Te Parijs werden de Groote Vier het eens Bofwinnik en Max luwe blijven aan den kop Waardeering voor den verzetsstrijd in HoUand NIEUWE LEJDSCHE COURANT S VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 Zij blijven de ontworpen vredesverdragen steunen Overeenkomst over de amendementen. In hun gisteren 'gehouden bijeenkomst be reikten de ministers van Buitenlandsche Za ken der vier groote mogendheden overeen stemming omtrent de op de Vredesconferen tie aan de orde zijnde verdragen. Zij besloten, dat zij de ingediende ontwer pen in ieder geval zullen blijven steunen. Ten aanzien van de amendementen beslis ten zij het volgende: Hun plaatsvervangers zullen onderzoeken, welke van die amendementen in aanmerking komen voor steun van de groote mogend heden. De ministers zelf zullen van tijd tot tijd bijeenkomen, om meeningsverschillen op te lossen en aanbevelingen van de plaatsver vangers te bespreken. Kunnen zij het niet eens worden over amendementen, dan zullen zij tóch het be treffende artikel in het verdrag, waarover reeds overeenstemming was bereikt, steunen. Zij zijn vrij, naar.eigen goeddunken te stem men over zaken, die buiten het bepaalde ar tikel/'vallen. Deze voorstellen waren geformuleerd door Eevin. De bedoeling ervan is, sneller op te schie ten met de verschillende verdragen. Gisteren heeft de Russische afgevaardigde er over ge klaagd, dat de conferentie nu twee maanden bijeen is en eerst twee artikelen behan- Fotografen komen op de koffie bij Schacht Tijdens de lunch in Neurenberg, gis teren, wierp Schacht, Hitler's fiinancieele deskundige, een kop koffie tiaar een Amerikaanschen persfotograaf, die hem het leven blijkbaar moeilijk .maakte. Het Hof overweegt den opstandigen ex-Rij ks- bank-president een disciplinaire straf op te leggen. DE DAG VAN MORGEN (Vervolg van Pag. 1) -j% TEDERLAND maakt zich óp morgen den |\j den 66sten verjaardag van Koningin Wilhelmina te vieren. Vooral na 19401945 is ^„Koninginnedag" de nationale feestdag bij uitnemendheid. Ieder, die waar achtig nationaal denkt en voelt, eert in Wil helmina de „Landsmoeder", die zich met onnavolgbare toewijding geeft aan de verhe ven taak, door God haar op de schouders gelegd. Zij is Koningin bij de gratie Gods: door Zijn Hand belieft het Hem ons te regeeren. In haar langdurige regeering heeft zij ech- tér ook zooveel voortreffelijke kwaliteiten en eigenschappen vertoond, dat het Neder- landsche volk in zijn groote meerderheid met liefde tot haar opziet en met onverbre kelijke banden zich aan haar verknocht weet. In haar bovengenoemde rede beleed Ko ningin Wilhelmina haar bezielende en ver antwoordelijke taak te vervullen niet zonder opzien tot God. Is dit niet altijd geweest het geheim van haar kracht? Hoeveel hoogtepunten zijn er al niet ge weest in haar regeering van bijna een halve e3uw? Ook: hoeveel spannende momenten? En immer weer was het bij haar een publiek aanroepen van den Naam des Hee- ren, bij Wiens gratie de koningin regeeren en van Wien alleen alle gezag afdaalt. Van alle menschverheerlijking hebben we ons verre te houden. Ook vorstelijke perso nen hebben hun gebreken en tekortkomin gen en zonden gelijk al hun onderdanen. Daarvoor behoeven we waarlijk het oog niet te sluiten. Dat leert ons de Bijbel op vele bladzijden en de ervaring bevestigt dat. Maar gelijk van Israël geschreven staat „dat het blijde en goedsmoeds was over al het goede, dat de Heere David zijnen knecht en Israël zijn volk gedaan had" (1 Kon. 8:66) zoo bestaat er voor Nederland ook alle reden om op 31 Augustus 1946 God te dan ken voor den rijken zegen ons volk in het Huis van Oranje en inzonderheid in Ko ningin Wilhelmina geschonken. OPZIEN tot God. Blijve dat het devies van onze Vorstin ook in de komende jaren. En wij bidden van God, dat het er nog vele, zeer vele mogen zijn! O zeker: „de dag van onze herrijzenis" bracht niet 't einde van alle moeilijkheden. Men beweert zelfs, dat de vrede moeilijker is „te winnen" dan de oorlog. Problemen zijn er angstig veel. Maar op onzen feestdag willen we toch in de eerste plaats letten op het vele goede, dat ons uit Gods Hand toekwam. We begonnen met een herinnering aan 1941. Vergelijk nu zelf maar. Toen waren we een geknecht volk. Voor de vuurpelotons van den vijand waren reeds tientallen trouwe vaderlanders gevallen en vele honderden zouden nog volgen. Ons land werd leeggeplunderd en weldra zouden onze mannen en zonen bij tienduizenden worden gedeporteerd. We kreunden onder de domme soldatenlaars van den overweldiger en gin gen vaag beseffen, dat we nog een zee van ellenden zouden moeten doorwaden vóór het einde zou zijn bereikt. We waren in 1941 Maar waartoe al die herinneringen weer op geroepen? Ons hart is er nog boordevol van. Maar toch één herinnering moet er nog bij. Toen een eenzame Koningin, evenals wij aan doodsgevaren blootgesteld, Haar dochter en kleinkinderen ver weg in het gastvrije Canada. En nu? Omringd door haar kinderen en kleinkinderen viert Koningin Wilhelmina morgen, zoo God wil, haar 66sten verjaardag. Met de blijde hope in 'thart, dat aan den ouden Oranjeboom weldra weer een nieuwe loot zal uitspruiten. Zij 't bij haar en bij ons een opzien tot God En ga morgen in heerlijke vervulling wat een dichter op Koninginnedag 1942 zong: Toch bleef vandaag met ied're vezel hangen Ons hart aan Neerlands Koninklijke Vrouw. Dit was een dag van levendig verlangen. Dit wordt een avond van hernieuwde trouw. delde van het Italiaansehe verdrag, dat er 78 telt! Een vooruitzicht, dat inderdaad ingrijpen noodig maakte. HOOFDKWARTIER DER VER. NATIES IN 46 DAGEN VOLTOOID. In 46 dagen is de Sperry-Gyroscopefabriek bij Lake Success op Long Island, een uur van New York, omgetooverd in hoofdkwar tier der Ver. Naties. De transformatie, zou anders vijf maanden gevorderd hebben. In de zittingszaal kunnen 517 toeschouwers aan wezig zijn. De conferentietafel is I6Y2 meter lang en heeft microfoons en luidsprekers voor de plaats van iederen afgevaardigde. De plafonds in alle zalen zijn van luidspre kers voorzien. De aanleg daarvan kostte 50.000 dollar per zaal. Er is 1800 meter neon verlichtingsbuis in de zalen verwerkt. SOWJET-SPIONNEN GEARRESTEERD. De Amerikaansche politie arresteerde in Frankfort 15 Duitschers, die lid waren van een „Sowjet-spionciage groep". DOODVONNISSEN GEWIJZIGD. De doodvonnissen, die onlangs tegen 18 Joden in Haifa werden uitgesproken, wegens overvallen op Britsche troepen, zijn gewij zigd in levenslange gevangenisstraffen. BRITSCHE REGEERING ZAL MOEFTI NIET UITNOODIGEN. De Britsche regeering gaf het Arabische Hooge Comité te kennen, dat zij niet be reid is, den Moefti uit te noodigen voor de Palestinaconferentie in Londen. Wel wil zij 4 leden van den Hoogen Arabischen Be stuursraad ontvangen. Toegang tot Veiligheidsraad niet zoo simpel Zweden, IJsland en Afghanistan mochten binnen treden. De Veiligheidsraad in New York liet gis teren een aantal nieuwe leden tot de Ver- eenigde Naties toe. Van de vele candidaten wisten alleen Zweden, IJsland en Afghanistan het begeerde lidmaatschap te verwerven. Hoe wel voor de andere gegadigden wel een meerderheid in den Raad aanwezig was, sprak steeds een of andere mogendheid haar veto over de toelating uit. Zoo trof dat lot Albanië van de zijde der Ver. Staten: ook Nederland had tegen toelating van dat land gestemd. Mongolië zag zich afgewezen door de Ver. Staten en Engeland. Portugal, Ierland en Transjordanië door Sowjet-Rusland. Ierland had alle negen voorstemmen op zich ver- eenigd. Australië onthield zich van stemming om dat het niet kan instemmen met de manier waarop deze kwestie voor den Raad ge bracht is. EXtBURGEMEESTER bisschop voor HET HAAGSCHE tribunaal. De ex-burgemeester van Rijnsburg, 's-Gra- venzande en Naaldwijk, mr G. B. Bisschop, had zich hedenmorgen voor het Haagsche tribunaal te verantwoorden wegens zijn lid maatschap der N.S.B. «1 het verleenen van medewerking aan de inbraak van 470 wo ningen te 's-Gravenzande. Verd. betoogde alles te hebben gedaan in het belang van ons land. Uitspraak over 14 dagen. In Rïp de Janeiro ontstonden onge regeldheden over de hooge prijzen der levensmiddelen. Een woedende menigte wierp de ruiten van melk- en broodwinkels TARTAKOWER De Hongaar Szabo stelt niet teleur Onze schaakmedewerker, de heer H. H. j. Slavekoorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen In de 13e ronde waren er weer verschei dene belangrijke partijen. Uiteraard gaat van ronde tot ronde de belangstelling naar de par tijen van Botwinnik en Eu we uit, doch ook de andere hooggeplaatste spelers trekken sterk de aandachtt. Uit dit oogpunt bezien was de partij FlohrDenker van groot gewicht. Het was een dame-gambiet, waarin Flohr de vij andelijke pionnenmeerderheid op den linker vleugel lam wist te leggen en de stelling posi tioneel behandelde. Denker daarentegen streefde naar tactische verwikkelingen. Ten slotte bleek, dat de wederzijdsche dreigingen elkaar in eevenwicht hielden, zoodat remise een bevredigend slot was. Euwe was reeds voor de pauze met O' Kelly klaar. In een Nimzo-Indische verdedi ging hield de Belg be hoorlijk stand, maar zijn pionnenstelling was zwak. Euwe nam deze onder schot en toen hij erin slaagde deze open te breken, beschikte on ze landgenoot plotseling over een aantal tacti- sche dreigingen, die hem J—Ty een stuk opleverden, waarna O'Kelly opgaf. Dë 59-jarige Tarta- kower verdient een bij zonder compliment voor de groote onbevangenheid, waarmee hij Bot winnik te lijf ging. Onbevreesd voor theore tische dogma's ontblootte hij zijn konings vleugel. Desondanks stond Botwinnik beter en leidde een scherpen koningsaanval met een paardenoffer in. Tartakower wist steeds het ergste te voorkomen. Beiden kwamen in hevigen tijdnood en uit de bliksemsnelle af wikkeling, die hiervan het gevolg was. kwam Tartakower te voorschijn met een 'stelling, die weliswaar gevaarlijk was, doch evenzeer kansen inhield. Men mag het Tartakower niet tot een blaam rekenen, noch Botwinnik er voor prijzen, dat Tartakower juist een tempo te kort kwam om de nederlaag te ontgaan. Geen van beide spelers konden dit voorzien, doch Tartakower moest opgeven. Szabo be schaamde de hooge verwachtingen niet. Hij versloeg thans Christoffel. Guimard en Naj- dorff speelden remise. Kottnauer speelde voor treffelijk tegen Lundin en won na een scherp middenspel. StoltzBoleslavsky eindigde in een zege voor den Rus. KotovSteiner werd afgebroken in voor Steiner gunstiger stelling. YanovskySmyslov werd eveneens afgebro ken en Bernstein en Vidmar speelden remise De stand is na de 13e ronde: 1. Botwinnik 11 p. -1- 1 afg.; 2. Euwe 10y2p.; 3. Szabo 8\'2 p.; 4. Smyslov 8 p. 1 afg.; 5. Najdorff 1\2 p. -f 1 afg.; 6. Denker 1\'2 p. 7. Flohr 7 p 1 afg.; 8 en 9. Tartakower en Stoltz 7 p.; 10. Boleslavsky 6\'2 p.; 11. Kottnauer 6 p. 1 afg.; 12. Lundin 6 p.; 13 Kotov 5y2 p, 1 afg.; 14. Guimard 5 p.; 15. Bernstein 4'/2 p. -+- 1 afg.; 16 Yanovsky 4 p. 1 afg.; 17. Christof fel 4 p.; 18. Steiner 3\'2 p. 1 afg.; 19. Vid mar 31/2 p.; 20. O'Kelly 2% p. 1 afg. Vandaag worden de volgende partijen ge speeld: VidmarNajdorff; SzaboGuimard; LundinChristoffel; SmyslovKottnauer; SteinerYanovsky; BotwinnikKotov;; Den kerTartakower; BoleslavskyFlohr; O'Kelly Stoltz en BernsteinEuwe. Na vijf ronden heeft Bunt met 3V2 punt de leiding in het nationale tournooi. OMWISSELING LUISTERVERGUNNINGEN. Radio-luistervergunningen met de serie- letter D /moeten itn het tijdvak van 5 t/m. 16 Sept. a.s. op een postinrichting (geen postagentschap) worden omgewisseld. Indie kort en klaar KONINGINNEDAG OP CURACAO. De parade, welke morgen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in Willemstad (Curasao) zal worden gehou den, wordt afgenomen door gouverneur Kas teel. O.m. zullen er aan deelnemen een de tachement matrozen uit Johan Maurits, een detachement matrozen uit Parera en een de tachement troepen van het Amerik. leger. ned.-ind. troepen bij soerabaja aangevallen. Een compagnie Ned.-Ind. troepen is bij oefeningen in de omgeving van het station te Soerabaja door een groot aantal gewa pende terroristen aangevallen. De aanval werd zonder Ned. verliezen afgeslagen. Op Koninginnedag zal dr Van Mook te Batavia eën parade afnemen van Ned.-Indi- sche, Nederlandsche en Engelsche onderdee- len van leger, marine en luchtmacht. In Bandoeng zal een vlaggenparade worden ge houden, gevolgd door een défilé. Kerk en Schooi Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Putten (3e pred.pl.) J. H, Cirkel te Genemuidem- Aangenomen: naar 't Zandt (toez.) W. R. de Boer te Holwerd. Bedankt: voor Boven-Smilde cand. W. A. Poort te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen: te Haamstede cand. S. v. Bekkum te R'dam; te Nieuweroord L. J. de Goede te Slootdorp; te Westeremden J. Oussoren te Oldebroek. Aangenomen: naar IJmuiden-Oost J. v. Buuren te Abcoude, die bedankte voor KLundert. Bedankt: voor Aalten J. M. Bloemkolk te Gapinge. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen: naar Zalk en Veecateil S. de Waard te Maassluis. Van 6 tot 9 October wordt, voor het eerst na 1933, de Provinciale Synode van de kerkprovincie BerlijnBrandenburg der Evangelische kerk in Duitschland gehouden. De ramen van de kathedraal van Metz, die in de crypt der kerk bewaard werden, worden weer op hun plaats gebracht. PERSONALIA. In den ouderdom van 75 jaar is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleden ds. F. de Boer, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk van Irnsum. NOTARIEELE EXAMENS 's-GRAVENHAGE. 29 Aug. Geslaagd nat. ex. deel II D. D. van den Bout (Renesse Zld) en F. C. van der Kwast (Zierikzee). PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. In Eeptember kan op de bonnen 49 t.m. 52 van de kaart UA 510, de bonnen 49 en 51 der kaarten U 510, den bon 73 der kaarten UC 510 en den bon 128 der kaarten UD 510 4 liter petroleum worden betrokken voor kookdoeleinden en verlichting. Houders van kaarten UD 510 moeten het lichaam dezer kaart, waarop de woorden „Petroleum voor verlichting VD 510" voorkomen, zorgvuldig bewaren. De dir. van het Rijksmuseum te A'dam, dr Röell, is te New-York aangekomen, ten einde den terugkeer tiaar ons land van acht meesterwerken, ter waarde van 5 millioen gulden, te regelen. De aan veehouders verleende toestem ming, om op hun veevoedertoe wij zingen grint-zemelen te betrekken, wordt m.ïi.v. 1 Sept. ingetrokken. De uitsluitend op partij gekeurde zaal- rogge mag door den handel voor export doeleinden worden aangekocht. On geplom beerd zaaizaad mag niet meer worden af geleverd. Lou Bandy zal op verzoek der Nederl. legerleiding een tournée door Indië maken voor het brengen van ontspanning onder de troepen. Het conflict tusschen den Ned. Bioscoop bond en de 8 grootste Amerik. filmmaat schappijen uiigebroken omdat deze eeiy grooter aandeel opeischten wat de hier té" lande te vertoonen films betreft is be ëindigd. De Amerikanen gingen overstag, met het gevolg, dat vanaf 1 Januari a.Sj weer de nieuwste Amerikaansche rolpren ten in de circulatie komen. Louis Toebosch, organist-dirigent te Breda, is benoemd tot dirigent van het Til- burgsch Stedelijk Orkest. Er is een n'iieuwe C.A.O. gereed geko men voor de schoenindustrie, die thans nog goedgekeurd moet worden' door 't College van Rijksbemiddelaars. De Land. Ver. van ex-politieke gevan genen houdt van 25 t/m 28 Sept. te Enschede, een congres. Prins Bernhard aanvcaardde het eere-voorzitterschap van het eere-comité. 0p de Gen. Synode der Geref. Kerken De tweede zittingsdag der Synode van de Geref. Kerken werd aangevangen met voor lezing van een telegram aan de Intern. Sy node der Amerikaansche Kerken. Van de Belgische Zendingskerk werd een schrijven van medeleven ontvangen. Ds E. de Jong van Pematang Sijantar zal de nog incomplete afvaardiging der classis Batavia aanvullen. De pers-commissie der Synode zal gevormd worden door ds P. de Jong en ds J. H. Kui per (Zwolle). De heer Manni (Rotterdam) rapporteerde over een verzoek van den Herv. Raad voor Kerk en Eeredienst, de Synode te doen ver tegenwoordigen op een 2 Sept. te 's-Graven- hage te houden conferentie over de nieuwe PsSlmberijming. De Synode wees aan dr De Bondt van Den Haag en ds Hoorweg van Haarlem. Rev. William Fraser, moderator van de Mijnheer Pimpelmnns sant paardje rijden g°°th rotman 'Nadruk verboden 9. Vrouw Knolleboom, die geen vijf minu ten stil kon zitten, besloot onder het oppassen door haar weckpotten. die in de kookketel onder het afdakje stonden, uit het water te halen. Ze had de grootste verzameling weck potten uit de hele omtrek en weldra stonden ze allemaal in 't gelid op een lange plank, die over een kist lag en buiten 't afdakje uit stak. 1'0. Onderwijl lag meneer Piimpelmans naar het afdakje te Loensen. „Daar kaïn ik net opspringen", dacht hij, want hij was ndet van plan, op de politie te wachten. Hij werk te zich voorzichtig naar voren en juist toen vrouw KnolJ-eboom op 'n afstand haar weck- pottenregiimeint bewonderde, waagde hij de sprong. General Assembly der Free Church of Scot land, sprak de Synode toe en herinnerde er aan, hoe de Schotsche Kerk door haar reli gieuze gemeenschap met die van Holland, heeft meegeleefd in de benauwing der oor logsjaren. Ook herinnerde spr..aan de vrien delijkheid en gastvrijheid, waarmee in vorige eeuwen Schotsche predikers in Holland wa ren ontvangen. Tweede spreker was rev. John Dickson namens de Original Lession Church of Scot land, die zijn blijdschap uitsprak over het wederzien na 6 jaren van verwoesting en. verwildering. Spr. zag met vreugde, hoe Schotsche soldaten thans getrouwd zijn met Hollandsche meisjes Als derde spreker vertolkte rev. I. Osway Da vies van Liverpool de gevoelens der Pres byterair Church of Wales, die evenzeer gees telijk verwantschap kent met de Holl. ker ken. In Wales is door den oorlog de prediking verdiept en meer exegetisch geworden; het H. Avondmaal wordt er 12 keer per jaar ge vierd en het kerkelijk besef is toegenomen. Door prof. dr J. H. Bavinck werd nu in de Engelsche taal de dank der Synode aan de drie sprekers vertolkt. Prof. dr H. H. Maeter van Grand-Rapdds en ds N. J. Monsma brachten de groeten en zegenbeden der -Amerikaansche zusterkerk (Chr. Ref. Church) over. Dat zij een millioen dollar heeft kunnen overmaken naar Neder land, uit eerbied voor den geloofsmoed en de standvastigheid, waarmee in Holland de strijd voor^de vrijheid van Godsdienst ge voerd is in de jaren 19401945. Prof. dr V. Hepp heeft de Amerikaansche afgevaardigde beantwoord en herinnerd aan de kerkelijke kortsluiting van 7 jaren sedert dr Henry Beets in 1939 te Sneek aanwezig was. Spr. hoopt, dat men in het buitenland nog beter begrip zal krijgen van de kerke lijke moeilijkheden in Nederland. Evenzoo, dat de thans bijeenzijnde Intern. Geref. Sy node (ter voorbereiding van de Oecum. Geref. Synode in Amerika) den stimulans zal geven voor een gezonde Geref. Oecurnen, beweging. Nadat de voorz. verwelkomd had ds D. Pol, de voorzitter' der Gen. Zendingsdeputaten, schorste hij de vergadierdng en weiden na de middagpauze commissie-vergaderingen ge houden. Ter zitting van Donderdag deelde de voor zitter mede, dat de komst van de afgevaar digden uit Bentheim en Oost-Friesland spoe dig is te wachten. Besloten werd op 10 Sept. niet te vergaderen, zoodat de 3e Synode-week aanvangt 11 Sept. a .s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2