bezocht. DAT tegen den S.D.-spion W. van Keppen te 's-Hertogenbosoh wegens verraad van 2 illegale werkers 10 jaar gevangenisstraf is geëischt. DAT gisteren in „Esplanade" te Utrecht de cursus „Leeraar in het kruidendersbedrijf" is geopend, waarvoor zich reeds 5000 cursisten aanmeldden. DAT in Augustus j.l. voor een waarde van 165.000 dollar aan cement aan Nederland is geleverd door het militaire bestuur van de Amerikaansche zone in Duitschland. dramis, die, in een opgewonden betoog, de beschuldigingen van Manoeilsky weerlegde. „Hoe is het mo gelijk", zoo zed hij, dat men ge loof kan hech ten aan een be wering, dat Grie kenland op den Balkan een aan valsoorlog zou voorbereiden. De opbouw van het land, na den oorlog, verslindt de krachten van 't volk. Daaren tegen beschikt Albanië thans over een leger van 10 durzend goed geoefende CADOGAN. soldaten, terwijl Bulgarije 180.000 man aan de Grieksehe gren zen heeft staan. In Albanië, waar op het oogenblik met zooveel ijver het Wolgalied gezongen wordt, zong men tot voor kort nog de Italiaansche fascistische hymne. En Bul garije is jarenlang een militaire basis voor de Nazi's geweest van waaruit Noord-Grie kenland, met zulke verschrikkelijke gevol gen, geteisterd is", aldus Den dram is. Naar aanleiding van de beschuldigingen aan het adres van Albanië, verzocht de Al- baneesche zaakgelastigde in Washington, het standpunt van zijn regeering rn den raad te m ogen uiteen zetter). (Voor vervolg zie Pag. 2) Verdere lichte stijging van tempe ratuur, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Wisse lende bewolking met lange perioden van zonneschijn. Een enkele verspreide bui, over dag iets warmer dan vandaag. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon op 6.01 en onder 19.16; Maan op 18.03 en onder 0.46.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1