Jdieuiuu geit&clfe (£ourtmf Hieuw incident tusschen Moskou en Washington Een gesprek mei den violist Jehudi Menuhin Sultan van Pontianak in Nederland aangekomen IDis* TJ DONDERDAG 29 AUGUSTUS 19» 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 1 Mei 1915, No. 411 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (■bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stanluastid) is oljcbleuen myn tj^rt in teijfjenspoet" Door arrestatie van een vrouw in Polen De moeilijkheden tusschen Rusland en zijn satelliet-staten en de Ver. Staten hebben iederen dag een anderen vorm. Na de be weging om het neerschieten van het Amerii- kaansche vliegtuig boven Joego-Slavië, kwam de aanklacht van de Oekraïne tegen Griekenland. Daarna diende Rusland de voorstellen tot wijziging van het verdrag van Montreux in, waarop de Ver. Staten een sterk vlooteskader in de Middelland- Dr DE GROOT GENEESHEER VAN PRINSES JULIANA Naar „Het Parool" verneemt, zal de Haag- sche gynaecoloog dr J. de Groot wederom als geneesheer optreden van Prinses Juliana in verband met de a.s. blijde gebeurtenis, die in het prinselijk gezin wordt verwacht. Dr De Groot heeft, zooals men zich waarschijnlijk zal herinneren, ook bij de geboorte van de beide Prinsessen Beatrix pn Irene medische hulp verleend. PRINS BERNHARD BIJ BEEEDIGING TE ROTTERDAM In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, den minister van Marine en den bevelhebber der zeestrijdkrachten zal gen.-maj. H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, den comm. van het corps mariniers, op Dinsdag a.s. om 3 uur, voor het stadhuis te Rotterdam 86 nieuw benoemde marine-officieren beëedigen. Twee rantsoenen scheerzeep op textielbon A.M. Op den bon „Textiel A.M." der textiiel- kaart V.A. 605 voor mannen worden twee rantsoenen scheerzeep beschikbaar gesteld. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. RANTSOENBONNEN VOOR FRUIT. De rantsoenbonnen met opdruk „een rant soen artikel B.A." geven recht op een rant soen fruit (1 kg). Op deze rantsoenbonnen kan fruit betrokken worden bij de z.g. zie ken winkels. Met het m.s. „Bloemfontein" kwam Zon dag in Rotterdam de 50.000ste gereatri- eerde in georganiseerd massa-vervoer in ons land aan. Het was de 11—j. Robbie Peters uit Den Haag, die door het hoofd Ontvangst-Nederland van den Repatriee- ringsdienst, majoor C. van Bockel, en den medischen adviseur van den Repa- trieermgsdienst, majoor dr H. Coebergh, hartelijik welkom werd geheeten. Majoor van Boekei overhandigde Robbie eentge extra versnaperingen. Twee meisjes te Valkenburg op slag gedood Terwijl de moeder naar een begrafenis was. In de gemeente Valkenburg (Z.H.) had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Ter wijl mevr. K. Postmus naar de begrafenis van haar moeder was, speelden haar beide kinderen, 2 en 6 jaar oud, met kameraadjes op straat. Uit de richting Haagsche Schouw naderde een groentenauto van de fa. Heems- kerck uit Rijnsburg. Toen een der kameraad jes op dat moment onverwachts dé straat overstak, moest de wagen uitwijken, slipte en greep de meisjes Postmus, die beiden op slag werden gedood. De wagen kwam in een diepen greppel terecht, doch de inzittenden bleven ongedeerd. sche Zee beleefdheidsbezoeken deden af leggen. Thans komt uit Polen het bericht, dat daar een vrouwelijk lid van de Ameri- kaansche legatie, Irene Demochofska, is ge arresteerd. De Polen beweren, dat zij Pool- sche is, de Amerikanen beschouwen haar als onderdaan van hun land. Een protest is dan ook gevolgd. Op de persconferentie in Washington, waar het laatste feïit wereld kundig werd gemaakt, is tegelijkertijd over het genoemde Amerikaansche vlootvertoon in de Middellandsche Zee gezegd, dat de Amerikanen gaan zullen waarheen zij wil len. Het gaat niemand iets aan wat Ameri kaansche schepen, waar ook ter wereld, doen. In Russische kringen vestigt men er de aandacht op, dat de Amerikanen vlier dagen na het plebisciet over de konings kwestie het anker voor Athene zullen laten vallen. NOG EEN BELGISCHE DIVISIE NAAR DUITSCHLAND In October a.s. zal een tweede Belgische legerdivisie naar Duitschland gaan( om de nieuwe bezettingszone, welke bij overeen komst met de Britsche militaire autoriteiten aan België is toegewezen, over te nemen, aldus Reuter uit Brussel. Gisteren arriveerde de Sultan van Pon- tianak. Hamid II, met zijn gezin op Schiphol. Hier ziet men de familie in de douane-loods der K.L.M. Van wonderkind tot man gegroeid (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaansche violist Jehudi Menuhin is dian in Soheveningen gearriveerd om hedenavond aan duizenden belangstellenden, zoowel in de Kurzaal als voor de radio, zijn kunst te bieden. Van wonderkind is hij man geworden, van nog tastend jong musicus tot een gerijpt kunstenaar met een zelfstandige persoonlijkheid. Is dit rijpingsproces van kind tot man in den hof der Muzen bevre digend verloopen? Heeft het kind, dat eens zoekend de globe der kunst betastte, zich ontwikkeld tot een persoonlijkheiddie doel bewust zijn schip door de muzikale wereld zeeën weet te sturen? Het antwoord op deze vragen zal Menuhin ons hedenavond met Bach en Beethoven geven. In ieder geval heeft zijn naam reeds voldoende gezag om óns reeds vooraf de suggestie te geven, dat we ons vanavond gaarne door zijn stuurman schap laten leiden. Maar „what is in a name?" vroeg Shakespeare en deze vraag willen we ook Menuhin's be wond er aars - door -dik -en -dim voorlegg en om niet te ver vallen in de fout, om alles dat een man van naam doet reeds bij voorbaat goed te noe men. Want dan wordt de kunstenaar voor ons een idool en geen medium tusschen kunst en publiek. Dan adoreeren wij den mensoh en niet den kunstenaar. Vanavond zal het de eerste keer zijn, dat Menuhin in Scheveningen optreedt. Toen hij in 1945 in deze badplaats was, had hij zich bepaald tot de inspectie van den West wall, zooals de violist op een gisteren gehouden persconfe rentie lachend opmerkte. De thans 30-jarige in San Francisco ge boren kunstenaar is van Palestijnsoh Jood- sche afkomst en ontving op 4-jarigen leef tijd zijn eerste vioollessen van Louis Per singier, die hem toen reeds als een bijzonder talent kenschetste. Later studeerde hij bij Enesco in Roemenië en bij prof. Busoh in Bazel, waarna hij als gevierd vioolsolist zijn wereldtournée's maakte. Menuhin woont thans in Calif'ornië, 16 mijl van San Fran- 't Bezoek van generaal de Lattre de Tassigny Ontvangst door Prinselijk Paar op de „Piet Hein" Tijdens het bezoek van den chef van den Franschen Generalen Staf, gen. J. J. M. de Lattre de Tassigny, aan ons land van 58 Sept., zal op 6 Sept. op de Maliebaan te Utrecht een défilé van troepen worden ge houden voor Z.K.H. Prins Bernhard, voor gen. de Lattre de Tassigny en voor gen. Kruis. Des middags zal het Prinselijk Paar den Franschen generaal aan boord van de „Piet Hein" ontvangen, waarna een vlieg tocht boven de Zuiderzeewerken wordt ge maakt. Des avonds zal de generaal voor de Alliance Frangaise te 's-Gravenhage spreken, hetgeen 7 Sept. eveneens geschiedt voor de afd. A'dam dezer vereeniging. cisco, is gehuwd en heeft een dochtertje van 7 en een zoontje van 6 jaar. Naar Menuhin mededeelde ligt Bela Bar- tok hem het beste, omdat deze componist „the power of the primitifs" weet te paren aan de moderne beschaving. Ook voor den Amerikaansehen toondichter, speciaal Samuël Barber, heeft hij veel belangstelling. Met Hollywood heeft hij geen relaties. In Januari keert Menuhin naar de Vereen. Staten terug, terwijl April 1947 hem weer naar Den Haag zal brengen. Schandelijke houding van Australiërs Zoo gedraagt men zich zelfs niet tegen een vijand. Toen de Volendam gistermiddag de ha ven van Melbourne verliet, heeft het wei nig gescheeld, of het had in de haven schip breuk geleden, ten gevolge van de zeer on aangename houding van de bemanningen van de sleepbooten, die het schip assisten tie hadden moeten verleenen. Zij verklaarden de Volendam „besmet", zoodat zij op eigen kracht moest vertrek ken. Het schip stuurde eerst in de richtt'pg van de Princes Pier, waar 300 menschen stonden te kijken. De toeschouwers renden weg, toen de kolos recht op de pier af kwam. Hoewel een van de sleepbooten nog geen 50 meter van de Volendam af lag, deed zij geen enkele poging het schip te hulp te komen. De Volendam kon gelukkig de pier klaren en vertrok op eigen kracht naar Freemantle. Heerbanleider Feenstra dood geschoten De N.S.B.-er J. C. Moolenijzer maakt zelf eind aan zijn leven. Hedenochtend om 6 uur is te Arnhem de gewezen gewestelijk commandant der Mare- chaussée en heerbanleider der WA. aldaar, de N.S.B.-er J. E. Feenstra, die ter dood ver oordeeld was, geëxecuteerd. De proc.-fiscaal, mr J. W. M. des Tombe en de adv.-fiscaal jhr mr W. J. A. Serraris, woonden de executie bijFeenstra liet zich begeleiden door een geestelijke. De tweede landverrader, die ter dood ver oordeeld werd en geen gratie kreeg, J. C. Moolenijzer, heeft zich door zelfmoord aan de executie onttrokken, aldus meldt A.NP. (Wij stellen vast, dat hier dus al weer een ernstige fout gemaakt is door de bewaking, Red.) Minister Jonkman informeert naar de rijst Op vragen van het Kamerlid Reijers, naar aanleiding van een handelsovereenkomst, gesloten tusschen de zg. „repoebuk Indo nesia" en Britsch-Indië, betreffende die levering aan Britsch-Indië van 700.000 ton rijst, heeft minister Jonkman geantwoord, dat hij de Indische regeering om nadere -en vollediger inlichtingen heeft verzocht. Bond van arbeidscontractanten opgericht Wil bemiddelen bij afvloeiing van ambtenaren. Dezer dagen is een .Algemeene Bond van arbeidscontractanten in overheids- en semi- overheidsdienst", genaamd „A.B.A.C." opge richt met het doel bemiddelend op te treden bij de eventueele afvloeiing van ambtenaren naar het bedrijfsleven. In het voorloopig hoofdbestuur zijn gekozen: A. v. d. Windt, Vlaardingen, voorz.; P. Prietveld, N. School straat 81, Den Haag, seer.; J. G. D. Haver man, Leiden, penn.; J. P. H. v. Duin, W. Lindauer, A. Gouverneur, allen Den Haag en G. Trapman, A'dam. In verschillende plaat sen werden inmiddels afdeelingen opgericht. H.M. de Konigin geeft uitbreiding aan algemeene gratie H.M. de Koningin heeft bij K.B. van 23 Augustus 1.1. eenige uitbreiding gegeven aan de bij K.B. van 29 April verleende algemeene gratie van geringe straffen uit den bezettings tijd. Voor dit gunstbetoon werd een aantal per sonen voorgedragen, die veroordeeld zijn ter zake van tijdens de bezetting of kort na de bevrijding gepleegde strafbare feiten. LADY BADEN POWELL 29 SEPTEMBER NAAR ONS LAND Zondag 29 September zal op Schiphol arriveerem uit Praag Lady Baden Powell, weduwe van den bekenden padvindersleider Lord Robert Baden Powell en leidster der padvindsters over de geheele wereld. Op 8 October gaat ze weer naar Londen. Komt inlichtingen halen en voorlichting brengen Gisteravond zijn Z.H. Sjarif Hamid Alka- drie. Sultan van Pontianak en de heer Soe- kawati, een der Balineesche afgevaardigden op de conferentie van Malino, per Skymas- ter op Schiphol gearriveerd. Beiden waren vergezeld van, echtgenoote en kinderen. Het vliegtuig had na zijn vertrek uit Cairo mo torstoring gehad en was naar deze stad teruggekeerd, waardoor de aankomst in ons land was vertraagd. De Sultan deelde medie diat het doel van zijn reis is: het kennisnemen van den politieken toestand hier te lande en het inlichten van de Indische Regeering hieromtrent, de Ned. regeering en het Ned. volk voor te lichten over den toestand in Indië, in het bijzon der over de conferentie van Malino en ten slotte om hier te lande aan te dringen op grooter hulp aan Indië in het bijzonder op het gebied van hygiëne en onderwijs. De reis van den heer Soekawati heeft hetzelfde doel. De Sultan hoopt ongeveer drie weken in DAT de novellist „Adije" van Slooten op 65-j. leeftijd te Bennek om is overleden. DAT tot burgemeester van Dreumel is be noemd Th. J. Kooymans, voorheen ontvanger en ambtenaar ter secretarie diier gemeente. DAT gisteren voor den Raad van State de beroepen zijn behandeld van dr J. H. Schuur- mans Stekhoven en van jhr cLr D. G. Rengers Hora Sicoaima, die op grond van, hun houding tijdens de bezetting zijn ontslagen resp. als conservator en als hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht. DAT Celso Barbosa Cavalcanti is erkend en toegelaten op den voet van vreemdeling als vice-consul van Brazilië te Amsterdam. DAT de Gooische schildersvereeniging op 12 Oct. een tentoonstelling opent in de kunst zaal „De Protector" van het Beursgebouw te R'dam. DAT die sectie Zeep van het Rijksbureau voor Chemische producten m.i.v. 1 Sept. wordt opgeheven. DAT te Laren vanaf 6 Sept. een tentoon stelling van werken van beeldende kunste naars wordt gehouden. DAT correspondentie met militairen in Indië moet worden geadresseerd met naam, voorletters, rang, legernummer, onderdeel en veldpostkantoor Batavia. DAT gen.-maj. Daubanton, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst van de Kon. Landmacht, uit Z.-Afrika in ons land is aan gekomen. DAT tot zevende vrijgestelde van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden is benoemd de heer J. F. Beckmann te Eind hoven. DAT het nieuw op te richten Amster- damsch Philharmonisch Orkest uit 70 leden zal bestaan en gefinancierd wordt door een fonds, waartoe een ieder kan bijdragen. DAT 500 Ned. jongeren, die in het kader der W.F.A. Engeland bezoeken, vandaag per trein van Londen naar Z.-Wales zijn ver trokken. DAT dezer dagen bij den Christelijken Bond van Belastingambtenaren het 2000ste lid is ingeschreven. DAT gisterochtend tengevolge van een bot sing tusschen 2 motorrijwielen op den Wolf- hezerweg de eene motorrijder, de 32-j. S. H. K. uit Wolfheze, werd gedood, terwijl de andere bestuurder, M. T. V., uit Arnhem en de duorijder P. B., uit Krommenie, ernstig werden gewond. DAT de Stichting Volksgezondheid van 16 t/m 20 Sept. in het Indisch Instituut te A'dam een nationaal congres organiseert, waar o. m. Prinses Juliana, minister Drees en dr L. C. Kersbergen spreken. DAT gisteren te A'dam het driedaagsch congres van de landelijke bedrijfsgroep Bouwvak der E.V.C. is geopend. DAT van Mei t/m 17 Aug. j JL in de Ned. havens 17.407.780 kg. haring is aangevoerd. DAT op initiatief der K. v. K. te A'dam 25 vooraanstaande Zwitsersche industrieelen en zakenlieden van 9 t/m 12 Sept. in Ne derland vertoeven om het contact met hun Ned. collega's weer op te nemen. DAT gisteren te R'dam is aangekomen het Ned. s.s. Fredenhagen met aan boord restan ten van laadbruggen, die kort geleden uit Duitschland voor Thomsen's havenbedrijf te R'dam zijn teruggekeerd. DAT in de St.Crt. van 28 Aug. regelingen voor de arbeidsvoorwaarden zijn gepubli ceerd, voor werkgevers en -nemers in den akker- en weidebouw en het veehouders- bedrijf. DAT op 4 Sept. te Utrecht, uitgaande van de Vakgr. Detailh. Kruidenierswaren, offi cieel de cursus „leeraar in het kruideniers- bedryf" wordt geopend. ons land te blijven. Mevr. Alkadrie zal hier eenige maanden vertoeven, terwijl hun kin deren hier langer zullen verblijf houden. De beroemde violist Jehudi Menuhin (L) met z'n impressario dr G. de Koos. VIJF SPECIALE K .LM.-VLUCHTEN NAAR Z.-AMERIKA Daar de openingsdatum van den Zuid-At lantisch en dienst der KL.M. is verschoven van 7 naar 21 Oct. zullen er vooraf geen drie, maar vijf speciale vluchten worden gehouden, waarvan de eerste reeds heeft plaats gehad. Het vertrek der andere speciale vluchten is vastgesteld op 2 en 23 Sept. en op 8 en 15 October. Wisselend bewolkt, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, in het westen van het land tijdelijk nog krach tige Z.-W. wind, wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien weinig veran dering van temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1